De bonte knaagkever als dief van kas van Hervormde Kerk in Renesse 1 GRATIS ADVERTENTil Zierikzeese Ingrid Brul doet mee aan VARA-kindersongfestival 0 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE S Met kraam op markt om bestrijding financieel mogelijk te maken Mireille Pairoux en Noortje Wehrmeijer andere Schouwen-Duivelandse deelnemers 3 SERVIË 4 AFVAL 5 VISKWEEK 7 TENNIS Eenentachtig overtredingen bij snelheidscontroles Vernielingen aan auto dé krant van schouwen -duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zlerikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 29 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25399 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 RENESSE - 't Is de schrik van elk kerkbestuur, de bonte knaagkever, een beestje van ongeveer een cen timeter lang dat met zijn vraatzucht de constructie van menig kerkgebouw aantast. Dat vernielzuchtige beestje heeft zich ook genesteld in de kelderbinten van de Nederlandse Hervormde kerk in Renesse. Om de kever uit de kerk te verjagen is echter veel geld nodig. Dat geld probeert een groepje actieve le den nu bijeen te krijgen door drie keer per seizoen met een bonte knaagkeverkraam op de weekmarkt van Renesse te staan. Woensdag 18 augustus van 08.00 tot 13.00 uur is de bonte knaagkeverkraam daar voor de laatste keer van het seizoen te vinden, maar gezien een recente tegenvaller zal de kraam er ook volgend seizoen nog wel staan om zo het beno digde bedrag bijeen te krijgen. De mededeling van Monumen tenzorg in 1989 dat de Neder landse Hervormde kerk in het centrum van Renesse niet al leen bevolkt wordt door gelovi gen uit Renesse en Noordwelle maar ook door de gevreesde bonte knaagkever, kwam bij de, Hervormde kerkgemeenschap hard aan. Het betekende im mers een onverwachte tegen valler die weieens flink in de papieren kon gaan lopen, ook al behoefde er niet direct aan vervanging van de aangetaste gedeelten te worden gedacht. De bonte knaagkever, die zich bij voorkeur nestelt in oud en wat vochtig eikehout laat zich niet zo gemakkelijk daaruit verjagen, temeer omdat dit vochtige hout van de kelder - of moerbinten van het kerkge bouw niét alleen een ideale kraamkamer voor het beestje is, maar ook een prima werk terrein voor het knagen van gaatjes met een doorsnee van zo'n 2,5 tot 4,0 millimeter. Chemisch middel Hem zijn gang laten gaan zou in feite neerkomen op het on dergraven van het kerkgebouw en dus moest de oorlog worden verklaard aan het kevertje. Dat gebeurde in januari 1991 toen de binten met hulp van pluggen met een chemisch ver delgingsmiddel werden in gespoten. Een behandeling die in totaal zo'n 23.000 gulden kostte. Dat bedrag wordt voor 80% vergoed door Monumen tenzorg, provincie en gemeente vergoed. Het resterende be drag, zo'n 4500 gulden moet de Hervormde gemeente Renes- se/Noordwelle zelf op tafel leg gen, bovendien moest eerst ook het hele bedrag worden voorge financierd. ,,A1 met al was het bedrag te hoog voor de Her vormde gemeente om zomaar eventjes op tafel te leggen" ver telt mevrouw J. Lemson- Daane, die daarom tijdens een gemeenteavond het idee opper de om met een kraam op de weekmarkt te gaan staan. Op die markt is altijd een stand plaats gereserveerd voor de kraam van een of andere ideële instelling. Die moet wel de huur van de kraam, maar geen standplaats betalen. Voorraad spullen Haar idee vond weerklank. Op de avond zelf al meldden zich enkele geloofsgenoten die te kennen gaven mevrouw Lem- Ook in de Jacobuskerk in Renesse heeft de bonte knaagkever toegeslagen. (Foto: Joop van Houdt). son te willen helpen en ook de oproep voor vrijwilligers in de krant en in Het plaatselijke kerkblad „Van het Kerkplein" leverde niet alleen menskracht maar ook 'n voorraad spullen op die op de kraam verkocht konden worden. Met het doel de bonte knaagkever uit het kerkgebouw te weren werden kasten en zolders nageplozen en werden de nodige uurtjes besteed aan allerlei hand- en knutselwerk. „Een 85-jarige man heeft speciaal voor de ac tie een paar oude kruiwagens en hobbelpaarden gemaakt" vertelt mevrouw Lemson. Van af 1991 is de bonte knaagkever kraam in de maanden juni tot en met augustus drie keer op deze Renesser weekmarkt te vinden met het doel zoveel mo gelijk geld te verdienen met de verkoop van handwerk en an dere stukjes huisvlijt, tweede hands huisraad, oude boeken en zelfgemaakte lekkernijen als jam, cake, babbelaars en advocaat. Die, en dan vooral de babbelaars, vinden gretig af trek weet mevrouw Lemson- Daane uit ervaring te vertel len. Bekend Nagenoeg altijd is zij samen met nog een aantal anderen te vinden bij de bonte knaagke verkraam, die voor veel inwo ners van Renesse inmiddels een bekend fenomeen is gewor den. „Het eerste jaar waren er nogal wat vragen over het waarom van deze actie, maar nu is het bij de meesten wel be kend waarom we met onze kraam op de markt staan" is de ervaring van mevrouw Lem son. Voor wie meer wil weten over het hoe en waarom van de actie ligt er in de kraam folder materiaal over de bonte knaag kever. Een stuk door deze kever aangetast hout dient ter il lustratie hoe desastreus dit in sect wel is. Dat mensen met de Hervormde kerkgemeen schap in Renesse/Noordwelle meeleven heeft mevrouw Lem son ook op een andere manier ervaren. Een tijd terug stond er op een dag een zomergast op de stoep met een envelop met hon derd gulden voor de actie, dit omdat ze niet in de gelegenheid was om naar de kraam toe te komen. In juni troffen de vrij willigers opnieuw een „mece nas" aan; een mevrouw die aan de kraam wat had gekocht en met een biljet van 250,- be taalde, behoefde geen geld te rug. Behalve de verkoop van aller hande artikelen, kan men aan de kraam ook zijn geluk be proeven met het trekken van enveloppen. Aan het begin van het marktseizoen koopt me vrouw Lemson hiervoor wat prijsjes, maar veel van deze vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Ze droomt er niet van om ooit zangeres te worden. De elfjarige Ingrid Brul uit Zierikzee vindt het gewoon hartstikke leuk om te zingen, vooral de liedjes van Kinderen voor Kinderen, waarvan ze de meeste wel kent en als je het haar heel zachtjes zou vragen dan zou ze zeker toegeven dat ze best weieens mee zou willen zingen met Kinderen voor Kinderen. Daarom is Ingrid Brul een van de deelnemers aan het Zeeuws kampioenschap voor het VARA-Kindersongfestival, dat vrijdag 6 augustus tijdens het Straatfesti val in Vlissingen wordt gehouden. Ingrid Brul is niet de enige Schouwen-Duivelandse deel nemer aan dit zangfestijn, want ook Mireille Pairoux uit Nieuwerkerk en Noortje Wehr meijer uit Bruinisse zullen Liefst zou Ingrid Brul bij Kinderen voor kinderen willen zingen. (Foto: Joop van Houdt). daar van de partij zijn om te proberen de overwinning naar Schouwen-Duiveland te halen. Dat Ingrid daar in Vlissingen ook voor het voetlicht treedt is volgens haar moeder een hele stap geweest voor haar. Doch ter Ingrid is niet bepaald het type kind dat er alles voor doet om in het middelpunt van de belangstelling te staan. In het schoolkoor Jomjom van de Jan Wouter van den Doelschool, waarin ze al vier jaar zingt heeft ze nooit laten weten graag solo te willen zingen. Dat ze dit bij het kindersong festival in Vlissingen nu toch doet komt omdat ze helemaal weg is van de liedjes van Kin deren voor Kinderen. De mees te kent ze uit haar hoofd, want thuis heeft ze wel zeven mu- ziekcassettes met liedjes van dit VARA-kinderkoor, dat op valt door de ongekunstelde presentatie en de originaliteit van de liedjes, waarin niet al leen kinderpret maar ook kin derverdriet wordt bezongen. Voor haar deelname aan dit Zeeuws kampioenschap heeft Ingrid een keuze moeten ma ken uit een lange lijst van lied jes. Ze koos daaruit Annemiek, M'n vader is een clown en Ra- mons verjaardag, twee droevi ge en een lollig liedje, waarvan ze er eind juni eentje - Annemiek - moest zingen tij dens de voorronde in het Vest zaktheater in Vlissingen, waaraan in totaal negentien kinderen deelnamen. Een spannend avontuur, waarvoor Ingrid best een beetje zenuw achtig was, want bij die voor ronde moest immers worden bepaald wie van de kinderen uiteindelijk doormocht naar het eigenlijke kampioenschap van vrijdag 6 augustus. Hoewel Ingrid niet gewend is aan het zingen met een muziekband je zonder tekst ging het haar daar best goed af. Wellicht doordat ze aan het liedje Annemiek heel wat persoonlijke herinne ringen heeft. Tben ze vier jaar geleden naar Zierikzee ver huisde zongen zij en haar vriendin Yvonne dit liedje vaak samen. Dikke envelop Hoewel de jury ook van me ning was dat Ingrid het liedje goed had gebracht, wist ze na afloop van de auditie niet of ze bij de uitverkorenen behoorde. Ingrid: „Kreeg je vrijdag een dikke envelop thuis, dan mocht je naar Vlissingen. In die enve lop zou dan een geluidsbandje moeten zitten". Die vrijdag be tekende voor de songfestival zangeres in spé dan ook gespannen wachten op de post. Die bracht haar gelukkig een dikke envelop met daarin de opdracht dat ze 6 augustus niet Annemiek maar M'n vader is een clown moet zingen. Dit om te voorkomen dat het kinder songfestival een kindersmart lappenfestival zou worden. De meeste deelnemers bleken im mers een duidelijke voorkeur voor het treurige genre te heb ben. „Die liedjes zijn vaak ook het mooist" zegt ze als Kinde ren voor Kinderen kenner. De dag Met nog een week te gaan oe fent Ingrid nagenoeg elke dag, soms in de auto, dan weer in de keuken of in haar kamer. Wat dat betreft heeft ze geen vaste oefenplaats en -tijd. Als het haar uitkomt probeert ze maar weer eens of het liedje al in haar hoofd zit en probeert ze er zelf wat leuke bewegingen bij te maken. Zenuwachtig voor „de dag" is ze nog niet, ze heeft er zelfs nog niet eens over nage dacht wat ze voor het songfesti val aan zal trekken. Een jurk wordt het in geen geval, want daar heeft ze „een verschrikke lijke hekel aan", 't Zal wel iets makkelijks worden. Een paar vriendinnetjes en haar ouders zullen naar Vlissingen mee gaan als supporter; die heb je als songfestivaldeelnemer wel nodig, want dat het een lang en enerverend dagje zal worden, dat kan iedereen op zijn vin gers natellen. Om 16.30 uur moeten alle vijf tien deelnemers zich melden bij Flair dancing waar de gene rale repetitie wordt gehouden, waarna tussen 19.00 en 21.00 uur dan het Zeeuws kampioen schap wordt gehouden. Daarin wordt gestreden om een toela tingsplaats voor de regionale finale die 28 augustus in Delft wordt gehouden. De nummers een tot en met acht uit Vlissin gen mogen daar uitkomen. En wie daar in Delft de hoogste ogen gooit mag zelfs door naar de landelijke finale van 23 en 24 oktober. Zover denkt Ingrid Brul nog lang niet, ze doet mee omdat ze zo graag Kinderen voor Kinderen liedjes zingt, ,,'t Is natuurlijk leuk als je wint, maar ik doe echt voor mijn lol mee" zegt ze en zangeres wor den, ach daarvoor koestert ze geen enkele aspiratie. Ze moet er zelfs wat om grinniken als haar wordt gevraagd of ze later de showbizz in wil, wat dat be treft heeft de elfjarige een ge zonde kijk op de werkelijkheid Het gevaar komt sneller als het geminacht wordt. Publilius Syrus Kans op onweer HET WEER Half tot zwaar bewolkt en een en kele regen- of onweersbui. Mini mumtemperatuur ongveer 15 gra den, middagtemperatuur tussen 20 en 23 graden. Zwakke tot mati ge wind uit zuid tot zuidwest, rond kracht 3. A. C. Landman is terug van een hulptransport aan Servië. In 1994 zijn huishoudens verplicht tot het gescheiden inzamelen van afval. Viskwekerij Neeltje Jans: van experiment tot zelfstan dig bedrijf. Succes voor Theo Gorsse met tennisjeugd tijdens toernooi in Grave. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE/KERKWERVE/ RENESSE - Bij een viertal snelheidscontroles bij Zierik zee, Renesse en Kerkwerve heeft de politie dinsdag 81 overtredingen geconstateerd. Dit op een totaal van 1125 gere gistreerde voertuigen. 's Morgens tussen 07.20 en 08.50 uur controleerde de politie bij de Julianastraat in Zierikzee. Hier geldt een maximumsnel heid van 50 kilometer per uur. Van de in totaal 144 gere gistreerde voertuigen reden er 35 te hard. De snelheden va rieerden van 61 tot 87 kilome ter per uur. Op de Heuvelsweg bij Kerkwerve werd tussen 10.00 en 11.00 uur eveneens ge controleerd. Voor deze weg geldt een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. In to taal 180 voertuigen werden hier in een uur tijd geregi streerd. Tweeëndertig daarvan reden te hard, waarbij snelhe den tussen de 91 en 117 kilome ter per uur werden bereikt. Tussen 11.15 en 12.15 uur werd ook de snelheid van het ver keer op de Stoofweg bij Renes se geobserveerd. In totaal 336 voertuigen werden in dat uur tje geregistreerd, daarvan re den er negen harder dan de toe gestane maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. De snel heden van deze hardrijders va rieerden van 61 tot en met69 ki lometer per uur. In de middag uren, zo tussen 13.15 en 14.15 uur werd bij de Weg naas de Val bij Zierikzee een snelheidscon trole uitgevoerd. In een uur tijd passeerden 465 voertuigen de controlepost. Slechts vijf daarvan reden harder dan de ingestelde limiet van 91. Hier werden snelheden geconsta teerd van 91 tot 95 kilometer per uur. RENESSE - Gisteren, woens dag, werden door de politie in Renesse vijf personen aange houden wegens vernielingen aan een auto. De vijf hadden dinsdagavond op de Klerksweg bij Zierikzee vernielingen aangericht aan een auto omdat zij vonden dat de bestuurder er een vreemde rijstijl op na hield. H. uit Steenbergen deed aangifte van de vernielingen. Hij claimt een schade van 3000,-. Ruiten en koplampen werden vernield. Tegen de vijf is proces-verbaal opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. AMSTERDAM - In de beleger de Oostbosnische stad Tuzla zijn alarmerende tekorten ont staan aan voedsel, medicijnen en brandstof. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 O kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— D jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats; telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. 01 Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1