'Laat, maar niet te laat' '-0I Steunverklaringen naar belegerde stad Sarajevo SLM voelt zich benadeeld door politie-onderzoek &&&- y Libanese troepen trekken VN-zone binnen Haagse homo mishandelaar aangehouden Woningen ontruimd na vondst granaat Biesheuvel over einde schippersacties: Ook acties in andere Europese steden NVJ veroordeelt gewelddadig optreden van schippers Bewoners van vervuild terrein moeten huis uit s^ZrtOUBiBaato/, <p 'x ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Stationering troepen in zuiden Libanon JUWAYA - Het Libanese leger is maandag begonnen met de stationering van troepen in de zone in het zui den van Libanon waar de vredesmacht van de Ver enigde Naties (Unifil) opereert. Die VN-zone grenst aan de door Israël ingestelde veiligheidszone in Li banon. Zo'n 300 Libanese manschap pen zijn in vrachtwagens en pantserwagens via verschillen de routes in de regio rond Ty- rus op weg naar drie van de 70 dorpen in het grensgebied. De kleine omvang van de troepen macht zal, naar verluidt in vei ligheidskringen, een teleur stelling vormen voor de bewo ners van de dorpen die na de ze ven dagen durende bombarde menten van Israël eind juli hun hoop gevestigd hadden op de bescherming van duizenden militairen. De Libanese rege ring besloot op 1 augustus mili tairen naar de VN-zone te stu ren, een dag nadat Israël de aanvallen op Zuid-Libanon staakte. In de VN-zone vielen de meeste slachtoffers van het Israëlische offensief dat in to taal 130 mensen het leven kost te. Het is voor het eerst sinds de Israëlische invasie in 1982 dat Libanon troepen stuurt naar de zor^e waar Unifil actief is. Kort geding aangespannen DEN HAAG - De. Surinaamse Luchtvaart Maat schappij (SLM) voelt zich benadeeld door het onder zoek in de Surinaamse smeergeldaffaire. In het pro ces verbaal wordt de SLM genoemd bij het smokke len van cocaïne. Voormalig directeur M. Mungra heeft een kort geding aangespannen. Hij wil dat het Openbaar Ministerie de verdenking van cocaïnehan del laat vallen. De SLM neemt geen juridische stap pen. Begin juli arresteerde de poli tie twee Nederlandse directeu ren van im- en exportbedrijven die verdacht worden van omko ping van diverse topambtena ren in Suriname om zo orders te bemachtigen. Het zou om miljoenen guldens aan smeer geld gaan. Er zijn ook twee tus senpersonen aangehouden en verhoord, waarvan één de broer is van de penningmeester van de regeringspartij VHP, D. Sardjoe. Deze is al eerder ge noemd in de affaire. „Bij het onderzoeksteam is CID- informatie (Criminele Inlich tingen Dienst) aanwezig waar bij de SLM in verband wordt gebracht met het smokkelen van cocaïne naar Nederland. Met name een employé van de SLM met de naam Mungra zou hierbij betrokken zijn", zo staat in een proces verbaal van mei dit jaar. Woordvoerder van de SLM in Nederland, R. Lach- mising, vindt dat de naam van de SLM door het slijk wordt gehaald. Er is hem geen justi tieel onderzoek naar de maat schappij of werknemers be kend. De politie doet daarover geen mededelingen. „Het lijkt me sterk, wat de politie be weert", reageert Lachmising. Hoewel hij wat Mungra betreft „een slag om de arm houdt" kan hij zich niet voorstellen dat die cocaïne smokkelde of dat de SLM daar bij betrokken was. De maatschappij onder neemt geen juridische stappen, aldus de woordvoerder. Vorige maand werd een Surinaamse boordwerktuigkundige met drie kilo cocaïne betrapt. DEN HAAG - De Haagse poli tie heeft eén 25-jarige man aangehouden die ervan wordt verdacht minstens drie homo seksuele mannen ernstig te hebben mishandeld. De man ontmoette zijn slachtoffers in de Schevingse Bosjes, een ont moetingsplaats voor homosek suelen, en had op vrijwillige basis sex met hen. Na de daad kreeg de man volgens de poli tie een woede-aanval en ramde met stokken op zijn sexpart- ners in. Daar had de SLM niets mee van doen en de man is direct ontslagen, volgens Lachmi sing. Advocaat mr. A. Moszko- wicz die namens de zakenman Mungra optreedt, vindt de ver denking van cocaïnehandel te gen zijn cliënt riergens op slaan. De CID-informatie is uiterst algemeen, bovendien is er sinds mei niets aan het licht gekomen, aldus de raadsman. Volgens hem is Mungra ernstig gedupeerd omdat klanten bij hem zijn weggegaan vanwege de verdenking van cocaïnehan del. Vorige week maakte Mosz- kowicz al bekend een schade claim tegen het OM in te die nen die „in de nullen zal lo pen". ROTTERDAM - Op een gras veld aan de De Vliegerstraat in Rotterdam is zondagavond een mortiergranaat gevonden. De explosieven opruimingsdienst heeft het projectiel afgevoerd en op de Maasvlakte tot ont ploffing gebracht. De mortiergranaat werd rond 21.00 uur ontdekt door voorbij gangers. De politie zette een aantal straten af waaronder een gedeelte van de G.J. de Jonghweg, de tippelzone van Rotterdam. De politie werd daarbij geassisteerd door de Mobiele Eenheid die op de te rugweg was van de supercup wedstrijd in het Rotterdamse Feyenoord-stadion. Zo'n veer tig mensen moesten hun huizen uit. Voor hen werd opvang ge creëerd in de kantine van een nabij gelegen kantoorgebouw. Overigens maakte niemand hier gebruik van. Om 22.30 uur werd de mortiergranaat afge voerd. De politie heeft geen idee waar de granaat vandaan komt. Zeker is wel dat de gra naat niet één van de twee is die eerder deze week op de Bus- summer Heide waren ontdekt en vervolgens weer verdwenen. De mortiergranaat in Rotter dam was van een ander groter type. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 augustus 08.50 143 02.35 -141 21.00 138 14.45 -116 ROOMPOT BUITEN 10 augustus 07.30 140 01.20 -135 19.50 131 13.40 -110 BRUINISSE 10 augustus 09.05 153 02.30 -149 21.15 146 14.45 - 125 WEMELDINGE 10 augustus 08.55 150 02.30 -146 21.10 144 14.45 -121 Doodtij: 12 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ROTTERDAM - Voormalig bemiddelaar in het sehippersconflict Biesheuvel vindt het een verstan dig besluit dat de schippers hun acties stopzetten. ,,Dat is wel laat, maar niet te laat", zo reageerde de oud-premier zondag. Biesheuvel meent dat schip pers, ministerie en bedrijfsle ven nu het best kunnen onder handelen onder leiding van een onafhankelijk voorzitter. „Maar als ze in een recht streeks gesprek tot zaken wil len komen, is mij dat ook best". Hij ziet voor zichzelf overigens geen rol meer wegge legd. Een ruime meerderheid van de binnenschippers be sloot zaterdag op een uiterst grimmige vergadering in het Rotterdamse Ahoy' weer te gaan varen. Maandagmiddag gaan de schippersbeurzen in Rotterdam, Amsterdam, Tfer- neuzen, Delfzijl, Hengelo en Maasbracht weer open. Druk op de ketel Om druk op de ketel te houden komen de schippers over drie maanden opnieuw bijeen om te toetsen of gesprekken met overheid en verladers voldoen de resultaat hebben opgele verd. Zo niet dan gaan de sche pen weer aan de kant. De bij eenkomst in Ahoy' verliep uiterst tumultueus. Een harde kern van actievoerders koelde haar frustraties op journa listen, vice-voorzitter Sijbran- da van de christelijke bond CBOB en varende schippers die toch waren gekomen. Voor aanvang gingen tientallen ac tievoerders cameraploegen van RTL4 en de NOS te lijf uit on genoegen over de „negatieve berichtgeving". NOS- geluidstechnieus Eric aan de Wiel kreeg een klap op zijn hoofd en liep een lichte hersen schudding op. Tijdens het inci dent werd met een mes een ge luidskabel doorgesneden. Het NOS-team heeft aangifte ge daan van openlijke geweldple ging en van vernieling met ge weld. Ook fotografen waren het doelwit van de heethoof den. Het bestuur van de Neder landse Vereniging van Journa listen (NVJ) heeft zondag ge protesteerd tegen het geweld dadig optreden „van een harde kern van actievoerende schim pers". Volgens de NVJ worden door deze bedreigingen de vrij heid van nieuwsgaring en van meningsuiting aangetast. Hardhandig CBOB-voorman Libbe Sijbran- da werd op hardhandige wijze de Maashal uitgezet. Hij had eerder deze week zijn leden op geroepen weer te gaan varen. Varende schippers die uit nieuwsgierigheid waren geko men, kwamen niet binnen. Na de incidenten besloot actielei der Ger Veuger geen journa listen in de zaal toe te laten. Hij zei dat hij niet voor hun veiligheid kon instaan. Elders in Ahoy' was de tweespalt eveneens duidelijk waarneem baar. Sommige schippers lie pen vloekend heen en weer, an deren verscheurden op voor hand hun stembriefje en kozen demonstratief voor een versna pering. Na afloop van de verga dering trakteerden boze colle ga's de actieleiders Veuger en Seine op eierstruif. Ook ging een rood-witte actievlag in vlammen op. Een schipper van de lokatie IJmuiden voorziet nog veel ellende. „Complete fa milies zijn door deze acties uit elkaar gevallen. Broers die el kaar op de bek slaan. Het duurt wel even voor alles ver geten is." Directe aanleiding tot het stopzetten van de acties is de „uitnodiging" van het mi nisterie van verkeer en water staat om dinsdag met verladers en vervoerders te onderhande len over een convenant voor de toerbeurt noord-zuid. In zo'n overeenkomst moeten, totdat de door bemiddelaar Biesheu vel toegezegde wet er is, af spraken komen over de lading voor België en Frankrijk die wel' of niet via de schippers- beurs gaat. Daarnaast staat de wet voor het binnenlands ver voer ter discussie. De schippers willen hier zekerheden inbou wen zodat de beurs moeilijker kan worden omzeild. Heikel punt Heikel punt wordt nog wie dinsdag aan tafel schuiven. De schippers accepteren onder geen beding „verraders" zoals verenigingen van duwbakex ploitanten. Actieleider Veuger zegt dat de schippers inzetten op een beurslading van 18 mil joen ton per jaar, piaar 10 mil joen ton lijkt het hoogst haal bare. Nu gaat slechts vier mil joen ton via de beurs. Actielei der Ger Veuger vindt echter dat de acties zeker niet zijn mislukt. „Het is niet genoeg, maar we hebben toch een wijzi ging in het vervoersbeleid be reikt. Wilde de overheid de toerbeurt eerst nog afbouwen, nu is de politieke lijn toch uit breiding van het beurssysteem. Dat moet alleen nog effectief worden gemaakt. Veel mensen wilden doorgaan met de acties, maar bij de meesten was de rek eruit. Dan is het kiezen of de len", aldus Veuger. Bij actie- coördinator Jan Ardon over heerst de teleurstelling. Volgens hem had er meer inge zeten. Niettemin vindt hij dat de onderhandelaars fan tastisch werk" hebben De uitkomst van dë vergade ring heeft een „slagveld onder schippers voorkomen", meent Ardon. Het bedrijfsleven en ministerie zijn opgelucht. Ver keer en Waterstaat hoopt nu op snel resultaat aan de onder handelingstafel. Ook de expe diteurs (Fenex) en de verladers (EVO) zijn blij dat het „gezon de schippersversstand" heeft gewonnen. De EVO houdt ech ter moeite met. toerbeurtstel sels. Ook het CDA-kamerlid M. van de Ploeg is content dat alle partijen weer opnieuw gaan praten. Met als uitgangspunt het plan-Biesheuvel. „Meer zit er voor de schippers niet in. Ik heb me er over verbaasd dat de schippers dat plan toen niet on middellijk hebben aanvaard", aldus van de Ploeg. AMSTERDAM - Honderd mensen hebben vrijdag avond in de binnenstraat van het Amsterdamse stadhuis deelgenomen aan een solidariteitsbijeen- komst voor de inwoners van de belegerde stad Sara jevo. De manifestatie werd georganiseerd door de Hugo de Groot-vereniging, de Nederlandse afdeling van de Helsinki Citizens' Assembly (HCA). Ook an dere Europese steden, waaronder Parijs, Londen, Belgrado, Praag, Kopenhagen en Bukarest doen aan de actie mee. Het initiatief is afkomstig uit Saraje vo. Tijdens de bijeenkomst werden solidariteitsverklaringen voor gelezen van bekende en minder bekende Nederlanders, onder wie Annemarie Grewel (na mens het Amsterdamse stads bestuur), bisschop Ernst van Breda en Dragan Klaic (direc teur van het Theater Instituut Nederland), die afkomstig is uit hel; voormalige Joegoslavië. Hart onder de riem De verklaringen worden naar Sarajevo gefaxt om de bevol king een hart onder de riem te steken. Ook worden steunbe tuigingen gefaxt die in de loop van de dag bij de organisatie zijn binnengestroomd. De HCA verwacht rond de twee honderd verklaringen te ver zenden. De onafhankelijke ra dio van Bosnië zal de verkla ringen uitzenden. Mient-Jan Faber, vice-voorzitter van de HCA, vertelde tijdens de bij eenkomst dat de datum van de manifestatie door de „vrienden in Sarajevo" welbewust is ge kozen. Zes augustus is het 48 jaar geleden dat Hiroshima van de aardbodem verdween. Vrijdag was het de eerste dag van de zeventiende maand dat Sarajevo onder vuur ligt. In de verklaring roepen de initiatief nemers van de actie iedereen op een beroep te doen „op alle landen om nu in te grijpen en het schieten op weerloze bur gers te stoppen. Wij zien dit niet als een wanhoopsdaad maar als een oproep waarop we trots zijn, omdat de humaniteit ermee gediend wordt". Faber waarschuwde voor de cynische opstelling van veel Nederlan ders dat woorden toch niet hel pen. „Woorden moeten gesproken worden om een opening te creë ren", aldus de vice-voorzitter van de HCA. De veertienjarige Nina uit Sarajevo gelooft niet dat de actie zin heeft. „Neder land kan niet veel doen", zegt ze. Zelf is Nina sinds septem ber in Nederland. Haar hele fa milie zit nog in cle belegerde stad. AMSTERDAM - Het bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten (NVJ) heeft zondag met klem gepro testeerd tegen het geweldda dig optreden van „een harde kern van actievoerende schip pers" afgelopen weekeinde. „De actieleiders en actievoer ders dienen te beseffen dat zij gebaat zijn bij een objectieve berichtgeving door onafhanke lijke journalisten. De vrijheid van nieuwsgaring en mening suiting worden door deze be dreigingen aangetast", aldus de NVJ. De organisatie constateert dat journalisten steeds agressiever worden benaderd waardoor ze worden belemmerd in hun be roepsuitoefening. De inciden ten met de schippers staat niet op zich, meent de NVJ. Met na-v me journalisten van de visuele pers (fotografen en televisie) en radiojournalisten zijn steeds vaker slachtoffer van inciden ten. „Deze verharding zet de onafhankelijke berichtgeving onder druk." Maatregelen blijken niet afdoende ARNHEM - Enkelen van de omwonenden van het zwaar vervuilde Neproma-terrein in Arnhem zullen waarschijnlijk tijdelijk hun woning moeten verla ten. De tot nu toe genomen maatregelen om de con centraties oplosmiddelen in de lucht in de woning binnen aanvaardbare grenzen te houden, blijken nog steeds niet afdoende. Dat staat in een brief die de ge meente Arnhem vrijdag bij de omwonenden heeft laten bezorgen. hoe het mogelijk is dat in een aantal woningen nog steeds te hoge concentraties tri en per voorkomen, terwijl al uitge- Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) heeft in juni steeksproefsgewijs onderzocht breide maatregelen zijn geno men om de binnenlucht in de panden te zuiveren. Gebleken is nu dat afdichting van de kruipruimtes, waar de hoogste concentraties oplosmiddelen gemeten werden, niet voldoen de is. Langs de randen kruipt nog steeds vervuilde lucht. Ook blijkt dat de vervuilde lucht door kieren en scheuren in het beton onder de wonin gen, langs afvoer- en rioolbui zen en door de muren heen komt. Uit onderzoek van de Arnhemse GG en GD is geble ken dat mensen die in de zwaarst vervuilde woningen wonen, ook last hebben van ge zondheidsklachten die in ver band gebracht kunnen worden met de te hoge concentraties oplosmiddelen in de binnen lucht. De gemeente Arnhem laat nu twee alternatieven on derzoeken om de binnenlucht alsnog schoner te krijgen, zo blijkt uit de brief. Een moge lijkheid is geforceerd ventile ren, maar daarvoor moeten eerst alle kieren en scheuren worden gedicht. Een andere mogelijkheid is het onttrekken van de bodemlucht in de krui pruimtes aan de woningen. Omdat de resultaten daarvan niet zeker zijn, wordt eerst nog een aanvullend onderzoek ver richt. Tbtdat er een beslissing is over nieuwe, definitieve maatregelen tegen de vervui ling, zal de gemeente in overleg met de bewoners een aantal tij delijke maatregelen vaststel len. Voor de bewoners van de zwaarst vervuilde woningen is tijdelijk vervangende woon ruimte beschikbaar. door Mare Legeridre yftr recs/pi?r PAT ie reeutijt- f^t-te>P ]K étr fOöj. zz l Xs \/ll Maandag 9 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua- delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Exit two. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Dinsdag 10 augustus Kerkwerve Klaverjassen. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 20.00 uur. Woensdag 11 augustus Brouwershaven Bingo in de recreatiezaal van woonzorgcentrum de Poorters hof. 19.00 uur. Ouwerkerk Middag over geschiedenis van Ouwerkerk. Dorpshuis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 12 augustus Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Orgelconcert in Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Noord welle Begin speldagen jeugd Noord- welle. Dorpshuis. 14.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 13 augustus Kerkwerve Rock Roll-avond. Café Kerk werve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Renesse Zwerfafvalrace. Schelpenter rein. 17.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. 15.00- 21.00 uur. Ouwerkerk Zomernachtfeest. Van 22.00 tot 02.00 uur. Zaterdag 14 augustus Dreischor Vlasdag. Activiteiten op de Ring van het dorp die te maken hebben met de vlasoogst. 09.00- 16.00 uur. Maandag 16 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Exit two. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Dinsdag 17 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Burgh-Haamstede Dia-avond over natuurschoon Westerschouwen. Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Woensdag 18 augustus Renesse Bonte knaagkeverkraam op weekmarkt. Van 08.00 tot 13.00 uur. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 19 augustus Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde'kerk. 20.00 uur. Vrijdag 20 augustus Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. 15.00- 21.00 uur. Maandag 23 augustus Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Just 2 of Us. Cen trumplein Aquadelta. 18. Q0 uur. Woensdag 25 augustus Zierikzee Zomeractiviteit voor kinderen vanaf 7 jaar. Speurtocht. Start om 14.00 uur vanaf kinderboer derij De Punt. Renesse Concert Geert Bierling. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 26 augustus Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2