Zomerse antiekbeurs Gepensioneerde managers helpen kleine ondernemer Nissan Terrano II: een multifunctionele off-road Boeren-Adel Ei is antwoord op vraag naar gegarandeerd vers Standwerkers, rijders en veel publiek Verse boereneieren nu ook in winkel verkrijgbaar Uniek initiatief van Stichting Kleinnood t 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE mmmmrnrnm BURGH-HAAMSTEDE - ,,Het was onvoorstelbaar druk. Ik heb nog nooit zoveel mensen gezien tijdens een Ring Promotiondag". Aan het woord is D. M. Meulblok van Ondernemersvereniging Burgh-H aamstede en hij heeft het over de tweede Ring-promotiondag in Haamstede. Burgh-H aamstede zag volgens Meulblok letterlijk zwart van de mensen. Zij kregen een gevarieerd programma voorge schoteld. Op de voor het verkeer afgesloten Noordstraat werd door de leden van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging gestreden om de Grote Prijs van Haamstede. Wat verderop was een standwerkersconcours aan de gang. Spraakwaterval Bertus de Regt kwam uit eindelijk als winnaar uit de bus. Op de foto een standwerker die spekken die niet lekkenaan de man bracht. (Foto: Joop van Houdt). DEN HAAG - Iedere dag leest men op de beurspagi- na van de krant over bekende, grote bedrijven, die in moeilijkheden verkeren. Meestal zijn de problemen tijdelijk. Adviesbureaus van naam worden immers ingeschakeld om een bedrijf weer op de goede weg te krijgen. Over de kleine ondernemer leest men zel den iets. Maar in iedere stad zijn er ondernemers die met problemen kampen. Deze blijven meestal be perkt tot het gezin. Geld om dure adviseurs in te schakelen is er niet. In slapeloze nachten wordt er naar oplossingen gezocht.... BRUMMEN - Voor echt verse eieren rechtstreeks van de boer hoeft de consument niet langer meer het boerenerf op te zoeken. Als het aan Dick Groother der uit het Gelderse Brummen ligt zijn de schappen van de betere supermarkten binnenkort gevuld met het Boeren-Adel Ei, een produkt dat onder strenge controle staat en dat in één klap alle negatieve ver halen over eieren van de kaart veegt. Maar de kleine ondernemer hoeft niet alleen te staan. Hij kan kosteloos een beroep doen op de honderden gepensioneer de managers, die over grote kennis en ervaring beschikken. Zij werken samen in de Stich ting Kleinnood en staan klaar om de kleine ondernemer be langeloos en onafhankelijk te helpen, te adviseren en hem de weg te wijzen om het bedrijf weer gezond te krijgen en te houden. Nederland telt 440.000 onder nemers in het midden- en De Nissan Tbrrano II kan wor den geleverd als driedeurs auto met korte wielbasis en vijf zit plaatsen en als vijfdeurs auto met lange wielbasis en zeven zitplaatsen. Beide uitvoerin gen zijn verkrijgbaar met naar keuze een 2,4 liter viercilinder benzinemotor of een 2,7 liter turbodiesel. De benzinemotor is 124 pk sterk en beschjkt over drie kleppen per cilinder, kleinbedrijf. Buitenstaanders hebben vaak geen idee van de complexe problemen, waarmee de eigenaar van een bedrijf heeft te kampen. Hij maakt produkten of koopt deze in, moet klanten zien te vinden en deze op tijd bedienen, zorgen voor een efficiënte organisatie, de administratie bijhouden, een beleid voor de komende ja ren bepalen en vooral letten op het beheersen van de kosten. Van een ondernemer wordt ver wacht dat hij een soort dui zendpoot is: eigenlijk moet hij expert zijn .op tal van uiteenlo- multi-point-injectie en een ge regelde driewegkatalysator. Snel en sterk Bij een vierwielaangedreven terreinwagen is het koppel be langrijk. Een dergelijke wagen moet bij lage toerentallen over veel trekkracht beschikken. Wie een Tbrrano II aanschaft pende gebieden om steeds de juiste keuze te kunnen maken. Soms ziet men dan ook dat een bedrijf in problemen geraakt, omdat de ondernemer een ver keerde of geen beslissing neemt. Dit kan worden voorko men door tijdig deskundige hulp in te roepen. Bijvoorbeeld door zich 'tot de Stichting Kleinnood te wenden. 'Groot helpt kléin' De Stichting Kleinnood is in 1979 in het leven geroepen met steun van het grote bedrijfsle ven. Dit 'groot-helpt-klein'-be- ginsel berust aan de ene kant op het gevoel voor maatschap pelijke verantwoordelijkheid bij de grote ondernemingen, met name ten aanzien van het scheppen of behouden van werkgelegenheid. Ook in Ne derland blijkt dat werkgele genheid in belangrijke mate wordt gecreëerd in nieuwe en kleine, groeiende bedrijven en in geringe mate in de grotere bedrijven. Tevens is een gezond hoeft zich daar geen zorgen over te maken. De vierwielaan gedreven krachtpatser levert een maximum koppel van 197 Nm bij 4000 toeren per minuut. Prestaties levert de Terrano meer dan voldoende. De Terra no II 2.4i haalt een topsnelheid van 160 kilometer per uur en accelereert in 13,2 seconden van stilstand naar 100 kilome ter per uur. De Turbodieselversie van de Terrano II levert 100 pk en een koppel van 221 Nm bij 2.200 toeren per minuut. Genoeg om de toch niet lichte bolide een top van 145 kilometer per uur en een acceleratie van nul tot 100 in negentien seconden te verschaffen. De Nissan Terrano II beschikt over een onderstel midden-* en, kleinbedrijf van groot belang voor de nationale economie. De doelstelling van Kleinnood wordt gerealiseerd door de in zet van thans 1.70 oud-onderne mers die als consulent optre den zonder daarvoor te worden gehonoreerd. Shell Nederland en Rabobank Nederland als hoofdsponsors, samen met de Koninklijke PTT, Unilever, het VNO en nog circa 50 sponsors, zorgen voor de organisatie kosten. Ondersteuning wordt ook gegeven door het ministe rie van economische zaken. Klankbord Het afgelopen jaar hebben zich ruim 1500 ondernemers met een adviesaanvraag tot Klein nood gewend. De stichting ver wacht dat mêt de toeneming van de bekendheid steeds meer ondernemers zullen inzien dat het verstandig is gebruik te maken van de grote kennis en ervaring van de Kleinnood- consulenten. De consulenten kunnen voor hen een klank bord zijn, hen helpen de weg te vinden naar de juiste instan ties of begeleiders zijn bij de uitvoering van de door henzelf gegeven adviezen. Voor meer informatie kan men terecht bij de Kleinnood-contactpersoon bij de Kamer1 van Koophandel of bij het secretariaat: telefoon 070-3814445. dat borg staat voor goede ter reineigenschappen en tevens een uitstekend comfort biedt op de gewone weg. Voor is de wagen uitgerust met onafhan kelijke wielophanging met tor sievering en een stabilisa torstang. Achter is een starre as gemon teerd, afgeveerd met soepele schroefveren. De Tbrrano II beschikt over in- schakelbare vierwielaandrij- ving. Normaal heeft de wagen alleen achterwielaandrijving. Uiteraard is de Tbrrano voor zien van een tussenbak voor en hoge en een lage overbrenging en is in de achteras een gelimi teerd slipdifferentieel opgeno men. De voorwielen zijn voor zien van automatische vrij- loopnaven. In de Tbrrano II combineert Nissan het multi functionele van een Mini-Van met de veelzijdigheid van een terreinauto en de luxe en het comfort van een personenwa gen. Ruimte Door de uitgekiende opklap- mechanismen van de achter banken is het interieur van de Terrano II geheel naar wens in te delen. Verder zorgt de op merkelijk riante uitrusting voor een zeer grote mate van comfort. In de LX-versie be schikt de bestuurder over stuurbekrachtiging, een in hoogte verstelbaar stuurwiel, in hoogte verstelbare veilig heidsgordels voor en vier in hoogte verstelbare hoofdsteu nen. De buitenspiegels zijn electrisch verwarmd en elec- trisch te verstellen van binnen uit. De Tbrrano SLX is nog een graadje luxer en heeft naast ge noemde zaken centrale deur vergrendeling en ruitewissers met interval. Voor wie nog meer wil is er de Tbrrano II SGX met koplampwassers, air conditioning en electrisch be diende zijruiten. Boeren-Adel eieren zijn vol gens Grootherder een verbeter de versie van bestaande merk- eieren. Over de 'normale' eie ren maar niet te spreken. De Gelderse boer heeft onder de naam Boeren-Adel BV een be drijf opgericht, dat garandeert dat ieder ei 'aan alle voorwaar den van versheid, smaak en ge zondheid voldoet: ,,Door de uitgebalanceerde natuurlijke voeding waar de kip mee wordt verwend heeft het ei een gehal te van maar liefst (5 procent aan onverzadigd vet. De boeren voeren de kippen alleen maïs, tarwe, gerst, haver en soja. Dat wordt aangevuld met een uit gekiende selectie vitaminen en mineralen". Belangstelling Diverse grootwinkelbedrijven hebben inmiddels grotebe langstelling getoond voor de verkoop van Boeren-Adel eie ren. Ze willen daarmee inspe len op de wens van de consu menten om gegarandeerd verse produkten te gebruiken. Met eieren was dat tot voor kort niet mogelijk omdat dt: tussen handel de markt vrijwel volle dig in handen had en de super markten voor de aanvoer daar afhankelijk van waren. Op dit moment heeft Boeren- Adel per week ongeveer 1,2 miljoen eieren beschikbaar, die dagvers geleverd kunnen worden. Dat is op korte ter mijn te weinig voor de vraag, maar Grootherder en zijn boe ren willen zich het hoofd niet op hol laten brengen. „Natuurlijk kunnen we de pro- duktie snel uitbreiden, maar we kiezen toch voor een gelei delijke weg omdat ook de con trole gelijke tred moet kunnen houden. Het moet allemaal overzichtelijk en gegarandeerd goed blijven. Het mag en kan nooit zo zijn dat we zomaar een boer uitzoeken die de Boeren- Adel eieren mag leveren, om dat we een tekort aan eieren hebben. Hij zal zich eerst moe ten bewijzen". Overstelpt Grootherder wordt sinds de in troductie van het gegarandeerd verse ei overstelpt met aanvra gen van pluimveehouders om mee te mogen doen. Daaruit blijkt volgens hem dat ook de boeren graag in willen spelen op de vraag van de consument. Omdat ze voor de verkoop aan gewezen zijn op de tussenhan del hebben ze daar geen zicht op, omdat ze meestal niet we ten waar de eieren naar to gaan, wanneer dat gebeurt en hoe de prijzen liggen. Ze weten alleen hoeveel ze er zelf voor krijgen. ,,Met het Boeren-Adel ei hebben ze dat hele traject he lemaal zelf in de hand, mits ze dan de kwaliteitsvoorwaarden voldoen", aldus de initiatiefne mer, die een aantal jaren gele den ook al met groot succes het scharrelei introduceerde. Daar heeft Jjij zich nu van afgewend omdat de tussenhandel daar inmiddels een te grote greep op gekregen heeft. Daardoor is de versheid niet meer te garande ren. ,,En ik wil me alleen be moeien met eerlijke en be trouwbare produkten". Strenge controle Grootherder benadrukt dat al le pluimveehouders die onder de naam Boeren-Adel recht streeks aan winkels willen le veren onder strenge controle staan van het Nederlands Eier- controle Bureau. „Zowel met legdatum, versheid, voeding en verpakking valt niet te sjoeme len, zodat we met een gerust hart de hoge kwaliteit durven te garanderen", zegt hij. Hoe de consument er over denkt is ook al bekend. Een grootscheeps onderzoek wees in 1990 al uit dat meer dan ne gentig procent van de consu menten versheid» het belang rijkste aspect van een ei vindt. Het is dus geen wonder dat veel mensen er een ritje naar de boer voor over hebben om aan hun wensen te voldoen. Het produktschap voor Pluim vee en Eieren beweert dat maar liefst 17,5 procent van alle in Nederland verkochte eieren rechtstreeks bij de boer ge haald wordt. „Dat is met Boeren-Adel niet meer nodig", aldus Dick Groot herder, die tot nu toe met een beperkt aantal boeren in Ne derland een contract heeft ge sloten voor de levering van ver se eieren rechtstreeks aan de winkels. „Met hen hebben we de onderzoeken gedaan naar de haalbaarheid om tot een gega randeerd produkt te komen. Dat is uitermate goed ge slaagd. Eigenlijk is dat niet zo vreemd, want eerder leverden ze ook rechtstreeks aan de con sument". Dat geldt ook voor de boeren die zich in de toekomst bij Boeren-Adel aan mogen sluiten. Onderscheid Volgens Grootherder onder scheidt Boeren-Adel zich door gegarandeerde versheid, door het feit dat de eieren door de boeren zelf worden ingepakt, de verpakking erg veel infor matie bevat over de inhoud en doordat de consument een vas te prijs per kilo voor alle eie ren betaalt, ongeacht de groot te. „Normaal gesproken wordt de inpakdatum door de groot handel op de verpakking gezet. Dat betekent dat ëen ei al wel een week oud kan zijn voordat het verpakt wordt. De eieren van Boeren-Adel worden door de boeren zelf ingepakt en zij zetten daar de legdatum op. De inpakdatum is gegarandeerd, ook de legdatum. Vanuit het kippenhok onmiddellijk in de verpakking en razendsnel naar de winkel. De consument weet dus precies hoe vers het ei is". Over de kwaliteit hoeft Groot- herder weinig meer te zeggen. Die is volgens hem onomstre den vanwege de verplichting van de boeren voorgeschreven voeding voor de kippen te ge bruiken. Daar tekenen ze zelfs een contract voor. Ieder andere pluimveehouder mag zijn ei gen voer samenstellen, zodat men nooit kan spreken van een constante kwaliteit van de eie ren. Het voer bepaalt namelijk de kwaliteit van de schaal en de inhoud van het ei. Informatie Ook de verpakking van Boeren-Adel eieren wijkt sterk af van de gangbare dozen waar in vijf, zes of tien eieren van dezelfde grootte zitten. Op het doorgaans gewoon grauwe doosje van papierpulp of kunststof staat dan de prijs vermeld. Boeren-Adel eieren zijn verpakt in een kleurrijke milieuvriendelijke kartonnen doos en worden aan de hand van het gewicht van de eieren afgerekend aan de kassa. „Erg grote verschillen in de grootte van de eieren worden wel ver meden, maar het kan gebeuren dat er onderscheid tussen de ei eren is. Doordat de consument betaalt op basis van het ge wicht, is er sprake van eerlijke prijsvorming", zegt Groother der. „Men betaalt voor wat men krijgt". Op de doos staat niet alleen een duidelijke vermelding van de legdatum, maar ook een complete voedingswijzer, de ei genschappen van het ei en zelfs een kookinstructie. Dat is ge daan in verband met de vers heid van het ei, dat daardoor een wat andere behandeling nodig heeft dan de gangbare - meestal oudere - eieren. „Het ei is vaak onderwerp van dis cussie. Door goede informatie te verstrekken wordt duidelijk dat Boeren-Adel een eerlijk vers ei is met een goudgele dooier en een sterke schaal, dat rechtstreeks van de boer komt". Iets hoger Door alle extra's is het eigen lijk logisch dat het nieuwe ei van Grootherder iets meer moet opbrengen: „Maar het is bewezen dat de consument dat er voor over heeft. De boer heeft er ook extra kosten voor gemaakt. Zo moet hij zelf een inpakmachine en een weegma chine aanschaffen. Het sorte ren moet hij zelf doen en dat kost arbeid en dus geld", aldus Grootherder. Op deze manier krijgt de pluimveehouder het extra werk dat anders door de handel gedaan wordt ook be taald. Maar juist omdat de handel uitgeschakeld is kan hij de versheid garanderen waar de consument op zit te wach ten. Grootherder: „Als de men sen nóg versere eieren dan Boeren-Adel willen hebben, zullen ze toch echt zelf kippen moeten gaan houden". VLISSINGEN - Op vrijdag 30 juli start de driedaagse KunstAntiek- en Curiosabeurs in het Boule vardhotel in Vlissingen. De geselecteerde deelnemers komen uit het hele land en zullen voorname lijk de wat kleinere voorwerpen als porselein, koperwerk, sieraden en schilderijen tonen. Ope ningstijden: Vrijdag van 16.00-21.00, zaterdag 31 juli van 11.00-17.00 en zondag van 11.00-18.00 NIEUWERKERK - Het Nissan-terreinautogamma wordt binnenkort uitgebreid met een volledig nieuw, vierwielaangedreven model: de Terrano II. De auto is ontwikkeld als aanvulling op de huidige Terrano-reeks en de Patrol-serie. Nissan komt met de Terrano II tegemoet aan de wens van de consu ment naar auto's met een stationwagenkarakter en 'off-road'eigenschappen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6