Galerie Noordhavenpoort biedt zeer gevarieerde beeldende kunst Medewerkers en vrijwilligers Smic maken niet voor niets vele overuren Blikschade en gewonde bij drie kop/staart-botsingen Weer valse bankbiljetten boven water Inbraak voetbal kantine Zaterdag 14 augustus opening Jeugddag/Zomerpop zeer geslaagd MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 NR 25405 Verwachting t/m vrijdag 13 au WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30 Kans op neerslag 60% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuidw. 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 60% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 aug. Zon op 06.14, onder 21.11 Maan op 23.44, onder 15.02 Laatste Kwartier: 10 aug. (17.20) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is morgen een frisse dag. Het waait stevig, er vallen en kele buien en het wordt een graad of 17. Na morgen houdt het wissel vallige weer aan. Vanaf de Atlanti sche oceaan trekken storingen de komende dagen in een vlot tempo richting West Europa. De eerste passeert vannacht. Het is een kou front dat de voorste begrenzing vormt van koele lucht. Onder impuls van een actieve depressie ten noor den van Denemarken, stroomt deze lucht morgen verder over het land uit. Lang blijft deze koele lucht niet. Een andere storing nadert morgen middag namelijk alweer Ierland. Verwacht wordt dat eerste wolken en regen zich in de loop van woens dag in. Nederland aandienen. De middagtemperatuur gaat iets om hoog, het wordt zo'n 20 graden. Normaal voor deze tijd van het jaar is ruim 22 graden. Dit matige zo merweer zien we niet alleen in Ne derland. De komende dagen is het ook wisselvallig in het Verenigd Ko ninkrijk en Scandinavië. Ook hier zijn de temperaturen meest bene den normaal en de regenkansen zijn groot. Echt zomerweer vinden we in de landen rond de Middel landse Zee. En dat blijft de komen de dagen zo. ZIERIKZEE/KERKWERVE - Vier aanrijdingen, waarvan drie kop/staart, veroorzaakten vrijwel al leen maar blikschade. Slechts één persoon moest zondag in verband met nek- en rugklachten, ten ge volge van een aanrijding op de N59 bij de brug in Bruinisse, worden overgebracht naar het Rode kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Ten gevolge van deze aan rijding was de Rijksweg voor ongeveer een half uur gestremd. Vrijdag 6 augustus, omstreeks 16.50 uur vond er op de krui sing Heuvelsweg Mosselee- weg een aanrijding plaats tus sen een tractor en een perso nenauto. De tractor, die be stuurd werd door V. uit Brou wershaven, reed vanuit de rich ting Kerkwerve op de Heuvelsweg en sloeg op ge noemde kruising linksaf. Op dat moment haalde de heer B. uit Opheusden de tractor links in, met een botsing als resul taat. De tractor raakte zwaar beschadigd en de auto total loss. Op dezelfde dag, omstreeks 17.40 uur vond er op de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee een kop/ staart-aanrijding plaats, waar bij drie auto's betrokken wa ren. De uit Roosendaal afkom stige bestuurder U. remde voor de voor hem rijdende perso nenauto's. De achter hem rij dende bestuurder B. uit Breda zag dit te laat en een botsing was het gevolg. Dit alles werd te laat opgemerkt door me vrouw C. uit Herwijnen en zij botste achter op beide auto's. Alle drie de personenauto's werden beschadigd. Twee uur later, rond 19.50 uur, gebeurde er op dezelfde weg wederom een ongeluk en weer waren drie auto's betrokken bij een kop/staart-botsing. De heer B. stopte bij het tanksta tion om te tanken. De heer M. sloot achter hem aan met het zelfde doel. Mevrouw K. zag dit te laat en botste achter op de auto van M., die doorschoof en tegen de auto van B. tot stil stand kwam. De bestuurders, allen afkomstig uit Zierikzee bleven ongedeerd. De voertui gen werden alle drie bescha digd. Zondag 8 augustus vond om streeks 10.40 uur een kop/ staart-aanrijding plaats op de N59 voor de brug bij Bruinisse. De heer D. uit Roosendaal botste, komende uit de richting Oude-Tonge, achterop de auto van de heer T. uit Vught, die net over de brug stilstond in verband met filevorming. De auto van T. draaide 180 graden en raakte met de achterzijde de auto van de héér M. uit Papen- drecht. Tbn gevolge van de klap werd T. met nek- en rugklach ten vervoerd naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Zijn auto en die van D. werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Tfen ge volge van dit ongeluk was de Rijksweg voor ongeveer een half uur gestremd. DEN HAAG/MUNSTER - De rol van steden bij de wederop bouw van Europa. Dat is het belangrijkste thema van de 13e Hanzedagen, die van 12 tot en met 15 augustus in het Duitse Münster worden gehouden. RENESSE/BRUINISSE - De afgelopen dagen zijn op Schou- wen-Duiveland weer valse bankbiljetten van honderd gulden boven water gekomen. Zowel in Renesse als Haamste de werden dergelijke biljetten aangeboden. In een horecazaak in Renesse werden vier valse snippen aan geboden. In een andere horeca zaak in dezelfde plaats werden één en twee bankbiljetten aan getroffen bij een bank in Brui nisse. De regio politie Zeeland, afde ling Zierikzee, wijst iedereen er nogmaals op elk biljet van honderd gulden te controleren op watermerk en de voelbare stip. Met een UV-lamp is direct te zien of een biljet vals is. BURGH-HAAMSTEDE - Af gelopen weekeinde werd inge broken in de kantine van de voetbalvereniging DFS te Burgh-Haamstede. De inbrekers kwamen het ge bouw binnen door middel van braak. Ze stalen een videore corder. B. uit Westerschouwen deed aangifte van de diefstal. DEN HAAG - Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag ontraadt reizen naar Ni geria die niet strikt noodzake lijk zijn. Gezien de politieke crisis in het land, kan het de komende dagen bijzonder on veilig zijn voor reizigers, aldus een woordvoerder van het de partement vrijdag. DEN HAAG - Mr. Anna Broek- Blaauboer (46) is benoemd tot advocaat-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch. Advertentie beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service Fax. 01100-15697 Lewestraat 43, Goes/Kloetinge ZlERlKZEESCHEfSf NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48,50 Bij autom. afschr. 1 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2o/0 b.T.W. De Zeeuwse formatie Surrender trad voor bijna een leeg terrein op. Later veranderde dit en kwam de sfeer er goed in. (Foto: Joop van Houdt). hiermee duidelijk aan kracht gewonnen heeft. Naast Boeter bestaat de band uit Harry Bruintjes en Jan Uiterlinden (gitaar en zang), Kees Koppel man (bas) en Piet Witvliet (drums). Omdat vanaf 21.00 uur de publieke belangstelling aanmerkelijk toenam ontstond er tijdens hun optreden een goede sfeer. Tbch nam niemand de dynamisch swingende blues van de Big Belly Blues Band over, hetgeen geen recht deed aan de prestaties van de band. Het geheel had meer iets weg van een groot tuinfeest, waar bij de muziek bijzaak was, dan van een popconcert. Op het feeëriek verlichte veld hadden jong en oud meer oog en oor voor elkaar dan voor het optre den. Wat dit betreft is Smic ook dit jaar weer in haar opzet ge slaagd om van deze dag een soort van dorpsdangelegen- heid te maken. Aan Jack in the Box was het tenslotte om Zomerpop de af sluiting te geven waarhet recht op had. Deze band is in 1988 op gericht en voor velen geen on bekende meer. Renee Philip (zang en choreo), Jan Hofman (gitaar en zang), Ben Visser (gi taar, toetsen en zang), Richard van der Raadt (drums), Jan Klapwijk (gitaar en zang) én Willem van de Valk (bas) spe len de meest bekende nummers vanaf de jaren zeventig. Num mers van onder meer Tbto, Pink Floyd, Santana, Queen en Dire Straits zijn, zo bleek, voor de band geen enkel probleem. Hun optreden werd het klap stuk waarop de organisatie van te voren hoopte. De uit Vlaardingen afkomstige zesmansformatie wist van geen ophouden en ondanks het feit dat Zomerpop om 1.00 uur zou moeten eindigen, verstom den de laatste klanken pas rond 1.30 uur. Het werk van Smic en het dertigtal vrijwilli gers zat er toen nog niet op. Maar gezien het succes van de afgelopen twee dagen zijn zij ongetwijfeld (veel) later met een voldaani gevoel huiswaarts gekeerde 1 -•« - ZIERIKZEE - Zaterdag 14 augustus wordt om 16.00 uur in Galerie Noordhavenpoort een zeer gevarieer de expositie geopend van schilderijen, objecten en grafiek. Het tentoongestelde werk is afkomstig van vier beeldende kunstenaars: Yvonne Lub, Renda Wolthaus, Gera Woltjer en Jos Verschaeren. De ope ning wordt omlijst met atonale muziek van de An- jo's, bestaande uit Jos Verschaeren (sopraan saxofoon) en Angela Schelfhout. Yvonne Lub uit Utrecht expo seert twee donkere en twee lichtgekleurde schilderijen. Doordat de transparante delen die in de schilderijen zijn opge nomen de achterliggende muur tonen, ontstaat een directe re latie tussen het kunstwerk en de expositieruimte. De inspira tie voor deze werken vond de kunstenares in de Oriëntaalse architectuur. Onder meer in restanten van tempels en histo rische toegangspoorten en ruï nes. Ze maakte studiereizen naar China, Thailand en Indo nesië en verwerkte haar reis impressies tot beeld verslagen. Voor de tentoongestelde abstracte, collage-achtige schil derijen gebruikt Lub flinter dun tot dik papier en doek. De verf bracht zij in meerdere la gen op. Ook Renda Wolthaus uit Cu- lemborg ontleent haar voor stellingen uit de architectuur, die zij in haar schilderijen ver werkt. Tijdens een reis door Oost-Europa viel haar de rela tie op tussen architectuur en macht. Zowel de oude als de nieuwe maatschappelijke orde hebben hun sporen nagelaten in de talrijke verwaarloosde woningen, uitgestrekte verla ten fabrieksterreinen en geslo ten bioscopen. Wolthaus ver taalt dit thema in abstracte vormen. De kleuren, meestal aardkleuren die monochroom of binnen één kleursfeer opge bracht worden, ondersteunen de inhoud van het werk In het grafische werk van de Culemborgse kunstenares staan de schriftelijke commu nicatie en de bijbehorende symbolen centraal. Doorhalin gen, leestekens en het ritme van het handschrift zijn onder meer in de werken terug te vin den. Zij is daarbij met name geboeid door boodschappen die een tegenstelling bevatten. Voorbeelden hiervan zijn een beschreven vel papier waarvan een vliegtuigje is gevouwen of een hart met een kruis erdoor. Gera Woltjer die evenals Jos Verschaeren afkomstig is uit Arnhem, put haar inspiratie voornamelijk uit literatuur, poëzie- en etherische verschij ningen. Haar thema's ontleent ze onder meer aan gedichten van Rainer Maria Rilke en aan Goethe's Faust. Deze poëtische inhoud krijgt de laatste jaren steeds meer de nadruk in het werk van Woltjer. Op een direc te en eenvoudige wijze geeft zij door middel van eigen symbo len vorm aan de thema's. Deze symbolen zijn geschilderd te gen een nauwelijks bewerkte achtergrond. Als ondergrond maakt zij soms gebruik van plastic, waardoor vorm en kleur geaccentueerd worden. Ondanks het feit dat het lite raire werk als inspiratiebron dient, vertellen al haar werken een eigen verhaal. Gezeefdrukte bouwplaten Jos Verschaeren vindt zijn in spiratie in de voorbije tijden en dan met name de Middel eeuwen. Zo exposeert hij een beeld van keramiektegels en gepigmenteerd doek getiteld Ivanhoe. Middeleeuwse kaste len zijn herkenbaar in zijn ob ject Twee Koningen en de vage contouren van heiligenbeeldjes zijn zichtbaar in een serie van vijf kastjes met gematteerd glas. Verschaeren houdt van ambachtelijk werk. Dit komt vooral tot uitdrukking in zijn houten objecten, zoals een An- toniuskapelletje in gotische stijl. Van zijn eigen vervaardig de objecten maakt hij ook ge zeefdrukte bouwplaten, die prachtig zijn vormgegeven. Voor dit opmerkelijke grafi sche werk kreeg hij in 1992 een projectsubsidie van de provin cie Gelderland. Van Gera Woltjer is onder meer deze kartondruk. getiteld Boom, te zien in Galerie Noordhavenpoort. Clown Billy zorgde 's ochtends voor veel commotie, hetgeen de kinderen erg konden waarderen. (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - Zaterdag 7 augustus werd op de ijsbaan van Scharendijke door de Stichting Middenschouwen Cultureel (Smic) voor de derde achtereen volgende keer de Zomerpop/Jeugddag gehouden. Dit is ieder jaar weer het grootste evenement waarmee Smic naar buiten treedt. Nieuw dit jaar was de barbecue, die de avond voorafgaand aan het evenement voor de inwoners van Scharendijke werd gehouden. Ruim 120 personen schoven aan en er mag dan ook van een succes gesproken worden, dat zeker navolging verdient. Maar ook op de zaterdag verliep alles naar wens. Ruim 500 bezoekers kwamen op de bands Sur render, Big Belly Blues Band en Jack in the Box af. Met het houden van een barbe cue greep Smic weer terug op de manier waarop het allemaal begon. Vier jaar geleden name lijk ontstond tijdens een buurt barbecue het idee tot de oprich ting van hetgeen later Smic ging heten en tot het houden van een popfestival. Voor de combinatie met de jeugddag is gekozen om een zo breed moge lijk publiek te bereiken. En in deze opzet is Smic dan ook zeer zeker geslaagd, want namen 's ochtends de allerkleinsten be zit van het terrein, 's avonds was het de beurt aan de ouders en ouderen. Spelletjesterrein Voor de kinderen was de ijs baan veranderd in een spelle tjesterrein. Om de feestvreug de te verhogen kon iedereen ge schminkt worden. Het terrein was dan ook Vanaf 10.00 uur bezaaid met clowns in allerlei maten. Er stond een grote grab belton waar de allerkleinsten helemaal in konden kruipen, iedereen kon een gokje wagen met de lolylotto, er was touw- tjetrek, drop-darts, blikken gooien en met een echt geweer kon men op beren schieten. Om de honger te stillen werden er de hele ochtend poffertjes ge bakken. Om 13.00 uur werd er een pop penkastvoorstelling gegeven. Poppentheater Alteklein moest wegens ziekte verstek laten gaan, maar Clown Billy, die ook op het terrein aanwezig was bleek een uitstekende ver vanger. Hij liet Jan Klaassen in ieder geval op onnavolgbare wijze een spook opsporen in het kasteel van de prinses. Aan het einde van de Jeugddag werden de prijzen uitgereikt van de kleurwedstrijd. Voor ie dere deelnemer was er wel een prijs, maar natuurlijk was er maar één echte eerste prijs. De ze ging naar Evelien van der Panne uit Scharendijke. Zeeuwse rock 's Avonds presenteerde Smic zich met het Zomerpop-festival op een geheel andere wijze. Op h'et programma prijkten drie bands en het was aan de Zeeuwse formatie Surrender om het festival te openen. Deze driemans-formatie uit Hein- kenszand timmert al veertien jaar aan de weg. Aanvankelijk deed ze dit met Engelstalige blues en rock. Sinds kort ech ter spelen Kees Wondergem (gi taar en zang), Johan van de Swaluw (bas en zang) en Fons van Swaal (drums en zang) on vervalste Zeeuwse rock. Dit laat zich volgens Wondergem het gemakkelijkst omschrij ven als precies dezelfde muziek als Normaal, maar dan in het Zeeuws. Het was jammer voor deze band dat er vroeg in de avond nog maar een handjevol bezoe kers op het terrein was. Dit was voor de drie Zeeuwse roc kers echter geen reden om zich er gemakkelijk van af te ma ken. Ondanks het feit dat ze onlangs een zeer succesvolle CD op de markt brachten voe len zij zich niet te goed om als opening op een festival te fun geren. Op het podium gaven ze alles wat ze in huis hadden en dat was veel, zo bleek al snel. En niet alleen de muziek sprak tot de verbeelding, ook de show er omheen vergeef men niet snel. Bijna niets was de le den van de groep te dol en op een bepaald moment liep gita rist Wondergem zelfs een rond je over de dijkjes langs de ijs baan. Om 21.30 uur was het de beurt aan de Big Belly Blues Band uit Dirksland. Sinds kort maakt toetsenist Aad Boeter deel uit van-deze band, die 4 f 4 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3