Oudste Bosnische vluchtelinge verlangt naar haar familie tieeet. Plunderingen en pistoolschoten bij house-party's 'Rampzalige sterfte bomen door epidemie iepziekte' VS roepen op tot kalmte waterstanden Eerste en Tweede Wereldoorlog waren kinderspel Biesheuvel heeft meer tijd nodig Zeeland wil na 350 jaar alsnog vrede met Spanje Files wegens massaal vertrek naar buitenland Kurdische strijders ontvoeren opnieuw toeristen Volgens coördinatrice lepziekteberaad 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Opslagloods leeggehaald ROTTERDAM/ZAANDIJK - Tientallen bezoekers van een houseparty hebben zondagmorgen vroeg een opslagloods van Van Gend en Loos aan de West zeedijk in Rotterdam geplunderd. De Rotterdamse politie heeft dat zondag meegedeeld. Tijdens een house-party in Zaandijk vuurde een bezoeker na een ruzie zaterdagavond enkele schoten af. ROERMOND - „De Eerste en Tweede Wereldoorlog waren kinderspel vergele ken bij de volkerenmoord die zich thans in Bosnië-Herzegovina afspeelt." Dit zegt Zumra Babic, die onlangs 105 jaar is geworden en daarmee de oudste in Ne derland verblijvende vluchteling is uit dit gebied. De politie moest met de wa penstok de orde in de disco theek handhaven. Er vielen twee gewonden. De politie hield één persoon aan. Een groep van mogelijk wel hon derd jongeren in de leeftijd van 14 tot 20 jaar drong de loods in Rotterdam rond zeven uur bin nen na afloop van het feest in het nabijgelegen zalencomplex Imperium. De plunderaars gin gen er vandoor met audio- apparatuur, videorecorders, computers, computerspellet jes, stofzuigers en kleding. Wijkbewoners alarmeerden de politie. Zij zagen jongeren do zen vol goederen in auto's en In de ochtend stond op de A28 bij Zwolle al 17 kilometer file richting zuid. Tegen 15.00 uur was die drukte aangekomen in de buurt van Eindhoven. Tus sen Best en Leenderheid stond toen 20 kilometer „heel lang zaam sukkelend verkeer". Op de snelweg Venlo - Turnhout (A67) stond bij Geldrop 4 kilo meter. Ook in Limburg was het erg druk, met 4 kilometer file tussen. Born en Kerensheide en TATVAN/ANKARA - Kurdi- sche guerrillastrijders hebben zaterdagavond vier Franse toe risten, alsmede een politieman en een militair ontvoerd in het zuidoosten van Turkije. De ontvoering had volgens de plaatselijke autoriteiten plaats op de snelweg van Tat- van naar Van, waar strijders van de Kurdische Arbei-* derspartij PKK een blokkade hadden opgeworpen. In Istanbul ontplofte zondag een lichte bom waarbij vier mensen, onder wie drie toe risten, gewond raakten. De ge wonden zijn een Turk, twee Ita lianen en een buitenlander met een onbekende nationaliteit. De bom ging af in de buurt van de Aya Sofia, een beroemd Bij- zantijns bouwwerk uit de zes de eeuw. Het gebouw was aan vankelijk een kerk, daarna een moskee, en is nu een museum. De politie is op zoek naar de daders. Niémand heeft zich tot dusver voor de explosie verant woordelijk gesteld. De linkse PKK heeft nu in to taal zes buitenlandse toeristen in gijzeling. Drie weken gele den ontvoerden Kurdische opstandelingen al een Austra lische en een Brit in de buurt van Tatvan, een bolwerk van de PKK. Volgens het Kurdi sche persbureau Kurd-Ha wor den de vrouw en de man nog steeds door de PKK vastgehou den. De guerrillastrijders hiel den zaterdagavond een autobus met 25 Franse toeristen aan, 40 kilometer voor Tatvan. Voor dat de rebellen vier toeristen dwongen met hen mee te gaan, taxi's laden. Ook trokken de rovers bij bosjes te voet met spullen onder de arm de wijk in. De politie verrichte in de wijde omgeving 24 aanhoudin gen. De waarde van de roofbuit is nog onbekend. Volgens de politie is wel duidelijk dat nog maar een klein deel van de ge stolen goederen terecht is. Sommige verdachten gooiden hun spullen in het water toen de politie hen op de hielen zat. De Rotterdamse politiewoord voerder wist niet of er xtc in het spel is geweest. In Zaandijk was dat vermoedelijk wel het geval, aldus de politie. nog eens 4 kilometer voor Maastricht. De wachttijd voor de Zeeuwse ponten was een an dere graadmeter voor de druk te. Om 11.00 uur was de wacht tijd in Vlissingen voor de pont naar Breskens al opgelopen tot twee uur. In Kruiningen voor het veer naar Perkpolder was de wachttijd rond het middag uur al één uur. In de middag was daarin nog geen verbete ring opgetreden. deelde zijn pamfletten uit met propaganda voor de Kurdische zaak. Turkse ordetroepen onder steund door commando-eenhe den zijn inmiddels met een gro te zoekactie begonnen om de Fransen en hun ontvoerders op te sporen. DEN HAAG - Bemiddelaar Biesheuvel heeft het gesprek dat hij maandagochtend zou voeren met een delegatie van actievoerende schippers uitge steld naar maandagmiddag. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dat meege deeld. Volgens de woordvoerster heeft de onderhandelaar „meer tijd nodig voor intern overleg" alvorens hij zijn eer ste aanzetten voor een oplos sing presenteert. Zeker is vol gens de woordvoerster dat Biesheuvel maandag geen eindvoorstel, maar suggesties op tafel legt „waarover verder moet worden gesproken". Ver keer en Waterstaat zegt niet met wie de bemiddelaar nog spreekt. Huize Biesheuvel meldt echter dat de oud premier zondagavond met mi nister Maij-Weggen in conclaaf is. De woordvoerster van het departement spreekt dat niet tegen. In het Tijdelijke Opvangcen trum (TOC) ingericht in de vroegere Ernst Casimir Kazer ne te Roermond ontving zij za terdag van haar familieleden een hoopvol bericht over een akkoord dat de strijdende par tijen in haar vroegere vader land bereikt zouden hebben. Voor haar overigens maar een heel klein sprankje hoop: „Het zoveelste bestand, zou het nu echt waar zijn?" Opvang Ofschoon zij zeer te spreken is over de opvang in Nederland en speciaal over de huisvesting en verzorging in Roermond wil zij toch dolgraag terug naar Bosnië. Wel vraagt zij zich ver twijfeld af of dit op haar leef tijd nog wel mogelijk zal zijn. Zumra Babic zou daarin overi gens best willen berusten, mits zij haar oudste zoon, de 70- jarige Mahmed, met vrouw en kind nog voor haar dood zou kunnen weerzien. Zij moesten achterblijven in Banja Luka toen de woonplaats van hun moeder respectievelijk oma, Bosanska Novi, op 23 juli van verleden jaar, belegerd werd door Serviërs en op last van hen gezuiverd moest worden van Moslims. Zumra Babic, in 1888 geboren in Bosanska Kru- pa, verbleef na haar huwelijk MIDDELBURG - Bijna 350 jaar nadat de vrede van Munster een einde maakte aan de 80-jarige oorlog blijkt de provin cie Zeeland nog steeds op voet van oorlog te le ven met Spanje. In Mid delburg denkt men er nu echter over om vrede te sluiten met dat land. Dat zei de Zeeuwse Com missaris van de Koning in drs. W. van Gelder zondag voor de VPRO- radio. Tben in 1648 door afge vaardigden van Spanje en de Republiek der Ze ven Verenigde Nederlan den over een mogelijke vrede werd onderhan deld, verklaarden de Staten van Zeeland zich fel tegen. Officieel was het argument dat vrede met het katholieke Spanje hetzelfde was als een verbond met de anti christ, maar in feite wil den de Zeeuwen zo lang mogelijk doorgaan met de lucratieve kaapvaart op Spaanse koopvaar ders en Spaanse kolo niën in Amerika. Tben de andere zes provincies be sloten om vrede te slui ten, weigerden de Zeeu wen om het akkoord te ratificeren. „Officieel zijn we dus nog steeds in oorlog met Spanje," al dus Van Gelder. Hij ont dekte dit alles toen hij verleden jaar commissa ris in Zeeland werd. Hij is van plan om op korte termijn de Spaanse am bassadeur uit te nodigen voor een eerste „vredes onderhandeling". met een landmeter ruim zestig jaar lang in Bosanska Novi. Daar maakte zij twee werel doorlogen mee, maar die waren veel minder erg dan dg gruwe lijke strijd waarmee Bosnië nu geconfronteerd wordt. „Tijdens de twee wereldoorlo gen werden we namelijk niet uit ons huis verdreven, werden burgers niet aangevallen, hoef den we niet te vluchten en mijn man was vanwege ziekte niet in militaire dienst. Hij over leed in 1943, maar niet door zinloos geweld waarvan ik kort voor mijn vlucht bosjes land en vooral geloofsgenoten het slachtoffer heb zien worden". Na het overlijden van haar man kwam haar gehuwde tweede zoon Husein met zijn gezin bij haar inwonen. Opgejaagd Bij het Servische beleg van Bosanska Novi werden meer dan tienduizend moslims uit hun huizen verdreven en opge jaagd naar een sportveld. De mannen bleven daar een paar dagen achter en moesten tal van folteringen ondergaan, al dus de 105-jarige Babic. De vrouwen mochten naar huis te rugkeren., maar troffen leegge roofde wordingen aan en wer den kort daarop weer naar het De epidemie grijpt vooral om zich heen in Noord-Holland en op Ttexel, in Flevoland en Zee land. Definitieve cijfers over de omvang van de sterfte zijn in oktober te verwachten. Maar volgens Voorn is het nu al dui delijk dat de iepziekte uit de hand loopt. Enkele soortep, zo als de veld-en de laaniep drei gen door de massale sterfte uit het landschap te verdwijnen. Overgedragen Het ministerie van landbouw WASHINGTON/BEIROET/ JERUZALEM - De Verenigde Staten hebben alle partijen in het Midden-Oosten opgeroe pen hun kalmte te bewaren, nadat de Israëlische lucht macht zondag een serie aanval len heeft uitgevoerd op Syri sche, Libanese en Palestijnse doelen in Libanon die tot de zwaarste behooren van de laat ste tien jaar. Israël ging het om represailles voor de recente dood van zes Israëlische mili tairen bij diverse acties van het Libanese verzet. De Libanese politie meldde dat vijf Syrische militairen om kwamen. Volgens een voorlopi ge opgave werden ook zeker acht Libanezen gedood. Zeker drie Syriërs en 20 libanezen raakten gewond. De eerste se rie aanvallen werd door de Pa- verzamelkamp teruggebracht. De samengedreven moslims werden op transport gesteld naar' Kroatië om van daaruit naar Duitsland vervoerd te worden. In het Kroatische Kar- lovac verbleef Zumra Babic da genlang met wel duizend lotge noten in één sporthal. Op het moment dat zij naar veiliger oorden mochten vertrekken werd de hoogbejaarde vrouw ziek. De tweede keer pas in haar lange leven. Zij en haar zoon met vrouw konden niet mee naar Duitsland waarheen wel de overige familieleden, kleinkinderen en achterklein kinderen, moesten vertrekken. „Die scheiding heeft mij even veel pijn gedaan als toen ik mijn oudste zoon moest achter laten in Bosnië." Aan haar op name in het ziekenhuis in Kar- lovac zat wel een positieve kant. Zumra Babic kon name lijk na haar herstel meteen ver trekken naar het in haar ogen paradijselijke Nederland. Daar kwam zij na vele ontbe ringen onderweg in diverse hoogst primitieve opvangcen tra, op 4 september van verle den jaar aan. Hulp In Roermond ondervond zij veel hulp om ixi contact te ko- heeft de bestrijding twee jaar geleden gestaakt en overgedra gen aan gemeenten en provin cies. Volgens het ministerie was de ziekte toen onder con trole. In antwoord op Kamer vragen erkende staatssecreta ris Gabor van Landbouw eind juni dat de ziekte zich opnieuw heeft verspreid en plaatselijk leidt tot „ernstige problemen.' Oorzaak was de onvoldoende bestrijding op plaatselijk en regionaal niveau. Ook de weersomstandigheden in twee zomers hebben de ziekte op nieuw gestimuleerd, aldus de lestijnen en het Libanese ver zet beantwoord met het af schieten van een veertigtal katjoesja-raketten op Noord- Israël en de door Israël gecon troleerde zogenoemde „veilig heidszone" in Zuid-Libanon. Daarbij zijn twee Israëlische burgers licht gewond geraakt. Israël beantwoordde deze be schietingen met het uitvoeren van hevige artilleriebeschie tingen van Zuid-Libanon en het uitvoeren van nieuwe luch taanvallen door Israëlische he likopters op de dorpen Kfar Tibnet, Braachit, Haris, Chaq- ra en de Palestijnse kampen Ein al-Helweh en Al-Bus bij de plaatsen Sidon en Tyrus. Er waren niet direct meldingen van slachtoffers van deze nieu we aanvalsgolf. De Arabische Liga riep zondag de Verenigde Naties op om onmiddellijk een men met haar oudste zoon en met haar kleinkinderen die op hun vlucht in Duitsland waren terechtgekomen. Via een tante in Pula wisten zij hun ouders en grootmoeder op te sporen. Met haar zoon kreeg zij elf maanden na haar gedwongen vertrek uit Bosnië telefonisch contact. Voor haar een geweldi ge opluchting maar ze zegt pas volmaakt gelukkig te zijn wan neer ook hij met zijn gezin kans zou zien om de Bosnische hel te ontvluchten en naar Ne derland te komen. Over haar verblijf in Roermond is oma Babic, zoals de ontheemden in het TOC haar algemeen noe men, bijzonder opgetogen. „Mijn recente 105de verjaardag is geweldig gevierd. De directie van het TOC zorgde voor een gastvrij onthaal en bood leuke attenties aan. Het stadsbestuur liet zich even min onbetuigd en winkeliers overlaadden mij met vorstelij ke geschenken". In haar sobere maar keurige zit/slaapkamer neemt de foto waarop burge meester drs. H. Kaiser van Roermond haar komt felicite ren met een royale fruitmand een ereplaats in. Haar pasge boren achterkleinkind, het vier maanden oude dochtertje Ilvana van haar in Duitsland wonende kleinzoon Almir, was ook van de partij ..Ondanks dit alles blijft zij de afwezigheid van haar oudste zoon als een pijnlijk gemis ervaren. Haar grootste verlangen is dan ook het weerzien met Mahmed. staatssecretaris. Gabor blijft erbij dat bestrijding een ver antwoordelijkheid van provin cies en gemeenten is. Maar vol gens woordvoerster Voorn ont breken daar he* geld en de mankracht. Iepziekte wordt verspreid door de uit China overgebracht iepespintkever. Die legt eitjes onder de bast van dode iepen en neemt de daar aanwezige schimmelziek te mee aan de poten. Bij warm weer vliegen de jonge kevers tussen half mei en half septem ber uit, zoeken gezonde iepen om van hun schors te eten en dragen zo de schimmel over. De besmette boom reageert met het sluiten van zijn hout vaten, die water door de boom trans porteren. Tenslotte sterft de boom. De ziekte is niet te be handelen. Epidemieën zijn al leen te voorkomen door zieke iepen snél te vellen en hun schors met de daarin aanwezi ge eitjes te verbranden. einde te maken aan de „her haalde Israëlische agressie" te gen Libanon. De Palestijnse or ganisaties in Libanon kondig den een algehele mobilisatie van hun eenheden aan. De mi litaire commandant van de eenheden van El Fatah in Liba non, Munir Maqdah, zei dat de Palestijnse organisaties bereid waren zij aan zij met Libanon een eventuele Israëlische aan val terug te slaan. De Syrische radio maakte melding van de aanvallen, maar vermeed het te praten over Syrische slacht offers. De Verenigde Staten reageer den op de aanvallen met een oproep aan alle partijen in het Midden-Oosten om hun kalmte te bewaren en te vertrouwen op vredesonderhandelingen als middel om hun geschillen op te lossen. Tot met 27 juli Brouwershaven Kermis op de Markt. Ook op zondag geopend. Maandag 26 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua- delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Just 2 of Us. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Van dinsdag 27 t/m donderdag 29 juli Neeltje Jans Optreden van het Hondje van de Ruyter bij Delta Expo. Dinsdag 27 juli Zierikzee Drie mini-concerten van Aart Kot en Margriet Coppoolse in Grote Kerk. 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Burgh-Haamstede Open klaverjas wedstrijd in De Schutse. 19.30 uur. Woensdag 28 juli Burgh-Haamstede Openbare veiling in dorpshuis de Schutsè. Kijkuren 15.00 tot 18.00 uur. 19.00 uur. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 29 juli Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Renesse Aztekengames. Kerkring. 19.00 tot 21.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 30 juli Kerkwerve Cmintry-avond. Café Kerkwer ve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Renesse Elastiekspringen. Ring. 13.00- 22.00 uur. Ouwerkerk Zomernachtfeest. Van 22.00 tot 02.00 uur. Zaterdag 31 juli Burgh-Haamstede Burghse rommelmarkt. Rond om kerk. 08.30-16.00 uur. Optreden van Joegoslavische goochelaar in Asielzoekerscen trum. 20.00 uur. Scharendijke Braderie op het Zwarte Plein. Vanaf 10.00 uur. Maandag 2 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Just 2 of Us. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Van dinsdag 3 augustus t/m donderdag 5 augustus Neeltje Jans Optreden van het Hondje van de Ruyter bij Delta Expo. Dinsdag 3 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur bij zwembad On derdak. Orgelconcert Wim Boer in Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Woensdag 4 augustus Bruinisse MuzTekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 5. augustus Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Renesse Muziekdag. Dorpskern. 14.00 tot 22.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 6 augustus Kerkwerve Disco-avond. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. Markt. 15.00-21.00 uur. Dreischor Barokconcert met muziek en dans. Tijden en standen volgens getijddafcl Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 27 juli 10.20 147 04.00 -160 22.40 143 16.25 -125 ROOMPOT BUITEN 27 juli 09.05 147 02.50 -156 21.30 142 15.10 - 121 BRUINISSE 27 juli 10.35 160 04.00 -169 22.50 155 16.20 -134 WEMELDINGE 27 juli J0.30 156 04.00 -166 22.45 151 16.20 -131 Doodtij: 28 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 door Mare Legendre Volgens meldkamer Driebergen DRIEBERGEN - „We hebben de indruk dat de men sen op het laatste moment toch massaal hebben be sloten om toch maar naar het buitenland te gaan". Dat is de uitleg van de meldkamer landelijke poli tiediensten in Driebergen voor de ellenlange files, die vanaf zaterdagmorgen uit het noorden van het land langzaam afzakten naar het zuiden. ALKMAAR - Het aantal bomen dat dit zomersei zoen sterft door de dodelijke iepziekte neemt een rampzalige omvang aan. Duizenden iepen gaan er aan en elke dag wordt een groot aantal nieuwe ziek tegevallen ontdekt. Medio dit jaar was het aantal stervende bomen al bijna net zo groot als in heel 1992. Dat heeft landelijk coördinatrice J. Voorn van het lepziekteberaad meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2