Korenmolen De Lelie bij Eikerzee staat er weer in volle glorie bij GRATIS ADVERTENTIE Vlasbewerking centraal bij negende Vlasdag in Dreischor W KRANT VAN SCHOUWEN-BUIVELAND Gestolen auto's en lekgestoken banden r h' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H j >2t>S> Ingrijpende restauratiebeurt zo goed als afgerond Expositie klederdrachtpoppen in het dorpshuis 2 VAKANTIERITTEN 3 OUDEREN 7 VOETBAL dé krant van schouwen - duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze ui! onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG'3 AUGUSTUS 1993 149e JAARGANG NR 25402 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Voor de restauratie van de molen werden bijna alle onderdelen opnieuw vervaardigd van de houtsoorten, die men daarvoor vroeger ook gebruikte. (Foto: Marijke Folkertsma). SCHARENDIJKE - Stralend wit, met nieuwe wieken en een nieuwe kap staat de korenmolen De Lelie weer te pronken langs de Elkerzeeseweg tussen Scharendijke en Eikerzee. De 325.000 gulden kostende restaura tiebeurt is zo goed als gereed. Volgens de Middenschouwse loco-gemeentesecretaris J. Schlicher moeten al leen nog binnen in de molen enkele werkzaamheden worden verricht, zoals de aanleg van nieuwe elektrici teitsbedrading. Daarna kan de molen in gebruik worden genomen. Naar verwachting zal dat gebeuren met een officiële plechtigheid. Ook gaat de gemeente op zoek naar een vrijwillige molenaar die het pronkstuk regelmatig kan laten draaien en malen. Daarmee begint een nieuw hoofdstuk in het bestaan van de korenmolen, die in 1866 werd gebouwd door molenma ker H. Bezoyen uit Scherpenis- se; een man die bekend was on der de bijnaam 'Zwarte Zak'. Het metselwerk werd gedaan door P. Geluk uit Sint Maar tensdijk. De bouw geschiedde in opdracht van molenaar Cor nells Mastenbroek, die de grond waarop de molen kwam te staan voor 24 gulden per jaar pachtte van landbouwer J. van den Bout. In 1896 werd de mo len door de dochter en erfge naam van Mastenbroek ver kocht aan molenaar W. Dijk man uit Eikerzee. Het erfpachtrecht, dat inmid dels in handen was van de fa milie Van de Watering, werd in 1914 verkocht aan zijn zoon M. Dijkman, die daarmee de eer ste volle eigenaar werd van grond en opstallen. In 1920 ver kocht hij dit alles aan de Zie- rikzeese molenaar Johan Gee- ne, die het vijf jaar later weer overdeed aan zijn schoonvader J. van der Wekken uit Zierik zee. De laatste molenaar van De Lelie was A. S. Coomans uit Scharendijke. Hij kwam in 1937 op de molen en exploiteer de hem tot 1960. Via verkoop van de molen aan de nv Maatschappij tot Exploi tatie van onroerende goederen Verzicht te Leidschendam wer den de bij de molen behorende opstallen verbouwd tot café restaurant. Aan het eind van de tachtiger jaren werd de, inmid dels flink in verval geraakte, molen verkocht aan de ge meente Middenschouwen. Die meldde het monument voor restauratie aan bij de Rijksdienst voor Monumenten zorg. In het kader van de zogenaam de 'kanjer' subsidieregeling (waarmee het rijk geld be schikbaar stelt voor extra gro te monumenten) kreeg Midden- schouwen de toezegging dat de rijksoverheid 701 procent zou betalen van de 325.000 gulden kostende restauratie. De pro vincie Zeeland betaalde 25 pro cent van de kosten en de ge meente Middenschouwen vijf procent. In september 1990 maakte molenmaker W. Herre- wijnen uit Spijkenisse een be gin met de restauratie door de wieken van de molen te slopen. Omdat molenmakers in Neder land zeldzaam zijn, was het in molenmakerij Herrewi-inen zo druk dat het bijna drie jaar duurde eer de restauratiewerk zaamheden waren voltooid. Het grootste gedeelte daarvan werd verricht in de werkplaats van de molenmakerij zelf. Daar werd het overgrote deel van de molenonderdelen op nieuw gemaakt van materialen die daarvoor vroeger ook wer den gebruikt. Zo gebruikte men iepen, eiken, billinga, azijnhout, pokhout, palmhout en grenen voor het opnieuw vervolg pagina 2 DREISCHOR - De zwartgeteerde schuren herinneren er nog aan. Terwijl in de dertiger jaren overal in Nederland de crisis toesloeg en de werkloosheid groeide was het in Dreischor in augustus een drukte van belang. Dan moest het vlas bin nengehaald en verwerkt worden. Zaterdag 14 augustus kan men in Dreischor tij dens de jaarlijkse Vlasdag weer even terug in de tijd. Ook tijdens de negende editie van de Vlasdag staat de vlasbewerking weer centraal. De Vlasdag gaat om 10.00 uur van start en duurt tot 16.00 uur. Tijdens de Watersnoodramp van 1953 gingen veel werktui gen die gebruikt werden in de vlasbewerking verloren en een belangrijk stukje geschiedenis leek voor altijd verloren. Ibt- dat negen jaar geleden een groepje Reisenaers, waaronder een paar oud-vlassers, het plan opvatte om het oude ambacht weer onder de aandacht te brengen. Dat idee resulteerde uiteindelijk in het houden van de Vlasdag. Zaterdag 14 augus tus beleeft de Vlasdag alweer zijn negende editie. Wandelend over één van de be- Ook tijdens de negende Vlasdag kan men weer oud-vlassers in actie zien. Archieffoto waard gebleven dorpsringen van Nederland kunnen de be zoekers van de Vlasdag kennis maken met het.complete ver werkingsproces van het vlas. Allereerst werd het vlas door een vlaskam gehaald zodat de zaadbolletjes van de stengels gescheiden werden. Die bolle tjes gingen dan vervolgens door de bollenbreker en op die manier werd het lijnzaad eruit gehaald. De van zaadbolletjes ontdane stengels lagen intus sen op het land of in de sloot te rotten ofwel roten. Later werd dat roten gedaan in zogenaam de roterijen. Na het drogen van het gerote vlas werd de vlasstengel gebroken in de braeke. Daarna werd door zwingelen en hekelen het vlas tot lint. Kantklossers De dan ontstane fijne vezels konden uiteindelijk tot draad gesponnen worden. De stap naar het linnen was vanaf dat punt niet groot meer. Wie goed was in kantklossen kon van het linnen kant maken. Een aantal dames in Reierse klederdracht toont tijdens de Vlasdag een uitgebreide collectie linnen goed en garens. De bezoekers kunnen ook kantklossers en linnenwevers aan het werk zien. Ook een ambachtelijke touwslager is present tijdens de negende Vlasdag. Verder staat tijdens de Vlasdag een groot aantal kraampjes - van veelal plaatselijke bedrijven en verenigingen - opgesteld aan de Ring. De brandweer is present met een stand en ook de Landbouwvereniging Drei schor is weer van de partij. Wie nog meer wil weten kan een bezoek brengen aan het Landbouwmuseum, waar schijnlijk voor het laatst te vinden op de lokatie aan de Mr. P. Moggestraat. Daar staan buiten fraai gerestaureerde ou de tractoren te pronk en staat ook een oude dorsmachine op gesteld. Verder is in het Land bouwmuseum een compleet in gerichte stijlkamer te zien. Tij dens de Vlasdag ook aandacht voor muziek. Muziekvereni ging Crescendo verzorgt ver schillende korte optredens ter wijl ook volksmuziekgroep De Zeeuwse Rei present is. Laatst genoemd kwartet zingt naast oude volksliedjes ook oude vlasliedjes. Tijdens het werk op het land werd er gezongen en Zeeuwse Rei is erin ge slaagd een aantal van die oude werkliedjes op te diepen. Het instrumentarium van Zeeuwse Rei bestaat uit viool, gitaar, hanzeklap, accordeon, klompviool, leitrom en lepels. Poppenbeurs in dorpshuis Ook dit jaar wordt tijdens de Vlasdag weer een Poppenbeurs gehouden in het dorpshuis aan de Ring in Dreischor. De aan wezige poppenmaaksters de monstreren verschillende door hun gebruikte technieken en het publiek kan ook informa tie krijgen over cursussen pop pen maken. In het dorpshuis is ook een plaatsje ingeruimd voor handgemaakte minia tuur-molens. Wie het wandelen moe is kan meerijden op een boerenkar, getrokken door twee Zeeuwse trekpaarden. Verder is de geheel gerestau reerde Nederlandse Hervorm de kerk met zijn fraaie praal graven te bezichtigen. De editie 1993 van de Vlasdag wordt afgesloten met een con cert in de NH-kerk door een ge legenheidsorkest bestaande uit leden van verschillende mu ziekverenigingen. Het concert begint om 16.00 uur. De leiding is in handen van dirigent J. Knuist. De bouwmeester moet niet al/een tekenen, doch ook muziek ver staan. Vitruvius Af en toe zon HET WEER Af en toe zon en overwegend droog. Minimumtemperatuur om streeks 15, middagtemperatuur on geveer 23 graden. Wind verander lijk en zwak tot matig, rond kracht 3 O Er gebeuren steeds meer verkeersproblemen door nachtelijke vakantieritten. Het aantal ouderen in Zeeland stijgt steeds ver der. MOSSELEN Zeeuwse mosselen zijn weer terug op het verlanglijst je van de consument. Michel Janse wil het liefst naar het betaald voet bal. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Bij de politie te Zierikzee kitamen maandag en dinsdagmorgen weer twee meldingen binnen van gestolen auto's. Vanuit België meldde de Rijkswacht te Mol dat men daar een auto had aange troffen die begin juli werd gestolen in Bruinisse. aangebracht aan zijn personen auto. Van het voertuig, dat stond geparkeerd aan de Jonge Jan Boeyesweg te Haamstede werden twee banden lek gesto ken. De heer K. uit Waddinxveen ontdekte maar. cuf.norgen dat zijn personenauto, een zwarte BMW type 524 TD, was gesto len. Dat gebeurde terwijl de auto in de nacht van zondag op maandag geparkeerd stond op een parkeerterrein aan de Blankersweg in Den Osse nabij Brouwershaven. Het kenteken van de auto is ZR-63-VD. Dins dagmorgen kwam een andere vakantieganger met een zelfde ervaring bij de politie. Zijn auto werd in de nacht van maandag op 'dinsdag gestolen vanaf de Korte Moermonds- weg. Vanuit België kwam, via de Rijkswacht te Mol, het bericht dat men daar een Mercedes personenauto aantrof die in het weekend van 2 tot en met 4 juli werd gestolen vanaf de Hage- weg te Bruinisse. Een inwoner van Bergeijk bleek met het voertuig rond te rijden. De auto was voorzien van andere kentekenplaten. Er wordt een nader onderzoek ingesteld. M. uit Huckelhove (Duitsland) deed aangifte van vernielingen die door onbekenden werden W. uit het Duitse Düsseldorf was ook niet blij. Zijn auto werd in de nacht van zondag op maandag helemaal leegge haald. Het voertuig stond ge parkeerd aan de Haven te Brouwershaven. Er werd een grote hoeveelheid goederen uit gehaald waaronder veel surf- materiaal, een radio-cassette speler, handtassen, zonnebril len en gereedschap. De totale waarde van de spullen is onbe kend. GRONINGEN - Een felle uit slaande brand heeft maandag de opslagruimte van kantoor vakhandel Carlier in de Gro ningse binnenstad nagenoeg in de as gelegd. De brandweer moest met vijf wagens uitruk ken om de brand te blussen. Een woordvoerder van de brandweer schat de schade aan gebouw en inboedel op ruim anderhalf miljoen gulden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. "1 adres postcode telefoon Dhr./mevr. plaats: handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1