SPRUS M KRANT VAN Douchebrancards voor aangepaste vakantiewoningen van Lions Club r DEURLOO Dia's en verhalen over Ouwerkerk Veel sportieve activiteiten op en rondom Marina Port Zélande ZIERIKZEESCHE BMn NIEUWSBODE Vraag is vele keren groter dan het aanbod Cursussen KC Zeeland van start Orgelconcert Dirk Jansz Zwart Kotter krijgt opknapbeurt bij Maaskant in Bruinisse dé krant van schouwen - duiveland! j Rommelmarkt NIEUWSBODE EXTRA Tijdens onze opruiming kortingen tot 40% V WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAND Op veel van "onze showroom modellen INTER-MEÖBEL Haringvlietplem 4, Zierikzee. iel 01110-12946 ZIERIKZEE - Maandag 23 augustus gaan de gehoorzaam heidscursussen bij de Kynolo- gen Club Zeeland weer van start. Dit jaar geeft de club voor het eerst behendigheids cursussen. Hieraan kunnen honden meedoen die reeds in het bezit zijn van het zoge naamde diploma Voortgezette Elementaire Gehoorzaamheid (VEG). Voor puppen vanaf tien weken zijn er de Puppy-groepen. Ver der geeft de KC Zeeland cur sussen Elementaire Gehoor zaamheid (EG) voor honden vanaf zes maanden, VEG, Club Gedrag en Gehoorzaamheid en voor de doorzetters Gedrag en Gehoorzaamheid op landelijk niveau. Voor belangstellenden wordt woensdag 18 augustus een ken nismakingsavond gehouden in de kantine van Handbalvereni ging Delta Sport op Sportpark Bannink in Zierikzee. Men kan op deze avond kennis maken met de instructeurs en vragen stellen. Ook worden er films vertoond en uitleg gegeven over het waarom van het trai nen met honden. De aanvang hiervan is 20.00 uur. Hiernaast verzorgt KC Zeeland ook Ringtrainingen voor de hondebezitters die naar ten toonstellingen willen. Deze worden iedere tweede en vier de vrijdag van de maand ge houden in Jongerencentrum Brogum. Voor inlichtingen kan men tussen 17.00 en 18.00 uur contact opnemen met Suus Berrevoets (telefoon: 01110- 15320). DREISCHOR - Dirk Jansz Zwart geeft donderdag 5 augustus zijn vierde orgelcon cert in de Nederlandse Her vormde kerk in Dreischor. Dit concert begint om 20.00 uur en duurt een uur. Het program ma voor deze avond bevat werk van Hurlebusch, Havingha, Thours, De Lange, Stam, De Wolf, Mudde en Zwart. BRUINISSE - Uit de Bruse reparatiehaven vertrok vorige week de UK 154 Albert Pieter Lauwe van re derij Stella Maris BV uit Urk. Na dertien jaar intensief aan tanks, een nieuwe ballastkiel de boomkorvisserij te hebben en een nieuwe vissorteerinstal- deelgenomen leek het de eige- latie werden op het vissers naren Van Slooten geen overbo- schip geplaatst, terwijl het vis- dige luxe om het naar volle te- ruim aan de eisen des tijds ■^redenheid functionerende werd aangepast, visserschip eens een uitgebrei- Voor het vertrek verdween de de revisiebeurt te laten onder- 40-meter lange kotter naar Wil- gaan. ton Feijenoord in Rotterdam Werknemers van Maaskant de- voor een totale straal- en schil- monteerden aan boord alles derbeurt. De gemoderniseerde wat los en vast zat, terwijl UK 154 die in 1980 in de Bruse lierspecialisten de vislier in de haven werd afgebouwd heeft bedrijfshal stevig onderhan- de visserij op platvis inmid- den namen. Nieuwe brandstof- dels weer hervat. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie GD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee BRUINISSE/OUDDORP - In 1972 rees bij de Lions Club Goeree-Overflakkee de gedachte tot het bou wen van een vakantiewoning voor lichamelijk ge handicapten. Het bleef niet bij plannen en inmid dels staan er op Recreatie en Bungalowpark de Klepperstee in Ouddorp twee aangepaste woningen en op Aquadelta in Bruinisse één. Zaterdag 24 juli werd de laatste woning voorzien van een speciale douchebrancard. Hierop kunnen mensen die niet of moeilijk kunnen zitten en staan liggend gewassen worden. Nadat in 1972 de idee geopperd was duurde het nog twee jaar voordat de eerste bungalow of ficieel in gebruik werd geno men. Dit was op 12 mei 1976 op de Klepperstee. Na één seizoen bleek dat deze woning bij lan ge na niet toereikend was voor de vraag. In 1977 werd dan ook een tweede woning op het bun galowpark geopend. Het doel van de Lions Club Goeree- Overflakkee was dat hun ini tiatief als een inktvlek over Nederland zou gaan. Zij wer den hierin niet teleurgesteld. Overal in het land werden der gelijke bungalows gebouwd en ook in de Hoekse Waard en Schouwen-Duiveland werden in 1980 voor het eerst plannen uitgesproken tot de realisering van aangepaste bungalows. In verband met de kostenstijgin gen kon men de plannen echter niet meer alleen realiseren. Om deze reden en om alles bui ten de Lions Club te houden werd besloten tot een samen werkingsverband in de vorm van een Stichting Vakantiewo ningen voor Gehandicapten. Deze stichting zorgt nu voor de exploitatie van de vakantiewo ningen, waarvan er op 3 juni 1983 één officieel geopend werd op Aquadelta in Bruinisse. De vakantiewoningen zijn alle geheel aangepast aan gehandi capten. Er zijn geen drempels in het huis en alle deuren zijn extra breed. Verstelbaar bed Eén kamer is speciaal inge richt voor een gehandicapte. Hierin staat een verstelbaar bed, dat voorzien is van een zo genaamde papegaai. Dit is een arm boven het hoofdkussen, waaraan men zich kan optrek ken, indien de handicap dit na tuurlijk toelaat. Deze kamer geeft bovendien direct toegang tot een badkamer, die is voor zien van een invalidetoilet met armsteunen, een douchestoel en sinds kort dus ook van een douchebrancard. Deze aanpas singen maken het mogelijk dat een gezin waarvan een gehan dicapte deel uitmaakt ook daadwerkelijk als gezin op va kantie kan. Volgens de heer A. Verbeek, penningmeester van de Stichting Vakantiewonin gen voor Gehandicapten, voe len de mensen zich in een der gelijke woning redelijk thuis. Bovendien kunnen wij der huisjes aanbieden tegen een prijs die ver onder de normale prijs van een vakantiewoning ligt. Want in het licht van ons oogmerk: het aanbieden van een betaalbare aangepaste va kantiewoning, staat het dienen van de invalide voorop en komt daarna de prijs om de hoek kij ken", aldus Verbeek. Dat ze in deze doelstelling sla gen blijkt uit de positieve reac ties die ze krijgen van de men sen die in een van de huisjes een vakantie hebben gevierd. „Gisteren belde er nog een vrouw op om te vertellen dat ze zo veel profijt had gehad van de douchebrancard. Haar gehandicapte dochter is namelijk nogal zwaar, maar door de voorziening in de bad kamer had zij geen enkele moeite met het wassen van haar dochter", aldus mevrouw B. Verbeek, die als tussenper soon fungeert voor de verhuur van de bungalow in Bruinisse. En ook Theo en Marion Jans sen uit Beuningen, die op dit moment in de bungalow op Aquadelta een vakantie vieren met het hele gezin, waaronder Joris, hun tienjarige gehandi capte zoon en Gijs, 'Maike en Femke, zijn vol lof over het huisje. Ze zijn door kennissen op de mogelijkheid gewezen van het huren van een bunga low van de Lions Club en tot dusver bevalt hat hun uitste kend. „We zijn wel eens op an dere bungalowparken geweest, maar daar waren de huisjes toch niet helemaal aangepast" aldus Theo Janssen. „Er wordt in deze parken met name be zuinigd op de ruimte in de huisjes en het lijkt voor de hand liggend om met een rolstoel in een dergelijk huisje te kunnen komen, maar je moet het maar eens proberen", zegt hij. Over ruimte hebben ze in Bruinisse niet te klagen. „Joris kan in en om het huis overal naar toe", zegt Marion. En daarnaast zijn de voorzie ningen in de badkamer volgens haar zeer goed. „We hebben thuis zelf ook een douchebran card en met name voor het ver- Geschiedenis van het dorp centraal tijdens bijeenkomst in dorpshuis OUWERKERK - De windhoos in 1933, de inundatie in de Tweede Wereldoorlog en de Watersnoodramp in 1953. Het komt allemaal aan de orde tijdens de toeristenmiddag over de geschiedenis van Ouwerkerk die op woensdag 11 augustus wordt gehouden in het dorpshuis te Ouwerkerk. Het betreft een initiatief van de werkgroep Oud Ouwerkerk in Documenten, die onderdeel vormt van de Culturele Vereni ging Ouwerkerk. Op 14 juli werd voor het eerst een bijeen komst gehouden waarbij de ge schiedenis van Ouwerkerk 'werd belicht. De grote toeristi sche belangstelling daarvoor was aanleiding voor het orga niseren van nog zo'n middag in het dorpshuis. Op 11 augustus van 14.00 tot 16.00 uur kunnen belangstellenden kennis ne men van dia's en foto's die la ten zien hoe het dorp de afgelo pen vijftig jaar veranderde. Natuurgeweld als een wind hoos en de watersnoodramp, maar ook de oorlogsjaren speelden daarbij een grote rol. Een maquette die werd ge maakt door de heer M. K. Ro- meijn uit Ouwerkerk laat zien hoe de oude kerk en de toren er uit zagen die vroeger in de dorpsring stonden. Voor bezoe kers die interesse hebben in de Watersnoodramp van 1953 is bij de VVV-Ouwerkerk een wandel-, fiets- of autoroute te verkrijgen waar men de sporen en gevolgen van ramp kan vol gen. Op maandag, woensdag en zaterdag is in de boerderij van de familie Kuyper aan de Stelweg 3 een tentoonstelling te zien van foto's en documen ten van de Watersnoodramp. BURGH-HAAMSTEDE - Don derdag 12 augustus houdt de Vrouwenvereniging van de Ge reformeerde Gemeente van 9.30 tot 16.00 uur een rommel markt bij de kerk van de Gere formeerde Gemeente aan de Ankerweg in Haamstede. In de kramen vinden de bezoe kers onder meer tweedehands kleding en boeken en diverse soorten handwerk. Voor de in wendige mens zijn er oliebol len en koffie. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor het medisch zendings werk. schonen en het aankleden van Joris is dit zeer makkelijk". Acties Bovendien speelt ook de prijs van de bungalow een rol. „We hebben altijd een grote bunga low nodig en deze kosten in het hoogseizoen veel geld", aldus Theo. „De keren dat we met het hele gezin op vakantie zijn ge weest, vielen dan ook allemaal buiten het seizoen. En dan was het door de ontoereikende voorzieningen nog altijd behel pen". Door de lage prijs van de vakantiewoningen van de Li- ons Club kunnen de Janssens nu eens een keer in de zomer met het hele gezin op vakantie. veel mensen uit de Randstad zich niet voorstellen dat zo dichtbij, zo'n ontzettend mooi natuurgebied ligt. Naast een tocht met een oud zeilschip kan men zich ook op andere vaartuigen het water op begeven. De in het Trade-center van de haven gevestigde bedrij ven hebben in hun pakket een aantal primeurs. Zo biedt DT Yachtcharters motorsloepen ter verhuur aan en voor de ech te zeilliefhebbers staat er een aantal Tartan zeiljachten ter beschikking, waarmee men via de Grevelingen ook de Ooster- schelde en het Haringvliet kan bezoeken. Voor kleinere vaar tuigen, waaronder kano en kleine optimist en voor cata marans kan men terecht bij zeilschool Port Zélande. Voor hen voor wie dit allemaal niet snel genoeg gaat heeft Mast Port Zélande een aantal jet- skis en waterskooters (tot maximaal acht personen) te huur. Vooral voor de wat oude re jeugd zijn deze vrijetijdsma- chines, zoals ze wel genoemd worden, zeer geschikt voor spectaculaire watersport. Zij moeten zich hierbij overigens wel aan een aantal regels hou den, want niet bij iedereen zijn de snelheidsduiveltjes even ge liefd. Voor wie watervrees heeft, maar zij zullen niet zo snel hun vakantie in de Zeeuwse en Zuidhollandse delta doorbren gen, bestaat er altijd nog de mogelijkheid om een wande ling over de boulevard van Port Zélande te maken. Er is een wandelroute uitgezet, waar door men het gebied van vele kanten kan bekijken. Voor de Lions Club betekent deze prijs echter dat de exploi tatie van de woningen niet uit de opbrengsten van de huur sluitend kan worden gemaakt. Hiervoor voert de serviceclub diverse acties, zoals bijvoor beeld fiets- en wandeltochten, geraniumverkoop en prenten- verkoop. De laatste actie loopt nog steeds op Schouwen-Dui veland. Een aantal leden van de Lions Club heeft penteke ningen en aquarellen gemaakt van mooie plekjes op dit ei land. De leden van de club wa ren verplicht een aantal van de ze kaarten te kopen en weer door te verkopen, wanneer ze tenminste hun geld terug wil den verdienen. Belangstellen den kunnen nog steeds kaarten bestellen bij de Lions Club. En volgende week woensdag': staat de voetbalwedstrijd tus sen het Flakkees Elftal en Feijenoord 2 op het program ma. Van deze wedstrijd, die om 19.30 uur begint op het terrein van het Ouddorpse WFB, is de opbrengst bestemd voor de va kantiebungalows. De familie Janssen uit Beuningen geniet met volle teugen van haar verblijf in Bruinisse. (Foto: Marijke Folkertsma). Al deze acties bij elkaar leve ren volgens de penningmeester veel geld op. En dit is nodig want verder moeten ze het doen zonder overheidssteun. „Zo nu en dan ontvangen we een gift vanuit het bedrijfsle ven. Wat betreft de overheid zijn we al blij wanneer de ge meenten honderd procent me dewerking verlenen", zegt Ver beek. „Maar hier hebben we nooit problemen mee gehad hoor", vult de secretaris van de stichting, de heer H. J. Snitjer, hem aan. Beide heren zijn net als alle andere bestuursleden van de stichting lid van de Li- ons Club. Verbeek van de afde ling Schouwen-Duiveland en Snitjer van de afdeling Goeree- Overflakkee. Men behoeft ech ter geen Lion te zijn om in het stichtingsbestuur plaats te ne men. „De clubs benoemen de mensen voor dit bestuur, maar op termijn is het de bedoeling dat de stichting geheel zelf standig wordt", aldus Snitjer. Vakman Alleen met geld is men er na tuurlijk niet. Er moet ook nog wat mee gedaan worden. Het meeste onderhoudswerk wordt door de leden zelf gedaan. „We zijn soms net een stel gekken, die in hun vrije tijd bezig zijn met het opknappen en schoon houden van de woningen", zegt Snitjer. Voor techniek waar speciale kennis voor is vereist schakelen ze een vakman in. „We zeggen dan wel altijd waar het voor is en merken dit dan ook regelmatig in de hoogte van de rekening", aldus Ver beek. Volgens Verbeek waren kortge leden tijdens een bestuursver gadering geluiden te horen voor de bouw van een vierde woning. „Er is veel meer vraag naar deze woningen in Neder land dan er aangeboden wor den", aldus Verbeek. „We zou den onze woningen wel drie keer zo Veel kunnen verhuren dan we doen en we zitten nu al op tachtig weken in tótaal". Om hierin enige verlichting te brengen wordt er sinds kort ge dacht over de bouw van een vierde vakantiewoning. Hier mee is echter veel geld gemoeid en voordat de woning gereali seerd is zal er nog veel water door de Rijn gestroomd zijn. Maar het is in ieder geval weer een stap in de goede richting, die met name door de gezinnen met een gehandicapt kind met enthousiasme begroet wordt. Marion vertelt dat zij volgend jaar weer wel op deze manier haar vakantie wil vieren. „Het is heerlijk", zegt ze. Helder Volgens havenmeester Co Schot is een zeiltocht op het Grevelingenmeer een beleyenis voor de passagiers. „Het water in het meer is ontzettend hel der en je kijkt gemakkelijk vier meter diep", zegt hij. Deze helderheid is specifiek voor een zout water-meer zoals de Grevelingen. „De mensen zien de mosselen en oesters zo lig gen en dat is voor diegenen die uit de stad komen toch wel Een zeiltocht op het Grevelingenmeer met, zoals op de foto, een oude klipper is een belevenis op even wennen aldus de haven- zich meester. Volgens hem kunnen Het oorspronkelijke idee voor het houden van dergelijke zeil tochten is afkomstig van de heer Gerard de Groot, eigenaar van Beau Rivage. Hij besprak zijn idee met de Havenmeester van de haven, de heer Co Schot, en ook deze was van mening dat een dergelijke activiteit ge mist werd in de Grevelingen. „Er vaart wel een rondvaart boot (de Karin) op de Grevelin gen, maar een zeilboot heeft toch iets sportievers", aldus De Groot. Dit wordt bewerkstel ligd door de passagiers in de gelegenheid te stellen om ac tief mee te zeilen. Daarbij komt dat de nostalgische sche pen een uitstekend decor en aanvulling vormen in de mo derne en mediterraanse haven van Port Zélande. Per dag zijn er drie afvaarten, die voor groepen gecombineerd kunnen worden met een culinaire maaltijd. Met name de avond- tocht kan een romantische af sluiting vormen van een heer lijk dagje aan en op de Greve lingen. OUDDORP - Deze zomer worden er voor het eerst nostalgische zeiltochten op het Grevelingenmeer gehouden. Op initiatief van Marina Port Zélande, Panorama-haven-Restaurant Beau Rivage en Zeilvloot de Zeeuwse Stromen kan men in de maand augustus iedere woensdag en donderdag inschepen op een ou de klipper, kotter of tjalk. Daarnaast treft men ook nog tal van andere recreatie ve activiteiten op en rondom Marina Port Zélande.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1