'Het gaat ons hierbij toch vooral ook om ontmoeting' Zeeuwse Delta centraal in televisie-programma Nieuw programma van Zeeuwse Volksuniversiteit Aantal reizigers bij ZWN slechts marginaal gedaald Vroeger CSG-gebouw wordt aangepast Rommelmarkt Gereformeerde Gemeente brengt f 6000,- in het laatje Ondanks forse stijgingen van tarieven: Tros-uitzendingen over belang nieuwe natuur ZIERIKZEESCHE NIEUWSfiODE Ondanks de regen was de belangstelling voor de rommelmarkt niet slecht. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De Gereformeerde Ge meente Haamstede kan met genoegen terugzien op de gisteren, donderdag, gehouden rommelmarkt. Het evenement bracht 6000,- in het laatje en dat was meer dan men had durven hopen. De opbrengst van de rommelmarkt komt ten goede aan zending en evangelisatie. ZIERIKZEE - Vanaf medio september start de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) weer met tal van cursussen in Zeeland. Er zijn taalcursussen, algeme ne cursussen en creatieve cursussen. Vergadering Zierikzeese adviescommissie ow De jaarlijkse rommelmarkt van de Gereformeerde Ge meente Haamstede is een oude traditie. Op de vraag hoe lang het kerkgenootschap al derge lijke evenementen organiseert moet ouderling B. Boot het ant woord schuldig blijven. „Ik weet wel dat de zendingsvere niging ermee is begonnen en die bestaat al zo'n dertig jaar", aldus Boot. Hij was één van de vijftien vrijwilligers die giste ren zijn vrije tijd opofferde ten dienste van de Gereformeerde Gemeente Haamstede. Ontmoeting De Gereformeerde Gemeente Haamstede kent een rijke ge- In 1991 was er nog sprake van een forse groei van het aantal reizigers. Er stapten liefst 9,5 procent meer mensen in de bus. De nu geconstateerde daling van de reizigersaantallen heeft volgens de ZWN-directie niet al te veel gevolgen. De kostendek kingsgraad van het interlokale lijndienst vervoer steeg van 36 procent naar 38 procent en ver taalt in geld leverde dat een netto bedrijfsresultaat van 4,4 miljoen op. schiedenis en mag zich verheu gen in een zeer trouwe schare leden. „Wij hebben weinig last van kerkverlating", aldus Boot. „Wel is het zo dat vooral jongeren hier wegtrekken om dat hier zo moeilijk werk te vinden is, maar er komen ook een heleboel toeristen naar on ze kerk. In de zomer is de kerk drie keer zo vol als in de win ter", aldus de ouderling. Men weet duidelijk het bescheiden kerkje, een beetje achteraf ge legen aan de Ankerweg, te vin den. Dat bleek ook gisteren tijdens de rommelmarkt. Ondanks de gestadig neerplenzende regen mocht men niet klagen over ge brek aan belangstelling. In het verslagjaar kreeg de ZWN een actievere rol op de be sloten vervoersmarkt door de oprichting van ZWN-Carlier BV. Inmiddels is ook besloten tot samenwerking tussen de VSN-groep en Arke en zal een gedeelte van het uit de tourope- ratingsactiviteiten van Arke voortvloeiende busvervoer ex clusief worden ondergebracht in deze nieuwe BV. „Daarmee is een stevige basis gelegd voor het verder ontwikkelen van de- De Gereformeerde Gemeente Haamstede heeft voor haar jaarlijkse rommelmarkt be wust een doordeweekse dag uitgekozen. „In het weekend zijn er al zoveel rommelmark ten en daarom hebben wij voor de donderdag gekozen", aldus Boot. Het feit dat tegelijker tijd aan de Ring een Ring Promotie-dag aan de gang was maakt volgens hem niet zo bar veel uit. „Dit is toch iets heel anders dan de Ring Promotion", aldus Boot. Hij legt uit dat de rom melmarkt in fèite twee doelen heeft. Natuurlijk hoopt men aan het evenement wat geld* over te houden. „Maar het gaat toch vooral ook om ontmoe ting", aldus Boot. „We probe ren de drempel zo laag moge lijk te houden en daar is een rommelmarkt een prima mid del voor". Voorbereidingen Geruime tijd varitevoren wordt door de mensen van de Gere- ze nieuwe BV. In 1992 werd ook een dochteronderneming opge richt: BV ZWN Delta exploitatie. In deze BV is de ex ploitatie van Delta Expo on dergebracht. „Werkzaam zijn als vervoeron- derneming betekent dat de ZWN de gehele regionale mobi liteit als haar markt ziet", al dus de ZWN-directie. In het ka der daarvan werden projecten ontwikkeld voor de tele-taxi. Deze projecten sluiten aan op formeerde Gemeente Haamste de begonnen met de voorberei dingen voor de jaarlijkse rom melmarkt. „Die voorbereidin gen, dat is op zich weer een sa menbindend element", stelt Boot. „Rommel verzamelen we het hele jaar door, maar verder moet je toch veel werk verzet ten in een paar dagen". Hoewel klein was de rommelmarkt aan de Ankerweg gisteren behoor lijk gevarieerd. Boeken In verschillende kramen was klein huishoudelijk materiaal te vinden. Verder werden bloe men en planten ter verkoop aangeboden. Ook aan de in wendige mens was gedacht. Er werden oliebollen verkocht en binnen in het kerkgebouw was een zitje ingericht waar men onder het genot van een kopje koffie even kon uitrusten of op drogen. Binnen was een uitge breide boekenstand ingericht en werden handwerken ter ver koop aangeboden. de adviezen van de naar haar voorzitter genoemde Commis sie Van Leeuwen, die de minis ter van verkeer en waterstaat adviseerde over 'De taxi als collectief vervoer op maat'. „Inmiddels zijn drie van de ze ven door de ZWN ingediende projecten als experiment door het ministerie goedgekeurd en komen daardoor voor twee ja ren in aanmerking voor een on dersteunende subsidie". Een van die experimenten is de Zomerbus en dat is meteen een van de projecten die goed draait. In 1992 stapten 146.000 mensen in de Zomerbus en dat is een toename van liefst 35 procent als men 1992 vergelijkt met 1991. „Het voortbestaan van de Zomerbus is kansrijker nu het ministerie van verkeer en waterstaat heeft medege deeld dat de subsidie van het rijk voor de Zomerbus vanaf 1993 structureel in de rijksbij drage wordt opgenomen", al dus de ZWN-directie. In sep tember ging de eerste Spitsbus van start. Hiermee wordt een verbinding onderhouden tus sen Hellevoetsluis en Schie dam. Naast de al genoemde forse ta riefsverhoging in 1992 werden in het verslagjaar de voorberei dingen getroffen voor bezuini gingen in het voorzieningenni veau in 1993 ter grootte van cir ca drie miljoen. Een en ander geschiedde in het kader van de Tussenbalans. Niettemin heeft de ZWN-directie vertrouwen in het rijksbeleid. „Op in frastructureel gebied zijn we kijkend naar de resultaten over 1992 positiever gestemd over het rijksbeleid", aldus de ZWN-directie. „In goede sa menwerking met onder meer Rijkswaterstaat kon in totaal circa 10,7 miljoen gulden aan subsidie verworven worden ten behoeve van infrastructuur projecten die de doorstroming en de betrouwbaarheid van het openbaar vervoer moeten ver beteren". In Zierikzee staan dit jaar de volgende taalcursussen op het programma: Engels, Business English, Frans, Duits, Rus sisch en Slowaaks. Verder wor den de volgende cursussen aan geboden: Informatica voor be ginners en gevorderden (tekst verwerking met W.R 5.1), boek binden, fotografie, genees krachtige kruiden, bridge, kookcursussen, literatuur, oud schrift voor beginners, per soonlijkheid en kleur, tekenen en schilderen, tuinieren (dag cursus), videocamera, verga dertechniek. In Burgh-Haamstede staat dit jaar een cursus Engels (dagcur sus) op het programma en een cursus fotografie en natuur. In Middelburg kan men deelne men aan de taalcurssusen: Ne derlands (spelling en brieven schrijven) en Engels (dag- en avondcursussen), Engels Cam bridge, Engels Leeskring (lite ratuur), Frans, Franse conver satie ('s avonds en overdag), Duits, Spaans (dag- en avond- ZIERIKZEE - Bouwkundige aanpassingen om het vroegere schoolgebouw van de Christe lijke Scholengemeenschap aan de Huybertstraat om te vor men tot multi-functioneel ge bouw. Dat is een van de onder werpen die aan de orde komen tijdens de openbare vergade ring van de Zierikzeese advies commissie openbare werken en milieu. De leden van de adviescommis sie komen op maandag 16 augustus om 16.30 uur bijeen in de raadzaal van het Zierikzee- De serie Nieuwe Natuur in Ne derland is een initiatief van de Tros op basis van beleidsuit gangspunten van het WNF. De menselijke factor in het natuur-ontwikkelingsbeleid is voor de Tros de spil in de serie. Natuur is voor de mens in alle opzichten onontbeerlijk en vooral in Nederland is er te weinig van en wat er is staat vaak hevig onder druk. Afspraak Wereldwijd bestaat de af spraak dat elk land minimaal 10 procent van zijn oppervlak te 'reserveert' voor natuur. Ne derland komt niet verder dan de helft en daarom wil het WNF met zo'n 2000 vierkante kilometer een verdubbeling bereiken. Dat betekent dat in totaal een gebied ter grootte van de provincie Utrecht aan het al bestaande natuurgebied moet worden toegevoegd. In el- cursussen), Italiaans, Italiaan se conversatie, Portugees (drie niveaus), Noors, Russisch, Grieks, Bahasa Indonesia, Hongaars, Pools, een vakantie cursus Hongaars en een vakan tiecursus Duits, Frans, Spaans en Tsjechisch, cursus Italiaans op reis. Bovendien zijn er cursussen Engels, Frans en Duits voor ou deren (dagcursussen). Een aan tal algemene en creatieve cur sussen van het vorig cursusjaar staan ook dit jaar weer op het programma. In Vlissingen kan men deelne men aan de cursus edelsteen- kunde en mensendieck. Nieuw zijn de museumcursussen. In het kader van het jaar van de Inheemse Volken wordt in sep tember een cursus georgani seerd. In deze cursus wordt aandacht besteed aan de ten toonstelling Allemaal anders, allemaal gelijk in het Museon in Den Haag en aan de tentoon- se stadhuis. Daarbij brengt men advies uit over de wijze van aanbesteding van de ver schillende werkzaamheden die in het door de gemeente aange kochte CSG-gebouw moeten worden gerealiseerd. Het gaat om de eerste fase van een aan tal aanpassingen en voorzie ningen die zowel aan de binnen- als de buitenzijde van het gebouw moeten worden ge realiseerd om het geschikt te maken voor zijn nieuwe be stemming. Tijdens de commissievergade- ke uitzending van de serie be zoekt een aantal willekeurige Nederlanders één natuuront wikkelingsgebied. Het enthousiasme en de erva ringen van de vijf 'toevallige' bezoekers bepalen voor een be langrijk deel de sfeer van de uitzendingen. In de serie ko men aan de orde: de Grensmaas in Limburg (20 sep tember), de Gelderse Poort (27 september), de Oostvaar- dersplassen (4 oktober), de Friese Wadden/Friesland bui tendijks (11 oktober) en tot slot de Zeeuwse Delta (18 oktober). De door de programmamakers uitgenodigde bezoekers krij gen een rondleiding in het be treffende gebied en vormen met hun ervaringen de róde draad in elk programma. Elk gebied wordt in zijn 'eigen uitzending' bovendien vanuit verschillende invalshoeken be naderd waarbij de presentatie van WNF-voorzitter Ed Nijpels stelling De kracht van de Ou den in het museum voor Vol kenkunde in Den Haag. In ja nuari 1994 wordt een tweetal lezingen georganiseerd in ver band met een excursie naar Antwerpen. Mevrouw De Vis ser verzorgt een inleiding op de tentoonstelling Russische avant-garde schilders en drs. Rijkse houdt een inleiding op drukkershuis Plantijn. In het kader van het jaar van de beeldhouwkunst wordt in het voorjaar 1994 een cursus beeld houwkunst in Nederland geor ganiseerd. In Middelburg wordt op donderdag 27 januari een voordracht gehouden over neurolinguistisch programme ren. In Zierikzee wordt een infor matiedag over het cursusaan bod van de ZVU gehouden op zaterdag 11 september van 9.30- 12.00 uur in de Openbare Bi bliotheek De Stolpe, Haring- vlietplein 2. Op de informatie dag zijn docenten van verschil lende cursussen aanwezig om belangstellenden te informe ren over de inhoud van de cur sussen. Voor informatie kan men ook terecht bij de ZVU, Spanjaardstraat 51, Middel burg, telefoon 01180-34800. ring wordt verder gepraat over het realiseren van een open baar invalidentoilet in het ge bouw aan de Hoge Molenstraat dat nu nog in gebruik is als mortuarium. Zoals bekend wordt bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis een nieuw uitvaartcentrum met mortua rium gebouwd, zodat het mor tuarium aan de Hoge Molen straat straks niet meer wordt gebruikt. Het derde punt op de agenda betreft het beschikbaar stellen van een krediet om de tweede fase van het bouwplan Poort- ambacht bouwrijp te kunnen maken. De vergadering kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. Indien gewenst kan men voor aanvang van elk agendapunt gebruik maken van het spreekrecht voor pu bliek. en Leonie Sazias een bindende factor is. Historie, economische aspecten, flora en fauna, de ac tualiteit op natuurontwikke lingsgebied, interviews met omwonenden, werkers in het gebied en biologen zijn steeds terugkerende onderdelen van de programma-serie. Ed Nij pels sluit iedere uitzending af en zet de uitgangspunten van het natuurontwikkelingsbe- leid nog eens op een rijtje. Nederlands karakter Samen met anderen probeert het Wereld Natuur Fonds nieu we natuur op typisch Neder landse plekken met een ty pisch Nederlands karakter te realiseren. De noodzakelijke grond voor een dergelijke 'ope ratie' kan volgens het WNF ge vonden worden in de ongeveer 400.000 hectare landbouw grond die Nederland over de komende vijftien jaar teveel zal hebben. Nieuwe natuur be staat uit grote aaneengesloten gebieden en ontwikkelt zich als het ware vanzelf. De mense lijke inbreng beperkt zich tot het uitzetten van grote zoogdie ren, wilde paarden en runde ren die voor de natuurlijke be- grazing van het gebied moeten zorgen. ZIERIKZEE - In 1992 vervoerde Streekvervoersmaatschappij Zuid-West Neder land (ZWN) 1,6 procent minder reizigers dan in 1991. Dat blijkt uit het jaar verslag van de ZWN. De daling van het passagiersaaantal is volgens de directie van de ZWN marginaal. „Zeker gelet op de forse tariefstijging van in totaal ne gen procent". De personeelsomvang is, zo blijkt uit het jaarverslag dalende, maar er is volgens de ZWN-directie geen sprake van gedwongen ontslagen. ZIERIKZEE - Het begrip nieuwe natuur staat cen traal in vijf televisie-programma's van de Tros. Deze programmaserie maakt de omroep in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds. De serie handelt over het belang, de aard en de totstandkoming van nieu we natuurgebieden in Nederland. De Zeeuwse Delta staat centraal in de uitzending van 18 oktober.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6