GRATIS ADVERTENTIE Eerste bewoners servicewoningencomplex de Steenzwaenshof komen eind augustus Eerste Schouwse boerenmarkt blijkt een schot in de roos UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Overstekende kat veroorzaakt ongeluk r r~ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODEÈI j Complex naar verwachting eind decemher helemaal gereed Wat wij willen is afstand tussen producent en consument verkleinen 3 O 4 0 5 7 I dé krant van schouwen -duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 22 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25395 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Enkele woningen in de Steenzwaenshof zijn al ingericht. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - De ontmoetingsruimte staat nog vol met schragen, houten balken, en andere bouwmate rialen en gereedschappen, maar twee van de 45 woningen die in het servicewoningencomplex Steenzwaens hof komen, zijn reeds ingericht. Het zijn de modelwoningen die conciërge Ad de Graaf laat zien aan belang stellenden die zich hebben aangemeld voor een woning in het complex, dat verrijst aan de Van Eetenstraat in Nieuwerkerk. Eind augustus nemen de eerste bewoners hun intrek in de woningen die reeds gereed zijn. Naar verwachting is het servicewoningencomplex in december van dit jaar hejemaal bewoond. Volgend jaar wordt het officieel geopend. De naam Steenzwaenshof is afgeleid van een kreek die vroeger op de plaats liep waar nu het servicewoningencomplex komt. „Het is echt een heel mooi com plex. Als je ziet hoe groot de woningen toch nog zijn gewor den voor een relatief lage huur prijs, dan kunnen ze de verge^ lijking met de ouderengeschik- te woningen in het woningen bestand van Beter Wonen goed doorstaan", aldus A.L. Thnge uit Zierikzee. Als hoofd van de afdeling woningtoewijzing van de woningcorporatie was hij de laatste maanden intensief be trokken bij de bouw van de Steenzwaenshof en de toewij zing van de woningen daarin. De Steenzwaenshof is het eer ste servicewoningencomplex dat op Schouwen-Duiveland wordt gerealiseerd. Binnen kort begint aan de Man huisstraat te Zierikzee de bouw van het tweede service woningencomplex en er zijn plannen voor dergelijke com plexen in Dreischor en Ooster- land. Volgens directeur ing Ph.H. van Doorne streeft de woningcorporatie Beter Wonen er naar in de toekomst een ser vicewoningencomplex te reali seren in elk groter dorp in Schouwen-Duiveland. Op die manier wil men inspe len op de toenemende vergrij zing van de bevolking. Een ser vicewoningencomplex is be doeld voor mensen van 55 jaar en ouder die graag gezamenlijk en beschermd willen wonen om gevoelens van onveiligheid of eenzaamheid te voorkomen. De rolstoelgeschikte woningen in het complex zijn ook be schikbaar voor jongere mensen die zich moeten voortbewegen met behulp van eer) rolstoel. Overigens zijn alle woningen voorzien van een hoge toilet pot, steunbeugels in de douche en lage vensterbanken (waar door mensen in een rolstoel ook gemakkelijk uit het raam kunnen kijken). In tegenstelling tot het woon zorgcentrum in Brouwersha ven, werkt in een servicewo ningencomplex geen zorgcoor- dinatrice; een man of vrouw die in de gaten houdt of de be woners thuishulp nodig heb ben Tvan bijvoorbeeld een wijkverpleegster of mede werkster van de federatie Maatschappelijke Dienstverle ning) en dat regelt. Men krijgt ook uitsluitend een woning in een woonzorgcentrum wanneer de eilandelijke indicatiecom missie van oordeel is dat men vervolg pagina 2 BURGH-HAAMSTEDE - De gisteren in gehouden Boerenmarkt bleek een schot in de roos te zijn. De belangstelling voor deze eerste Schouwse boeren markt was boven verwachting. „Er is een kloof ont staan tussen producent en consument. Voor sommi ge mensen komt melk nog steeds uit de fabriek. Die kloof willen wij proberen te verkleinen en dat kan onder andere door aan mensen te laten zien hoe een boerenbedrijf in elkaar zit", aldus J. de Koeyer van het Organisatiecomité Boerenmarkt. Hij toonde zich enigszins verrast, maar vooral tevreden over de belangstelling voor het evenement. De Boerenmarkt is een initia tief van de verschillende land bouworganisaties op Schou wen. De Koeyer legt uit hoe het idee geboren werd. „De Rabo bank Schouwen heeft een pot je, het winstuitkeringsfonds. Elk jaar wordt naar een zinvol le besteding van dat geld ge zocht en om de vijf jaar mag het aan een landbouw-doel be steed worden. Vijf jaar geleden is er een symposium gehouden, maar we wilden het nu eens an ders doen", aldus De Koeyer. Op het idee dat het nog niet zo slecht zou zijn als de boer zich eens rechtstreeks naar de con sument toe zou presenteren werd voortgeborduurd en uit eindelijk rolde daar het idee voor het houden van een Boe renmarkt uit. Afstand In de loop der jaren is er vol gens De Koeyer een kloof ge groeid tussen de boeren en hun klanten. „Er zit teveel tussen", aldus De Koeyer. Het aloude verhaal van het stadse bleek neusje dat zijn melk niet meer lust als hij ontdekt dat het van Doel: de kloof tussen consument en producent dichten. (Foto: Joop van Houdt). de koe komt is wellicht een beetje achterhaald maar vol gens De Koeyer zijn er toch nog steeds mensen die niet meer y/eten dan dat melk uit een fa briek komt en er geen idee van hebben dat het graan waar het brood van gemaakt wordt in de aren zit die op het land groei en. Van de andere kant, zo stelt De Koeyer, is de boer het zicht op wat er met zijn produkt ge beurt kwijtgeraakt. Hij weet niet precies wat er met zijn graan of met zijn aardappelen gebeurt. „De consument en de produ cent vervreemden van elkaar en die kant moeten we niet op", concludeert De Koeyer. Hij stelt dat hij zeker niet de enige is die er zo over denkt. Het komt naar zijn zeggen steeds vaker voor dat, overi gens vooral om economische redenen, boeren op zoek gaan naar andere wegen. „En dan kun je natuurlijk in de groente teelt gaan maar er zijn ook an dere manieren. Je ziet steeds meer dat de verwerking van de produkten op de boerderij zelf gebeurt. Zo zijn de kaas- en zui- velboerderijen ontstaan", al dus De Koeyer. De produktie van het Zeeuws Vlegel-brood, brood dat op ambachtelijke wijze gebakken wordt van op milieuvriendelijke wijze ge teeld graan, is volgens De Koeyer ook een goed voorbeeld van de kant die de landbouw langzaam maar zeker opgaat. Gisteren gunden 25 landbouw bedrijven de consument een kijkje in de keuken en daarbij waren zo'n beetje alle sectoren binnen de landbouw vertegen woordigd. Men kon kennis ma ken met de witlofteelt maar ook met het telen van anjers, het kweken van aal en nog veel meer. De Boerenmarkt werd gehou den op industrieterrein De Ro- terij in Haamstede en de toe loop was zo groot dat het op ge geven moment zelfs kleine opstoppingen op de Krai- jesteinweg tot gevolg had. „Het is natuurlijk ook ideaal weer vóór een dergelijke Boeren markt", aldus De Koeyer. „Het land is voor de boeren te nat om op te werken en voor de toe risten is het te koud om naar het strand te gaan. Maar dat het zo druk zou worden hadden we echt niet verwacht". Als eye-catcher hadden de organi satoren van de Boerenmarkt een aantal klassieke tractoren en oude landbouwmachines neergezet. Veel toeristen ver gaapten zich aan de vaak fraai gerestaureerde oude machines en heel wat kinderen werden zittend op het zadel van een ou de tractor door hun ouders op foto of videoband vereeuwigd. Naast oude landbouwwerktui gen waren op het terrein ook een aantal hedendaagse land bouwwerktuigen geplaatst waaronder een combine. De meeste belangstelling van de bezoekers ging echter tóch uit naar zaken als de door een Lanz Bulldog-tractor aange dreven dorsmachine uit vroe ger tijden en de door een statio naire motor aangedreven 'snij machine met blaasinrichting' Kraampjes Ook de kraampjes van de ver schillende bedrijven mochten zich verheugen in veel belang stelling. Zo kon men bijvoor beeld, net als op de Dreischor- se vlasdag, van stap tot stap volgen hoe vlas bewerkt wordt tot eindprodukten als linnen en lijnzaad. Onder het motto 'van zaad tot krop' werd ver derop uitleg gegeven over de teelt van sla. Verder was een kuikenmesterij present en pre senteerde het jonge bedrijf Delta Aal uit Kerkwerve zich tijdens de eerste Schouwse Boerenmarkt. Voor de afdeling Schouwen- Duiveland van de Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo) was het de eerste keer men zich op Schouwen-Duiveland naar buiten toe presenteerde. „Ja, het hoort bij het boerenbedrijf hé,", aldus Vekabo-voorzitter H. Geluk. Hij vind de Boeren markt een uitstekend initia tief. Volgens J. de Koeyer heeft de eerste Boerenmarkt zowel onder deelnemers als onder be zoekers veel positieve reacties losgemaakt. „Volgend jaar weer? Daar moeten we eerst nog eens over praten". Een huis wordt gebouwd, maar een tehuis moet gevormd worden. Inayat Khan Bewolking HET WEER Veel bewolking. Minimumtemp. 12 graden. Middagtemp. van 18 graden op de Waddeneilanden tot 22 graden in het zuiden van het land. Zuidwestenwind, matig, kracht 3 4, aan de kust vrij krachtig, 5. NAT De eerste toeristendag in Zierikzee was nat maar werd druk bezocht. DUINEN 1 Een belangrijk element: de duinen van Schouwen- Duiveland. Tl DORP Bruno Mertens, de drijvende kracht achter leefge meenschap Tidorp. DRESSUUR Dressuur- en springwedstrijden in ontspannen sfeer in Renesse. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vier auto's op elkaar voor de rotonde BRIJDORPE/ZIERIKZEE - Afgelopen dinsdag ge beurden op Schouwen-Duiveland drie ongelukken waarbij een persoon licht-gewond raakte en de nodi ge schade werd aangebracht aan in totaal zes perso nenauto's en een vrachtwagen. Een overstekende kat was aan- leiding voor het ongeluk dat gebeurde op de Kapelleweg in de polder tussen Brijdorpe en de Delingsdijk. De heer L. uit de gemeente Middenschouwen werd door het dier verrast toen hij met een personenauto met een vaart van ongeveer tachtig kilometer over de polderweg reed. Hij week uit, kwam met de auto in een slip en kwam in de naast de weg gelegen sloot terecht. Een inzittende raakte daarbij licht gewond. Op Het Sas te Zierikzee reden een vrachtauto en een perso nenauto tegen elkaar. Het on geluk gebeurde toen een vrachtwagen van het reini- gingsbedrijf Boon uit Middel burg vanaf de Vissersdijk via het Sas de Julianastraat in reed. Op dat moment kwam vanuit de Kleine Zelkeweg een personenauto die werd be stuurd door H. uit Roosendaal, de Julianastraat oprijden. De vrachtwagen zou de van' rechts komende auto niet tijdig heb ben gezien. Hij remde te laat waardoor een aanrijding volg de. Beide voertuigen werden beschadigd, maar niemand werd gewond. Op de Rijksweg N-59 tussen de verkeerslichten bij de kruising met de Weg naar de Val en de rotonde reden niet minder dan vier auto's op elkaar. Het onge luk gebeurde toen het verkeer in file naar de rotonde reed. K. uit Bruinisse zou te laat heb- bengemerkt dat de auto's voor hem afremdën. Hij reed achter op de auto van Van S. uit Waar denburg. Diens auto schoot door de klap op die van W. uit Den Bommel en dat voertuig werd op zijn beurt op de auto van M. uit Steenderen gedrukt. Er waren geen gewonden, maar wel de nodige schade. DEN HAAG - Het ministerie van WVC (welzijn, volksge zondheid en cultuur) heeft ter wijl dat helemaal niet mag, on roerend goed verkbcht. Staat seigendom mag namelijk al leen door het ministerie van fi nanciën worden verkocht. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1