Viskwekerij Neeltje Jans BV: van experiment tot zelfstandig bedrijf 'Behalve landbouwsector zelf zal ook consument 'om' moeten' Slechte weer nog nauwelijks van invloed op toerisme 'We blijven zoeken naar manieren om het produktieproces te verbeteren' Verdwijnen huis van bewaring geeft problemen Conclusie Werkgroep Landbouw en Levensbeschouwing: Grote drukte op Franse wegen verwacht V DONDERDAG 29 JULI 1993 NR 25399 Bart Schot in actie met het schepnet. ,,Dat hebben ze zo in de gaten, als je met dat schepnet aankomt". (Foto: Joop van Houdt). NEELTJE JANS - Zoeken naar nieuwe mogelijkheden. Dat was in 1981 de drijfveer voor mosselvisser B. Schot uit Zierikzee om een experimentele viskwekerij op te zetten. Nu, anno 1993, is Viskwekerij Neeltje Jans BV uitgegroeid tot een zelfstandig bedrijf, maar de viskweek is niet langer het belangrijkste. Het bloed kroop waar het niet gaan kon en momenteel worden in twee voormalige bouwdokken van Neeltje Jans naast zalmforellen ook oesters en mosselen gekweekt. 5 Jaarverslag reclassering Zeeland MIDDELBURG - Uit het jaarverslag van de reclas sering Zeeland blijkt dat het verdwijnen van het huis van bewaring uit Middelburg een grote handi cap is. Gebleken is het afgelopen jaar dat niet alleen de mensen van de reclassering veel extra tijd en geld kwijt zijn om hun cliënten te bezoeken, maar dat ook de relaties van de gedetineerden bemoeilijkt worden. De oude inrichting wordt gesloopt om ruim te te maken voor een nieuw gerechtsgebouw. Pas over twee jaar heeft Zeeland weer een eigen huis van bewaring. Wie Zeeland zegt zegt mosselen en de meeste mensen hebben daarbij het beeld voor ogen van de visser die met zijn kot ter het water op gaat en een paar dagen later met een ruim vol zwart goud weer terugkeert in de thuishaven. Bart Schot doet het anders. Hij kweekt, net als zes andere mosselbe- drijven in Zeeland, mosselen in hangcultures. Daarnaast houdt Viskwekerij Neeltje Jans BV zich bezig met het kweken van oesters, zalmforel en zeeforel. Maar voordat men zover was is er heel wat water door de Oos- terschelde gestroomd en zijn er meerdere momenten gefeest waarop Schot zich afvroeg waar hij aan begonnen was... Toekomst In 1981 was het toekomstper spectief voor de mosselvisserij De werkgroep Landbouw en Levensbeschouwing functio neert sinds begin 1991 en stelt zich ten doel om via kerkelijke en maatschappelijke groepe ringen aandacht te vragen voor de problemen in de landbouw, In november en deqember wer den op initiatief van de werk groep studiemiddagen gehou den. De positie van de Zeeuwse boeren en boerinnen stond daarbij centraal. Aan de hand van de situatie op een fictief boerenbedrijf in Zeeland werd gekeken naar de landbouwsec tor als onderdeel van de Zeeuwse samenleving, de werkgelegenheid in de land bouw, het gezinsbedrijf en de economische zelfstandigheid van vrouwen en de verhouding tussen producent en consu ment. Stellingen Tijdens discussie-avonden werd aan de hand van drie stel lingen gepraat over genoemde onderwerpen. Stelling 1 was dat levensbeschouwing - in de zin van oprechte zorg voor de kwaliteit van het leven - een te genwicht moet vormen tegen niet al te rooskleurig. ,,De werkgelegenheid in de branche lag toen niet voor het opschep pen", herinnert Schot zich. ,,En dan ga je toch zoeken naar an dere mogelijkheden", aldus de mossel visser. Zijn gedachten gingen uit naar het opzetten van een viskwekerij en toen er een rapport verscheen van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij over de mogelijkheden van het kwe ken van zalmachtigen hakte hij de knoop door. ,,We zijn toen begonnen met het kweken van vis in een tanker. We hebben de dekken eruit gebroken en ga ten in de wanden gemaakt. Zo kregen we een drijvende kwe kerij", aldus Schot. De condi ties in de 'verbouwde' tanker bleken echter niet optimaal voor het kweken van vis. ,,We kregen wat problemen met de doorstroming van het water en de zuurstof in het water", ver telt Schot. „Toen zijn we begon- de produktiedrang. Een over grote meerderheid blijkt veel belang te hechten aan die le vensbeschouwing. Men wil best milieuvriendelijker te werk gaan, maar daar wordt wel meteen bij aangetekend dat milieuvriendelijker goed koper zou moeten zijn. De overheid, zo wordt gesteld, zou in deze sturend op kunnen treden. De 'milieukosten' zou den doorberekend moeten kun nen worden in de prijs van de produkten en de overheid zou de consument ook moeten sti muleren om milieuvriendelijk geteelde produkten te kopen. „De Rijksoverheid moet zich niet alleen richten op concur- rentiebevorderend beleid. Dat is nu wel het geval en iedereen moet mee met de race", aldus de werkgroep. De tweede stelling die ter dis cussie werd gesteld is dat het rijk en de provincie wel hun bijdrage moeten leveren aan het realiseren van geïntegreer de landbouw, maar dat de sec tor het uiteindelijk toch zelf zal moeten doen. Lang niet ie dereen bleek het eens met deze stelling. Een meerderheid zei het gedeeltelijk oneens te zijn nen met het kweken van vis in drijvende kooien". De zalmforel is een vis die ge boren wordt in zoet water. La ter verruilt het dier dat zoete milieu voor zout water. Het zelfde gebeurt in de viskweke rij. De pootvisjes worden op zoetwaterkwekerijen geprodu ceerd en opgekweekt tot circa 80 gram. Als de diertjes dat formaat hebben bereikt kun nen ze overgezet worden naar het zoute water van de Ooster- schelde. De vis wordt hier op gekweekt in netkooien en ge voederd met speciaal visvoer. In principe kan dat voederen volautomatisch gebeuren, maar als het even kan gebeurt het voederen met de hand. „De vissen weten precies waar die voerautomaat hangt en dan krijg je dat de grotere vissen de kleinere verdringen", vertelt Schot. j,En dat houdt weer in dat er veel meer onderling ver schil in grootte ontstaat tussen met de stelling. Behalve de rijksoverheid en de provincie moet ook de consument haar bijdrage leveren aan de realise ring van geïntegreerde land bouw. „Behalve de sector zelf zullen ook consumenten 'om' moeten, dus zal ook overleg tussen consumenten, grootwin kelbedrijven, milieubeweging en politiek van belang zijn", al dus de werkgroep. Men consta teert dat één van de problemen bij het werken aan geïntegreer de landbouw is dat de consu ment gemakzuchtig is. „Velen nemen niet de moeite om in verschillende, meer gespeciali seerde winkels - waar meer echte kwaliteitsprodukten ver kocht worden - hun boodschap pen te doen". De derde stelling is dat veran dering van beroep als een reële mogelijkheid gezien moet wor den en dat bij heroriëntatie op de arbeidsmarkt de arbeidsbu reaus een belangrijke rol kun nen vervullen. Een meerder heid bleek het eens te zijn met die stelling. Tbch blijken een heleboel boeren het als een fa len, en soort verraad aan af- -komst en opvoeding, te zien als men noodgedwongen een an der vak zou moeten kiezen. Boer ben je immers voor het le ven. In het verslag van de dis cussie-avonden wordt een aan tal problemen waar dc land bouw mee te maken heeft opge somd, maar wordt ook gesteld dat er de nodige kansen zijn. Door de slechte economische situatie is voor veel boeren de investeringsbodem in zicht en daarbij komt dat grootwinkel- de vissen en dat heeft weer tot gevolg dat je veel meer werk hebt aan het sorteren van de vis". Met de viskweek gaat het, zo blijkt uit het verhaal van Schot, goed. „Maar waar wij altijd bang voor zijn is warme zomers. Dat is'piet goed voor de vissen. Dan. yjordt het zout gehalte te hoog. Voor de toe risten is het leuk als het warm weer is, maar voor ons niet. Viskwekerij Neeltje Jans BV produceert anno 1993 zo'n twintig ton vis per jaar. Een ander produkt van het bedrijf is de mossel. Maar dan wel een mossel die bijna twee keer zo snel tot wasdom komt dan in de vrije natuur het geval is. „Dat kweken van mosselen is eigenlijk ontstaan omdat we wilde mosselen tegenkwamen die aangegroeid waren aan de viskooien", vertelt Schot. De kwaliteit van die mosselen bleek onverwacht goed te zijn bedrijven bepalen welke pro dukten de consument voorge schoteld krijgt. Door een Zeeuws keurmerk voor duur zaam geteelde landbouw- produkten te introduceren kan er wellicht een herkenbaar pro dukt op de markt komen waar de consument meer voor wil betalen. Daar tekent men ove rigens wel bij aan dat de land bouworganisaties nog niet op het spoor zitten van duurzame landbouw. „In plaats van deze nieuwe uitdaging aan te gaan ♦blokkeren zij allerlei initiatie ven", aldus de werkgroep. Afzet Voor wat betreft de afzet van landbouwprodukten zijn er volgens de werkgroep voldoen de kansen. De suggestie wordt gedaan om nieuwe, kleinscha lige coöperaties op te richten teneinde een groter deel van de produktie- en afzetketen in boerenhanden te krijgen. Ook zijn er volgens de werkgroep mogelijkheden om kortere lij nen tussen producent en consu ment tot stand te brengen. De werkgroep ziet ook een rol weggelegd voor de provincie „De provincie heeft geld, of kan geld beschikbaar stellen voor activiteiten ter ondersteu ning van de afzetbevordering van duurzaam geteelde pro dukten", aldus de werkgroep. „Consumentenbelangen en boerenbelangen lopen vooreen groot deel gelijk. Er zijn moge lijkheden vooreen offensiever optreden". en, zo redeneerde Schot, voor een goed produkt is altijd een markt te vinden. Hij ging echter niet over één nacht ijs. „In Spanje zijn ze al jaren bezig met het kweken van mosselen in hangcultures en we zijn gewoon met de hele ploeg daar naartoe gegaan om dat eens te gaan bekijken". Goede omstandigheden Mosselen worden in Nederland voor het overgrote deel in bo demcultuur op mosselpercelen gekweekt. Dat wil zeggen dat de mosselkwekers, als ware boeren van het water, het mos selzaad uitzaaien op speciale percelen en de schelpdieren weer op komen vissen op het moment dat zij volgroeid en rijp voor consumptie zijn. Na deel van de kweek van mosse len op de zeebodem is dat de schelpdieren zand binnen krij gen en een deel van hun energie moeten gebruiken om dat zand weer uit hun schelp te werken. Dat vertraagt het groeiproces en bovendien moeten de een maal opgeviste mosselen van bodemcultuur eerst naar de verwaterplaatsen in Yerseke waar ze als het ware schoon gespoeld worden. Het kweken van mosselen in hangcultures. is sneller maar ook veel ar beidsintensiever. De smaak van mosselen uit hangcultures is echter volgens de kenners vaak beter dan de smaak van mosselen uit bodemcultuur. Een mossel uit hangcultures is in ieder geval, zo verzekert Schot, zandvrij. Net als bij de bodemcultures begint de kweek van mosselen in hangcultures bij het mossel zaad. Dat van het wad aange voerde mosselzaad gaat in een gezamenlijk depot van de ze ven Zeeuwse bedrijven die met hangcultures werken. Het mos selzaad wordt in smalle, fijn mazige netten van zo'n tien me ter lengte gedraaid. Die netten worden vervolgens met een onderlinge tussen ruimte van 40 a 50 centimeter opgehangen aan een horizonta le lijn die aan de oppervlakte van hét water gëspannen is. Als de mosselen groter worden groeien ze door de mazen van het net heen. Ze zijn dan inmid dels al aan het net vastge groeid. De mosselen hangen hoog in de waterkolom en dat houdt in dat het voedselaan bod optimaal is en dat de mos selen geen slib of zand hoeven te verwerken. Door die gunsti ge omstandigheden groeien de mosselen snel - en het vleesge wicht het gewicht van het mos sellichaam in verhouding tot het gewicht van de schelp - is over het algemeen hoger dan dat van de mossel die via bo demcultuur gekweekt is. Het grootste verschil tussen een, mossel uit een hangcultuur en een mossel uit bodemcultuur is de groeisnelheid. „Van mossel zaad tot mossel duurt in hang cultures tussen negen en twaalf maanden", vertel Schot. „Het enige nadeel van mosse len uit hangcultures is dat ze wat zwakker van schelp zijn. Je moet er dus voorzichtiger mee omgaan". Ook de kweek van oesters ver loopt bij Viskwekerij Neeltje Jans BV anders dan anders. Er worden zaaioesters uitgezaaid op percelen in de Oosterschel- de, maar het bedrijf kent ook de mogelijkheid oesters tot een marktwaardig produkt op te kweken in zogenaamde lan- taarnnetten die dan weer opge hangen worden aan drijvers. Schot experimenteert met de platte Zeeuwse oesters om te proberen déze minder vatbaar te maken voor de gevreesde oesterziekte Bonamia Ostreh. Van zaad tot volgroeide en con- sumptierijpe oester gaat bij de kweek in lantaarnnetten onge veer twee keer zo snel als mid dels de traditionele bodemcul tuur. Schot werkt met oester- broed wat onder gecontroleer de omstandigheden in een broedhuis wordt geproduceerd en ook bij de verdere groei van de oester wordt steeds gepro beerd de omstandigheden zo optimaal mogelijk te maken. „We hebben in de loop der ja ren door experimenten en on derzoek heel wat kennis opge daan", aldus Schot die bij zijn onderzoeken nauw samen werkt met een bioloog. „Maar je blijft gewoon steeds zoeken naar mogelijkheden om je pro dukt en je manier van produce ren te verbeteren". AMSTERDAM - De acteur Her- bert Joeks is woensdagochtend in het Antoni van Leeuwen hoek ziekenhuis in Amsterdam overleden. Hij is 77 jaar gewor- .den. Joeks is vooral bekend ge worden door zijn rol van de in diaan Klukkluk in de kinder serie Pipo de Clown. Verder blijkt uit het verslag dat ondanks de landelijke be zuinigingsmaatregelen en de reorganisatie de produktie niet is afgenomen. Integendeel, de werkdruk is met eenderde toe genomen. Dat kwam met name door voorlichting en advies aan de officier van justitie en de rechter, het begeleiden van mensen met een werkstraf en de individuele begeleiding van mensen die met het strafrecht in aanraking zijn gekomen. In de praktijk komt dat neer op het zorgen voor huisvesting, De campings en bungalowpar ken zijn volgens de Recron nor maal druk bezet en zijn er nog maar weinig mensen door het slechte weer verjaagd naar huis. „Veel mensen hebben ge reserveerd, of kunnen niet zo maar naar elders vertrekken voor beter weer, want dan moet je toch al gauw 800 kilometer naar het zuiden rijden. Alter natieven zijn dus niet zomaar voorhanden," aldus een woord voerster van de Recron. Eige naars van campings en recrea tieteams die progamma's ver zorgen voor de toeristen moe ten volgens de Recron al hun inventiviteit aanspreken om de mensen leuk bezig te houden, maar dat lukt meestal uitste kend. „De camping- en bunga lowhouders hebben nog weinig wanklanken bij ons laten ho ren, dus het valt allemaal nog wel mee," zo meent de Recron- De meeste vakantiegangers rij den vanuit Parijs via de snel wegen naar het zuiden en het westen van Frankrijk. Zater dag bereikt de drukte een piek, dan is het de zogenaamd zwar-* te dag van het weekeinde. In heel Frankrijk wordt dan een zeer groot verkeersaanbod voorzien met grote kans op fi les. De grote knelpunten liggen in de omgeving van de grote steden, alle snelwegen naar het zuiden en het westen van Frankrijk en de wegen in de re creatiegebieden. Pas in de loop van zondagavond kan het ver keersaanbod weer afnemen. De Franse overheid probeert de verkeersstroom op de snel wegen naar Lyon in goede ba nen te leiden door de toltarie ven tijdelijk aan te passen. Voor de djaikke snelweg Lille- Parijs-Lyon gaat het toltarief omhoog met 11 Franse Francs tussen vrijdag 14.00 uur en za terdag 14.00 uur. Deze verho ging geldt alleen voor degenen die de snelweg tussentijds niet verlaten. Doet men dat wel, dan geldt het normale tarief. Daarentegen wordt het tolta rief op de minder drukke snel weg Reims-Lyon verlaagd met 28 Franse Francs als men de snelweg tussentijds niet ver laat. Deze verlaging geldt van vrijdagochtend 00.00 uur tot zaterdag 24.00 uur. De tarie faanpassingen gelden alleen voor het verkeer naar het zui den. Het Nederlandse ver keersbeeld staat hoofdzakelijk in het teken van wisseling van vakantie-accommodatie. Een licht verhoogd verkeersaanbod ligt in de verwachting. Met na- het regelen van een inkomen en het daarmee om leren gaan. Ook wordt getracht te voorko men dat men opnieuw in aan raking met justitie komt. Het aantal werkstraffen dat werd opgelegd steeg van 170 naar 198. Dat betekent een ver vijfvoudiging in de afgelopen vijf jaar. Werkstraf is een wat hardere benaming voor dienst verlening, maar komt op het zelfde neer. Negentien van de dienstverleningen mislukten omdat ze voortijdig werden af gebroken. woordvoerster. De bevindingen van de Recron worden beves tigd door het NBT. Volgens een NBT-woordvoerder blijkt uit de statistieken dat slecht weer nauwelijks van invloed is op „de vakantie in eigen land". De woordvoerder: „Het aantal va kanties in eigen land bedraagt zo'n 15 miljoen. Slecht weer kan dat cijfer misschien 1 a 2 procent drukken, zo wijzen de statistieken uit. Deze zomer is overigens zo slecht nog niet. Mei en juni waren best goed, maar dat zijn de mensen al weer vergeten. De laatste drie weken is het wat minder, maar alles is momenteel vrij nor maal. Ook het verwachte aantal bui tenlanders deze zomer (ruim 6 miljoen) wordt waarschijnlijk wel gehaald. Dat is ongeveer evenveel als vorig jaar". me op de snelwegen rond Eind hoven kan vertraging ontstaan. Ook rond Rotterdam kan vrij dagavond en zaterdag ver keersoverlast ontstaan door de verwachte toestroom van hon derdduizenden toeschouwers van het Zomercarnaval. In de rest van Europa zijn minder verkeersproblemen te ver wachten dan in Frankrijk. Een combinatie van vertrekkende en alweer huiswaarts kerende vakantiegangers zorgt wel voor een groot verkeersaan bod, maar van een extreme si tuatie zal zeker geen sprake zijn. In België kan het druk worden op de wegen vanuit de Ardennen. Ook moet het ver keer het gehele weekeinde re kening houden met wegafslui- tingen omdat een deel van de openbare weg daar wordt ge bruikt voor races (24 uur van Francorchamps). ZIJPE - Een 42-jarige landbou wer uit Burgervlotbrug (ge meente Zijpe) is woensdag overleden toen hij bekneld raakte in een landbouwmachi ne. Dat heeft de regiopolitie Noord-Holland noord woens dag bekend gemaakt. De man was achter zijn boerderij aan de Belkmerweg in Zijpe aan het werk.Vermoedelijk heeft hij werkzaamheden willen ver richten aan de draaiende ma chine. Daarbij is zijn kleding gegrepen door een aandrijfas waarna de man bekneld raakte en overleed. Hij werd gevonden door een buurman. ZIERIKZEE - Om een gezonde toekomst voor de landbouw te creëren zullen de landbouwers zelf het nodige werk moeten verzetten, maar zij zullen daar bij geholpen moeten worden door de overheid én de consument. Dat is kort samengevat de belangrijkste conclusie van de Werkgroep Landbouw en Levensbe schouwing na een aantal regionale discussie-avon den over de toekomst van de landbouw. Volgens NBT en Recron DEN HAAG - Het slechte weer van de laatste weken heeft tot nu toe nauwelijks invloed gehad op het toe risme in ons land. Dat hebben het Nederlands Bu reau voor Toerisme (NBT) en de Recron, de vereni ging van recreatie-ondernemers, bekendgemaakt. Wegens start vakantieperiode DEN HAAG - De ANWB en het Korps landelijke po litiediensten verwachten komend weekeinde grote problemen op de Franse wegen. Het is het begin van de vakantieperiode voor de Fransen, die er massaal op uittrekken. Volgens de verkeersprognose gaan zo'n 11 miljoen mensen de weg op, die al op vrijdag halverwege de middag rond Parijs voor de eerste grote drukte gaan zorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5