'Van het grootste belang dat de zorgaanbieders samenwerken' REC start bruggroep voor volwassenen KEN-WERELD Videoteam verzorgingshuis Borrendamme maakt themafilm over bewerking wasgoed Noorderglas levert serres en kunststof precies op maat Jaarverslag 1992 verpleeghuis Corneliastichting Officiële aanbieding rolprent op zaterdag 11 september Geslaagd Jacht op 't Zijpe uitgebrand Excursies op Neeltje Jans Concert Dirk Jansz Zwart Zomer- activiteiten Vaartocht voor ouderen uit gemeente Brouwershaven WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 11 ZIERIKZEE - Het Regionaal Educatief Centrum (REC) start in september opnieuw met een brug groep in Zierikzee. In de bruggroep kunnen volwas senen terecht die van plan zijn 0111 weer te gaan leren maar twijfelen over wat ze het beste kunnen gaan doen. De bruggroep is alleen voor volwassenen die niet eerder een mavo-diploma of hoger hebben be haald. De bruggroep bereidt hen voor op een goede keuze en spijkert ondertussen de kennis van het Nederlands en het Engels bij. De cursus omvat twee bijeen komsten per week. Er is een re geling voor de vergoeding van kinderopvang. Tineke Kalwij van het REC in Zierikzee is erg enthousiast over het plan om weer een bruggroep te starten. ,,Het is nu drie jaar prima verlopen en we denken dat er ook voor een vierde keer nog wel belangstel ling is. Voor mensen die op nieuw willen gaan leren is het een uitstekende gelegenheid. Je krijgt een jaar lang de tijd om wat je vroeger hebt geleerd weer eens op te frissen en er wordt veel aandacht besteed aan de mogelijkheden die er zijn voor verdere studie. Aan het eind van het jaar kunnen mensen dan heel bewust een keuze maken. Dat kan een be roepsopleiding betreffen of de mavo, maar een zinvolle vrije tijdsbesteding kiezen is even zo waardevol. We sluiten geen mo gelijkheden uit", aldus me vrouw Kalwij. Vaardigheden Een ander aspect van de brug groep is, dat er veel aandacht geschonken wordt aan studie vaardigheden en sociale vaar digheden. Tineke Kalwij: ,,De eerste heb je nodig om snel en effectief te kunnen studeren. Omdat wij ons richten op men sen die niet beschikken over di ploma's van het voortgezet on derwijs en die wellicht lang ge leden op school zaten is het erg handig dat ze leren studeren. Ook doen we veel aan sociale vaardigheden, zoals luisteren, spreken in de groep, je mening geven en samenwerken. Daar leert men in de regel erg veel van en het is gemakkelijk bij verdere studie. Ook kan men die vaardigheden gebruiken op tal van andere momenten in het dagelijks leven". Het is de bedoeling dat de twee bijeenkomsten per week op één dag plaats vinden. Het be treft zes lesuren tussen 9.00 en 16.00 uur en wel op dinsdag vanaf 7 september. De brug groep komt bijeen in het REC- gebouw aan het Jannewekken in Zierikzee. Men kan bij deelname aan de bruggroep ook meedoen aan andere activiteiten die het REC biedt en die vallen onder de basiseducatie. Mensen die kinderopvang nodig hebben, kunnen een vergoeding krij gen. Belangstellenden kunnen een gratis brochure aanvragen, maar wie liever een persoon lijk gesprek wil over eventuele deelname is welkom. Even bel len van te voren is wel noodza kelijk. Ook tijdens de open avond van het REC op dinsdag 31 augustus is informatie ver krijgbaar. Het adres van het REC is Jannewekken 19, 4301 HH Zierikzee. Tel. 01110-17687. AMSTELVEEN - Galerie/mu seum Aemstelle in Amstelveen toont van 19 augustus t/m 5 september een selectie van de gemeentelijke kunstaankopen 1992. De gemeente Amstelveen kocht vorig jaar aan van 32 beeldend kunstenaars. AMSTERDAM - De Nederland se Opera (DNO) in Amsterdam heeft voor het komend seizoen ruim 19 procent abonnementen meer verkocht dan in het sei zoen 1992-1993. Vergeleken met 1990 is er zelfs een stijging van bijna 50 procent te bespeuren. ■oer leree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland Serres zijn er in vele soorten en maten. MIDDELHARNIS - De Firma Noorderglas In Middelharnis is gespecialiseerd in alleswat met beglazing te maken heeft en heeft daarbij een speciale afdeling in kunststof en alumi nium kozijnen en deuren. Het produkt waar het bedrijf tegenwoordig furore mee maakt is de serre. De serre is de laatste jaren enorm in opkomst en vooral dit jaar is er sprake van een snel stijgende vraag. De re denen van het laten installe ren van een serre zijn onder meer: verruiming van de woning, het aangezicht van de woning en waardever meerdering van de woning. Een serre biedt onbegrens de mogelijkheden voor het uitbreiden van de woon ruimte. Noorderglas is dea ler van Veranda Nederland. Deze levert onder meer de zogenaamde Pérfekte Serre, die opvalt door z'n sierlijk, beschaafd lijnenspel en door het gebruik van uit sluitend eersteklas geïso leerde aluminium profie len. De serres zij in vele vor men leverbaar. Met een schuifpui, met elektrisch te openen dak, met verwar ming, met zonwerende of geluidisolerende beglazing. De klant kan het zo gek niet wensen of het is uitvoer baar. Een andere tak van Noor derglas vormt het kunst stof. Dit wordt in vrijwel al le situaties in de woning bouw gebruikt. Het ge bruik van kunststof kozij nen neemt, nadat men er in Nederland na een aantal ja ren aan gewend is geraakt, nog steeds toe. De grootste voordelen ervan zijn, dat het geen onderhoud vergt en een ontzettend lange levens duur heeft. Daarbij komt dat kunststof niet ver kleurt. Het blijft echter niet alleen bij kunststof kozij nen. Ook deuren zijn in vele soorten in kunststof lever baar, inclusief de bewerkte ouderwetse deuren. Alles wordt, nadat er een of ferte is opgemaakt en alles goed gemeten is, op maat gemaakt in de fabriek. Ver volgens wordt het aan of in huis geïnstalleerd en kan men er voorjaren tegenaan. Want wees nu eerlijk, wie schildert er nu voor zijn ple zier ieder jaar zijn huis? De aanbouw van een nieuwe afdeling was een van de belangrijkste gebeurtenissen in 1992 van de Corneliastichting. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Samenwerking tussen de instellingen voor thuiszorg (kruiswerk en gezinszorg), de verzor gingshuizen (bejaardenoorden), het ziekenhuis en het verpleeghuis op Schouwen-Duiveland. Die samenwer king tussen de diverse zorgaanbieders wordt in het jaarverslag van verpleeghuis Corneliastichting om schreven als belangrijkste voorwaarde om ook in de toekomst zorg op hoog niveau te kunnen handhaven voor de inwoners van Schouwen-Duiveland. De samenwerking tussen de zorgaanbieders moet er toe lei den dat de verschillende func ties die ze vervullen heel goed op elkaar worden afgestemd. Op die manier kan de dienst verlening aan mensen die zorg nodig hebben zo efficiënt mo gelijk worden geregeld en op de persoon afgestemd. In het jaarverslag van het verpleeg huis staat dat dit streven ook in de komende tijd een belang rijk aandachtspunt zal blijven. In 1992 werkte men hier al aan door middel van gezamenlijke projecten zoals het 'woonzorg project Brouwershaven' en het project 'voorlichting aan oude ren op Schouwen-Duiveland'. Met het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis heeft verpleeghuis Corneliastichting al vele jaren een samenwerkingsovereen komst. Zo draagt de apotheek van het ziekenhuis zorg voor de medicijnvoorziening van beide (naast elkaar gelegen) instel lingen en verzorgt het ver pleeghuis de fysiotherapeuti- sche behandelingen in het zie kenhuis. Via het overleg dat de directies van beide instellingen regel matig hebben werd onder meer besloten om het, naast het zie kenhuis gelegen, mortuarium over te dragen aan een begrafe nisondernemer. Die verbouwt het geheel tot een uitvaartcen trum, een voorziening die tot op heden ontbreekt in Zierik zee. Omdat een ingrijpende re novatie van de 'uitgewoonde' zusterflat naast het ziekenhuis te duur bleek te zijn besloten beide directies het gebouw te laten slopen. Met de woning bouwvereniging Beter Wonen werden afspraken gemaakt over de huisvesting van de hui dige flatbewoonsters. Als resultaat van overleg met alle zorginstellingen in de re gio (het Intra Extramuraal Zorgoverleg Schouwen- Duiveland) werd een samen werkingsovereenkomst aange gaan met de verzorgingshuizen In 't Opper in Bruinisse, Duin oord in Haamstede en De Wie ken in Zierikzee. Ook was spra ke van een toenemende samen werking met het Zierikzeese verzorgingshuis Borrendam- In 1992 kwam ook een geregeld overleg tot stand tussen de di recties van verpleeghuizen rondom de Oosterschelde. Men noemt dit overleg DOVO. Het doel ervan is om een gezamen lijk beleid te ontwikkelen waarmee men kan inspelen op de stelselherzieningen die door de rijksoverheid worden door gevoerd. Behalve door de toenemende samenwerking tussen de zorg aanbieders was 1992 voor. de Corneliastichting ook een be langrijk jaar omdat in septem ber de bouw van een vijfde af deling begon. Die afdeling is inmiddels in gebruik genomen en wordt.in het najaar officieel geopend. Ze wordt gebruikt voor psychogeriatrische pa tiënten. Het verpleeghuis heeft nu een capaciteit van 150 bed den, voldoende om in de regio het volledige pakket van ver pleeghuisfuncties te kunnen aanbieden. Uit het jaarverslag blijkt dat in 1992 78 mensen werden opge nomen in de Corneliastichting, 53 op de somatische afdelingen (voor mensen met lichamelijke ziekten) en 25 op de psychogeri atrische afdelingen (voor men sen die geestelijk niet goed meer functioneren). Verder is er de afdeling dagbehandeling, waar mensen worden behan deld die daar alleen overdag verblijven en 's nachts weer thuis zijn. Daar werden vorig jaar 33 patiënten in behande ling genomen. De verpleegaf- delingen kenden daarmee een bezettingspercentage van 99,9 procent, terwijl de afdeling dagbehandeling voor 97,2 pro cent werd benut. De exploitatierekening over 1992 kwam uit op een negatief saldo van 81.000 gulden, dit op een totale omzet van twaalf miljoen. Het tekort kwam vooral tot stand door een tijde lijke overbezetting van het ver zorgend personeel. Het wordt verrekend via de reserve aan vaardbare kosten die in voor gaande jaren werd opgebouwd. ZIERIKZEE - „Het kostte veel meer werk dan we hadden ingeschat om de film te monteren. En in de perio de dat we daarmee mee bezig waren was het zo vreselijk warm. In het hok, dat we als studio hebben inge richt, liep de temperatuur op tot 35 a veertig graden Celsius. Toen kregen twee leden van het video-team ook nog last van verwondingen". De produktie van hun eerste themafilm verliep voor het videoteam van het Zierikzeese verzorgingshuis Borrendamme niet helemaal van een leien dakje. Desondanks behielden de vijf vrijwilligers van het team hun enthousiasme én ze zijn best een beetje trots op het eindresultaat van hun zwoegen; een 25 minuten durende videofilm over de bewerking van het wasgoed uit het verzorgings huis. Het videoteam wordt gevormd door Jan Willem de Oude, Wer ner Kafoe en Ineke Muller, al len uit Zierikzee en René en Ina Roon uit Brouwershaven. Zij maakten de themafilm in de afgelopen drie maanden naést de journaal-films die zij maandelijks produceren om de bewoners van Borrendamme een beeld te geven van activi teiten op Schouwen-Duive land. Het videoteam Borren damme bestaat inmiddels pre cies één jaar. Vanaf het begin hadden we het idee om een keer een repor- tage te maken van de manier waarop het wasgoed uit het verzorgingshuis wordt behan deld. Dat wordt namelijk naar een wasserij in het Zeeuwsch- Vlaamse Hulst vervoerd om daar te worden gereinigd. We merken vaak dat de ouderen uit Borrendamme er geen idee van hebben wat daar allemaal bij komt kijken en hoe belang rijk het is dat elk stuk wasgoed wordt gemerkt", aldus Ineke Muller. Evenals Ina Roon heeft zij een vaste baan in het verzor gingshuis Borrendamme. De directeur van het verzor gingshuis, H. F. Zeegers speel de op het idee van het video team in met het voorstel het on derwerp niet te gebruiken voor de maandelijkse journaal films, maar er een aparte film van te maken. Die zou dan ook vertoond kunnen worden in an dere verzorgingshuizen, waar van de was eveneens naar Hulst gaat. ,,Via de film kon den de ouderen ook worden geattendeerd op het belang van het merken van hun wasgoed", aldus Ineke Muller en Ina Roon. Men koos voor een opzet waar bij een nieuwe inwoner van het verzorgingshuis centraal stond. In mei van dit jaar be- 'gonnen de filmopnamen waar bij werd vastgelegd hoe een oudere die in het verzorgings huis kwam wonen werd geïn formeerd over het merken van haar kleding. Gefilmd werd hoe de vuile kleding in de was- zak werd gedeponeerd, opge haald door een van de verzor gers uit Borrendamme en in de containers werd gedaan die via een vrachtwagen naar Hulst werden vervoerd. Videoteamleden Ineke Muller (rechts) en Ina Roon in de studio waar de films voor verzorgingshuis Borrendamme worden gemon teerd. (Foto: Joop van Houdt). Zelf reisde het videoteam ook naar het Zeeuwsch-Vlaamse stadje om daar de verschillen de onderdelen van het waspro- ces op film vast te leggen. Daarbij kwam duidelijk naar voren welke enorme hoeveelhe den wasgoed daar bijeen kwa men en hoe belangrijk het is dat elk stuk wasgoed is ge merkt. ,,De kans op zoekraken is anders zeker aanwezig. Wan neer het wasgoed nog in Bor rendamme is worden we al re gelmatig geconfronteerd met ongemerkte stukken", weten Ina Roon en Ineke Muller uit ervaring. Het merken van het wasgoed gebeurt op verzoek van de ouderen door het perso neel van de linnenkamer van het verzorgingshuis. In juni begonnen de technische leden van het videoteam met de selectie en montage van het filmmateriaal. Daarbij moest drie uur filmmateriaal worden terug gebracht tot één rolprent van 25 minuten. Dat gebeurde in juni terwijl de temperatuur buiten (nog) zeer zomers was en in de studio van het videoteam opliep tot tropische hoogten. ,,We waren er vele avonden mee bezig en toen twee leden van het team ziek werden, vergde het heel wat doorzettingsver mogen om de film af te ma ken", aldus Ina en Ineke. Tfemeer omdat het filmen van de diverse evenementen op Schouwen-Duiveland gewoon doorging. Na de 'zomerstop' van twee maanden moest er in september immers weer een maandelijkse film gereed zijn voor de bewoners van Borren damme. In het afgelopen jaar heeft het videoteam ervaren dat de ouderen daarbij het liefste kijken naar dingen waar ze bekend mee zijn. Plek jes op Schouwen-Duiveland die ze van oudsher kennen of collega-bewoners van Borren damme die een bijzonder jubi leum of verjaardag vieren. De vrijwilligers hebben daar inmiddels behoorlijk wat erva ring mee. Na een jaar beschikt men ook over de meest noodza kelijke apparatuur. ,,Door de opbrengst van de rommel markt hebben we als team een eigen videocamera kunnen ko pen. Voorheen werkten we uit sluitend met de camera van een van de vrijwilligers". Het vi deoteam Borrendamme wordt financieel gesponsord door tien bedrijven uit Zierikzee, Noordgouwe en Hulst. Verder draait men op de opbrengst van de rommelmarkt en giften die men af en toe ontvangt. Op zaterdag 11 september wordt in de recreatiezaal van het verzorgingshuis de video film over de bewerking van het wasgoed officieel aangeboden. Dat gebeurt om ongeveer 16.15 uur, nadat van 15.00 tot 16.00 uur de nieuwe maandelijkse videofilm voor de ouderen van Borrendamme en de daar rond gelegen aanleunwoningen is afgespeeld. ZIERIKZEE - Een aantal leer lingen van de Zierikzeese Mid denstandsavondschool slaagde voor het ondernemersdiploma. Het zijn Nelleke Bakker, Hans Baris, Maatje Berrevoets, Willi am Boot, Gerrit Brouwer, Wiets Ennenga, Frank van der Goot, Kees van der Hoeven, Coert Jan- se, Sylvia Klink, René van der Klooster, Paul Knop, Leen Kraak, Kees Legemaate, Ellen Leupen, Arietta Lokker, André Luiting, Joke Manni, Jan Pan- nekoek, Ida van der Put, Joke Sandberg, Eric Sluijs, Willeke van der Spek, Nel Struijk, Ca thy Wondergem. Inlichtingen over de nieuwe cur sus zijn verkrijgbaar bij P. R. M. van der Sneppen, telefoon 01110-12442 of bij A. Verbeek, te lefoon 01114-1925. BRUINISSE - Onder de ogen van vele toegestroomde dag jesmensen is zondagavond 15 augustus op 't Zijpe het Duitse jacht Seahorse volledig uitge brand. Niemand raakte ge wond. De bemanningsleden van het jacht ontdekten rond 18.45 uur rookontwikkeling in de machi nekamer. Ondanks hun hache lijke situatie op het water wis ten de opvarenden contact te leggen met een ander Duits jacht. De bemanning hiervan redde met gevaar voor eigen le ven de vier opvarenden en hun hond uit het inmiddels bran dende jacht. De brandweer wist de brand met schuim van af de reddingboot Hansweert te blussen. De schade wordt ge schat op 2,5 ton. NEEELTJE JANS - De hele maand augustus worden er weer excursies gehouden op de Neeltje Jans. Een gids bege leidt de wandelingen over het eilandje met haar aparte, nog volop in ontwikkeling zijnde natuur. Elke dinsdag om 10.00 uur, de vrijdag om 19.00 uur en zon dagmiddag 15 augustus om 15.00 uur vertrek van de par keerplaats bij de ongebruikte pijler bij de Delta Expo. Aanmelden is niet nodig. Groe pen kunnen een aparte excur sie bespreken. DREISCHOR - Op donderdag 19 augustus presenteert de or gelist Dirk Jansz Zwart voor de zesde keer in dit seizoen een orgelconcert in de Hervormde kerk in Dreischor. Het programma is samenge steld uit verzoeknummers. De orgelist speelt onder meer Fan tasie en fuga in g-moll van J. S. Bach, Trumpet Menuet van Hollins, de tweede sonate van F. Mendelssohn, Bartholdy en koraalbewerkingen van Max Reger en de vijfde sonate van Guilmant die volledig wordt uitgevoerd. Tbnslotte speelt Zwart enkele koraalbewerkin gen van Dienel, Jan Zwart en zichzelf. Het concert is van 20.00 tot 21.00 uur. ZIERIKZEE - Woensdagmid dag 25 augustus verzorgt het E- team een zomeractiviteit voor de jeugd van Zierikzee. Het evenement is bedoeld voor kinderen vanaf zeven jaar. Voor hen is een speurtocht uit gezet met een verrassende af loop. De speurtocht begint om 14.00 uur van Kinderboerderij De Punt in de Zierikzeese wijk Poortambacht. BROUWERSHAVEN - Op za terdag 28 augustus wordt op het Grcvelingenmeer een vaar tocht gehouden voor ouderen uit de gemeente Brouwersha- Zoals dat al vele jaren traditie is biedt het gemeentebestuur van Brouwershaven de tocht aan de oudere bewoners van de gemeente aan. De boot waar mee de tocht wordt gehouden vertrekt om 13.00 uur vanuit de jachthaven Den Osse en naar verwachting komt men daar om ongeveer 17.00 uur weer te rug. De ouderen die zich voor het evenement hebben aange meld worden vanuit hun woon plaats vervoerd naar Den Osse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 11