Schippers willen toch praten op basis van plan-Biesheuvel Anonimiteit troef op hackerscongres gieafi- WVC bezorgd over praktijken iatrosofen 'Wachttijd polikliniek internisten verdubbeld' Brief actieleiders aan ministerie Belgische vlag -:sï in Brussel uitverkocht Tenten vol computerapparatuur diee uer cis PAGAPtM, É&d'öT WEEKENDSEDK DEURLOO B.V. 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Na dood verschillende patiënten UTRECHT - Het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur is bezorgd over de prak tijken van een aantal alternatieve genezers, die zich hebben voorzien van de titel iatrosoof. De therapie die dergelijke lieden aanbieden, zou in sommige gevallen hebben geleid tot de dood van patiënten omdat hun de nodige medische zorg was onthouden: Een woordvoerster van het ministerie bevestigde don derdag dat de geneeskundi ge inspectie een zaak aan hangig zal maken bij een medisch tuchtcollege. Het betreft een geval waarin een kankerpatiënte, die de iatrosofie-therapie volgde, overleed. Het openbaar mi nisterie in Breda onder zoekt momenteel de dood van een 2-jarig meisje uit Tilburg, dat dezelfde thera pie onderging. Voor het Ge rechtshof in Den Haag dient over enkele maanden een rechtszaak tegen de Hage naar P. de K., die als de „goeroe" van de iatrosofie wordt gezien. Hem wordt eveneens verweten een pa tiënte medische zorg te heb ben onthouden. In hoeveel gevallen sprake is van een verband tussen de gewraak te therapie en de dood van de patiënten, is niet hele maal duidelijk. R. Kusters, oprichter van de Stichting Slachtoffers van Niet- erkende Alternatieve Ge neeskunst, schat bet aantal op zeven. Het zou hem ech ter niet bevreemden als dat er uiteindelijk meer blijken te zijn. Ook de ministeries van justitie en WVC zijn niet op de hoogte van aan tallen. Het probleem is dat bij vervolging sprake is van gescheiden circuits. Is een iatrosofisch-therapeut ook gediplomeerd arts, dan zal hij na aangifte voor een me disch tuchtcollege moeten verschijnen. Is dat niet het geval, zoals bij De K., dan is de officier van justitie ver antwoordelijk voor vervol ging. In die gevallen kan de inspectie dus niets doen. Niettemin verklaarde een woordvoerster van wvc dat het ministerie „zeker zorg voelt" over de handelwijze van de therapeuten. „We zijn zeer ongelukkig met de ze vorm van therapie," zei zij. „Het is ons veel waard dat De K. wordt vervolgd." Volgens de voorzitter van de Vereniging tegen de Kwak zalverij, C. Renckens, is de iatrosofie „een bedenksel van één man met een eigen opleidingsschool". „Maar het stelt niks voor," aldus Renckens. „Het is pure war taal, een particuliere hob by." Renckens verwijt de politiek deze vormen van therapie veel te veel ruimte te hebben gegeven. „Het parlement schept al 25 jaar lang een klimaat van erken ning van alternatieve ge neeswijzen. Dat heeft het fenomeen extra aange jaagd. Daardoor is er ook moeilijk tegen de excessen op te treden." Na eerste 'budgetiveek UTRECHT - De wachttijd voor een eerste bezoek aan de polikliniek van de internisten is verdubbeld in de regio's Delft, Drechtsteden en Rijnmond. De wachttijden voor onderzoek of ingreep aan het maag-darmkanaal is hier zelfs meer dan verdub beld. Dat hebben de internisten van de ziekenhuizen in deze streken becijferd na hun eerste „budget- week", waarin ze alleen spoedgevallen behandelden. Moest een patiënt tot voor kort drie dagen wachten op een sim pel maagonderzoek, door de acties is dat opgelopen tot zo'n drie weken. Op een eerste poli- bezoek moest een patiënt één tot twee weken whchten, tegen ruim vier weken nu. De inter nisten leggen - net als actievoe rende collega's elders in het land - iedere verantwoordelijk heid bij staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) die vindt dat de uitgaven voor spe cialistische hulp omlaag moe ten. Volgens woordvoerder dr. W. Bode duurt hetniet lang meer voor er sprake is van „te laat gestelde diagnoses". „En hoe eerder je het probleem van een ziekte opspoort, hoe beter het is voor de ziekte én voor het ziekteverloop." Op het speciaal opengestelde telefoonnummer van het Informatie- en Klach tenbureau Gezondheidszorg Utrecht zijn deze week zes tele foontjes binnengekomen. De klachten worden doorgestuurd naar de Nederlandse Patiën ten/Consumenten Federatie. Een vrouw meldde zich telefo nisch met duidelijk omschre ven lichamelijke klachten bij haar specialist, die de vrouw echter verwees naar haar huis arts. Die vond de zaak drin gend genoeg om de vrouw met spoed op te laten nemen. Eén beller moest zijn ongenoegen kwijt over de „inmiddels schandalig lange wachttijden" voor de polikliniek oogheel kunde. Een huisarts die zijn patiënt met een liesbreuk dui delijk als spoedgeval zag, kreeg het toch niet voor elkaar de geplande operatie te laten doorgaan. De specialist vond er geen spoed bijzitten. De pa tiënt heeft veel pijn, net als de zieke vrouw wier afspraak voor een consult bij de behan delend specialist is afgezegd. Het aantal telefoontjes is deze week nog meegevallen, aldus een woordvoerster van het Utrechtse klachtenbureau. Maar ze verwacht veel meer klachten en ook van een „in dringender aard". Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.t. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 7 augustus 07.25 165 01.15 - 155 19.30 162 13.10 120 8 augustus 07.50 158 01.45 - 151 20.00 155 13.45 119 9 augustus 08.15 150 02.05 - 146 20.25 147 14.10 - 118 7 augustus 05.45 173 12.00 - 116 18.00 168 - 8 augustus 06.20 163 00.15 - 146 18.30 158 12.30 - 114 9 augustus 06.50 152 00.45 - 141 19.05 145 12.55 - 113 7 augustus 07.35 175 01.10 - 164 19.35 171 13.15 129 8 augustus 08.00 169 01.45 - 159 20.10 165 13.50 - 128 9 augustus 08.30 161 02.05 - 153 20.35 156 14.15 - 126 7 augustus 07.30 173 01.10 - 161 19.35 169 13.15 - 125 8 augustus 08.00 166 01.45 - 156 20.05 162 13.50 125 9 augustus 08.25 158 02.05 - 151 20.35 154 14.15 - 123 WEMELDINGE Doodtij: 12 augustus Actuele informatie over afwijkingen 0*6-91122353 ROTTERDAM - De actievoerende schippers willen onder voorwaarden toch wéér op basis van het plan- Biesheuvel praten met minister Maij van verkeer en waterstaat. Dat staat in een brief die de actieleiders donderdagavond naar het ministerie hebben gefaxt. De fax somt de voorwaarden voor verdere gesprekken op: duidelijkheid over de inhoud van de toegezegde wet voor de toerbeurt noord-zuid, alle la ding terug naar de schippers- beurs en aanscherping van de wet die het binnenlands ver voer regelt. Ook hameren de schippers op een economische- effectrapportage naar de aan leg van de Betuwespoorlijn, die zij te duur en overbodig vinden. Niet ondertekend Verkeer en Waterstaat neemt contact op met minister Maij op haar vakantieadres. In een eerste reactie zegt het ministe rie dat pas kan worden gepraat als de onwettige acties ophou den. Ook wil Verkeer en Water staat weten namens wie de briefschrijvers spreken. De brief zou niet zijn onderte kend. De christelijke bond CBOB zou al afstand hebben genomen van de fax. Het mi nisterie hikt aan tegen voor waarden vooraf. Maij heeft eerder al duidelijk gemaakt dat zij alleen verder wil praten binnen het raamwerk van het plan-Biesheuvel. De schippers besloten donderdag op een blokhoofdenvergadering in Utrecht de acties in een nieuw jasje voort te zetten om „de druk op de minister en de ver laders te verhogen". Volgens de actievoerders zijn die partijen nu aan zet, omdat de schippers zich „nu al dagen rustig hou den". Over de vorm van nieuwe ac ties blijven de voormannen op de vlakte. Volgens het Utrecht se blokhoofd Hogenboom gaat het niet om blokkades of ande re protesten die tot ME- ingrijpen zullen leiden. Voor man Verboom van lokatie Bol nes zei dat er geen draaiboek voor de nieuwe acties is. „Wat spontaan opkomt is vaak het beste". Duidelijke scheiding „Bemiddelaar" Lodder ziet voor zichzelf voorlopig geen rol meer weggelegd. Nadathij donderdagmiddag door de ac tieleiders was bijgepraat over de uitkomst van het twee da gen durende intern beraad, zei hij dat „er nu een duidelijke scheiding is tussen de schip pers en hemzelf". „De schip pers gaan nu proberen wat mij niet is gelukt: het ministerie harde uitspraken ontlokken over welke lading straks wel en niet onder de wet voor de toerbeurt noord-zuid valt. Dat is hun goed recht. Maar ik praat niet mee. We gaan niet dubbelop werken. Mijn werk is nu even ten einde. Als ze me no dig hebben, weten ze me wel weer te vinden", aldus Lodder. De 70-jarige Amstelvener werd eind vorige week door de schippers naar voren gescho ven om de mogelijkheden voor een oplossing van het conflict „af te tasten". Hij concludeerde al snel dat de schippers er goed aan doen terug te keren naar de onderhandelingstafel en hun harde acties te staken. Het plan-Biesheuvel is volgens hem een uitstekende basis voor verder overleg. Zoals bekend voorziet het plan van de oud-premier in de be langrijkste schipperseis: een wet die regelt dat vrachten voor de vaart op België en Frankrijk op de schippers- beurs worden aangeboden. Lodder wil geen oordeel vellen over de jongste besluiten van de schippers. Actieleiders Sei ne en Veuger verlieten om duistere redenen voortijdig de blokhoofdenvergadering en waren uiterst terughoudend met mededelingen. Ondanks de duur van het overleg woens dag en donderdag ontkennen zij dat er sprake is van tweespalt. Wat de verladersor ganisatie EVO en de vereni ging van expediteurs Fenex be- treftblokkeren de schippers door hun besluiten elk zicht op een oplossing van het binnen- vaartconflict. Beide partijen vinden dat pas gepraat kan worden als de acties stoppen. Daardoor zit het al bijna zes weken durende conflict nog steeds muurvast. De actievoer ders hebben echter een lange adem. Schippers op de ver scheidene lokaties „kunnen nog wekenlang blijven liggen". In de zomervakantie, wanneer de schipperskinderen aan boord zijn, wordt er doorgaans toch al weinig gevaren. „We ge ven nu eigenlijk alleen maar geld uit om de ijskast te vul len", aldus een schippers vrouw. ROTTERDAM - In Concert- en congresgebouw de Doelen in Rotterdam is woensdag 11 augustus het tweede concert uit de zomerserie te beluiste ren. Het Wereld Jeugd Koor en Orkest onder leiding van Ole Kristian Ruud en Michael Bre wer voert onder andere Veni Creator van de Poolse compo nist Penderecki uit. Zaterdag 14 augustus verzorgt het Euro pean Community Youth Or chestra het derde concert uit de zomerserie. Het orkest, be staande uit jonge musici uit E.E.G. landen, brengt het con cert voor viool, cello en orkest van Brahms ten gehore. BRUSSEL - Het overlijden van koning Boudewijn heeft België met een golf van natio naal sentiment overspoeld. Zijn inspanningen voor het be houd van de eenheid van het land en zijn belangstelling voor het lot van de zwakkere, zijn, getuige de overweldigen de belangstelling en de vele en diverse blijken van medele ven, niet aan de bevolking voorbij gegaan. Dat is niet alleen af te lezen aan de enorme toeloop vaft bur gers naar de koninklijke rouw kapel om hem daar de laatste groet te brengen, het uit zich ook in andere vormen van me deleven. In Brussel is inmid dels geen nationale vlag meer in de schappen te vinden. Wachttijden voor bestellingen zijn opgelopen tot 24 uur on danks dat sommige fabrieken bijna de klok rond doorwer ken. De prijs van bloemen in Brussel is in de loop van de week gestegen door de grote vraag. Vrijwel onafgebroken wordt er bloemenhulde ge bracht bij de koninklijke palei zen. De stroom brieven van me deleven neemt nog steeds toe. Dinsdag werden er 7.500 ge teld, woensdag was dat aantal opgelopen tot rond de 12.000. De post komt voor het meeren- deel uit België, maar volgens de posterijen is ook uit Neder land en Frankrijk veel belang stelling voor de dood van Bou dewijn gekomen. In de straten van Brussel uit het medeleven zich, behalve door uit ramen en over balkons wapperende vlag gen, ook door talrijke foto's van de vorst in etalages. LELYSTAD - „Mathilde Mu-P" noemt zij zich. Op de van de regen doordrenkte ANWB-camping in het Larserbos bij Lelystad zit de jonge vrouw uit Am sterdam voor haar met computerapparatuur vol gestouwde tentje. Zij is één van de zes- a zevenhon derd jonge mensen uit alle delen van Europa die aan het driedaagse zomercongres van hackers, inbrekers in computersystemen, deelnemen. Mathilde wil haar ware identi teit niet kwijt. We moeten niet denken dat dit iets te maken heeft met illegale praktijken. Ook de andere amateurs ge bruiken codewoorden om via het computernetwerk op de camping en het internationale systeem Internet met elkaar te communiceren. Het dragen van een badge is verplicht, wil je het terrein van het Larserbos betreden. De badge wordt voorzien van een met behulp van een computer gemaakte fo to van de bezoeker, echter zon der vermelding van zijn naam. „Uw identiteit is voor ons niet belangrijk. Uw foto wordt dan ook niet in het systeem op geslagen," haast één van de re ceptionisten mee te delen. Niet de knikkers Alles waar het op dit congres om draait, is het spel en niet de knikkers, verzekert H. van Kempen van Hack-Tic, een tijd schrift voor „techno- anarchisten" dat het openlucht-congres voor alter natieve computerfreaks heeft georganiseerd. De deelnemers, veel meer dan verwacht, zitten met volle overgave achter de in de grote hal beschikbaar ge stelde beeldschermen en com municatiesystemen. Zij discus siëren met elkaar over netwer ken, datacommunicatie en vei ligheidslekken in computer systemen en het telefoonnet. De lezingen en werkbijeen komsten worden massaal be zocht. „Het enthousiasme is bijzonder groot," zegt Hanneke Vermeulen van Hack-Tic. Sinds 1 maart van dit jaar heeft de Nederlandse overheid een nieuw wapen in de strijd tegen hackers, freaks en computer- criminelen: de Wet computer criminaliteit. De organisato ren van het congres waken er voor dat er geen ontoelaatbare dingen gebeuren. „Het is niet de bedoeling dat deze bijeen komst wordt gebruikt om sy stemen te kraken. We zouden onze geloofwaardigheid aan tasten," aldus Van Kempen. De Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) in Den Haag zegt geen concrete aanwijzin gen te hebben dat er iets ille gaals in het Larserbos gebeurt. Tbch heeft de dienst één van haar medewerkers, de heer H. Onderwater, die gespeciali seerd is in computercriminali teit, ontzegd een lezing op het congres te houden. „Wij willen officieel niet bij dit soort bij eenkomsten betrokken zijn. Elk vermoeden van illegaliteit, hoe gering ook, kan onze ge loofwaardigheid aantasten," aldus een woordvoerder van de CRI. Experimenteren „Het experimenteren met al lerlei programma's en het uit proberen van de ongekende mogelijkheden die de compu ters en de huidige communica- tiésystemen bieden, zijn voor ons spel", zegt één van de deel nemers. Mathilde veegt met een kwartje de „toetsen" van haar onder de tentluifel op gestelde „computer uit het ste nen tijdperk" schoon. De van letters en cijfers voorziene en in de aarde gedrukte steentjes blijken verbonden te zijn met een onder de grond verstopt computersysteem. En het werkt ook nog. Met het inter nationale computernetwerk kunnen de hackers de gehele wereld bestrijken, maar telefo nisch contact met de buitenwe reld is praktisch onmogelijk. Er vormt zich een rijtje bellers voor de enige in de centrale hal aanwezige wandtelefoon. Na tal van vergeefse pogingen komt er een lijn vrij. Een voor deel is echter dat de gesprek ken, waarheen ook, niets kos ten. Er ligt een „magie" kwart je bij het toestel, dat na afloop van het gesprek terugkomt. Is het de hackers dan toch gelukt het computersysteem van de PTT te kraken? Niemand geeft antwoord en pakt gewoon het kwartje van zijn voorganger om ook gratis te kunnen bel len. ALMELO - Het Staatscircus van Moskou toert door Neder land met als meest in het oog springende publiekstrekker clown Oleg Popov. Het circus startte een week geleden in Zoetermeer en is nog te zien in Apeldoorn, Delft, Nieuwegein, Woerden, Almere, Hoogeveen, Deventer, Uden, Breda, Huizen en Tilburg. HILVERSUM - Op een sport complex in de gemeente Loos- drecht is donderdagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van een Hilversumse taxi chauffeur. Hij is door een mis drijf om het leven gekomen. Een woordvoerder van de poli tie Gooi- en Vechtstreek heeft dat donderdagavond meege deeld. DEN HAAG - Drs. A. A. M. Hermans wordt de nieuwe Ne derlandse ambassadeur in Ier land. Hij is nu nog consul- generaal in Australië. Her mans volgt mr. E. F. Ch. Niehe op die op het ministerie van buitenlandse zaken chef wordt van de directie Raad van Euro pa en wetenschappelijke sa menwerking. door Mare Legendre Vrijdag 6 augustus Kerkwerve Disco-avond. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Markt. 15.00-21.00 uur. Dreischor Oud papier ophaalactie. 18.00 uur. Barokconcert met muziek en dans. Aart Kot en Margriet Coppoolse in Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 7 augustus Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. 09.00-12.00 uur. Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Oosterland Oud papier inzameling. 9.30 uur. Afscheid van PTT-er P. C. van den Berge in cafetaria Neffen d'Eule, Markt 8. Maandag 9 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua- delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Exit two. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Dinsdag 10 augustus Kerkwerve Klaverjassen. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 20.00 uur. Woensdag 11 augustus Brouwershaven Bingo in de recreatiezaal van woonzorgcentrum de Poorters hof. 19.00 uur. Ouwerkerk Middag over geschiedenis van Ouwerkerk. Dorpshuis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 Donderdag 12 augustus Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Orgelconcert in Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Begin speldagen jeugd Noord- welle. Dorpshuis. 14.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 13 augustus Kerkwerve Rock Roll-avond. Café Kerk werve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Renesse Zwerfafvalrace. Schelpenter rein. 17.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. 15.00- 21.00 uur. Zomernachtfeest. Van 22.00 tot 02.00 uur. Zaterdag 14 augustus Dreischor Vlasdag. Activiteiten op de Ring van het dorp die te maken hebben met de vlasoogst. 09.00- 16.00 uur. Maandag 16 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Exit two. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Dinsdag 17 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Burgh-Haamstede Dia-avond over natuurschoon Westerschouwen. Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHU00E8EURS TEL. 0ITHM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2