Geitenkeuring in Ooltgensplaat Tips voor verstandig zonnen VVV Brouwershaven kans op NBT-prijs news Nieuwe activiteiten bij Monumentendag Zierikzee Welke beschermingsfactor? Zelfbruiner Informatie en nieuws Twee deeg-kneedmachine? Groot Stelle naar Roemenië Bescherming met zonnecosmetica UV-straling Veroudering van de huid WOENSDAG 21 JULI 1993 5 ZIERIKZEE - De jaarlijkse Open Monumentendag: krijgt dit jaar in Zierikzee iets extra. Behalve dat de deuren van di verse monumenten zaterdag II september uitnodigend open staan, zijn er deze dag nog voorstellingen van de Zeeuwse Rei en een dans- en muziekge zelschap van Vera Baris. Ook zal een koets met leden van streekdrachtvereniging De Ar- ke rondrijden. Voor het aantrekkelijk houden van deze Open Monumenten dag, die dit jaar voor de zeven de keer wordt gehouden, heeft gemeentevoorlichter T. Rigter een drietal nieuwe activiteiten aan het programma voor 11 september toegevoegd. Hier voor heeft de Zierikzeese ge meenteraad in mei een bedrag van 2500 beschikbaar ge steld. Deze extra activiteiten bestaan uit een aantal optre dens van de groep De Zeeuwse Rei op verschillende locaties in de stad. Verder zullen twee mu sici en acht dansers van volks dansgroep Nehalennia onder leiding van dansdocente Vera Baris historische dansen uit voeren. De dansers zullen daar voor in achttiende eeuwse Schouwse dracht gestoken zijn. Gedacht wordt aan drie optredens van een half uur in de ochtenduren. Leden van streekdrachtvereni ging De Arke zullen deze dag in een koets van firma De Graaf uit Sirjansland regelma tig door de stad rijden en zo voor fraaie folkloristische plaatjes zorgen. Dit alles gaat de gemeente 1050,- kosten. Voor diegenen die aan deze dag belangeloos meewerken wil de gemeente een kleine attentie ter beschikking stellen als blijk van waardering. Om ie dereen erop te wijzen dat het zaterdag 11 september Open Monumentendag is wil de ge meente vanaf de stadhuistoren een. grote vlag laten wapperen met daarop het logo van de Open Monumentendag. Alles bij elkaar bedraagt het kosten plaatje daarmee 1600,-. Cursus historische hof- en theaterdansen BROUWERSHAVEN - Het Nederlandse Bureau voor Toerisme stelt jaarlijks in twee categorieën een prijs beschikbaar voor toeristische promotie. De ca tegorieën zijn ingedeeld naar de grootte van het besteedbaar budget voor de promotie. Onder de vele inzendingen behoorde ook de VVV-Brouwershaven met de promotie van de dit jaar geïntroduceerde cur sus Historische hof- en theaterdansen. De VVV Brouwershaven be hoort samen met het Noorder Dierenpark in Emmen tot de genomineerden in de categorie kleiner dan 50.000 gulden. In de categorie metveen groter budget zijn geëindigd De Efte- ling in Kaatsheuvel, De Archi tectuurroute en de Stichting Zeeland Cultuurmaand. Op 9 september aanstaande wordt in De Beurs van Berlage in Amsterdam bekend ge maakt wie in de twee catego rieën de winnaar is. Bij de VW Brouwershaven hoopt men natuurlijk deze eerste prijs in de wacht te slepen, maar nu al is men verheugd over een geslaagde introductie van de cursus Historische hof- en theaterdansen en is zij voor nemens door te gaan met het profileren van de gemeente Brouwershaven als meer dan een gezellige jafhthavenstad op Schouwen-Duiveland, zo laat de VVV via een persbe richt weten. Jong en oud was aanwezig bij de geitenkeuring die zaterdag in Ooltgensplaat werd gehouden. (Foto: Marijke Folkertsma). OOLTGENSPLAAT - Vanouds worden in Nederland geiten gehouden om de melk die zij geven. Tegenwoor dig gaat het vooral om de geitenkaas die daarvan wordt gemaakt. De elf Provinciale Bonden zijn verenigd in de Nederlandse Organisatie voor Geitenfokkerij. In Ooltgensplaat werden zaterdag keuringen gehou den. Keurmeesters bekeken de vele geiten en de eigenaren stonden stijf van de spanning want er waren be kers te verdienen. De Keurmeesters hadden het er niet gemakkelijk mee. Naar schatting in Nederland zijn tussen de 30.000 en 35.000 melkgeiten. Er is nogal wat verschil in geitenrassen. De be kendste is de Nederlandse wit te geit. In bijna alle kinder boerderijen zijn deze dieren niet meer weg te denken. In het begin van deze eeuw werden in de verschillende provincies landgeiten gehouden met zeer uiteenlopende kleuren. De melkgift van deze dieren was laag, maar het vetgehalte was hoog. Omstreeks 1900 begon men met de invoer van fokdie- ren uit Zwitserland (Saanen) en uit Duitsland de (edelgei- ten). Dieren van deze rassen zijn gebruikt voor kruising met de landgeiten. Door keu ringen, selectie en een goed fokbeleid is de huidige Neder landse witte geit onstaan. De Toggenburger geit werd even eens uit Zwitserland ingevoerd een vonden een plaats in Dren te. Momenteel worden deze gei ten in geheel Nederland gehou den De Toggenburgers vallen op door hun fraaie aftekening met wit masker (twee witte strip pen over het voorhoofd) witte onderbenen en een witte spie gel. Voor het overige is het dier( lichtbruin. Kenners geven de voorkeur aan een melkchocola de bruine kleur. Verder zijn er nog de Nederlandse bonte geit en de Nederlandse Nubische Geit. Ook kan men op kinder boerderijen evenals bij geiten- houders de Veluwse geit, de La- kenvelder, Hertegeiten uit Bel gië en Alpinegeiten uit Frank rijk aantreffen. Er is voor wat betreft geiten een registratie. Er zijn drie ver schillende registers. Het regis ter van jongvee is bestemd voor de registratie van lamme ren. In het Stamboek worden dieren opgenomen die afstam men van een vader en een moe- der die geregistreerd zijn in het jongveeregister. Het register is bestemd voor de dieren waar van de afstamming niet be kend is en die aan de eisen vol doen. In de registers kunnen zowel ongehoornde, onthoorp- de als gehoornde geiten wor den opgenomen. In tal van ge meenten zijn er plaatselijke geitenfokverenigingen. Zij zor gen voor de registratie van lammeren. Deze plaatselijke verenigingen zijn verenigd in Provinciale bonden van Gei tenfokverenigingen. De In specteur van deze organisatie zorgt voor inschrijving in stamboek of register. De deeg-kneedmachines worden in een vrachtwagen geladen voor transport naar het plaatsje Trei Sate in Roemenië. GOES - De afdeling consumptieve techniek van scholengemeenschap Groot Stelle in Goes overhan digde onlangs een tweetal deeg-kneedmachines aan de Buitengewone wijkgemeente van de Hervormde Kerk Goes. Zij brengen de machines binnenkort naar het dorpje Trei Sate in Roemenië. Willem van Zweeden is een van de initiatiefnemers van het co mité dat zo'n drie jaar geleden de eerste contacten legde met de Hongaarse Hervormde Kerk in het dorp Trei Sate. De Kerk beheert daar een aantal kleine landbouwmachines, die door de inwoners van het dorp gebruikt kunnen worden. Mo menteel werkt men aan een bakkerijproject. Binnen een straal van tien kilometer kun nen de duizend bewoners van het dorp geen brood kopen. Men is nu aangewezen op fami lie die brood meebrengt of men gaat te voet naar het eerst vol gende dorp waar een bakkerij aanwezig is. In Zeeland tracht men een aan tal machines te verzamelen, die gebruikt kunnen worden bij het realiseren van een bak kerij. De oven zal door de be woners zelf worden gebouwd van stenen van een nabijgele gen steenbakkerij. Met een be scheiden winst wil men in de toelcomst andere noodzakelij ke machines aanschaffen. Twee deeg-kneedmachines wa ren door een wisseling vari op leidingen overbodig geworden aan het Goese onderwijsinsti tuut. Leden van het comitré zullen de machines in Trei Sate afleveren en de inwoners van het dorp verder begeleiden bij het realiseren van het project. Het comité wil graag in contact komen met bakkerijen of toele veringsbedrijven, die machi nes beschikbaar willen stellen. Telefoon: 01100-32523. Trends in De keuze voor een persoonlijke factor hangt af van het huidtype. Verder is ook de plaats, waar men onder de zon komt belangrijk. In het hooggebergte is de straling bijvoorbeeld sterker dan aan het strand. Tenslotte moet rekening ge houden worden met de mate waarin de huid aan de zon gewend is. In het begin van het seizoen of de vakantie is het verstandig met een hoge factor te zonnen, om dan later de tijd te verlen gen of de factor te verlagen. In de produktfolder van Delial staat een zon newijzer. waarmee precies de juiste fac tor kan worden bepaald. Bruin zonder zon kan ook. Delial Maxi- braun werkt simpel en doeltreffend: de pigmentstoffen gaan een verbinding Gewonè zonnecosmetica verliest een groot deel van haar werking na het zwemmen, transpireren, douchen en af drogen. Voor aktieve mensen is het daarom raadzaam om waterproof pro- dukten te gebruiken, die tegen UV-A en UV-B straling beschermen. Delial zon- nemelk factor 4 en 6. de Sensitive zonnebalsem factor 4, 8 en 12 en de Tropical produkten zijn nu waterproof, waardoor het assortiment waterproof- produkten flink is uitgebreid. Deze pro dukten moeten ook regelmatig worden aangebracht, maar verliezen minder snel hun beschermende werking. Bij sommige produkten wordt informatie gegeven over hoe men het best zonne cosmetica kan gebruiken en welke be schermingsfactor het meest geschikt is. Bij de drogist is een „Sun Day News" magazine verkrijgbaar met informatie over trends in zonnecosmetica. de ge schiedenis van het zonnen, -een zomer- agenda. recepten voor lekkere cock tails. spelletjes, een zonnewijzer en nog veel meer leuke informatie. Dit magazi ne heeft een waarde van 1,25 of krijgt u gratis bij aankoop van twee Delial produkten. In de produktfolder van Delial staat de complete zonnewijzer en informatie over trends in zonnen. Tijdens het symposium dat De lial onlangs organiseerde, gaven vier sprekers adviezen over be scherming in de zon. Hieronder volgen een paar opstekers: - De gevaarlijke periode voor UV-~stra- len is van 13 tot 15 uur. Probeer in deze periode het felle zonlicht te vermijden door binnen te blijven. Als dat onmogelijk is, zoek dan scha duwplekken op. onder een parasol of een boom bijvoorbeeld. - Smeer uzelf in voordat u de zon ingaat. Liefst een halfuur van tevo ren. dan kan de beschermingsfactor goed inwerken. Smeer uzelf om de twee uur opnieuw in. Of nog vaker als u veel beweegt of het water ingaat. - Breng een dikke, gelijkmatige laag aan en laat de huid 15 minuten drogen voor u naar buiten gaat. Een te dunne laag of een te stevig inge wreven zonnebrandmiddel biedt on voldoende bescherming. Geef de huid na het zonnen rust en verzorging met ee^ aftersun produkt. Dit zorgt ervoor dat het vochtgehalte op peil wordt gebracht, zodat de huid niet uitdroogt. Gebruik voor baby's en kleine kinde ren een hoge beschermingsfactor Trek ze ook luchtige, beschermende - liefst witte - kleding aan. Zet ze een petje of zonnehoedje op. Let vooral op in en op het water. Veel mensen verbranden tijdens het zwemmen, varen of het spelen van spelletjes op het strand. U kunt zowel op een bewolkte als op een heldere dag verbranden, hoewel een wolkendek toch enige bescher ming biedt. Denk eraan dat het de UV-stralen en niet de warmtestralen van de zon zijn die schade berokke nen. U kunt dus ook op een koele, winderige dag verbranden. van de huid. Bij de veroudering van de huid wordt de opperhuid dunner en vertoont de huid ongelijkmatige pig- mentatie. „Het is daarom van belang dat men bewuster wordt van de geva ren van UV-straling en zich actiever opstelt met betrekking tot bescherming van de huid", aldus Dr. Césarini. Hij voegt eraan toe „dat 50 procent van de mensen met een zwarte, bruine of blanke huid, gevoelig is voor de agres siviteit van UV-straling. Al deze mensen krijgen, zelfs bij een lage dosis UV-stra ling, te maken met een onderdrukking van hun immuunreacties. Deze bepalen hoe gevoelig de huid is. niet de kleur van de huid of de sterkte van het licht." Omdat we toch allemaal in de zon willen vertoeven en niet willen verbran den, gebruiken we zonnecosmetica te gen UV-B straling. Dr. R. Roelandts van de Universiteit van Leuven. Belgié, legt echter uit dat een bredere bescherming van de huid nodig is tegen zowel UV-A als UV-B straiing. UV-A filters zijn nood zakelijk voor het tegengaan van de veroudering van de huid. het verminde ren van de kans op huidkanker en het voorkomen van diverse huidproblemen Als gevolg van bovengenoemde ontwik kelingen hebben fabrikanten de be schermingsfactoren van hun produkten verhoogd. Zo heeft Delial de bescher mingsfactor van de zonnemelk en zon necrème factor 10 verhoogd naar 12. Daarnaast is een zonnemelk factor 8 en Sensitive factor 12 toegevoegd. De tro- pical-milk heeft nu beschermingsfactor 2. De produkten van Delial bieden be scherming tegen UV-A en UV-B straling en hebben een zogeheten 'breedband- f ilter'. Ook de verpakkingen van zonnecosme tica worden aangepast. De consument wil een cosmetisch design, ingrecjiën- tenverklaring en meer informatie over het gebruik van de produkten. Delial brengt naast deze informatie en nieuwe verpakking ook een testèr op de dis play in de winkel, zodat men zelf kan kennismaken met de eigenschappen en de geur van de produkten. Delial heeft factoren van 0 tot 20. zowel voor de normale als gevoelige huid. aan met de huidbestanddelen uit de opperste huidlaag. De stof, die deze reactie teweegbrengt, is een in het lichaam voorkomend suiker. Dit geeft binnen enkele uren een prachtige brui ne teint, die er zeer geleidelijk weer afslijt. De bruine kleur beschermt echter niet tegen UV-straling. In de zon moet dan ook zonnecosmetica gebruikt wor den met een beschermingsfactor die bij het huidtype van de persoon past. Zonnen en lekker bruin worden staan op dit moment weer hoog op de prioriteitenlijst van veel Nederlanders. De produkten die in de winkel verkrijgbaar zijn spelen in op de nieuwste trends in zonneba den. Men wil veilig bruin worden en zich goed beschermen tegen schadelijke UV-straling. Vandaar dat er een toenemende vraag is naar speciale produkten voor de extra gevoelige huid en produkten met hogere beschermingsfactoren. Steeds meer mensen willen zonnecos metica voor de gevoelige huid gebrui ken. Allergische reacties komen steeds vaker voor en allerlei toevoegingen in «Ie zonnecosmetica kunnen deze ver sterken. Voor deze mensen bestaan er produkten die zelfs de zeer gevoelige huid een zorgeloos zonnebad kunnen bezorgen, zoals de Delial Sensitive-lijn. Deze produkten bevatten geen emulga- toren. conserveringsmiddelen en kleur stoffen. Om allergische reacties te voor komen, is het noodzakelijk dat een Aftersun-balsem altijd in combinatie met de Sensitive zonnebalsem wordt gebruikt. ter onder water bent, biedt het water geen bescherming meer tegen de zon. De stralen worden namelijk niet tegen gehouden door het water, dus ook onder water kun je verbranden. Zelfs als je uit het directe zonlicht onder een parasol op het strand zit. kun je nog in aanraking komen met ultraviolet te straling. Zand kent namelijk een weerkaatsing van 25 procent van de ultraviolette straling. We weten uit onderzoek dat mensen veel minder zonnecosmetica opsmeren dan nodig is om de bescherming te krijgen die op de produkten wordt aan gegeven. Zeker een handvol is nodig voor een gemiddelde man in zwem broek." Onlangs organiseerde Delial een sym posium. waar vier vooraanstaande sprekers op het gebied van huidbe scherming hun visie gaven over de dunner wordende ozonlaag en welke praktische gevolgen dit heeft voor de Westeuropese mens. Volgens Dr. B. Diffey. hoofd van de afdeling Medical Physics van het Dryburn Hospital in Durham. Groot-Brittannië, is het van belang dat de huid goed wordt be schermd tegen de schadelijke UV-stra ling. Onze huid reageert op de ultraviolette straling (UV) in het zonlicht. Er zijn drie soorten UV-straling: UV-A. UV-B en UV-C. Allemaal veroorzaken ze verou dering van de huid. UV-A is de minst schadelijke straling. Deze zorgt voor de bruining van de huid. UV-B is sterker en veroorzaakt verbranding. UV-C is nog sterker, maar wordt door de ozonlaag tegengehouden. Naarmate de ozonlaag verdunt, wordt de UV-C straling steeds sterker. Zonne cosmetica met een hoge bescher mingsfactor is dan ook het advies van Dr. Diffey. Factor 20 biedt de huid voldoende bescherming, aangezien men op aarde slechts aan een maxima- hoeveelheid zonlicht kan worden blootgesteld. Het heeft dus geen zin om zonnecosmetica te gebruiken met een beschermingsfactor hoger dan 20. Dr. B. Diffey had ook een aantal we tenswaardigheden. Zo zei hij bijvoor beeld: „Als je in zee een paar centime- DEUAl IS VERMEI li DE 8 MEEST GESTELDE VRAGEN Oïflt ZONNECOSMETICA TE KUSTEN Tf KEUR Evenementen die je nies mag mi ZOMERSE C0CKTSHS Om zelf te mixen WIN EEN SUN fUfi Bfw Dr. J.P. Césarini. hoofd van het Labo- ratoire de recherche sur les tumeurs de la peau humaine" in Parijs onderzoekt huidveranderingen en het risico op huidkanker. Door pigmentatie en huid verdikking bouwt de huid een natuurlij ke bescherming op tegen UV-straling. UV-B en UV-A stralen spelen een be langrijke rol in het verouderingsproces

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5