Boze schippers willen niet met „verraders" aan tafel Akkoord over banenverlies Rotterdams havenbedrijf Gestroomlijnde wegen en verkeersveiligheid F16 verongelukt, piloot ongedeerd RIOD verwerft ruim 15.000 archiefstukken Werk aan reconstructie van centrum Öosterland Behalve schippers ook verladers en Duwbakkenvereniging uitgenodigd Volgens FNV geen gedwongen ontslagen Rustige stemming op schippers- beurs in Terneuzen Kurden laten Franse toeristen weer vrij of06eux>Fi//x/\ ouoeee-re uikcev f^er/if 2 ZIER IKZEESCHE NIEUWSBODE vervolq van paq. 1 Aan de kant van de super markt aan de Kerkstraat blijft een gedeelte van de Markt wel toegankelijk. Dat gebied is be doeld voor de winkelwagens die regelmatig in het dorp staan om hun waren te koop aan te bieden. De Kerkstraat wordt via de herinrichting een gebied voor voetgangers en fietsers. Via paaltjes in het midden van de straat wordt voorkomen dat auto's er nog doorheen kunnen rijden. Wel is de straat vanaf de ene of de andere kant gedeelte lijk toegankelijk voor de auto's van mensen die ontheffing heb ben' krijgen omdat ze in de straat wonen of een bedrijf hebben. De Korte Achterweg wordt bij de aansluiting op de Markt iets breder gemaakt. Daardoor wordt laden en los sen ten behoeve van de daar ge vestigde bedrijven mogelijk zonder het doorgaande verkeer te belemmeren. Dankzij die constructie ook wordt het plan gehandhaafd om de huidige rij richting in die straat voor een richtingsverkeer om te draai en. Dat houdt in dat het ver keer door de Korte Achterweg straks alleen in de richting van de Markt mag rijden. In het kader van de herinrich ting worden aan het Koningin- neplein ook nog zestien par keerplaatsen extra gemaakt. Zij komen midden op het plein in het plantsoentje dat daar nu nog is en worden vanaf de straat bereikbaar. de provincie over te halen aan de actie deel te nemen. De Werkgroep Alcohol, autogor dels en snelheid stimuleerde in 1992 gerichte alcoholcontroles. Politie, justitie en WN werk ten daarbij nauw samen. Die aandacht is volgens de werk groep hard nodig omdat bij een kwart tot een derde van de on gelukken op de weg drank in het spel is. De Werkgroep Verkeerseduca- tie en -voorlichting organiseert verkeerscursussen. Men richt zich met name op groepen men sen die extra kwetsbaar zijn in het verkeer, zoals ouderen en twaalf- tot achttienjarigen. De ze laatste groep krijgt na de ba sisschool nauwelijks nog ver- keersonderwijs, terwijl juist zij meer gevaar loopt in het verkeer. De werkgroep noemt daarbij als voorbeeld zestien jarigen op bromfietsen en acht- tienjarigen achter het stuur van een auto. De belangstelling voor de cursussen die het ROVZ vvoor jongeren organi seert is de laatste jaren terug gelopen. Men beraadt zich daarom op een andere vorm. Sinds vorig jaar is de Werk groep Landbouwverkeer b'é- trokken bij de acties 'slik op de weg'. Het gaat om een vervolg op de gezamenlijke initiatie ven van gemeenten, water schap, agrariërs en politie. De ROVZ-werkgroep pakte in 1992 de problemen rond landbouw voertuigen en beslikte wegen aan via een campagne die nog doorloopt tot 1994. Daarbij worden stickers \»rspreid waarop het verkeersbord alge meen gevaarteken is afgebeeld met daarop het woord slik. Met de mensen in de landbouwsec tor werden afspraken gemaakt over het schoonmaken van ver vulde wegen. Daarbij kan men gebruik maken van een schoonspuitapparaat waarvan het ROVZ er vijftien heeft in gezet in de provincie. Verder heeft het" ROVZ de Werkgroep Bedrijfsleven. Een werkgroep die het bedrijfsle ven in Zeeland betrekt bij cam pagnes voor de verkeersveilig heid. Zo deden in 1992 83 Zeeuwse bedrijven mee aan de autogordelcampagne en 96 aan een campagne rond het thema alcohol in het verkeer. Bedrij ven werken aan de acties mee door het plaatsen van informa- tiewanden in hun kantine, het organiseren van cursussen voor werknemers en het ver spreiden van folders over de betreffende onderwerpen. Via subsidie van het ministerie van verkeer en waterstaat had het ROVZ vorig jaar 200.000 gulden beschikbaar om al haar activiteiten te kunnen uitvoe ren. Daarbij kwam nog eens 650.000 gulden extra voor de aanpak van de verkeersonvei ligheid. Dit laatste bedrag kwam bijeen via subsidies, bij dragen van participanten en bedrijven. Doorstart-oefening leidt tot crash UDEN - Een F16 van de vliegbasis Volkel is maan dag in een maïsveld nabij de basis verongelukt. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen. Dat heeft een woordvoerder van Volkel be kendgemaakt. Het toestel van het 306 Fotover- kennings Squadron crashte even na half vier tijdens een zo- geheten doorstart-oefening. Daarbij raakt het toestel even de landingsbaan om meteen daarna weer op te stijgen. Bij het opstijgen is volgens de woordvoerder het vermogen van de motor sterk teruggelo pen waardoor het niet moge lijk was nog door te vliegen. Nadat het was neergekomen heeft het wrak korte tijd ge brand. Maar volgens de lucht macht was de brand snel onder controle. De oorzaak van het snel verminderende motorver mogen is nog niet bekend. Vol gens de zegsman is het moge lijk dat een vogel in de motor is terechtgekomen. De omgeving van het toestel is meteen na het ongeluk afgezet om hulp diensten vrij baan te geven. Volgens de politie van Uden is de bebouwde kom van die plaats niet in gevaar geweest. Bij het ongeluk is geen hydra zine vrijgekomen. De tank met de uiterst giftige stof is terug gevonden en de leidingen in het toestel zijn volgens de woord voerder gereinigd. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 11 augustus 09.30 134 03.05 -133 21.55 126 15.30 -111 12 augustus 10.30 123 04.05 -122 23.05 116 16.45 -106 ROOMPOT BUITEN 11 augustus 08.30 125 02.10 -127 21.00 115 14.35 -103 12 augustus 09.40 113 03.10 -114 22.20 108 16.30 - 98 BRUINISSE 11 augustus 09.50 145 03.10 -142 22.10 135 15.30 -119 12 augustus 10.40 135 03.55 -129 23.10 128 16.25 -111 WEMELDINGE 11 augustus 09.40 141 03.05 -138 22.05 132 15.30 -116 12 augustus 10.40 130 04.00 -126 23.10 123 16.35 -109 Springtij 4 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ROTTERDAM - De organisaties van de actievoeren de schippers beslissen vandaag of zij in Den Haag gaan praten over de toerbeurt noord-zuid. Zij zijn het er niet mee eens dat het ministerie van verkeer en waterstaat behalve de grote schippersbonden en verladers ook de Federatie van Schippersbonden en de Duwbakkenvereniging heeft uitgenodigd. Dat heeft het actiecentrum meegedeeld. De boze schippers nemen de duwbakexploitanten kwalijk dat ze lading van de beurs heb ben „weggeroofd" en verwijten de federatie een gebrek aan so lidariteit. Het ministerie no digde maandag „alle betrok ken partijen" uit voor een eer ste oriënterend en procedureel gesprek over een overeenkomst over de toerbeurt noord-zuid. Aan tafel mogen het ministerie van schipperszijde ONS, ASV, CBOB, CBRB, de toerbeurtve reniging noord-zuid en de fede ratie plaatsnemen. Expediteurs Andere partijen zijn de verla dersorganisatie EVO, de expe diteurs (Fenex), de duwvaart- vereniging en de vereniging van makelaars in de graanhan del. De overheid is vertegen woordigd door de ministeries van verkeer en waterstaat en economische zaken. Directeur- generaal Vervoer van Verkeer en Waterstaat, ir. B. Wester duin, is voorzitter. Ook deelna me van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart (CBRB) ligt moeilijk bij de schippers. Deze organisatie vertegenwoordigt vooral com mercieel opererende rederijen en heeft een broertje dood aan marktordening. Eerder kon digde het CBRB aan naar de rechter te stappen als de toer beurt noord-zuid wettelijk wordt. Zoals bekend heeft de overheid zo'n wet na bemidde ling door oud-premier Biesheu vel aan de schippers toegezegd. Nadat de schippers zaterdag besloten tot het staken van de acties, gingen maandagmiddag om twee uur de schippersbeur- zen voor het eerst na zes weken open. In Rotterdam gaf actie leider Ger Veuger het startsein, in Terneuzen deed voorzitter Gosse Kroon van de toerbeurt dat. Vrachtaanbod Het vrachtaanbod kwam na de stakingsweken vooral in Rot terdam behoorlijk op gang. Niettemin zullen veel schip pers langer dan een week moe ten wachten op een passende vracht, zo luidt de verwach ting. Veuger en Kroon riepen op de overvolle beursvloeren op de onderlinge rancune te be graven. Veuger vreest nog wel voor irritaties doordat ieder een tegelijk aast op het schaar se beursaanbod. Zelf staat hij met zijn Cambio als nummer 337 ingeschreven op de Rotter damse lijst voor de toerbeurt, terwijl hij twee dagen voor het begin van de staking al aan wal lag. Nummer 92 van de lijst, blokhoofd Jaring Ruijtenberg van actielokatie Willemstad, kon al snel toehappen. Hij kan zijn Vertrouwen laden met een vrachtje havèr voor Roeselaere in België. Hij stond sinds 15 ju ni op de lijst. In Terneuzen kwamen maandag niet meer dan zeven vrachten voor bin nenlands vervoer, en drie voor de toerbeurt naar België en Frankrijk op het beursbord. Blokhoofd Nico Deen aasde net als honderd anderen op een aantrekkelijke lading van 350 ton voor zijn Catharina-II, maar ging zonder vrachtbriefje terug naar de haven. Deens rui men staan al negen weken leeg. Excuusbrief Het actiecomité heeft maan dagmiddag een bloemetje met een excuusbrief gestuurd naar NOS-geluidstechnicus Eric aan de Wiel. Die liep zaterdag avond in Ahoy' een lichte her senschudding op toen de ploeg van het NOS-journaal door on geveer twintig boze actievoer ders werd belaagd. „Dat is toch het minste wat we kunnen doen om te laten zien dat we af keuren hoe een minderheid van de schippers zich heeft ge dragen", aldus actieleider Ger Veuger. Veuger zei dinsdag op de beurs dat hij „zeker niet van de partij is" als de andere par tijen inderdaad zijn uitgeno digd. De schippers beraden zich dinsdagochtend hoe te rea geren op de uitnodiging, die zij naar eigen zeggen maandag avond om zeven uur ontvingen. Actiecoördinator Jan Ardon kan zich niet voorstellen dat een delegatie van de bonden van actievoerende schippers toch opdraaft. „Dat zou indrui sen tegen wat de schippers op de vergadering hebben beslo- teïf'. Volgens Veuger is het nog mogelijk dat het ministerie de uitnodiging aan de gewraakte partijen intrekt. Volgens hem heeft minister Maij in een eer dere toezegging alleen de orga nisaties van de actievoerende schippers als partij aangewe zen. Van de andere kant heeft de verladersorganisatie EVO de uitnodiging wel aanvaard. ROTTERDAM - De vervoersbonden en de directie van het Rotterdamse havenbedrijf Nederlands Transport Bureau (NTB) zijn het maandag eens ge worden over de afbouw van het personeelsbestand van NTB. Daardoor vallen geen gedwongen ontsla gen, zo heeft de Vervoersbond FNV meegedeeld. NTB moet meer dan de helft van de 211 banen schrappen omdat de grootste klant, Polish Ocean Lines (POL), de Rotter damse haven heeft verlaten. Vorige week donderdag brak bij NTB een wilde staking uit. Niet alleen kwam die dag het laatste schip van POL aan de kade, ook sloeg de vlam in de pijp omdat de directie een brief stuurde waarin op korte ter mijn ontslagen werden aange kondigd. De directie wilde aanvankelijk 98 mensen in dienst houden en sloot gedwon gen ontslagen niet uit. De bonden hebben het bedrijf echter het Masterplan onder de neus gewreven. Daarin hebben werkgevers en werknemers af spraken gemaakt dat in de ha ven geen gedwongen ontslagen mogen vallen. FNV-bestuurder Jan Heilig is tevreden over de nu gemaakte afspraken. Die luiden dat 85 operationele en 23 kantoormensen kunnen blij ven in het nieuwe bedrijf dat 1 januari 1994 begint, en dat de rest afvloeit via een ouderenre- geling of een vrijwillige ver trekpremie. De werknemers die ondanks deze regelingen overtallig blijven, worden be trokken in nieuwe gesprekken over het Masterplan. Na de va kantie praten de bonden met de werkgeversorganisatie SVZ over aanvullende maatregelen voor de nijpende werkgelegen heidsproblemen in de haven. Daarmee is nog niet gezegd dat het tot die tijd rustig blijft. Za terdag belegt de Vervoersbond FNV een ledenvergadering over de situatie bij het failliete sjorbedrijf Perfect Cargo Handling. Perfect, dat ook ge troffen werd door het vetrek van POL, wil negen van de ze ventien werknemers gedwon gen ontslaan. De vervoersbond verwacht dat de leden zaterdag een ultimatum stellen om dat in te trekken. Stok achter de deur is dan een stakingsactie in de sjor- en stukgoedsector. AMSTERDAM - Het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie (RIOD) heeft in Moskou kopieën mogen maken van ruim 15.000 archiefstukken over de Tweede Wereldoorlog. Het RIOD heeft vooral Duitse stukken verworven die op Nederland slaan. De stuk ken zijn nog niet te raadplegen door derden, omdat ze eerst moeten worden geïnventariseerd en beschre ven. De stukken zijn afkomstig uit de Russische Staatsarchieven in Moskou. Op een aparte afde ling, sinds kort het „Centrum voor het beheer van historisch- documentaire collecties" ge noemd, worden de niet- Russische stukken bewaard die het Rode Leger aan het ein de van de Tweede Wereldoorlog op de Duitsers heeft buitge maakt. Pas in 1990 werd inter nationaal bekend dat dergelij ke-stukken Moskou lagen op geslagen. RIOD-directeur dr. C. Schuiten deed vorig jaar verkennend onderzoek in de staatsarchieven en een speciaal team van zijn instituut ging twee keer terug om te kijken wat interessant was om te ko piëren. In het Moskouse ar chief zijn ook door de Duitsers geroofde Nederlandse archie ven. Algemeen Rijksarchivaris dr. E. Ketelaar is in onderhan deling met de Russische autori teiten over teruggave van de originele stukken. De nu ver worven kopieën zijn documen ten over de activiteiten van Duitse, Franse en Engelse mili taire en politieke inlichtingen diensten in Nederland, stuk ken van het ministerie van bui tenlandse zaken in Berlijn over het vertrek en de terugkeer van Duitse onderdanen naar en uit Nederland, documenten van de Duitse ministeries van binnen landse zaken en justitie, van het Reichssicherheitshauptamt over de Duitse politie en de be strijding van het verzet in Ne derland en de stafrechtelijke vervolging van zich verzetten de Nederlanders. Verder zijn er documenten van het Duitse mi nisterie van economische za ken en van Duitse instellingen in Nederland, zoals Treuhand en de Zentralauftragstelle. Dossiers van de Fürsorgstelle van de Waffen-SS over Neder landse vrijwilligers voor deze dienst vullen de nieuwe collec tie van het RIOD aan, samen met stukken over concentratie kampen en propaganda-mate- riaal over Nederland. TERNEUZEN - In Terneuzen is de schippersbeurs maandag middag om twee uur zonder problemen open gegaan. Onge veer vijftig schippers zijn daar verzameld om lading in te ne men. Om kwart over twee stond de eerste vracht op het beursbord. Een lading van 500 ton tarwe moet van Sluiskil naar Merksem. Voorzitter van de Toerbeurt Noord-Zuid, Gosse Kroon, zei desgevraagd de politie uit drukkelijk te hebben aangera den om weg te blijven van de beurs. Dit om problemen met schippers te voorkomen. Het politiebureau van Terneuzen ligt op slechts twintig meter af stand van de schippersbeurs. De bussen van de mobiele een heid staan op de parkeerplaats van het politiebureau. Het aan bod op de beurs was maandag zeer gering. In 40 minuten tijd kwamen er slechts drie reizen op het bord. ISTANBUL - Vier Franse toe risten die twee weken geleden door Kurdische vrijheidstrij ders werden ontvoerd, zijn dinsdag vrijgelaten. Het Fran se ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat de vier aangekomen zijn in de stad Van in het zuidoosten van Tur kije. Over het lot van twee an dere ontvoerde toeristen, een Brit en een Australische, is niets bekend. De vier waren even na midder nacht vrijgelaten in het dorpje Koruklu, op de weg van Thtvan naar Van. Op dezelfde weg wa ren ze 24 juli ontvoerd door gu errillastrijders van de Kurdi sche Arbeiderspartij PKK, die de mannen selecteerden uit een bus toeristen. door Mare Legendre UJÉt &2&CAA& £fVAue/J Dinsdag 10 augustus Kerkwerve Klaverjassen. Café Kerkwerve, Kerk weg 36. 20.00 uur. Woensdag 11 augustus Brouwershaven Bingo in de recreatiezaal van woonzorgcentrum de Poorters hof. 19.00 uur. Ouwerkerk Middag over geschiedenis van Ouwerkerk. Dorpshuis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 12 augustus Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Orgelconcert in Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Noordwelle Begin speldagen jeugd Noord welle. Dorpshuis. 14.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 13 augustus Kerkwerve Rock Roll-avond. Café Kerk werve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Renesse Zwerfafvalrace. Schelpenter rein. 17.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. 15.00- 21.00 uur. Ouwerkerk Zomernachtfeest. Van 22.00 tot 02.00 uur. Zaterdag 14 augustus Dreischor Vlasdag. Activiteiten op de Ring van het dorp die te maken hebben met de vlasoogst. 09.00- 16.00 uur. Maandag 16 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Exit two. Cen trumplein Aquadelta. Dinsdag 17 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Burgh-Haamstede Dia-avond over natuurschoon Westerschouwen. Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Woensdag 18 augustus Renesse Bonte knaagkeverkraam op weekmarkt. Van 08.00 tot 13.00 uur. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 Donderdag 19 augustus Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 20 augustus Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. 15.00- 21.00 uur. Maandag 23 augustus Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua- .delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Just 2 of Us. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Woensdag 25 augustus Zierikzee Zomeractiviteit voor kinderen vanaf 7 jaar. Speurtocht. Start om 14.00 uur vanaf kinderboer derij De Punt. Renesse Concert Geert Bierling. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 26 augustus Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 27 augustus Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. 15.00- 21.00 uuf. Zaterdag 26 augustus Zierikzee Reünie mosselsector Zevibel. Aan boord van de Stad Zierik zee, afgemeerd bij 't Luitje. 10.30-11.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2