Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis krijgt eigen elektriciteitscentrale 1 GRATIS ADVERTENTIE Braderie in Scharendijke profiteert van mooi weer UW KRANT VAN swwEMUimm r 0 Veel diefstallen uit tenten deze zomer ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE j Volgend jaar renovatie van beide verpleegafdelingen en de dienstruimten Na wat aarzelend, begin dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 2 AUGUSTUS 1993 149e JAARGANG NR 25401 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Over ongeveer een week begint bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis de bouw van een elektriciteitscentrale. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee krijgt haar eigen elektriciteitscentrale. Op initiatief van de Delta Nutsbedrijven wordt naast het ziekenhuis een kleine, gasgestookte elektriciteitscen trale gebouwd die is bestemd voor de energievoorziening van het ziekenhuis zelf. De bouw begint nog deze maand. Het betreft een project waarvoor het energiebedrijf subsidie krijgt van de rijksoverheid, omdat het besparing van energie oplevert. Verder heeft de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen (waarin het Zierikzee- se en het Goese ziekenhuis zijn verenigd) plannen gereed liggen voor een dertig miljoen gulden kostende renovatie van de beide verpleegafdelingen en dienstruimten van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Wan neer het ministerie van WVC hieraan haar goedkeuring verleent, begint men in 1994 met de werkzaamhe den. Zoals bekend wordt het zusterhuis (dat indertijd aan het ziekenhuis werd vastgebouwd ten behoeve van de huisvesting van verpleegkundigen) in oktober van dit jaar afgebroken. Het is de bedoeling om de vrijkomende grond te verkopen aan makelaardij Bij de Vaate uit Zierikzee die er luxe seniorenwoningen op wil bouwen. Dat alles werd bekend ge maakt door facilitair manager van de Stichting Oosterschel- deziekenhuizen, B. Bouman. De bouw van een aparte eigen elektriciteitscentrale voor de energievoorziening van een grootverbruiker van gas en elektriciteit, in dit geval het Zweedse Rode Kruis Zieken huis, in niet nieuw in Zeeland. Ook bij het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes realiseerde Delta Nutsbedrijven reeds een kleine elektriciteitscentrale. Tbt voor enkele jaren werd alle elektriciteit, die nodig is voor de Zeeuwse bedrijven, instel lingen en particuliere huishou dens, opgewekt in de conven tionele energiecentrales (kolen- gas- en oliegestookte ketels) en de kernenergiecen trale van de Delta Nutsbedrij ven, in Borssele. Onder meer omdat het warme afvalwater rechtstreeks wordt gedumpt in de Westerschelde, is het rendement waarmee de conventionele centrales elek triciteit produceren laag (onge veer dertig procent). Vanuit dat gegeven ontstond het idee ge bruik te maken van het warme afvalwater om het rendement op te voeren en daardoor kostenbesparend te werken. Men ontwikkelde het WKK (Warmte Kracht Koppeling) project. Het idee om via de bouw van een klein energiestation bij een bedrijf of instelling de, voor dat bedrijf, benodigde energie ter plaatse te produce ren en tevens gebruik te maken van de warmte van het afval water. Het rendement van het energiestation kan zo worden verhoogd tot 85 procent. Voor het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis betekent dit dat rechts/achter de hoofdingang een gebouwtje komt., waarin Delta Nutsbedrijven een ener giecentrale installeren die wordt gestookt op aardgas. Verder wordt de apparatuur waarmee de energievoorzie ning van het ziekenhuis wordt geregeld (zoals CV-installatie, warmwaterinstallatie, nood- aggregaat) overgebracht naar dat gebouwtje. De 'machineka mer' van het ziekenhuis be vindt zich momenteel in een kelder onder het naast het hoofdgebouw gelegen parkeer terrein. Via een ondergrondse gang van zeventien meter wordt de nieuwe energiecen trale/machinekamer van het vervolg pagina 2 A/s mensen niet voor de toekomst zorgen zullen wij weldra voor het heden moeten zorgen. t Chinees spreekwoord SCHARENDIJKE - De Middenstandsvereniging Scharendijke kan terugzien op een drukbezochte braderie. Het weer liet zich van zijn beste kant zien en dat was van invloed op de belangstelling voor het evenement. ,,Het kwam wat aarzelend op gang, maar dat kwam door het weer", aldus J. van Iwaarden van de midden standsvereniging. Vorig jaar kwam iedereen 's ochtends naar de braderie en ging men 's middags naar het strand. Nu was het de hele dag druk". De Middenstandsvereniging Scharendijke had er alles aan gedaan om van de braderie een voor iedereen aantrekkelijk gebeuren te maken. Alles bij elkaar stonden ruim zestig De paraplu's konden thuisblijven... (Foto: Marijke Folkertsma). kraampjes opgesteld in het centrum van het dorp. Zo'n beetje alle branches waren ver tegenwoordigd. Naast de com merciële kramen was een plaatsje ingeruimd voor de NH-kerk en het peuterspeel- zaalwerk. De Schouwse Rei was ook dit jaar weer present om het publiek te vermaken met oud-Hollandse liedjes en muziek. Loeren In de vroege ochtenduren was het nog relatief, stil in Scharen dijke maar halverwege de och tend begon de bezoekers stroom goed op gang te komen èn binnen de kortste keren stond het parkeerterrein bij het sportveld al helemaal vol. Bezoekers hadden de grootste moeite om de trouwe vierwie ler kwijt te raken en voor een aantal was het geduld hebben en loeren op vrijkomende plek jes. De meeste bezoekers be gonnen hun rondgang over de braderie op het Zwarte Plein, waar de meest uiteenlopende produkten te koop werden aan geboden. Om de braderie wat te verle vendigen waren enkele kleine kermisattracties present en- zorgde Schouwse Rei voor de muzikale omlijsting. Menige toerist pauzeerde even ter hoogte van het muziekge zelschap om te horen hoe het afliep met het Luie Wief en wat er gebeurde met Johanna, het meisje voor halve dagèn. Met beide dames loopt het overi gens slecht af. Het 'Luie Wief' wordt met de dood bestraft voor haar ontoelaatbare lui heid en Johanna eindigt als 'twee dolen, slechts één lijk'. Ook de moeite waard was het bizarre verhaal van de vrijage in een haverkist. Een vrijage die volgens het verhaal van Schouwse Rei kroost opleverde dat bij geboorte het stro nog in de mond had. Uiteraard stond ook de meezinger De Snitsel- bank op het programma van Schouwse Rei. Van een heel an dere orde was het optreden van de standwerker die pannen aan de man probeerde te brengen. „Kent u die? Die pannen met zo'n anti-aanbaklaag. Daar mag je niet eens met een dood gewone vork in en als dat laag je eenmaal beschadigt is het of een andere pan kopen of eerst dat laagje opeten. En dat is niet gezond", zo betoogde de pannenverkoper. Goed gebekt prees hij zijn waren aan terwijl hij ondertussen demonstreerde dat aanbakken er bij zijn pan nen niet bij was en dat handige koks of kokinnen zijn pannen zelfs zouden kunnen gebruiken voor het bakken van een cake of taart. Zoals al aangestipt was op de braderie in Scharendijke ook plaats ingeruimd voor enkele non-profitorganisaties. Voor de eerste keer was de NH-Kerk van de partij. „Vroeger stond hier de Vrou wenvereniging, maar die is op geheven", aldus C. van Nieu- wenhuizen van de Nederlandse Hervormde Kerk van Scharen dijke. Samen met mevrouw N. de Glopper was hij present om te proberen de kas van de kerk wat te spekken. „Wij mogen niet klagen over de belangstel ling", aldus Van Nieuwenhui- zen. „En de verkoop loopt ook goed". Uiteindelijk zou de deelname aan de braderie in Scharendijke het kerkgenoot schap bruto 1300,- opleveren. „Dat is toch meer dan ik ver wacht had", aldus Van Nieu- wenhuizen na afloop van de braderie. „Voor ons was het de eerste keer en dan is het toch altijd een beetje een gok". Ook de heer Van Iwaarden toont zich tevreden over het verloop van het evenement. „Gisteren met al die regen hield ik mijn hart vast. Dan zeg je uit de grap 'Alles wat vandaag valt kan morgen niet vallen, en dan komt het nog uit ook". Af en toe zon m HET WEER r Vannacht kans op een bui en mi- nimumtemperatuur omstreeks 14 graden. Overdag af en toe zon en vooral in het noorden nog een en kele bui. Middagtemperaiuur van 20 graden in het noorden, tot 24 in het zuid- oosten van het land. 3 RIDDER J. de Wilde werd bij zijn afscheid van het Waterschap S'chouwen-Duiveland geridderd. 4 GOOCHELAAR Goochelaar Zoran Nikolic wil in Nederland een nieuw bestaan beginnen. 5 REUNIË Voorgenomen sloop van zusterflat inspireert vroegere bewoners tot reunië. 6 CAMPINGVOETBAL Cantina Banana naar winst in campingvoetbaltoer nooi. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ook zakkenrollerij en diefstallen uit auto's ZIERIKZEE - Volgens de Politie Schouwen-Duive- land worden deze zomer veel diefstallen gepleegd in tenten. De diefstallen vinden vooral plaats op cam pings in de Westhoek van Schouwen terwijl de kam peerders liggen te slapen. Afgelopen vrijdag en za terdag gebeurde dat weer zes keer. Ook de reeks auto-inbraken gaat gestaag door; vrijdag en zater dag werden vijf mensen hiervan de dupe. Verder werd aangifte gedaan van een geval van zakkenrol lerij. De diefstallen uit tenten wer den gemeld vanaf een camping aan de Jonge Jan Boeyesweg te Haamstede en een camping te Ellemeet. L. uit Opmeer raak te,op die manier een portemon nee met vijfhonderd gulden kwijt, K. uit Zuidwolde een portemonnee met 85 gulden en persoonlijke papieren, Van de B. uit Heeze twee portemon nees met in totaal 230 gulden en persoonlijke papieren en H. uit Nieuw-Leusden een porte monnee met veertig gulden. Verder werd daarbij ook de no dige kleding gestolen. S. uit Oosterhout miste onder meer twee spijkerbroeken, truien en T-shirts. De inbraken en diefstallen uit auto's gebeurden aan de Haaij- mansweg te Burgh-Haamstede, de Hageweg te Bruinisse, de Kijkuit te Zonnemaire, de Blankersweg te Brouwersha ven en de Brouwersdam te Scharendijke. Drie keer werd daarbij de radiocassettespeler gestolen. Uit de auto van een Duits echtpaar, dat aan de Blankersweg hun tent aan het opzetten was, werd .800 gulden gestolen plus de autosleutels en persoonlijke papieren. Aan de Brouwersdam werd een hoe veelheid surfmateriaal vanuit een auto gestolen. Zakkenrollers Mevrouw V. uit de gemeente Westerschouwen werd het slachtoffer van zakkenrollers. Toen zij in het centrum van Zie rikzee aan het winkelen was in een supermarkt werd de porte monnee gestolen die in een tas zat die aan het winkelwagentje hing. Er zat ongeveer 150 gul den in. Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een D kwartaalabonnement f 48.50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. k f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: •y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. i GD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. zzn_|

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1