'Je zou de mensen öp het orgel moeten ontvangen' HEMA7 VLAAIEN autoschade? de kortste weg naar herstel KORT AUTOSCHADE Nieuwe koelcellen geplaatst bij kweekbedrijf Vitro Plus Unieke graanoogstdemonstratie met trekpaarden in Kerkwerve Concert Rinus Verhage in de Nieuwe Kerk Concert met muziek en hofdansen uit de Barok Diploma vijf leden jeugdbrandweerkorps Alleenstaan den Concert 75 buiten landse jongeren Sponsoractie Nieuwe gemeentegids Midden- schouwen Poppen huizen en poppen in Bewaerschole Oecu menische viering in de Ark Fuchsia-tuin Dirk Jansz. Zwart in Dreischor Orgelconcert Straatfestival uitgebreid Praktijkervaring voor leerlingen van Groot Steile Initiatief van Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland WOENSDAG 21 JULI 1993 MIDDELBURG - Op initiatief van de stichting Vrij Gezellig wordt op zondag 1 augustus in Middelburg een bijeenkomst gehouden jonge alleenstaan den. In het Verenigingsgebouw Het Pand aan de Kerksteeg te Mid delburg wordt daarbij het nieuwe programma voor het komende seizoen besproken». Belangstellenden zijn welkom vanaf 14.00 uur. HEINKENSZAND - Op zater dag 9 oktober treedt de Ierse folkgroep the Dubliners op in De Stenge te Heinkenszand. De Ieren presenteren daarbij hun nieuwe repertoire op basis waarvan ook de dubbel CD Thirty Years a Greying werd gemaakt. Daarnaast worden een aantal succesnummers ten gehore gebracht. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten zijn vanaf 2 augustus in de voorverkoop verkrijgbaar, on der andere bij Radio Weltevre den in Zierikzee en de VVV- kantoren. ZIERIKZEE - Een groep van 75 buitenlandse jongeren in de leeftijd van 17 tot en met 21 jaar is tot en met vrijdag 6 augustus te gast van de Lions in Nederland. Tijdens hun verblijf hier >vordt onder meer een bustocht door Nederland gemaakt, waarbij ook een bezoek aan Schouwen- Duiveland op het programma staat. De deelnemers komen uit alle delen van de wereld. Met deze uitwisselingeawii .de; Lions jongeren in de gelegen-- heid stellen om kennis te nè-I men van andere volken 'en cul turen. Dit met het doel om meer wederzijds begrip te kwe ken. Advertentie Voor ai uw tuinaanleg en onderhoud xi HOVENIERSBEDRIJF - - STOUTJESDIJK l,\l Loensweg 6 Nieuwerkcrk Bk M Tel. 01114-1453 Advertentie SCHAREN DUKE - De boven bouw van de flelcherseeschool te Scharendijke heeft, evenals vorige jaren, een sponsoractie gehouden voor de Kanker bestrijding. Van tevoren konden belangstel lenden tegen inzet van een be paald bedrag, opgegeven hoe ver de leerlingen zouden bal gooien. De totale opbrengst was 1556,10. SCHARENDIJKE - De inwo ners van de gemeente Midden- schouwen krijgen een dezer dagen een nieuwe gemeente- gids in de brievenbus. De gids is bedoeld voor de ja ren 1993 en 1994. Ze geeft actue le informatie over het gemeen tebestuur, gemeentelijke dien sten en instellingen. Verder omvat de gids een opsomming van de voorzieningen in de ker nen Eilemeet, Scharendijke en Kerkwerve. Het boekje omvat ook een opsomming van gege vens over instellingen en ver enigingen die plaatselijk en re gionaal actief zijn. BURGH HAAMSTEDE - Geen noodopvang maar gewoon een gezellige logeerpartij. Dat is tussen zaterdag 31 juli en za terdag 14 augustus het geval als de Bewaerschole in Burgh- Haamstede dienst doet als on derkomen van een verzame ling poppen en poppenhuizen, gemaakt door het echtpaar Geene en Marri Huissen- Geene. De expositieruimte aan de Weststraat is gedurende die twee weken omgetoverd in een poppensprookjesland. Allerlei soorten poppen zijn daar dan te zien, evenals hun manier van wonen. Daarvoor is er een ver zameling miniatuur-poppen huizen te zien, stuk voor stuk uit het hoofd nagemaakt naar de woningen uit het begin vaii deze eeuw. Behalve die wonin gen is er ook een speeltuin met draaimolen, glijbaan en panne- koekhuis te zien. De grotere poppen die te zien zijn, zijn fantasiefiguren gemaakt door Marri Huissen-Geene. De pop penhuizen met toebehoren zijn het produkt van het echtpaar Geene. De heer Geene „bouwt" deze huizen en meubileert ze ook. Zijn echtgenote zorgt voor de aankleding en leeft zichwer- der uit in het maken van ma ken. Wie kennis wil maken met de wondere wereld der poppen kan dit tussen 31 juli en 14 augustus doen en wel dagelijks (met uitzondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur. RENESSE - Zaterdag 14 augus tus wordt om 19.00 uur in de Toeristenkerk de Ark een Oe cumenische dienst gehouden in het kader van 't Oecume nisch Overleg Samen Verder in Westerschou wen Pastor T. Bun en Ds. L. J. Lin- gen zullen voorgaan in de dienst. De heer Jaap van Maa- nen van de Stichting Santen kraam (Werkplaats voor bijbel se spiritualiteit en creativiteit) verleent medewerking aan de dienst. Door dans en beweging krijgt het thema of de lezing van de viering extra betekenis. WEMELDINGE - Op zaterdag 24 en zondag 25 juli stelt de fa milie Smits aan de Juliana- straat 1 te Wemeldinge haar tuin open voor publiek. Van 10.00 tot 17.00 uur kan men daar gedurende beide dagen vele soorten fuchsias en vaste planten bekijken. ROTTERDAM - Minister Maij van verkeer en waterstaat heeft er geen enkele moeite mee om ook een bemiddelaar van schipperskant te benoe men in het conflict over de toerbeurt noord-zuid. BanninkJaan8 4301 NN Zierikzee Te) 01110-13551 Appelkruimel-, abrikozen raster- of kersenrastervlaai, 028cm 9.95 11U Oil ortikel is roei veArfjgboo» in owe vestigingen m fciel Best, Blodel, Donketht Slerrenbmg, Dnebe»gen, Gekbop, Gmert, Hrost. Koorsheuvel. Klorienovwn, legekn, llllt, Utrecht Hoog (olhonpe, Vherenveen er Wossenooi DREISCHOR - Dirk Jansz. Zwart (1917), Rotterdammer, is een exponent van de voor-oorlogse generatie 'orgel-leeuwen'. Je weet dan ook niet wat hoger in te schatten: zijn muzikaliteit of zijn vitaliteit. Beide in grote mate voorhanden Donderdag 15 juli gaf hij in de Hervormde kerk in Dreischor de eerste van een reeks orgel concerten. Tot eind augustus kan de ware liefhebber iedere donderdagavond terecht. Om 20.00 uur. De mensen luister den donderdag niet, alleen naar zijn, enthousiast ontvangen, concert, maar kregen ook in structie bij het orgel. „Wat zou het leuk zijn als je de mensen op het orgel zou kun nen ontvangen. En alles vertel len, laten zien en horen over de manualen, het pedaal en re gisters", aldus de organist. Want een organist speelt niet alleen met zijn twee handen (in Dreischor twee manualen), maar gebruikt ook, zijn twee voeten om het pedaal (voorna melijk om de lage bastonen) te bedienen. Daarnaast dienen al spelend de verschillende re gisters open getrokken te wor den. Soms helpt een assistent daarbij. Zwart liet alle zeven registers van het hoofdwerdk, inclusief de prestanten klin ken. En maakte het verschil duidelijk tussen acht, vier en twee voets pijpen (voet 33 cm). Het bovenste manuaal of klavier, ook wel borstwerk ge naamd heeft ook zeven re gisters en bedient hoofdzake lijk de familie van de fluiten. Voor een select gezelschap speelde Zwart onder meer wer ken van Sweelinck, Reger en Schneider en vertolkte overtui gend een transparante bewer king voor orgel van een concert van Vivaldi door J. S. Bach. Waarbij hij op elegante wijze een haperend manuaalkoppel opving. Terecht bewaarde hij een eigen competitie voor het laatèt: zijn orgelkoraal: Introïtus en fuga- to op Psalm 147. Onlangs in druk verschenen in het Derde Koraalboek voor de psalmen 145, 146, 147 en 148 (uitg. Bu reau voor Koraalmuziek, Rot terdam). MIDDELBURG - In het kader van de serie zomeravoridcon- certen die, op initiatief van de stichting Orgelcentruni, wordt gehouden in de Nieuwe' Kerk te Middelburg is op dinsdag 27 juli de organiste Margreeth C. de Jong te horen. De catrix/organiste van de- Prinsekerk te Rotterdanl stu deerde orgel en kerkmuziek aan het Rotterdams Conserva torium en specialiseerde zich aan de beroemde Sehola Canto rum in Parijs. Hier haalde zij in 1988 de 'prix de Virtuosité' met maximum waardering. Margreeth de Jong behaalde daarna eerste prijzen op con coursen in Parijs en Haarlem en studeerde in Zwitserland en aan het Arnhems Conservato rium. Zij was te horen op radio en televisie en maakte CD- opnamen. Het programma dat zij in Middelburg uitvoert om vat werken van Hensel- Mendelsohn, C. Franck, Max Reger, Bovet en Barraine. Het concert wordt besloten met de tocca uit de vijfde symfonie van Ch. M. Widor. Bij de graanoogstdemonstratie in Kerkwerve wordt gebruik gemaakt van Zeeuwse koudbloed- paarden. (Foto: Marijke Folkertsma). KERKWERVE - Op iniatief van de Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland wordt dinsdag 10 augustus een graanoogstdemonstratie met Zeeuwse trekpaarden verzorgd in Kerkwerve. Vorig jaar werd door de stichting een vergelijkbaar evenement ver zorgd op Walcheren en dat is zo goed bevallen dat met het dit jaar, maar dan op Schouwen-Duiveland, nog eens dunnetjes over wil doen. De graanooogst- demonstratie wordt gehouden aan de Heuvelsweg 3 in Kerkwerve en wel van 16.00 - 21.00 uur. Het unieke van de graanoogst demonstratie in Kerkwerve is dat er gewerkt wordt met twee zelfbinders, die elk door drie Zeeuwse trekpaarden worden voortbewogen. In Zeeland zijn nog maar enkele zelfbinders bewaard gebleven. Eén zelfbin- der is volledig gerestaureerd door de familie De Visser uit Souburg. De andere zelfbinder is in het bezit van de Stichting Het Werkend Trekpaard Zee land en wordt in bedrijf gehou den door A. Verhage en A. Pau- we. Zwaar karwei Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot schoven. Het voorttrekken van een zelfbin der is een zwaar karwei voor de paarden omdat de machine be staat uit veel draaiende delen. Daar komt bij dat het belang rijk is voor het eindresultaat dat met een hoge snelheid gere den wordt. Het door de zelfbin der gemaaide en tot schoven gebonden graan wordt tijdens de graanoogstdemonstratie in Kerkwerve afgevoerd met een fraai gerestaureerde boerenwa gen, getrokken door twee paar den. Verder is tijdens de graa noogstdemonstratie te zien hoe het graan in vroeger tijdens ge dorst werd. Gewerkt wordt met een oude dorsmachine die speciaal voor deze gelegenheid zal worden aangedreven door een old-timer tractor. Eén trek paard loopt tijdens dr graa noogstdemonstratie voor een ros. Een ros is een hulpmiddel dat vroeger op dr meeste boe renbedrijven aanwezig was. Een ros bestaat uit een groot horizontaal draaiend tandwiel dat via een overbrenging, bij voorbeeld een riem, een werk tuig aandrijft. Het tandwiel wordt in geweging gebracht door een rondstappend paard Tijdens de graanoogstde- monstratie in Kerkwerve wordt een hekelmachine aan- greven door de ros. Een hekel machine werd vroeger ge bruikt in de vlasbewerking. Verder wordt zaterdag 10 augustus de graanstoppel ge ploegd door twee paarden. Daarna gaat men er nog met een paard-aangedreven culti vator overheen. De Stichting het Werkend Trekpaard Zee land is tijdens de graanoogst- demonstratie aanwezig met een informatiestand. Ook wor- 'den foto's van trekpaarden in aktie verkocht. Verder kan het publiek meedoen aan een prijs vraag en wordt een touwtrek- wedstrijd met twee paarden gehouden. VLISSINGEN - In de periode van 31 juli tot en met 25 augus tus wordt in Vlissingen weer het jaarlijkse Straatfestival gehouden. Tijdens het evenement treden ruim honderd artiesten op die afkomstig zijn uit landen uit de hele wereld. Zij treden op in ruim vijftig voorstellingen die op straat worden uitgevoerd. Het festival duurt dit jaar lan ger dan anders en speelt zich op meer verschillende lokaties af. Het hoofdpodium staat op het Bellamypark waar ook een ouderwetse Spiegeltent staat. De namen van de tientallen op tredende artiesten en de tijden en lokaties waarop zij te zien zijn staan vermeld in een spe ciale straatfestivalkrant die gratis verkrijgbaar is bij alle Zeeuwse VVV-kantoren. Donderdag 29 juli ZIERIKZEE - Donderdag, 29 juli geeft de organist van de Nieuwe Kerk van Zierikzee, Rinus Verhage, een concert op het Kam en Van der Meulen-orgel in de kerk. Het concert begint om 20.00 uur. Verhage speelt deze avond vrij wel uitsluitend werk van Duit se componisten uit de barok. Zo staan composities op het programma van J. S. Bach en zijn tijdgenoten G. Böhm, K. L. Krebs en J. Schneider. Van Bach speelt hij het Trio in F en de toccata en fuga in D. Verder staan op het programma Ko- raalparita over Freu dich sehr o meine Seele, van G. Böhm (deze melodie is in ons land be ter bekend als psalm 42), Ko raal voorspel O Ewigkeit, du Donnerwort en de Preludium en fuga in G van de componist J. Schneider. Enige uitzonde ring op de achttiende eeuwse composities is de Sonate nr 6 van Felix Mendelssohn- Bartholdy, deze leefde ruim een eeuw later van 18-9-1847. Deze sonate begint met een ko raal en vier variaties over het békende Lutherlied Vatet un- ser im Himmelreich. Verder volgt nog een fuga en tenslotte een finale. Rinus Verhage studeerde orgel (uitvoerend musicus), kerkmu ziek en koordirectie aan het Rotterdams Conservatorium bij Arie Keijzer, Barend Schuurman en Jan Eelkema. Verder studeerde hij nog inter pretatie bij de Goese organist Kees van Eersel. In 1979 was hij prijswinnaar van het Interna tionale Albert Schweitzer Oreglfestival te Deventer. Hij is werkzaam als organist van de Nederlandse Hervormde Kerk te Stellendam en sinds 1 juni 1990 is hij de vaste orga nist van de Nieuwe Kerk te Zie rikzee. Verder is hij dirigent van drie koren, waarmee hij voornamelijk kerkmuziek uit voert. Rinus Verhage heeft in zijn woonplaats, Middelharnis, een lespraktijk opgebouwd. Diverse leerlingen behaalden organistendiploma's en namen met succes deel aan landelijke en regionale orgelconcoursen. Sinds 1988 is hij directeur van de muziekschool Goeree-Over- flakkee. Op vrijdag 6 augustus in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor DREISCHOR - Muziek uit de 'barok', de zeventiende en achttiende eeuw, staat centraal tijdens het con cert dat op vrijdag 6 augustus wordt gehouden in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor. De muziek tijdens het concert wordt verzorgd door muziek docent Aart Kot uit 's Heer- Hendrikskinderen die het or gel bespeeld en de fluitiste Margriet Coppoolse uit Goes. Op de barokmuziek die zij ma ken worden hofdansen uit de barok uitgevoerd door de dans groep Nehalennia. Het programma omvat muziek van de componisten Pachelbel (orgelsolo), Vivaldi, Bach, Boi- mortier, Telman, Lecleair en Mc Lean. De organist Aart Kot musiceert al 25, jaar en is sinds 1977 als muziekdocent verbon den aan het Buys Ballotcollege in Goes. Hij is tevens dirigent van twee koren. Kot werd al op zijn vierde jaar door zijn vader achter het orgel gezet. Er moes ten speciale houten blokken aan te pas komen om hem met zijn voeten bij de pedalen te la ten komen. Margriet Coppool se speelt al dertien jaar dwars fluit. Het klassieke muzikale duo speelt nog maar sinds kort sa men in het openbaar. Op don derdag 15 juli zijn Kot en Cop poolse te horen in de Neder lands Hervormde Kerk te Re- nesse en op dinsdag 27 juli treedt het duo op in de Grote Kerk te Zierikzee. Het gaat daarbij om miniconcerten. Het optreden in de kerk in Drei schor is het eerste avondcon cert van de organist en de flui tiste. Het muzikale optreden begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. GOES - Leerlingen van de af deling consumptieve techniek van scholengemeenschap Groot Stelle hebben naast de praktijklessen op school ook de mogelijkheid om praktijk ervaring op te doen tijdens speciale gelegenheden in het zeeuwse. Dit deed zich onlangs voor tij dens de ZLM manifestatie in Kapelle. Tijdens deze mani festatie werden de leerlingen in de gelegenheid gesteld om ervaring op te doen met het serveren van drankjes, coun- terwerk; het op creatieve wijze verzorgen van belegde brood jes, luxe gerechten zoals ge rookte zalm, paling, vers ge kookte ham en het machinaal verwerken van kazen en ham men. De jongeren werden bege leid door beroepskrachten van het cateringbedrijf en enkele leerkrachten. Gedurende drie dagen hebben ze geleerd in teamverband te werken en snel en efficient de klanten te be dienen. Gekleed in serveer- of kokskleding konden vele be zoekers kennis maken met een aantal jongeren, die later in de consumptieve richting willen gaan werken. RENESSE - Bij Vitro Plus aan de Roelandsweg in Renesse zijn vorige week een aantal nieuwe koel cellen geplaatst. Het bedrijf houdt zich sinds 1990 bezig met het micro-stekken van verschillende soorten plantjes, die onder steriele omstandigheden, op een voedingsbodem tot groeien worden gestimuleerd. Dit groeien vindt plaats in kuipjes die hiervoor in een koelcel worden geplaatst. De boerderij waarin alle werkzaamheden uitgevoerd worden bood niet voldoende ruimte meer, waar op de heren Kees Zevenbergen en John Bijl. de beide firmanten van Vitro Plus. besloten tot het plaatsen van de kant-en-klare koelcellen. Volgens Zevenbergen was dit de meest aangewezen weg. ,,Wanneer wij in de toekomst met ons bedrijf moeten verhuizen naar bijvoorbeeld een industrieter rein kunnen deze koelcellen gemakkelijk worden meegenomen", vertelt hij. Maar zo gemakkelijk zal dat niet gaan, aangezien er voor het plaatsen van de cellen twee enorme kranen aan te pas moes ten komen die de cellen over de boerderij heen tilden. Ook voor het verwijderen van de cellen zal men ongetwijfeld niet zonder dergelijke reuzen kunnen. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - Vijf leden van de Bruse jeugdbrand- weer hebben uit handen van burgemeester A. Voge laar het diploma aspirant jeugdbrandweer gekre gen. De diploma-uitreiking vond plaats, voor de aanvang van de jaarlijkse barbecue-avond. De gediplomeerde jeugdbrand- weermannen Jan Bosman, Jan Viergever, Wolfert Jumelet, Han Roth en Jeroen Verton volgden de cursus aspirant jeugdbrandweer afgelopen winterseizoen tijdens de veer tiendaagse lesavonden in de brandweergarage. De instruc ties werden gegeven door de plaatselijke jeugdleiders, In april (tijdens de jeugdbrand- weerwedstrijden in Burgh- Haamstede) legden zij vervol gens met succes het examen af. Het deed burgemeester Voge laar bijzonder veel genoegen de certificaten aan de jonge vuurbestrijders te overhandi gen. Vogelaar prees zich geluk kig met het feit dat de jeugd brandweer sinds de heroprich ting in 1989 inmiddels zestien actieve leden telt, waaronder twee meisjes. In zijn toespraak gaf de burgervader aan dat de praktijk heeft geleerd dat wel iswaar niet ieder jeugdljd;aU-.' tomatisch in het grote korps- kan instromen omdat een vaste werkkring elders een aanste.l-, ling in de weg kan staan. Des ondanks concludeerde "Voge-- laar dat het Bruse vrijwilli-' gerskorps de vruchten -plukt van de oprichting van-1 hét jeugdbrandweerkorps. Na de loftrompet over de inzet van de jeugd en de leiders Hartoog, Hanse en Jumelet te hebben geblazen werd het vuur aan gestoken voor een smakelijke barbecue, die was verzorgd door mevrouw A. Hartoog!-- Minnaard. !-.!-' Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3