'Ik wil proberen hier een nieuw leven op te bouwen' LAMPLICHT OVER HET ERF dit biedt de beeldbuis streeknieuws Dia's en excursies bij Slot Haamstede L Studenten: slechte docenten dwingen tot scholing Derde Toeristendag in teken van vrije tijd 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Goochelaar Zoran Nikolic in Asielzoekerscentrum: BURGH-HAAMSTEDE - Hij houdt van drie dingen: zijn dochter, goochelen en parachutespringen. Gooche len is zijn vak, parachutespringen een hobby. Goochelaar Zoran Nikolic ontvluchtte zijn geboorteland van wege het oorlogsgeweld, is sindsdien de hele wereld rondgezworven en woont nu sinds een half jaar in het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. Zaterdagavond trad hij, voor iedereen die het zien en horen wil de, op in het Asielzoekerscentrum. Goochelaar Zoran Nikolic in actie. (Foto: Marijke Folkertsma). Zoran Nikolic was getuige van het bloedbad in Kosovo en die gruwelijke beelden staan in zijn geheugen gegrift. Toen Joegoslavië nog Joegoslavië was werkte Nikolic bij een klein circus en trok het hele land door. Het oorlogsgeweld dreef hem weg uit zijn geboor teland. Hij is, voordat hij in het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede belandde, de hele wereld rond geweest en wist met optredens op straat, of in kleine theaters,aan de kost te komen. Niet terug Zoran Nikolic volgt de gebeur tenissen in zijn geboorteland op de voet. Optimistisch over de toekomst is hij niet, inte gendeel. „Hoelang de oorlog nog zal duren? Ik weet het niet maar ik denk niet dat Kroaten, Serviërs en Moslim ooit nog vreedzaam met elkaar kunnen leven. Daarvoor is er teveel ge beurd", aldus Nikolic. Volgens hem is er wel altijd sprake ge weest van een gedwongen sa menleven van verschillende groepen. „Ik heb zelf nooit ver moed dat het uit zou monden in de oorlog zoals die nu aan de gang is. Maar anderen zeggen het wel te hebben zien aanko men. Ik begrijp het niet, en ik schaam me ervoor", aldus Ni kolic. Zijn twaalfjarige dochter woont nog in voormalig Joe goslavië, in een plaats vlakbij Belgrado. „Nu zit ze daar nog veilig, maar het is mijn groot ste angst dat het oorlogsgeweld ook die streek zal bereiken en dat mijn dochter gevaar zal lo pen", aldus Nikolic. Hij hoopt ervoor die tijd in te slagen zijn dochter naar Nederland te ha len en samen met haar hier een nieuw leven te beginnen. Op de vraag of hij terug zou willen naar zijn vaderland ant woordt de Servische gooche laar ontkennend. „Ik heb te veel doden gezien", aldus Niko lic. Voor hem is het onbegrijpe lijk dat verschillende bevol kingsgroepen elkaar uitmoor den. „Voor mij is iedereen gelijk en ik geef mijn voorstel lingen ook voor iedereen". Zoran Nikolic oefent al veer tien] jaar het beroep van goo chelaar uit en hij zou het <?ak ook-voor geen goud ter wereld voor een ander vak willen rui len. Goochelen is voor hem een vak met een internationale ei gen taal. De spreektaal is in elk land verschillend, maar goocheltrucs zijn overal ter we reld hetzelfde en altijd weer fascinerend voor het publiek. „Ik blijf steeds nieuwe dingen leren", aldus Nikolic. Zater dagavond vertoonde hij in het Asielzoekerscentrum een staal tje van zijn kunnen. Hij liet daarbij een zeer gevarieerd programma zien met onderde len als vuurvrèten en de- genslikken - in zijn geval een degen met een blad van 70 cen timeter lengte - maar ook trucs met tafeltennisballetjes, doe ken die uit het niets tevoor schijn lijken te komen en touw tjes die voor het oog van het publiek in tweeën werden ge knipt maar later weer één ge heel bleken te vormen. Ook een fakir-act stond op het pro gramma. Integratie Het optreden van de Servische goochelaar werd niet alleen door mede-bewoners van het Asielzoekerscentrum bijge woond maar ook door inwo ners van Westerschouwen. „Het initiatief voor dit soort optredens komt vanuit de be woners van het Asielzoekers centrum zelf", aldus Liesbeth Versteeg van het Asielzoekers centrum. Eerder verzorgde een in het Asielzoekerscentrum wonende Russische knopaccordeonist een optreden in het Asielzoe kerscentrum. „Zij vinden het leuk om wat zij kunnen aan an deren te laten zien", aldus Ver steeg. De optredens in het Asielzoekerscentrum zijn be doeld voor iedereen, ook voor mensen die niet in het Asiel zoekerscentrum wonen. „En meestal komen er ook wel mensen van buitenaf naar dit soort optredens". Een brug slaan tussen de bewoners van het Asielzoekerscentrum en de inwoners van de gemeente Wes terschouwen is niet het hoofd doel. ,-,Maar het helpt de inte gratie wel", aldus Versteeg. DEN HAAG - Slechte docenten moeten gedwongen worden tot scholing. Dat is één van de re sultaten van een onderzoek van het Instituut voor Toege paste Sociale Wetenschappen ITS in opdracht van het minis terie van onderwijs en weten schappen. Een kwart van de 2.995 deelnemende studenten in het wetenschappelijk en ho ger onderwijs is ontevreden over de kwaliteit van het on derwijzend personeel. De resultaten van dat onder zoek „Studenten over de kwa liteit van het hoger onderwijs" zijn vrijdag openbaar ge maakt. Binnenkort volgt de publikatie. Over het algemeen vinden de studenten ook stu dievoorlichting en studiebege leiding voor verbetering vat baar. De studentenorganisatie ISO, vertegenwoordigd in de begeleidingscommissie van de enquête, noemt dat laatste vooral van belang nu minister Ritzen de maximale 'studietijd heeft gesteld op vijf jaar. Op het ogenblik bedraagt de ge middelde studietijd in het we tenschappelijk onderwijs 5,4 jaar. Een betere planning is dus nodig. ZIERIKZEE - Vrije tijd. Daar draait het bij de derde Toe ristendag om die dinsdag 3 augustus in Zierikzee wordt gehouden. Daarvoor staat op het Havenplein een grote podi umwagen, waarop muziek, modeshows en andere spekta kels te zien zijn. Dit alles tus sen 10.00 en 17.00 uur. Voor de kinderen staat er op het Havenplein een springkus sen uitnodigend klaar. Kinde ren zijn volop te vinden op de Balie waar in de ochtenduren de gebruikelijke kinderrom melmarkt wordt gehouden. Een eindje verderop, op het voorterrein van de Nieuwe Kerk zijn ook deze keer weer de hobbyisten en andere crea- tievelingen te vinden. In de kerk zelf geeft Wim Boer vanaf 15.00 uur een orgelconcert. Handelaren van allerhande koopwaar nemen ook dinsdag weer hun plek in in de Post- straat, Havenkwartier, Schuit haven en in de Lange Nobel- straat. Daar kunnen kinderen hun konen met schmink wat opfleuren. In déze Lange No- belstraat maar ook in de Sint Domusstraat is bovendien ook muziek te horen. In diezelfde Sint Domusstraat treden ook de poppen van Robhetty op. Dit gebeurt vanaf 11.00 uur elk uur. De ideële organisaties die met de Tberistendag hun ver eniging wat rijker willen ma ken of die gewoon meer be kendheid aan het werk willen geven zijn dinsdag weer op het Havenpark te vinden. Vanaf de Nieuwe Haven zijn er zeiltoch ten (13.00 uur) en rondvaarten (10.30 en 14.00 uur) over de Oos- terschelde. Voor de bezoekers van de Toeristendag die met de auto naar Zierikzee komen, zijn aan het Eerste Weegje de grote parkeerterreinen open gesteld. ZIERIKZEE Geslaagd M. Koper is geslaagd voor het examen van gevorderd Restau rantkok (5 jaar). De Zierikzeeë- naar kreeg zijn opleiding via de SVH in Breda en werkt nu bij restaurant de Waag in Se- rooskerke. Zomeractiviteiten Woensdagmiddag 25 augustus verzorgt het E-team een zomer- activiteit voor de jeugd van Zierikzee. Het evenement is be doeld voor kinderen vanaf ze ven jaar. Voor hen is een speur tocht uitgezet met een verras sende afloop. De speurtocht be gint om 14.00 uur van Kinder boerderij De Punt in de Zierik- zeese wijk Poortambacht. DREISCHOR Orgelconcert Dirk Jansz Zwart Dirk Jansz Zwart geeft donder dag 5 augustus zijn vierde or gelconcert in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. Dit concert begint om 20.00 uur en duurt een uur. Het program ma voor deze avond bevat werk van Hurlebusch, Havingha, Thours, De Lange, Stam, De Wolf, Mudde en Zwart. WOLPHAARTSDIJK Expositie In Galerie De Hoekweide in Wolphaartsdijk zijn van 7 augustus tot en met 4 septem ber werken te zien van Regi van Driel. De kunstenaar wordt geïnspireerd door Zuid- Spanje en de Sierra Nevada. Na 18 maanden droogte staan sinaasappelbomen en. olijfbo men daar als triomfbogen langs de weg en gegeseld en ge vormd door de schrale wind zien ze er in de visie van Van Driel uit als gekromde, gebo gen mensen. Deze indrukken heeft Van Driel met houtskool, krijt en potlood op papier vast gelegd. De expositie wordt za terdag 7 augustus om 19.00 uur geopend door antiquair Ben Witte. Bernhard Krebs zorgt voor de muzikale omlijsting. VLISSINGEN Expositie Zondag 8 augustus om 16.00 wordt de expositie van Lidy Hoewaer geopend in Galerie Hannelore Meyaard. Tb zien zullen zijn: tekeningen, beel den en sieraden. Openingstij den: vrijdag, zaterdag en zon dag van 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 3 augustus NEDERLAND 1 17.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Sesamstraat. 18.32 uur Het grote dierenrijk. Natuurfilmserie. 19.01 uur The arctic. Natuur filmserie. 19.32 uur Growing pains. Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Onvoltooid verleden. Nederlandse tv-film. 21.34 uur Televizier special. Ac tualiteitenrubriek. 22.15 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.51 uur Rondom tien. Praat programma. 23.32 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.10 uur After school special, Amerikaanse serie educatieve films. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Countdown, muziek programma. 18.50 uur Empty nest. Ameri kaanse comedyserie. 19.20 uur Veronica film vi deo. Filmmagazine. 19.45 uur De staatsloterijshow op lokatie. 19.55 uur Homefront. Ameri kaanse komedie. 21.30 uur Veronica goes Asia. Serie reisverslagen uit Azië. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali teitenrubriek. 22.30 uur Privé-detective Zore. Duitse actieserie. Afl. 2. 23.25 uur Geschiedenis van het geld: Numistiek. 23.55 uur Geld en effectenhan del. Voorlichtingsprogramma. 00.00 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.18 uur Antilliaans verhaal. Documentaireserie. 18.51 uur Studio sport. 19.20 uur Van gewest tot ge west. Regionale rubriek. 19.53 uur Brooklyn Bridge, 13- delige comedyserie. Afl. 10. 20.22 uur NOS-dans: Dancing. Serie over dansvormen in ver schillende culturen. Afl. 2. 21.26 uur 2 meter sessies. 8- delige muziekserie. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.06 uur Tribeca. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. Een gids van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland geeft daarbij informatie over het gebied rondom het slot dat door deze vereniging wordt be heerd. Zowel voor de diaserie als de excursies dienen vooraf kaarten te worden gekocht bij de VW Haamstede. Het grootste gedeelte van het Slot Haamstede is niet toegan kelijk voor publiek omdat het wordt gebruikt door leden van de adellijke familie van wie het slot vele eeuwen eigendom was. Enkele jaren geleden werd het slot en het Slotbos verkocht aan Natuurmonu menten, maar de vorige eigena ren mogen het slot hun leven lang blijven gebruiken. Aan sluitend op de diaserie over het Slot Haamstede worden bezoe kers rondgeleid in de Ridder zaal van het slot. Het Slotbos is alleen toeganke lijk voor publiek tijdens de we kelijkse excursies die daar op woensdagavond worden gehou den. Men kan daarbij de park achtige aanleg van het bos nog 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Secrets. Amerikaan se serie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Text-radio. 11.45 uur RTL Shop 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur The adventures of Robin Hood. Amerikaanse speelfilm. 14.50 uur 600 spel 15.00 uur General hospital, Amerikaanse soapserie. 15.45 uur RLT Shop 15.55 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.20 uur The Oprah Winfrey show 17.10 uur Love Boat, Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.15 uur The Upperhand. En gelse comedy. 18.40 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse seria 19.00 uur Rad van fortuin, spel- programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Secrets. Amerikaan se serie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 21.10 uur World of discovery. Amerikaanse documentairese rie. 22.00 uur Klasgenoten. 22.55 uur Mistral's Daughter. Achtdelige miniserie. 23.55 uur RTL 4 laatste nieuws 00.10 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.55 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 01.40 uur General Hospital, Amerikaanse soapserie. 02.25 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.25 uur De wasbeertjes, te kenfilmserie. 17.52 uur Samson-clip 17.55 uur Tik tak, afl. 215. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Secrets. Amerikaan se serie. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Kapers op de kust. Zomers spelprogramma. 20.10 uur Schone schijn. Engel se comedyserie. 20.40 uur Margriet. Recht streekse talkshow. 21.50 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.25 uur Tips voor trips 22.30 uur Vandaag en Sport. 22.55 uur Document: De bom men van 5 april. Documentai re. 23.45 uur Coda. BRT 2 20.00 uur Schooltelevisie: Bio logie anders bekeken. 7-delige serie over biologie. 20.25 uur Mijn hart is vol mu ziek. 21.25 uur Tips voor trips. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Soda cracker. Ameri kaanse speelfilm. goed herkennen. In het bos le ven meer dan dertig soorten vogels waaronder de wiele waal. Natuurmonumenten laat de ontwikkeling van het bos zo natuurlijk mogelijk verlopen. Dat houdt in dat ook de dode bomen blijven liggen omdat dat voor paddestoelen, insec ten en vogels erg aantrekkelijk is. Via het bos gaat de excursie naar de Zeepeduinen. Hoge, droge duinruggen die worden afgewisseld door natte valleien en duinmeertjes. Men vindt er planten als zandzegge, duin riet, meidoorn, kardinaals- muts en vogels als de tapuit, grasmus, nachtegaal en wulp. In het gebied lopen ook Shet land pony's die via hun begra- zing en bemesting meewerken aan de afwisseling van het duinlandschap. Zo ontstaan kale looppaden, kortgegraasde stukken, stukken waar de be groeiing hoger is en gebieden waar meer voedingsstoffen in de bodem komen. De rondlei ding duurt ongeveer twee uur. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 61 'Hij wil het nu weer es een poosje kalm aan doen. Met de zaken dan'. 'Dat komt dan bepaald door de trek kers', meent Freek. 'Daar is-ie gek van. Ik moet zeggen dat hij er meer kijk op heeft dan ik. Als zo'n ding bij mij niet loopt, haal ik er meteen een smid bij'. Hij drinkt genietend zijn koffie. Justi ne loopt onrustig de keuken op en neer, haar gesprek daarstraks liep uit in een driftbui en verzandde in de sluimer van Harmen. Dan zegt ze ineens: 'Ik heb van je vader een bontjas gekregen, een heel mooie en dure en Hij snijdt haar meteen de pas af. 'Ben je er blij mee?' vraagt hij bruusk. Ze haalt de schouders op. 'Och, eerst wel. Natuurlijk. Daar ben je vrouw voor. En ik houd van mooie kleren. Maar dit is te erg. Mijn winterjas is nog goed, nou ja, een beetje kaal, maar dat ziet niemand'. 'Als je hem mooi vindt zou ik er niet over piekeren. Als ik een vrouw had als Hij zwijgt plotseling, zoekt met een ho ge kleur zijn pijp en tabakszak. 'Ik be doel Justine redt hem uit een verlegenheid, die ze nauwelijks heeft opgemerkt. 'Die bontjas is nog tot daar aan toe, maar je vader heeft ook een levensver zekering afgesloten. Voor mij Freek kijkt haar met grote ogen aan, maar voor hij daarvan het zijne kan zeggen komt Harmen binnen, breed la chend. 'Ik kom op de geur van de koffie af. Mooi verhaal heb je verteld, Justine, heel op het laatst was ik even weg, nou ja'. Justine krijgt die avond geen gelegen heid meer Freek alleen te spreken en het lijkt wel of hij haar de volgende da gen ontwijkt. Ze heeft het nu met zichzelf uitge maakt: de bontmantel houdt ze. Het zou voor Harmen zo'n teleurstelling zijn als ze het niet deed, hij bedoelde het zo goed. Zijn mededeling over die levensverze kering wil ze liever vergeten, dat heeft zo met de dood te maken. Ze is niet bang voor de dood waar het haarzelf betreft, ze heeft haar vaste geloof. De dood is immers een overgang en ze kan niets anders doen het Oordeel afwach ten. Maar Harmen wil ze niet missen, om hem wil ze met de dood vechten, maar zolang hij nog zo stoer is, zo machtig, wil ze er niet aan denken. Als hij opnieuw meewerkt op de boer derij zal hij wel wat rustiger worden, dan zal hij gauw weer de oude Harmen zijn. De Harmen van wie ze zo onuit sprekelijk veel houdt. 'En dit is nu Hermien'. Stralend van plezier stelt Roel een meisje aan zijn huisgenoten voor, een heel jong meisje ze kan achttien, hoogstens negentien jaar zijn een meisje met lang blond haar, dat zonder één krul sluik om haar hoofd hangt, een tenger figuurtje, en grote blauwe ogen, eerlijke ogen. Haar jurkje, zwart met. een wit kraag je, nauwsluitend en met een heel kort rokje, tot ver boven de knie, doet Har men even het voorhoofd fronsen. Een jaar geleden zou hij haar botweg de deur geweigerd hebben. De omgang met Justine en vooral het contact met Jan Doornbos hebben hem wat meer man van de wereld gemaakt en dat doet hem de mini maar dulden. De in houd is hoopt hij degelijker dan de verpakking. Harmen, Justine en Freek zijn tevoren van de komst van Hermien op de hoog te gesteld. Niet dat Roel beleefd heeft gevraagd of het meisje een \yeekend mocht komen logeren. Wèl heeft hij ge zegd: 'Justine, ik neem volgende week een grietje mee Van het conservato rium. Ze doet viool, zul je es wat ho ren'. (wordt vervolgd) In de maand augustus BURGH-HAAMSTEDE - Ook in de maand augustus kunnen belangstellenden wekelijks op dinsdag avond en donderdagmorgen in Slot Haamstede te Burgh-Haamstede een diavoorstelling bijwonen over de geschiedenis van het slot. Elke woensdag avond kan men vanaf het slot deelnemen aan een ex cursie door het Slotbos en de Zeepeduinen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4