de QVZ) POLIS 7.500 VN-militairen voor Bosnië nabij Schoonerbeekerheideschapen smullen van het Haagse gras Ook zo geschrokken van uw nieuwe autopremie? <^lage premie, verantwoorde dekking ^maximaal 20% startkorting* boven uw schadevrije korting Hanse Verbeek Verzekeringen Bel 01119-1314 Dienstplichtigen weg uit ex-Joegoslavië bij escalatie geweld Schippers willen bemiddeling Belgische minister van verkeer Minister Kooijmans: Kudde schapen in recreatiegebied De Uithof Schippers kunnen op politiehulp rekenen 'Klachten over post geen indianenverhalen' b'BU.Mcer&o vté DMBceXibae Scflcct ££izmj ^eaee^ .Bieeeu tkefÉK) HB-r \jMBL DEURLOO 2 ZIERIKZE'ESCHE NIEUWSBODE Advertentie bij acceptatie 2 treden. Algemene Vereniging Nederlandse Militairen: AMERSFOORT - Dienstplichtige militairen in ex- Joegoslavië moeten daar weg als de situatie er ge vaarlijker wordt. Zij moeten tenminste hun bijdrage aan de VN-macht kunnen heroverwegen. Dat heeft de Algemene Vereniging Nederlandse Militairen (AVNM) donderdag gesteld. De AVNM is verbaasd dat mi- nister Ter Beek van Defensie juist nü nog eens 150 dienst plichtigen voor de VN-macht in het gebied heeft toegezegd. De opleiding in het Brabantse Os- sendrecht is voorts toegespitst op het bewaren van de vrede, niet op het afdwingen ervan. De verontrusting van de AVNM volgt op het Kamerdebat over de mogelijke inzet van Neder landse F16-gevechtsyliegtui- gen. De VN geeft daar waar schijnlijk volgende week al toestemming voor. Als ge vechtsvliegtuigen worden in gezet, haalt de AVNM de voor malige VN-commandant gene raal Morillon aan, is een uit breiding van de grondtroepen gewenst met 30.000 man om de veiligheid van de aanwezige militairen te beschermen. Maar er is slechts gekozen voor ,,de lichte optie" van 7.500 man. De vereniging vreest dan ook dat de veiligheid van de grondtroepen niet langer is ge garandeerd. Als er VN-bombardementen komen om veilige zones te be schermen, zijn represailles te gen de VN-macht heel goed mo gelijk. De AVNM is met 22.500 leden de grootste belangenver eniging voor dienstplichtigen. Ruim 65 procent van hen is er lid van. ROTTERDAM - De actievoerende binnenschippers willen dat de Belgische minister van verkeerswezen en de infrastructuur, Guy Coëme, het binnenvaart- conflict vlot trekt tussen minister Maij en de schip pers. Dat hebben actieleiders desgevraagd meege deeld. Het conflict is in een impasse geraakt door het stuklopen woensdag van de bemiddeling door Maij's onderhandelaar Biesheuvel. De schippers heb ben inmiddels hun Belgische collega's gevraagd Coëme, een Waalse socialist, te benaderen. Het verzoek tot bemiddeling heeft Coëme nog niet bereikt, zo liet een woordvoerster van de minister weten. Coëme heeft de hele dag in Belgische begrotingsbesprekingen geze ten. Hij was wel verrast over het verzoek, aldus de woord voerster. De blokhoofden kre gen donderdagavond steun voor het plan Coëme te benade ren van de actievoerders op de negentien lokaties. Ook beslo ten de schippers tot andere ini tiatieven. Zo willen zij indirect contact leggen met de verla ders om een convenant over vervoer per beurs te maken. De actievoerders stellen hun ver trouwen in de Belgische minis ter omdat hij de schippers in zijn eigen land al een wettelijk toerbeurtstelsel voor het ver voer op de noord-zuidroute heeft toegezegd. Ook heeft hij een convenant tussen schippers en bevrachters bewerkstelligd. Bovendien is de „beurtrol" van België naar Frankrijk wette lijk 'geregeld. „Hij heeft dus een voorsprong." Minister Maij zei woensdag al dat voor over leg „de deur nog steeds open staat". Wel kan alleen binnen het plan-Biesheuvel worden gesproken. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 31 juli 02.35 152 08.40 129 15.10 147 21.15 - 146 1 augustus 03.40 165 09.40 - 125 16.05 155 22.10 - 151 2 augustus 04.30 172 10.25 - 119 16.50 160 22.55 - 154 31 juli 01.05 149 07.35 - 124 13.40 145 19.55 - 142 augustus 02.05 163 08.15 - 122 14.25 155 20.40 - 150 2 augustus 02.45 173 08.50 - 119 15.15 162 21.15 - 154 31 juli 02.45 159 08.45 - 138 15.30 156 21.15 - 154 1 augustus 04.00 177 09.40 - 134 16.30 169 22.05 - 159 2 augustus 04.50 188 10.25 - 128 17.20 177 22.45 - 161 31 juli 02.40 158 08.40 - 135 15.15 153 21.15 - 151 1 augustus 03.50 173 09.40 - 130 16.20 164 22.10 - 157 2 augustus 04.40 181 10.25 - 125 17.05 169 22.50 - 159 WEMELDINGE Springtij 4 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Minister Kooijmans van buitenlandse zaken verwacht dat de Verenigde Naties binnen af zienbare tijd alsnog de 7.500 man bijeen weet te brengen voor de troepenmacht die de beveiligde zo nes in Bosnië moet beschermen. De bewindsman zei dit donderdag in de Tweede Kamer tijdens een inge last overleg over de situatie in het voormalige Joe goslavië. Nederland draagt 400 man bij. De kamercommissie voor bui tenlandse zaken, ontwikke lingsamenwerking en voor de fensie uitte felle kritiek op het feit dat de EG-partners hun toezegging om 7.500 man op de been te brengen niet waar we ten te maken. Alleen Frankrijk en Nederland hebben tot nog toe een aanbod gedaan. Ook Denemarken zal eventueel manschappen op de been bren gen voor het garanderen van de humanitaire steun in Bosnië. Alle fracties willen dat Kooij mans op korte termijn zijn EG- collega's aanspreekt opdat zij hun inspanning vergroten. Dat kan op zijn vroegst komende maandag. Kooijmans maakte duidelijk dat secretaris-generaal Bou tros Ghali van de Verenigde Naties de Veiligheidsraad don derdag nog een voorstel zal voorleggen voor het op de been brengen van de „lichte optie" van 7.500 man. Behalve uit de 400 Nederlandse manschappen bestaat de troepenmacht uit een brigade van 3.000 Pakista ni, 1.000 Fransen, 1.000 man uit Jordanië, alsmede een Noordse bijdrage van Zweden en Noor wegen ter grootte van circa eveneens 1.000 man. De be windsman weet niet wanneer de troepen operationeel kun nen zijn. Kooijmans liet er geen misverstand over bestaan dat de 7.500 man die de VN nu weet op te hoesten slechst een „lichte optie" is. Voor werkelij ke bescherming van de bevei ligde gebieden in Bosnië zijn zeker zo'n 30.000 man nodig. „Maar het zal buitengewoon moeilijk zijn om de 30.000 op de been te brengen, vandaar dat de eerste prioriteit nu bij de 7.500 man ligt", aldus de mi nister van buitenlandse zaken). Waarschuwing Minister ter Beek van defensie waarschuwde voor de illusie dat de 7500 man snel in de veili ge gebieden aanwezig zal zijn. Om logistieke redenen zal dat nogal wat voeten in de aarde hebben, omdat er nog al wat landen zijn die alleen voetsol daten leveren zonder de beno digde uitrusting en materieel. Dat geldt bij voorbeeld voor het Pakistaanse detachement. Duitsland heeft toegezegd aan die logistieke uitrusting een bijdrage te leveren. Nagenoeg alle fracties spraken schande over wat de EG feite lijk heeft bereikt en bereid is aan nieuwe inspanningen te le veren. Van alle kanten werd aangegeven dat andere EG- landen meer moeten doen. Mi nister Kooijmans was het daar mee eens, zeker wat de finan ciële bijdrage betreft. Na Groot-Brittannië en Duitsland doen Nederland en Denemar ken het meest. Bij andere EG- landen moet meer geld zijn los te krijgen, meent Kooijmans. Hij zei zich zorgen te maken over de onderhandelingen tus sen Serviërs, Kroaten en Bos- niërs in Genève. Wat hem be treft zal de EG geen regeling aanvaarden die aan de moslim bevolking wordt opgelegd en die niet „leefbaar en eerlijk" is. De bewindsman heeft zijn Bel gische collega Claes gevraagd als EG-voorzitter zo spoedig mogelijk een bijeenkomst van de EG-ministers van buiten landse zaken uit te schrijven om nog invloed op de onder handelingen in Genève te kun nen uitoefenen. Hij vindt dat aanvallen op VN-troepen, zoals die onlangs tot twee maal toe tegen Franse eenheden in Bos nië hebben plaatsgevonden, niet getolereerd kunnnen wor den. Hij was het eens niet de Tweede Kamer dat de VN- troepen in die gevallen ook ge weld moeten gebruiken, waar toe zij door de Veiligheidsraad zijn gemachtigd. DEN HAAG - Ver van de Drentse heide hoedt Carla Huiberts-Gerfin sinds kort haar kudde schapen in Den Haag. Aan de rand van de stad in het recreatie gebied De Uithof begraast het Schoonerbeekerhei- deschaap de velden. Drie Border Collies, de scha penhond bij uitstek, houden de kudde in de gaten. Jarenlang was Huiberts een herder zonder eigen kudde. Ze gaf demonstraties en deed mee aan schaapdrijverswedstrijden. Verliefd is ze op het Schooner- beekerheideschaap. „Tben de gemeente een kudde wilde heb ik gezegd; ik doe mee maar dan wel met die schapen. Ze zijn zo mooi met hun adelijke hoofd, hun lange vacht en hoge poten. Ze kunnen goed veel lopen én gaan lang mee. De Schoonebee- ker is geen vlees- of wolschaap maar een kuddeschaap bij uit stek. Dat was vroeger zo en dat geldt nog steeds", vertelt Hui berts enthousiast. De dieren komen oorspronkelijk uit de buurt van het Drentse Schoo- nebeek. Huiberts is bezeten van schapen en honden. „Ik heb de afgelopen jaren regel matig Drentse herders gehol pen. Heerlijk, om met zo'n kudde over de uitgestrekte hei te lopen." Maar met het recrea tiegebied is ze ook tevreden. „Je ziet de stad maar als je met je rug naar de flats toestaat waan je je in een groot natuur gebied." De schapen, de hon den en de herderin zijn niet de zoveelste nieuwe. Haagse toe ristische attractie. Nét zoals op dé heide, hebben de dieren èen taak: via begrazing de flora en uiteindelijk de fauna te verbe teren. De gemeente Den Haag, eigenaar van de schapen, hoopt dat over enkele jaren in De Uit hof nu nog bijzóndere planten en bloemen volop te vinden zullen zijn. De schapen grazen het gebied niet kaal maar knabbelen het gras hier en daar weg zodat ander groen een kans krijgt. Maar zover is het nog lang niet. De schapen zijn nog jong en ge ring in aantal. Dertig schapen telt de kudder> Huiberts hoopt dat die komen de jaren uitgroeit tot zo'n 150. Volgend jaar worden de eerste lammetjes verwacht. Sinds twee weken trekt de herderin met haar kudde rond. „De hon den en de schapen moesten aan elkaar wennen", zegt ze. 's Nachts en in het weekeinde staat de kudde in een wei met een kleine schaapskooi erin. De Border Collies heeft ze zelf opgeleid. Als de kudde rustig graast, liggen de honden er braaf bij. Een fluitje van Hui berts is genoeg om een hond aan het werk te zetten: zorgen dat de kudde bijelkaar blijft. Elke hond heeft zijn eigen sig nalen en commando's. De die ren komen uit het grensgebied van Engeland en Schotland. Het ras wordt nog speciaal ge fokt om schapen te drijven. „Het zijn enorm intelligente beesten. Met veel geduld is hen veel te leren maar ze zijn moei lijk in de omgang. Ze hebben gauw zoiets van: bekijk het maar, ik weet het beter". De ei sen die aan de honden in Enge land worden gesteld, zijn hoger dan die in Nederland. „De kuddes grazen in woeste gebie den. Mocht een schaap afge dwaald zijn op een berghelling, dan is het aan de hond om het dier terug te brengen. Vaak kan dit maar op één manier want anders gaat het schaap dood", weet de Nederlandse herderin. Probleem Haar grootste probleem is te zorgen dat de schapen niet al lerlei weggetjes inslaan. „Op de heide is het makkelijk de kudde in het oog te houden. Hier in het recreatiegebied ben je ze zo kwijt als je niet oplet. De drie honden hebben soms hun „poten11' vol werk om het spul bijelkaar te houden." Ook loslopende honden kunnen veel last bezorgen. In De Uit hof staan nu borden met het verzoek de dieren aan te lijnen als de kudde in zicht is. „Ge lukkig doen veel mensen dit ook". De kudde trekt veel be langstelling. „Het is toch ook bijzonder om een schaapskud de in de stad te zien. Tbch blij ven mensen niet lang. Na tien minuten houden de meesten het voor gezien. Ik snap dat niet: de schapen 'vervelen mij nooit. Er is altijd wat nieuws te zien." DEN HAAG - Binnenschip pers kunnen rekenen op po litiebegeleiding om blok kades van actievoerende collega's te passeren, mits zij daar om vragen. Actie voerders die de wet overtre den, zullen worden ver volgd. Dat is de uitkomst van een bestuurlijk overleg donderdag in het ministe rie van binnenlandse za ken. De ministeries van justitie en binnenlandse zaken gaan er wel vanuit dat de de monstrerende schippers hun collega's „een vrije doorgang zullen verlenen". Aanleiding voor het ver scherpen van het beleid is het afwijzen woensdag door de actievoerders van de voorstellen van bemidde laar Biesheuvel. Hoe de po litiebegeleiding in zijn werk zal gaan, moet ter plekke door de autoriteiten worden bepaald, aldus een woordvoerster van het Lan delijk Coördinatie Centrum (LCC) van het ministerie van binnenlandse zaken. De rechtbank in Breda en Rot terdam hebben al in twee kort gedingen bepaald dat schippers recht hebben op hulp van de sterke arm. Tbt nu toe is het daar nog niet van gekomen. Volgens de zegsvrouwe van het LCC is het inzetten van de politie tegengehouden, in afwach ting van de uitkomsten van de bemiddelingspoging van Biesheuvel. Bij het Lande lijk Politiecoördinatiecen- trum Schippersactie heb ben al tientallen binnen schippers geïnformeerd naar politiebegeleiding. Nederlandse PTT'ers niet te spreken over vakbroeders DEN HAAG - Nederlandse PTT'ers hebben zelf kun nen ondervinden dat klachten over de post uit Italië niet berusten op indianenverhalen. In het personeelsblad van de Koninklijke PTT Nederland doen twee medewerkers van PTT Tblecom onder de kop „Italië is een knettergek land" verslag van hun bevindingen rond het opzetten van een eigen verkoopkantoor in Milaan. Zij leverden vijftig uitnodigingen voor de officiële opening aan bij een postkantoor in de buurt. Iben ze een week later nog eens honderd uitnodigin gen brachten, bleken de eerste vijftig er nog steeds te liggen. De directeur van het postkan toor zei, gevraagd om ophelde ring, er niet meer dan tien per dag te kunnen verwerken. De Nederlandse PTT'ers namen de zending terug en schakelden een particuliere koeriersdienst in. Ook dat mocht niet baten. De koerier liet het afweten we gens regen. Uiteindelijk stuur den de Nederlandse PTT'ers zelf een mannetje uit om per soonlijk de invitaties te bezor gen. Dat leverde daags daarna tal van verbaasde telefoontjes op. Italianen zijn kennelijk niet gewend post te ontvangen bij regen. De Italiaanse post- functionarissen geven volmon dig toe dat vakantiekaarten pas aankomen als de toerist al lang thuis zit. door Mare Legendre Vrijdag 30 juli Kerkwerve Country-avond. Café Kerkwer ve, Kerk weg 36. 21.00 uur. Renesse Elastiekspringen. Ring. 13.00- 22.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt. Op de Markt. 15.00-21.00 uur. Ouwerkerk Zomernachtfeest. Van 22.00 tot 02.00 uur. Zaterdag 31 juli Burgh-Haamstede Burghse rommelmarkt. Rond om kerk. 08.30-16.00 uur. Optreden van Joegoslavische goochelaar in Asielzoekerscen trum. 20.00 uur. Scharendijke Braderie op het Zwarte Plein. Vanaf 10.00 uur. Maandag 2 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Ouwerkerk Excursie Witlofstudieclub bij P. Dalebout. 19.30 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua- delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Just 2 of Us. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Van dinsdag 3 augustus t/m donderdag 5 augustus Neeltje Jans Optreden van het Hondje van de Ruyter bij Delta Expo. Dinsdag 3 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur bij zwembad On derdak. Orgelconcert Wim Boer in Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Woensdag 4 augustus Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 Donderdag 5 augustus Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Haamstede Rommelmarkt/bazar in ver zorgingshuis Duinoord. 10.00- 15.00 uur. Renesse Muziekdag. Dorpskern. 14.00 tot 22.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 6 augustus Kerkwerve Disco-avond. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Markt. 15.00-21.00 uur. Dreischor Barokconcert met muziek en dans. Aart Kot en Margriet Coppoolse in Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 7 augustus Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. ■09.00-12.00 uur. Oosterland Afscheid van PTT-er P. C. van den Berge in cafetaria Neffen d'EuIe, Markt 8. Maandag 9 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Exit two. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Dinsdag 10 augustus Kerkwerve Klaverjassen. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF i t i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2