Opel Front era Sport: vlotte terreinwagen Hoog te paard en zo trots als een pauw Mosselaanvoer slaat flink gat in Zeeuwse voorraad Patiënten liggen veel minder lang in ziekenhuizen Zierikzee en Goes Ionenbalans zuurstof in de lucht van groot belang voor gezondheid Aanvoer uit Waddenzee op laag pitje Meer poliklinische- en dagbehandelingen Schade door windhozen in Friesland Tweedeurs variant vierdeurs-terreinwagen Groeneveld de Kater uit Zierikzee in 1922: 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Hoewel het afgelopen jaar meer mensen werden opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee en het Oosterscheldeziekenhuis in Goes (samen de stichting Oosterscheldeziekenhui- zen) verminderde het totale aantal verpleegdagen. Dat betekent dat de mensen die het afgelopen jaar in één van de twee ziekenhuizen terecht kwamen daar gemiddeld minder lang verbleven dan in de voorgaande ja ren het geval was. Het aantal poliklinische behandelingen en dagbehandelingen in de ziekenhuizen nam daarentegen toe. Een en ander blijkt uit het jaarverslag over 1992 van de stichting Oosterscheldeziekenhui- BRUINISSE/ZIERIKZEE - De aanvoer van Zeeuw se mossels op de veiling in Yerseke omvatte ook vo rige week weer meer dan honderd ladingen. Tussen 26 en 31 juli passeerden 114 ladingen over de klok, met een totaal gewicht van 39.733 ton netto. Deze werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 205,96 gulden. De verzending was voor zover bekend: België 7.852 ton, Frankrijk 447 ton, di verse landen 9 ton en de binnenlandse handel nam 2.905 ton op. Om te kunnen vaststellen wat de patiënten mankeerden steeg het aantal verrichtingen. Maar ook op de operatiekamers wer den meer handelingen ver richt. De specialistenstaf van het ziekenhuis breidde zich in het afgelopen jaar uit tot 69 doktoren. Dat betekent dat het aantal specialisten in vergelij king met 1991 verdubbelde en er ook een aantal nieuwe medi sche specialismen bijkwamen. Het aantal bedden in de zie kenhuizen is gelijk gebleven en ook het totale aantal perso neelsleden van de stichting Oosterscheldeziekenhuizen steeg nauwelijks. Consequentie De consequentie van alles was dat de werkwijze en werkin houd van zowel de doktoren als het medisch personeel ingrij pend veranderde. Men behan delde in dezelfde tijd veel meer patiënten en verrichtte meer In de lucht zweven zuurstofmo leculen met een extra elektron (negatieve ionen) en zuurstof- moleculen die een elektron missen (positieve ionen). Aan deze positieve ionen hechten zich minieme verontreinigin gen (stofdeeltjes, sigarette- rook, bacteriën). Mensen blij ken zich het lekkerst te voelen in een omgeving met een licht overwicht aan negatieve ionen. De meeste negatieve ionen vindt men hoog in de bergen en aan de kust (door uiteenspat tende golven). Verstoorde balans Binnenshuis kan de ionenba lans door tal van factoren ver stoord raken. Op kantoren zijn dat bijvoorbeeld kopieerappa raten, printers, airconditio- De viercilinder benzinemotor levert 115 pk. De Frontera Sport beschikt over een hand- geschakelde vijf versnellings bak met een tussenbak voor de inschakelbare vierwielaan- medische handelingen. De zie kenhuisorganisatie speelde daarop in door complexer te worden. De jaarrekening 1992 van de stichting Oosterscheldezieken huizen omvat 95 miljoen. Het grootste deel daarvan (45 mil joen) werd bestemd voor perso neelskosten. Tbch zijn deze kosten de afgelopen tien jaar nauwelijks gestegen. Dat geldt wel voor de uitgaven voor medische- en verzorgingsmid delen ten behoeve van patiën ten, die de afgelopen tien jaar verdubbelden van 7,3 tot 14,7 miljoen. Vanwege de nieuw bouw van het Oosterschelde ziekenhuis in Goes steeg de post kapitaalslasten ook fors, van zés naar 19,3 miljoen. De overige kosten, als voeding en onderhoud van het gebouw, stegen van negen naar dertien miljoen. Uit het kostenplaatje wordt de conclusie getrokken dat welis- ning of een verkeerde vloerbe dekking. In huis wordt de ba lans verstoord door geluidsap paratuur, tv-toestellen, gloei lampen en elektrische klok ken. Daardoor ontstaat een overwicht aan positieve ionen, die hoofdpijn, duizeligheid en andere kwaaltjes kunnen ver oorzaken. Een jaar of twintig geleden verschenen de eerste ionisato- ren, apparaten die de ionenba lans gunstig zouden beïnvloe den. Deze apparaten werden eerst met de nodige scepsis be naderd. Gaandeweg echter werd uit wetenschappelijk on derzoek duidelijk dat de ionen balans wel degelijk invloed heeft op het functioneren. Proeven in een groot, modern kantoorgebouw met aircondi tioning lieten de resultaten drijving. Onder normale om standigheden worden alleen de achterwielen aangedreven en draaien de frontnaven vrij. Wanneer meer tractie gewenst is kan de vierwielaandrijving waar het aantal patiënten en verrichtingen is gestegen, maar dat het tarief verrichting met tien tot veertig procent is gedaald. En dat door de toena me van het aantal specialisten en assistenten ook het inko men per specialist is gedaald. Dit terwijl de werkdruk in uren, intensiteit en verant woordelijkheid is toegenomen. In het jaarverslag zijn ook de plannen met het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen, die al aan het begin van deze week in deze krant werden ge meld. Het ziekenhuis krijgt een eigen elektriciteitscentrale om een warmtekracht-koppe ling te kunnen realiseren (ge bruik maken van de warmte van het afvalwater van die cen trale). De verpleegafdelingen en de ruimten op de begane grond van het ziekenhuis wil men ingrijpend renoveren (voor dertig miljoen gulden) en het zusterhuis bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis wordt zien. Normaal klaagde vijftien procent van het personeel min stens eenmaal per week over hoofdpijn. Na de installatie van een ionisator daalde dat percentage tot zes procent. Bij de nachtploeg in de computer zaal had vijfentwintig procent van de werknemers klachten over hoofdpijn. Als de installa tie wei-d ingeschakeld, daalde dit cijfer naar zes procent, om het even in welke ploeg. Boven dien voelde het personeel zich fitter en alerter. Naar verwachting kan ionisa- tie een grote rol spelen bij de bestrijding van het zogeheten 'sick building syndrome'. Ook in Nederland is wetenschappe lijk onderzoek gedaan naar de effecten van negatieve ionen. Zo is gemeten hoe het was ge steld met het concentratiever mogen van schoolkinderen bij worden ingeschakeld via een pook op de tunnel. Hoog en laag Zoals het hoort bij een terrein wagen als de Frontera heeft de bestuurder de keuze uit een ho ge en een lage gearing. Een ge limiteerd slip-differentieel is als extra leverbaar. De twee- deurs Frontera Sport heeft handbediende vrij loopnaven. Automatische vrijloopnaven zijn wel verkrijgbaar, maar daar moet extra voor betaald afgebroken.' Na de sloop, die is gepland in oktober van dit jaar, wordt (door een Zierikzee- se makelaardij) op het terrein aan het Kaaskenswater een woonwijkje gerealiseerd voor ouderen. Via de uitvoering van al deze plannen verwacht men dat het ziekenhuis in Zierikzee een moderne jas krijgt waar mee het de komende twintig jaar weer goed bij de tijd ver der kan. AMSTERDAM - Een 24-jarige inwoner van Weesp die zich op het politiebureau meldde met de mededeling dat hij „schoon schip wilde maken", biechtte de verbijsterde agenten in en kele dagen tijd vervolgens ruim zeventig misdrijven op. Zijn daden varieerden van een gewapende overval en elf snel- kraken, tot 21 autodiefstallen en 43 inbraken die hij in de af gelopen vijf jaar heeft ge pleegd. een licht overwicht aan nega tieve ionen in de lucht. Het bleek dat een overwicht aan negatieve ionen een gunstige invloed had op het concentra tievermogen. Een ionisator is een toestel dat zuurstofmoleculen met een ex tra elektron (negatieve ionen) opwekt. De' verontreinigingen kunnen zich daar niet meer aan hechten en worden opgevangen door een elektrostatische fil ter. De schone lucht, verrijkt met negatieve ionen, wordt vervolgens weer uit het appa raat geblazen. De lucht wordt zó grondig gezuiverd dat zelfs vuildeeltjes met een diameter van 0,1 micron (één tiendui zendste millimeter) verdwij nen. Dus ook de bak- en knof looklucht van een avondje gourmetten verdwijnt snel dankzij het apparaat. worden. Wel tot de standaard uitrusting behoren geventileer de schijfremmen voor en stuur bekrachtiging. Het robuuste karakter van Opel's Frontera is gebaseerd op een stevig ladderchassis met zes dwarsbalken waaraan aandrijving en wielophanging zijn bevestigd. De Frontera heeft een veelzijdig karakter. Op de ongebaande wegen komt de wagen goed uit de voeten, maar ook op het asfalt is de Frontera Sport een comforta bele reisgenoot. Het multi functionele karakter maakt de Frontera Sport uitermate ge schikt voor recreatief gebruik. De wagen ziet er vlot uit en heeft de rij-karakteristieken van een personenwagen. De Frontera Sport heeft een kunststof dakpaneel en een aan de zijkant scharnierende achterdeur waarop aan de bui tenzijde het reservewiel is be vestigd. Evenals het dakpaneel zijn ook de zijruiten en de ach terruit uitneembaar. De Fron tera Sport is standaard voor zien van centrale deurvergren deling en elektrisch bedienba- re portierramen. De spiegels zijn elektrisch van binnenuit verstelbaar en worden boven dien elektrisch verwarmd. De Frontera Sport is verder voor zien van een dakreling. Luxe De bestuurder heeft de be schikking over een leren sport stuur. De Frontera Sport is ver der uitgerust met lichtmetalen velgen met brede 255/70 R 15 banden. De koplampen zijn in hoogte instelbaar en de ruite- wissers zijn zowel voor als ach ter voorzien van een inter- valstand. Rondom is er getint glas en in het interieur van de Frontera zijn al vier luidspre kers ingebouwd. Tbt nu toe zijn binnen Europa bijna 40.000 Frontera's verkocht, waarvan het merendeel in Duitsland en Engeland. De aanvoer startte in week 30 gelijk op maandag 26 juli met een flink aantal van 36 Zeeuw se ladingen, 's Morgens arri veerden tien schepen met even veel partijen. De YE 57 was die ochtend met 514 tonnen uit het westelijk deel van de Ooster- schelde de grootste aanvoerder. Krijn Verwijs nam deze vracht over, met een stukstal van 101 en een vleesgewicht van 19,8 kilo. Uit de Hammen diende de Bru 27 zich aan met schelpdie ren die een vleesgewicht van 25,3 kilo noteerden. In de na middag boden 25 vaartuigen 26 ladingen aan, met variërende stukstallen tussen 105 en 163. Uitschieter Uitschieter bleek de vracht van de Th 48, gevist in de Ham men, met een stukstal van 110 en een vleesgewicht van 26,9 kilo. Prins Dingemanse tast te hiervoor extra diep in de buidel. Delta Mossel deed het zelfde voor de 434 tonnen van de YE 36, die een vleesgewicht van 24,9 kilo en een stukstal van 107 noteerden. Laatstge noemde handelaar kwam ook royaal over de brug voor de 414 brutotonnen van de Bru 68, die bij een stukstal van 111 een vleesgewicht van 25,2 kilo kookten. De volgende dag was er even eens een ochtend- en een mid dagveiling. Steketee hapte gre tig toe voor de 303 brutoton nen, aangevoerd door de Bru 24. Deze partij bevatte bij een stukstal van 113 één vleesge wicht van 24 kilo. De YE 82 Na Wereldoorlog II maakten vooral de stadsfeesten van 1949 (elfhonderdjarig bestaan) en het waterspel van 1972 (d'over- gang van Zierikzee) veel in druk. Maar ook al eerder, in 1872 en 1922, oogstten stads bestuur en burgers veel succes bij de viering van respectieve lijk het driehonderdjarig en driehonderdvijftigjarig be staan van Nederlands Onaf hankelijkheid. Militair tintje Van de feestelijkheden in 1872 zijn wél beschrijvingen maar slechts weinig afbeeldingen, zoals het geuzenschip in de Ou de Haven, bewaard gebleven. Dinsdag 16 juli was de grote dag. Al om zeven uur in de och tend werd de burgerij gewekt met kanonschoten. Ook de viste 390 tonnen, die 25,5 kilo aan vleesgewicht noteerden. Deze schelpdieren verdwenen naar de verwaterpercelen van Murre. 's Avonds loste de ZZ 3 onder meer een kleine 400 tonnen uit de Hammen, met een stukstal van 143. Deze partij kwam uit op een vleesgewicht van 24,8 kilo. Waddenzee Op woensdag verdwenen 21 la dingen (waaronder zeven uit het noordenover de klok. De YE 3 viste 776 tonnen in het Scheurrak en voerde deze in twee partijen aan. Beide ladin gen noteerden stukstallen van rond de 110 bij een gemiddeld vleesgewicht van 25 kilo. Uit de Meep arriveerde die dag de YE 19 met de grootste lading van 830 tonnen bruto. Deze par tij had een stukstal van 130 en een vleesgewicht van 26,2 kilo. Kees Sinke was op woensdag de hoogste bieder voor een klusje van 100 tonnen netto, aangeboden door de YE 62 uit de Meep. Bij een stukstal van 78 kookten deze schelpdieren een vleesgewicht van 25 kilo precies. Donderdag kreeg de handel 30 ladingen aangeboden, waaron der een handvol uit het noor den. Grootste aanvoerder was de YE 157, die 1001 brutoton nen in het Oosterom naar bo ven haalde. Deze ladingen kookten bij stukstallen van 153 en 155 vleesgewichten van meer dan 31 kilo. Delta Mossel en Prins Dingemanse sleep- schutterijmuziek droeg er toe bij om aan de viering een mili tair tintje te geven. Onder grote belangstelling maakte het korps een 'militai re wandeling' door de stad on der leiding van de heer Hugo Grüters. Groter van opzet was de her denking van Neerlands Onaf hankelijkheid in 1922. De Zie- rikzeeënaars haalden letterlijk en figuurlijk alles uit de kast. Bijna iedereen stak zich in een historisch aandoend kostuum. Met enthousiasme dook men in de roemrijke geschiedenis van Zierikzee, uitmondend in een zeer grote historische optocht. Vooral de (jonge) vrouwen en meisjes zagen er in antieke kle dij aantrekkelijk uit. Zij deden volop mee aan het rollenspel; als bloemenmeisjes en ver koopsters van speciaal voor de ze gelegenheid gebakken koe ten beiden een partij van deze kweker in de wacht. Solidair toonde de meeste belangstel ling voor de 390 brutotonnen van de ZZ 7. Dit vrachtje uit de Balgen met een stukstal van 113 noteerde een vleesgewicht van 25,5 kilo. Op vrijdag tenslotte verwerkte de veiling nog vijf ladingen. De grootste van 733 tonnen be vatte een stukstal van 152 en werd gevist voor en door de YE 134 van Hollestelle. Uit het Mastgat loste de YE 82 een la ding, met een vleesgewicht van 25,8 kilo. Hoogste bieder voor dit vrachtje was Roem van Yer seke. DEN HAAG - De NAVO houdt vanaf volgende week tot half december boven Noord- Nederland een serie oplei- dingsvluchten met jachtvlieg tuigen. BURGUM - Windhozen heb ben donderdag schade aange richt in Burgum en Ureterp. In Burgum trok een windhoos een spoor van vernieling op camping Bergumermeer. Twee sta-caravans werden omver ge blazen, terwijl verscheidene tenten en ander materieel de lucht in vlogen. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Vol gens de politie is de schade groot, maar de omvang is nog niet bepaald. Ook in Ureterp werd de bevol king opgeschrikt door een windhoos. Van verschillende huizen werden dakpannen af geblazen. Uit de rest van de provincie zijn geen meldingen van hozen geweest. Wel werd het skütsjesilen op de Lang weerder Wielen vanwege de harde wind voortijdig beëin digd. ken hadden zij een werkzaam aandeel in het welslagen van de feestelijkheden. Statig en streng.... Sommige Zierikzeese burgers met een bekende naam zoals Groeneveld de Kater lieten zich in fraaie zelf gemaakte of ge huurde uniformen zien. A. Groeneveld de Kater, groot lief hebber van de stadshistorie en de oude monumenten, in het dagelijks leven telenaar bij het kadaster, trad op donderdag 13 juli 1922 tijdelijk uit zijn saaie bestaan. Vol trots liet hij zich op de gevoelige plaat voor het nageslacht vereeuwigen: hoog te paard gezeten, heel sta tig en met strenge blik. Als 'gouverneur van Veere' beleef de hij de dag van zijn leven.... Wiebe Keikes A. Groeneveld de Kater uit Zierikzee als gouverneur van Veere. Foto: 13 juli 1922. ZIERIKZEE - Waar vind je de meeste sanatoria, öf hoog in de bergen öf aan zee? Omdat de lucht daar zuiver en dus gezond is, luidt het voor de hand liggende antwoord. Dat antwoord is echter niet helemaal volledig. Die lucht is namelijk vooral gezond door de gunstige ionenbalans van de zuurstof. Die zorgt ervoor dat vuil- en stofdeeltjes minder kans krijgen zich aan het zuurstofmolecuul te hechten. Het is ondertussen algemeen aanvaard dat aandoeningen als astma, migraine, hooikoorts en bronchitis draaglijker worden door een gun stige ionenbalans. NOORDGOUWE - Het leveringsprogramma van de Opel Frontera is in Nederland uitgebreid met de Frontera Sport, een korte tweedeurs variant van de vierdeurs-terreinwagen van Opel die vorig jaar werd geïntroduceerd. De Frontera Sport heeft een 43 centimeter kortere wielbasis en beschikt over een afneembaar dak. De Frontera Sport heeft de beken de tweeliter viercilinder in het vooronder. ZIERIKZEE - Als het op feesten en herdenkingen aankwam scoorde de burgerij van Zierikzee altijd heel hoog. Tegen het decor van eeuwenoude historische mo numenten was het een uitdaging om het Zierikzeese verleden te doen herleven door middel van optochten, taferelen en waterspelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6