Engelse jongeren op bezoek in Zierikzee uw mm van schouwen-duiveland GRATIS ADVERTENTIE 'Ik vind het leuk om onder de mensen te zijn, alleen kan ik niet wonen' Visserijdagen in Colijnsplaat r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 2 bS- 11 Gj Bewoners van Zierikzeese huizen voor beschermd wonen blij met hun woonvorm Kind aangevallen door hond Dronken toerist richt vernielingen aan Op Drift en Ouwerkerk naar Lokeren 3 9 a 5 0 6 TAXATIE? HANSE VERBEEK dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1993 De bewoners hebben het goed naar hun zin aan de Karnemelksvaart. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „Ik vind het hier heerlijk. Ik ben blij dat ik weer in Zierikzee woon en het is gezellig hier in huis. Ik doe veel puzzelen, het kerkkrantje lezen en 's avonds spelen we ganzebord". Uit de reacties van de bewoners van de woningen voor beschermd wonen aan de Karnemelksvaart in Zierikzee blijkt dat men het daar goed naar zijn zin heeft. Vorig jaar november werden de vier nieuwe woningen opgeleVérd eri sinds dien worden ze bewoond door vijftien psycho-sociaal kwetsbare personen; mensen die in het verleden psy chiatrische hulp nodig hadden en die nu, met een begeleidend ruggesteuntje, weer zelfstandig wonen en functioneren in de maatschappij. Het huizencomplex aan de Karnemelksvaart is een van de vijf bescher mende woonvormen in Zeeland, die onderdeel uitmaken van de stichting Zeeuwse Instelling Beschermd Wonen (ZIBW). Het betreft een nieuwe vorm van geestelijke gezondheids zorg die in de eerste plaats is gericht op wonen in de maat schappij. ,,Het wonen staat centraal, niet de behandeling. Mensen die hier komen wonen zijn patiënt-af. Zij kunnen weer deelgenoot worden van de maatschappij. Daarom staat hun gezonde aspect hier cen traal", aldus ZIBW-directeur G. J. Adan. Dat houdt in dat men per groep mensen, die samen een huis be wonen, verantwoordelijk is voor het huishouden. En dat men actief is buitenshuis. Vijf van de vijftien bewoners heb ben een baan en een aantal van hen is bezig met vrijwilligers werk of zit op verenigingen en clubs. ,,Men werkt op de kin derboerderij, doet mee aan de cursussen van het buurt- en clubhuis De Lichtboei of zit op jazzballet. Ook zijn er bewo ners die dammen of schaken in clubverband", zo vertelt A. J. de Jonge. Als hoofd van de Oosterschel- deregio is hij verantwoordelijk voor het reilen en zeilen in de huizencomplexen voor be schermd wonen in Zierikzee, 's- Heerenhoek en Tholen. De da gelijkse gang van zaken in de beschermende woonvorm in Zierikzee wordt begeleid door zes werknemers van de ZIBW, die in wisseldienst werken. Dagelijks zijn twee begeleiders van 08.00 tot 23.00 uur aanwe zig in de huizen en 's nachts zijn zij zonodig oproepbaar. Een van de vier woningen is in gericht als administratieve ruimte voor de ZIBW-medewer- kers. In de andere drie woningen wo nen respectievelijk groepjes van zeven, vijf en twee bewo ners. Zij hebben elk hun eigen zit/slaapkamer en een centrale huiskamer, keuken en was ruimte waar zij hun gezamen lijke huishouding vorm geven. Dat gebeurt onder meer via kook- en afwasbeurten die zij bij toerbeurt vervullen, al dan niet met hulp van begeleiders. ,,Ik kook altijd op maandag en op vrijdag", vertelt een 68; jarige vrouw, die samen met zes andere, al wat oudere men sen in een van de woningen woont, ,,'s Avonds schrijven we samen op wat we de volgende dag willen eten en welke spul len daarvoor moeten worden gekocht". Zaterdags gaat ze graag de stad in om boodschap pen te doen. ,,Ik vind het leuk om onder de mensen te zijn, al leen kan ik niet wonen. Daar om heb ik het hier naar mijn zin. Ook omdat ik hier in Zie rikzee dichter bij mijn kinde ren woon", aldus de bewoon ster, die tot vorig jaar in een be schermende woonvorm in 's- Heerenhoek woonde. Moderne gemakken De nieuwbouwwoningen in de Zierikzeese binnenstad zijn voorzien van alle moderne ge makken en bieden de moge lijkheid om in kleinere groe pen bijeen te wonen. Dat heeft onder meer tot gevolg dat men zich meer bij elkaar en bij de directe leefomgeving betrok ken voelt. ,,Ik zorg dat alles er netjes bij ligt in de tuin", ver telt een 64-jarige bewoner die is geboren op Schouwen-Duive- land en het daarom heel prettig vindt om hier weer te wonen. ,,Ik ga de stad eens in, een rondje kuieren en ik doe wie den en maaien in de tuin", om schrijft hij zijn dagelijkse be zigheden. Uiteraard heeft ook hij zijn taak in het huishouden. ,,Ik help afwassen als het mijn beurt is". In het naastgelegen huis wonen vijf mensen, waarvdn de mees ten overdag niet aanwezig zijn omdat ze een baan hebben bij het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee en dan is er nog een woning waarin twee bewoners samen een huis houding hebben. Reeds vanaf de ingebruikname van de wo ningen bestaat een goed con tact tussen de bewoners en de buurtbewoners. ,,Men maakt een praatje op straat en gaat af en toe op de koffie bij elkaar", aldus de heer De Jonge. Hij vertelde dat de verbondenheid met de buren onder meer tot uiting kwam toen een van de bewoners in het ziekenhuis moest worden opgenomen. „Hij zei toen tegen de leiding: „Je moet wel tegen de buren zeggen waar ik ben, anders we ten ze het niet". Uit de reacties van de heren De Jonge en Adan blijkt dat stich ting Zeeuwse Instelling Be schermd Wonen zeer tevreden is met het functioneren van de beschermende woonvorm in Zierikzee. „De woningen lig gen dicht bij allerlei voorzie ningen en de bewoners worden goed geaccepteerd in Zierikzee. De mensen wonen hier als ie der ander en dat blijkt in de praktijk het beste te werken". DREISCHOR - Een zeven-jarig meisje uit Oudenbosch, die in Dreischor op vakantie was, werd daar donderdag aange vallen door een hond. Het kind werd met ernstige verwondin gen aan het gezicht opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee. De betreffende hond was een reu van het ras Heidewachtel. Tben het meisje S. op de Welle- weg het dier aaide viel de hond haar aan. Door tussenkomst van Van S. uit Rotterdam, de getuige die een en ander zag ge beuren, staakte de hond de aanval. Het meisje had toen al zulke ernstige verwondingen in het gezicht dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. RENESSE - In de nacht van donderdag op vrijdag werd in Renesse een 19-jarige inwoner uit Breda aangehouden. De man verkeerde onder invloed van alcohol en richtte vernie lingen aan. Hij leefde zich daarbij uit op langs de weg staande brieven bussen, een smeedijzeren toe gangshek voor een particuliere woning en de bloemperken in een tuin. Na verhoor en het op maken van proces-verbaal werd de man weer heengezon den. ZIERIKZEE - Toneelvereni ging Op Drift uit Renesse en Toneelvereniging Ouwerkerk zijn uitgenodigd voor het In terprovinciaal Festival dat za terdag 2 oktober in Lokeren (België) wordt gehouden. Bei de gezelschappen spelen een eenakter. Het Interprovinciaal Festival is een manifestatie van Zee land en de gewesten West- en Oost-Vlaanderen. Vorig jaar werd deze uitwisseling van amateurtoneel voor het eerst in Tferneuzen gehouden, nu is daarvoor Lokeren als lokatie uitgekozen. Van elke provincie worden er twee gezelschappen geselecteerd die elk een eenak ter mogen spelen. Voor de tweede editie van het Interpro vinciaal Festival hebben de beide provinciale toneeladvi seurs Willem Huybreghs en Ron Lubbersen tijdens het laatste Eenakterfestival Op Drift en Tbneelvereniging Ouwerkerk uitgekozen voor het vertegenwoordigen van Zeeland op dit festival. Op Drift speelt zaterdag 2 ok tober de eenakter Een gast uit Hollywood. De tonelisten uit Ouwerkerk brengen in Loke ren de eenakter Waar gaat het over van W. T. Schippers. In de ze eenakter die ook tijdens het laatste Eenakterfestival is op gevoerd, vervult Martijn Prie- mis een hoofdrol. ZIERIKZEE - Vijftien jongeren uit Hatfield zijn in de periode van woensdag 11 tot en met woensdag 25 augustus te gast bij een aantal Schouwen- Duivelandse gastgezinnen. Dit bezoek maakt deel uit van de jeugduitwisseling die Zierikzee sinds 1953 onderhoudt met Hatfield en het Franse Saint Hilai- re. De jongeren, in de leeftijd van 14 tot 16 jaar, vul len deze twee weken met uitstapjes, niet alleen in de regio maar door heel Nederland. tatie van Hatfield Rural Coun cil Zierikzee bezocht. De offi ciële uitwisseling met Saint Hilaire-du Harcouët dateert van mei 1955. Vanaf die tijd worden over en weer bezoeken gebracht, niet alleen de ge meentebestuurders maar ook door jongeren. Het ene jaar reist een Zierikzeese delegatie naar Engeland of Frankrijk, De contacten met Hatfield (en Saint Hilaire) dateren uit 1953 toen Zierikzee enkele weken na de Watersnoodramp werd geadopteerd door beide plaat sen. Vijftien Zierikzeese kin deren mochten daar in Enge land en Frankrijk op verhaal komen van de doorstane ellen de. Het eerste öfficiële bezoek was in juli. 1953 toen een depu- terwijl het andere jaar de En gelse of Franse jongeren te gast zijn in Zierikzee. Volgende week is de beurt aan de Engelse jongeren om twee weken lang te ervaren hoe het leven in een Nederlands gezin eruit ziet. Daarvoor worden de vijftien jongeren onderge bracht bij gastgezinnen in Zie rikzee, Burgh-Haamstede, Brouwershaven, Oosterland, Ouwerkerk, Renesse en Noord- gouwe. De Engelse jongerende- legatie staat onder leiding van mevrouw Elaine Baker en de heer Alf Appleby. Woensdag 11 augustus arriveert het gezel schap rond 20.00 uur bij het ZWN-busstation in Zierikzee. Een dajj later ontvangt burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs het gezelschap van En gelse en Nederlandse jongeren in de Trouwzaal van het Stad huis. Deze ontvangst is om 10.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst wordt ook de winnaar van de opstelwedstrijd van de jeug duitwisseling naar Hatfield van vorig jaar bekend gemaakt en wordt ook de Engelstalige dia-serie Zierikzee, stad vol ge heimen getoond. In de middag uren wordt de Sint Lievens- monstertoren beklommen en wonen de jongeren ook de zit ting van het Kantongerecht bij. Het gezelschap kan enige lef niet worden ontzegd, want vrij dag de 13de scheept het zich om 09.00 uur bij 't Luitje in voor een zeiltochtje op de Oos- terschelde. Het programma voor deze twee weken bevat nog meer sportieve activitei ten, zoals onder meer een sportdag op maandag 16 augus tus. Een bezoek aan Zierikzee is gepland voor woensdag 18 augustus. Deze dag brengt het gezelschap een bezoek aan het Maritiem Museum en aan de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv. Dinsdag 17 augustus staat een bezoek aan Walcheren en de Delta Expo op het programma. Een niet weg te denken onderdeel van het programma vormt de trip naar Amsterdam, dit is donderdag 19 augustus. Om 08.00 uur ver trekt het gezelschap vanaf het ZWN-busstation richting 's lands hoofdstad, waar aan het eind van de dag een grachten fietstocht wordt gemaakt. Rondvaart Rond 19.00 uur arriveert het ge zelschap weer in Zierikzee. Het programma voor vrijdag 20 augustus bestaat uit een rond vaart met een mosselkotter die om 14.00 uur afvaart. Zaterdag 21 augustus, de laatste dag van hun verblijf hier, hebben de Engelsen alle gelegenheid om met hun gastgezin iets tc on dernemen. Na een bezoek aan de Efteling (maandag 23 augus tus) en een dagje Schouwen- Duiveland (dinsdag 24 augus tus) keert het Engelse gezel schap woensdag 25 augustus per ferry weer huiswaarts. GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 149e JAARGANG NR 25404 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 In zijn huis Is zelfs de arme een vorst. Talmud Af en toe zon HET WEER Af en toe zon maar vooral in het noorden van het land ook wolken velden en mogelijk wat regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 12 graden, middagtemperatuur rond 21 graden. Zuidwestenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. PALING Henk Willemse is kampioen palingroken van Noord- Oost-Nederland. BEGROTING 1 De begrotingsplannen voor 1994 van de gemeente Middenschouwen. ZIEKENHUIS Meer patiënten liggen minder lang in ziekenhuizen Goes en Zierikzee. 9 VECHTEN VOOR PLAATS Voetballer Danny Magito vecht voor basisplaats bij eersteklasser Hoek. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vrijdag 13 en zaterdag 14 augustus COLIJNSPLAAT - Op vrijdag 13 augustus en zater dag 14 augustus worden weer de jaarlijkse Visserij- dagen in Colijnsplaat gehouden. Op beide dagen zal een keur van activiteiten en artiesten de revue pas seren. V Op vrijdag is er een braderie rond het haventerrein en een presentatie van de ringrijders vereniging. Gedurende de hele middag zullen er dweilorkest- jes en een groot Beiers muziek korps optreden. Ook zullen di verse kermisattracties en een verlichte en versierde vloot in de haven te bewonderen zijn. 's Avonds, vanaf 21.00 uur, is ook de TROS er met haar pop- formule drive-in show en d.j.'s Rob van Someren en Hanno Dik. Op zaterdag wordt een natio nale garnalenpelwedstrijd ge houden. Voor de beste peller of pelster is er een hoofdprijs van 1000 gulden beschikbaar. Dege ne die de garnalen pelt in de mooiste klederdracht krijgt 500 gulden. Ook de braderie en de dweilorkestjes zullen op za terdag weer te zien zijn. Het publiek krijgt de kans om mee te varen met de vissersvloot. De Koninklijke Marine zal een demonstratie geven met een Orion vliegtuig. Om 20.00 uur worden de Visserijdagen afge sloten met een Vissersbal. Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183. jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. "1 naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3K Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CU Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. f- ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1