LAMPLICHT OVER HET ERF Huishoudens in 1994 verplicht afval gescheiden aan te bieden Vakantiewerk vaak onveilig streeknieuws Schippers Willemstad durven sluizei niet te verlaten Film Otroeg in Zierikzee Toestemming voor revalidatie- plaatsen Inter nationale prijs voor Rijkswater staat Nep- verzekeraar opgerold 10,- 4 zierikzeesghe nieuwsbode Afvalberg moet slinken via preventie en hergebruik Vanaf volgend jaar moet het afval al in de keuken worden uitge sorteerd in organisch en ander afval. ZIERIKZEE - In de loop van 1994 krijgen de huis houdens op Schouwen-Duiveland een tweede rolem- mer. Op die manier wordt het mogelijk het groente-, fruit- en tuinafval (GFT-afval) apart te verzamelen en verwerken. Het verwijderen en verwerken van huishoudelijk afval heeft een steeds groter wordende in vloed op het milieu. Onze af valberg is de laatste 25 jaar enorm gegroeid en de overheid neemt nu allerlei initiatieven om te voorkomen dat deze groei onbeperkt doorgaat. Daarom wordt steeds meer aan preventie gedaan en herge bruik van afval gestimuleerd. Om ons huishoudelijk afval meer geschikt te maken voor hergebruik is scheiden van af val aan de bron noodzakelijk. De overheid heeft alle gemeen ten verplicht gesteld per 1 ja nuari 1994 een gescheiden af valinzameling van GFT (groente-, fruit- en tuinafval) gerealiseerd te hebben. De ko mende jaren zullen alle Neder landse huishoudens geconfron teerd worden met de gevolgen van de steeds verdergaande ge scheiden afvalinzameling in en rond huis. Voorheffing-en Per gezin wordt jaarlijks zo'n 1000 kg huishoudelijk afval ge produceerd. De overheid wil bereiken dat die hoeveelheid met tien procent afneemt. Bo vendien wil men bereiken dat 55 procent van het afvalaanbod geschikt gemaakt wordt voor hergebruik. De rest zal naar verbranding of stortplaatsen gaan. Een hele klus om dat te klaren want op dit moment gaat zo'n 80 procent naar ver brandingsinrichtingen en stortplaatsen en bedraagt het aandeel preventie/hergebruik nauwelijks één procent. Ge middeld wordt nu ongeveer tweehonderd gulden per gezin aan reinigingsheffingen be taald. Op Schouwen-Duive land is het 165 gulden, maar in sommige regio's in het westen van het land is dat bedrag al opgelopen tot 350 gulden. Daarbij komen straks voorhef fingen op produkten: extra geld dat de consument moet be talen om voor een verantwoor de verwijdering van een pro- dukt, bijvoorbeeld koelkast, uit het milieu te zorgen. Afval verwijdering zal steeds duur der worden, maar door geschei-. den afvalinzameling en herge bruik te stimuleren zullen de kosten minder stijgen dan bij voortzetting van de traditione le verwerkingsmethoden. Het merendeel van ons huis houdelijk afval wordt gestort of verbrand. De meeste provin cies beschikken tot voor kort over voldoende ruimte daartoe en de stortprijs was laag. Zelfs het verbranden van afval, zoals al langere tijd in Zuid-Holland wordt gedaan, was tot voor kort vrij goedkoop. Echter door de vele verplichte milieu voorzieningen is verbranden, maar ook storten van afval veel duurder geworden. Daar door loont het nu in financieel opzicht de moeite om alterna tieve oplossingen voor de af valverwijdering te onderzoe- ken. In alle provincies zijn stuurorganen in het leven ge roepen die namens de overheid een beleid in afvalverwijde ring moeten uitwerken. Verpakkingen Er is een afspraak tussen over heid en bedrijfsleven over ver pakkingen. Dit convenant ver loopt in verschillende fasen. Voor dit'jaar zijn afspraken met het bedrijfsleven gemaakt over de zogenaamde 'omver- pakkingen', de dubbele ver pakkingen. Die zijn voor een deel afgeschaft. Warenhuizen volgen bijvoorbeeld richtlijnen om minder snel plastic draag tassen aan de klant mee te ge ven. Het probleem ligt bij de dunnere kunststoffen: de fo lies. In Duitsland is men qua scheiding wat verder. Daar worden drinkkartons, kunst stoffen uit verpakkingen en de blikfractie apart ingezameld. De kosten voor het scheiden van deze plastics zijn zeer hoog. Technologische ontwik kelingen zouden op termijn nieuwe mogelijkheden kunnen bieden. In Duitsland zijn expe rimenten gedaan met laser scheiding. Daarbij werden de kunststoffen eerst verhakt en vervolgens op basis van ge wicht, kleur en materie ge scheiden. Maar die techniek staat nog in haar kinderschoe nen. Daarom is scheiden aan de bron zo belangrijk. DEN HAAG - Eén op de twaalf bedrijven die vakantiewerkers in dienst hebben, blijkt de daarbij behorende regels te overtreden. Dat is de slotsom van een omvangrijk onderzoek dat de Arbeidsinspectie vorige week uitvoerde. De inspectie wist in alle gevallen de werk gever te overtuigen van de ge varen voor de jongere en dat leidde*tot ander werk voor de vakantiewerker. Inspecteurs bezochten 3800 be drijven met tien tot vijftig werknemers. In bijna 1300 be drijven werden vakantiewer kers aangetroffen. In 108 van die bedrijven werden overtre dingen geconstateerd. De ar beidsinspectie wijt de ge constateerde overtredingen aan onbekendheid met de re gels en aan onderschatting van de risico's voor jonge onerva ren werknemers. Voor jeugdi gen gelden bijzondere bepalin gen voor werk- en rusttijden, het tillen van zware lasten, het werken in lawaai, werken met gevaarlijke machines en het werken met gevaarlijke stof fen. Dertien keer werd gecon stateerd dat de vakantiewerker jonger was dan vijftien jaar en in vijf gevallen werkten de jon geren langer dan het maximum van negen uur. Overigens bevestigde dat on derzoek nog eens dat vakantie werk dit jaar veel minder dik gezaaid is dan vorig jaar door de terugval in de economie. Bij een regionaal project van de ar beidsinspectie vorig jaar bleek 55 procent van de bezochte be drijven vakantiewerkers te hebben ingeschakeld, dit jaar is dat 34 procent. WILLEMSTAD - Burgemees' ter C. J. de Ronde van Wil lemstad heeft de twintig sche pen die in de Volkeraksluizen liggen woensdag begeleiding door de waterpolitie aangebo den. De schippers hebben daarvan geen gebruik ge maakt. Ze durven de sluizen niet te verlaten uit angst voor represailles door actievoeren de collega's. Er is echter geen sprake van een blokkade. Burgemeester De Ronde heeft woensdagochtend regulier overleg gehad met de officier van justitie en de politie. ,,We kunnen op dit moment niets doen, de schepen hebben een vrije doorgang," aldus De Ron de. De actievoerende schippers hadden woensdagmiddag een staalkabel over de haven gespannen, maar die werd kor te tijd later op last van de poli tie verwijderd. DEN HAAG - De tariefstijging voor de telefoon mag voor de consument in de periode tot en met 1996 niet boven de ontwik keling van de inflatie uitko men. BURGH-HAAMSTEDE Bazar Donderdag 5 augustus wordt in verzorgingscentrum Duinoord in Haamstede een bazar- rommelmarkt gehouden. Het evenement begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 15.00 uur. Rommelmarkt Donderdag 12 augustus houdt de Vrouwenvereniging van de Gereformeerde Gemeente van 9.30 tot 16.00 uur een rommel markt bij de kerk van de Gere formeerde Gemeente aan de Ankerweg ip Haamstede. In de kramen vinden de bezoekers onder meer tweedehands kle ding en boeken en diverse soor-, ten handwerk. Voor de inwen dige mens zijn er oliebollen en koffie. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor het medisch zendingswerk. OUWERKERK Witlofstudieclub De Witlofstudieclub houdt maandag 2 augustus een excur sie onder leiding van J. Wals, bij P. Dalebout in Ouwerkerk. Aanvang 19.30 uur. GOES Geslaagd Aan de Slagersvakschool in Goes slaagde voor het diploma winkelslager Johan Brouwer uit Ouwerkerk. Voor het diplo ma verkoopgezel slaagden Everdina Braam uit Nieuwer- kerk, Colinda Bontekoe uit Oosterland en Annie de Jonge uit Oosterland. Voor het diplo ma chef-slager en worstmaker slaagde Krijn van Zuidland uit Zierikzee. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 59 Hij trekt haar op zijn schoot en wiegt haar heen en weer alsof ze een klein meisje is. 'Vertel me nog eens wat van vroeger', vraagt hij, 'van Indië Dat vind ik zo mooi'. Ze glimlacht. Ze hoopt dat haar ver haal Harmen zal kunnen boeien. Ver halen weet ze genoeg. Vroeger, als de avond viel, vertelde haar vader ze, in de voorgalerij, en dan werd dat verhaal in de verte begeleid door de ganlelan, het Indische orkest van het dorp. Ze kan vertellen over de wajangpoppen, de boze en de goede figuren, over de Goenah Goënah Obiah, de wonderlijke kracht van de tovenaars. Urenlang kan ze vertellen, wondermooie verhalen waarbij de sprookjes uit de Duizend en één Nacht verbleken tot schimmige vertelseltjes. Maar zal Harmen het be grijpen? Harmen die zo nuchter in alles is, wiens scherpe intuïtie en meedogen loos oordeel altijd tot de kern van de zaak doordringen, wiens hoofd maar zelden naar 'verhaaltjes' staat, omdat hij verhaaltjes maar flauwe onzin vindt. Die het 'mal' vindt als je na je achttiende jaar verliefd doet. Verhaal tjes vertellen vindt hij ook 'mal', hij heeft nog nooit gezegd dat hij haar ver telsels over het oude Indië mooi vindt. Het is de eerste keer. Verhaaltjes ver tellen kleine meisjes aan hun poppen, zo redeneert een Van Delden. Zij zijn mechanische poppen, zo kun je het ook zien, die rond de tafel de dingen van al le dag zitten te doen, in de enge beslo tenheid van hun kamer die soms een gevangenis kan zijn. Waarom stapt Harmen nu ineens uit zijn eigen leven, zijn tredmolen? Ze verdiept er zich niet verder in, streelt hem door zijn haar, legt haar hoofd tegen zijn schouder. Zijn lijft is hard en gespannen en ze weet zich er veilig tegen geborgen. Ze geeft hem een licht drukje op zijn arm die hij om haar heen heeft gesla gen en zegt: 'Maar dan moet je echt luisteren, als ik jou het verhaal van Namanja vertel'. 'Ik zal luisteren', belooft Harmen. Met zijn ogen dicht leunt zijn hoofd te gen de rugleuning van zijn stoel en hij luistert naar de stem die vertelt over het land bij de evenaar, de 'gordel van smaragd' zoals hij op school heeft ge leerd. Als ze is uitverteld, merkt ze dat op het zangerige ritme van haar stem met de rollende r's, Harmen in slaap is gesuk keld. Het ergert haar niet, het verwon derde haar al dat Harmen vroeg om een verhaal. Hij wilde wat goedmaken. hij wist dat ze graag vertelde over vroeger. Dat ze zichzelf hoofdpersoon van het verhaal dacht of tenminste een van de bijfiguren. Hij bedoelt het wel goed, hij wilde haar een plezier doen, maar haar ver haal was langer dan gewoonlijk, hij kon er zijn aandacht niet bij houden. Hij slaapt tegenwoordig 's nachts niet zo goed. Justine voelt hem vaak naast zich woelen en draaien, maar ze waagt het nooit iets te zeggen, of haar hand op zijn voorhoofd te leggen om hem te kalmeren. Dat zou Harmen weer op vatten als aanhaligheid, aanhaligheid die hij voor zijn leeftijd niet passend vindt, omdat er een tijd komt dat een mens zijn driften de baas moet kunnen blijven. Wanneer dat een keer niet ge beurt is hij boos op zichzelf, anders dan Justine, die daarna het soms knel lend juk van haar huwelijk niet meer voelt, omdat het helemaal in elkaar op gaan van man en vrouw toch het hoog ste goed in een huwelijk mag zijn. Nu haalt hij slaap in, aandachtig kijkt ze naar hem, bestudeert al zijn trek ken. Verontrust stelt ze vast dat hij de laatste tijd zo snel veroudert en ver grijst. (wordt vervolgd) Vrijdag 30 juli NEDERLAND 1 17.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.32 uur Flipper. Amerikaan- \e jeugdserie. 9.01 Tekenfilmfestival. 9.08 uur Star Trek, the next (neration, Amerikaanse sf- *ie. 2,00 uur Journaal. 2'25 uur 100 Wat?! Spelpro- gimma. 21,2 uur The Saint. Engelse mjdaadserie. 22.5 uur De tijger slaat toe. Donmentaire. 22.4 uur In de herhaling Seri herhalingen van infor mative programma's. 23.25mr Het Melkhuisje. Ten nis. 00.58jur Journaal. NEDEJ.AND 2 13.00 ujr Nieuws voor doven en slecljhorenden. 18.00 ut Journaal. 18.22 uuZoovenirs. Serie over dierentiq-dieren. 18.56 ur Candid camera. Amerikanse humor met de verborge. camera. 19.22 uur lllo allo. Engelse co medyserie 20.00 uur America's funniest home vidó's. Amateur video- opnamen. 1 20.30uur Slank voor dank. En- gelsecémeiyserie. 21.06 üur Blind date, dating- prognmma. 21.59 mr Lach mee met André. Terug lik. 22.45 uur In the heat of the night/Amerikaanse politiese rie. 1' 23.30 lUr Dat willen we even kwijt.Wekelijkse column. 23.41 ur Ruby Wax ten voeten uit. Seie talkshows. 00.15 Ur In concert: Annie Lennoiiunplugged. Concertre- gistrati. 01.10 ut Journaal. iumo: NEDERI 08.53 uurNbuws voor doven en slechthfcruden. 15.00 uur Et springruiters. Rechtstreeks 'erslag. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur All along the watcho- wer. Serie portretten van mu sici. 18.50 uur Studio sport. 19.20 uur NOS-Film Musical: Cabaret. Amerikaanse musi cal. 21.22 uur North Sea Jazz Festi val 1993. Rechtstreeks verslag. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur uur Trekking dage lijkse lotto. 23.04 uur NOS-film classic: Five easy peaces. Amerikaan se speelfilm. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws. 07.05 uur Scooby Doo. 07.30 uur RTL 4 nieuws 07.35 uur Yogi Bear. 08.00 uur RTL 4 nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RLT 4 nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 nieuws. 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.3J> uur Secrets. Amerikaan se serie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop 11.25 uur RTL Text-radio 11.55 uur Clip van de dag. 12.00 uur Telekids, 13.00 uur RTL text-radio. 13.20 uur 600 spel. Herhaling. 13.30 uur Showtime Summer time 14.00 uur De vakantieman 15.00 uur RTL shop 15.10 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.55 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.20 uur The Oprah Winfrey show 17.05 uur Love Boat, Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.15 uur The upper hand. En gelse comedy. 18.40 uur The bold beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws. 19.50 uur RTL 4 weer. 20.00 uur Secrets, Amerikaan se serie. 20.30 uur Het uur van de waar heid, een selectie van opmer kelijke en waargebeurde ver halen uit Amerikaanse en Duitse reality programma's. 21.30 uur Laurie Hill. Ameri kaanse comedyserie, 21.55 uur Nothing personal. Amerikaanse speelfilm. 23.40 uur RTL 4 laatste nieuws 23.55 uur Blacula. Amerikaan se horrorfilm. 01.30 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.30 uur Prins Valiant, 65- delige Amerikaanse teken filmserie. 17.52 uur Samsonclips. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 211. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 740. 18.35 uur Secrets, serie. 19.03 uur Buren, Australische serie. Goed nieuws voor Bron- wyn brengt Sharon in de war. Paul krijgt een nieuwe mede werkster, maar verliest een andere. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Kapers op de kust. Spelprogramma. 20.10 uur Moeders mooiste. En gelse comedyserie. 20.40 uur Zeg 'ns AAA, Neder landse comedyserie. 21.05 uur De fabriek, 13-delige Nederlandse serie. 22.00 uur Tropical heat. 22- delige Amerikaanse actieserie. 22.50 uur Tips voor trips Aansl. Paardenkoersen 22.55 uur Vandaag en sport. 23.20 uur Dangerous curves, Amerikaanse avonturenserie. 00.10 uur Coda. BRT 2 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland. Toeristische portret ten. 20.40 uur Ten huize van Eliane Achten. Interview. 21.30 uur Tips voor trips. 21.35 uur Journaal en sport. 22.05 uur The good wife. Australisch psychologisch dra ma. In bioscoopConcertzaal op zaterdag en zondag ZIERIKZEE - D(Nederlandse film Oeroeg die kort geleden in premire ging, is aanstaande zaterdag én zondag te zien in\)ioscoop De Concertzaal te Zierik- De film werd gemaakt\aar het gelijknamige boek va* Hella S. Haase. Hij is gerejsseerd door Hans Hylkema 'en de hoofdrollen worden gespeeld doot Rik Launspach, ïartin Schaw, Jeroen Krabbé,Peter Faber en Josée Ruiter. Oeroeg is het verhaal va een hechte vriendschap tgsen twee jongens met een verchil- lende huidskleur en aater- grond die wreed doorkuist wordt door de loop van dj ge schiedenis. Johan ten Berghe Rik Launspach) en Oeroeg (Mirtin Schwab) zijn geboren op dezelf de dag. De een als zoon va een Hollandse plantagehoude, de ander als zoon van diens \erk- nemer, de Indonesische opich- ter Deppoh. De jongens zijt ge zworen vrienden maar raar- mate hun kinderjaren verlij den wordt- duidelijk dal ze' door hun verschillende aclter- grond uit elkaar groeien. Wanneer Johan vanuit Ntcer- land als militair terugkeert in Nederlands-Indië om daar te vechten tegen de vrijheidsstrij ders ontdekt hij dat alles an ders is geworden. Hij is niet langer de Nederlandse jongen die zonder problemen bevriend kan zijn met een Indonesische jongen. Hij staat aan de kant van de onderdrukker, of hij nu wil of niet. Wanneer hij op de veranda van zijn ouderlijk huis zijn vader aantreft, vermoord door de opstandelingen, wil hij nog maar een ding: achterhalen wie de moordenaar is. Niet al leen voor zijn eigen genoegdoe ning, maar ook omdat hij ver moedt dat zijn vroegere vriend Oeroeg zijn vader heeft ver moord. Hij maakt een wanhopige zoektocht naar de Oeroeg-van- toen, naar een liefde die verlo ren ging maar niet stierf. De film wordt zaterdag 31 juli en zondag 1 augustus om 20.00 uur vertoond. GOES - De nog te bouwen My tylschool in Goes krijgt vier behandelplaatscn voor revali derende kinderen. Jaarlijks kunnen achtduizend kinderen gebruik maken van deze extra voorziening. De staatssecretaris voor volks gezondheid, H. J. Simons, heeft dat schriftelijk laten we ten aan het bestuur van de Stichting Revalidatie Genees kunde Zeeland. Die hadden de plaatsen aangevraagd, onder steund door de provincie Zee land. Ook de zorgverzekeraars ondersteunen het initiatief. NEW ORLEANS - Rijkswater- Staat in Nederland heeft de al- ereerste Coastal Zone Award cwonncn voor wat in Neder- Vnd, als laaggelegen en dicht- bvolkt deltagebied is bereikt net kust- en waterbeheer. Scretaris generaal ir. A. B. M. va der Plas van het ministerie va verkeer en waterstaat nam de<rijs in ontvangst tijdens de slotitting van het achtste Coatal Zone Symposium. Hetsymposium is een Ameri kaan initiatief. DEN HAAG - De Economische Controledienst en de politie verdenken het 'verzekerings bedrijf' Euroned van fraude en vervalsing. In Zoetermeer, Den Haag en Rotterdam is huiszoe king gedaan en een grote hoe veelheid administratie in be slag genomen. Tfegen de 30-jarige K.S. uit Zoe termeer, de man achter Euro ned, is een gerechtelijk vooron derzoek gestart. Hij is tot op heden de enige verdachte. Hij is niet aangehouden. Euroned doet onder meer in autoverze keringen. Het bedrijf werkte volgens een politiewoord voerster zonder vergunning van de verzekeringskamer, zou schadegelden niet afgedragen hebben en valsheid in geschrif te hebben gepleegd. Advertentie De Concertzaal jj te Zierikzee znlenlng 31 juli 20.00 uur /.omla<: I nu;:. 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4