Nieuwbouw in het verschiet voor brandweergarage en jeugdsoos Bru GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOIIWEN-DUIVELAND Oliegeultje in Oosterschelde centraal tijdens zitting van de kantonrechter 0 r L>% - Financiële positie gemeente Bruinisse niet slecht Duizend gulden boete voor Zierikzeese reder 3 9 Politie registreert snelheidsovertredingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dé krant van schouwen - duiveland! j ji by ZIERIKZEESCHE VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 149e JAARGANG NR 25408 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 In 1996 krijgt de Bruse brandweer de beschikking over een nieuwe garage. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Goed nieuws voor jeugdsoos De Pul én de vrijwillige brandweer van Bruinisse. Voor het jaar 1996 staat de bouw van een nieuwe brandweergarage op het programma en als alles meezit kan jeugdsoos De Pul al in 1994 in een nieuw gebouw trekken. Dat blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1994 van de gemeente Bruinisse. Het college van b en w van Bruinisse toont zich optimistisch over de toe: komst. „De financiële positie van de gemeente kan als goed worden omschreven", aldus b en w. Na aftrek van de reeds geplan de investeringen beschikt de gemeente Bruinisse volgens het college van b en w over een post onvoorzien van ruim een ton. Dat bedrag wordt door het college als 'redelijk' omschre ven en men koppelt daar de op merking aan vast dat die post onvoorzien wederom tot stand is gekomen zonder dat be lastingverhogingen nodig ble ken. „Tevens dient erop gewe zen te worden dat deze post on voorzien tot stand is gekomen ondanks rijksbezuinigingen van ongeveer 100.000,- Het is zelfs mogelijk gebleken om za ken van nieuw beleid op te ne men", aldus het college. Gemeentehuis In haar beleidstoelichting op de begroting gaat het college van b en w onder meer in op de mogelijk toekomstige gemeen telijke herindeling op Schou- wen-Duiveland. Als het aan Bruinisse ligt wordt deze ge meente samengevoegd met de gemeente Duiveland. Die optie wil men ook met vuur verdedi gen bij de provincie. ,,We spre ken de hoop uit dat de door ons in het open overleg naar voren te brengen argumenten serieus afgewogen zullen worden bij de voorbereiding van het her indelingsplan. Door datzelfde plan voor herindeling werd het voornemen tot uitbreiding van het Bruse gemeentehuis door kruist. Daarom, zo deelt het college mede, is besloten om voor wat betreft de uitbrei dingsplannen voorlopig pas op de plaats te maken. „Zodra in 1994 meer duidelijkheid be staat over het door gedeputeer de staten op te stellen herinde lingsplan hopen wij op deze zaak terug te komen', aldus het college. Voor wat betreft de nieuw bouw van de brandweergarage liggen de zaken, zoals al aan gestipt, anders. „Moesten wij in de aanbiedingsbrief voor de begroting 1993 vaststellen dat de financiële ruimte in de meerjarenbegroting niet van dien aard was dat de bouw van een brandweergarage op finan cieel verantwoorde wijze in te passen pas, thans kunnen wij u melden dat dit project voor 1996 in de meerjarenraming is opgenomen" Verder spreekt het college de verwachting uit dat men in het vierde kwartaal van 1994 over een nieuw brand- blusvoertuig kan beschikken. Het oude voertuig, onlangs ge heel gerenoveerd, kan volgens het college nog wel een tijdje dienst doen als hulpverlenings voertuig. Ook wordt aangeven dat de jeugdbrandweer van het voertuig gebruik kan maken. Verder wil het college zo snel mogelijk verder met het plan voor aanleg van een parkeer- voorziening op het bovendijkse gedeelte van de Havendijk. „Het plan is aangemeld voor subsidie. Naar het zich laat aanzien is de kans dat dit ver zoek wordt gehonoreerd erg ge ring. Door de ligging van dit terrein aan de entree van de dorpskern achten wij het ge wenst dat het plan uitgevoerd wordt. Ook indien geen subsi die wordt verleend. Volgens het college is ook haast gebo den met de reconstructie van de Molenweg. „Hier zal binnen afzienbare tijd actie moeten worden ondernomen", aldus het college. Ook al geruime tijd op het verlanglijstje van het college staat de aanleg van een buitendijks fietspad. Langs het Grevelingenmeer vanaf de rol- brug tot aan de Stelhoek. Mo menteel wordt studie verricht naar de mogelijkheden daar van. Het college laat weten een spoedige uitvoering zowel bij het Grevelingenschap als gede puteerde staten te zullen be pleiten. Een onderwerp waar ook al heel wat over gezegd en ge schreven is is de Bruse muziek tent. Het gebouwtje wordt door de één verguisd, maar door de ander bejubeld. In 1991 besloot de gemeenteraad jaar lijks 25.000,- te willen reser veren voor vervanging van de muziektent. In 1993 zou dan be keken moeten worden of daad werkelijk tot vervanging van de muziektent zou moeten wor den overgegaan. Als het aan het college ligt blijft de mu ziektent staan waar hij staat. „Wij zijn van mening dat de muziektent, zeker na de aan passing van het Kerkplein en de Korte Ring, op een goede plaats staat en ook qua bouw werk niet misstaat. Daar komt nog bij dat de akoestiek van deze tent zeer goed is", aldus het college. „Gelet op deze as pecten, alsmede op de kosten die met vervanging gepaard gaan,, stellen wij u voor de hui dige muziektent te handha ven". Het college koppelt daar de suggestie aan vast om het reeds gereserveerde geld te be houden in de reserve openbare werken. „De gelden kunnen in de eerste plaats worden benut voor het opknappen van de be staande muziektent", aldus het college. Ook vindt het college het hoog tijd worden voor een dorpsplan voor Bruinisse. Als alles vol gens plan verloopt wordt de re constructie van het centrum nog dit jaar voltooid. „Wij vin den dat het nu tijd is om ande re knelpunten in Bruinisse te inventariseren en hiervoor zo mogelijk in onderlinge samen hang oplossingen aan te geven. Een dorpsplan is hiervoor een uitstekend instrument. Wij stellen u dan ook voor een dorpsplan voor Bruinisse op te laten stellen en hierin tevens de prioriteiten van de maatre gelen en een kostendekkings plan op te nemen", aldus het college. Het is de bedoeling, zo laat het college weten, dat een speciale werkgroep wordt in gesteld waarin ook een aantal vertegenwoordigers van de be volking van Bruinisse zitting zal hebben. ZIERIKZEE - „Woord is woord en contract is contract. Ik wist dat ik in die periode niet door het Oliegeultje mocht varen. Maar ik heb er voor gekozen dat wel te doen. Het was een zakelijke afweging". X. den B. uit Zierikzee gaf tijdens de zitting van de kantonrechter in Zierikzee, donderdagmiddag, ruiterlijk toe dat hij in overtreding was op 16 mei 1992. De rijkspolitie te water stelde toen vast dat Den B. met zijn rondvaart boot door de Oliegeul in de Oosterschelde voer; een beschermd natuurmonument dat niet toegankelijk is voor schepen die daarvoor geen ontheffing hebben. Voor het gebied het predikaat natuurmonument kreeg was het vast onderdeel van de vaarroutes die Den B. met zijn rondvaartboten vanuit Zierikzee onderneemt. Ook tegenwoordig is dat het geval omdat hij inmiddels ontheffing heeft gekregen. Maar in 1992 was de Zie rikzeese reder daarvoor strafbaar. Kantonrechter mr. A. L. R. Melens wilde daar niet omheen omdat, zoals hij zei, Den B. er op puur commerciële gronden voor koos de overtreding te begaan. Hij legde hem een boete op van duizend gulden, waarvan 500 gulden voorwaardelijk. Dat gebeurde nadat Den B. had uitgelegd dat hij op 16 mei 1992 een vaartocht maakte met de werknemers van een bedrijf in Friesland. „De afspraken voor de route van die dag werden lang van tevoren met het Friese bedrijf gemaakt. Op een tijd stip dat het nog niet verboden was om door het Oliegeultje te varen. Daar wilde ik me aan houden want woord is woord en contract is contract. Boven dien was de Oosterschelde leeg en het was hoog water. De zee honden waarvoor het Olie geultje is gesloten voor scheep vaartverkeer waren niet te Maar officier van justitie H. F. Mos keek daar anders tegen aan. „De regels zijn niet voor niets gemaakt. Friezen hebben zelf een zeehondencentrum in hun omgeving. Wanneer u de reden had uitgelegd hadden ze het best goed gevonden wan neer u een andere route had ge varen. Het is duidelijk dat u puur op commerciële gronden een afweging hebt gemaakt. Daar moet een commerciële reactie van justitie op volgen". Hij eiste een boete van duizend gulden, waarvan de helft voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Opdat de rede rij in de gaten houdt dat ze in verboden gebied geen pas uit de richting mag met haar sche pen". Het Oliegeultje in de Ooster schelde stond donderdag cen traal bij een groot aantal zaken die werden behandeld door de kantonrechter. Zo kreeg T. van M. uit Zierik zee eveneens een boete van dui zend gulden, waarvan de helft Voorwaardelijk omdat hij door het verboden gebied voer. In de periode van mei tot en met juli 1992 stelde de politie niet min der dan negen keer vast dat de Zierikzeeënaar met zijn zee- sportvisserijboten vanuit het haventje in Burghsluis door het Oliegeultje voer. „Burgh sluis ligt aan de Oliegeul, dan heb je weinig keuze", bracht Van M. naar voren. Hij gaf toe die keuze ook te hebben ge maakt omdat 'omvaren' veel tijd en brandstof kost. Aanvan kelijk eiste de officier van justitie 5000 gulden boete. Maar mede onder invloed van het pleidooi van Van M's advo caat, mr J. F. Bienfait maakte de kantonrechter daar duizend gulden van. „Omdat het niet redelijk is dat de politie pas na negen overtredingen aan de bel trok. Van M. had al na één over treding de gelegenheid moeten krijgen om zijn gedrag bij te stellen". Voor K. K. uit Kerkwerve werd aan het woord Oliegeultje bij na een boete van 250 gulden verbonden. Op 31 mei 1992 voer hij met zijn motorschip door het verboden gebied, zich van geen kwaad bewust, zo wilde hij de kantonrechter doen gelo ven. „Als schipper ben je niet verplicht een recente kaart aan boord te hebben. Dat staat niet in de wet. Er staat geen bord waarmee wordt aangegeven dat je niet in het gebied mag en er is geen betonning die dat aangeeft". Officier van justitie Mos was van mening dat de Kerkwerve- naar dat toch moet hebben ge weten via een aangetekende brief die hem is gestuurd. Hij eiste een boete van 250 gulden, maar de kantonrechter hield het bij schuldig zonder opleg ging van straf omdat de Kerk- wervenaar zowel in Zierikzee als Middelburg was opgeroe pen voor de overtreding. „Ik ga in hoger beroep, anders sta ik hier over een week weer want ik raap iedere dag oes ters", aldus J. de J. uit Nieu- werkerk. Hij werd door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van zestig gulden of twee dagen omdat hij oesters raapte aan de rand van de Oos terschelde op het grondgebied van de gemeente Westerschou- wen. Er ontstond tijdens de be handeling van de zaak heel wat verwarring rondom de vraag of dat nu wel of niet mag in een natuurgebied dat wel vrij toe gankelijk is. De kantonrechter hield het volgens de letter van de wet op 'het vangen van die ren' en veroordeelde de Nieu- werkerker. Maar die gaat nu hogerop zijn gelijk zoeken. AI betaald „Ik heb de boete al betaald", zei L. A. C. uit Oosterland ter wijl hij triomfantelijk met het bankafschrift wapperde waar uit dat zou blijken. Maar offi cier van justitie was van me ning dat dat niet kon omdat justitie aan de Oosterlander nooit een schikking heeft aan geboden. C. maakte zich bp 3 april 1992 schuldig aan het ste ken van pieren in de Plaat van Oude-Tbnge langs de Grevelin- gendam. Hij kreeg alsnog een boete opgelegd van 125 gulden of drie dagen hechtenis. De verboden vrucht smaakt zoet. Spreekwoord Zomers M HET WEER Vannacht opklaringen en een mi nimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag perioden met zon en tegen de avond kans op een regen of onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 24 graden. Zuidoostelijke wind, zwak. SAMENWERKING Samenwerking tussen de zorginstellingen is heel be langrijk, meldt het jaarverslag van Corneliastichting. 1 5 KANTONGERECHT Kantonrechter mr. Melens beoordeelde een disco theekeigenaar uit Renesse. ENGELSE JONGEREN Burgemeester Asselbergs verwelkomde een aantal jongeren uit de jumelagestad Hatfield. MOTORRACETEAM Coureur Nico Booij rijdt voor Zierikzees motorrace team. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEF /BURGH-HAAMSTEDE - Bij snel heidscontroles met behulp van radarapparatuur heeft de politie donderdag zestig overtredingen ge constateerd. De controles werden gehouden langs de Weg naar de Val bij Zierikzee (van 07.15 tot 09.00 uur) en 'langs de Burghseweg bij Haamstede (van 10.30 tot 11.30 uur). Langs de Weg naar de Val controleerde de radarap paratuur 494 passerende voer tuigen. Daarvan reden 57 weg gebruikers harder dan de maximum snelheid van tachtig kilometer die ter plaatse is toe gestaan. De geconstateerde overtredingen varieerden van 91 tot'124 kilometer. Op de Burghseweg werd de snelheidslimiet minder mas saal overtreden. Volgens de po litie kwam dat wellicht vanwe ge een omleiding die was aan gebracht omdat thet centrum van Haamstede was afgesloten voor verkeer. Van de 393 gecon troleerde Voertuigen reden er drie harder dan de snelheid van vijftig kilometer die bin nen de bebouwde kom is toe gestaan. De overtredingen va rieerden van 62 tot 67 kilome ter. Proces-verbaal Alle overtreders krijgen bin nen enkele weken via de post een proces-verbaal met bijbe horende acceptgiro voor beta ling van de boete. Weggebrui kers die meer dan dertig kilo meter te hard reden krijgen een oproep om zich voor de rechter te verantwoorden voor hun gedrag. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. ZAANSTAD - Een 32-jarige vrouw uit Zaanstad heeft don derdag bekend haar 43-jarige ex-vriend te hebben gedood. Dat heeft een woordvoerder van de regiopolitie Zaanstreek vrijdagochtend bekendge maakt. De in plastic gewikkel de stoffelijke resten van het slachtoffer werden maandag gevonden tijdens de ontrui ming van een woning. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. 1 naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar C> Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN_|

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1