GRATIS ADVERTENTIE Zierikzee vreest mee te betalen apparaatskosten Leger des Heils 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r Erepenning voor jubilarissen M. Mathijsse en J. Wandel 0 ZIERIKZEESCHE ü~l NIEUWSBODE» 'Maar' vijftig procent subsidie huisvestings- en organisatiekosten buurt- en clubhuiswerk 'Doe mae gewoon, oal die flauwekuV 2 GEEN VISUM 3 MULTIFUNCTIONEEL 5 OOGST 7 WIELERRONDE Zeeuwse vlegel op televisie Vechtpartij Vernielingen aan auto's Diefstal uit auto dékrant van schouwen -duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1993 150e JAARGANG NR 25411 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Via het Technica Tien project wordt meisjes bij het buurt- en clubhuis De Lichtboei belangstelling voor techniek bijgebracht. (Ar chieffoto). ZIERIKZEE - Het dagelijks bestuur van de gemeente Zierikzee gaat opnieuw met de Stichting Welzijn en Gezondheid van het Leger des Heils praten over de hoogte van de gemeentelijke subsidie aan het buurt- en elubhuiswerk De Lichtboei. Wellicht dat de wijze van subsidiëren over het jaar 1994 daardoor wordt veran derd. Voor 1993 moet de subsidie vooralsnog gehandhaafd worden op vijftig procent van de kosten voor huisvesting en organisatie en 75 procent van de personeels-, afschrijvings- en activiteitenkosten. Dat advi seerde een meerderheid van de Zierikzeese adviescommissie welzijn dinsdagavond tijdens een openbare vergadering in het stadhuis te Zierikzee. Dit advies werd gegeven omdat men vreest dat de gemeente Zierikzee bij een subsidie van honderd procent voor het buurt- en clubhuiswerk mede bij draagt aan de apparaats kosten van het Leger des Heils. ,,Het is tegen het principe van de gemeente om een kerkelijk genootschap financieel te steu nen. Wij subsidiëren alleen ac tiviteiten die in het algemeen belang zijn", verwoordde com missievoorzitter D. van der Wekken (PvdA-wethouder) de mening van het Zierikzeese college van burgemeester en wethouders. En van een meer derheid van de adviescommis sie, zo bleek tijdens de verga dering. Alleen commissielid R. Prager (sociaal cultureel werk) was het niet eens met die zienswij ze. Hij wees er op dat het so ciaal-cultureel werk De Licht boei geen onderdeel vormt van de kerkelijke activiteiten van het Leger des Heils, maar is on dergebracht in de Stichting Welzijn en Gezondheid van het Leger des Heils. ,,Het buurt- en clubhuiswerk is puur gericht op het algemeen belang. Er is totaal geen enkele cursus bij waarin iets wordt gedaan aan evangelisatie. Die activiteiten verzorgt het Leger des Heils zelf. Het jaarverslag toont dat ook aan". Hij bracht vol verontwaardi ging naar voren dat de gemeen te al lang op een andere manier had moeten subsidiëren. Lan delijk bekeken zijn wij de eni ge club die samen met het Le ger des Heils in één gebouw zit en waaraan de Stichting Wel zijn en Gezondheid van het Le ger des Heils nog moet bij beta len. Alle andere instellingen voor buurt- en clubhuiswerk wor den geheel door de gemeenten gesubsidieerd". Hij was van mening dat de gemeente Zie rikzee steeds opnieuw de zwar te piet toespeelt naar het buurt- en clubhuiswerk De Lichtboei. Maar die beschuldiging wees commissievoorzitter Van der Wekken van de hand. ,,Het wordt tijd voor een gesprek waarin we bekijken of de ge volgde gedragslijn wel juist is". Hij benadrukte dat bij een mogelijke verhoging van de subsidie tot honderd procent opnieuw zal worden bekeken of de gemeente die subsidie aan het buurt- en clubhuiswerk De Lichtboei, dan wel aan een andere instelling gaat ver strekken. „Er zijn nog meer in stellingen die soortgelijke acti viteiten organiseren. Wanneer we zouden beslissen de subsi die te verhogen moet precies worden bekeken om welke ac tiviteiten gaat het. Wie kan die aanbieden in de regio, in welke mate en voor welke prijs". Commissielid H. Asma (AN- BO) maakte hier bezwaar te gen. „Ik vind het niet juist om de subsidie zonder meer aan de goedkoopste instelling te ge ven. De Lichtboei is al veertig jaar bezig en doet het goed. Ik vind dat ze, daardoor bepaalde rechten hebben opgebouwd". Tijdens de eerstvolgende ge meenteraad wordt definitief beslist over de hoogte van de subsidie aan het buurt- en club huiswerk over 1993. In het na jaar beginnen de gesprekken waarin een mogelijke verande ring van de subsidiëring over 1994 aan de orde komt. Het subsidieverzoek van de Natuur- en Vogelwacht riep heel wat minder discussie op. De organisatie vraagt de ge meente f 254,50 bij te dragen voor elke persoon uit de ge meente die zich via de cursus Natuur- en milieu-educatief- medewerk(st)er wil laten oplei den en zo het kader van de Natuur- en Vogelwacht verster ken. De commissieleden J. Bos vervolg pagina 2 NIEUWERKERK - „Zelf zou je gezegd hebben 'Doe mae gewoon, oal die flauwe kul' Zo begon directeur A. W. Wandel van Aannemer Weg- en Waterbouw Transportbedrijf Wandel uit Nieuwerkerk zijn toespraak tot jubilaris M. Ma thijsse. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in café-restaurant De Vierbannen in Ouwerkerk werd voorman Mathijsse in het zonnetje gezet. Ook werd kort stil gestaan bij het jubileum van voorman J. Wandel. Beiden werden geëerd wegens hun 25-jarige verbintenis met het Nieuwerkerkse bedrijf. Directeur A. W. Wandel speldt het draaginsigne op bij voorman M. Mathijsse. (Foto: Joop van Houdt). Mathijsse werd onder het voor wendsel dat er een vergadering met eilandelijke collega's zou worden gehouden naar Ouwer kerk gelokt. Al snel werd hem echter duidelijk dat er heel iets anders te gebeuren stond. „Ie dereen hier zat in het complot. En het is een goed bewaard ge heim gebleven', aldus Wandel in zijn toespraak tot de jubila ris. Hij omschreef Mathijsse als een bescheiden mens die er niet van houdt om in het mid delpunt van de belangstelling te staan. „Maar in dit geval valt daar toch niet aan te ont komen", aldus Wandel. Jongste bediende Vervolgens schetste Wandel in het kort de carrière van Ma thijsse. Op zeventienjarige leeftijd begon Mathijsse bij Wandel als jongste bediende. „Maar je liet je oog al snel val len op het grote materieel. En de techniek had je ook in no- time onder de knie", aldus Wandel. Hij omschreef Ma thijsse als een duizendpoot die zich zonder al te grote proble men aanpast aan veranderin gen. „Je liet de mechanisatie rustig over je heen komen', al dus Wandel. Mathijsse is, zo stelde Wandel in diens toespraak, ondanks al le veranderingen in de bouw wereld én binnen het Nieuwer kerkse bedrijf steeds zichzelf gebleven. „Een rustig mens, met gevoel voor humor. En dat dwingt respect af", aldus Wan del. Mathijsse is volgens hem niet alleen iemand die zich niet snel dik maakt maar ook een vakman die heel goed in staat is om zelfstandig te werken. „Maar toen we je vroegen om voorman te worden heb je toch even geaarzeld. Uiteindelijk heb je het aanbod toch aange nomen en je had je nieuwe taak ook weer snel onder de knie", aldus Wandel. Niet zonder gevoel voor humor was het gedicht over de loop baan van Mathijsse bij de fir ma Wandel. In dichtvorm pas seerden verschillende anekdo tes de revue. Zo werd verhaald van de keer dat 'Rinus' met de shovel in een gat terecht kwam en anderen hem uit die benar de positie moesten bevrijden. In het gedicht werden ook de monteurs-kwaliteiten van Ma thijsse hogelijk geprezen. 'Je was heel niet bang, en pakte al tijd de juiste tang'. Na dit ver bale geweld speldde directeur Wandel het bij het jubileum ho rende draaginsigne op. Deze draaginsigne is een initiatief van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers en gaat ver gezeld van een erepenning en een oorkonde. Video Uit handen van Wandel mocht Mathijsse vervolgens een video-camera ontvangen. Ook kreeg hij een bijbehorende draagtas. Mathijsse hield zijn dankwoord zeer kort. „Ik dank jullie voor het geduld. En meer weet ik niet...", aldus Mathijs se. Voor wie dacht dat toen de 'surpriseshow' van Wandel achter de rug was had het mis. Tbrwijl Mathijsse alvast zijn nieuwe aanwinst kon bekijken vroeg Wandel aandacht voor het laatste onderdeel van zijn surpriseshow. „Beter laat dan nooit', stelde Wandel in een korte toespraak tot voorman J. Wandel. Vijf jaar gejeden was hij al 25 jaar verbonden aan de firma, maar door omstandig heden werd toen niet uitge breid stilgestaan bij het jubi leum. Die omissie werd nu goedgemaakt en ook hij kreeg de erepenning met bijbehoren de oorkonde. Eerbewijzen zijn als stelten, die ons opheffen zonder ons groter te maken. Ch. Dolf us Ook wolkenvelden HET WEER Nu en dan zon, ook enkele wol kenvelden en droog. Minimumtem peratuur omstreeks 13 graden, middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Zuidwestenwindmatig rond kracht 3, later aan de kust toenemend tot vrij krachtig, 5. Poncke Princen krijgt definitief geen visum voor Nederland. Het werk aan de voormalige CSG aan de Huy- bertstraat begint in september. Er werd druk gefilmd en gefotografeerd tijdens de graanoogstdemonstratie in Kerkwerve. Morgen, vrijdag 20 augustus, wordt in de straten van Zierikzee de elfde Wielerronde verreden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Op dinsdag 24 augustus wordt in het NOS-te- levisieprogramma Van gewest tot gewest aandacht besteed aan het milieuvriendelijke Zeeuwse vlegelbrood. In de televisie-uitzending ko men boer, molenaar en bakker aan het woord. Op die manier kan de kijker een goed beeld krijgen van de teelt en verwer king van het baktarwe, dat op milieuvriendelijke wijze wordt geproduceerd, en de wij ze waarop de bakker daar het Zeeuwse vlegelbrood van bakt. De uitzending is te zien tussen 19.20 en 20.00 uur op Nederland 3. ZIERIKZEE - Een jeugdige in woner van Zierikzee werd dinsdagmiddag gewond bij een vechtpartij in het centrum van Zierikzee. Het betrof de heer V. Hij werd bij schermutselingen onder een groqp jongeren door de eta lageruit van een winkel aan het Havenplein te Zierikzee ge gooid. Hij liep daarbij een ga pende wond op en werd per am bulance naar het Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis vervoerd. De politie maakte proces verbaal op tegen de betrokke nen. SEROOSKERKE/HAAM- STEDE - A. uit Valkenswaard deed bij de politie aangifte van vernielingen aan zijn auto. De auto stond geparkeerd aan de Ring in Haamstede. Er zat een deuk in het plaat werk en lakbeschadigingen aan deur en portierklink. A. claimt een schade van 1000,-. Ook E. uit Breda kwam tot de ontdekking dat aan zijn auto vernielingen waren aange richt. Zijn auto stond gepar keerd op een parkeerterrein bij de Schelphoek. Onbekenden hadden een brandbare vloei stof op de voorruit van de auto gegoten en aangestoken. Daar na werd de voorruit ingegooid. P. uit Westerschouwen deed na mens streekvervoersmaat- schappij Zuid-West Nederland (ZWN) aangifte van diefstal van een haltebord. Het bord stond aan de Hogezoom in Re- nesse. HAAMSTEDE - v. M. uit Eind hoven deed bij de politie aan gifte van diefstal uit zijn auto. De auto stond geparkeerd aan de J. J. Boeijesweg in Haamste de. Gestolen werd een autora- dio-CD-speler, inclusief slede, v. M. claimt een schade van 750,- Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183. jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1