GRATIS ADVERTENTIE UW KRAKT VAK SCHOUWEK-OUIVELAKU Drukke tijden Westersehouwen Actief De Stichting Thuiszorg Algemeen Maatschappelijk Werk Noord-Zeeland r I— ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sfeer Renesse verbeterd Juli was nat, koel en somber Nieuwe naam. Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Acties tegen Landbouw schap opgeschort 2 SCHAPEN 3 STUDIO 5 EHBO 9 VAN VOSSEN Zomernacht- feest Ouwerkerk uitgesteld Scherpere controle zwart werk in de horeca loont dé krant van schouwen -duiveland! j IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I VRIJDAG 30 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25400 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De boerderij van de Stichting Recreatie Activiteiten Wester sehouwen - de eigenlijke naam - oogt als een gezellige, maar verschrikkelijk chaotische ves ting. Het is bijna ondenkbaar dat de vrijwilligers het vanuit dat honk voor elkaar krijgen elke dag een programma te bie den in Renesse én Burgh- Haamstede. De Stichting Westenschouwen Actief probeert voor elke doel groep, van jong tot oud, activi teiten te organiseren. Dat loopt uiteen van straatmuziek en - theater tot sport en spelactivi teiten. Van 5 juli tot en met 28 augustus is er in de eerder ver melde dorpen of op het strand en campings altijd wel iets te doen. Van de 26 vrijwilligers die al les in goede banen leiden is As- trid Nieste de enigste vaste en betaalde kracht: ,,Ik zit hier zes maanden. Maar de andere vrijwilligers, veelal studenten aan een recreatieve opleiding die het leuk vinden hun stage bij ons te lopen, zitten hier maximaal vier weken. Daarna komt er weer een verse ploeg. Dat moet ook wel, want het is heel vermoeiend werk. On danks dat het af en toe een ge zellig rommeltje is staan we hier elke dag om 7.30 uur op". De afgelopen weken hebben ze, met alle regen, veel moeten im proviseren. Bijna alle activitei ten waren namelijk buiten. As- tri d: „Toch hebben we maar heel weinig afgelast. Soms ver schoven we het een paar uur, of lieten we het toch doorgaan in de regen. Als het een beetje miezert vinden de meeste men sen dat niet zo'n probleem. We moeten vaak zoveel organise ren vooraf dat het zonde is om af te gelasten. Flexibiliteit is ons sterke punt." Westersehouwen Actief maakt geen winst, wil dat ook niet, maar wordt gesteund door de VW's van Renesse en Burgh- Haamstede, de ondernemers verenigingen aldaar, de ge meente Westersehouwen en de Vereniging van Camping- en Bungalowbedrijven Schou- wen-Duiveland. Astrid: „We hebben ontzettend veel steun aan de gemeente. Zij gaven ons ook toestemming om deze boerderij te gebruiken, ze zorgden voor de aansluitingen, etcetera. Maar het is natuurlijk ook voor hen fijn dat wij er zijn. Anders zou er misschien niets georganiseerd worden. Helaas wordt deze boerderij nu verkocht, dus we zijn heel be nieuwd wat we ervoor terug krijgen". Het streven van Westersehou wen Actief is om een zo geva rieerd mogelijk programma te maken. Dus voor kinderen, jongeren, maar ook dingen die meer op het gezin gericht zijn. Sex, drugs en rock en roll Astrid: „Maar van alle doel groepen blijft het gezin toch het belangrijkst. Er is nu een maal een bepaalde groep jon geren, de zogenaamde sex, drugs en rock en roll toerist, die helemaal niet wil dat je iets voor ze organiseert. Die hou den zichzelf wel bezig". Ook Astrid is het opgevallen dat het beleid van de gemeente en politie eindelijk vruchten begint af te werpen. Het is dui- .Ontwikkelingen volgen el kaar op als najaarsstormen in een trieste novembermaand en dat vaak onverwachts en niet voorspelbaar", zo luidt de beel dende omschrijving in het jaar verslag. Men heeft het daarbij over de ontwikkelingen die zijn gebaseerd op beleids voorstellen van de overheid, met kostenbeheersing als cen traal thema. Voorstellen die volgens de stichting niet uit blinken in helderheid en dui delijkheid. „Wat vandaag nog een absolute noodzaak lijkt, kan morgen weer volstrekt overbodig zijn". Als voorbeeld daarvan noemt men de stelselherziening finan cieringssystematiek die op last van de rijksoverheid in 1992 in gevoerd moest worden. „Dat werd op het laatste moment af geblazen terwijl de voorberei ding op de stelselherziening ons veel energie kostte". Vol gens het jaarverslag is het van wege het overheidsbeleid on mogelijk om binnen de thuis zorg een beleid en strategie te bepalen voor de middellange termijn. „Zelfs anticiperen op de nabije toekomst is tegen woordig niet meer dan vere deld koffiedik kijken". Al deze ontwikkelingen werk ten in 1992 negatief door op de zorgverlening. „De werkdruk nam toe en de personele forma tie bleef gelijk. Dat alles in een periode waarin het beleid is om mensen met hun ziekte, handicap of gebrek zolang mo gelijk te verzorgen in hun ver trouwde thuissituatie". In 1992 deden bijna 2.000 mensen een beroep op de gezinsverzorging die via de stichting wordt ver leend. Via besprekingen met andere zorginstellingen in de regio, werkte men er vorig jaar aan mee 'over de grenzen van el- kaars instellingen te kijken'. Dat is nodig om in de toekomst zorg op maat te realiseren; be werkstelligen dat mensen via opname in verzorgingshuis, verpleeghuis, woonzorgcen trum of via hulp aan huis of aanpassingen in de woning de zorg krijgen die het beste bij hun situatie past. Vorig jaar werd ook extra aan dacht besteed aan de arbeids omstandigheden waaronder gezinsverzorgsters moeten werken. Om die te verbeteren wordt de hulpvrager er nu schriftelijk op gewezen dat hulp alleen kan worden ver leend onder redelijke werkom standigheden, zoals behoorlij ke verwarming en het beschik baar zijn van noodzakelijke hulpmiddelen van deugdelijk materiaal. Ook kwam een pro tocol tot stand over de wijze waarop het personeel omgaat met ongewenste intimiteiten. laas nooit zo in de publiciteit gekomen". Alle activiteiten worden be dacht en gecoördineerd door de 26 vrijwilligers, in samenwer king met de VW's of met de campings. De stagiaires wor den wel geselecteerd van te vo ren. Eerst door Recreatiewerk Zeeland, vervolgens nog eens door hun Westersehouwen Ac tief. Er wordt naar hun interes ses gekeken, hun opleiding, of ze een beetje Duits kunnen, of ze met grote groepen om kun nen gaan, etcetera. Vervolgens krijgen ze een basistraining en nog eens een specifieke project training. Vrijwilliger worden gaat dus niet zomaar en het werk is zwaar. Astrid: „Maar iedereen is heel enthousiast. De sfeer is echt prima hier, heel gezellig. Ze moeten allemaal keihard werken, maar het loont de moeite. Nu moet al leen het weer nog meewerken!" Enkele leden van het team Westersehouwen Actief. Zeekajakken, theater, kwalleballen of een piratenspektakel; niets is ze te gek! (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - Renesse lijkt definitief veranderd, althans het publiek wat het dorpje bezoekt. Het straatbeeld wordt steeds minder bepaald door de bekende glimmende trainingspakken en overmatig- bier drinkende jongeren. Ook ouderen en gezinnetjes weten het kustplaatsje tegenwoordig te vinden. En van onregelmatig heden als vechtpartijen en druggebruik, helaas toch twee zaken waar Renesse internationale bekendheid mee verwierf, hoort niemand meer wat. De eendrachtige samenwerking van~politie,""gemeerit'e en campings heeft geholpen. Maar veel mensen vergeten de rol van Westersehouwen Actief in deze. Een enthousiaste club mensen die er elke dag opnieuw weer voor zorgen middels allerlei activiteiten dat de vakantieganger zich geen moment hoeft te vervelen. delijk een ander publiek in Re nesse: „Er komen wat meer ou deren, en duidelijk veel meer gezinnen. Het publiek dat wil zuipen en knokken komt hier steeds minder. Dit jaar zijn er ook nog bijna geen incidenten geweest. Renesse begint einde lijk een beetje van haar naam af te raken". Het lik-op-stuk-beleid van de politie - bij overtreding meteen bekeuren - werkt. Ook de cam pings leveren hun bijdrage. De meeste campingbazen zijn gaan werken met reserverin gen. Dat betekent toch een an der publiek. Het publiek dat op de bonnefooi naar Renesse komt blijkt het slechtste pu bliek te zijn wat er is. In auto's met kratten vol-bier komen ze Renesse binnen rijden. Maar uiteraard speelt Wester sehouwen Actief ook een grote rol in de publieksverandering. In deze opzet zijn zij nu voor het derde jaar bezig met het or ganiseren van activiteiten. Astrid: „Daarvoor deed de eve nementencommissie dat. Zij hebben ook heel veel goed werk gedaan, maar dat is he- DE BILT - Koel, nat en somber, zo typeert het KNMI in De Bilt de maand juli. Gemiddeld viel er in Nederland niet minder dan 120 millime ter regen, ongeveer 45 millimeter meer dan het langjarig gemiddelde. In het plaatsje Heino in Overijssel viel volgens het meteorologisch in stituut deze maand het meeste hemelwater: on geveer 170 millimeter. Deze voor vakantievier- ders trieste balans werd vrijdag door het KNMI opgemaakt. In De Bilt viel in juli volgens de weers deskundigen 160 millimeter water tegen een normale hoeveelheid van 75 millimeter. De Utrechtse gemeente ken de deze eeuw slechts vier nattere maanden juli waarvan die in 1930 de kroon spande: 192 milli meter. Tégenover de wa terovervloed stond een tekort aan zon, constate ren de meteorologen. Het aantal zonuren in De Bilt was 170 terwijl het langgemiddelde rond 187 uur ligt. Vorig jaar nog scheen in De Bilt het zonnetje niet minder dan 216 uur. De maand juli was verder te koud. In De Bilt werd slechts een zomerse dag (warmer dan 25 graden) gemeten terwijl dat er gemiddeld acht zijn. De gemiddelde temperatuur was 16 gra den, 0,8 graden lager dan normaal. Het kwik steeg 14 dagen boven de 20 gra den, vier dagen minder dan normaal. ZIERIKZEE - De Stichting Thuiszorg Algemeen Maatschappelijk Werk Noord-Zeeland. Dat is de nieuwe naam van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening; de organisatie die verantwoordelijk is voor de gezinsverzorging en het algemeen maatschappelijk werk op Schouwen-Duiveland. Uit het jaarverslag over 1992 blijkt dat de bezuinigingen van de rijksoverheid het voor de organisatie steeds moeilijker maken om goed te functioneren. BRUINISSE - De Actiegroep tegen betaling van landbouw schapsheffing heeft haar actie voorlopig opgeschort. Volgens woordvoerder Bart Kik uit Bruinisse is het doel bereikt. Bijna 2400 boeren hebben la ten merken het niet eens te zijn met het beleid van het Land bouwschap door de verplichte heffing niet te betalen, aldus Kik. Hij benadrukt dat de grieven tegen het schap, met name het ontbreken van belangenbehar tiging voor de boeren, nog steeds bestaan. Wanneer hier geen verandering in komt zal, zo voorspelt Kik, volgend jaar weer een niet-betaal-actie op touw worden gezet. De actie groep laat het aan de indivi duele landbouwer over of hij de heffing over 1992 alsnog be taalt. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Bezigheid is de arts der natuur, en is de grondslag van 's mensen geluk. Galenus Enkele buien HET WEER Wisselend bewolkt en enkele bui en. Min.temp. rond 12 graden, middagtemp. ongeveer 19 graden. Matige, aan de kust en op het IJs- selmeer krachtige westelijke wind, kracht 4 tot 6, in het Waddenge bied mogelijk af en toe hard, 7. o Schoonderheideschapen grazen op gras in Den Haag.' De hulpstudio van omroep Zeeland in Zierikzee is bij na klaar. Ook bij de EHBO-afdeling van het ziekenhuis is het hoogseizoen. Ajax-voetballer Peter van Vossen maand uitgescha keld door blessure. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's OUWERKERK - Het Zomer- nachtfeest in Ouwerkerk dat eigenlijk voor vanavond, vrij dag, op het programma stond is uitgesteld. Dat meldt de Culturele Vereniging Ouwer kerk in een persbericht. In verband met ue .slechte weersvooruitzichten heeft de Culturele Vereniging Ouwer kerk besloten het Zomernacht- feest uit te stellen. Het is de be doeling dat het feest nu vrijdag 13 augustus gevierd wordt. Op het .programma staan optre dens van Harmonie Nieuw Le ven, North Sea Dancers, Scal- dis Jazz en Blues Band, de trampolinegroep van gymnas tiekvereniging Delta Sport en De Moatenoaiers. AMSTERDAM - De scherpere aanpak van horecabedrijven die sjoemelen met sociale pre mies blijkt te lonen. Dat blijkt uit cijfers van de bedrijfsver eniging Horeca over de eerste helft van het jaar. Het loon waarover werkgevers premie aan de bedrijfsvereni ging moeten afdragen is met 90 miljoen gulden gestegen. De bedrijfsvereniging schrijft daarvan 30 miljoen gulden toe aan onderzoek, dat vorig jaar is begonnen onder de 46.000 ho recabedrijven in ons land naar ten onrechte niet afgedragen premies. Inmiddels zijn 10.000 horecabedrijven onderzocht. Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar..... EKENFONDSRITTEN BRUIDSAUTO VOLGAUTO'S GR0EPSVERV0ER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement k f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46,— jaarabonnement k f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. 01 Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1