'Zeeland aan de kant, dat heb je mooi zelf in de hand' Zierikzeese studio Omroep Zeeland nadert voltooiing streeknieuws Gezamenlijke actie provincie en Stichting Nederland Schoon Snelheid is de kracht van radio, en dat moet je uitbuiten VRIJDAG 30 JULI 1993 NR 25400 3 Verwachting t/m dinsdag 3 augustus WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht zuidwest 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht zuidoost 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 31 juli Zon op 05.58, onder 21.29 Maan op 20.03, onder 03.48 1 aug.Zon op 05.49, onder 21.28 Maan op 20.33, onder 04.57 2 aug.Zon op 06.01, onder 21.26 Maan op 20.57, onder 06.06 Volle Maan: 2 aug. (14.11). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Augustus begint mooi. De zon komt er goed bij en de regen kansen zijn niet al te groot. Dit komt doordat een hogedrukgebied meer greep krijgt op ons weer. Het ligt op de Atlantische Oceaan, ten noord westen van Spanje, en het krijgt morgen een uitloper tot over zuid- Duitsland. Deze uitloper groeit uit tot een zelfstandig hogedrukgebied waarvan het centrum zondag boven Polen ligt. Toch blijft het uitkijken. Dankzij een zuidwestelijke stroming in de bovenlucht, kunnen weersto- ringen vrij gemakkelijk doordringen tot west-Europa. Het blijft dan ook onzeker hoelang de weersverbete- ring aanhoudt. Morgen is het een heldere, frisse dag. Er vallen enkele buien en het wordt niet veel warmer dan een graad of 19. Verder bepalen zon en stapelwolken het weerbeeld, evenals de stevige westenwind. Bo ven land is deze wind matig van kracht, aan de kust krachtig. En bo ven het waddengebied trekt hij mis schien aan tot windkracht 7, dat is een harde wind. Vanaf zondag neemt de wind sterk in kracht af en staan Nederland een paar mooie dagen te wachten. UTRECHT - De leden van de Dienstenbond FNV nemen in de loonsverhogingen voor het komende jaar genoegen met een compensatie van de geste gen prijzen. Bijna een derde deel van de leden vindt zelfs dat de looneis lager mag zijn dan de prijscompensatie. Geen enkele verbetering van de sala rissen, de door het kabinet ge wenste nullijn, wijzen de leden van de bond echter van de hand. Advertentie weer op het stadhuis is. Dan ga je iemand niet thuis storen als het niet strikt noodzakelijk is. Je bent als radioverslaggever ook veel meer aan het regisse ren. Je moet de mensen met wie je praat duidelijk maken dat ze kort en duidelijk moeten antwoorden. En als dat niet goed uit de verf komt doe je het desnoods maar een keer over", aldus Van der Wouden. ,,Ik ver gelijk het weieens met het werk van een fotograaf. Je moet op het juiste moment op de juiste plaats zijn". ZIERIKZEE Geslaagd Bij de onlangs gehouden exa mens voor het Middenstands diploma slaagden de volgende leerlingen van de Zierikzeese Middenstandscursus. Voor cer tificaat I en II: Martijn Agema, Petra Borghouts-Woestenberg, Nathalie Delfgaauw, Almira van Donge, Wim Flikweert, Ali Flik weert-Jongejan, Trudy Groenleer-Kouwen, Pieter Haeck, Jeannette Haze, Sandra Henstra-Priemis, Lia de Jong- Magilsen, Jaap Kloet, Eline Kloet-van 't Veer, Monique Lie- vense, Anneke Sluijs-van de Klooster, Ineke van der Waart- van Velthoven, Betty van Wijk- Wolff. Voor certificaat I slaagden: Leo Elenbaas, Leo Kostense, Jaco- leen van Maurik, Ellen Panne- koek-van de Velde, Rita Saman-van Mill, Georgette Scheffers-Koen, Leona Tiele- man-Kostense, Ans de Vlieger- van den Bos. De nieuwe cursus start op 30 augustus aanstaande. Aanmel den bij de heer Van der Snep pen, telefoon 01110-12442. BROUWERSHAVEN Bingo Op woensdag 11 augustus wordt er in woonzorgcentrum de Poortershof een bingo ge houden. De avond begint om 19.00 uur in de recreatiezaal. VEENDAM - Een 57-jarige Duitser uit Wiefelstede is in de praktijk van een arts te Veen- dam overleden aan een hart aanval, nadat hij daarvoor an derhalf uur langs de weg Veendam-Pekela op hulp had gewacht. y ZIERIKZEE - Snoeppapier, patatbakjes, blikjes, sigarettenpeuken. Allemaal troep die op straat, op het strand of in de natuur achteloos wordt weggegooid. Rommel waar niemand zich verantwoordelijk voor voelt, maar waaraan ieder een zich ergert. Niemand wil tenslotte in het afval van een ander zitten. Zeeland aan de kant. Dat heb je mooi zelf in de hand is de actie die de provincie Zeeland en de Stichting Nederland Schoon tesamen met de gemeenten en de recreatie ondernemers in Zeeland in juli en augustus van dit jaar voeren. De actie staat in het teken van de bestrijding van zwerfafval. De actie is mogelijk gemaakt door de provincie Zeeland, vanwaar het initiatief afkom stig is, en de financiële bijdra gen van Coca Cola en McDo nald's. In het kader van de actie wor den meer dan 200.000 afvalzak- jes uitgedeeld aan recreanten, met de boodschap hun afval hierin te doen en mee terug te nemen. Speurtochten Tfevens hangen overal actie posters 'Zeeland aan kant. Dat heb je mooi zelf in de hand.' Door middel van activiteiten als speurtochten voor kinde ren, het maken van zwerfafval- kunstwerken. enzovoorts wordt de actie lokaal verder in gevuld door de individuele on dernemers, de plaatselijke VW's en recreatiewerkers. Aan de actie is ook een prijs vraag gekoppeld voor de re creanten. De inzenders van de meest originele zwerfafval-tips winnen een fiets. Zwerfafval ontsiert de omge ving en ontstaat vaak achte loos. Het opruimen is echter erg arbeidsintensief en kost veel geld. Iedereen kent de puinhopen die op het strand en in de duinen achter blijven na een mooie zomerdag. Op het strand van Scheveningen bij voorbeeld blijft na zo'n dag meer dan een treinwagon vol met afval achter. Jaarlijks wordt voor meer dan 550 mil joen gulden besteed om zwerf afval op te ruimen. Dat is 36,- per Nederlander. Het probleem van zwerfafval lijkt eerder toe dan af te ne men. Een aantal oorzaken ligt hieraan ten grondslag. Tfen eer ste gebruiken we meer verpak kingen dan vroeger. Bovendien zijn de huidige verpakkingen die we gebruiken moeilijk af breekbaar, Als het er eenmaal ligt, kan het jaren blijven lig gen. Vergelijk de 'schillen' van vroeger met de verpakkingen van bijvoorbeeld kunststof en blik van nu. Ook onze con sumptiepatronen zijn veran derd. We eten en drinken steeds meer 'onderweg', waardoor het dilemma 'waar laat ik mijn af val?' veel vaker speelt dan vroeger. De belangrijkste oorzaak van het zwerfafvalprobleem is mis schien echter wel de mentali teit. Veel mensen gooien hun afval 'zomaar' weg, ze vinden het niet belangrijk, denken er niet bij na of stellen anderen verantwoordelijk voor het schoonhouden vart het terrein. Dooddoeners als 'er ligt al zo veel', 'dat ruim ik morgen wel op', 'ik zie nergens een afval bak', 'dat verteert gewoon', 'ach, dat kleine beetje' of 'ze maken het hier toch wel schoon' liggen ten grondslag aan deze mentaliteit. De actie 'Zeeland aan kant' speelt hier op in. Een schoner Zeeland be gint tenslotte bij jezelf. Tips Rondslingerende etensresten, papier en overvolle afvalzak ken gaan stinken en trekken (on)gedierte aan. Niet prettig voor jezelf en je omgeving. Voor peuken zijn ooit asbak ken bedacht. Met een leeg con- servenblikje kun je voorkomen dat je ze op de grond 'moet' uit trappen. Vraag de ijscoverko per je ijslollie-papiertje bij zijn afval te doen. Wcgwerpser- vies kan heel gemakkelijk zijn. Maar veroorzaakt wel veel zwerfafval als je het in de na tuur achterlaat. Nat en kleve rig afval onderweg is lastig maar je kunt er op voorbereid zijn. Neem altijd een afvalzak- je mee, waar je een en ander tij delijk in kan bewaren. In de auto, op de fiets, naar het strand of naar het bos. Zijn de afvalbakken op het strand vol, neem je afval dan mee terug. Je hebt vast nog de zak waarin je de spullen mee naar het strand hebt genomen. Afval trekt afval aan. Je eigen afval is vaak het begin van een hele berg. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17W% B.T.W Ruim een jaar geleden maakte Van der Wouden de overstap van de schrijvende journa listiek naar het radiowerk en tot op heden heeft hij nog geen moment spijt gehad van dat be sluit. Voor hem was het gebrek aan opname- en montagefacili teiten een handicap. ,,Op den duur gaat het tegenstaan om weer in de auto te moeten stap pen en naar Oost-Souburg te moeten rijden, maar het gaat vooral ook ten koste van de snelheid", aldus Van der Wou den. ,,Als er iets gebeurt moet je er snel bij kunnen zijn en als je dan eerst van Oost-Souburg terug naar Schouwen-Duive- land moet is dat niet echt snel te noemen. Als er om half twaalf iets gebeurt, een onge luk of een grote brand bijvoor beeld, mqet de luisteraar om twaalf uur op Omroep Zeeland horen wat er aan de hand is". Ander medium Luistercijfers wijzen uit dat hoewel de luisterdichtheid op Schouwen-Duiveland voor ver betering vatbaar is de regiona le omroep zich toch mag ver heugen in een groeiende schare luisteraars op Schouwen-Dui veland. Omroep Zeeland dient, zo betoogt Van der Wouden, ze ker niet gezien te worden als een concurrent van de - op Schouwen-Duiveland goed ver tegenwoordigde - schrijvende pers. ,,Ik geloof daar niet in. Radio is gewoon een ander medium met éen andere functie, een an dere vorm. De sterke punten van radio zijn de snelheid en het geluid. In een .krant kun je met een foto een verhaal il lustreren, via de radio kun je niets laten zien". Daar staat te genover dat het onvervalste Bruse taaltje van 'Wullum uut Bru' via de radio overkomt zo als het is. Van der Wouden: ,,Het is gewoon verschrikke lijk moeilijk om de manier waarop die man praat in een krante-artikel weer te geven". Het begrip snelheid loopt als een rode draad door het ver haal van Van der Wouden. Een Brutaal Als radio-verslaggever moet je, zo stelt Van der Wouden, vaak net ietsje harder en net ietsje brutaler zijn dan de krante journalist. ,,Als je bijvoor beeld een wethouder belt voor een reactie en hij is niet op het stadhuis, dan bel je hem thuis want je moet die reactie ge woon tijdens de uitzending hebben. Als je voor een kran teartikel commentaar nodig hebt wacht je bijvoorbeeld tot de wethouder in kwestie wel Recreatie brengt geld in het laatje, maar zorgt ook voor rommel... (Archieffoto). ochtendkrant kan als er 's mid dags iets gebeurt daar pas de volgende ochtend melding van maken. Een omroep kan er meteen een verslaggever op af sturen en diens verslag live in de ether brengen. Als voor beeld noemt Van der Wouden de polio-epidemie die paniek zaaide in heel Nederland. Om roep Zeeland functioneerde toen als vraagbaak voor men sen die met vragen zaten. Uit zendingen over de epidemie werden in samenwerking met de GGD verzorgd en het gevolg was dat de telefoon roodgloei end stond. ,,En bij een krant kan het gebeuren dat je 's mor gens een bericht binnenkrijgt wat 's middags alweer achter haald is. Maar dat kun je dan pas de volgende dag weer rechtzetten", aldus Van der Wouden. Hij wijst erop dat Omroep Zeeland ook een heel duidelijke functie heeft in tij den van nood. Omroep Zeeland-verslaggever A. van der Wouden: Mensen hier moeten nog wennen aan Omroep Zeeland." (Foto: Marijke Fol- kertsma). ZIERIKZEE - „Snelheid is de kracht van radio en die snelheid wordt aangetast als je steeds moet pendelen tussen Zierikzee en Oost-Souburg. Gelukkig hoeft dat nu niet meer". Verslaggever A. van der Wouden van Omroep Zeeland is in zijn nopjes met 'zijn' studio in Zierikzee. Het werk aan de studio is zo goed als afge rond en als de laatste puntjes op de i gezet zijn beschikt Van der Wouden over een goed geoutilleerde uitvals basis. Hij noemt als voorbeeld de storm die in januari 1990 Zee land teisterde. Via de radio kan men de luisteraar dan in prin cipe van minuut tot minuut op de hoogte houden van de situa tie. De houding van het publiek te genover radio is, zo blijkt uit het verhaal van Van der Wou den, vaak een beetje tweeslach tig. ,,Ik denk dat mensen vaak moeten leren luisteren naar een regionale omroep, maar aan de andere kant is radio iets wat tot de verbeelding spreekt. „Voor mensen is het heel bij zonder als ze 'op de radio ko men', stelt Van der Wouden. Aan de ene kant streelt het na tuurlijk het ego als de radio verslaggever met de nodige egards behandeld wordt, maar aan de andere kant kan dat ontzag voor het medium ook een nadeel zijn. Radio is het mooiste wat er is, maar het is jammer dat je er een recorder voor nodig hebt. Het aanteken boekje van de krantejournalist is heel gewoon. Iedereen heeft thuis wel een opschrijfboekje. Maar het is heel wat anders als je een microfoon onder de neus geduwd krijgt", aldus Van der Wouden. ,,Je moet mensen vaak eerst op hun gemak stel len voordat je met een radio interview begint".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3