LAMPLICHT OVER HET ERF Dansgroep, fluitiste en organist brengen visueel en muzikaal genot Circus Renz niet in Renesse Orgelconcert Jansz. Zwart in Dreischor Toeristendag met fietsen en klimmen Brandweer Westerschouwen showt aanwinst tijdens Burghse dag Expositie Ouderen en educatie in bibliotheek 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De drie dansen die de Zeeuwse Volksdansgroep Nehalennia uitvoerde vielen zeer in de smaak bij het in groten getale aanwezige pu bliek. (Foto: Joop van Houdt). DREISCHOR - Vrijdag 6 augustus gaven organist Aart Kot uit 's Heer Hendrikskinderen en fluitiste Mar griet Coppoolse uit Goes een concert in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. Voorafgaand aan het concert verzorgden twaalf leden van de Zeeuwse Volksdansgroep Nehalennia een kort optreden bestaande uit drie dansen. Wie vrijdagavond de Neder landse Hervormde kerk in Dreischor binnenkwam ont waarde daar een uitzonderlijk tafereel. Twaalf dames gekleed in het stemmig zwart van de Hollandse en dus ook Zeeuwse burgerij. Ze zijn bezig met wat dames uit 1650 plachten te doen: keuvelen, lezen (Goethe), handwerken en zelfs kantklos sen. Het zijn leden van de Zeeuwse volksdansgroep Ne halennia, die zich onder lei ding van Vera Baris gespeciali seerd hebben in hofdansen uit de tijd van de Barok. De fraai ogende japonnen die zij dragen Burgemeester H. Tees van Wes terschouwen verricht de offi ciële opening van deze dag. Ter ere van de nieuwe brandweer auto, die deze dag aan het pu bliek gepresenteerd wordt, geeft de brandweer van Wester schouwen een demonstratie. Hierbij wordt ook gebruik ge maakt van oude brandweer materialen, afkomstig van het Nationaal Brandweermuseum in Hellevoetsluis. Dit museum bezit een collectie uit de perio- zijn zelf gemaakt inclusief de bijbehorende kapjes voor door- de-weeks en de elegante man chetten. Ze zitten daar in af wachting van hun optreden. Dat wil zeggen: ze maken ta bleau. Niet alleen daarmee oogstten de dames bijval en bewonde ring. Ook de drie dansen die ze uitvoerden kregen warm ont haal van het publiek dat de kerk grotendeels vulde. Er werd, ondersteund door de uit stekende begeleiding op orgel en fluit, gedanst zoals het hof dansen betaamt. Hoofs, ele gant en ingetogen, hetgeen de van 1550 tot 1959. Tijdens de Burghse dag zijn onder meer een Ahrens-fox autospuit uit 1927 en een zuig-perspomp uit 1825 te zien. Gedurende de Burghse dag kunnen de bezoekers kijken naar ringsteken in de Kerk straat. Deze folkloristische sport wordt in de provincie Zeeland nog intensief beoe fend. Ruiters van jong tot oud doen hun uiterste best om al door het publiek bijzonder ge>« waardeerd wérd. De hoofdmoot van de avond echter vormde een optreden van de organist Aart Kot (or gel) en Margriet Coppoolse (dwarsfluit). Orgels zijn in principe ontworpen om het werk alleen te doen en niet als begeleidingsinstrument. Daar bij komt dat organisten er van nature op ingesteld zijn om al le registers open te trekken. Combinaties als de dwarsfluit met een relatief ijl geluid en het orgel zijn dan ook bijzon der kwetsbaar. Zo niet bij Aart galopperend op een paard - zonder zadel! - een ring aan'hun lans te rijgen. Deze ring is be vestigd aan een draad die dwars over de baan gespannen is. Handicaps hierbij zijn de formaten van de ring die varië ren van 22 tot 38 millimeter. Behalve met paarden wordt de ze sport ook gedemonstreerd met zogenaamde sjezen rond de kerk. Andere activiteiten die zeker de moeite van het bekijken waard zijn op de Burghse dag zijn onder meer demonstraties van oude ambachten, boog schieten, volksdansen, een kle derdrachtshow en optredens van boerenkapellen. Boven dien kan men zich gratis laten vervoeren van Haamstede naar Kot. Margriet Coppoolse kreeg van h^m alle kansen wanneer ze samen musiceerden. Van het, vólgens Kot schitterende hoofdwerk van het orgel, maakte hij een ingehouden ge bruik (nauwelijks of geen prestanten). En de moeilijke plaats van het borst werk, dit orgel is niet gemaakt voor dit soort concerten, dicht bij het oor van de organist overwon hij met glans. Coppoolse kon op deze manier dan ook volop laten horen waartoe zij op dwarsfluit in staat is. En dat resulteerde weer in een avond muzikaal en visueel genieten. Burgh in een echte Jan Plezier. Dit is een groot rijtuig met achttien zitplaatsen dat voort getrokken wordt door twee paarden. De halteplaats in Haamstede is voor het kantoor van de WV Schouwse kust. AMSTERDAM - Drie koper- blaasorkesten uit Ghana, Ne pal en Suriname maken van 3 tot en met 12 september een tournee door Nederland. On der de titel Bewogen Koper" treden zij op in Nijmegen (3 september), Den Haag (5 sep tember), Rotterdam (7 septem ber), Alkmaar (8 september), Haarlem (9 september), Gro ningen (10 september), Utrecht (11 september) en Amsterdam (12 september). De tournee wordt afgesloten met een muzi kale mars van het Beursplein (16.00 uur) naar het Trope ninstituut waar om 19.00 uur een slotfeest begint. AMSTERDAM - Van 2 tot en met 12 september vindt voor de vierde maal het filmfestival .Africa in the picture" plaats. ZIERIKZEE - In tegenstelling tot eerdere berichten treedt Circus Renz maandag en dins dag niet op in Renesse maar in Zierikzee. Dit in verband met een gemaakt contract met de exploitanten van de kermis in Burgh-Haamstede. Een contract van de gemeente Westerschouwen en het activi teitenteam Westerschouwen Aktief met de exploitanten van de kermis in Burgh-Haamstede sluit andere attracties in de zelfde gemeente zeven dagen voor, zeven dagen na en tijdens de kermis uit. De geplande voorstellingen in Renesse worden nu op het par keerterrein aan de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee ge geven. De show van woensdag middag vervalt. Maandag en dinsdag begint de voorstelling om 19.00 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de WV. DREISCHOR - Donderdag 12 augustus verzorgt de organist Dirk Jansz. Zwart de vijfde or gelbespeling van dit seizoen in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. De bespe ling is van 20.00 tot 21.00 uur. Op het programma staan wer ken van J. S. Bach (Sonate I en Fuga in g-moll), F. Mendels sohn Bartholdy (Sonate II) en van Alexandre Guilmant (So nate V). Daarbij speelt de orga nist de bewerking van Wass Gott tut das ist wohlgetan van J. P. Kellner, enkele variaties van hemzelf op God in den hoog, alleen zij eer en een Sere nade van Charles M. Widor. ZIERIKZEE - Een partijtje voetbal op de fiets. Wie het wil mag het dinsdag 10 augustus op het Havenplein even probe ren. Daar zijn tussen 10.00 en 16.00 uur leden van een Gentse wielrijdersclub aan het werk te zien. Zij geven de vierde en tevens laatste Toeristendag van het seizoen een sportief tintje.- Na deze Toeristendag wordt het zomerseizoen dan verder afgebouwd met nog twee zomeractiviteiten die dinsdag 17 en dinsdag 24 augustus op het Havenplein worden gehouden. De Vlaamse wieleracrobaten spelen niet alleen cyclobal maar laten ook zien welke kunstjes je allemaal op je velo kunt uitvoeren. Dit gebeurt om 11.00, 13.00 en 15.00 uur. Tus sendoor mag het publiek een partijtje cyclobal uitproberen. Wie het liever hogerop zoekt kan gebruik maken van de klimwand die dinsdag een plaatsje op het Havenplein krijgt. Ook elders in de stad is er weer het nodige te beleven. Op de Balie kunnen de kinde ren nog voor een keertje probe ren om hun spaarpot wat te vullen door de verkoop van af gedankt speelgoed en klein huisraad. Hobbyisten en crea- tievelingen richten voor het laatst dit jaar hun stand op het terrein van de Nieuwe Kerk in, terwijl de handelaren hun plaatsje weer zullen innemen in de Poststraat, Havenkwar tier, Lange Nobelstraat en Schuithaven. De ideële organisaties zijn als vanouds te vinden op het Ha- venpark. Wie zijn kinderen in een of ander sprookjesfiguur wil omtoveren moet daarvoor in het Havenkwartier zijn, waar Coco deze dag zijn schminkdoos uitnodigend openzet. Voor de kleintjes is er verder elk uur een optreden van pop pentheater Robhetty, dat deze keer te vinden is in de Lange Nobelstraat. Liever de lucht in en vrij zijn als een vogeltje, dat kan deze dag met een helicop ter die vanaf een van de par keerterreinen aan het Eerste Weegje rondvluchten boven Schouwen-Duiveland en de Oosterschelde maakt. Voor liefhebbers van een tochtje op het water bestaat de mogelijk heid om per rondvaartboot of zeilschip het ruime Ooster- scheldesop te kiezen. Voor de zeiltocht kan men zich om 13.00 uur inschepen, terwijl de af vaarten van de rondvaartboot om 10.30 en 14.00 uur zijn ge pland. Verder is het draaiorgel Alanti te horen en rijdt de paardentram als vanouds zijn rondje Zierikzee. Dinsdag 10 augustus NEDERLAND 1 17.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Sesamstraat. 18.31 uur Het grote dierenrijk. Natuurfilmserie. 18.58 uur The arctic. Natuur filmserie. 19.29 uur Growing pains. Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sherlock Holmes and the leading lady, 4-delige En gelse detectiveserie. Afl. 1. 21.19 uur Televizier special. Ac tualiteitenrubriek 21.50 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.26 uur Klazien uit Zalk, ver rassende reportages met Kla zien in de hoofdrol. 22.54 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.10 uur After school special, Amerikaanse serie educatieve films. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Countdown, muziek programma. 18.50 uur Empty nest. Ameri kaanse comedyserie. 19.15 uur De heilige koe, auto- en motormagazine. 19.45 uur Veronica goes Asia, reisverslagen uit Azië. 20.20 uur Staatsloterijshow, spelshow. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali teitenrubriek. 22.30 uur Privé-detective Zore. Duitse actieserie. Afl. 2. 23.25 uur Geschiedenis van het geld: Numistiek. 23.55 uur PC-privé, voorlich tingsprogramma. 00.05 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.19 uur Antilliaans verhaal. Documentaireserie. 18.53 uur Studio sport. 19.21 uur Van gewest tot ge west. Regionale rubriek. 19.54 uur Brooklyn Bridge, 13- delige comedyserie. Afl. 10. 20.21 uur NOS-dans: Dancing. Serie over dansvormen in ver schillende culturen. Afl. 3. 21.25 uur 2 meter sessies. 8- delige muziekserie. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.01 uur De gulden snede, por tret van 5 illustrators. 23.36 uur Tribeca, serie. Afl. 4. 00.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur RTL 4 Nieuws De tentoonstelling met daarbij een aantal activiteiten is een initiatief van de Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg, de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren, de Zeeuwse Bibliotheek en het Regionaal Educatief Centrum Walcheren. Hiermee willen de organisatoren in beeld brengen hoe breed .het begrip educatie is en hoe divers het aanbod is. In totaal 22 organisaties op het gebied van het ouderenwerk en educatie dragen hun steentje bij aan het geheel. Behalve ge noemde organisatoren zijn dat onder meer de Open Universi teit, de Stichting Zomeruniver- siteit Zeeland, het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, de Zeeuwse Volksuniversiteit.' de Zeeuwse Senioren Academie, de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen, Humanitas, Zeeland Studiecentrum, de Zeeuwse Vrouwenraad (steunfunctie Vrouwenemancipatie), Meer Bewegen voor Ouderen, GGD 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Secrets. Amerikaan se serie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Text-radio. 11.45 uur RTL Shop 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur Pyjama party, Ame rikaanse speelfilm. 14.30 uur 600 spel 14.40 uur RTL Text-radio 15.00 uur General hospital, Amerikaanse soapserie. 15.45 uur RLT Shop 15.55 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.20 uur The Oprah Winfrey show 17.10 uur Love Boat, Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.15 uur The Upperhand. En gelse comedy. 18.40 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel- programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Secrets. Amerikaan se serie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 21.10 uur World of discovery. Amerikaanse documentairese rie. 22.00 uur Klasgenoten. 22.55 uur Mistral's Daughter. Achtdelige miniserie. 24.00 uur RTL 4 laatste nieuws 00.15 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.00 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 01.45 uur General Hospital, Amerikaanse soapserie. 02.30 uur Home shopping 03.00 uur Nachtprogramma. 17.25 uur De wasbeertjes, te kenfilmserie. 17.52 uur Samson-clip 17.55 uur Tik tak, afl. 222. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Secrets. Amerikaan se serie. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Kapers op de kust. Zomers spelprogramma. 20.05 uur Schone schijn. Engel se comedyserie. 20.35 uur Margriet. Recht streekse talkshow. 21.50 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.25 uur Tips voor trips 22.30 uur Vandaag en Sport. 22.55 uur Document: Vergeten mannen. 23.45 uur Coda. BRT 2 20.00 uur Schooltelevisie: Bio logie anders bekeken. 7-delige serie over biologie. 20.25 uur Mijn hart is vol mu ziek. 21.25 uur Tips voor trips. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur This is spinal tap, Amerikaanse comedy. en de Dag en Avondschool voor volwassenen. Deze organisa ties zijn in de bibliotheek pre sent met een stand. Na Middelburg verhuist de ex positie voor drie weken naar bibliotheek de Stolpe in Zie rikzee. Daar wordt de expositie vrijdag 10 september om 10.00 uur door burgemeester mr. J. J. R M. Asselbergs geopend. Tij dens de openingsuren van de bibliotheek kan men daar tot 30 september zien welke educa tieve mogelijkheden er voor ouderen zijn. Speciaal voor 55- plussers is er dinsdag 21 sep tember een koffie-uurtje in de bieb. Tijdens deze bijeenkomst is er gelegenheid om op ver zoek een rondleiding door de bibliotheek te krijgen. DALFSEN - Een behulpzame pyromaan, een 24-jarige man uit Dalfsen. vestigde vrijdag zoveel aandacht op zich bij het blussen van een brand, dat de politie wantrouwend werd. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 65 Hij laat haar niet uitpraten. 'Dat be doel ik, ja. en het is goed dat ik het in zie. Dat einddiploma zal ik wel halen, Justine, als ik maar mijn best doe zoals meester Haverhoek zei. Vingeroefenin gen en etudes spelen, en de theorie zal ik echt wel leren. Ruim voldoende om een bordje aan mijn huis te hangen: Roel van Delden, leraar piano, einddi ploma conservatorium, maar er han gen vijfhonderd van die bordjes in Ne derland, Justine, en duizenden over de hele wereld. We achten ons allemaal geroepen, maar er worden er maar zo weinig uitverkoren. Hermien is er een van, een talent waar je soms bang van wordt. Ik word nooit meer dan een vakman, die anderen kan opleiden. En misschien zal ik directeur worden van het plaatselijk harmonieorkest of van het bejaarden koor, dat hoort er zo bij, en kerkorganist, want ik heb orgel als bijvak. Mijn boterham zal ik wel ver dienen'. 'Maar', onderbreekt Justine hem, 'als het wat wordt tussen jou en Hermien, ik bedoel als jullie zouden trouwen, zou je toch met haar kunstreizen kun nen maken. Dan zou jij toch kunnen begeleiden?' Roel schudt langzaam zijn hoofd. 'Een artieste als Hermien begeleiden eist veel meer dan ik ooit zal kunnen op brengen. En als ik het wèl kon zou ik het toch niet doen. Dan zou ik de man van mijn vrouw wezen, de echtgenoot van Hermien, de beroemde violiste, o ja, dat mannetje speelt een beetje pia no, wist u dat? Nee merci'. Het is even stil, dan zegt Justine: 'Je bent ineens zo verbitterd, is daar nu wel reden toe? Ieder mens heeft wel eens een inzinking. Dacht je dat ik het altijd zo gemakkelijk had?' Roel knikt langzaam. 'Nee, dat weet ik, Justine', mompelt hij, 'maar jij houdt van mijn vader, hij is alles voor je, hoewel hij je vaak teleurstelde. Dan kom je overal door'. 'Natuurlijk, maar jij hebt toch je liefde voor de muziek en ik veron derstel dat je van Hermien houdt. Of is het nog niet zover?' Hij glimlacht. 'Met Hermien is het nog erg pril, hoor, ik bewonder haar en ik geloof dat ze mij wel aardig vindt. Nou ja goed, we vrijen wel es een beet je, dat mag je gerust weten, maar het is toch niet wat je noemt 'vast'.' Justine ineens weer veel ouder en wijzer meent hem te moeten waar schuwen. 'Roel. doe voorzichtig met dat kind. Bederf het niet. Je weet wat ik bedoel'. 'Je weet wat ik bedoel', bauwt hij haar na. 'Natuurlijk weet ik dat. Weel je wie dat altijd tegen je zeggen, wie je altijd waarschuwen, wie altijd zo verschrik kelijk braaf doen? Zij die zelf van de volle ruif eten. Voor het huwelijk mag niks, na het huwelijk mag alles. Daar wordt tegenwoordig door veel jongeren wel anders over gedacht, Justine'. Justine voelt dat zejiaar greep op Roel heeft verloren, ze hoopt en bidt slechts dat het grootspraak van hem is, snoe verij, demonstratie van zelf niet gewil de vrijheid. En tenslotte ziet dat meisje er niet uit of ze veel haast heeft om Roel in haar bed te krijgen. Ze komt weer op haar uitgangspunt te rug. 'Ja maar Roel, meester Haverhoek had toch veel verwachting van je. Goed, ik neem aan dat Hermien beter is, maar dat hou je'. Roel glimlacht. 'Die goeie beste mees ter Haverhoek, tja hij weet veel van muziek, hoor, theorie, nóu maar als muzikant toch een misluk king. Die had het ook niet. En nu ge loof ik dat hij mij wilde brengen waar hij zelf nooit kon komen. Op het con certpodium. Hij heeft zichzelf wijsge maakt dat ik het zou halen en hij heeft er ontzettend zijn best voor gedaan. Ik zal hem altijd dankbaar blijven, hoor. Maar ik moet vaak aan de woorden van vader denken'. (wordt vervolgd) BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag 14 augustus houdt de Ondernemersvereniging Burgh-Haamste de in samenwerking met de Stichting Rekreatie Ak- tiviteiten Westerschouwen voor de vierde keer de Burghse dag. Deze folkloristische dag trekt jaar lijks duizenden bezoekers naar de kern van Burgh. In kader van Europees Ouderenjaar ZIERIKZEE - In de periode van maandag 9 augustus tot en met woensdag 1 september is in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg de expositie Ouderen en educatie te zien. Deze bestaat uit een aantal foto's, die vervolgens ook in bibliotheek De Stolpe in Zie rikzee te zien zullen zijn. Deze expositie is een acti viteit in het kader van het Europees jaar van de ou deren en solidariteit tussen de generaties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4