AJd Asielprocedures in de knel door gebrek capaciteit justitie ffeeee Zes jaar cel en tbs wegens kindermoord Overlijden Boudewijn dompelt België in nationale rouw Ziekenhuis krijgt een eigen elektriciteitcentrale Procedures dreigen vast te lopen Brand in smeer middelen- bedrijf in Dordrecht Aker re CftA Nieuwe aangifte bij politie in de Epese incestzaak Nederlandse condoléances aan koning Boudewijn Prins Albert wordt nieuwe Belgische koning 1 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolq van paq. 1 AMSTERDAM - Justitie schift al enkele maanden asielzoekers in de opvangcen tra op nationaliteit, en laat de minder kansrijken zoals Ghanezen, Nigerianen, Polen en Hongaren niet toe tot de snelle asielprocedure. Zij moeten weken in een opvangcentrum wachten tot hun asielverzoek in behandeling komt. Naast de doorstroming bij opvang van asielzoekers blijkt nu ook de juridische procedure vast te lopen. ziekenhuis verbonden met het hoofdgebouw van het zieken huis. Het is de bedoeling dat de eigen energiecentrale van het ziekenhuis in september in ge bruik wordt genomen. Renovatie verpleegafdelingen In het najaar verwacht het be stuur van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen ook een reactie van het ministerie van WVC op de plannen die men heeft om de verpleegafdelin gen en de dienstruimten voor personeel in het ziekenhuis te renoveren. Volgens de heer Bouman is de kans op goedkeu ring daarvan groot omdat het Zweedse Rode Kruis Zieken huis momenteel het oudste zie kenhuis van Zeeland is. Voor een bedrag van ongeveer dertig miljoen gulden wil men beide verpleegafdelingen aan passen aan de eisen van de mo derne tijd. Dat houdt onder meer in dat bij elke ziekenka mer sanitaire voorzieningen komen, de zusterpost anders wordt gelokaliseerd en de tem peratuurregeling en luchtver versing op de afdelingen wordt aangepast. De aanpassing van de dienstruimten voor het per soneel op de begane grond van het ziekenhuis houdt ondqr meer in dat ze worden.voorzien van douches en dat de kleding- ruimte wordt uitgebreid. Wan neer het ministerie toestem ming geeft voor de renovatie begint men in 1994 met de werkzaamheden. Een derde verandering wat be- Verhoeven baseerde deze vast stelling op het feit dat 't H. ver schillende middelen heeft ge bruikt voor zijn, daad. Het 4- jarig zoontje en het 2-jarig dochtertje, die in het kader van een bezoekregeling bij hun va der waren, kregen van 't H. eerst een spierverslappend middel toegediend. Vervolgens drukte hij een met ether besprenkelde doek over de neus en mond van de in bed lig gende kinderen en diende hen tot slot een hoeveelheid bu- taan/isobutaangas uit een campinggasbusje toe. In de vroege ochtend van 23 januari meldde 't H. zich bij de politie met de mededeling dat er thuis „iets ergs was gebeurd". Later beweerde hij opdracht van God te hebben gekregen om zijn kinderen te laten inslapen en zelf dit voorbeeld te volgen. Van dit laatste heeft hij afge zien. Officier van justitie mr. J. van Gelder had bij die verkla ring twee weken geleden haar twijfels. Zij noemde 't H. een „zeer geslepen man die met voorbedachte rade een dubbele moord heeft gepleegd onder het mom van een goddelijke opdracht". Ze eiste acht jaar gevangenisstraf met tbs en dwangverpleging. Ook de psy chiatrische rapporten meldden hun twijfels over de moordop- dracht van God. De psychiaters achtten 't H. ten tijde van de daad wel sterk verminderd toe rekeningsvatbaar. Rechter Ver hoeven liet dit feit en de dra matische achtergrond meewe gen in zijn vonnis. Aan het dra ma lag een echtscheidingspro cedure ten grondslag, 't H. kon het niet verkroppen dat zijn kinderen aan de moeder waren treft het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis betreft de afbraak van het zusterhuis; de woon voorziening die indertijd aan het ziekenhuis werd vast ge bouwd ten behoeve van (leer- ling)verpleegkundigen die in het ziekenhuis werkzaam zijn. Vroeger was men als leerling- verpleegkundige verplicht om tijdens de opleiding in het zusterhuis te wonen. Een deel van zijn beloning kreeg men zo in de vorm van kost en inwo ning. De verplichting geldt al lang niet meer. De meeste ver pleegkundigen wonen tegen woordig buiten het ziekenhuis. Onderhoud en handhaving van het gebouw bleek economisch niet rendabel meer te zijn. De Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen heeft daarom beslo ten het gebouw af te stoten en de grond te verkopen. Voor de werknemers van het zieken huis en het verpleeghuis Cor- neliastichting die nog in het ge bouw wonen is via medewer king van de woningbouwver eniging Beter Wonen vervan gende woonruimte gevonden. In september worden de gas-, elektriciteit- en waterleidin gen in het gebouw losgekop peld en een oktober begint de sloop. De grond wordt ver kocht aan makelaardij Bij de Vaate die er luxe seniorenwo ningen wil bouwen. Een strook grond van zeven tien meter vanaf het Kaaskens- water wordt (voor een. symbo lisch bedrag) verkocht aan de gemeente Zierikzee zodat het kan worden toegevoegd aan het openbaar groen daar ter plaat se. toegewezen. Volgens verklarin gen had hij diverse keren de moeder gedreigd de kinderen te zullen vermoorden. „Als ik ze niet krijg krijgt niemand ze", zou hij hebben gezegd. DORDRECHT - Een' uitslaan de brand in de bedrijfshal van het smeerrjiiddelenbedrijf Bardahl in Dordrecht heeft zondagmorgen aanzienlijke schade aangericht. Hoewel er sprake is van enorme rookont wikkeling, bestaat er volgens de politie geen gevaar voor de volksgezondheid. Metingen van de Technische Milieu dienst hebben dat uitgewezen. De brand brak om 10.30 uur uit. Om 13.00 uur werd het sein brand meester gegeven. Omwo nenden van de nabijgelegen wijk Wieldrecht werden door de politie op de hoogte gesteld. De bedrijfshal diende als op slagruimte voor olievaten met inhoud en spuiten. Inmiddels is vastgesteld dat de vaten smeeroliën bevatten. DEN HAAG - Koningin Bea trix heeft haar deelneming be tuigd aan de weduwe en de fa milie van de overleden koning Boudewijn van België. Dat heeft Frits Florin, beleid- sadviseur rechtsbescherming van Vluchtelingenwerk, be kend gemaakt. Volgens Florin komen de problemen voort uit het structurele tekort aan per soneel en middelen bij het mi nisterie van justitie voor de verwerking van asielaanvra gen. Als de toestroom van asielzoekers blijft zoals hij is, komen in 1993 28.000 tot 30.000 asielzoekers Nederland bin nen. Het ministerie van justi tie heeft nog steeds de perso neelssterkte die past bij de be handeling van 20.000 asielver zoeken. Justitie werkt aan een versterking voor de afhande ling met ingang van 1 januari van 25.000 asielverzoeken. „Maar zo houdt Justitie een achterstand van 5000 verzoe ken", voorziet Florin. Huizengebrek Net als bij de doorstroming van asielzoekers met ver blijfsstatus naar de huis vesting in de gemeenten, lopen ook de juridische procedures vast aan het begin van de rit. Het gebrek aan huizen laat de opvangcentra overstromen, het capaciteitsgebrek bij justitie zorgt al direct na binnenkomst voor grote onzekerheid bij de Zodra het nieuws van het over lijden van de koning begon door te dringen, dromden zon dagochtend honderden Brusse laars voor de hekken van het Koninklijk Paleis in de Belgi sche hoofdstad. Het aantal rui kers, dat bedroefde Belgen aandroegen, was ontelbaar. Van alle kanten arriveerden bij het paleis de condoleance telegrammen uit binnen- en buitenland. De reacties van de Vlaamse en Waalse politici ge tuigden zonder uitzondering van groot respect voor de vorst, zelfs bij die partijen die niet al tijd met de koning op goede voet stonden. Tal van maat schappelijke en culturele acti viteiten werden afgelast of in hun uitvoering aangepast. De befaamde 24 uur van Francor- champs werd negen uur voor het einde afgevlagd. De motor cross van Namen ging wel door, maar zonder dat er muziek uit de luidsprekers klonk. Het personeel van de nationale luchtvaartmaatschappij Sabe- EPE - De politie van Epe heeft opnieuw een aangifte binnen gekregen in de Epese incest zaak. De echtgenote van de verdachte chauffeur A. H. heeft deze week bij de politie gemeld dat met twee van haar kinderen jarenlang ontucht is gepleegd. Dit werd zaterdag door de politie bevestigd. Door wie deze ontucht was ge pleegd, kon de politie niet asielzoekers. Iedere asielzoe ker krijgt nog steeds direct na aankomst in het opvangcen trum een intake-gesprek voor de registratie van zijn nationa liteit en persoonsgegevens. Na die registratie zou binnen en kele dagen een zogenoemd „ge hoor" moeten volgen door een contactambtenaar van. justitie. Daarbij zijn een tolk en even tueel iemand van rechtshulp aanwezig. Binnen dertig dagen moet dan de beslissing volgen over het asielverzoek: toela ting als vluchteling, een ver gunning tot voorlopig verblijf op humanitaire gronden, of af wijzing van het asielverzoek.- Staatssecretaris Kosto heeft deze snelle procedure 1 januari 1992 ingevoerd om te voorko men dat asielzoekers maanden lang in onzekerheid verkeren. Die snelle procedure kan Justi tie niet langer waar maken, vindt Vluchtelingenwerk. Di rect na de registratie volgt im mers een schifting op nationa liteit, die bepaalt of het asiel verzoek enige kans maakt. Meent men van niet, dan komt de asielzoeker niet voor de snelle juridische procedure in aanmerking en moet hij weken wachten op de behandeling van zijn verzoek. Die selectie noemt Florin „puur natte vin gerwerk". De kansarmen blij- na nam een minuut stilte in acht en de grote kermis, die al weken bjj het Brusselse zuid station voor vertier zorgt, bleef gesloten. De befaamde vliegs- how in het Limburgse Hechtel ging wel door „omwille van het respect van de overleden vorst voor de luchtvaart". Een tradi tionele bijeenkomst van oud strijders in Nieuwpoort, een huldebetoon aan koning Al- bert de Eerste, groeide zondag uit tot een spontane eerbetui ging aan wijlen Boudewijn. De radio- en televisiezenders van België pastten hun pro gramma's aan en produceerden talloze reportages en nieuw suitzendingen, die aan Boude wijn waren gewijd. Ten minste vier kranten brachten een ex tra editie uit. Zelfs actievoer ders, die op een militair terrein in Kleine Brogel een hon gerstaking van 24 uur wilden houden uit protest tegen de op slag van Amerikaanse atoom wapens, braken hun actie voor tijdig af. meedelen, omdat het onder zoek hiernaar nog gaande is. De vader van de kinderen werd eind juni opgepakt wegens be trokkenheid in de zaak, samen met een 23-jarige buurjongen R. v. Z. Zij zitten nog in voorar rest, evenals de hoofdverdachte A. v. B., zijn echtgenote, zijn schoonzoon W. S. en de buur jongen G. v. Z. ven in de opvangcentra, de kansrijken mogen door naar het asielzoekerscentrum. Concentratie „Dat was nu juist precies wat de Tweede Kamer wilde voor komen, toen deze zich tegen de zogenoemde Kort Verblijf Cen tra keerde", aldus Florin. „Je krijgt een concentratie van mensen die in grote onzeker heid leven, die het centrum niet uitmogen en met wie geen activiteiten worden onderno men. Dat gebeurt immers pas in de asielzoekerscentra waar ze naar doorstromen. Zo'n si tuatie scheppen is natuurlijk vragen om moeilijkheden." Florin verwijt de ministeries van justitie en wvc ook een te volgzaam beleid. Er komen alleen maatregelen als de situatie mis dreigt te lo pen. Middels prognoses kan een veel actiever beleid worden gevoerd. De toekomst ziet Flo rin duister in. Over prognoses gesproken: Nederland hoeft niet te rekenen op een afname van de vluchtelingenstroom. Florin verwacht eerder een toe nemende druk in de komende jaren. Volgens Florin moet Eu ropa en dus ook Nederland on derhand inzien dat het een im- BRUSSEL - De Belgische prins Albert wordt zeer waar schijnlijk volgende week maandag of dinsdag beëdigd als opvolger van de zaterdag overleden koning Boudewijn van België. Dat heeft de Belgi sche minister van binnenland se zaken, Louis Tobback, zon dag bekendgemaakt. De 59-jarige Albert, prins van Luik en broer van Boudewijn, wordt koning Albert de Twee de. De plotselinge dood van ko ning Boudewijn tijdens zijn va kantie in Spanje dompelde België zondag in diepe rouw. In het gehele land hingen vlaggen halfstok, minstens vier kran ten kwamen met extra edities en duizenden mensen verza melden zich voor het konink lijk paleis in Brussel waar ter migratiegebied is geworden. Maar een eerlijk en echt immi gratiebeleid ontbreekt omdat het besef van „Nederland immigratieland" er niet is. In overigens alle Europese landen zijn zo asielprocedures verwor den tot immigratie-maatregel. De gedachte van minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking van een eigen toe latingsprocedure voor econo mische immigranten naast die van politieke vluchtelingen, vindt Florin helemaal zo raar niet. „Maar de Tweede Kamer lijkt weinig te voelen voor een echt immigratiebeleid. Men vindt de huidige situatie wel gemak kelijk, waarbij iedereen een zelfde asielprocedure moet doorlopen." Volgens Florin is het denken bij de ambtenaren van WVC en in de politiek, bo vendien nog steeds te zwaar be last met de te lage inschatting destijds van het aantal Turkse en Marokkaanse gastarbei ders, dat in Nederland.uitein delijk is blijven hangen. Een immigratiebeleid doet aan de toestroom van asielzoekers niets af. Dat staat los van el kaar. Een oplossing voor de stroom asielzoekers is volgens Florin alleen mogelijk met een actief, Europees asielbeleid. Dat moet dan bestaan uit vluchtelingenopvang in de re gio, humanitaire interventie, een eerlijke verdeling van vluchtelingen over de EG- landen in noodgevallen, een in dividueel asielbeleid in ieder land, èn een preventief beleid met hulpverlening in de landen van herkomst. nagedachtenis aan de overle den vorst vele bossen bloemen werden neergelegd.. De radio en televisie pasten hun pro gramma's aan. In een toe spraak voor radio en televisie prees de Belgische premier Jean-Luc Dehaene koning Bou dewijn vooral om zijn intelli gentie en integriteit. „Hij was een man met grote plichtsge trouwheid en hij had een bij zonder inzicht in de nationale problemen. Hij werkte voort durend voor de eenheid van het land, waarvan hij een waar symbool werd." Koning Boudewijn overleed zaterdagavond op 62-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartstilstand in het Zuid- spaanse Motril, op het buiten verblijf van het koninklijk paar. Maandag 2 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Ouwerkerk Excursie Witlofstudieclub bij P. Dalebout. 19.30 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua- delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Just 2 of Us. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Van dinsdag 3 augustus t/m donderdag 5 augustus Neeltje Jans Optreden'van het Hondje van de Ruyter bij Delta Expo. Dinsdag 3 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur bij zwembad On derdak. Orgelconcert Wim Boer in Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Woensdag 4 augustus Scharendijke Fietstocht van ANBO-Midden- schouwen voor 50-plussers. Start om 13.00 uur vanaf NH- verenigingsgebouw. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 5 augustus Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Haamstede Rommelmarkt/bazar in ver zorgingshuis Duinoord. 10.00- 15.00 uur. Renesse Muziekdag. Dorpskern. 14.00 tot 22.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 6 augustus Kerkwerve Disco-avond. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Markt. 15.00-21.00 uur. Dreischor Barokconcert met muziek en dans. Aart Kot en Margriet Coppoolse in Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 7 augustus Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. 09.00-12.00 uur. Oosterland Afscheid van PTT-er P. C. van den Berge in cafetaria Neffen d'Eule, Markt 8. Maandag 9 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Exit two. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Dinsdag 10 augustus Kerkwerve Klaverjassen. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 20.00 uur. Woensdag 11 augustus Brouwershaven Bingo in de recreatiezaal van woonzorgcentrum de Poorters hof. 19.00 uur. Ouwerkerk Middag over geschiedenis van Ouwerkerk. Dorpshuis. 14.00 ,tot 16.00 uur. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 12 augustus Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 13 augustus Kerkwerve Rock Roll-avond. Café Kerk werve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Renesse Zwerfafvalrace. Schelpenter rein. 17.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. 15.00- 21.00 uur. Ouwerkerk Zomernachtfeest. Van 22.00 tot 02.00 uur. Tijden cn standen volgens gctijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 3 augustus 05.10 174 11.00 -115 17.25 163 23.30 -155 ROOMPOT BUITEN 3 augustus 03.30 178 09.25 -117 15.50 167 21.55 -156 BRUINISSE 3 augustus 05.35 191 11.00 -124 17.50 179 23.25 -163 WEMELDINGE 3 augustus 05.20 184 11.00 -121 17.40 172 23.25 -160 door Mare Legendre Springtij 4 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ëcKtLCetZji %£X>, efj vifY^ .PiB' écur r Rechtbank Middelburg MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag de 42-jarige M. 't H. uit het Zeeuwsvlaamse Hoek veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. Rechter mr. R. Verhoeven achtte bewezen dat de man op 22 januari met opzet, voorbedachte rade en na kalm beraad zijn twee kin deren om het leven heeft gebracht. Vlaggen overal halfstok BRUSSEL - Zondag wapperden in Brussel meer vlaggen dan tijdens de nationale feestdag, nog geen twee weken geleden. Alleen dit keer hingen ze halfstok. Het verdriet van België is groot, nu het na tionale symbool van de pas gefederaliseerde staat niet meer is. Op Belgische ambassade in Den Haag DEN HAAG - Vanaf woensdag 4 tot en met vrij dag 6 augustus kunnen belangstellenden op de Belgische ambassade in Den Haag het condoléance-register voor koning Boudewijn tekenen. Dat heeft de cultureel persattaché Verdonck van de Belgische ambassade maan dagochtend desgevraagd meegedeeld. De woordvoerder zegt dat het mannelijk Belgisch am bassadepersoneel uit piëteit met hun overleden koning dezer dagen een zwarte das zal dragen en dat de Belgi sche nationale vlag aan de Lange Vijverbergg 12 halfstok hangt. Hoewel de ambassade vanuit Brussel nog geen precieze instruc ties heeft ontvangen, ver wacht Verdonck dat de na tionale rouw in België en op de ambassade in Den Haag tot 7 september zal voortdu ren. Op die datum zou ko ning Boudewijn 63 jaar zijn geworden. Koning Boudewijn overleed zaterdag tijdens zijn vakan tie in de Zuidspaanse stad Motril. Zijn stoffelijk over schot arriveerde zondag avond in Brussel. Het is de bedoeling dat de overleden koning woensdag wordt op gebaard. Donderdag kan af scheid van de Belgische ex- monarch worden genomen. De officiële begrafenis volgt zaterdag in de St. Mi- chielskathedraal in Brus sel. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2