Fruittelers komen handen tekort voor plukken van nieuwe oogst w krant van schouwen-duiveland Saman wil nieuw kantoorpand naast bestaande bedrijfsloods P ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Challenge Hurache 199,- DEUPLOO „A/s bef op plukken aankomt is het ieder voor zich" Zeeuws folklore-ensemble succesvol in het buitenland v/ - - 'V - - WÈÈËBffimm wSSum Visserijdagen in Colijnsplaat dé krant van schouwen -duiveland! j NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND van f 299,- nu GOLDEN i TEAM ZEflTRdSPORT ZEHTRdSPORT SCHUI1HAVEN2-ilZIERIKZEE I TEL (Ml 10- >2299 NIEUWERKERK - De eerste appels zijn al weer geplukt, maar de grote pluk moet nog beginnen. Door een verandering in rassen die allemaal in september geplukt moeten worden is het voor de fruittelers steeds moeilijker om voldoende plukkers en pluksters voor de appels (en peren) te vinden. Het bedrijf van de heer J. Maas uit Nieuwerkerk is daar eèn voorbeeld van. „Vroeger kon ik met acht plukkers uit de voeten, maar tegenwoordig heb ik al snel het dubbele nodig", aldus Maas. De enige appel die men in de boomgaard van Maas tegen komt, die vroeg geplukt moet worden is de James Greeve. De hoofdrassen, Elstar en Cox, die het grootste gedeelte van de boomgaard in beslag nemen, moeten vanaf begin september geplukt worden. Hetzelfde geldt voor de peersoorten Con ference en Doyenne du Cornice. De enige soort die later ge plukt moet worden is de Jona Gold. De verschuiving naar de ze rassen is nog niet zo oud. Volgens Maas heeft dit te ma ken met het feit dat de consu menten de andere soorten niet meer wilden. ,,De telers wer den eigenlijk verplicht om zich tot een paar rassen te beper ken, met alle gevolgen van dien wat betreft de personeelsvoor ziening", zegt hij. Wat dit be treft zitten alle fruittelers in hetzelfde schuitje, ook op Schouwen-Duiveland, waar Maas niet de enige fruitteler is. De samenwerking tussen de fruittelers op het eiland is goed. ,,We zijn allemaal lid van de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie, gaan samen op ex cursie, regelen bepaalde zaken samen en leren van elkaar", zegt Maas. „Maar als het op plukkracht aankomt is het ie der voor zich". Gelegenheidswerk Maas verbaast zich er eigenlijk over dat het zo moeilijk is om voldoende plukkers, maar vooral pluksters, te krijgen. Veel vrouwen zijn volgens hem makkelijk in de gelegenheid om een paar uur per dag appels te plukken zonder dat ze dit zelf weten. „Het plukken van appels is gelegenheidswerk en door het ontbreken van gezags verhoudingen kan iedereen ko men en gaan wanneer hij dat zelf wil", aldus Maas. „En het is fysiek geen zware arbeid. Al het werk kan staand op de grond gedaan worden. Het eni ge zware ervan is dat je in be weging bent". Het zijn voornamelijk (huis)vrouwen die het pluk- kerswerk verrichten. Deze kunnen volgens Maas gemak kelijk tussen de huishoudelij ke werkzaamheden een paar uurtjes komen plukken. „Voor velen onder hen is het een zeer gezellige periode en wanneer het weer dan slechter wordt zijn ze blij dat het werk er op zit", aldus Maas. Mannen zijn volgens hem bijna helemaal niet te krijgen voor dit werk. „Deze hebben in de regel toch graag werk voor het hele jaar en daarbij komt dat het voor mannen die in de WW of de WAO zitten niet eenvoudig is om tijdelijk werk te gaan doen". Een bijkomend, maar zeer wel kom probleem voor de fruitte lers dit jaar, is de zeer rijkelij ke oogst die aan de bomen hangt. In tegenstelling tot de landen in Zuid-Europa, waar men te maken heeft met een daling in de oogst ten opzichte van vorig jaar van zeventien procent, is de oogst in Neder land vergelijkbaar met 1992. In verband met de grote opbreng sten vorig jaar moesten de te lers de appels onder de kost prijs verkopen. Dit jaar is dit anders, dat is tenminste de ver wachting van Maas. Dat er in de zuidelijke landen dit jaar sprake is van een slechte oogst heeft te maken met de oogst van vorig jaar. „Tben hingen de bomen veel te vol en daar krij gen ze nu de terugslag van", al dus Maas. Vakmanschap In Nederland heeft men daar geen last van. Dit heeft volgens 'Maas te maken met de veel in tensievere manier van telen in Nederland en met een grotere mate van vakmanschap. In Nederland staan er in de boomgaarden alleen maar lage fruitbomen die veel licht van gen. „Hierdoor kunnen de bo men rustig groeien en daar door dragen ze regelmatiger", aldus Maas. Daar komt bij dat men in Nederland de boom gaarden regelmatig voorziet van nieuwe aanplant. „En", zegt Maas, wanneer men dan op de juiste manier snoeit en het weer ook nog meewerkt kunnen de telers een terugslag zoals in Zuid-Europa voorko men". Er gaat dan ook veel werk aan de pluk vooraf. Vanaf novem ber, wanneer de oogst achter de rug is, worden de bomen ge snoeid. Dit snoeien gaat door tot maart. In april en mei staan de bomen vervolgens in bloei, waarna de tijd van het zoge naamde dunnen is aangebro ken. Dit dunnen is noodzake lijk wanneer er teveel appels aan één boom hangen. De erva ring bij Maas is dat ongeveer de helft van de appels van de boom afgegooid moet worden. „Het str-even is om per volwas sen boom een opbrengst van twintig kilo te halen", zegt hij. Dit betekent een aantal van on geveer 120 appels, aangezien er gemiddeld zes in een kilo gaan. Het zelfde geldt voor de peren. Daarna worden om een vol doende lichtval te garanderen de bomen ontdaan van het overtollig blad. En tot aan de pluk wordt de gehele boom gaard natuurlijk goed onder houden. Dat onderhoud be staat voornamelijk uit het op binden van de takken en de be strijding van het onkruid en in secten. Natuurlijke vijanden Bij het insecten-vrij houden van de boomgaard wordt ge bruik gemaakt van de natuur lijke vijanden van deze beest jes. Zo worden er roofmijten uitgezet tegen de spint en de roestmijt, oorwormen en lieve heersbeestjes tegen de luizen: en sluipwespen houden de bo men gevrijwaard van rupsen. Wat betreft de perebomen zor gen roof wantsen er voor dat bladvlooien geen kans krijgen. Volgens Maas zijn de laatste twee jaar vrijwel alle telers overgegaan op deze natuurlijke De appelpluk is reeds begonnen, maar de drukke tijden moeten er nog aankomen. (Foto: Joop van Houdt). bestrijding. Nadeel hiervan is wel dat er sprake is van enige schade, maar dit moet men vol gens Maas op de koop toene men. „Vroeger maakten wij veek meer gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen, maar dan kreeg je de ene plaag terug voor de andere en boven dien hebben die beestjes in de loop der jaren een resistentie opgebouwd en zijn we weer te rug bij af", aldus Maas. Hele maal afgeschaft zijn de bestrij dingsmiddelen echter niet. Er wordt nog steeds gebruik van gemaakt om met name schim melvorming tegen te gaan, maar dan wel op een zeer selec tieve manier. Een ander deel van hét onder houd van de boomgaard be staat uit het planten van jonge bomen. Hierdoor wordt de con tinuïteit. van de boomgaard verzekerd en aan de oogst is het niet te merken wanneer ou de bomen vervangen zijn door jonge. Een jonge boom levert vanaf het tweede jaar appels en de hoeveelheid appels of pe ren die een oude boom in de loop der jaren minder oplevert, krijgt men via de jonge bomen weer terug. In tegenstelling tot de oudere bomen krijgen de jonge bomen water toege voegd. Bij de oudere bomen is dit onbetaalbaar. Omdat het water in de sloten op Schouwen-Duiveland te zout is kan men dit niet gebruiken bij het beregenen van de boom gaarden. Het water moet dus van de waterleiding betrokken worden en dit is een (te) dure aangelegenheid. Jonge bomen worden overigens niet beregend, maar krijgen het water, waaraan meststof fen zijn toegevoegd, via zoge naamde druppelbevloeiing toe gediend. Het doel van deze be vloeiing is het bevorderen van een regelmatige groei van de boompjes. Ze worden er namelijk vrucht baar door en krijgen appels. De groeistoffen worden door deze appels gebruikt en niet door de boom zelf, waardoor deze langzaam tot gróei komt en de teler verzekerd is van een boom waarvan hij lang de vruchten kan plukken. ZIERIKZEÉ - Wanneer het aan de gemeente Zierikzee ligt mag Saman bv Constructeurs en Installateurs het pand Julianastraat 42 slopen en hiervoor in de plaats een nieuw kantoor neerzetten. Onlangs verleende de gemeenteraad door middel van een voorbereidingsbesluit op een herziening van het onderha vige bestemmingsplan haar medewerking aan de plannen van Saman. Het nieu we kantoorpand moet onderdak gaan bieden aan Syntess, het software-bedrijf dat onder Saman bv valt. Enige tijd geleden kocht Sa man de naast haar be drijfsloods gelegen grond met hierop een woonhuis. Dit woonhuis leent zich niet voor bedrijfsactiviteiten en de be doeling was dan ook om dit huis te slopen zodat een nieuw kantoorpand op deze plaats ge bouwd kon worden. Het onder havige perceel heeft voor het grootste deel de bestemming actieve recreatie en voor een klein deel de bestemming be drijfsdoeleinden. Het bouwen van een kantoorpand is hier mee in strijd, maar gezien de situatie ter plekke zag de ge meenteraad van Zierikzee geen beletsel tot het verlenen van medewerking aan de nieuw bouw. Op dit moment buigen gedeputeerde staten zich over de plannen en de verwachting bij de directie van Saman is dat binnenkort een positief ad vies uitgebracht wordt. „Zowel aan de linker- als de rechterzij de van het perceel is industrie. Dit stukje grond valt erbuiten en ik voorzie dan ook geen pro blemen", aldus de heer Menno Bin, die samen met zijn twee broers Ernst en Hans de direc tie vormt. Expansie Het nieuwe kantoorpand moet onderdak gaan bieden aan de elf personen die op dit moment werkzaam zijn bij Syntess. Dit bedrijf is ongeveer vijf jaar ge leden ontstaan omdat er be hoefte was aan goede software. Volgens Ernst Bin, die de lei ding over het softwaregedeelte van Saman heeft, waren de pakketten die in de handel wa ren niet goed afgestemd op het installatiebedrijf. „We hebben toen besloten om dit zelf ter hand te nemen en zijn begonnen met het in eigen huis ontwikkelen van de beno digde software", zegt hij. Deze werkzaamheden kenden in de afgelopen jaren zo'n expansie dat Syntess uit haar huidige onderkomen aan de Juliana straat 38 gegroeid is en op zoek moest worden gegaan naar een andere lokatie, die naast de deur gevonden werd. Het pakket dat Syntess op de markt brengt, onder de han delsnaam Syntess, is niet zo maar een boekhoudpakket, maar een systeem dat op een sterk praktijkgeoriënteerde manier vrijwel alle admini stratieve handelingen ver werkt. Het pakket bevat hier voor verschillende modules, die aansluiten bij de werk wijze zoals die in ieder bedrijf gebruikelijk is. De keuzemo dules maken het pakket met name geschikt voor bijvoor beeld installateurs, aannemers en andere uitvoerende bedrij ven. In de loop der jaren heb ben veel bedrijven interesse ge toond voor het pakket en op dit moment werken zo'n 450 be drijven in Nederland en België met Syntess. Parkeerplaatsen Het nieuwe kantoorpand wordt een traditioneel recht hoekig gebouw dat uit drie la gen bestaat. De eerste en twee de verdieping worden direct in gebruik genomen. De bestem ming van de bovenste verdie ping is nog niet ingevuld. Op de begane grond is een brand veilige, afsluitbare ruimte, waarin de centrale computer opgesteld staat. De rest van het pand wordt ge bruikt als kantoor- en cursus ruimte. Deze cursussen zijn ge richt op het eigen produkt en worden nu nog elders gegeven. Naar alle verwachtingen kan over drie maanden met de bouw worden begonnen. Op dit moment zijn onderhandelin gen gaande met Onderdak om op grond van het sportcentrum een aantal parkeerplaatsen te creëren. „Dit is vooral bedoeld om de straat te ontlasten", al dus Menno Bin. Als alles dan verder naar wens verloopt kun nen de werknemers van Syn tess in maart 1994 verhuizen. •->•-. - f''. Het Zeeuws folklore-ensemble in het openluchtmuseum in Roz- nov (Tsjechië). (Foto: Vodago Goes) GOES - Onlangs keerde het Zeeuws folklore-ensem- ble Vodago terug van een zeer succesvolle reis naar Duitsland en Walachië in Tsjechië. In Duitsland nam de groep deel aan het 29e Europaisches Grenzland- treffen en in Tsjechië waren de Zeeuwen uitgeno digd door de folkloregroep Vsacan. Zo'n veertien dagen geleden vertrokken jongeren uit Wal cheren, Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland per bus naar Duitsland. Daar werd, samen met zo'n twintig folkloregroe- pen deelgenomen aan het 29e Europaisches Grenzlandtref- fen. Dagelijks werden voorstel lingen verzorgd op verschillen de podia op het festivalterrein, 's Zondags werden alle groepen ontvangen door de burgemees ter van de stad. Hij vertelde de Zeeuwse vertegenwoordiging dat hij gedurende een vijftal jaren zijn vakantie in het Zeeuwse heeft doorgebracht en bijzonder ingenomen was met de deelname van het Zeeuws folklore-ensemble. Uitwisseling Na vier dagen reisde het gezel schap verder naar de plaats Vsetin in Walachië (Tsjechië). Daar werden ze ontvangen door leden van de groep Vsacan en in gastgezinnen onderge bracht. Het ensemble verzorg de voorstellingen in Vsetin. het kuuroord Luhacovice en het openluchtmuseum in Roznov p. Radhostem. De burgemeester van de plaats Vsetin ontving de hele groep in het stadhuis in het centrum en was bijzonder te spreken over de uitwisseling die tot stand was gekomen met de plaatselijke vereniging Vsa can. Dit ensemble viert dit jaar haar vijftigjarig bestaan en heeft reeds een groot aantal landen bezocht, uitgezonderd Nederland. De vreugde was bijzonder groot, omdat het en semble uit Walachië in augus tus 1994 een tegenbezoek zal brengen aan Nederland. Voor alle leden van het Zeeuw se ensemble was het een bijzon der succesvolle reis. Meerdere keren konden zij bekenden ont moeten waar ze enkele jaren geleden waren ondergebracht. Ook bij andere groepen en or ganisaties uit verschillende landen was bijzonder veel be- langstplling voor de Zeeuwse folklore. UTRECHT - Minister Maij van verkeer en waterstaat wil een aantal busverbindingen in het streekvervoer in de verkoop doen. COLIJNSPLAAT - Op vrijdag 13 augustus en zaterdag 14 augustus worden weer de jaar lijkse Visserijdagen in Colijns plaat gehouden. Op beide da gen zal een keur van activitei ten en artiesten de revue pas seren. Op vrijdag is er een braderie rond het haventerrein en een presentatie van de ringrijders- vereniging. Gedurende de hele middag zullen er dweilorkest- jes en een groot Beiers muziek korps optreden. Ook zullen di verse kermisattracties en een verlichte en versierde vloot in de haven te bewonderen zijn. 's Avonds, vanaf 21.00 uur, is ook de TROS er met haar pop formule drive-in show en d.j.'s Rob van Someren en Hanno Dik. Op zaterdag wordt een natio nale garnalenpelwedstrijd ge houden. Voor de beste peller of pelster is er een hoofdprijs van 1000 gulden beschikbaar. Dege ne die de garnalen pelt in de mooiste klederdracht krijgt 500 gulden. Ook de braderie en de dweilorkestjes zullen op za-" terdag weer te zien zijn. Het publiek krijgt de kans om mee te varen met de vissersvloot. De Koninklijke Marine zal een demonstratie geven met een Orion vliegtuig. Om 20.00 uur worden de Visserijdagen afge sloten met een Vissersbal. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een C kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— D jaarabonnement f 183,— E jaarabonnement met autom. afschr. f 173.— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: I Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie O3 Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee SYNTESS, Naar verwachting van de directie van Saman kan het naambordje van Syntess begin volgend jaar verhangen worden naar de plaats waar nu het huisje links op de foto gelegen is. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1