„Dit zeer zit té Toeristendag, zomeffestijn in nattig najaarssfeertje Gewonde bij aanrijdingen bij Bruinisse Diefstal van auto Inbraak Jerrycans benzine gestolen Fietstocht ANBO MiddenT schouwen Zeehond huist voor Bruse kust Haamstedenaar rijdt hulpgoederen naar Servië DONDERDAG 29 JULI 1993 NR 25399 3 Verwachting t/m maandag 2 au WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% h/jin.temp. 12 graden Middagtemp. 19 graden Windkracht west 5 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 22 graden Windkracht zuidwest 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 juli Zon op 05.56, onder 21.31 Maan op 19.25, onder 02.44 Volle Maan: 2 aug. (14.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er tekent zich een weers- verbetering af. Vanaf zondag krijgt de zon meer kans en zijn de regen kansen klein. De temperatuur loopt op tot rond de 22 graden. Het is nog de vraag hoelang deze opleving aanhoudt. De stroming op circa 5 ki lometer hoogte blijft namelijk zuid westelijk. Dat betekent dat storingen in de loop van volgende week vrij gemakkelijk west-Europa kunnen binnendringen. Voordat het drogere weer een kans krijgt, moeten we eerst nog op neerslag rekenen. Morgen passeert een koufront Ne derland. Dit veroorzaakt wolkenvel den en er vallen enkele buien. Voor al in het oosten van het land kan het ook onweren. In de loop van de mid- g breekt vanuit het westen de zon nog even door. De middagtempera- tuur loopt uiteen van 20 graden in het noordwesten tot 23 in het zuid oosten. Zaterdagmiddag blijft de temperatuur vrijwel overal beneden de 20 graden. Het voelt vrij koel aan, ook omdat er een stevige westenwind waait. Er vallen nog steeds een paar buien, vooral in het noorden. Zondag is het waarschijn lijk droog en komt de zon er goed bij. Augustus lijkt dus met mooier weer te beginnen dan dat juli ein digt. BRUINISSE - Dinsdag hebben zich op de Rijksweg N59 bij Bruinisse twee verkeersonge vallen voorgedaan. Bij een van die ongevallen viel een gewon de, die per ambulance naar het Rode Kruis Ziekenhuis moest worden overgebracht. Het ongeval ontstond toen een Duitse jongen, T., de N59 wilde oversteken. Op dat moment na derde vanuit de richting Oude- Tonge, mevrouw S. uit Oude- Tbnge. Deze probeerde nog uit alle macht te remmen, maar slaagde er desondanks niet in om haar auto tijdig tot stil stand te brengen. Bij deze aan rijding raakte T. dusdanig ge wond dat hij naar het zieken huis in Zierikzee moest worden vervoerd. Op diezelfde N59 deed zich dinsdag ter hoogte van de sluizen van Bruinisse nog een kettingbotsing voor waarbij drie personenauto's waren betrokken. Dit ongeval gebeurde door het plotseling sterk afremmen van een van de auto's die op dat moment over de N59 richting Ouddorp re den. P. uit 's-Gravenhage moest door dit plotselinge remmen niet alleen fors op zijn rempe daal trappen maar ook naar rechts uitwijken om een bot sing te voorkomen. Hierdoor ontstond een kleine ketting botsing waarbij ook K. uit Wis- senkerke en M. uit Frankrijk betrokken waren. Beide voer tuigen raakten daarbij zo be schadigd dat deze moesten worden weggesleept. BRUINISSE - Gisteren, woensdag, werd de auto van W. uit Duitsland gestolen. De auto stond geparkeerd op een parkeerplaats aan de Hageweg bij Bruinisse. In de nacht van dinsdag op woensdag werd vanaf een drie tal bestelauto's - die gepar keerd stonden op een indus trieterrein in Bruinisse - een zevental jerrycans gestolen. Verder werden drie ruitjes van een bestelauto ingeslagen en werden de achterlichten gesto len. Of er iets uit de auto's is gestolen is bij de politie nog niet bekend. Vier onbekenden vernielden in Nieuwerkerk vièr ruiten van een bushokje: De schade bedraagt 1250,-. In de nacht van dinsdag op woens dag werd van een vrachtwagen een reservewiel gestolen. Ook het zonnescherm, inclusief be vestigingsbeugels, verdween. De exacte omvang van de scha de is niet bekend. ZIERIKZEE - E. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van een inbraak in een pand aan het Jannewekken in Zierikzee. In de nacht van dinsdag op woensdag verschaften onbe kenden zich toegang tot het pand waarvan de benedenver dieping vervolgens geheel werd doorzocht. Diverse deu ren werden geforceerd. Een exact schadebedrag is niet be kend. De technische recherche stelt een onderzoek in. BRUINISSE - K. uit Bruinisse, eigenaar van een aantal bestel auto's die geparkeerd stonden op zijn terrein aan de In dustrieweg, miste woensdag de nodige hoeveelheid brand stof. Uit zijn bestelauto's die achter een afgesloten hek stonden bleek een aantal jerrycans te zijn ontvreemd. De diefstal moet in de nacht van dinsdag op woensdag zijn gepleegd. Of er verder nog iets uit de bestel auto's is meegenomen, is op dit moment niet bekend. DEN HAAG - Twee vier-jgrige jongetjes uit de Haagse wijk Loosduinen zijn woensdag een middagje uit stelen gegaan. De kleuters namen de tram en de bus naar de Haagse binnenstad waar zij in Bijenkorf snoep en een mooiè sport-speelgoedauto jatten. De beveiliging pakte de diefjes in hun kraag. De politie sprak de jongetjes vermanend toe en bracht hen naar huis. De ouders had het duo twee uur daarvoor als vermist opgege ven. AMSTERDAM - Vliegtuigbou wer Fokker werkt aan aanpas singen van in totaal 196 Fokker-100-toestellen, waar door het optreden van haar scheurtjes in een onderdeel van de staart in de toekomst kan worden voorkomen. Fokker ontdekte de scheurtjes tijdens proeven met het vliegtuig in het laboratorium. SCHARENDIJKE Voor woensdag 4 augustus heeft de afdeling Middenschouwen van de ANBO (de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen) een fietstocht op het program ma staan. De start is om 13.00 uur bij het Nederlands Her vormd verenigingsgebouw in Scharendijke. De tocht voert de vijftigplus sers via Ellemeet en Noordwel- le naar Haamstede waar een bezoek wordt gebracht aan slot Haamstede. Hier wordt een diavoorstelling bijgewoond. Ook niet-ANBO-leden kunnen aan deze tocht deelnemen. Op gave voor deze tocht is moge lijk bij C. van Nieuwenhuijze, telefoon 01117-1929. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) I 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. discussie over wc-potten denk je ook van:'komop jongens, wij willen ook wel eens naar huis'. Met de mensen van de Pink stergemeente hebben ze verder geen contact meer gehad. Al leen de lossers hebben ze even gezien. Nadat de vrachtwagen leeg was hebben ze meteen rechtsomkeert gemaakt. Landman noemt het zelf zijn geluk dat hij een aardige bijrij der had, zodat de tocht toch nog iets gezelligs kreeg: ,,We ontmoetten elkaar onder het viaduct bij Zaandam. En voor ons allebei was het toch wel een beetje spannend. Maar het klikte meteen, het was een heel fijn persoon. Dat was belang rijk want je moet tijdens zo'n trip toch veel improviseren en heel flexibel zijn." Zijn collega zamelde via zijn kerk, de vrij evangelische ge meente, het geld in om de grootste onkosten van de reis te dekken. Want ook al waren de goederen, de chauffeurs en de vrachtwagen gratis, zo'n reis kost nog het nodige aan brandstof, maar ook aan tol, invoerrechten en verzekering. Landman zou zo weer gaan. Al hoewel hij nu eerst even bij moet komen van de lange reis, is hij vast van plan in de toe komst vaker te gaan: „Mis schien naar een ander land dan, dat maakt niet uit, waar ze hulp nodig hebben. Mis schien is het een idee om bij voorbeeld via de collectes van de Schouwse kerken daar eens aandacht aan te schenken. Ik vind dat er best wat meer kan gebeuren hier op het eiland. Niet iedereen hoeft meteen vrachtwagenchauffeur te wor den. Laat iedereen maar doen waar hij of zij goed in is." Op de vraag wat het meest in druk op hem gemaakt heeft, hoeft Landman geen seconde na te denken. Langzaam en duidelijk aange daan vertelt hij: ,,Ik ga nu ein delijk een beetje begrijpen dat als mensen zo met elkaar om gaan, jarenlang, dat het dan op een gegeven moment escaleert. En het was vooral bij de grens waar dat goed naar voren kwam. Ik weet dus niet of dit representatief is voor de rest van Servië. Maar bij de grens dus. Kilometers lange rijen personenauto's stonden er te wachten. Zodra er ergens een gaatje kwam, wat deden ze dan, vol gas en er op los ram men. Gewoon keihard de bum per raken. Verder zijn ze voort durend aan het ruziën en schel den. Je zult ze elkaar ook nooit recht in de ogen zien kijken. Mensen kijken langs elkaar heen. Dit zeer zit té diep." BRUINISSE - Op de reede van Bruinisse is de laatste dagen een zeehond boven de waterop pervlakte gesignaleerd. Woensdagmorgen bracht de mensvriendelijke waterbewo ner een bliksembezoek aan de Bruse gemeentehaven. Na een rondje langs de afgemeerde mosselschepen en de in een uit hoek gelegen kleine botenstei- ger te hebben gedaan, trakteer de de ongeveer een jaar oude zeehond zijn toeschouwers op een afscheidsgroet en ver dween weer even snel als hij gekomen was. 't Is deze dinsdag aanmerke lijk minder druk dan voor een gemiddelde Tberistendag ge bruikelijk is, al lopen er gezien de erbarmelijke weersomstan digheden toch nog wel aardig wat toeristen die hun tent of ca ravan even zijn ontvlucht. Een hele dag in je tentje naar de re gen luisteren is immers ook geen aanlokkelijk idee. Door al die nattigheid is het voorter rein van de Nieuwe of Grote Kerk veranderd in een modder poel waar je om droge voeten te houden een soort slalom moet maken. Een gevolg van te wei nig grind, zegt Ria Geluk, lid van het organisatiecomité. Bin nen de commissie middenstand heeft ze al een paar keer ge pleit voor een nieuwe laag grind, maar zonder veel succes. Dus is het daar dinsdag bagge ren geblazen. Echt veel te zien is er ook niet, want slechts een deel van de hobbyisten en crea- tievelingen biedt weerstand aan de regen en de rukwinden. Dat laatste is voor een aantal standhouders daar reden ge weest om het dinsdag voor ge zien te houden: de wind is hen niet iets teveel. Havenplein De kunstenaars die, door toe doen van Promotie kunst en cultuur deze dag op het Haven plein zijn neergestreken heb ben iets minder last van de wind. De meesten zijn wel naar deze tweede Kunstmarkt in het Zierikzeese centrum gekomen maar zien er wat verkleumd en verpieterd uit. Een hele dag in die vochtigheid bezorgt een mens veelal koude voeten. Ondanks die neerplenzende re gen nemen verschillende plas- ticgangers toch de moeite om een blik op het werk van de kunstenaars te weipen. Dat werk varieert van lieflijke bloemaquarellen tot en met alJ lerhande keramiek, schilderij en van textiel, beschilderde zij de en van edelglas. Maar ook houten voorwerpen en uiteen lopende sieraden zijn er te zien. Havenpark ,,We zitten er net, dus hebben we nog geen natte voeten en we hebben koffie bij ons om de boel op temperatuur te hou den" zegt het ploegje dat na de middag de stand van Brugzicht bemenst. Ze laten zich door het slechte weer niet verjagen en doen hun best hun lekkernijen en handwerk aan de man te brengen. Dat proberen ook hun buren van het Rode Kruis, de dierenbescherming en andere ideële organisaties die ook nu weer een plaatsje op het Ha venpark hebben gekregen en die er deze dag heel wat nattig heid voor over moeten hebben om de kas van hun organisatie en vereniging te spekken. De kooplust van het publiek loopt deze dag niet over. Rond vieren houden enkele handelaren het dan ook voor gezien en vertrek ken met gezwinde spoed. AMSTERDAM - In de Amster damse Stadsschouwburg wordt tot en met 27 augustus een Engelstalige voorstelling over bergbeklimmers ge bracht. Het toneelstuk heet „K2" en wordt gespeeld door in Amsterdam wonende Britse en Amerikaanse acteurs. Reaeh tijdens de Toeristendag in Zierikzee. Geen pretje vdr de recreant. (Foto: Joop van Houdt). De voormalig buschauffeur had van ex-collega's, die ook contacten in het vrachtwagen- wereldje hadden, gehoord dat verschillende ondernemers op Flakkee hun vrachtwagen wei eens beschikbaar hadden ge steld aan hulpverenigingen. Omdat hij vorig jaar met de vut is gegaan had hij alle tijd. Tben hij ook nog eens een arti kel in Trouw las over de chris telijke hulporganisatie Dor- kas, die én de goederen had én de vrachtwagen, maar geen chauffeurs, hoefde hij niet lan ger na te denken. Vorige week maandag vertrok hij met nog één vrij williger naar Belgrado. Met een vrachtwagen, geladen met 30 ton voedsel, kleding en sanitaire goederen, legden ze een krappe tweeduizend kilo meter af. Landman: „Van de Verenigde Naties kregen we een vrijbrief. Dat betekent dat de verschil lende grensposten die we moes ten passeren op de hoogte wa ren gesteld van onze komst. Als het goed gaat kan je dan zo de grens passeren, zeker omdat wij 'humanitaire' goederen bij ons hadden." Urenlang wachten Het ging dus niet allemaal goed. De grensovergang tussen Hongarije en het voormalig Joegoslavië zorgde voor een dag oponthoud. Maar niet aan de Servische kant, wat eerder voor de hand zou liggen mis schien, maar de Hongaarse kant. Landman: „Er was iets niet in orde met onze papieren, maar wat, dat wouden ze niet zeg gen. Ze draaiden zich om en lie ten je staan alsof je een snot neus was. Een volle dag en nacht hebben we gewacht. En achteraf was het zo simpel. Het bleek dat het nummer van de vrijgeleide brief niet doorge beld was naar de grenspost. Eén telefoontje van ons en het was zo geregeld." Maar dat was niet het enigste probleem waar het Nederland se duo voor kwam te staan bij de douane. Eenmaal in Belgra do moesten ze de hulpgoederen afleveren aan de Pinksterge meente aldaar. Maar het lossen van een vrachtwagen mag al leen als in het bijzijn van de douanebeambten het lakzegel verbroken wordt. En de doua neposten waren bij hun aan komst in de Servische hoofd stad al weg. Ze waren dus ge dwongen de nacht door te bren gen in de stad. Een indrukwek kende ervaring voor Landman. „Ik heb daar tafereln gezien die mij soms even teug deden denken aan '40-'45 De lege winkels, de armoec, iemand die ik voorbij zag .open met een bosje sproktólJout op z'n rug gebonden. D^ iuurt waar wij waren, daars/onden alle maal povere hus/es, krotten. Overal de auto s onder een laag stofS Die Werden nooit meer gebruikt'Militairen zie je ér niet meeralléen de mili tia, gewone plitie. Maar die winkels, er is f jna niks te krij gen. En als erfat te krijgen is, is het verschrikkelijk duur. Zo zag ik een' kraampje met schoonmaakmiddelen. Zes kleine flesjeDreft is alles wat er op de plak stond, een halve meter uit ekaar gestald zodat het toch na wat leek. Dat was gewoon alls wat ze hadden. En dat komt por het handelsem bargo vai de Verenigde Na ties.' Dat emb/"go was op meerdere plaatsenffnerkbaar onderweg in Servè- De meeste benzi nestations die de Schouwse chauffer tegen kwam waren geslote» Het gras groeide tus sen depien. „Langpe kant van de weg was het sms een heel vreemd zicht./>an stonden er mensen naastpun auto met jerrycans te zwaden, was hun benzine ZIERIKZEE - Verregende toeristen, van top tot teen in lilgekleurd plastic en met de paraplu in de aanslag slenteren door de binnen$ad van Zierikzee of schuilen bij elkaar onder een afdakje in de hoop nog ergeis een droog plekje te vinden. Dat valt niet mee, want de tweede Toeristendag isnat en dat is nog een beetje zwak uitgedrukt. Dat slechte weer van afgelopen finsdag drukt onmis kenbaar zijn stempel op het straatbeeld. A. C. Landman: ,,Je moet elkaar helpen". (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - ,,Je bent niet alleen voor jezelf op de wereld. Mjn uitgangspunt is dat we samen verantwoordelijk zijn voor alles wat er op de wereld gebeurt. Je moet ekaar dus helpen." Uitspraken die makkelijk te doen zijn maar A. C. Landman voegde de daad bij het woorc' Afgelopen zondag, 25 juli, kwam hij thuis van een hulptransport aan de Servische stad Belgrado. „Ik karnu eindelijk een beetje begrijpen dat als mensen jarenlang op zo'n manier omgaan met elkaar als ik daajheb gezien, er conflicten komen." op. De bouw lag ook stil. Dat kan ook aan de vakantie lig gen, ma ar overal zag je de werkauto's en machines keurig naast elkaar geparkeerd staan. Alleen de materialen waren weg. Het zag er verlaten uit" Bij de grensovergang, waar het normaal stikt van de vracht wagens, kwam Landman er in 24 uur tijd slechts drie tegen, ook met humanitaire hulp. Maar zelfs aan humanitaire hulp aan Servië kleeft nog een taboe, zo merkte hij wel aan de reacties uit zijn omgeving. „Serviërs, Kroaten, Moslims, wat maakt dat nou uit. De ge wone man van de straat wordt er de dupe van. En waarom zou je die niet helpen?" Strategische wc-potten Na hun gedwongen nachtje in Belgrado konden ze eindelijk de volgende dag hun spullen afleveren bij de Pinksterge meente aldaar. Tbnminste, dat dachten ze. De Joegoslavische douane was namelijk erg ver deeld over de vraag of de wc- potten, die ook bij de lading za ten, nu voor strategische of hu manitaire doeleinden gebruikt zouden gaan worden. Landman: „Erg grappig zou je zeggen. Maar na een half uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3