Mosselsector wil snel om tafel met overheid en garnalenvissers WEEKEND m, RECEPT lieve mensen Elastiekspringen in centrum Renesse dier in het vizier Citroën Xantia bekroond met titel Trekauto van het jaar '93 Dia Klankbord Water beheer bij Delta Expo Fotowedstrijd in kader van jaar van Ouderen Rood/witte kater Sjors Bingo marathon in de Staver Surfwedstrijd bij Beach Pit Expositie P. Visscher Gevulde varkensoesters WOENSDAG 28 JULI 1993 Nergens is nog plaats alles staat al vol de kinderen schreeuwen moord en brand pa wordt horendol. Uiteindelijk toch gelukt zij het uren later ma bemoeit zich met de tent pa haalt liters water. Eindelijk is alles klaar men heeft slaap en men is koud echter het gesnurk van de buren is wat iedereen klaarwakker houdt. Langeweg Voor de waaghalzen: een sprong van 60 meter hoog.... RENESSE - Waaghalzen kunnen zich vrijdag 30 juli uitleven in Renesse. Dan wordt daar voor de derde keer in successie het spektaculaire elastiekspringen gehouden. Midden in het centrum van Renesse kun nen vanaf 13.00 uur weer talloze 'dodensprongen' ge maakt worden. De deelnemers maken vanaf een zestig meter hoge kraan de sprong van hun leven. Het elastiekspringen staat onder de deskundige leiding van het Belgische Benji-fun. De deel nemers hebben tot 22.00 uur de SCHEVENINGEN - Vanaf de pier in Scheveningen zal vrij dagavond 30 juli al weer voor de vijfde keer dit seizoen een vuurwerk worden afgestoken. Het vuurwerk begint om elf uur 's avonds en duurt een kwartier. mogelijkheid om zich op te ge ven. Naast het elastiekspringen wordt in het dorp ook het Ka- raokepodium opgesteld. Ieder een kan zich ter plekke opge ven om 'live' mee te zingen met zowel Hollandse hits als En gelstalige muziek. De kinderen worden uiteraard niet verge ten. zij kunnen onder leiding van de mensen van Wester- schouwen Aktief meedoen aan diverse kinderspelen. Een aan tal kermisattracties maken het geheel compleet. De dag wordt afgeslotén met een avond- markt rondom de Kerkring. MIDDELUAKNIS - Zaterdag 31 juli houdt de Stichting Mo- torspoi'tpromotie Gocree- Overflakkee een bingo-mara thon in het Prieel van Sport centrum de Staver in IVliddel- harnis. Van 's middags 12.00 uur tot 24.00 uur nemen meer dan honderd deelnemers deel aan dit unieke evenement. De organisatoren hebben zich ten doel gesteld om minimaal honderd deelnemers bij elkaar te krijgen voor de bingomara thon. Dit halen zij ruim schoots, want reeds bij de voor inschrijving mocht men 110 deelnemers verwelkomen. Be langstellenden die nu nog deel willen nemen kunnen zich za terdag inschrijven aan de zaai. Deelname kost honderd gul den, waarbij koffie, soep en twee broodjes zijn inbegrepen. Met de bingo zijn hoofdzake lijk huishoudelijke artikelen te winnen. De organisatie heeft voor meer dan vijftienduizend gulden aan prijzen ingekocht. OUDDORP - Een oude traditie in stand houden. Dat is de ge dachte achter de surfwedstrijd die zondag 1 augustus op ini tiatief van surfschool De Punt gehouden wordt. De surfwedstrijd heeft de titel Hompelvoetrace meegekregen en wordt gehouden bij- Surf school De Punt aan hpt Greve- lingenmeer. Inschrijven kan tussen 10.00 en 12.00 uur bij Strandpaviljoen Beach Pit aan Punt West. De wedstrijd gaat om 12.00 uur van start. Wie meer wil weten kan zaterdag avond 31 juli tussen 20.00 en 21.00 uur bellen (01878-3355). NEELTJE JANS - Vanaf 1 augustus tot eind oktober is in de koffieshop van de Delta Ex po werk te zien van de kunste naar Piet Visscher. Deze expo sitie is toegankelijk voor be zoekers van de Delta Expo en wel dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Visscher woont en werkt in Ka- pelle. Zijn stijl is moeilijk te rangschikken; voor hem is het een uitdaging steeds maar weer een andere vorm van ex pressie te vinden. De ene keer is dat realistisch en figuratief, de andere keer weer abstract en vol fantasie. Visscher ge bruikt vaak pastel, acryl en olieverf voor het weergeven van „momenten uit het onder bewustzijn". De ene keer ge beurt dat vanuit een heftige emotie, de andere keer weer vanuit een meer devote ge moedsstemming of als uiting van protest. Bezoekers van de Delta Expo kunnen het werk van Visscher tot eind oktober dagelijks bekijken. DORDRECHT - Van 3 tot en met 12 september wordt in Dordrecht ,,Dordt Monumen- teel" gehouden. In het kader van de herdenking van 700 jaar 't Hof worden diverse activitei ten georganiseerd, 't Hof was de plaats waar de eerste Sta tenvergadering werd gehou den, en dat markeerde de start van het verzet tegen het Spaan se bewind. ZIERIKZEE - Dat de nieuwe Citroën Xantia een succesvolle auto is blijkt niet alleen uit de verkoopaantallen, maar ook uit de eervolle bekroning Trekauto van het jaar '93. Op initiatief van de ANWB Kampeer en Caravan Kampioen, koos een deskundige jury van acht auto journalisten de Citroën Xantia na twee dagen testen uit twintig kandidaten. Volgens het juryrapport heeft de Ci troën Xantia alles mee voor een perfecte caravantrekker: een flink eigen gewicht, een goed. wegge drag en een uniek veersysteem, waarbij de wagenhoogte steeds constant blijft, onafhankelijk van de belading. De Citroën ZX Furio 1.8i behaalde een klasse-overwinning. ZIERIKZEE - In het kader van het Europees jaar van de ouderen heeft de Stichting Vlaams Zeeuws Oude- renjaar een fotowedstrijd voor jong en oud uitge schreven. Doel van deze wedstrijd is via de fotogra fie bij jongeren belangstelling te wekken voor de oudere generaties maar ook om deze ouderen op hun beurt aan te sporen om met hun camera het ouder worden in beeld te brengen. De opdracht voor de jongeren die aan deze wedstrijd verbon den is, is het in beeld brengen van ouderen in Vlaanderen en Nederland. Voor de oudere deelnemers aan deze wedstrijd luidt de opdracht om het the ma van het Europees Ouderen- jaar, Solidariteit tussen de Ge neraties met de camera in beeld te brengen. Het is de be doeling dat de foto's vergezeld gaan van eeri tekst. Omdat jon geren tussen de acht en de acht- Deze foto's worden gebruikt tien jaar een belangrijke doel- voor een tentoonstelling die groep zijn worden in Zeeland en Vlaanderen de scholen be naderd. Dit gebeurt aan het be gin van het nieuwe schooljaar. De inzendingen moeten uiter lijk 4 oktober in het bezit zijn van de Stichting Vlaams Zeeuws Ouderenjaar. drie weken lang in Goes en Ee- klo te zien zal zijn. Bij de ope ning van deze expositie zullen dan de prijswinnaars bekend worden gemaakt. De bedoeling is om per leeftijdscategorie prijzen beschikbaar te stellen voor zowel Zeeuwse als Vlaam se prijswinnaars. Qp dit mo_ ment wordt nog gezocht naar andere locaties voor deze foto tentoonstelling. Ook Zierikzee komt daarvoor in aanmerking evenals plaatsen als Middel burg, Vlissingen, Sint Niklaas, Gent en Knokke. De kosten van deze fotowedstrijd worden geschat op 32.125. Hiervoor, maar ook voor de activiteiten- markt Manifestatie Wat Oud? Ik Oud heeft de stichting vori ge week 7500 van de afdeling Goes van het fonds Zomerpost- zegels ontvangen. Ook van het Europees ComitE voor het Ou derenjaar en het Nationaal Co mité kan de stichting financië le steun verwachten, terwijl provincie en gemeenten naar alle waarschijnlijkheid even eens (financieel) over de brug zullen komen. NEELTJE JANS - Vanaf vrijdag 6 augustus wordt bij de Delta Expo op Neeltje jans een aantal keren per dag het diaklankbeeld „Het land van Altijd" vertoond. Dit diaklankbeeld is gemaakt in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en geeft een beeld hoe een dichtbevolkt, geïndustriali seerd land als Nederland om moet gaan met water. In 1993 presenteerde de rege- ring de derde Nota Waterhuis houding waarin het beleid in zake de waterhuishouding voor de komende jaren is neerge legd. Was het waterbeheer vroeger vooral een kwestie van ,,de zorg voor droge voeten (kwantiteisbeheer), na de Tweede Wereldoorlog is het vooral de kwaliteit van het wa ter die voorop staat. Dit omdat grond- en oppervlaktewater meer en meer vervuild zijn ge raakt. Bovendien is er de laat ste decennia sprake van ver droging van ons land, -waar door de natuur zienderogen verarmt. Daar water, bodem, oever, planten en dieren in en om het water een nauw samenhan gend geheel is vormer, kwaliteits- en kwantiteitsbe- heer alleen niet voldoende. Bij beheer en inrichting van het water speldn gebruiksfuncties als scheepvaart, visserij, land bouw, recreatie en drinkwater voorziening een grote rol. Het omgaan met zo'n watersysteem waarbij ook rekening wordt gehouden met de gebruiks functies noemen we systeem benadering waarin elementen als veiligheid, leefbaarheid en bruikbaarheid een belangrijke rol spelen. Bij zo'n systeembenadering voor het waterbeheer moet dan ook ,,aan alles worden ge dacht', omdat het water niet los kan worden gezien van alles wat er in en om het water ge beurt. ,,Het Land van Altijd" toont dat hier in Nederland in middels een begin is gemaakt met die taak. Voordat alles ech ter goed geregeld is, zal er nog heel wat water door de Rijn moeten stromen. BRUINISSE - De schelpdierenvissers zijn niet van plan om nog meer naar de pijpen van de natuurbescher mers te dansen. Door nog meer water in de wijn te doen dan reeds is gedaan vrezen de mosselkwekers alleen water over te houden. De Bruse vissers passen daar voor. „De limiet is bereikt. De overheid is nu aan zet door het verstrekken van stabiele kweekpercelen", zei voorzitter Wolfcrt Okkcrse afgelopen zaterdagmor gen tijdens de ledenvergadering van de plaatselijke vissersvereniging Algemeen Vissersbelang in het Durp- NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia- Vereeniging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk zit de gecastreerde kater Sjors. Hij is rood met wit gekleurd en één jaar oud. Sjors wacht reeds een tijdje op een goed tehuis. In het gezin, waar hij door omstandigheden niet langer kon blijven wonen, was hij meerdere katten gewend. Het is niet bekend of hij ook met honden om kan gaan. Ook zit er in de Kattenopvang nog een aantal jonge katjes, zowel katertjes als poesjes. Wie denkt Sjors of een jong katje een goed tehuis te kunnen geven, kan voor in lichtingen bellen: telefoon 01114-1583. De kater Gompie uit het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee is (nog) niet geplaatst. In dit asiel zitten tien katten en zes honden. (Foto: Joop van Houdt). De Bruse voorzitter ziet er geen heil in om verder te pra ten over de sluitingen van ge bieden of een verdere regule ring van de mosselzaadbestan- dcn. Naar zijn mening is dit overantwoord omdat de finan ciële situatie van een aantal J mosselkweekbedrijven zorge lijk geworden is. ,,Bij meerdc- i re bedrijven is alle rek er uit. De vraag naar stabiele kweek percelen staat evenwel nog overeind", aldus Okkerse die de aanwezige beleidsmeder- werker van de Directie Visse rijen J. van Dijk influisterde snel met de betrokkenen rond de tafel te gaan om een verbete ring van het percelcnareaal te bewerkstelligen. De politiek moet honoreren dat do be drijfstak de discipline heeft opgebracht om volledig van de zaadvisserij op de droge platen af te zien. De visserij- intensiteit is in de laatste jaren zo ver beperkt dat de mosse laars niet meer tolereren dat nog steviger aan de handrem wordt getrokken. Sinds het in stellen van een gereguleerde mosselzaadvisserij (tijdens kantooruren) is het wedstrijd karakter tussen de vissers on derling volledig van het toneel verdwenen. Elke kweker mag zijn toegewezen vangstaandecl in een bepaald aantal dagen opvissen en daarmee is de kous af, aldus de Bruenaar. Ook burgemeester A. Vogelaar onderstreepte dat de kwekers de strijd om het lijfsbehoud moeten voorzetten. Daarom drong hij er bij de vissers op aan alert te blijven op de ont wikkelingen. De Bruse burger vader bestreurde in zijn toe spraak dat de finale eindronde (compensatie in het kader van de Deltaschadewet) te lang op zich laten wachten. Voor de continuïteit van de mosselbc- drijven is het zeer belangerijk dat de schadeafwikkelingen op korte termijn worden afge rond. Drs M. van Stralen hield voor de bestuurders en genodigden in het Bruse Durpsuus een le zing over de bestandsopnamen van mosselzaad. Van Stralen is de laatste twee jaar als RIVO- bioloog intensief betrokken bij de inventarisatie van het mos selzaad in de Waddenzee. Aan de hand van een diaserie deed de bioloog uit Ellcmcet de doelstelling van de onderzoe ken en de wijze waarop het on derzoek wordt gedaan uit de doeken. Om het onderzoek uit te voeren beschikt het RIVO over een speciale zuigkorf waarmee 60 meter lange trek ken over de zeebodem worden afgelegd. Vervolgens worden aan boord van het daarvoor in gehuurde vaartuig YE 42 op zijn beurt monsters genomen. Zo rendabel mogelijk Vooruitblikkend naar de evalu atie in het kader van de Struc tuurnota Zee en Kustvisserij in 1997 gaf Van Stralen aan hoe zo rendabel mogelijk met het mosselzaad moet worden om gesprongen. Van Stralen: ,,Een goed functionerend beheers- en visplan kan tot gevolg hebben dat het door voeren van verde re sluitingen van droogvallen platen (40 procent in plaats van 26 procent) niet meer nodig is. De visserij heeft daar mee z'n toekomst voor een deel in ei gen hand. De bioloog realiseer de zich ook dat het economisch gebruik van msselzaad alleen kan worden verkregen als iede re kweker over een of meer sta biele kweekpercelen beschikt. ,,Want", besloot Van Stralen, ,,jc kunt nog zo voorzifchtig met zaad opvissen en het nog zo zorgvuldig weer uitzaaien, wanneer hét in de eerste de beste winter als gevolg van storm en stroming weer wegspoeld is alle moeite voor niets geweest." Ba.si.s-bereiding bakkcn Laai in een passende pan boter uitbruisen en licht bruinen. Het formaat van de pan afstemmen op de hoeveelheid vlees die wordt bereid. In een te grote pan verbrandt de boter, in een te kleine pan wordt het vlees niet gelijkmatig gebakken. Schroei het vlees aan weers- zijden dicht en temper het vuur. Blijf met het vlees over de bodem van de pan schuiven en keer het regel matig. Bak het vervolgens verder tot het vereiste gaar- tepunt. Neem het vlees uit de pan en blus de braadbo ter eventueel af met water of ander vocht. U heeft nodig voor 4 personen: 4 varkensoesters van ca. 100 gram 1 dikke plak ham in zeer fij ne blokjes gesneden lh doosje zeer fijn gehakte en geblancheerde champig nons 1'gesnipperd bosuitje 1 fijn gesneden teentje knof look 1 klein blikje tomatenpuree 1 borrelglas witte wijn 100 gram boter of margarine 1 losgeklopt ei met 1 theelepel olie paneelmeel bloem zout peper nootmuskaat Snijd de varkensoesters in of laat de slager die doen zo dat u ze kunt vullen. Doe 20 gram boter in de koekepan en fruit het bosuitje. Bak vervolgens de ham, cham pignons, knoflook en de to matenpuree even mee. Voeg de witte wijn toe en breng het geheel op smaak met pe per en eventueel iets zout. Bind het mengsel als het te dun is. Denk hierbij aan de dikte van ragoüt. Laat het mengsel afkoelen. Zout en peper de varkensoesters en doe iets nootmuskaat aan de binnenzijde. Smeer ver volgens de binnenkant in met het eimengsel. Vul nu de varkensoesters met het hammengsel (niet te vol). Duw de opening goed aan en/of steek er een houten prikker door om de var kensoesters te sluiten. Be- bloem ze, haal ze door het eimengsel en wentel ze ver volgens door de paneer meel. Duw de paneermeel goed aan. Bak de varken soesters in 80 gram boter aan weerszijden gaar en mooi bruin in ca. 10 minu ten. Serveer de braadboter apart en blus deze eventupei met wat witte wijn. Serveer op de varkensoesters een plakje of parte citroen. Lek ker met aard appel kroket ten en ratatouille. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1760 kJ (420 kcal) Eiwit: 29 gram Vet: 29 gram Koolhydraten: 12 grkm De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 14 juli zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- G. de Ruiter-Kouwen, Moermondweg 15, Renesse De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- M. van Leeuwen-van Wijck, Zuiddijkstraat 12, Brouwershaven De derde prijs: Een waardebon van f 10,- Mevr. D. van der Veer, Onderlangs 22, Herkingen De sleutelwoorden van de puzzel van 14 juli zijn: Wat is het wat ik vroeg De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 6 augustus in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel) Horizontaal 1. militair; 4. Franse dans; 7. sleutel die op verschillende sloten past. 9. behoud; 11. bedenkelijk; 12. onordylijk geheel; 13. achtenswaardig; 15. in dier voege; 17. wartaal; 19. vergelden; 21, diversen; 23. grote winkel; 25. toestand van kunstmatige verdoving; 26. afgelopen; 27. niettemin; 28. werkwilligen proberen te overreden of te dwingen het werk neer te leggen. Verticaal: 1. solozangeres; 2. de begane grond; 3. gemalen rund- of paarde- vlees dat rauw gegeten wordt; 4. vermetel; 5. in de andere richting; 6. verkla ring; 8. sterk kruiden; 10. karakter; 14. vogel; 16. langzamerhand; 17. soort prozaverhaal; 18. zinnebeeld; 19. sterk wensen (volt. deelw 20. in een boek opzoeken; 22. interest. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes. 27, 6, 17 en 19, 13, 1. 3. 27 en 21, 9, 10, 13. 25, 15.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3