7IFDIK GRATIS ADVERTENTIE Nieuwe campagne iepziektebestrijding gestart in de gemeente Westerschouwen Voor het eerst meer dan duizend hulpverleningen in één jaar tijd 0 1 W KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE f®"1 NIEUWSBODE 'Als gemeente moeten we natuurlijk het goede voorbeeld geven Jaarverslag Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij: Man beroofd Auto tegen brommer Eenzijdig ongeval Surfplank gestolen dé krant van schouwen - duiveland! L J NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 27 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25398 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Onder meer aan De Kure werden gisteren, maandag, zieke iepen gerooid. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Gisteren, maandag, is in de gemeente Westerschouwen een grootscheepse rooi- actie van met iepziekte besmette bomen begonnen. Men hoopt in drie weken tijd naar schatting 2500 a 3000 zieke iepen te kunnen rooien en afvoeren. Daarbij gaat het uitsluitend om zieke iepebomen op grond van de gemeente. „Als gemeente moeten we natuurlijk het goede voorbeeld geven. We hopen dat veel particulie ren de zieke iepen op hun grond ook zullen rooien", aldus J. Lekkerkerk van de plantsoenendienst van de gemeente Westerschouwen. Het bomenbestand van de ge- meente Westerschouwen be staat voor ongeveer tachtig procent uit iepen. In vroeger tijden werd de iep of olm op grote schaal aangeplant op Schouwen-Duiveland omdat deze snelgroeiende boom zeer goed bestand was, en is, tegen de zilte zeewind. Waar de iep in ieder geval niet tegen bestand is is de iepziekte. Al jarenlang wordt in de gèmeente Wester schouwen verwoed slag gele verd met de gevreesde ziekte en tot voor. kort werd het pro bleem nog 'beheersbaar' ge noemd. -Van de kant van de rijksoverheid werd subsidie voor de bestrijding van de door de iepespintkever veroorzaak te ziekte beschikbaar gesteld en door nauwlettend het bo menbestand in de gaten te hou den en door de door ziekte aan getast iepen zo snel mogelijk te rooien bleef de ziekte binnen de perken. In 1988 werd van overheidswe ge de subsidiekraan dichtge draaid en dat was het begin van een drastische toename. In één jaar tijd verdubbelde het aantal met de ziekte besmette bomen in de gemeente Wester schouwen van 2500 naar 5000 zieke iepen. Achteraf bleek dat dat een nog veel te optimistische inschat ting was, maar op dat moment, in september 1992, was de si tuatie al zo alarmerend dat wethouder ir. C. W. Veerhoek stelde dat er sprake was van een ernstige bedreiging van het bomenbestand dat hij betitelde als 'het natuurlijk decor van onze gemeente'. Eind septem ber verstuurde de gemeente Westerschouwen een brand brief aan staatssecretaris J. D. Gabor van Landbouw, natuur beheer en visserij. Daarin werd gesteld dat als de rijks overheid niet snel over de brug zou komen en alsnog subsidie beschikbaar zou stellen de toe komst van het complete bo menbestand van de gemeente Westerschouwen op het spel zou staan. Op dat moment werd al gesproken van een stij ging van 2500 naar een dikke tienduizend door de ziekte aan getaste iepen. „Wanneer de minister niet (op nieuw) zijn verantwoordelijk heid neemt voor de nationale coördinatie en bestrijding van de iepziekte zullen bijvoor beeld een grote recreatiege meente als Westerschouwen en een stad als Amsterdam bin nen korte tijd worden gecon fronteerd met een bedroevend scenario; een kaal en armoedig decor van verval, cynisme en maatschappelijke desinteres se", aldus een persbericht van de gemeente Westerschouwen waarin de brief aan Gabor werd toegelicht. In datzelfde persbericht werd ook een pu blieksactie aangekondigd, in middels bekend als 'de vlam- menactie'. Het gele merkteken waarmee tot op dat moment de zieke ie pen werden gemerkt maakte plaats voor opvallende rode vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Voor het eerst is het aantal hulpverleningen door boten van de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) binnen een jaar de dui zend gepasseerd. Dat blijkt uit het jaarverslag van de reddingmaatschappij. De reddingboten van de KNRM voeren in 1992 1062 keer uit. Bij die acties werden in totaal 2105 mensen in veiligheid gebracht. De KNRM beschikt over 36 red dingstations die bemand wor den door meer dan 600 vrijwil ligers. In de afgelopen jaren in vesteerde de reddingmaat schappij in een aantal nieuwe, snelle en moderne reddingbo ten. „Daarmee werd enerzijds de veiligheid voor de beman ningen vergroot en anderzijds de inzetbaarheid ten behoeve van de scheepvaart uitge breid", aldus de KNRM in haar jaarverslag. Het is de bedoeling dat er in de komende jaren nog een aantal nieuwe reddingboten in ge bruik worden genomen. Enke le boten zijn reeds besteld, voor de overige wordt gezocht naar financiële middelen. De vrijwilligers van de red dingmaatschappij moeten vaak in actie komen ten behoe ve van de pleziervaart. In 1992 werd 145 keer hulp verleend aan de beroepsvaart en schoot men 704 keer opvarenden van plezierjachten te hulp. Twee honderddertien keer werd uit gevaren voor zoekacties, loos alarm of ziekenvervoer. In to- Na een uitgebreide renovatie vaart de Koningin Beatrix weer naar wens. (Foto: KNRM - Brinkman). Kees taal werden in 1992 2105 men sen gered cq uit gevaarlijke si tuaties bevrijd en weer veilig aan wal gebracht. Volgens het jaarverslag van de KNRM gaat het hier om een record In het verslagjaar werd ook het aantal 'redders aan de wal' (do nateurs) vermeerderd en wel met ruim 13.000 mensen. Dank zij een uitgebreide televisie uitzending konden veel men sen kennismaken met het werk van de reddingmaatschappij en de mensen die dat werk, ge heel belangeloos, verrichten. In Zeeland beschikt de KNRM over vier reddingstations. Op Goeree-Overflakkee zijn red- dingposten in Stellendam en Ouddorp. Alle posten moeten herhaaldelijk in actie komen om in nood verkerende sche pen te hulp te komen. Van de Roompotsluis kwam in mei het alarm dat de kotter KG 12 wa ter maakte en zinkende was. Reddingboot Prinses Beatrix was binnen een half uur ter plaatse en na het leegpompen van het schip werd de kotter door de reddingboot begeleid naar de thuishaven Colijns- plaat. In juli moest de Koning in Beatrix in actie komen om de opvarenden van een jacht te redden. Tben de reddingboot ter plaatse arriveerde bleek het jacht al gezonken. Geluk kig was een in de buurt zijnde kotter te hulp geschoten en de bemanning van het zinkende schip gehaald. Een ander drama speelde zich af in oktober. In de nacht van 3 op 4 oktober kreeg de Kust- wachtpost Ouddorp een mel ding van het jacht Three Stars dat vuurpijlen had gezien in de buurt van de Oosterboei. De reddingboten Prinses Beatrix (Burgsluis) en De Griend (Oud dorp) voeren uit. In het aarde donker werd een zoekactie op touw gezet en aanvankelijk bleek het zoeken vruchteloos. Om 6.00 uur waren beide red dingboten weer terug in de thuishaven, maar om 7.00 uur kwam er weer een melding bin nen. Op de Zeehondenplaat ontdekte men twee drenkelin gen die toen de redders arri veerden reeds een meter in het watèr stonden. De mensen wa ren doodmoe en verkleumd. Zij bleken met hun schip te zijn vastgelopen in het B rouwers- havense Gat vanwaar zij vijf tien vuurpijlen hadden af gestoken. Then er geen reactie op die noodsignalen leek te ko men waren ze over de plaat richting vuurtoren gelopen tot dat ze door het Krabbengat niet verder meer konden. Eén van de vier mannen was vervolgens in de richting van de vuurtoren gaan zwemmen om hulp te halen. Wat later ging een tweede man hem zwemmend achterna. Uitein delijk werd één van de twee zwemmers gevonden in zwaar onderkoelde toestand. Zijn li chaamstemperatuur was slechts 31 graden toen hij werd afgeleverd in het ziekenhuis van Goes. De zoekactie naar de vierde leverde geen resultaat op. „Achteraf was alles te bere deneren, maar in die stikdon kere nacht was het zoeken naar een speld in een hooiberg", al dus het jaarverslag van de KNRM. Vanuit de post Oud dorp werd in juli een achttal padvindsters gered. Het jacht Pandora meldde dat een zeil boot met padvindsters was om geslagen. Bij een poging van het jacht om de mensen op te pikken was het zeil in de schroef geraakt waardoor het jacht stuurloos ronddreef. De Griend was snel ter plaatse. De drenkelingen zaten inmiddels al aan boord van het stuurloze jacht. Een opstapper van de Griend klaarde de schroef waarna het jacht naar Scharen- dijke werd gesleept. In grote nood toont zich grote moed. Regnard Later regen HET WEER Eerst enkele opklaringen, later veel bewolking en regen. Mini- mumtemp. ±13, middagtemp. van 18 aan zee tot 23 graden in het oosten van het land. Zuidwesten wind, matig, kracht 4; langs de kust later toenemend tot krachtig 6. 2 SCHIPPERS Er is sprake van een doorbraak in het binnenschip persconflict, 3 KUNST EN EER Vrijwilligers van Koninklijke Harmonie Kunst en Eer zijn druk aan het werk in oude gymnastiekzaal. 5 'T STOOFJE In Uit de school geklapt staat deze keer basisschool 't Stoofje uit Ouwerkerk centraaal. 7 VOETBAL Gerard Olijhoek geeft zijn visie op het voetbal op Schouwen-Duiveland. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SCHARENDIJKE - In de nacht van maandag op dinsdag is B. uit Nijkerk onder bedrei ging met een mes beroofd. De recherche stelt een onderzoek In het tunneltje onder de N59 bij Scharendijke werd, waar schijnlijk vanwege het slechte weer, feest gevierd door een groep jongelui. B. werd om streeks 03.30 uur door een vier tal jongens van ongeveer 20 jaar onder -bedreiging niet een mes gedwongen zijn portemon nee met daarin 80,- af te staan. In de portemonnee zat ook het bankpasje van B. BROUWERSHAVEN - Giste ren, maandag, raakte brom fietser J. uit Middenschouwen licht gewond na een aanrijding met een auto. Het ongeluk gebeurde op de kruising Delingsdijk/Oude Schouwsedijk/Zuidnieuw- landseweg. V. uit Midden- schouwen reed met zijn auto over de Zuidnieuwlandseweg en wilde rechtdoor de Oude Schouwsedijk oprijden. Hij zou daarbij volgens de politie verzuimd hebben om voorrang te verlenen aan de. over de De- lingsdijk rijdende J. Een aan rijding kon niet meer voorko men worden. Bromfietser J. werd voor behandeling naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee gebracht. RENESSE - In de nacht van maandag op dinsdag raakte Van W. uit Waalwijk door on bekende oorzaak met zijn auto van de weg. Van W. reed met zijn auto over de Stoof weg, rijdende in de richting Zierikzee. Van W. kwam met de schrik vrij. BROUWERSDAM - Gisteren, maandag, werd de surfplank van B. uit Scheveningen gesto len. De surfplank was met span banden bevestigd op een aan hanger achter de auto van B. De'auto stond geparkeerd aan de Brouwersdam. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. ASSEN - Zo'n 29.000 mensen zijn dinsdag van start gegaan in de 28e Drentse Rijwielvier- daagse. Het is het grootste eve nement op dit gebied in Neder land. De wielerlief hebbers kunnen starten in Assen, Em- men, Hoogeveen en Meppel en kunnen elke dag afstanden af leggen van 30, 40, 60, 100 en 150 kilometer. Verder zijn er een vierstedentocht, een f ietstrek tocht, een actieroute en een mountainbikeroute. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. "1 naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Cy Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CU Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1