Judy Arbouw wil een perfectionist zijn in de dressuur Jaco Almekinders verdient bonuspunten op het Gruttepikkerstoernooi in Nieuwerkerk „Ik heb nog twee jaar de tijd om mij te kwalificeren voor de Olympische Spelen Ajax schraal beloond Emiel Dorst definitief naar Brabantia Jopie Goedegebuure uit Renesse verdient twee zilveren grutten MAANDAG 2 AUGUSTUS 1993 NR 25401 7 De 28-jarige Judy Arbouw neemt op 28-en 29 augustus deel aan de Nederlandse kampioenschappen dressuur in Kootwijk. De 8-jarige hengst Regal staat dan voor een moeilijke opgave. (Foto: Marijke Folkertsma). DREISCHOR - „Het moet altijd beter. Ik wil een perfectionist zijn. Daarom krijg ik er geen genoeg van. Zeven dagen lang iedere dag vijf tot zes uur trainen met de paarden. De dressuur heeft iets. Het is niet zo maar op een paard zitten en een beetje rijden. Het vraagt het uiterste van jezelf, maar ook van het paard. Je moet samen prestaties leveren", vertelt Judy Arbouw uit Dreischor. Aan de Langeweg staat de schitte rende loods met zeven paarden op stal. Arbouw, die lid is van de Zilveren Trens in Burgh-Haamstede, voelt zich thuis op het Schouwen-Duivelandse platteland. „Het is hier heerlijk. Lekker rustig en ik heb de ruimte met de paarden". Judy Arbouw ge niet zeker intens. Met volle „Ik weet het. Het is een armoe dige partij. Ik denk dat het komt omdat we het zelfde spel spelen", laat Jaco Almekinders na afloop weten. De bloemen legde hij achteloos naast zijn tennistas en met een handdoek veegde hij het zweet van zijn hoofd. Almekinders weet wat winnen is. De toernooiwinst in Melissant (zowel B als C), Stel lendam, Bruinisse en nu in Nieuwerkerk brengt de 30- jarige operator bij Van Ommen opnieuw in de B-categorie. „Een paar jaar geleden was ik B-speler. Doordat ik een aantal jaren niet had getennist was ik terug gezet naar de C-klasse. Ik geloof dat ik hier dubbele bo- nuspunten krijg en dat is net voldoende om weer B-speler te worden. Kapotte racket De Flakkeese speler arriveer de een uur te laat, zondagmid dag, op het sportcomplex van tennisvereniging Duiveland. „Ik ben vanmorgen om zes uur opgestaan en was pas vanmid dag om half vier klaar met het werken. Dan sta je nog voor de brug bij Bruinisse te wachten en dat draagt allemaal niet po sitief bij om een goede pot ten nis te laten zien". Almekinders had het in de eerste set zeer moeilijk tegen de Bl-speler Jaap Moerland. Deze ging dan ook verloren met 5-7. „Mijn racket was niet in orde. De bespanning was kapot gegaan en dan wacht ik te lang om een ander racket te pakken", verde digde Almekinders zijn eerste setverlies. In de tweede set ging het een stuk makkelijker en won hij gedecideerd met 6-1. „Ik moest mijn spel aanpassen. Lange ballen en dan verspreiden over heel de baan. Ik zag dat hij daar moeite mee had". Jaap Moerland uit Krabbendij- ke maakte na de tweede set al een vermoeide indruk. Condi tioneel leek hij niet erg sterk en Almekinders zag de speler uit Beveland in elkaar klap pen. „In de derde set wist ik precies wat hij wel en niet kon. Dat laatste was slechts een for maliteit", aldus Almekinders aandacht traint zij Attraktief op de buitenzandbak. Met de ontspannen Arbouw laat het paard zijn dressuurkunsten die weer met 6-1 won. Voor de speler was het een verdiende overwinning want in de halve finale heeft hij tegen André Goedegebure laten zien dat een tenn"ispartij toch leuk kan zijn. Pro-set spelen Vorig jaar waren het tropenda- gen voor de deelnemers aan het vierde Gruttepikkerstoernooi 2. Dit jaar waren het regenda gen en de toernooicommissie moest iedere dag veel werk verzetten om het speelschema tot een goed eind te brengen. Wilfred van der Pol, Hans-Jan Goedegebure en André Goede gebure waren afgelopen vrij dag in spoedberaad bijeen ge komen. Een hele dag regende het behoorlijk en er werd be sloten om tot de halve-finale- partijen in pro-set te spelen. „Het was dit jaar niet eenvou dig. Gelukkig kunnen wij met zien. „Kijk, dit vindt hij toch wel moeilijk. Nu heeft hij ook nog last van een zeer spiertje. Prima gedaan hoor", beloont elkaar goed opschieten en loopt niemand te mopperen. Als je de zaak negatief gaat be naderen dan loopt alles vanzelf al mis. Wat dat betreft zijn we goed op elkaar ingespeeld. Er zijn nog twee partijen in sporthal Onderdak in Zierik- zee gespeeld en de rest van de partijen hebben we gelukkig op deze banen kunnen spelen", sprak Hans-Jan Goedegebure. Ondanks dat de finalepartij van het herenenkel B wat aan de magere kant was, des te meer kon er op de vier gravel- banen worden genoten van de andere finale-wedstrijden in de verschillende categorieën. In het herenenkel Cl ging de toernooiwinst naar Erik Anspach uit Krimpen aan de IJssel. In het poule-systeem won hij de beslissende wed strijd tegen Martin Fischer uit Duitsland met 6-4 en 6-1. In de C2-klasse won Irmo Jansen uit Utrecht vrij gemakkelijk van zij Attraktief met een klopje op zijn uitdagende hoofd. At traktief is één van de vijf paar den die Arbouw dagelijks Theo Kok uit 's Gravenpolder met 6-2 6-4. Danny Magito uit Zierikzee kon zijn succes bij het Dikke Torentoernooi niet verlengen in Nieuwerkerk. Wel rijkte de getalenteerde voet baller van Hoek tot een finale plaats, maar verloor met 6-3 3-6 6-4 van Walter de Kok uit 's- Heer Arendskerke. De Kok was toch een opvallende speler. Eerst werd hij door de toer nooicommissie niet toegelaten omdat het deelnemersveld vol zat. Toen er een speler afviel mocht De Kok alsnog zijn op wachting maken in het Grutte pikkerstoernooi. Tenslotte ging hij'zondagavond met twee zilveren grutten naar huis want hij won samen met Peter Vrij ook het herendubbel Dl. De 13-jarige Jasper van Ek uit Hilversum, net een paar turven hoog, zorgde voor sensatie in het herenenkel D2. In twee sets, 6-4 6-4, versloeg hij Bert de Vos uit Zierikzee. „Die jon gen kan goed tennissen. Op zo'n manier verliezen vind ik niet erg. Liever zo verliezen dan bij een veteraan die alle maal van die kromme ballen slaat", lachte De Vos die Hans- Jan Goedegebure bedankte voor het uitstekend georgani seerde toernooi. „Ik hoop dat ik volgend jaar weer mee mag doen. Het is hier gezellig". traint. Zij hoopt met hem aan het einde van het jaar in de ZZ- licht te rijden. Voor de 28- jarige Judy Arbouw is het weer één van de vele paarden die zij in haar leven klaar stoomt voor een hogere klasse in de dressuursport. Kwalificatie Het laatste succes boekte zij vorige week met de hengst Re- gal. Met de 8-jarige Schimmel kwalificeerde zij zich voor de Nederlandse kampioenschap-, pen dressuur NBVR (Neder landse Bond Van Rij- en Jacht- vereniging). Bij de kwalifica tie-wedstrijden in Helmond werd Arbouw met Regal vijfde van het district. Het precieze aantal dat per district mag uit komen op de NK in Kootwijk op 28- en 29 augustus. Hierdoor komen vijfentwintig deelne mers aan de start. Een knappe prestatie tussen de zeventien deelnemers in Helmond. Zeker als je Regal nog maar drie en een halve maand berijdt. „Dat is nou juist het leuke van een paard. Iedere keer moet je weer opnieuw beginnen. De uitdaging is dan groot, maar elke keer weer anders". Judy Arbouw bereikte ander half jaar geleden een hoogte punt. Zij reed in de klasse Grand-prix haar wedstrijden. Een status in de dressuur- wedstrijdsport. Sindsdien mag zij met ieder willekeurige paard starten in de ZZ-klasse. Want de amazone aan de Lan- geweg in Dreischor heeft altijd een vechtersmentaliteit gehad. Tegenslagen overwon zij iedere keer weer opnieuw uit liefde en verslaving naar de paarden. Voordat zij in april neerstreek in Dreischor heeft zij afgelo pen achttien jaar al heel wat paarden bereden. Met haar tiende jaar zat zij al op een pony en vanaf haar veertiende jaar klom zij op een Gaby Fischer won vorig jaar het damesenkel Dl. Nu was de Duitse tennisster de sterkste in het enkel C2. In drie sets, 4-6 6- 4 6-7, won zij van Barbera Hee- zen uit Bruinisse. Jopie Goede gebuure uit Renesse blijft pun ten verdienen om zo snel moge lijk C-speelster te worden. In Nieuwerkerk verzamelde zij weer de nodige punten door de finale damesenkel Dl te win nen van Wilvreda Pompert uit het Noord-Hollandse Sint Pan era's 6-1 6-1). Ook bleef Goede gebuure samen met Mellegers overeind in de finale dames- dubbel Dl. Miranda van Ek was in de D2-klasse te sterk voor Petra Kostense. Rogier en Berbel Korenhof wonnen zaterdag al de finale partij tegen Corrie de Waal en Sjaak van Opstal uit Bruinis se. Zus en broer Korenhof had den in de eerste set een tie break nodig, maar de tweede set werd een eenvoudige over winning (7-6 6-2). Ria Slootma- ker en Erwin Verbraak zorg den voor een verrassing bij het gemengddubbel C2. Al een he le week waren zij in vorm. In de tweede ronde wipten zij de als eerste geplaatsten Corrie Roda en Jan-Dirk Huyzer uit het toernooi via pro-set (8-2). Daarna hadden zij drie sets no dig tegen Breen/Kok (6-3 3-6 7- 5) en zondagmiddag moesten Hans en Gerda Minnaar het hoofd buigen tegen het ij- zersterke duo (6-4 7-5). Uitslagen van halve en hele fi nales HE B: Halve finale: Jaap Moerland - Peter Coppoolse 6-3 6-3. Jaco Almekinders - André Goedegebure 6-2 2-6 6-2. Fina le: Jaco Almekinders - Jaap Moerland 5-7 6-1 6-1. HE Cl: Poule: Erik Anspach - Jan Leeuwenhaag 6-4 6-1. HE C2: Halve finale: Irmo Jansen - Ar no de Koning 6-3 6-1. Theo Kok Meivin Atoon 6-4 7-5. finale: Ir mo Jansen - Theo Kok 6-2 6-4. HE Dl: Halve finale: Danny Magito - Van Herpen 6-3 6-2. Walter de Kok - Jacco Folmer 7- 6 1-6 7-6. Finale: Walter de Kok - Danny Magito 6-3 3-6 6-4. HE D2: Halve finale: Jasper van Ek - Rijn Reijngoudt 6-4 6-3. Bert de Vos - Tbn Jongen 6-4 6- 2. Finale: Jasper van Ek - Bert de Vos 6-4 64. HD Cl: Pou- le.Both/Goedegebure - Bocxe/ Leeuwenhaag 2-6 7-6 6-1. HD C2: Halve finale: de Ko- ning/Schoneman - Bouma/ Huijzer 6-4 7-5. Dettingmei- jer/Meuldijk - Korenhof/ Van Opstal 5-7 6-2 6-2. Finale: De Koning/Schoneman walkover. HD Dl: Halve finale: van Her pen/Walpot - Vos/Vos 6-1 6-2. Vrij/De Kok - Mulder/Van Gel der 7-5 7-5. Finale: Vrij/De Kok paard. De liefde ging zover dat zij vanaf haar achttiende jaar fulltime met paarden ging wer ken. Liefde voor paarden „Mijn ouders hadden die liefde van paarden niet mee gegeven, maar toch ondersteunden zij mij volledig. Ik ben toen te recht gekomen in de stallen van Rini van der Schaft in Apeldoorn. Het was twaalf uur werken op een dag en daar kreeg ik salaris in de vorm van lessen. Achteraf ben ik daar een beetje misbruikt, maar de liefde voor paarden ging zover dat ik dat accepteerde. Mijn va der had een bouwkeet omge bouwd tot een huisje zodat ik daar nog enigszins een onder komen had. Ik had twee uur les per dag en toch was ik niet echt buitengewoon goed. De drang naar een eigen paard werd steeds groter en dankzij mijn vader kocht ik een tuigpaard. Mijn vader beloofde mij als ik met dat paard in de ZZ-klasse terecht kwam dat hij een ander paard zou kopen. Ik heb alles op alles gezeten inderdaad kwam ik in de ZZ-klasse te recht. Tben zijn we in Frank rijk een ander paard gaan ko pen. We telden 35.000 .gulden neer en het was de belofte voor de toekomst. Binnen een jaar begon de ellen de. Het paard ging steeds slech ter lopen en toen bleek hij hoefcantrol te hebben. Het was helemaal ontstoken en toen het paard geopereerd werd bleek dat hij daar al meer een opera tie had ondergaan. We waren bedrogen in Frankrijk. Het paard konden we afschrijven en mijn vader had genoeg van dat soort lui en trok zijn han den terug. Het was een enorme tegenslag die ik haast niet kon verwerken. Ik had geen paard meer. Twee jaar lang heb ik toen,alleen les gegeven en geen - van Herpen/Walpot 4-6 7-5 6- 4. HD D2:Halve finale: Jon gen/Monster - Van Schie/Zon- dag 6-4 6-2. Van Burg/Van der Klooster - Kramers/regeer 6-4 6-4. Finale: Jongen/Monster - Van Burg/Van der Klooster 6-4 6-2. DE C2: Poule: Gaby Fischer - Barbera heezen 4-6 6-4 6-7. DE Dl: Halve finale: Jopie Goede gebuure - Brenda Don 6-0 6-1. Wilvreda Pompert - Martine Anspach walkover. Finale: Jo pie Goedegebuure - Wlvreda Pompert 6-1 6-1. DE D2: Halve finale: Petra Kostense - Melle gers 6-3 6-4. Miranda van Ek - Hubrina de Vlieger 6-1 6-0. Fi nale: Miranda van Ek - Petra Kostense 0-6 6-4 6-4. DD Cl: de Waal/Roda poule gewonnen. DD C2: Halve finale Breen/Van Eenennaam - Van Ek/Van Groningen 7-5 5-7 6-4. Bij de Vaate/Terwisscha - Van der Pol/Rusels 6-7 7-5 7-6. Fina le: Breen/Van Eenennaam - bij de Vaate/Tbrwisscha 6-2 6-2. DD Dl: Halve finale: Jol/Krabbendam - De Ko ning/Van Rooij 63 6-0. Melle- gers/Goedegebuure - Pattisel- laneno/Slootweg 6-1 75. Finale: Mellegers/Goedegebuure - Jol/ Krabbendam 6-Q 6-3.DD D2: Halve finale: Reijngoudt/Van Herpen - Anspach/Birkhoff 7-5 6-2. Kerkhove/Koeman - Van Nieuwendijk/Sliedrecht 6-3 7- 5. Finale: Kerkhove/Koeman - Reijngoudt/Van Herpen 6-1 6- 4. GD Cl: Halve finale: Koren hof/Korenhof - Van Bergen/ Van Es 6-2 6-4. De Waal/Van Opstal - Hamelink/Goedege- bure 6-0 6-4. Finale: Koren hof/Korenhof - De Waal/Van Opstal 7-6 62. GD C2: Halve fi nale: Slootmaker/Verbraak - Breen/Kok 6-3 3-6 7-5. Min naar/Minnaar - Van der Pol/ Van der Pol 7-6 7-5. Finale: Slootmaker/Verbraak - Min naar/Minnaar 6-4 75. GD Dl: Halve finale: Groenendijk/Mo lenaar Santos da Silva/Van der Werken 6-1 6-0. Pompert/Pom- pert - van Duijse/Verwijs 6-3 6- 2. Finale: Groenendijk/Mole naar - Pompert/Pompert 7-6 6- 3. GD D2: Halve finale Reijn- goudt/Reijngoudt - hop/Hop 6- 4 6-2. Anspach/Smid - Van Slie- drecht/Troost 2-6 7-5 7-6. Fina le: Reijngoudt/Reijngoudt Anspach/Smid 6-4 7-5. MONTREAL - Mikael Pernfors heeft de mondiale tennistop aan het wankelen gebracht. De Zweed, na een lange weg van blessures op de weg terug, won zondag het toernooi van Mon treal. LEEDS - Ver weg van het ge woel en de frustraties door het ongerief in Sheffield, zijn de waterpolosters begonnen aan hun Europees kampioenschap. Voor Nederland is, zeker na het winnen van de veel prestigieu- zere FINA Cup op Sicilië, het heroveren van de titel op Hon garije in Leeds de eis. wedstrijdsport gedaan. Ik was er van bewust, waar een wil is is een weg. Ik ben op zoek ge gaan naar iemand die een paard wilde kopen voor mij. In Barendrecht kwam ik toen op een manege terecftit waar ik vijf jaar gewerkt hebt. De eige naar kocht een paard voor 5200 gulden. Ucharisch was een merry die ontzettend lelijk was en geen echt dressuur- paard. Eén ding was goed: zij wilde werken en binnen twee jaar be reikten wij samen de Grand- prix. Het was een lijdensweg, ook zij had steeds blessures". Grand-prix Ucharisch werd verkocht en toen werd een nieuw kostbaar paard aangekocht. „Nee, ik vertel niet wat het paard ge kost heeft, maar heel veel geld. Ik noemde haar Sagrandeus en zij had het echt in huis. Met haar reed ik Prix Sint George, Intermaidier 1 en 2 en vervol gens weer Grand-prix". Paar den die goed presteren worden vervolgens weer voor veel geld verkocht. Het is opvallend hoe Arbouw dan ook ieder paard weer op het hoogste niveau krijgt. „Geduld en nog eens ge duld opbrengen", benadrukt de sympathieke amazone die beslist nog een leuke toekomst staat te wachten. „Als ik met Regal hebt deelge nomen aan de Nederlandse kampioenschappen dan wil ik gaan uitkijken naar een ander paard waarmee ik kwalificatie kan afdwingen voor de Olym pische Spelen in Atlanta. Het moet een mooi paard zijn, niet lomp, smaakvol en atletisch gebouwd. Ik heb nog ruim twee jaar de tijd om te probe ren die kwalificatie te halen. Ik wil graag presteren, het uiterste boeit mij en daar ho ren toch ook de Olympische Spelen bij". LONDEN - Ajax heeft (te) wei nig gekregen met zijn derde plaats in het toernooi van Tot tenham Hotspur in Londen. De bekerwinnaar miste zaterdag de finale in de strafschoppen- serie na een gelijkspel tegen Chelsea, maar won zondag het duel om de derde plaats tegen Lazio simpel met 2-0. Tbgen de Engelsen koos Van Gaal voor een verdediging van vier man, waarbij Van den Brom en Blind centraal ston den. Petersen moest in de ploeg, die Rijkaard en Van Vos sen in Amsterdam had achter gelaten, proberen de rol van Bergkamp over te nemen. Op het spel was niet veel aan te merken zo lang het doel maar niet te dichtbij kwam. De slag vaardigheid was beneden peil. Ajax kreeg, zoals in het afgelo pen seizoen, kansen genoeg, maar pas negen minuten voor tijd maakte Litmanen, die de Nigeriaan Finidi had vervan gen, het doelpunt dat goed was voor het gelijke spel. OOSTERLAND - Emiel Dorst heeft definitief de overstap ge maakt van NAC naar de Belgi sche derde-divisieclub Bra bantia in Borghout. De voet baller uit Oosterland tekent vandaag, maandag, zijn con tract voor een éénjarige ver bintenis. Eerst was er sprake dat Dorst verhuurd zou worden aan de Belgische club. Achteraf kwa men de beide partijen toch overeen om een koopcontract af te sluiten. Hoe hoog het transferbedrag is werd niet medegedeeld. „Ik heb begre pen dat er een reëel bod is ge daan. Ik ben toch blij dat Bra bantia mij gekocht heeft. Nu kan ik met een schone lei be ginnen. Ik zie het echt zitten. Ik wil graag voetballen bij die Belgische club. Zij zijn zeer en thousiast en timmeren aan de weg", verklaart Dorst zijn plot selinge transfer. Emiel Dorst had via NAC een baan in Oosterhout. „Ik blijf ondanks die transfer mijn baan houden. Ook de aange paste werktijden wegens mijn trainingen blijven overeind. In België trainen ze op dinsdag, woensdag en vrijdag. Zaterdag spelen we competitie", aldus Dorst die in Oosterland blijft wonen. Brabantia eindige afgelopen seizoen als derde in de derde divisie nadat zij dat jaar daar voor waren gepromoveerd. NIEUWERKERK - De herenenkel B-finale had het hoogtepunt moeten worden van het vierde Gruttepikkerstennistoernooi in Nieuwerkerk. De ruim honderd toeschouwers kwamen echter wat bedrogen uit. Beide finalisten Jaap Moerland uit Krabbendijke en Jaco Almekinders uit Middelharnis, dachten alleen aan de toernooiwinst. Drie sets lang bleven de spelers acteren vanaf de baselijn. Niks spectaculairs, veel dubbelfouten en recht uit recht aan tennis werd er ten toon gespreid op de gravelbaan. Almekinders durfde dan nog weieens wat te onder nemen en hij werd beloond met de zilveren grut als herinnering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7