Janmaat voor gerecht Wraakoefening taxi chauffeurs incident Roep om politii binnenvaartcon Roep om politie-optreden in binnenvaartconflict neemt toe m Kabinetsberaad werd bijna crisis Verzekeraar biedt paraplu tegen een regenachtige vakantie Stroom van telefoontjes aan politie Wegens discriminerende uitlatingen Infuus voor honger stakende hindustaan DEURLOO B Burgemeester Peper: WEEKEIKERVICEDIEISï 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Week miezerig weer kan 500,- opleveren AMSTERDAM - Wie een vakantie in Nederland gepland heeft, ziet de bui al hangen. Met de he le familie zou je naar een Zeeuwse camping of naar een huisje in Drenthe, en wat voorspelt het KNMI in juli? Wisselvallig, buiig weer. Wie zich hiertegen wil indekken, kan een regenver zekering afsluiten. Een week miezerig weer kan dan toch nog 500 gulden opleveren. De Amsterdamse verzeke raar Lugt Sobbe en Co doet, naar eigen zeggen, als enige in het land in regenpolis sen. Directeur H.B. van Om men kijkt dezer dagen toch niet somber naar buiten. Winst maken doe je niet met regenverzekeringen, „vol strekt hopeloos", noemt hij het. Het onderdeel regen- verzekeringen omvat slechts eenduizendste van zijn totale pakket. Zijn overgrootvader begon er in 1921 mee, vandaar dat ze het nu nog doen, zegt Van Om men. „Wie in 1921 met de trein een dagje naar Zand- voort ging, kon zich tegen regen verzekeren. De NS wilde zo het treinen aan trekkelijker maken." Premie Een verzekering tegen re gen kost nu 57,50 gulden premie per zeven dagen. Vijf dagen voor het begin van de vakantie moet dit be drag per giro zijn ontvangen door Lugt Sobbe en Co. De vakantieganger moet dus zo'n 10 dagen vantevoren be slissen over een verzeke ring. Dat is zo geregeld om dat de weersverwachting dan nog niet precies bekend is. Je moet bij de verzeke ring opgeven welk weersta tion zich het dichtst in de buurt van je vakantieadres bevindt. Diegene die aan de kust zit, kan bij regenachtig weer 500 gulden terug ver wachten, de verzekerden in het binnenland 400 gulden, omdat daar de kans op slecht weer groter is. Een contract kan via één van de 3.500 tussenpersonen wor den afgesloten. De weersta tions van het KNMI geven hun metingen van de neer slag dagelijks door aan de verzekeraar. Die houdt via een puntentelling bij of de verzekerde recht heeft op een uitkering. Zo is 1 milli meter neerslag 1 punt, 3 millimeter 2 punten en 13 millimeter 3 punten: Wie 7 punten heeft krijgt een uit kering. De telling is expres ongelijk. „Anders zou ie mand die een grote bui over zich heen krijgt, meteen geld terug kunnen krijgen. We hebben die oneerlijk heid eruit gehaald, zodat ie mand die elke dag miezer- weer heeft, ook in aanmer king kan komen voor een uitkering." Vorig jaar sloot de verzekeraar circa 1.200 regenverzekeringen af. In ongeveer 20 a 25 procent van de gevallen werd er uitge keerd. In april en mei dit jaar, toen het mooi weer was, kwam slechts een ge ring aantal aanvragen bin nen. Pas de laatste week krijgt.de verzekeraar meer aanvragen. Hij verwacht er niet veel meer, ten hoogste tweeduizend, aangezien de vakanties al begonnen zijn. De Vries stopt voorstel maar weer in tas DEN HAAG - De PvdA-ministers hebben zaterdag avond bijna een kabinetscrisis veroorzaakt. Vice- premier Kok en zijn sociaaldemocratische collega bewindslieden weigerden in te stemmen met een plan van CDA-minister De Vries om volgend jaar het bezuinigingsmes in de ww te zetten. De ruzie liep zo hoog op dat De Vries zijn voorstel maar weer in de tas stopte. ROTTERDAM - De roep om ingrijpen van de politie in het binnenvaartconflict neemt verder toe. Dat is mede het gevolg van een vonnis door de president van de Rotterdamse rechtbank. Die bepaalde don derdag in kort geding dat „een ieder die dat wil" recht heeft op „hulp van de sterke arm". DEN HAAG - Het CD-Kamerlid Janmaat moet voor de rechter verschijnen wegens discriminerende uit latingen en aanzet tot haat tegen buitenlanders in Nederland. De officier van justitie in Den Haag heeft ook Janmaats partij, de Vereniging Centrum democraten, begin deze maand gedagvaard. De zaak dieiit op 23 september voor de meervoudige kamer van de rechtbank in Den Haag. Verschillende bronnen in poli tiek Den Haag hebben donder dag bevestigd dat CDA en PvdA in het kabinet een „zeer fors verschil van mening" heb ben over verdere ingrepen in de sociale zekerheid. Na afloop van het ministersberaad zater dagavond laat, verscheen Kok in het bij het Binnenhof gele gen perscentrum om de media over de kabinetsbesluiten in te lichten. Normaal neemt de minister president die taak voor zijn re kening, maar volgens de Rijks voorlichtingsdienst was Lub bers te moe. De ministerraad had twee weken intensief ver gaderd over de rijksbegroting 1994 en vele tientallen beslui ten genomen. Volgens ingewij den zou premier Lubbers de vergaderzaal van de minister raad woedend verlaten heb ben, waardoor Kok de pers te woord moest staan. Maar de Rijksvoorlichtingsdienst stelt dat de minister-president de vice-premier al eerder op de avond had gevraagd dat te doen. Kok heeft op geen enkele wijze laten blijken dat hij kort voor zijn persconferentie op het scherp van de snede had ge balanceerd. Wel gaf hij aan te gen een verdere bezuiniging op de ww te zijn in een tijd dat de werkloosheid snel stijgt. Bij het landelijk meldpunt van de politie in Driebergen kwam vrijwel meteen na de uitspraak een stroom telefoontjes op gang van duwbakexploitanten, verladers en andere bedrijven die lading over water willen vervoeren. Donderdagavond vroeg waren dat er al bijna twintig. Het landelijk team van de politie moet het beleid nog bepalen. Het wacht onder meer op de interpretatie van het vonnis door landsadvocaat mr. Groen. President mr. Ter Kuile gelastte dat „actielei ders" Ger Veuger en Nico Seine „alles-in het werk moeten stel len" om vrije doorvaart moge lijk te maken van een co kestransport van Born naar de centrale in Sluiskil. Over hun maatregelen moeten zij dage lijks verslag uitbrengen aan expediteur Wagenborg- Lagendijk, die hen dagvaarde. Dit op straffe van 25.000 gul den per „nalatigheid". Bedreigingen Ook bepaalde de president dat duwbakexploitant Eurobuik het transport moet uitvoeren. Mocht Janmaat niet worden veroordeeld dan zal de officier proberen hem te vervolgen we gens het leiding gegeven aan een verboden organisatie: „De Centrumdemocraten, zijnde een organisatie die tot oog merk had het plegen van mis drijven." Met die misdrijven bedoelt de officier het hande len in strijd met de anti discriminatie-artikelen in het Wetboek van Strafrecht. Jan maat (58) wordt ten laste ge legd dat hij in het openbaar Volgens de burgemeester heeft de politie in samenwerking met de hulpverleners de laatste tijd behoorlijk grip op de be heersing van eventuele over last. „Maar de opvang van zul ke grote concentraties verslaaf den vergt van alle partijen veel inschikkelijkheid en discipli ne. Eigen richting is nooit toe laatbaar." Met z'n dertigen gin gen de taxichauffeurs woens dagavond met knuppels en stokken de bezoekers van Per ron Nul te lijf. Vier verslaaf- De kapitein van de al geladen duwboot „Jumbo" voer tot nog toe niet uit omdat hij geweld en bedreigingen van actievoer ders vreest. De rechter ver wierp het beroep van Eurobuik en de kapitein op overmacht. Eurobuik beraadt zich in over leg met de kapitein en juristen over de vraag om hulp. De schippers reageerden bitter op het vonnis. De actieleiding deed geen uitspraken over mo gelijke escalatie van de acties. In Terneuzen was het donder dagavond even spannend door een ultimatum van burgemees ter Barbé. Die eiste dat de schippers uiterlijk klokslag vijf uur doorgang van zeven ge blokkeerde schepen mogelijk zouden maakten. Hij stelde een actie van de ME in het vooruitzicht. Tbt een treffen kwam het niet doordat de wer kwillige schippers zich door actievoerders „naar de wal lie ten praten". Barbé heeft wel aangekondigd dat vrijdag één schip onder politiebegeleiding gaat varen. Werkgevers hebben donderdag nogmaals duidelijk gemaakt dat zij de acties meer dan beu zijn. In een brandbrief aan premier Lubbers eist het heeft aangezet'-tot haat tegen mensen én discriminatie van mensen die in Nederland ver blijven en die van buitenlandse nationaliteit of ras zijn. Ook wordt Janmaat ervan beschul digd zich opzettelijk beledi gend te hebben uitgelaten te gen deze groepen. Janmaats partij wordt ten laste gelegd dat zij via bestuursleden en aanhangers heeft aangezet tot haat en discriminatie van on der andere buitenlanders. Het gaat in alle gevallen om een den raakten daarbij zo ernstig gewond dat zij naar het zieken huis moesten. Volgens de poli tie liepen zij vooral blauwe plekken en schrammen op. Donderdagochtend lag nie mand meer in het ziekenhuis. De vier gearresteerde chauf feurs zitten nog steeds vast. Zij zijn nog niet voorgeleid aan de officier van justitie. Het open baar ministerie kon donder dagochtend nog niet zeggen of de chauffeurs in voorlopig hechtenis gaan. De politie Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) gedwon gen sluiting van de schippers- beurzen en onmiddellijk vrij geven van de markt als de blokkades voortduren. Lichtpuntjes Politiek waren er donderdag kleine lichtpuntjes in het con flict. Zo ziet oud-premier Bies heuvel mogelijkheden om het schippersconflict over de toer beurt noord-zuid op te lossen. De door minister Maij van ver keer en waterstaat aangestelde bemiddelaar wil volgende week een voorstel op tafel leg gen dat zowel voor Maij als voor de actievoerende binnen schippers acceptabel is. Bies heuvel zei dit donderdag na af loop van het eerste gesprek met een zevenkoppige verte genwoordiging van de schip pers. Hij wilde over de inhoud van het gesprek niet meer kwijt dan dat het „zakelijk" was. Ook Ger Veuger, delegatielei der van de schippers, bleef op de vlakte. De schippers willen dat minister Maij een wettelij ke regeling maakt voor de toer beurt noord-zuid, waardoor zij om beurten en tegen vast gestelde tarieven op de beurs lading kunnen aannemen met bestemming België en Frank rijk. Maij zelf sprak donderdag in Brussel met EG- commissaris Matutes van groot aantal radio- en televisie uitzendingen en püblikaties in pamfletten en partij-organen vanaf 1989. Janmaat sprak donderdag in een eerste reactie van een „buitengewoon geluk kig besluit" van de Haagse of ficier van justitie. „Dit is al eerder geprobeerd en tot nog toe altijd uitgelopen op een ge weldige reclame vfior de partij en haar standpunten," zegt Janmaat. Het CD-Kamerlid noemt de beschuldigingen van de officier „oude koek". „Het zijn püblikaties en opna men uit 1989 en 1990. We heb ben onlangs scherpere uitspra ken gedaan. Nee, ik geef daar van op dit moment liever geen voorbeelden." Janmaat weer spreekt dat hij of zijn partij discriminerende uitlatingen hebben gedaan en omschrijft ze als „kritiek op het rege ringsbeleid". heeft hen opgepakt wegens openlijke geweldpleging en mishandeling. Gestoken Volgens de politiewoordvoer der staat inmiddels vast dat de chauffeurs met hun actie wraak wilden nemen voor een incident eerder deze week tus sen een bezoeker van Perron Nul en een taxichauffeur. Dins dagavond zou een van de jun kies een taxichauffeur hebben gestoken met een injectie naald. De politie houdt het er vooralsnog op dat sprake is ge weest van bedreiging met een naald. Daar is aangifte van ge daan. Woensdagavond signa leerde de betrokken chauffeur de dader, waarna min of meer transport over de marktorde ning in de Europese binnen vaart. Maij toonde zich opti mistisch over de uitkomst, Ma tutes was voorzichtiger. Maij verwacht dat op de eerstko mende vergadering van de EG- ministers van verkeer (28 sep tember) een besluit kan wor den genomen over een mark tordening op basis van een concept-voorstel dat er al ligt. Volgens de woordvoerster van Matutes zal een rapport op ba sis van de gevoerde en nog te voeren gesprekken „een aanzet kunnen geven" tot een markt ordening. Maar de Europese Commissie zal pas met formele voorstellen komen na raadple ging van de ministers van transport. Toerbeurssysteem De Belgische minister van transport en huidige voorzitter van de EG-ministerraad, Guy Coeme, maakt zich sterk voor een wettelijke basis van het toerbeurtsysteem op de bin nenvaart van Belgie naar Ne derland. Dat systeem is nu nog vrijwillig. Vrijdagmiddag dient in Breda een tweede kort geding over de acties. Rederij De Beijer eist een verbod van de acties en opheffing van de blokkade voor de Volke- raksluizen bij Willemstad. Hij heeft een „blokhoofd" en een actievoerder gedaagd als „aan stichters". ZOETERMEER - Een arts heeft donderdagochtend een infuus aangelegd bij de 35- jarige hongerstakende hin- doestaan Ramlal, die sinds maandag ook niet meer heeft gedronken. Woordvoerder Kartaram van de actievoerders in Den Haag en Zoetermeer voor een hindoestaanse school heeft gezegd dat Ramlal daar mee uiteindelijk akkoord is gegaan. Maar als er vóór vrijdagmid dag 17.00 uur geen oplossing komt voor het definitief voort bestaan van de hindoestaanse school in Den Haag, haalt hij het infuus er eigenhandig weer uit", aldus Kartaram. Naast Ramlal zijn voor het ministerie van onderwijs en wetenschap pen nog twee hindoestanen in hongerstaking. Hun toestand verergert volgens Kartaram ook. spontaan de actie volgde. De „raid" op Perron Nul duurde ongeveer een kwartier. De chauffeurs koelden ook hun woede op de plexiglas platen die de opvangkeet voor ver slaafden enigszins afschermen. Twintig agenten maakten een einde aan het incident. Behal ve diverse slagwapens namen zij ook een vuurwapen in be slag. Dat pistool lag in een taxi. Tijdens de vechtpartij is het volgens de politie niet ge bruikt. De politie heeft inmid dels contacten gehad met de grote taxicentrales. Zij zal don derdag of vrijdag met de chauf feurs op het Centraal Station gaan praten. Eigen rechter „Wij zullen die mensen op een of andere manier duidelijk ma ken dat dit niet door de beugel kan. Wat de aanleiding ook is geweest, de chauffeurs hebben eigen rechter gespeeld. Dat kunnen wij absoluut niet tole reren", aldus de politiewoord voerder. Het is niet de eerste keer dat taxichauffeurs eigen rechter spelen bij Perron Nul. Vorig jaar zomer waren er soortgelijke acties. Vrijdag 23 juli Kerkwerve Disco-avond. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Zaterdag 24 tot met 27 juli Brouwershaven Kermis op de Markt. Ook op zondag geopend. Zaterdag 24 juli Haamstede Rommelmarkt. Bij Nederland se Hervormde kerk Haamste de. Van 08.30 tot 16.00 uur. Maandag 26 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse feraderie. Centrumplein Aqua- delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Just 2 of Us. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Van dinsdag 27 t/m donderdag 29 juli Neeltje Jans Optreden van het Hondje van de Ruyter bij Delta Ekpo. Dinsdag 27 juli Zierikzee Drie mini-concerten van Aart Kot en Margriet Coppoolse in Grote Kerk. 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Burgh-Haamstede Open klaverjas wedstrijd in De Schutse. 19.30 uur. Woensdag 28 juli Burgh-Haamstede Openbare veiling in dorpshuis de Schutse. Kijkuren 15.00 tot 18.00 uur. 19.00 uur. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 29 juli Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Renesse Aztekengames. Kerkring. 19.00 tot 21.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 30 juli Kerkwerve Country-avond. Café Kerkwer ve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Renesse Elastiekspringen. Ring. 13.00- 22.00 uur. Zaterdag 31 juli Burgh-Haamstede Burghse rommelmarkt. Rond om kerk. 08.30-16.00 uur. Optreden van Joegoslavische goochelaar in Asielzoekerscen trum. 20.00 uur. Scharendijke Braderie op het Zwarte Plein. Vanaf 10.00 uur. Maandag 2 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Just 2 of Us. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Van dinsdag 3 augustus t/m donderdag 5 augustus Neeltje Jans Optreden van het Hondje van de Ruyter bij Delta Expo. Dinsdag 3 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur bij zwembad On derdak. Orgelconcert Wim Boer in Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Woensdag 4 augustus Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplcin Aquadelta. 18.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDE8EUHS 1 Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 24 juli 08.10 177 01.45 -172 20.15 160 14.00 -125 26 juli 08.45 168 02.25 -172 20.50 157 14.45 -126 26 juli 09.35 158 03.15 -168 21.45 151 15.25 -126 ROOMPOT BUITEN 24 juli 06.00 194 00.05 -173 18.20 173 12.25 -123 26 juli 06.55 179 01.00 -171 19.20 164 13.15 -123 26 juli 07.55 163 01.55 - 166 20.25 152 14.20 -123 BRUINISSE 24 juli 08.30 191 01.40 -180 20.50 169 14.00 -133 26 juli 09.10 182 02.25 - 180 21.20 165 14.40 -135 26 juli 09.45 171 03.10 -177 22.00 162 15.30 -136 WEMELDINGE 24 juli 08.20 185 01.45 -177 20.25 165 13.55 -130 26 juli 09.00 177 02.30 -178 21.05 163 14.40 -132 26 juli 09.40 167 03.10 -174 21.50 159 15.25 -132 Doodtij: 28 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ROTTERDAM - Burgemeester Peper van Rotterdam veroordeelt de wraakoefening van taxichauffeurs woensdagavond op junkies van perron Nul, maar be schouwt de zaak in een eerste reactie als een „inci dent". Aanpassing van het beleid voor de drugsop vangpost acht hij dan ook niet nodig. door Mare Legendre

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2