Een leerzaam jaar in Canada voor studente Marloes Koster Waterschapsbestuur voor fusie van waterschappen boven Westerschelde Nieuw programma van Zeeuwse Volksuniversiteit Vrijwillige hulpdienst actief in Poortershof autoschade? de kortste weg naar herstel KORT AUTOSCHADE Informatiebulletin WAO-ontwikkelingen Waterschapsverkiezingen centraal in cursus Zeeland krijgt eigen steunpunt kindermishandeling 'Wat ons betreft kan nieuw Zeeuws waterschap zo groot mogelijk worden' Na jaar Canada weer terug in Nederland Open huis en Turnkermis Delta Sport WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 ZIERIKZEE - Als het aan het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland ligt komt het binnen afzienbare tijd tot een fusie tussen de water schappen van Schouwen-Duiveland, Noord- en Zuid- Beveland, Tholen en Walcheren. Dat blijkt uit een notitie van het waterschapsbestuur. Deze notitie wordt woensdag 25 augustus aan de orde gesteld tij dens de algemene vergadering. De vergadering wordt gehouden in 's Landskamer en begint om 9.00 In het beleidsplan 1992-1997 van het waterschap is al een uitspraak over een mogelijke toekomstige fusie te vinden. ..Indien toekomstige ontwik kelingen noodzaken tot een verdergaande waterschapscon centratie gaat de voorkeur uit naar één Zeeuws waterschap. Door het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen- Duiveland was dit standpunt reeds eerder ingenomen. Dijk graaf mevrouw A. P. de Haan sprak zich zowel in als buiten de algemene vergadering uit voor het opgaan van het Water schap Schouwen-Duiveland in een groter verband. Tijdens een bijeenkomst van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel verwoordde de Schouwse dijkgraaf het als volgt: ,,Wat ons waterschap be treft kan een nieuw Zeeuws waterschap zo groot mogelijk worden, dus één of eventueel twee nieuwe waterschappen". Meer deskundigheid Een verdergaande water schapsconcentratie is volgens de waterschappen nodig omdat van de waterschappen steeds meer gevraagd wordt. Het inte graal waterbeheer, dus de ver antwoordelijkheid voor niet alleen de kwantiteit maar ook de kwaliteit van grond- en op pervlaktewater, vergt steeds meer tijd, geld en deskundig heid. Als men deze taak echt naar behoren uit wil voeren moeten de waterschappen specialisten in dienst nemen en voor kleine re waterschappen is dat sim pelweg financieel niet haal baar. Het werkgebied is vaak te klein om de extra kosten die het inschakelen van verschil lende specialisten met zich meebrengt te verhalen op de ingelanden. Om dat probleem op te lossen zijn er verschillen de mogelijkheden. Een oplossing zou kunnen zijn het nog meer samen gaan wer ken met andere waterschap pen, maar die oplossing wordt door het bestuur van het Water schap Schouwen-Duiveland van de hand gewezen. „Dat stuit in de praktijk op belang rijke bezwaren. Een daarvan is dat er een groot aantal arbeids uren besteed dient te worden aan overleg en aan het afstem men van standpunten. Samen werking op grote schaal brengt derhalve een vergroting van de kosten met zich mee. Een uit breiding van de samenwerking betekent voor de medewerkers een vergroting van de werk druk en verder kan samenwer king leiden tot een verminder de besluitvaardigheid. Het besluitvormingsproces gaat immers over meer schijven dan bij een 'autonoom' water schap", aldus het waterschaps bestuur. Ook uit oogpunt van democratische besluitvorming en controle verdient het aan gaan van samenwerkingsver banden met andere water schappen dan ook geen aanbe veling volgens het water schapsbestuur. Vorming van één Zeeuws waterschap Een andere oplossing is de vor ming van één Zeeuws water schap, maar ook deze oplossing kan geen genade vinden in de ogen van het waterschaps bestuur. „De vorming van een Zeeuws waterschap zou de af stand tussen de burger en het bestuur te groot maken", aldus het waterschapsbestuur. „Dit zou afbreuk doen aan het be ginsel dat er voldoende betrok kenheid moet zijn van de inge landen met het waterschap". Als ander argument tegen het vormen van één Zeeuws water schap voert het waterschaps bestuur aan dat Zeeüws- Vlaanderen in waterstaatkun dig opzicht afwijkt van de Zeeuwse eilanden. „Tbt slot is van belang dat de waterschap pen in Zeeuwsch-Vlaanderen niet willen opgaan in één wa terschap Zeeland zodat dit al ternatief niet binnen een af zienbare periode gerealiseerd kan worden". Ongelijk Ook een fusie tussen het Water schap Schouwen-duiveland en het Waterschap Tholen biedt volgens het waterschaps bestuur geen soelaas. „Het probleem blijft immers dat er na deze fusie een waterschap wordt gevormd dat in wezen onder dezelfde omstandighe den moet functioneren als de huidige twee afzonderlijke wa terschappen want ook Tholen en Sint Philipsland zijn dunbe volkte regio's. Een fusie met de waterschappen Goeree-Over- flakkee en Tholen stuit bij het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland op het bezwaar dat het dan zou gaan om een inter-provinciale fusie. „Met alle vertraging die dit in de praktijk met zich mee brengt van dien". Bovendien, zo wordt gesteld, heeft het wa terschap Goeree-Overflakkee geen waterkwaliteitstaak en is derhalve geen gelijkwaardige Dijkgraaf A. P. de Haan. fusie-partner voor het Water schap Schouwen-Duiveland. Eindconclusie van het water schapsbestuur is dat een con centratie van de waterschap pen Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en Walcheren binnen afzienba re tijd haalbaar is en te verkie zen boven genoemde alterna tieven. Op het ogenblik wordt onderzoek gedaan naar de -knelpunten die zich zullen voordoen wanneer de vier wa terschappen boven de Wester schelde samengaan. De water schappen hopen begin septem ber over de eerste resultaten van dit onderzoek te kunnen beschikken. ZIEBIKZEE - Vanaf medio september start de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) weer met tal Van cursussen in Zeeland. Er zijn taalcursussen, algeme ne cursussen en creatieve cursussen. In Zierikzee staan dit jaar de volgende taalcursussen op het programma: Engels, Business English, Frans, Duits, Rus sisch en Slowaaks. Verder wor den de volgende cursussen aan geboden: Informatica voor be ginners en gevorderden (tekst verwerking met W.P. 5.1), boek binden, fotografie, genees krachtige kruiden, bridge, kookcursussen, literatuur, oud schrift voor beginners, per soonlijkheid en kleur, tekenen en schilderen, tuinieren (dag cursus), videocamera, verga dertechniek. In Burgh-Haamstede staat dit jaar een cursus Engels (dagcur sus) op het programma en een cursus fotografie en natuur. In Middelburg kan men deelne men aan de taalcurssusen: Ne derlands (spelling en brieven schrijven) en Engels (dag- en avondcursussen), Engels Cam bridge, Engels Leeskring (lite ratuur), Frans, Franse conver satie ('s avonds en overdag), Duits, Spaans (dag- en avond cursussen), Italiaans, Italiaan se conversatie, Portugees (drie niveaus), Noors, Russisch, Grieks, Bahasa Indonesia, Hongaars, Pools, een vakantie cursus Hongaars en een vakan tiecursus Duits, Frans, Spaans en Tsjechisch, cursus Italiaans op reis. Bovendien zijn er cursussen Engels, Frans en Duits voor ou deren (dagcursussen). Een aan tal algemene en creatieve cur sussen van het vorig cursusjaar staan ook dit jaar weer op het programma. In Vlissingen kan men deelne men aan de cursus edelsteen- kunde en mensendieck. Nieuw zijn de museumcursussen. In het kader van het jaar van de Inheemse Volken wordt in sep tember een cursus georgani seerd. In deze cursus wordt aandacht besteed aan de ten toonstelling Allemaal anders, allemaal gelijk in het Museon in Den Haag en aan de tentoon stelling De kracht van de Ou den in het museum voor Vol kenkunde in Den Haag. In ja nuari 1994 wordt een tweetal lezingen georganiseerd in ver band met een excursie naar Antwerpen. Mevrouw De Vis ser verzorgt een inleiding op de .tentoonstelling Russische avant-garde schilders en drs. Rijkse houdt een inleiding op drukkershuis Plantijn. In het kader van het jaar van de beeldhouwkunst wordt in het voorjaar 1994 een cursus beeld houwkunst in Nederland geor ganiseerd. In Middelburg wordt op donderdag 27 januari een voordracht gehouden over neurolinguistisch programme ren. In Zierikzee wordt een infor matiedag over het cursusaan bod van de ZVU gehouden op zaterdag 11 september van 9.30- 12.00 uur in de Openbare Bi bliotheek De Stolpe, Haring- vlietplein 2. Op de informatie dag zijn docenten van verschil lende cursussen aanwezig om belangstellenden te informe ren over de inhoud van de cur sussen. Voor informatie kan men ook terecht bij de ZVU, Spanjaardstraat 51, Middel burg, telefoon 01180-34800. ZIERIKZEE - Het WAO-platform Zeeland geeft van af augustus iedere drie maanden een informatiebul letin uit. Het blad houdt arbeidsongeschikten en an dere geïnteresseerden op de hoogte van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de WAO. Het informatiebulletin is een uitgave van het WAO-Platform Zeeland, een 1 organisatie die tot doel heeft de belangen van arbeidsongeschikten te behar tigen in de breedste zin van het woord. Het platform doet dit op plaatselijk en regionaal ni veau door het ondersteunen en samenbrengen van groepen, terwijl het op landelijk niveau aansluiting zoekt bij het sa menwerkingsverband regiona le platforms arbeidsongeschik ten organisaties. Een informatiebulletin voor arbeidsongeschikten is volgens voorzitter Jeanne Jordens van het WAO-platform Zeeland no dig omdat de WAO volop in de belangstelling staat. „Over de problemen rond deze wet op de arbeidsongeschiktheid wordt de laatste tijd heel wat gedis cussieerd, geschreven en beslo ten." Het eerste nummer infor meert onder meer over de Tbeslagenwet, de Wet voorzie ningen gehandicapten (WVG) en de positie van vrouwen in de WAO. Het informatiebulletin heeft nog geen naam. Ondersteu ningsfunctionaris Groen van het WAO-platform Zeeland vraagt de leden om suggesties. ZIEBIKZEE - „Ik weet dat ik terug zal gaan, het liefst zo snel mogelijk. Ik mis iedereen nou al." Aan het woord is Marloes Koster die afgelopen zaterdag terug kwam van een jaar Canada. Als enige van Zeeland was zij door de selectie van de Botary heen gekomen en mocht zij een jaar naar de high-school in Canada. Marloes Koster: ,,Ik mis iedereen nu al". (Foto: Joop van Houdt). Marloes: „Het doel van zo'n reis is cultuuruitwisseling. In het jaar dat ik in Canada was moest ik zoveel mogelijk van dat land leren. Dat is een van de redenen dat ik in vijf ver schillende gastgezinnen heb gezeten." Marloes ging naar school in Whitby, een stad met 60.000 in woners in het Zuiden van Ca nada, Ontario. De school is het enige wat haar enige houvast bood, want daar mocht ze het hele jaar blijven. De versschil- lende gastgezinnen waar ze verbleef woonden of in Whitby zelf, of dicht in de omgeving. Marloes: „Je leert jezelf aan passen aan elke situatie, omdat je zo vaak van huis verandert. Je staat er niet echt alleen voor, maar toch. Elke twee maanden ging ik naar een ander gezin, allemaal mensen die ook lid waren van de Rotary club. Maar het gezin waar ik de eer ste twee maanden was bleef het hele jaar verantwoordelijk voor mij. Zij waren mijn pleeg ouders. Als er nu echt grote problemen waren, kon ik altijd op hen terug vallen." In tegenstelling tot andere ex change studenten had Marloes meteen al veel vrienden op school in Canada. Van de 68 mensen uit heel Nederland die uiteindelijk werden uitgezon den naar de Verenigde Staten of Canada hoorde ze van een enkeling wel eens dat ze pas na zes maanden een beetje vrien den begonnen te krijgen. „Ik had het geluk dat mijn eer ste gezin vier kinderen had, waarvan een paar van mijn leeftijd. Mijn pleegbroer had veel vrienden op de school waar ik ook naar toe moest, dus alleen ben ik nooit ge weest." Omdat het belangrijkste doel van de reis, die door de Rotary betaald werd, het oppikken van de Canadese cultuur was, hoefde Marloes niet mee te doen aan examens op school. „Ik zat in het laatste en vijfde jaar van de high-school. De En gelse taal was geen enkel pro bleem. Na een paar weken praatte ik niet alleen in het En gels, maar dacht en droomde ik zelfs in die taal." Afgelopen zaterdag kwam Marloes thuis. Ze heeft af en toe nog hoorbaar moeite om weer vlekkeloos Nederlands te praten. En ze heeft een duide lijk hoorbaar accent. „Ik had nooit gedacht dat dat kon van een jaartje Canada. Vroeger zag ik wel eens mensen op tv die na jaren weer terug kwamen in Nederland. Die hadden dan zo'n accent dat ik dacht: dat is allemaal ge speeld, je kan toch nooit je ei gen taal vergeten?" Een jaartje in het buitenland zitten lijkt voor iedereen een mooie kans, maar Marloes moest zich wel aan een paar re gels houden. Natuuurlijk moest ze gewoon naar school en rekening houden met de ge woonten van het gezin waar ze woonde, maar ook de Rotary had een paar regels ingesteld. „Dat zijn de vier D's: Don't drink, don't drive, don't date en don't do drugs. Don' t drive is puur een veiligheidsmaatre gel, maar de overige drie heb ben er mee te maken dat de Ro tary wil dat je jezelf voor de volle honderd procent met het land en met de mensen bezig houdt. Krijg je bijvoorbeeld een vriendje daar, dan kan je jezelf wel voorstellen dat dat moeilijk wordt. Ook drinken was uit den boze. Maar dat had voor mij sowieso niet gekund. In elke bar moet je namelijk met je paspoort aantonen dat je negentien jaar of ouder bent, anders schenken ze niks. En toen ik vertrok was ik nog maar achttien. Maar er waren zoveel andere dingen. Feestjes bij mensen thuis, ik ben veel naar de film geweest. En de McDonalds daar, in elke straat zit er wel een, dat zijn echte ontmoetingspunten. Als je ie mand wil zien ga je gewoon daar naar toe." Aan het eind van het jaar is Marloes met een groep van 86 ex-change studenten uit negen tien verschillende landen een trektocht gaan maken door Ca nada en de grote steden van de Verenigde Staten. Ze sliepen in universiteiten en gymlokalen. Ook daar heeft ze veel vrien den aan over gehouden. Marloes: „Ik mis iedereen best wel. Je hebt toch zoveel dingen met elkaar gedeeld. Ik schrijf, ik bel, maar het liefst zou ik te rug gaan. Zo snel mogelijk, het liefst de eerste vakantie al." DEN HAAG - Eén op de acht negen uit Curapao geïmmi greerde jongeren komt vroeg of laat met de Nederlandse justi tie in aanraking. Dat blijkt uit een onderzoek van bureau OKU in Utrecht, uitgevoerd in opdracht van het ministerie van justitie. Met het onderzoek wilde het departement een beeld verkrijgen van de aard en omvang van de criminaliteit van Antilliaanse jongeren, en van hun achtergrond. Advertentie Speciaal voor vrouwen ZIEEIKZEE/GOES - Op initiatief van het platform Zeeuwse Vrouwenraad wordt dinsdag 7 en 14 sep tember in Goes een cursus gehouden om vrouwen te informeren over het werk van de waterschappen in Zeeland. Op deze manier wil men vrou wen meer bij het waterschap betrekken en hen stimuleren zich verkiesbaar te stellen voor het waterschapsbestuur nieu we vorm, waarin ook het pu bliek is vertegenwoordigd. De cursus wordt gehouden in het Waterschapshuis Noord- en Zuid-Beveland aan de Nassau- laan 8. Ze omvat twee avonden waarin tussen 19.30 en 22.00 uur inleidingen worden gehou den door hoofdingeland van het Waterschap Walcheren, me vrouw C. Koster en dijkgraaf van het Waterschap Schouwen- Duiveland, mevrouw A. P. de Haan. Verder is er gelegenheid tot vragen stellen en kan men van gedachten wisselen. Be langstellenden die aan de cur sus willen deelnemen kunnen op woensdagmorgen telefo nisch contact opnemen via 01180-34733. Initiatief GGD en Vereniging tegen Kindermishandeling ZIEBIKZEE - Zeeland krijgt vanaf september een steunpunt voorlichting kindermishandeling. Het steunpunt is een initiatief van de afdeling Gezondheids-voorlichting en -opvoeding van de GGD en de Vereniging tegen Kindermishandeling. Dit blijkt uit het jaarverslag van de GGD Zeeland. Het steunpunt is het vervolg op een voorlichtingsproject over kindermishandeling waarmee het samenwerkingsverband jeugdhulpverlening door de he le provincie trok. Aan het pro ject deden volgens het jaar verslag zo'n duizend mensen mee die professioneel werken met kinderen tot negentien jaar. Het oprichten van een steunpunt voorlichting kinder mishandeling was een van de aanbevelingen die naar aanlei ding van het project werden ge daan. Borstkanker Ongeveer 800 vrouwen bezoch ten in 1992 de voorlichtingsbij eenkomsten over borstkanker in Zeeland en evenveel vrou wen maakten gebruik van het telefonische spreekuur. Dit is volgens het jaarverslag van de GGD een hoge respons. In to taal werden 8000 vrouwen uit genodigd. De voorlichting was tot halverwege 1992 onderdeel van een project, maar is inmid dels omgezet in een blijvende voorziening. In tegenstelling tot de belang stelling voor de voorlichting over borstkanker was de op komst bij het bevolkingsonder zoek naar baarmoederhalskan ker laag. In het jaarverslag van de GGD wordt gesuggereerd dat een betere voorlichting de belangstelling zou kunnen ver hogen. Een dergelijke aanpak is uitge probeerd in de gemeente Vlis singen en de opkomst steeg daar van 31% naar 47,8%. Tropenreizigers De belangstelling voor verre reizen neemt nog steeds toe, blijkt uit het jaarverslag. Het aantal tropenreizigers dat zich bij de GGD meldde voor de advies- en vaccinatiespreeku ren steeg in 1992 met 46%, van 543 naar 792 personen. De be langstelling voor de vaccina tiespreekuren is zo groot, dat andere taken van de sociaal- verpleegkundigen in de ver drukking dreigen te komen. De GGD overweegt daarom deze activiteit kostendekkend te maken. mers van de bestuursleden niet wordt opgenomen (01119-1633 of 1807). Volgens beide bestuursleden is het aantal hulpaanvragen van particulieren de laatste jaren wat afgenomen. „Daaraan is duidelijk merkbaar dat de pro fessionele hulpverleners, zoals de wijkverpleging en de ge zinszorg sinds enkele jaren ook meer buiten kantooruren zijn gaan werken", aldus de voor zitster. Er blijft nog genoeg werk over voor de vrijwilli gers. In de Poortershof zijn ze dagelijks van 14.00 tot 16.00 uur te vinden. „De mensen rekenen er op dat je komt'om de koffie te zetten, rond te delen en voor een gezel lig praatje. In het woonzorg centrum wonen veel al leenstaanden die behoefte heb ben aan een uitlaatklep. Onder de koffie komt van alles ter sprake en som merk je dat mensen meer contact nodig hebben. Dat kan dan aanlei ding zijn voor een aantal vriendschappelijke huisbezoe ken. Nooit op vaste tijden en dagen, want dan gaan mensen op je zitten wachten". Hoewel de Vrijwillige Hulp dienst Brouwershaven geen ge brek heeft aan vrijwilligers, kunnen belangstellenden die er voor voelen op deze manier wat voor hun medemensen te doen zich altijd aanmelden. Leeftijd speelt geen rol. „Het kan juist een voordeel zijn dat men al wat ouder is, omdat men dan de Watersnoodramp en de oorlog zelf heeft meege maakt. Dat zijn onderwerpen waarover ouderen vaak pra ten". Een voorwaarde is wel dat de vrijwilligers in de ge meente Brouwershaven moeten wonen of in de gemeente Mid- denschouwen wanneer ze zich willen inzetten voor Thfeltje- Dek-Je. Annie en Hennie hebben de af gelopen tien jaar ervaren dat het vrijwilligerswerk grote voldoening kan geven. „Het is leuk om met mensen te praten en je merkt heel goed dat het belangrijk voor ze is wat je doet. Dat geeft een groot gevoel van voldoening". Banninklaan 8 4301 NN Zierikzee Tel 01110-13551 ZIERIKZEE - Gymnastiekver eniging Delta Sport uit Zierik zee houdt zaterdag 21 augustus open huis en een Turnkermis in haar onderkomen aan de Mulockstraat in Zierikzee. Belangstellenden kunnen tus sen 10.00 en 15.00 uur een kijk je komen nemen. Voor de kin deren staat een groot spring kussen opgesteld. Op het pro gramma staat behalve de Turn kermis ook een demonstratie van de vier maanden geleden opgerichte springgroep van Delta Sport. BRUNSSUM - De 29-jarige man die vorige week woensdag rond middernacht in Bruns- sum twee politiemannen neer schoot, heeft daar ernstig let sel opgelopen door een schot uit zijn eigen revolver. Dat heeft het Gerechtelijk Labora torium in Rijswijk vastge steld, na een onderzoek op de plaats van het misdrijf. Advertentie Voor al uw tuinaanleg en onderhoud HOVENIERSBEDRIJF STOUTJESDIJK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3