de ÓVZ) POLIS 'Wanneer je in Roemenië bent voel je je constant een rijkaard' Theaterdag Renesse succes icvcnsg Elastiekspringen in centrum Renesse Geen concert Ook zo geschrokken van uw nieuwe autopremie? lage premie, verantwoorde dekking maximaal 20% startkorting* boven uw schadevrije korting Hanse Verbeek Verzekeringen Bel 01119-1314 M. J. van Houten uit Zierikzee iverkte drie weken aan kindertehuis in Roemeense Sibiu Diefstal auto streeknieuws VRIJDAG 23 JULI 1993 NR 25396 3 Verwachting t/m dinsdag 27 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 5 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 24 juli Zon op 05.47, onder 21.40 Maan op 12.35, onder 23.25 25 juliZon op 05.49, onder 21.39 Maan op 13.57, onder 23.51 26 juliZon op 05.50, onder 21.37 Maan op 15.16, onder Eerste Kwartier: 26 juli (05.26). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er verandert in grote lij nen niets aan het weer in Neder land. Het blijft de komende dagen wisselvallig en koel; zomerweer zit er voorlopig niet in. Het zijn meest lagedrukgebieden die op de weer kaart de dienst uitmaken. Er zijn wel gebieden met hoge barometerstan den, maar die liggen vrij zuidelijk. Ze zijn niet in staat om depressies de doorgang naar west-Europa te verhinderen. En dus blijft het wissel vallig weer, met af en toe een korte opleving. Zo kan de dag morgen eerst met wat zonneschijn beginnen en daardoor vriendelijk aandoen. Maar in de loop van de dag komen er meer wolken. Ze vormen de voor bode van koele lucht. Loopt de tem peratuur morgenmiddag üiteen van 20 graden op de Waddeneilanden tot 25 graden in het zuidoosten, zondagmiddag wordt vrijwel ner gens de 20 graden nog gehaald. Het binnenstromen van de koele lucht gaat gepaard met enkele regen- of onweersbuien. De aller eerste kan zich morgen aan het eind van de dag aandienen. Maan dag breekt de zon weer af en toe door, ook blijven er nu en dan buien vallen. Met hooguit 18 graden is het niet warm, mede doordat er een harde westenwind waait. RENESSE - In tegenstelling tot wat eerder in de Zierikzee- sche Nieuwsbode stond ver meld is er vrijdag 23 juli geen concert van het ZWN Mannen koor in de Nederlandse Her vormde kerk in Renesse. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 Zl ERIKZEESCH E RjR NIEUWSBODE SU Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. Men maakte daarbij gebruik van de auto van Rinus omdat hij, via de Duitse marken die hij bij zich had, gemakkelijk benzine kon kopen. ,,Voor Duit se marken doet men alles. Maar mensen die met Roe meens geld moeten betalen kunnen niet meer dan twintig liter benzine gelijk kopen. Roe meense gezinnen hebben wel een auto, maar kunnen die maar zelden gebruiken omdat de benzine in verhouding tot het inkomen (ongeveer hon derd gulden per maand) duur is". Dat er Roemenen zijn die het met nog veel minder moe ten doen zag de Zierikzeëenaar aan de mensen die in de afval containers naar voedselresten zochten. „Maar er liepen ook modern geklede mensen rond. Het verschil tussen arm en rijk is kennelijk heel groot". Hij merkte dat de Roemenen zich vaak verontschuldigden omdat ze hun gast bepaalde ar tikelen niet konden aanbieden. „Bijvoorbeeld zeep en closet papier is in Roemenië heel schaars. Dan zeiden ze: Dit is Roemenië, dat hebben we hier niet". Omdat de Nederlandse vrijwilligers daar via de Stich ting Gezamenlijke Diaconien al op waren voorbereid, nam men vanuit Nederland de nodi ge artikelen mee voor de men sen die men in Roemenië ont moette. „Wanneer ik aan ie mand een stuk zeep of iets an ders gaf, reageerden ze alsof hen een wonder overkwam". De reis naar Roemenië maakte zoveel indruk op de Zierikzeee- naar dat hij er niet over raakt uitgepraat. „Ik vond het een goede ervaring, maar ik ben wel heel blij dat ik weer terug thuis ben". Hij weet niet of hij nog een keer als vrijwilliger in Roemenië zou gaan werken. „Misschien als er heel urgent hulp nodig zou zijn. Maar dan zou ik wel mijn vrouw willen meenemen, want die spreekt goed Engels". Rinus van den Houten was vooral bezig met timmerwerk- zaamheden in de .afdeling van het tehuis waar de nul- tot drie jarige weeskinderen waren on dergebracht. „Op die afdeling verbleven 26 baby's en peuters die allemaal moesten worden verzorgd door vier mensen. Ik hoorde ze tijdens het werk de hele dag door huilen. De ver zorgsters hadden te weinig tijd om persoonlijke aandacht aan al die kinderen te besteden. Dat betekende onder meer dat de baby's en peuters tot twee jaar nooit buiten kwamen. Erg hoor". Via de inspanningen van de Stichting Gezamenlijke Diaconieën Giessenlanden en Omstreken is het kindertehuis de afgelopen jaren op mate rieel gebied geholpen. Men kreeg onlangs toestemming van de Roemeense overheid om het tehuis van een louter me disch begeleiden te mogen om vormen naar een gezinssitua tie. In het kader daarvan worden vanuit Nederland regelmatig verpleegkundigen uitgezonden die helpen bij het begeleiden van de kinderen. Via de ver bouwing van de grote ruimten, tot een omgeving die meer ge richt is op de begeleiding van kleinere groepen kinderen, probeert de stichting die doel stelling te bereiken. Rinus van den Houten droeg daaraan zijn steentje bij via het timmeren van wanden en kozijnen en het plaatsen van deugen. De eerste week werkten de Nederlandse timmerlieden dagelijks van 7.30 tot 21.00 uur. Tben de schilders en loodgie ters aan de slag konden was er 's avonds wat meer tijd voor ontspanning. Met het gastgezin maakte de Zierikzeeënaar toen een ritje naar de Karpaten, het bekende Roemeense gebergte. Voor de waaghalzen: een sprong van 60 meter hoog RENESSE - Waaghalzen kunnen zich vrijdag 30 juli uitleven in Renesse. Dan wordt daar voor de derde keer in successie het spektaculaire elastiekspringen gehouden. Midden in het centrum van Renesse kun nen vanaf 13.00 uur weer talloze 'dodensprongen' ge maakt worden. De deelnemers maken vanaf een zestig meter hoge kraan de sprong van hun leven. Het elastiekspringen staat onder de deskundige leiding van het Belgische Benji-fun. De deel nemers hebben tot 22.00 uur de mogelijkheid om zich op te ge ven. Naast het elastiekspringen wordt in het dorp ook het Ka- raokepodium opgesteld. Ieder een kan zich ter plekke opge ven om 'live' mee te zingen met zowel Hollandse hits als En gelstalige muziek. De kinderen worden uiteraard niet verge ten. zij kunnen onder leiding van de mensen van Wester- schouwen Aktief meedoen aan diverse kinderspelen. Een aan tal kermisattracties maken het geheel compleet. De dag wordt afgesloten met een avond- markt rondom de Kerkring. Advertentie bij acceptatie 2 treden. Rinus van den Houten werd bij terugkomst verwelkomd met een spandoek: 'Bine Venit acasa, ofwel Welkom thuis. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - 'Bine venit Casa Rinus'. Met de Roemeense vertaling van de woorden 'Welkom thuis Rinus' op een spandoek voor het huis werd M. J. van den Houten begin deze week door vrouw en kinderen verwel komd. De 51-jarige Zierikzeeenaar keerde terug van een verblijf in de Roemeense stad Sibiu, waar hij als vrijwilliger meewerkte aan de verbouwing van een tehuis voor ouderloze kinderen. De toestand in het Oost-Europese land, waar men na een jarenlange dictatuur een nieuwe samenleving moet opbouwen, maak te grote indruk op de Zierikzeenaar. „Alles is zo armoedig, grauw en verwaarloosd. Wanneer je als Neder lander in Roemenië bent voel je je constant een rijkaard'. Rinus van den Houten kwam op het idee om drie weken als vrijwilliger in Roemenië te gaan werken door een adver tentie in het Reformatorisch Dagblad. Daarin riep de Stich ting Gezamenlijke Diaconieën Giessenlanden en Omstreken vaklui als timmerlieden, met selaars, loodgieters, elektri ciens en schilders op om mee te helpen aan de projecten die de stichting al sinds enkele jaren in Roemenië uitvoert. Dit jaar is dat de verbouwing van een tehuis voor 240 ouderloze en dakloze kinderen en een Chris telijk Centrum. Door de verhalen van een colle ga, die al eerder als vrijwilli ger naar Roemenië ging, werd de Zierikzeeenaar, die bij de onderhoudsdienst van de wo ningcorporatie Beter Wonen werkt, gesterkt in het idee dat hij zich voor het project wilde inzetten. „Vorig jaar hebben mijn vrouw en ik een grote reis naar Zuid-Afrika gemaakt, he lemaal voor onszelf. Daarom wilde ik dit jaar in de vakantie graag iets doen voor anderen". Eind juni begon Rinus van den Houten met elf andere vrijwil ligers in Hoornaar (bij Gorin- chem) aan de 2150 kilometer lange réis'naar het Roemeense Sibiu;'een stad van 180.000 in woners. Zij waren de eerste 'lichting' van drie groepen Ne derlandse vrijwilligers die bij toerbeurt drie weken aan de verbouwing van het kinderte huis gingen werken. Om dat mogelijk te maken werd vanuit Nederland ook het nodige bouwmateriaal en sanitair ver voerd naar Sibiu. Na een reis van twee dagen en nachten, waarbij enkele vrijwilligers in de auto van Rinus bij toerbeurt reden en men bij de Roemeense grens ruim tien uur werd opge houden, kwam men op de plek van bestemming. „Het laatste gedeelte door Roemenië heen konden we niet harder rijden dan zestig kilometer per uur. Het was nacht, de wegen waren onverlicht en zeer slecht en overal kwam je obstakels te gen, zoals koeien of andere die ren die op de weg liepen". De éerste indruk van Roeme nië, via die erbarmelijk slechte wegen, werd in de periode dat de Zierikzeeenaar in het Oost- Eüropese land doorbracht, velé keren bevestigd. „De huizen en gebouwen zijn erg verwaarloosd en allerlei es sentiële dingen zijn schaars. Bij het gastgezin waar ik sa men met een andere vrijwilli ger verbleef stond het gasstel de hele dag aan, ook wanneer er niet gekookt werd. Dat kwam omdat men zuinig moest zijn met de lucifers die bijna niet te koop waren. Het bad stond altijd vol water omdat men er nooit zeker van was dat de volgende dag weer water uit de kraan zou komen. Warm wa ter uit de kraan had men maar twee keer per week en dan nog een heel dun straaltje. Bijna al le voedingsmiddelen zijn slechts mondjesmaat te koop, bij hele typische winkeltjes die bestaan uit een luik in de gevel waar je je boodschap kenbaar kunt maken. Vaak zijn het brood en andere artikelen al na een paar uur uitverkocht". Na een dag te hebben uitgerust van de lange reis begonnen de Nederlandse vrijwilligers met hun werkzaamheden voor de verbouwing van het kinderte huis. Ze werkten daarbij sa men met vier jongeren van een plaatselijke vakschool. Dit met de bedoeling de Roemeen se jongeren te helpen ontwik kelen tot goede vaklui. Vanwe ge de taalbarrière was het niet gemakkelijk om een en ander over te brengen. „Ze wisten nog niet veel en we moesten alles uitleggen door middel van gebaren. Gelukkig leerden ze ook doordat ze goed keken naar de manier waarop wij werkten. Het afhangen van deuren ging op den duur heel aardig. Je moest ze wel steeds aan het werk zgtten. Ze toon den weinig eigen initiatief". RENESSE - In de nacht van donderdag op vrijdag is van een parkeerplaats op de Zeea- nemoonweg in Renesse de auto van de heer P. uit Rotterdam gestolen. De waarde van de auto be draagt 20.000,-. Het gaat om een Toyota Corolla met inge bouwde CD-speler en het ken teken ZB-47-YV.- Van een inwoner uit de ge meente Middenschouwen zijn woensdagnacht 30 visfuiken ontvreemd. Ze stonden naast zijn woning te drogen. Mevrouw C. uit België deed aangifte van diefstal van een tasje, wat tijdens een fiets tochtje in de buurt van Brou wershaven gestolen moet zijn. RENESSE Oud papieractie Muziekvereniging Luctor et Emergo houdt morgen, zater dag, een oud papieractie in de kern Renesse. 1\issen 10.00 en 12.00 uur kan men het oud pa pier kwijt in de speciaal voor dat doel aan De Dreef opgestel de container. MIDDELBURG COC De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksuali teit COC Midden Zeeland orga niseert in het kader van het COC Zomerfestival 1993 een hot night (mannenavond) De avond wordt gehouden op za terdag 31 juli in het COC pand aan de Eigenhaardstraat 2 in Middelburg. COC leden hebben gratis toe gang op vertoon van hun lid maatschapskaart. Orgelconcert Op dinsdag 3 augustus geeft de Kampense organist Klaas Jan Mulder een concert in de Nieu we Kerk te Middelburg.Het concert maakt deel uit van de serie zomeravond concerten die door de Stichting Orgelcen trum. Aanvang 20.00 RENESSE - De jaarlijkse theaterdag in Renesse is een groot succes geworden. Ruim drieduizend mensen bezochten de attracties. De Hogezoom en de Ring vormden het zonovergoten toneel van goochelaars, muzikanten, poppenspelers en clowns. Astrid Miestenprojectcoördinator van Westenschouwen actief, is blij dat er ook eens wat voor kinderen is georganiseerd. ..Deze dag is puur op het gezin gericht. Wij hebben de indruk dat jongeren zich toch wel vermaken. Bovendien is Renesse niet alleen van de jongeren. Er zitten momenteel ook ontzettend veel mensen met kleine kindertjes, die mogen toch zeker wel een keer aan bod komen!" Genoten werd er zeker van het mee leeftheater, waar kinderen zelf actief mee mogen doen en ideeën aandragen. Als er dan ook nog lek ker gekliederd kan worden met chocoladevla en boter kan de show niet meer stuk. Maar de absolu te klapper van de dag was toch wel Kindertheater Basera. In zijn eentje was deze artiest afwisse lend poppenspeler, clown en mimespeler. Ook hij betrok de kinderen bijzijn spel. Maar ook de vol wassenen keken ademloos toe. Iedereen kijkt dus terug op een geslaagde dag, niet in de laatste plaats omdat het weer eindelijk ook eens een keertje meezat. Astrid Miesten: ,,Het streven van vol gend jaar is om een iets betere mix te maken van amateurs en professionals. Nu waren het bijna alleen maar amateurs. Maar het programma zat nu wel veel voller dan vorig jaar^met ruim tien verschillende acts. Ik vind het alleen wel jammer dat er zo weinig Schouwse spelers bij zaten, al leen goochelaar Mario kwam van het eiland. Ik denk dat de mensen niet weten dat ze zich bij ons bestand in kunnen schrijven (het bestand van de Stichting Recreatie Actief Westenschouwen). Bij deze dus!" (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3