Familiebedrijf Circus Renz is weer present in de regio Wat valt er te doen bij maag- en darmklachten? Nieuwe Haven Voorstellingen in Scharendijke en Renesse VRIJDAG 23 JULI 1993 NR 25396 5 ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Volgens allerlei gezegden is een probleemloos functionerende maag heel belangrijk voor het menselijk welbehagen. Zo staat volgens kenners vast dat 'de liefde van de man door de maag gaat' (en die van de vrouw door de por temonnee?); men kan met bepaalde problemen flink 'in zijn maag zitten'; 'iemand iets in de maag split sen' wordt alom beschouwd als een laaghartige han delwijze; wie 'een sterke maag heeft' kan - vrij ver taald - het nodige verdragen. Maar ja, wij zijn niet allemaal van beton, en dus heeft bijna iedereen wel eens last van zijn maag. Daar moet dan echt iets aan gebeuren. De maag is ei genlijk een peervormige spier- zak, die van binnen bekleed is met een (slijm)vlies. Dit maagslijmvlies produceert spijsverterings- of maagsap pen die zorgen voor de verte ring v&n het voedsel, dat via de slokdarm naar de maag is ge transporteerd. Voor diq verte ring zijn zoutzuur en enzymen in de maagsappen verantwoor delijk. Na vermenging van de maagsappen met het voedsel in de maag wordt dit mengsel ge transporteerd naar de darmen, waar verdere vertering plaats vindt en de resterende afval stoffen het lichaam uiteinde lijk verlaten. Verzamelnaam De term 'maagklachten' is ei genlijk een verzamelnaam voor allerlei storingen in de spijsvertering. Heet het verte ringsproces 'digestie', een sto ring van dat proces heet 'indi gestie'. Men onderscheidt indi gestie door onvoldoende af scheiding van spijsverterings sappen en de zogenaamde zuur-indigestie - het gevolg van een teveel aan afscheidings- stoffen. De meest voorkomen de bron van maagklachten zijn irritaties van het maagslijm vlies. Zij uiten zich in zure oprispingen en brandend maagzuur, maagkrampen en overmatige gasvorming (het bekende 'opgeblazen gevoel'). Geheide boosdoeners zijn te veel, te zuur, te vet of te zout voedsel, extreme consumptie van bepaalde dranken (vooral koffie en alcohol) en roken. Voedselallergieën, onregelma tig en te snel eten en stress zijn ook frequente oorzaken van maagklachten. Een wat ernstiger aandoening is een maagwandontsteking ('gastritis').' Deze gaat dikwijls gepaard met misselijkheid en braken, geringe eetlust, een branderig gevoel in de maag en soms zelfs met diarree en koorts. Maagwandontsteking kan niettemin meestal binnen een paar dagen verholpen wor den dankzij bepaalde genees middelen. Echt ernstig is een maagzweer, een wondje in het slijmvlies van de darmwand, dat erg gevoelig is voor maag sappen. Dit geeft een branden de pijn, die zich kan uitstrek ken tot de bovenbuik en de borst. De oorzaak ligt meestal in een te hoge zuurafscheiding of medicijngebruik. Bij een maagzweer kunt u het beste de arts raadplegen. Mensen met veelvuldige maagklachten doen er goed aan regelma- tig(er) te leven, licht verteer baar voedsel te eten (rustig en goed kauwen), niet te roken noch alcohol te gebruiken en niet te koude, te warme of kool zuurhoudende dranken te nut tigen. Bind-middel Tbgen brandend maagzuur en zure oprispingen heeft de dro gist legio preparaten, die het maagzuur 'binden' (nautralise- ren) en zorgen dat het maag slijmvlies minder wordt ge prikkeld. Deze bevatten veelal calcium-, magnesium-, alumi nium-, natriumverbindingen of combinaties hiervan. Ook zijn er speciale middelen tegen overmatige gasvorming in de maag en de zogenaamde di- gestiven - die de spijsvertering bevorderen. Hieronder ook di verse elixers op plantaardige basis. Darmklachten uiten zich meestal in diarree, dikwijls ge paard met buikkrampen, of het tegenovergestelde, in ver stopping. Het eerste is een ver storing van de vochthuishou ding in de darmen. De oorza ken - moeilijk vast te stellen - variëren van verkeerd eten en virussen of bacteriën in het darmslijmvlies, tot nervosi teit, stress, slechte hygiëne en klimaatveranderingen. Vaak is het een combinatie van factoren. Acute diarree duurt doorgaans 4 a 5 dagen. De boos doeners zijn echter al vrijwel direct na het uitbreken van de diarree uit het lichaam ver dwenen en kunnen dus niet meer worden aangepakt. Intus sen verliest het lichaam onno dig veel vocht en voedingsstof fen. Wat kan daartegen worden gedaan? Vasten helpt in ieder geval niet: de weerstand van het lichaam neemt daardoor al leen maar af. De vochthuishou ding kan wel enigszins op peil worden gebracht door slappe thee zonder suiker, bouillon ge trokken van een blokje, bos bessen- of appelsap en dergelij ke. Dc diarree zelf wordt er niet door bestreden. Wat dat laatste betreft: er zijn in hoofd zaak drie typen anti-diarree middelen bij de drogisterij ver krijgbaar. De eerste soort be staat uit absorberende kool stoffen - zogenaamde geacti veerde kool - in de vorm van ta bletten en capsules. Nieuw geneesmiddel Een ander type is gebaseerd op de stof tannalbumine, een ver binding van tannine looi zuur) met dierlijk eiwit, die het vochtgehalte van de stoel gang vermindert en de darmin- houd een vastere vorm geeft. Verder heeft de drogist een be trekkelijk nieuw, heel effectief geneesmiddel op basis van de stof Loperamide. Dit opiumde rivaat vermindert de voortstu wing van de darminhoud en heeft een zeer snelle werking tegen diarree. De drogist heeft het als drankje (voor kinderen vanaf 2 jaar oud) en in tablet- vorm. Tot en met zaterdag 24 juli Burgh-Haamstede Expositie van allerlei verzamelingen in De Bewaerschole aan de' Weststraat 18. Ook werk van Rie Cramer. Openingstijden van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Burgh Burgh Tot en met 2 augustus Schilderijen, foto's, druktechniek van Anna Metz, fotoserie over bomen van Hennie Fos- sen en olieverfschilderijen Lucie Kolff. Ne derlandse Hervormde kerk. Maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur. Juli Expositie van N. Nelisse-Jumelet bij galerie Borsboom aan Lageweg (nummer 7). Donder dag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Van zaterdag 24 juli tot en met donderdag 12 augustus Zierikzee Expositie grafiek en assemblages in galerie Noordhavenpoort. Van dinsdag tot en met zondag, van 13.00 tot 17.00 uur. Van zaterdag 31 juli tot en met 14 augustus Burgh-Haamstede Expositie poppen en poppenhuizen in Be waerschole; dagelijks (met uitzondering van zondag). Tussen 13.30 en 16.30 uur. Tot en met zaterdag 14 augustus Burgh-Haamstede Expositie werk van Willij van der Linden in atelier Robert C. Zoek, Zuidstraat 18 in Burgh-Haamstede. Van 10.00 tot 18.00 uur. Tot en met 28 augustus Zomertentoonstelling met beeldentuin in Burgerweeshuis. Maandag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 31 augustus Expositie Aquarellen over Schouwen-Duive- land van Jean du Neele. Koor Jacobuskerk. Dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. Tot en met vrijdag 6 augustus Zomertentoonstelling van De Zeeuwse Kunstkring in het stadhuis. Geopend op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot 29 augustus Project Loka van Stichting Enzoch in Noord- havenpoort, van donderdag tot en met zon dag en op Toeristendagen, van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met 23 oktober Foto-expositie van Watersnoodramp en her stel in Brouwershaven en omgeving met kin dertekeningen. Weggegooid en Weer gevon den, voorwerpen uit de Brouwse bodem. In 'museum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Van maandag tot en met zaterdag van 9.00-12:00 en 13.15-16.15 Uur. Zierikzee Brouwershaven Brouwershaven Uiteraard zijn ook de Indische olifanten van de partij. AMSTERDAM - Het Rijksprentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam toont van 31 juli t/m 17 oktober zijn aanwinsten uit de periode 1992-1993. Tentoongesteld wor den ongeveer dertig tekenin gen en tachtig prenten. Het mu seum noemt de kwaliteit van de getoonde werk hoog. UTRECHT - Mogelijk door slechter verkeersgedrag is het aantal ongevallen op overwe gen met automatische halve overwegbomen (ahob) de afge lopen jaren licht gestegen. zoekers liefst ,^vijf paarden- nummers. Tijdens de voorstelling treden behalve paarden ook een hele boel andere dieren voor het voetlicht. Schotse Hooglan drunderen maken hun entree, evenals leeuwen, tijgers, po ny's en duiven. Ook de Indi sche Olifanten zijn nog steeds een vast onderdeel van de show van Circiis Renz. Verder staat op net programma een optreden van een fakir, een trapezer-werkster, een koord danseres en grond-acrobaten. Zoals het ieder zichzelf respec terend circus- .betaamt zijn er ook weer de clowns. Dit alles wordt gebracht in een vrolijk geel/blauw géstreepte tent. Voor een drankje en een hapje kan men terecht in de restaura tietent. De voorstelling in Scharendijke op dinsdag 3 augustus begint om 19.00 uur. Op woensdag 4 augustus gaat het circusprogramma om 16.00 uur van start. In Renesse staat de circustent opgesteld langs de Stoofweg. De voorstellingen op maandag 9 en dinsdag 10 augustus beginnen om 19.00 uur. Op woensdag 11 augustus begint de voorstelling om 16.00 uur. FOTO JOOP VAN HOUDT SCHARENDIJKE/RENESSE - Circusliefhebbers komen de komende tijd ruim schoots aan hun trekken. Binnenkort strijkt familiebedrijf Circus Renz neer op Schouwen-Duiveland. Het circus geeft op dinsdag 3 en woensdag 4 augustus voorstellingen op het parkeerterrein aan de voet van de Brouwersdam bij Scha rendijke. Op maandag 9, dinsdag 10 en woensdag 11 augustus is het circus te vin den in Renesse. lei halsbrekende toeren uit haalde. In ieder geval is het cir cus nog steeds populair bij het publiek. Ondanks regelmatig opduiken de geruchten als zou het circus ten dode zijn opgeschreven en geen reden van bestaan meer hebben zijn er ieder keer op nieuw de gedreven mensen uit de circus wereld zelf of dat 'bur gerkind' dat zo nodig in het cir cus moet. Het circus trekt vol gens recente cijfers nog steeds jaarlijks honderdduizenden bezoekers en volgens insiders weet men derhalve meer pu bliek te trekken dan operette, opera en toneel. De circusartiesten voelen zich wat miskend door de overheid die het circus niet onder het hoofdstuk 'cultuur' rekent en derhalve ook geen subsidie verstrekt. Desondanks gaan de circusmensen gewoon door met het smeden van plannen en worden artiesten geëngageerd omdat dan alles toch weer gro ter moet zijn dan in het voor gaande jaar. ,,Dat moeten ze ook wel want het is een zwaar leven en je moet een wezenlijke idealist zijn om op deze manier te willen leven en het ook vol te kunnen houden", aldus Circus Renz in een persbericht. Dynastie In de loop der jaren zijn be paalde families erin geslaagd uit te groeien tot ware Circus dynastieën. Bekende namen zijn Sarasini, Krone, Hagen beek, Knie en Renz. Van de laatste, de familie Renz, reist inmiddels alweer de achtste ge neratie van de oorspronkelijke grondlegger - Ernst Jacob Renz - rond. Circus Renz nu is een onderneming waarin alle facet ten van de circus-kunst terug te vinden zijn. Een ere-plaats is nog steeds ingeruimd voor het paard. Circus Renz biedt de be- Het blijft altijd fascinerend, de komst van een circus. Meestal trekt de bonte stoet in de late avonduren binnen. Een stoet met soms de meeste vreemd soortige voertuigen waarvan een aantal de last der kilome ters hoorbaar en soms zelfs zichtbaar bij zich dragen. Toch zal volgens de kenners deze vorm van amusement altijd blijven bestaan. Waaghalzerij Het circus, zo wordt gesteld, zal blijven bestaan zolang er kinderen geboren worden en zolang er volwassenen zijn die zo nu en dan terug verlangen naar hun jeugd en in het circus zoeken naar de toen opgedane ervaringen met die onver schrokken leeuwentemmer, die schitterende wervelende paar den in de piste en de juffrouw die in de nok van de tent aller-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5