Werkzaamheden nieuwe out-fit centrum Oosterland beginnen eind september 9 ms-mfks M M-uiin B* :j l iji sj GRATIS ADVERTENTIE 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Gestroomlijnde wegen en vloeiende bochten slecht voor de veiligheid r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i%iS - 3z6y Dit najaar nieuwe riolering, volgend voorjaar andere bestrating t 0/j »n j Ti Voorzitter ROVZ-werkgroep Infrastructuur, W. van Meerten: 2 SCHIPPERS 0 5 SCHOOL 7 VOETBAL Vissersfuik vernield en bootshaken gestolen Inbraak Ontevreden patiënte gooit ruiten in Handtas met geld gestolen P dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 AUGUSTUS 1993 149e JAARGANG NR 25406 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ir'i- b j L4 -* «f SiÉk h- U -h /-L 1 i Uu - V M '4 Ui:; :vri 1 I V. 1 ijz i i I &:1 ...N i Z.fej 1 r'm "r r Op een plattegrond van de gemeente zijn de plannen voor herinrichting van het centrumgebied Oosterland aangegeven. OOSTERLAND - Het Torenplein, de Kerkstraat en de Markt in Oosterland, ze liggen er nu nog bij zoals dat al vele jaren het geval is. Maar dat heeft zijn langste tijd gehad. Eind september beginnen in het Duive- landse dorp de werkzaamheden die het centrumgebied een nieuw aanzien zullen geven. In het kader van het Dorpsplan Oosterland wordt eerst de riolering in het gebied vernieuwd, waarna een geheel nieuwe bestrating wordt aangebracht. Typerend daarbij is dat het niveau van de straten op trottoir-lioogte wordt gebracht, terwijl de trottoirs zelf verdwijnen. De Kerkstraat wordt verboden gebied voor autoverkeer en de rijrichting in de (straat voor eenrichtingsverkeer) Korte Achterweg wordt omgedraaid. Wanneer alles volgens plan verloopt is de herinrichting in de zomer van 1994 gereed. De totale kosten van de werkzaamhe den zijn berekend op 740.000 gulden. Ongeveer 170.000 gulden daar van wordt door het provinciaal bestuur betaald uit de provin ciale 'knelpuntenpot'. De overi ge 570.000 gulden moet door de gemeente Duiveland zelf wor den opgebracht. Tijdens de eerstvolgende gemeenteraads vergadering beslist het ge meentebestuur op welke ma nier dat precies gaat gebeuren. Met de herinrichting van het Oosterlandse centrumgebied wordt beoogd het gebied een aantrekkelijker aanzien te ge ven, duidelijker te manifeste ren als centrum van het dorp en gebruiksvriendelijker te maken voor voetgangers. Het ontwerp voor de herinrichting is gemaakt door het inge nieursbureau Grontmij uit Goes (dat ook de vorig jaar ge realiseerde hoofdontsluitings- route door het dorp ontwierp). De werkzaamheden worden uitgevoerd door aannemersbe drijf Wandel uit Nieuwerkerk. Volgens planning begint men op 27 september met de aanleg van nieuwe riolering; een klus die naar verwachting twee maanden zal duren. Daarna wordt het weer even rustig in Oosterland. Op 1 april 1994 be ginnen de bestratingswerk zaamheden die volgens plan ning in de zomer van 1994 wor den afgerond. Riolering Tijdens de rioleringswerk- zaamheden is de Kerkstraat (steeds een ander deel) voor verkeer afgesloten. In het ge bied vanaf de toren bij de Ne derlandse Hervormde kerk tot aan de doe-hetzelf zaak van Dane in het Groenendaal wordt de'oude riolering uit de grond gehaald en vervangen door nieuwe. Tbr hoogte van de Markt wordt via een straat- kolk een aansluiting gemaakt op de rioleringsbuizen die daar liggen. Bestrating De bestrating van het Ooster landse centrumgebied, die on geveer vier maanden na het af ronden van de rioleringswer ken (op 1 april 1994) van start gaat zal naar verwachting on geveer vier a vijf maanden du ren. De werkzaamheden con centreren zich rondom het Tb- renplein en de Markt. Ook de daartussen gelegen verbin dingsweg Kerkstraat onder gaat een gedaanteverwisse ling. Het straatniveau in de Groene Poort (gedeelte vanaf Korte Achterweg tot Tbren- plein), het Torenplein, de Kerk straat, een deel van de Korte Achterweg, de Markt en een ge deelte van het Groenendaal wordt omhoog gebracht tot trottoir-niveau en (van gevel tot gevel) bestraat met rode en gele gebakken klinkers. Daar bij worden de rijstroken in vis graatmotief gelegd en de ge deelten voor voetgangers in halfsteens verband. De straatgoten voor afvoer van het regenwater worden aange legd in het midden van de weg. Volgens technisch ambtenaar A. Flikweert, die het project namens de gemeente Duive land begeleidt, wordt de glooi ing van die goten zo gemaakt dat ze geen hinder oplevert voor fietsers of andere wegge bruikers die er over heen rij den. Bij de aansluitingen Lan ge Achterweg/Tbrenplein, Kleine Achterweg/Markt, Sint Joostdijk/Markt en Groenen daal wordt het niveauverschil tussen de 'oude' en de nieuwe bestrating opgevangen via kleine glooiingen in de straat. Tfegenover het Torenplein en op de hoek Markt/Groenendaal worden zitjes gemaakt die wor den ingericht met bomen en bankjes. Het plantsoentje naast het Rabo-bankgebouwt wordt een aantal meters naar links verplaatst. Direct naast het Rabo-bankgebouw komen vier parkeerplaatsen. Die zijn onderdeel van de in totaal 29 parkeerplaatsen in het cen trumgebied, die ruimte moeten bieden aan de mensen die per auto inkopen komen doen. Aanvankelijk waren in het ge bied achttien parkeerplaatsen gepland. Naar aanleiding van opmerkingen die dorpsbewo ners tijdens een hoorzitting maakten, is dat aantal uitge breid met elf parkeerplaatsen. Parkeren kan straks bij het Tb- renplein, op de Markt en langs de Sint Joostdijk. De parkeer plaatsen zijn herkenbaar door dat ze worden aangelegd met ouderwetse klinkers; kinder kopjes. De Markt blijft een open vlakte die door middel van korte, brede paaltjes wordt afgesloten voor autoverkeer. vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - „De planologen en wegenaanleggers zijn generaties lang opgevoed met de gedachte dat alles gestroomlijnd is en dat bochten vloeiend moeten lopen. Daar moeten we van af. Om een meer veilige ver keerssituatie te bereiken is een mentaliteitsverandering op dit gebied broodnodig". Dat zegt de voorzitter van de nieuwe werkgroep Infrastructuur van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland, W. van Meerten uit Burgh-Haamstede. Zijn uitspraak is opgenomen in het jaarverslag van het ROVZ over 1992. Van Meerten tekent daarbij aan dat het bewerkstelligen van de benodigde mentaliteits verandering niet zo gemakke lijk is. „Kijk maar naar de mi ni-rotondes die we laten aan leggen om de snelheid van het verkeer te matigen. Die moe ten zo worden aangelegd dat het verkeer er niet met hoge snelheid kan passeren. Dat blijkt moeilijk te zijn omdat de planologen en wegenaanleg gers gewend zijn aan gestroom lijnde vormen. Sinds ruim hon derd jaar zijn natuurlijke hin dernissen als kronkelende wa terlopen en niveauverschillen in het landschap geen begren zingen meer. We leggen onze wegen er zo recht mogelijk door- of overheen. Die ontwik keling moeten we ombuigen. Wanneer een situatie uitnodigt tot het leggen van een haakse bocht moeten we daarvoor niet terugschrikken". De werkgroep Infrastructuur werd vorig jaar geïnstalleerd binnen het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Ze houdt zich vooral bezig net het vertalen en doorgeven van in formatie over oplossingen voor De mini-rotonde bij Eikerzee. (Foto: Joop van Houdt). onveilige situaties in de ver- keersstructuur, kortom men geeft aan hoe het beter zou kunnen. De werkgroep houdt zich daarbij in eerste instantie bezig met het verkeer binnen de bebouwde kommen. Volgens Van Meerten moeten de veran deringen in de wegepstructuur gepaard gaan met het kweken van begrip bij weggebruiker, omwonenden en andere be langhebbenden Het ROVZ heeft nu in totaal negen werkgroepen die zich vanuit verschillende ge zichtspunten bezig houden met de verkeersveiligheid. De werkgroep Meten en analyse ren interpreteert de gegevens over verkeersongevallen in Zeeland. Die worden als uit gangspunt gebruikt voor een gerichte aanpak. Uit de gege vens over 1992 blijkt dat Noord-Zeeland, waaronder Schouwen-Duiveland, vorig jaar de op één na onveiligsté re gio van Zeeland was op ver keersgebied. Alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen gebeur den nog meer ongelukken. Die onveiligheid houdt volgens de werkgroep verband met het ontbreken van (relatief veilige) autosnelwegen in deze regio's. Het doorgaande verkeer komt vaker in aanraking met ander soortige weggebruikers als fietsers, bromfietsers en be stuurders van landbouwtrek kers. Dat veroorzaakt gevaar lijke situaties en (in het slechtste geval) dodelijke) on gelukken. Verkeersongelukken blijken ook de voornaamste doodsoor zaak te zijn bij zestien- tot achttienjarigen. Daarom wil de Werkgroep Actie min 25 pro cent dit jaar opnieuw proberen om het voortgezet onderwijs in vervolg pagina 2 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De natuurlijkste weg is de beste. Ch. Dickens Af en toe regen HET WEER Vannacht helder, maar in het noor den nog mogelijk een bui. Mini mumtemperatuur omstreeks 11 graden. Overdag van het zuid westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Middagtem- peratuur ongeveer 20 graden. De binnenschippers willen niet om tafel met 'verra ders'. VESTINGDAGEN Hellevoetsluis is het komend weekend in de ban van de Vestingsdagen. QBS De Kirreweie staat centraal in Uit de School ge klapt. Wilco Doeleman groeit als keeper bij jeugdopleiding PSV. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Een inwoner van Haamstede werd kort na el kaar geconfronteerd met een vernieling en een diefstal op zijn vissersboot, die in de Nieuwe Haven in Zierikzee ligt. Ongeveer een week geleden werd de achterzijde afgesne den van de fuik die aan de mast van de vissersboot hing. De schade van deze vernieling bedroeg ongeveer 1300 gulden. Naar aanleiding van getuigen verhoor maakte de politie proces-verbaal op tegen een in woner van Zierikzee die de ver nieling zou hebben aangericht. Gisteren, maandag, kwam de benadeelde visser uit Haam stede opnieuw bij de politie. Deze keer om aangifte te doen van diefstal van twee bootsha ken van het schip. ZIERIKZEE - In da nacht van maandag op dinsdag werd in gebroken in een woning aan het Rode Dorp te Zierikzee. De inbraak vond plaats terwijl de bewoners lagen te slapen. De dieven namen onder meer een CD-speler mee en een por temonnee met onbekende in houd. OOSTERLAND - Een in woonster uit Bruinisse gooide maandagmorgen enkele ruiten in van het gebouw waarin de huisarts in Oosterland prak tijk houdt. De vrouw zou tot haar daad zijn gekomen omdat ze onte vreden was over de behande ling van de dokter. De politie maakte proces-verbaal op te gen de vrouw. RENESSE - Een vakantie gangster uit Hilversum werd gedupeerd toen haar handtas met daarin 325 gulden werd ge stolen. Dat gebeurde in Renesse waar de vrouw de tas aan de leuning had gehangen van de ter rasstoel waarop zij zat. Tben zij wilde opstappen bleek de tas gestolen te zijn. DEN HAAG - De Rijks- en la gere overheid worden, net als de particuliere bedrijven, ver plicht ongevallen op het werk binnen twee weken aan te mel den. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement kwartaalabonnement met autom. afschr. jaarabonnement jaarabonnement met autom. afschr. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. i f 48,50 t f 46,— ét f 183,— ét f 173,— naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1