IP 'Wanneer je in Roemenië bent voel je je constant een rijkaard' m UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELANO Burgemeester Tees geeft startsein bouw en verkoop 120 vakantievilla's 'ZONNIGE MIODEN.J KANS OP EEN BU i... )eurloo Voor de negende keer de Zeeuwse dag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M. J. van Houten uit Zierikzee werkte drie weken aan kindertehuis in Roemeense Sibiu Orgelconcert Afscheid P. C. v. d. Berge dé krant van schouwen - duiveland! j A NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 28 JULI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELANO HAV TEL ÏONTEXTIEL ZONWERING IERIKZHE ENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE 01110-15951 FAX. 16378 ZIERIKZEE - 'Bine venit Casa Rinus'. Met de Roemeense vertaling van de woorden 'Welkom thuis Rinus' op een spandoek voor het huis werd M. J. van den Houten begin deze week door vrouw en kinderen verwel komd. De 51-jarige Zierikzeeenaar keerde terug van een verblijf in de Roemeense stad Sibiu, waar hij als vrijwilliger meewerkte aan de verbouwing van een tehuis voor ouderloze kinderen. De toestand in het Oost-Europese land, waar men na een jarenlange dictatuur een nieuwe samenleving moet opbouwen, maak te grote indruk op de Zierikzeenaar. Alles is zo armoedig, grauw en verwaarloosd. Wanneer je als Neder lander in Roemenië bent voel je je constant een rijkaard'. Rinus van den Houten werd hij terugkomst verwelkomd met een spandoek: Houdt). Bine Venit acasa, ofwel Welkom thuis. (Foto: Joop van Rinus van den Houten kwam op het idee om drie weken als vrijwilliger in Roemenië te gaan werken door een adver tentie in het Reformatorisch Dagblad. Daarin riep de Stich ting Gezamenlijke Diaconieën Giessenlanden en Omstreken vaklui als timmerlieden, met selaars, loodgieters, elektri ciens en schilders op om mee te helpen aan de projecten die de stichting al'sinds enkele jaren in Roemenië uitvoert. Dit jaar is dat de verbouwing van een tehuis voor 240 ouderloze en dakloze kinderen en een Chris telijk Centrum. Door de verhalen van een colle ga, die al eerder als vrijwilli ger naar Roemenië ging, werd de Zierikzeeenaar, die bij de onderhoudsdienst van de wo ningcorporatie Beter Wonen werkt, gesterkt in het idee dat hij zich voor het project wilde inzetten. „Vorig jaar hebben mijn vrouw en ik een grote reis naar Zuid-Afrika gemaakt, he lemaal voor onszelf. Daarom wilde ik dit jaar in de vakantie graag iets doen voor anderen". 2150 kilometer Eind juni begon Rinus van den Houten met elf andere vrijwil ligers in Hoornaar (bij Gorin- chem) aan de 2150 kilometer lange reis naar het Roemeense Sibiu; een stad van 180.000 in woners. Zij waren de eerste 'lichting' van drie groepen Ne derlandse vrijwilligers die bij toerbeurt drie weken aan de verbouwing van het kinderte huis gingen werken. Om dat mogelijk te maken werd vanuit Nederland ook het nodige bouwmateriaal en sanitair ver voerd naar Sibiu. Na een reis van twee dagen en nachten, waarbij enkele vrijwilligers in de auto van Rinus bij toerbeurt reden en men bij de Roemeense grens ruim tien uur werd opge houden, kwam men op de plek van bestemming. „Het laatste gedeelte door Roemenië heen konden we niet harder rijden dan zestig kilometer per uur. Het was nacht, de wegen waren onverlicht en zeer slecht en overal kwam je obstakels te gen, zoals koeien of andere die ren die op de weg liepen". De eerste indruk van Roeme nië, via die erbarmelijk slechte wegen, werd in de periode dat de Zierikzeeenaar in het Oost- Europese land doorbracht, vele keren bevestigd. Erg verwaarloosd „De huizen en gebouwen zijn erg verwaarloosd en allerlei es sentiële dingen zijn schaars. Bij het gastgezin waar ik sa men met een andere vrijwilli ger verbleef stond het gasstel de hele dag aan, ook wanneer er niet gekookt werd. Dat kwam omdat men zuinig moest zijn met de lucifers die bijna niet te koop waren. Het bad stond altijd vol water omdat men er nooit zeker van was dat de volgende dag weer water uit de kraan zou komen. Warm wa ter uit de kraan had men maar twee keer per week en dan nog een heel dun straaltje. Bijna al le voedingsmiddelen zijn slechts mondjesmaat te koop, bij hele typische winkeltjes die bestaan uit een luik in de gevel waaf je je boodschap kenbaar kunt maken. Vaak zijn het brood en andere artikelen al na een paar uur uitverkocht". Na een dag te hebben uitgerust van de lange reis begonnen de Nederlandse vrijwilligers met hun werkzaamheden voor de verbouwing van het kinderte huis. Ze werkten—daarbij sa men met vier jongeren van een plaatselijke vakschool. Dit met de bedoeling de Roemeen se jongeren te helpen ontwik kelen tot goede vaklui. Vanwe ge de taalbarrière was het niet gemakkelijk om een en ander over te brengen. „Ze wisten nog niet veel en we moesten alles uitleggen door middel van gebaren. Gelukkig leerden ze ook doordat ze goed keken naar de manier waarop wij werkten. Het afhangen van deuren ging op den duur heel aardig. Je moest ze wel steeds aan het werk zetten. Ze toon den weinig eigen initiatief". Timmerwerk Rinus van den Houten was vooral bezig met timrherwerk- zaamheden in de afdeling van het tehuis waar de nul- tot drie jarige weeskinderen waren on dergebracht. „Op die afdeling verbleven 26 baby's en peuters die allemaal moesten worden verzorgd door vier mensen. Ik hoorde ze tijdens het werk de hele dag door huilen. De ver zorgsters hadden te weinig tijd om persoonlijke aandacht aan al die kinderen te besteden. Dat betekende onder meer dat de baby's en peuters tot twee jaar nooit buiten kwamen. Erg hoor". Via de inspanningen van de Stichting Gezamenlijke Diaconieën Giessenlanden en Omstreken is het kindertehuis de afgelopen jaren op mate rieel gebied geholpen. Men kreeg onlangs toestemming van de Roemeense overheid om het tehuis van een louter me disch begeleiden te mogen om vormen naar een gezinssitua tie. Verpleegkundigen In het kader daarvan worden vanuit Nederland regelmatig verpleegkundigen uitgezonden die helpen bij het begeleiden van de kinderen. Via de ver bouwing van de grote ruimten, tot een omgeving die meer ge richt is op de begeleiding van kleinere groepen kinderen, probeert de stichting die doel stelling te bereiken. Rinus van den Houten droeg daaraan zijn steentje bij via het timmeren van wanden en kozijnen en het plaatsen van deuren. De eerste week werkten de Nederlandse timmerlieden dagelijks van 7.30 tot 21.00 uur. Ontspanning Toen de schilders en loodgie ters aan de slag konden was er 's avonds wat meer tijd voor ontspanning. Met het gastgezin maakte de Zierikzeeënaar toen een ritje naar de Karpaten, het bekende Roemeense gebergte. Men maakte daarbij gebruik van de auto van Rinus omdat hij, via de Duitse marken die hij bij zich had, gemakkelijk benzine kon kopen. „Voor Duit se marken doet men alles. Maar mensen die met Roe meens geld moeten betalen kunnen niet meer dan twintig liter benzine gelijk kopen. Roe meense gezinnen hebben wel een auto, maar kunnen die maar zelden gebruiken omdat de benzine in verhouding tot het inkomen (ongeveer hon derd gulden per maand) duur is". Dat er Roemenen zijn die het met nog veel minder moe ten doen zag de Zierikzeëenaar aan de mensen die in de afval containers naar voedselresten zochten. „Maar er liepen ook modern geklede mensen rond. Het verschil tussen arm en rijk is kennelijk heel groot". Zeep en closetpapier schaars Hij merkte dat de Roemenen zich vaak verontschuldigden omdat ze hun gast bepaalde ar tikelen niet konden aanbieden. „Bijvoorbeeld zeep en closet papier is in Roemenië heel schaars. Dan zeiden ze: Dit is Roemenië, dat hebben we hier niet". Omdat de Nederlandse vrijwilligers daar via de Stich ting Gezamenlijke Diaconien al op waren voorbereid, nam 'men vanuit Nederland de nodi ge artikelen mee voor de men sen die men in Roemenië ont moette. „Wanneer ik aan ie mand een stuk zeep of iets an ders gaf, reageerden ze alsof hen een wonder overkwam". Grote indruk De reis naar Roemenië maakte zoveel indruk op de Zierikzeee naar dat hij er niet over raakt uitgepraat. „Ik vond het een goede ervaring, maar ik ben wel heel blij dat ik weer terug thuis ben". Hij weet niet of hij nog een keer als vrijwilliger in Roemenië zou gaan werken. „Misschien als er heel urgent hulp nodig zou zijn. Maar dan zou ik wel mijn vrouw willen meenemen, want die spreekt goed Engels". ZIERIKZEE - Het tweede con cert in de serie zomerorgelcon- certen in de Nieuwe Kerk van Zierikzee, wordt gegeven door de Zierikzeese organist Wim Boer. Dinsdag 3 augustus is de Zierikzeeënaar vanaf 15.00 uur te horen. Op het programma staan wer ken van Franse componisten uit de 19de en 20ste eeuw als Cesar Franck, Olivier Messi- aen en Jehan Alain. Een „bui tenbeentje" in dit muzikale ge heel is John Stanley, een acht tiende eeuwse Engelse compo nist van wie Voluntary in e- minor wordt gespeeld. Wim Boer werd in 1964 in Rotter dam gerboren waar hij zijn op leiding aan het conservatorium kreeg. In 1990/91 behaalde hij het diploma Uitvoerend Musi cus voor het hoofdvak orgel. Daarnaast studeerde hij bij Frans van Hoek piano. Daar voor behaalde hij in 1991 het diploma Docerend musicus. Momenteel combineert Boer zijn werkzaamheden als docent en organist met het geven met concerten. Verder is hij als vas te organist verbonden aan de Rooms-Katholieke kerk van Zierikzee. Het orgel dat Boer dinsdag 3 augustus zal bespe len is in september '92 deels ge restaureerd. Die restauratie bestond uit het herstellen en schoonmaken van frontpijpen. Ook heeft men de orgelkast de oorspronkelijke kleur weer te ruggeven. Met de verdere res tauratie wordt medio '94 een begin gemaakt. OOSTERLAND - Op zaterdag 7 augustus neemt P. C. van den Berge, medewerker van de besteldienst PIT Post te Nieu- werkerk, na 27 jaar afscheid. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Van 15.30 -17.00 worden de inwoners van Nieu- werkerk en omstreken in de ge legenheid gesteld afscheid te nemen van de PTT'er in cafeta ria Neffen d'eulen, markt 3 in Oosterland. Het officiële ge deelte begint om 15.00. i ZOUTELANDE - Volgende week donderdag 5 augus tus wordt voor de negende keer de folkloristische evenementendag gehouden. Diverse typisch Zeeuw se oude ambachten, sporten en dansen zullen gede monstreerd worden. Bezoekers kunnen van twee uur 's middags tot twaalf uur 's avonds genieten van ringrijden klederdracht, babbelaars bakken, Zeeuwse messen snij den, kantklossen en vlasbe- werken. Het klederdrachtmuseum toont haar collectie en dans groep Medioburgum voert, eveneens in klederdracht, Zeeuwse volksdansen uit. Verder is er een karaoke- podium, een bazaar en ver schillende attracties voor kin deren. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een C kwartaalabonnement f 48,50 C kwartaalabonnement met autom. afschr. 46,— C jaarabonnement f 183,— C jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ontwikkeling van het vakan tievillapark inde gelegenheid kwam om het voormalige sportcentrum Kraayenstein te kopen. Op die manier kan men op (de meest voordelige ma nier) een gemeentelijke sport hal realiseren. „Het is een van de mogelijkhe den om aan de kwaliteit van de recreatie en het toerisme in de gemeente te werken", aldus de heer Tees, die zelf op een steen worp afstand van het nieuwe park woont. „Daarom was ik er eerst niet zo blij mee. Ik vond dat weiland veel leuker om op te kijken. Maar via het bungalowpark Bohemen heb- bèn we ondervonden dat een dergelijke voorziening voor de omwonenden alleen maar pret tig is wanneer het goed wordt beheerd". De nieuwe vakantievillapark wordt gebouwd door aanne mersbedrijf Strayer bv uit Haamstede, die als dealer is verbonden met het, inmiddels tien jaar oude, bedrijf Li vingstone Vastgoed bv. Bij de bouw wordt gebruik gemaakt van een industrieel systeem met bouwelementen dat een snelle cascobouw mogelijk maakt. De gemiddelde bouw tijd per woning bedraagt acht weken. De woningen worden gebouwd in twee verschillende types en kosten 200.000 a 270.000 gulden. Dat is mede af hankelijk van het al dan niet aanwezig zijn van voorzienin gen als zonnebank, sauna of bubbelbad. Alle woningen zijn voorzien van een ligbad, een douche en een keuken met in- bouwapparatuur. Naar wens kan men de vakan tievilla's door Creatief vakan tieparken 'laten verhuren aan derden. Daarbij werden huur prijzen van 1600 a 1700 gulden per week genoemd. Volgens ad junct directeur drs R. J. W. M. Ifebbe is er ondanks de zich af tekende recessie nog steeds veel vraag naar vakantievilla's zoals men in Burgh-Haamstede gaat bouwen. „De mensen zijn minder geneigd om aandelen te kopen. Men zoekt zekerheid via de belegging van geld in onroerend goed". Hij vertelde dat al enkele honderden men sen hebben gereageerd op de brochure waarmee de wonin gen aan het publiek worden ge presenteerd. BURGH-HAAMSTEDE - ,,De afgelopen twee jaar hebben we als gemeentebestuur vaak gesproken over de 'tweede fase van Bohemen', zoals wij het nog noemden. Zou de ontwikkeling van die vakantiebungalows wel of niet van de grond komen. Juist wanneer we het idee hadden van wel, bleek dat niet zo te zijn. We zijn daarom blij dat deze fase achter de rug is". De burgemeester van Westerschouwen H. Tees gaf met dui delijk genoegen het startsein voor de bouw en verkoop van 120 vakantievilla's. De woningen maken onder deel uit van villapark Burgh-Haamstede, een nieuw complex dat wordt gerealiseerd naast het voormalige sportcentrum Kraayenstein langs de Kraayensteinweg en de Daleboutsweg te Haamstede. Naar verwachting kunnen de eerste vakantiegasten nog dit najaar gebruik maken van hun 'tweede woning'. Het hele park zal volgens planning in 1994 ge realiseerd zijn. Het project wordt gerealiseerd door Li vingstone Building Industry bv uit Breda, die het in novem ber 1992 overnam van project ontwikkelaar Bohemen, die aan de overzijde aan de Dale boutsweg een enkele jaren ge leden al een bungalowpark realiseerde. Directeur J.H.L. Tebbe vertelde dat men niet zonder meer de al bestaande plannen van Bohemen over nam. „We hebben het plan aangepast aan de schitterende omgeving hier in Haamstede". Dat houdt in dat de lokatie waar de 120 vakantievilla's komen wordt ingericht in de stijl van een duinlandschap. Met hellende vlakken, duinpiassen en hui zen die worden uitgevoerd in rustige natuurlijke kleuren. „We willen hier een relaxte at mosfeer scheppen, want dat is toch de reden waarvoor men sen zo'n huis kopen". In op dracht van de gemeente Wester schouwen wordt het vakantie park omgeven door een tien meter brede 'kruidentuin' en een wal aan de kant van de Kraayensteinweg. Burgemeester Tfees sprak er zijn vreugde over uit dat de ge meente Westerschouwen via de Aan de Daleboutsweg te Haamstede worden 120 vakantievilla's gebouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1