GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN 1 SCHOUWEN-DUIVELAW) I f-r~- Echtpaar Geene en dochter maken van Bewaerschole een poppenhuis Organisator rommelmarkt Haamstede weert de pers 9 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Van Vossen naar Ajax Beroving met geweld in Renesse Rustig week einde in Renesse 3 VESTIGINGEN O 4 KERMIS 5 CULTUUR 7 VAN VOSSEN dé krant van schouwen - duiveland! ,,Wat we beiden in de Bewaerschole verkopen is voor het opknap pen van een Roemeens ziekenhuis Diefstal van auto in Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 26 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25397 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 gifte van vernieling van twee honderd m2 rijshout en twaalf palen nabij de duinovergang aan de J. J. Boeyesweg in Haamstede. Ook meldde De B. bij de politie een zelfde soort vernieling bij duinovergang 't Watergat in Renesse. Hier werd dertig m2 rijshout vernield. De ze vernielingen moeten de af gelopen week zijn aangericht. De schade hiervan bedraagt ongeveer twaalfhonderd gul den. Het hout en de palen is ge bruikt voor het aanleggen van kampvuren. RENESSE - In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het centrum van Re nesse een 24-jarige man in elkaar geslagen en be roofd van zijn portemon nee en halsketting. Bij deze gewelddadige bero ving heeft het slachtof fer een gebroken neus en een hersenschudding op gelopen. Het misdrijf gebeurde rond 01.45 uur, een kwar- fier voor sluitingstijd. Op De Zoom, nabij dis cotheek 't Roefke werd de man vastgepakt door vier of vijf mannen en in elkaar geslagen. Vervol gens haalden zij vijfhon derd gulden uit zijn por temonnee en namen ze ook zijn halsketting ter waarde van duizend gul den mee. Van twee van de vier of vijf mannen kon het slachtoffer een signalement geven. Een is een negroïde man met een zwart snorretje en met kort, zwart ste- keltjeshaar dat in de nek opgeschoren is. De man is ongeveer 1,80 meter lang en heeft een nor maal postuur. Van de kleding die hij die nacht droeg is niets bekend. De andere man is tussen 1,80 en 1,85 meter lang en heeft kort witblond haar en eveneens een klein (witblond) snorretjp. Beide daders zijn tussen de 20 en 25 jaar oud. Wie iets van dit misdrijf heeft gezien, wordt ver zocht dit te melden bij de politie op Schouwen- Duiveland, telefoon 01110-14055. RENESSE - Het afgelopen weekeinde is in Renesse vrij rustig verlopen. In totaal werd veertien keer het lik op stuk toegepast door het uitdelen van OM-schikkingen. Acht daarvan werden in de nacht van vrijdag op zaterdag uitgereikt, de resterende wer den in de nacht van zaterdag op zondag uitgedeeld wegens bal dadigheid, openbare dronken schap, drankoverlast, het in be zit hebben van steek- of slag wapens en plassen in het open baar. Verder werden nog vijf personen bekeurd wegens ille gaal recreëren. Dit gebeurde in de gemeenten Westerschou- wen, Middenschouwen en Zie rikzee. Wie journalist wil worden moet hebben: 'n beweeglijke geest en ze nuwen als kabeltouwen. dr. J. Bachum HET WEER In het algemeen veel bewolking en perioden met regen. Minimum- temp. 13 graden, middagtemp. 18 graden. Zuidwestenwind, ma tig tot vrij krachtig, 4 5, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard, windkracht 7. Het aantal bedrijfsvestigingen in Noord- en Midden- Zeeland is in 1992 met 464 toegenomen. 1 Tot en met 27 juli voert in Brouwershaven de ware ker misvreugd de boventoon. Weinig nieuwe elementen in programma van vijfde Zeeland Cultuurmaand. Exclusief interview met Peter van Vossen over zijn transfer naar Ajax. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een i kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats:I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw £ank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i 01 Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Het echtpaar Geene achter hun schoolklasje. Dit schoolklasje is één van de onderdelen van de expositie poppen en poppenhuizen. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Wat zitten ze braaf in hun ouderwetse bankjesTnet xIe ingebouwde inktpotjes. Keurig recht en vol aandacht voor de statige, maar niet strenge juffrouw die hen net een verhaal ver telt. Zo'n klas vind je in heel "Nederland niet meer of toch nog wel misschien.... Van zaterdag 31 juli tot en met 14 augustus is er zo een te zien in de Bewaerscho le in Burgh-Haamstede waar het echtpaar Geene- Hoogesteger en hun dochter Marri Huissen-Geene een deel van hun collectie poppen en (gemeubileer de) poppenhuizen laten zien. Helemaal nieuw is deze exposi tie niet voor de Bewaerschole, want in 1990 exposeerden ze er ook al en trok hun verzameling in drie weken tijd maar liefst 2700 bezoekers. Nu echter heb ben ze met hun drieën weer zo veel nieuwe poppen en poppen huizen gemaakt dat het zeker geen herhaling van drie jaar geleden is. Het echtpaar Geene en ook hun dochter Marri heb ben vlijtige handen die niet graag niets doen. Dat was al zo toen de heer Geene nog werkte. Sinds hij in 1984 toetrad tot het legertje Vutters is er nu alle tijd om poppenhuizen, kerkjes en molens te maken. Al geeft hij aan dat dit niet zijn enige hobby is. Dat je veel kunt doen met de meest simpele materialen be wijst het werk van het echt paar. Neem het vooroorlogse klaslokaaltje, gemaakt van een paar stukken board en.met ouderwetse banken gemaakt van sigarenkistjes. „De potlo den zijn eigenlijk van stukjes prikkers die beschilderd zijn en de boeken in de boekenkast achterin de klas zijn van gevou wen reepjes papier" wijst me vrouw Geene aan. Zelf is zij verantwoordelijk voor de schoolkindertjes. Die heeft ze stuk voor stuk voorzien van een flinke haardos en van kle ding. Een heel gepruts. D'r zit ten in dat schoollokaaltje dan ook heel wat uurtjes werk. Dat geldt ook voor een ander tafereel dat in de Bewaerschole een plaatsje zal krijgen. Daar komt „ter verpozing" ook een speeltuin met draaimolen en een pannekoekhuis te staan, met op het terras eveneens een aantal poppekinders. De gevel van dat pannekoekhuis heeft in het verleden dienst gedaan als „het huisje van Sneeuwwit je en de zeven dwergen". Dit al les is door-tiet °chÏ£>aar' Geene niet met een vooropgezet idee gemaakt. „We beginnen ge woon en veranderen dan nogal eens van gedachten" vertellen ze. Ze maken dan ook geen mo delbouw, waarbij elk detail tot op de millimeter nauwkeurig is nagemaakt. Dat gebeurt al lemaal uit het blote hoofd, waarbij alles op een schaal van ongeveer 1:12 wordt nage maakt in de stijl van het begin van deze eeuw. Hoewel die tijd bepaald niet beter was herin neren beiden zich die televisie- loze jaren wel als knusser en huiselijker. Bij de kerkjes van Wolphaartsdijk en Simonsha- gen die ook een plaatsje krij gen in de Bewaerschole ligt dat wat anders, daarbij is meer re kening met de werkelijke ver houdingen gehouden. Heel anders weer zijn de fanta siepoppen die mevrouw Geene en haar dochter Marri maken. Marri Huissen-Geene geeft daarin ook les. Van klei wor- BRUINISSE - In de nacht van vrijdag op zaterdag is op een parkeerterrein aan de Hage- weg bij Bruinisse een licht groene metallic Mercedes 250 D gestolen. De Mercedes met als kenteken AA-KM 24 stond achter een slagboom gepar keerd. Voordat dieven de auto van K. mee konden nemen moesten zij eerst deze slag boom forceren. In diezelfde nacht waren op een camping aan de Hageweg verschillende voortenten van caravans het doelwit van Jan Grijpgraag. Hierbij werd het tentdoek opengesneden. Bij deze diefstallen is een tot nu toe onbekend bedrag aan geld gestolen. Namens ZIERIKZEE - De 25-jarige Zierikzeeënaar Peter van Vossen heeft vrijdagavond 23 juli een driejarig con tract getekend bij de Amsterdamse voetbalclub Ajax. De international, die afgelopen seizoen speel de bij de Belgische landskampioen Anderlecht, is zeer verheugd met de plotselinge transfer. „Ajax is een topclub en daar om heb ik maar weinig nage dacht om de overstap te ma ken. Ik heb vrijdagmiddag te lefonisch contact gehad met trainer Louis van Gaal en die staat er zeer positief tegenover dat ik naar Amsterdam kom. Hij heeft bewondering voor mijn spelwijze en zei dat ik nummer één was op zijn ver langlijstje". Welk bedrag met de aankoop en het driejarig contract van de Zeeuw is gemoeid wordt nog niet bekend gemaakt. In Bel gië wordt gespeculeerd op zes miljoen, in Nederland praat men over acht tot tien miljoen. Toch wordt aangenomen dat Peter van Vossen in de aanloop naar de nieuwe competitie de duurste aankoop van een Ne derlandse club is. Meer over Van Vossen op de sportpagina. den sprookjesachtige figuren gemaakt zoals trollen, heksen en kabouters. Stuk voor stuk wezentjes met geprononceerde gelaatstrekken, nu eens boos aardig dan weer. lieflijk. Die gezichten hebben beide dames geheel naar eigen fantasie ge boetseerd, want van het ge bruik van mallen, daar moeten ze niets van hebben. Hierdoor is elke pop weer anders, al kan mevrouw Geene het werk van haar dochter er bij voorbeeld zo uithalen. „Die kan het beter dan ik" zegt ze. Dat maken van deze karakterpoppen is een proces dat begint met het vor men van het gezicht, net zolang totdat er voldoende uitdruk king in zit, daarna volgt het lijf en tenslotte de handjes en voet jes. Die worden gemaakt van messingdraad, omwikkeld met leukoplast een een laag vloei baar rubber. Daardoor is het net alsof de poppen zelfs vin gerkootjes hebben. Is de pop met lijf en leden af dan volgt tenslotte de aankleding ervan. Behalve die wat grotere fanta siepoppen zijn er in de Bewaer schole ook kleinere exempla ren te koop, zoals kleine heks jes op een bezemsteel, beertjes, perlotjes (popjes waarvan hoofd, handen en voeten van kralen zijn gemaakt) en potlo den met kopjes alsook ansicht kaarten. Het echtpaar Geene dat voor deze expositie elke dag vanuit Goes naar de Be waerschole zal komen hoopt niet alleen op veel bezoekers maar ook op veel kooplust. Als ze iets van hun eigen werk ver kopen dan komt dat immers ten goede aan het ziekenhuis in het Roemeense Barolt. De Christelijke Gereformeerde Kerken in Zeeland hebben hiervoor een actie opgezet en daaraan wil het echtpaar graag hun steentje bijdragen. BURGH-HAAMSTEDE - ..Geen commentaar, ik zeg je geen commentaarMet deze woorden ver biedt J. M. van der Maas. organisator van de jaarlijkse rommelmarkt in Haamstede de dames ach ter de koekepannen om hun verhaal tegen deze krant te doen. De Nieuwsbode heeft het door het niet plaatsen van een berichtje bij hem verbruid en niet zo weinig ook. Dus blokkeert Van der Maas zaterdagmiddag eigenmachtig de informatiestroom en kan de verslaggever onverrichter zake ver trekken. Niks vrije nieuwsgaring. De reactie van Van der Maas doet de dames ivijselijk hun mond honden: jammer nu ze net enthousiast van wal wilden steken over de snelheid waarmee hun boven maatse emmers beslag leeg raken. De vraag ernaar is zo tegen half twee behoorlijk. De vele romme laars die speurend en neuzend langs de diverse kramen schuifelen hebben door het zien van het vele tweedehands spul blijkbaar behoorlijke trek gekregen. Dat is gezien de grote hoeveelheid potten, pannen, lampen, boeken, speelgoed, kleding en meubilair ook niet zo vreemd. Dat materiaal is een jaar lang verzameld en door familie Van der Maas opgekalefaterd om deze dag een nieuwe eigenaar te vinden. Of dat gelukt is moet 's avonds blijken bij het tellen van de vijfjes, rijksdaalders en gul dens, die uiteindelijk in de onderhoudskas van de Nederlandse Hervormde Kerk terecht komen. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1