LAMPLICHT OVER HET ERF De duinen op Schouwen-Duiveland Binnen schippers blokkeren jachten bij Maasbracht Volle kerk bij concert van Musi Voca Film Oeroeg in Zierikzee 4. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Paraboolduin. (Foto: Frans Beekman). ZIERIKZEE - Water en wind zijn in Nederland twee belangrijke elementen die het landschap op bou wen. Maar water en wind kunnen ook het gevormde weer afbreken, uitschuren ofwel eroderen. In het tijdschrift van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland Sterna beschrijft Frans Beekman uit Zie rikzee de drie types duinvormen die op Schouwen- Duiveland onder invloed van water en wind ont stonden: strandduinen, buitenduinen en binnendui- nen. Bij de duinen speelt het water een rol bij de aanvoer van het zand uit zee tijdens storm. Ligt het zand eenmaal op het strand en is het gedroogd, dan gaat de wind ermee spelen. Samen met planten als Biestarwegras en Helm kunnen op gunstige plaatsen strandduinen ont staan. Deze duintjes vormen na enige tijd een nieuwe zeereep. De zeereep kan gaan verwaai en en zo kunnen valleien-op- de-wind ontstaan, op Schou wen vanouds trekgaten ge noemd, met ervoor en ernaast stuivende zandheuvels en al tijd hillen geheten, het mooist nog te zien in het Stuifduinen- reservaat. Verklikkerstrand In ongeveer 1960 is op het brede Verklikkerstrand te Nieuw- Haamstede de duinvorming be gonnen. Vóór het bestaande duin lagen strandduintjes die. op den duur aaneen groeiden tot een nieuwe zeereep, daarbij geholpen door Rijkswaterstaat die toen het uitgangspunt „ge sloten duinkust" zeer letterlijk nam. In een natuurlijke situatie groeiden 's zomers de duinen aan en sloegen 's winters vaak weer weg. Op brede stranden was dat helemaal geen be zwaar, per saldo vond daar uit bouw van de duinen plaats. Door de winterstormen wor den de strandduintjes vaak aangetast tot fortachtige vor men die men wel "strandpol- len" noemt. Op het strand van de Kwade Hoek op Goeree is dat fraai te zien. Stuifduinenreservaat Op de bijgevoegde foto een prachtig ontwikkeld parabool duin met op de voorgrond een vlak stuk oud cultuurland. In een bestaand duin ontstond een windkuil. Dat gat in de duinhelling breidde zich uit in zeewaartse richting (let op de tong naar beneden). Het vrij komende zand werd door de wind over de kop weer neerge legd. Op de lange duur ver plaatste deze kop zich landin waarts en bleven de zijhellin gen staan. Van boven ziet het er als een langgerekte boog uit, vandaar de naam "parabool- duin". De ontwikkeling van het stuif- gat (of trekgat) in zeewaartse richting bij het paraboolduin van de foto heb ik de laatste 15 jaar goed kunnen volgen en het resultaat is te zien. Er kwam een bewaard gebleven stuk cul tuurland uit de Middeleeuwen bloot met volgestoven greppels („Het Akkertje"). In dit hu- meuze zand zaten heel wat scherven die er wellicht vroe ger door bemesting/bewoning terecht waren gekomen. Het zand woei er de laatste jaren tussen uit en de scherven zak ten steeds lager. Soortgelijke vormen komen we ook op de Veluwe in de zand verstuivingen tegen. Het weg geblazen zand vormt naast de laagtes op het oude mos en grasoppervlak een soort strooizone waar de planten weer bovenuit groeien. Soms vult het zand een oudere uit blazing ernaast op en soms vooral in oostelijke richting worden lage duintjes gevormd. We zien op dit nieuwe duintje vaak Kruipwilg en ook een en kele Vlier groeit er wel weer bovenuit. Op veel grotere schaal komen dezelfde processen ook voor in de woestijnen en met een beet je fantasie kan de foto dus ook gemaakt zijn in Nevada of Ari zona Ze kwamen aldus tussen oude re scherven te liggen (in een woestijn zouden we dit een kei envloertje noemen). Ze dateren uit de 10e tot 13e eeuw (veel geïmporteerd Paffrath en Pingsdorf aardewerk). Na die tijd is het cultuurland vanuit het westen overstoven en na ze ven eeuwen kijken we opnieuw op dat oude middeleeuwse land. Aantasting van het duin dus, maar wel met een zeer interes sant gevolg. De wijze woorden van Thijsse uit "Waar wij wo nen" haal ik hier aan: „En nu de wind. Daar kunnen wij ge lukkig in het geheel niet aan tornen, dus alles wat wij daar van ondervinden is mooi en goed en bewonderenswaardig of in het allerergste geval toch nog altijd leerzaam". Duinpolder De Duinpolders ontstonden via de verstuiving in de vlakke binnenduinen of vroongron- den, onder meer aan de rand van het zweefvliegveld Nieuw- Haamstede, tevens de rand van de Zeepeduinen van Natuur monumenten. Door graverijen in de Tweede Wereldoorlog en bunkerbouw was hier het plantendek van het vroongrasland aangetast, flink meegeholpen door de tal rijke konijnen. Hetzelfde kan ook gebeuren door het vee, we zien dat bijvoorbeeld in de Mairepolder waar paarden be paalde stukken kapot trappen. -Het oppervlak werd door de wind aanzienlijk verlaagd en er ontstond een uitblazings- kom en op andere plaatsen meer een langgerekte verla ging. Hiervan gaf school meester Hubregtse uit Burgh een goede beschrijving: "Een langgerekte, diepe zandstui- ving is hier ontstaan, dezelfde veelal heerschende Z.W.wind, die het heuveltje vroeger den vorm en richting gaf, holde het als het ware nu weer uit, zoo dat slechts de lage zijkanten bleven staan, en juist in de richting van de lengte-as". En kele steviger stukken, met wat meer wortels in de grond bij voorbeeld, boden weerstand. BHHHIHHi In een woestijn noemt men zo iets een „restberg" (ook Insel- berg) in ons geval duidelijk be woond door konijnen. Ook hier net als op „Het Ak kertje" verzamelden zich op de bodem de scherven. Meester de Nooyer uit Renesse verzamelde er in de jaren '50 munten uit de 13e tot 15e eeuw, vooral uit Vlaanderen en Frankrijk (en niet één uit Holland). De rechte wandjes van de uit- blazingslaagtes zijn doorboord door konijnen die zo de effec ten van de winderosie verster ken en ook weer zorgen voor nestmogelijkheden voor de Tb- puit, een typische vroongron- denvogel. Deze toch wel merk waardige uitblazingsverstui- ving op de duinpolder vindt vooral plaats in de wat hogere ruggen. Sommige van die rug gen zijn in het verleden wel licht door de mens opgeworpen om stuivend zand op te vangen. De naam „duindijk" in 18e eeuwse bronnen duidt daar misschien op. MAASBRACHT - Actievoeren de binnenschippers op de Maas bij Maasbracht verhinderen sinds donderdagochtend jach ten de sluis te passeren. „Dat is geheel tegen de afspraak", aldus een boze pleziervaarder. De schippers hebben wel be loofd de blokkade van de sluis in de loop van de ochtend op te heffen. Het is de eerste keer dat jachten worden tegenge houden. De blokkade van de sluis bij Maasbracht is niet speciaal ge richt tegen de pleziervaart, al dus een woordvoerder van de politie in Roermond. In de eer ste plaats verhinderen zij hun collega's die wèl varen, door te sluizen. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 55 Hij is nu getrouwd met die dochter van de garagehouder uit het buurtdorp, maar ze heeft geen kwade gedachten als ze denkt dat dat huwelijk al schip breuk heeft geleden. Ze heeft het 'ou we' Jan zelf tegen Harmen horen zeg gen: 'Die jongen van mij is een pracht jongen en een kei van een zakenman. Maar hij had nooit moeten trouwen. Hij is geen man voor één vrouw'. Als ze thuiskomt vindt ze Harmen in de kamer. Verwonderd kijkt ze hem aan. 'Zo vroeg al?' vraagt ze. 'Ik dacht dat je vanavond pas thuis zou komen'. Hij staat van zijn stoel op en trekt haar mee naar de slaapkamer. Ze is onwil lig, speels geeft hij haar een duwtje. Wat bezielt Harmen toch? Zo midden op de dag, zo ineens, dat is toch niets voor hem? Wat ze denkt is Harmen helemaal niet van plan. De verrassing en het kinder lijke plezier dat hij daar bijvoorbaat om heeft houden zijn gedachten gevan gen, aan vrijerij denkt hij helemaal niet. 'Nou?' zegt hij gespannen. Ja, daar hangt het, het geschenk, het grote geschenk een bontjas, een du re bontjas, die zeker wel een duizend of drie gekost heeft. O ja, laatst was ze met Harmen meege reden naar de stad met vrees en be ven, want hoewel hij inderdaad meteen geslaagd was voor zijn rijbewijs, was hij stellig nog geen volleerd chauffeur. Ze had een kop koffie met hem gedron ken in een goede gelegenheid. Vroeger zou Harmen daar niet over gedacht hebben. Als hij een enkele keer naar de stad ging nam hij brood mee of kocht een stukje worst en hij dronk zijn kof fie in Marktzicht waar de boeren op hun klompen binnen mogen komen en de vloer bevuild is met modder en res ten mest. Jan Doornbos heeft Harmen wat vlot ter gemaakt en daar is Justine blij om. Een losbol en een geldsmijter zal Har men nooit worden, daar heeft de goei erd echt geen aanleg voor, maar hij weet zich maatschappelijk wei wat be ter aan te passen, hij draait ieder dub beltje niet meer om, om het dan toch weer in zijn zak te steken. Ze waren een bontzaak voorbijgeko men en Justine zou geen vrouw zijn als ze niet een ogenblik was blijven staan. 'Die daar', had ze gezegd, 'een droom Tben waren ze verder gelopen. Ze had Harmen tot het notariskantoor ge bracht waar hij verwacht werd en .had zelf nog wat boodschappen gedaan. Aan de bontmantel had ze heel niet meer gedacht, 's Winters droeg ze een coat, gevoerd met een schaapshuid, niet sjiek maar lekker warm. De be hoefte aan een bontjas was nooit bij haar opgekomen en zeker zou ze er nooit bij Harmen om gezanikt hebben. Hij gaf haar ruim kleedgeld, vroeg nooit hoe ze dat besteedde. Wat ze niet nodig had zette ze op de spaarbank, maar veel was het niet, ze hield er nu eenmaal van om eens een nieuw hoed je, een vlot jurkje of schoentje te ko pen. Ze was niet zo handig met de naald om zelf haar jurken te maken, Greet kon dat wel. Nu hangt 'die daar' aan een knaapje voor de driedeurskast en Harmen, Harmen staat maar te grinniken. 'Voor jou', zegt hij wat schorrig, 'pas hem maar. Als hij niét goed is mag ie geruild'. De mantel is wèl goed, het is precies haar maat. Nu begrijpt ze waarom ze zich een paar dagen geleden een onge luk heeft gezocht naar haar zomerjas, die ze nergens kon vinden en die 's avonds toch in haar kast hing. Die heeft Harmen uitgerekend en prak tisch als altijd natuurlijk meegeno men, dan konden ze in de winkel zien welke maat hij moest hebben. (wordt vervolgd) Vrijdag 23 juli NEDERLAND 1 17.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.33 uur Flipper. Amerikaan se jeugdserie. 19.02 Tekenfilmfestival. 19.08 uur Star Trek, the next generation, Amerikaanse sf- serie. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur 100 Wat?! Spelpro- gramma. 21.12 uur The Saint. Engelse misdaadserie. 22.06 uur De tijger slaat toe. Documentaire. 22.46 uur In de herhaling Serie herhalingen van infor matieve programma's. 23.27 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.22 uur Zoovenirs. Serie over dierentuin-dieren. 18.55 uur Candid camera. Amerikaanse humor met de verborgen camera. 19.22 uur Allo allo. Engelse co medyserie. 19.57 uur America's funniest home video's. Amateur video opnamen. 20.26 uur Stank voor dank. En gelse comedVserie. 21.03 uur Blind date, dating- programma. 21.57 uur Lach mee met André. Terugblik. 22.43 uur In the heat of the night. Amerikaanse politiese rie. 23.34 uur Ruby Wax ten voeten uit. Serie talkshows. 00.09 uur Moord in extase. Ne derlandse speelfilm. 01.50 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 13.35 uur Tour de France. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur All along the watcho- wer. Serie portretten van mu sici. 18.51 uur Tour de France. Sa menvatting. 19.25 uur NOS-Film Musical: Singin' in the rain. Ameri kaanse musical. 21.12 uur North Sea Jazz Festi val 1993. Rechtstreeks verslag. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur uur Trekking dage lijkse lotto. 23.04 uur NOS-film classic: The China Syndrome. Ameri kaanse speelfilm. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws. 07.05 uur Scooby Doo. 07.30 uur RTL 4 nieuws 07.35 uur Yogi Bear. 08.00 uur RTL 4 nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RLT 4 nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 nieuws. 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Secrets. Amerikaan se serie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop 11.25 uur RTL Text-radio 11.55 uur Clip van de dag. 12.00 uur Telekids. 13.00 uur RTL text-radio. 13.20 uur 600 spel. Herhaling. 13.30 uur Showtime Summer time 14.00 uur De vakantieman 15.00 uur RTL shop 15.10 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.55 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.20 uur The Oprah Winfrey show 17.05 uur Love Boat, Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.15 uur The upper hand. En gelse comedy. 18.40 uur The bold beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma 19.30 uur RTL 4 avondnieuws. 19.50 uur RTL 4 weer. 20.00 uur Secrets, Amerikaan se serie. 20.30 uur Het uur van de waar heid, een selectie van opmer kelijke en waargebeurde ver halen uit Amerikaanse en Duitse reality programma's. 21.30 uur Laurie Hill. Ameri kaanse comedyserie. 21.55 uur Cooley High. Ameri kaanse speelfilm. 23.35 uur RTL 4 laatste nieuws 23.50 uur Deranged. Ameri kaanse horrorfilm. 01.15 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.28 uur Prins Valiant, 65- delige Amerikaanse teken filmserie. 17.52 uur Samsonclips. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 204. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 735. 18.35 uur Secrets, serie. 19.03 uur Buren, Australische serie. Goed nieuws voor Bron- wyn brengt Sharon in de war. Paul krijgt een nieuwe mede werkster, maar verliest een andere. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Kapers op de kust. Spelprogramma. 20.05 uur Moeders mooiste. En gelse comedyserie. 20.30 uur Zeg 'ns AAA, Neder landse comedyserie. 21.00 uur De fabriek, 13-delige Nederlandse serie. 21.50 uur Tropical heat. 22- delige Amerikaanse actieserie. 22.40 uur Tips voor trips Aansl. Paardenkoersen 22.45 uur Vandaag en sport. 23.10 uur Dangerous curves, Amerikaanse avonturenserie. 00.00 uur Coda. BRT 2 13.35 uur Sport extra. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland. Toeristische portret ten. 20.40 uur Herover de aarde:" Het huis van de toekomst. We tenschappelijk programma. 21.30 uur Tips voor trips. 21.35 uur Journaal en sport. 22.05 uur Tourjournaal. 22.35 uur Zoeken naar Eileen. Nederlandse psychologisch drama. ASSEN - Een werkgever uit het Drentse gehucht Koekanger- veld is woensdag door de recht bank in Assen veroordeeld tot het betalen van 7.500 gulden smartegeld aan een inwoonster van Hoogeveen wegens het ple gen van ongewenste intimitei ten. De man, werkzaam in de bouwnijverheid, moet de vrouw tevens ruim 8.000 gul den aan achterstallig loon uit betalen. DREISCHOR - Een uitver kocht huis, rijen wachtenden buiten de kerk en drukte met het plaatsen van extra stoelen. Dit beeld kenmerkte het geza menlijke optreden van orga nist Sander van Marion en de panfluitist Matthijs Koene in de Nederlandse Hervormde kerk van Dreischor. Op het programma voor deze avond stond werk van Handel en Bach maar ook muziek van componisten als Albinoni, Seixas, Arhe en Crackel. Van Marion opende het concert met een eigen compositie, Fantasie a la Bailique de Valère. Hier mee verbaasde hij zelfs de ken ners met wat hij allemaal uit het orgel wist te halen. Het stuk was soms statig, dan weer geestig en speels. Daarna tra den Van Marion en Koene sa men op. Die combinatie is vrij logisch omdat beide instru menten met pijpen worden aangeblazen. Met dien verstan de dat Koene het met zijn jeugd en panfluit het op moest ne men tegen een volumineus or gel. De grote opkomst was voor bei de musici een aanmoediging maar was tegelijkertijd voor Koene ook een handicap, 's Middags was er weliswaar hard gerepeteerd om de bijzon dere akoestiek van het kerkge bouw uit te proberen, maar door het vele publiek werd de nagalm 's avonds min of meer gehalveerd. Met zijn jeugdig enthousiasme en fraaie embou chure overwon hij deze moei lijkheid met glans. Dat resul teerde niet alleen in een en thousiast applaus maar ook in het nodige aantal verzoeken om zijn handtekening. Vier september staat al weer het laatste concert van Musi Voca op het programma. Hiervoor zijn een brassband en een man nenkoor uitgenodigd. In bioscoop Concertzaal op zondag en dinsdag ZIERIKZEE - De Nederlandse film Oeroeg die kort geleden in premiere ging, is aanstaande zaterdag én volgende week dinsdag te zien in bioscoop De Con certzaal te Zierikzee. De film werd gemaakt naar het gelijknamige boek van Hella S. Haase. Hij is geregisseerd door Hans Hylkema en de hoofdrollen worden gespeeld doot Rik Launspach, Martin Schaw, Jeroen Krabbé, Peter Faber en Josée Ruiter. Oeroeg is het verhaal van een hechte vriendschap tussen twee jongens met een verschil lende huidskleur en achter grond die wreed doorkruist wordt door de loop van de ge schiedenis. Johan ten Berghe (Rik Launspach) en Oeroeg (Martin Schwab) zijn geboren op dezelf de dag. De een als zoon van een Hollandse plantagehouder, de ander als zoon van diens werk nemer, de Indonesische opzich ter Deppoh. De jongens zijn ge zworen vrienden maar naar mate hun kinderjaren verglij den wordt duidelijk dat ze door hun verschillende achter grond uit elkaar groeien. Wanneer Johan vanuit Neder land als militair terugkeert in Nederlands-Indië om daar te vechten tegen de vrijheidsstrij ders ontdekt hij dat alles an ders is geworden. Hij is niet langer de Nederlandse jongen die zonder problemen bevriend kan zijn met een Indonesische jongen. Hij staat aan de kant van de onderdrukker, of hij nu wil of niet. Wanneer hij op de veranda van zijn ouderlijk huis zijn vader aantreft, vermoord door de opstandelingen wil hij nog maar een ding: achterhalen wie de moordenaar is. Niet al leen voor zijn eigen genoegdoe- AMSTERDAM Amsterdam krijgt een derde stadsbeiaar- dier. Hij luistert naar de naam .Gideon Bodden. Met zijn 22 ja ren is hij Nederlands jongste beiaardier, aldus een medede ling van de gemeente. ning, maar ook omdat hi jver- moedt dat zijn vroegere vriend Oeroeg zijn vader heeft ver moord. Hij maakt een wanhopige zoektocht naar de Oeroeg-van- toen, naar een liefde die verlo ren ging maar niet stierf. De film wordt zondag 25 juli en dinsdag 27 juli om 20.00 uur vertoond. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee 7.nmla<; 25 juli 20.00 uut' din-da» 27 juli 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4