Ondiepere ijsbaan grootste wens van 100-jarige Zonnemairse ijsvereniging GRATIS ADVERTENTIE 3 0 1 UW KRANT VAN Bijval voor plan openbaar invalidentoilet Zierikzee r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jubileum wordt op 4 september gevierd met rondritten en ringsteken op kamelen Kans met beide handen aangrijpen Q 2 3 5 7 Diefstal uit volkstuinen Diefstal Fototoestel gestolen Voorwiel weg... Vaartocht Brouwse ouderen dé krant van schouwen -duiveland! j 3,Z4d? - sa ZIERIKZEESCHE DINSDAG 17 AUGUSTUS 1993 149e JAARGANG NR 25410 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 'zwart' wordt geschaatst. Baanvegen behoort ook tot de taak van de bestuursleden en het organiseren van de jaar lijkse ledenvergadering in de cember of januari. Uit een no tulenboek, dat sinds 1946 is bij gehouden blijkt dat de belang stelling daarvoor in die perio de heel groot was en dat over van alles behalve ijs werd ge praat. Verloting ,,Er kwamen zestig a zeventig leden. In het boek staat dat men de leden van de vereniging herdacht die omkwamen van wege de inundatie door de Duitsers. Eri men praatte over de dorpsgenoten die terug kwamen uit werkkampen. Al gemene onderwerpen die ie dereen bezig hielden". Vast on derdeel tijdens de vergaderin gen was een verloting. Uit de notulen blijkt dat de eerste prijs bestond uit sigaren, de tweede en derde prijs was een levende haan. De vierde prijs een hond en de vijfde een kat. Huisdieren, waar vlak na de oorlog moeilijk aan te komen was. In strenge winters werden kor- te-baanwedstrijden hardrijden gehouden, wedstrijden beentje over rijden en ringrijden op de schaats. Het organiseren van activiteiten op het ijs is door de jaren heen een sterk punt ge bleven van de IJsvereniging Zonnemaire. Afgelopen winter was zij (samen met Zierikzee) de enige vereniging die er in slaagde in de korte vorstperio de spelen op het ijs te houden. Het is voor de bestuursleden dan ook vanzelfsprekend dat het honderdjarig bestaan met de nodige activiteiten moet worden gevierd. Winterijsfeest Omdat dat op 4 september ge beurt, heeft men een program ma samengesteld dat bestaat uit tegenstellingen van een winterijsfeest. Het hoogtepunt daarbij vormen twee kamelen (woestijndieren tegenover ijs beren) waarop ritten kunnen worden gemaakt en waarmee men ringsteken gaat doen. De muziek die in de winter op de ijsbaan klinkt wordt nu op straat gepresenteerd door di verse muziekgezelschappen. Op het sportveld, waar het feest in een grote feesttent wordt gehouden, staat een klimwand, een tokkelbaan en worden rolschaatsdemonstra- ties gegeven. Mario de gooche laar treedt op. Na een receptie (van 19.30 tot 20.30 uur) wordt het jubileumfeest besloten met een gekostumeerd bal op live muziek van John Prins. Daar bij krijgt de mooist uitgedoste deelnemer de wisselbeker die in strenge winters wordt uitge reikt aan de winnaar van het gekostumeerd schaatsrijden. Feest op de ijsbaan in Zonnemaire. (Eigen foto) ZONNEMAIRE - Het zwartgemarmerde kasboek uit 1893-met zijn sierlijke, met kroontjespen geschreven zinnen roept herinneringen op aan de winterlandschappen van Vermeer. Schilderijen waarop mensen met Friese doorlopers beentje over rijden in een prachtig Hollands landschap. In die entourage werd honderd jaar geleden, in 1893, de ijsvereniging opgericht. 'Opgerigt' zoals in oud-Hollandsë spelling ii» heirkasboek is vastgelegd. De 47 leden betaalden één gulden contributie per jaar en een middagje schaatsen kostte niet- leden tien cent. Honderd jaar later is er veel veranderd. De ijsbaan ligt al bijna dertig jaar op een andere lokatie, de koek- en zopie-tent is verwisseld voor de kantine van de voetbalvereniging en het ledental van de ijsvereniging is inmiddels uitgegroeid tot 217. Dat houdt in dat ruim een der de van het zeshonderd inwo ners tellende Zonnemaire lid is van de jubilerende vereniging. „Daar zijn ook veel ouderen bij. Mensen die vroeger hebben geschaatst en daar goede herin neringen aan hebben. Daarom blijven ze lid. Ze vinden het be langrijk dat de ijsvereniging blijft bestaan", vertellen P. de lylunnik en P. Stouten uit Zon nemaire. Zij zijn respectieve lijk tien en acht jaar lid van het bestuur van de ijsvereniging en direct betrokken bij de organi satie van het feest dat op zater dag 4 september in Zonnemaire wordt gevierd ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de ijsvereniging. Over het grootste cadeau dat de ijsvereniging daarbij zou kunnen krijgen laten ze weinig twijfel bestaan. Het kan alleen maar worden verwezenlijkt door de gemeente Brouwersha ven. „We proberen al meer dan 25 jaar te bereiken dat de ge meente de ijsbaan wat ondie per maakt. Het midden van de waterplas is ruim een meter diep. Dat heeft tot gevolg dat we nooit een mooie vlakke ijs vloer krijgen. Omdat de ijs baan dertig meter breed is en het water golft omdat het op de wind ligt, vriest de baan niet snel dicht. Het ijs dat er op komt blijft bewegen en scheu ren omdat het niet mooi vlak en niet sterk is. Dat is heel ge vaarlijk. Wanneer een kind door het ijs zakt komt dat in te diep water terecht", aldus bei de bestuursleden. Aanleg afvoerpijp De ijsbaan vertoonde dat euvel vanaf het moment dat hij in 1964 werd uitgegraven naast het sportpark van de W Zon nemaire. ,,De gemeente had toen grond nodig voor de nieu we wijk die in Zonnemaire zou worden gebouwd. Daarom heeft men meer uitgegraven dan voor een ijsbaan wenselijk was". De ijsvereniging pro beerde het euvel in 1966 op te lossen door de aanleg van een afvoerpijp die vanuit de ijs baan water afvoerde. Maar ook dat bleek niet toereikend om de waterdiepte van de ijsbaan tot een aanvaardbaar niveau te brengen. De bestuursleden hebben echter goede hoop dat de gemeente Brouwershaven het probleem binnen niet al te lange tijd gaat oplossen. ,,Ze hebben een onderzoek laten in stellen naar mogelijke oplos singen". Toen de ijsvereniging in 1893 werd opgericht werd nog ge schaatst op 'De Kreeke'; een natuurlijke plas voor de boer derij Kreekzicht, ongeveer één kilometer buiten het dorp. ,,Het was niet zo groot. Eigen lijk een flinke vijver met een uitbocht er aan", aldus de heer Stouten, die als kind ook nog op die lokatie schaatste. „Toen had je nog van die strenge win ters waarbij er wekenlang ijs was". Uit het enige document dat nog gegevens bevat uit de beginjaren van de ijsveren- ging, het kasboek uit 1893, blijkt dat ook toen regelmatig kon worden geschaatst. In 1894 staat de uitgavepost van 75 cent voor baanvegen regelma tig vermeld. Ene I. van Ast ont ving toen 1,87 voor 2lh dag draadspannen en baanvegen. Een mejuffrouw Z. van der Plas betaalde tien cent voor een middag schaatsrijden. 'Zwart schaatsen' Zij was dus geen lid van de ijs vereniging. Vandaag de dag is het nog steeds zo dat mensen die geen lid zijn moeten beta len om gebruik te maken van de ijsbaan. „Ze kunnen kiezen: vijf gulden betalen voor een dag schaatsen of lid worden voor tien gulden", grinniken de heren Stouten en De Munhik. Als bestuursleden hebben zij de taak om met de ledenlijst in de hand te voorkomen dat er ZIERIKZEE - „Dit is een kans die we met beide han den aan moeten grijpen". Dat was de reactie van commissielid mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) op het voorstel van het college van b en w van Zierikzee om aan de Hoge Molenstraat een openbaar invalidentoilet te realiseren. Deze mo gelijkheid doet zich voor omdat het mortuarium op de hoek van de Hoge Molenstraat en het Vrije opge- heven wordt. De commissie openbare werken en mi lieu schaarde zich gisteren, maandag, tijdens de ver gadering in de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis unaniem achter het collegevoorstel. Niet alleen de gemeente heeft belangstelling voor de vrijko mende ruimte die ontstaat als het mortuarium opgeheven wordt. A. F. Kramer van Dans school Kramer heeft zich aan gediend als mogelijke koper van de ruimte. Het college van b en w van Zierikzee heeft ech ter andere plannen. „Het colle ge opteert voor de mogelijk heid om het gebouw niet te ver kopen aangezien dit bouwtech nisch geheel op zichzelf staat. Daarnaast is het college van mening dat de vrijkomende ruimte gedeeltelijk benut kan worden voor de realisering van een openbaar invalidentoilet", aldus het college. Publieksvriendelijk Met een gering aantal bouw kundige ingrepen kan volgens het college door het realiseren van een openbaar invalidentoi let een publieksvriendelijke faciliteit tot stand worden ge bracht. Het niet-ingevulde ge deelte van de vrijkomende ruimte zou in de visie van het college eventueel verhuurd kunnen worden. Bijvoorbeeld aan de aangrenzende dans- en balletschool. In een korte toe lichting op het collegevoorstel stelde commissievoorzitter wethouder P. de Rijke dat eer der geprobeerd is een invali dentoilet te realiseren. „We zijn al jaren op zoek naar mogelijk heden. Maar waar we steeds mee worstelen is de ruimte. Nu dan hebben we wel een kans om een invalidentoilet te reali seren". CDA-commissielid mevrouw Bij de Vaate schaarde zich als eerste achter het college voorstel. „Ik zie steeds meer mensen met rolstoelen in Zie rikzee en ik denk dan ook dat we deze kans met twee handen moeten aangrijpen". SGP/ RPF/GPV-woordvoerder W. F. Sprengelmeijer sloot zich daar Commissievoorzitter wethou der P. de Rijke: ,,Al jaren op zoek naar mogelijkheden volmondig bij aan. „Ik denk dat dit een unieke mogelijk heid is", aldus Sprengelmeijer. „Ik vind dat we de ruimte dan ook niet moeten verkopen, maar aan onszelf moeten hou den". Als laatste schaarde WD-vertegenwoordiger J. J. Geleijnse zich achter het colle gevoorstel. „Het is een en an dermaal in de raad aan de orde geweest en nu moeten we de knoop maar eens doorhakken", aldus de liberaal. Hij noemde de lokatie in kwestie 'bij uit stek geschikt'. Dansleraar Kramer - gebruik makend van het spreekrecht voor het publiek - zei het een beetje spijtig te vinden dat niet aan verkoop van de vrijkomen de ruimte gedacht wordt. „Het zou precies geschikt zijn ge weest voor de dansschool", al dus Kramer. Hij zei op zich geen enkel bezwaar te hebben tegen realisering van een open baar invalidentoilet naast de al bestaande openbare toiletten in de Hoge Molenstraat. Wel vroeg hij bij de commissiele den aandacht voor de aantrek kingskracht die deze openbare toiletten blijkbaar uitoefenen op jongeren die de ruimte voor andere doeleinden willen ge bruiken dan waarvoor deze be doeld zijn. Kramer wees de commissieleden erop dat er al een keer brand is gesticht in de toiletruimtes. Hij deed de suggestie om de openbare toiletten 'veiliger' te maken door het aanbrengen van deuren die alleen middels munt-inworp opengemaakt kunnen worden. Commissie voorzitter wethouder De Rijke reageerde daarop met de op merking dat een dergelijke constructie nogal vandalisme- gevoelig is, en derhalve voor alsnog buiten beschouwing wordt gelaten. GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kojlekiie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heett recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Men verzekert zich van de toekomst als men het verleden eert. Kaiserin Augusta Zon HET WEER Vannacht enkele mistbanken. Overdag droog en flinke perioden met zon. Minimumtemperatuur omstreeks 8, middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Meest zwak ke noordoostenwind, kracht 2. BOEREN EN TUINDERS Steeds meer Nederlandse boeren en tuinders komen in zware financiële problemen. SPEELWEEK Gisteren, maandag ging in Zierikzee een speelweek voor gehandicapten van start. ASFALT Voor het jaar 2005 moet overal in Nederland open as falt liggen. VOETBAL Feyenoorders geven voetballes aan de jeugd van Bru- se Boys. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De afgelopen weken is bij de politie herhaal delijk aangifte gedaan van diefstal uit volkstuinen. Gestolen werden groenten en fruit vanaf diverse volkstuin complexen in Zierikzee. De po litie heeft de zaak in onderzoek en in het kader daarvan wordt rondom de complexen extra ge surveilleerd. RENESSE - H. uit het Duitse Niederzier deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn auto. De auto van de Duitser stond geparkeerd aan de Hoogen- boomlaan in Renesse. Uit de auto werd kleding gestolen en verdween ook de hoedenplank, compleet met luidspreker boxen. RENESSE - K. uit Heerewaar den deed bij de politie aangifte van diefstal van een foto toestel. K. was bezig de kinderwagen uit de auto te halen. Het foto toestel lag in het mandje van de kinderwagen. Terwijl K. be zig was ook de kinderen uit de auto te halen sloegen de dieven toe en gingen er vandoor met het fototoestel. HAAMSTEDE - B. uit Pernis keek vreemd op toen hij na een wandeling terugkwam bij zijn fiets. Het voorwiel bleek ge stolen. De ATB-fiets stond, keurig op slot, gestald aan de A. van der Weijdeweg in Haamstede. K. was naar zijn zeggen maar een kwartiertje weggeweest, maar dat bleek voor de brutale da ders lang genoeg om het voor wiel los te maken en mee te ne men. BROUWERSHAVEN - Op za terdag 28 augustus wordt op het Grevelingenmeer een vaar tocht gehouden voor ouderen uit de gemeente Brouwersha ven. Zoals dat al vele jaren traditie is biedt het gemeentebestuur van Brouwershaven de tocht aan de oudere bewoners van de gemeente aan. De boot waar mee de tocht wordt gehouden vertrekt om 13.00 uur vanuit de jachthaven Den Osse en naar verwachting komt men daar om ongeveer 17.00 uur weer te rug. De ouderen die zich voor het evenement hebben aange meld worden vanuit hun woon plaats vervoerd naar Den Osse. Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46,— jaarabonnement a f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1