IJsbaan Scharendijke toneel van vierde editie Zomerpop Kampcentrum Katendrechts Volkshuis draait veertig jaar op vrijwilligers UW KRANT VAN SCHOUWEN-OUIVELANO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Open Dag op zondag 22 augustus Met optredens van Surrender, Big Belly Blues band en Jack in the Box Lingerie verkoping Open klaverjas- wedstrijd Braderie Scharendijke Cursus EHBO ■=1 dé krant van schouwen - duiveland! i Bad Boys Frigg ööJag DEURLOO NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 21 JULI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND onderkomen dienden in Buitencentrum Haamstede zijn vervangen door eenvoudige houten optrekjes. De tenten die aanvankelijk als (Foto: Marijke Folkertsma). Het terrein lag er dan de rest van het jaar ongebruikt bij. Maar gezien het feit dat de sub sidiekraan vanaf de jaren ze ventig steeds verder dichtge draaid werd ging het bestuur het kamp tevens openstellen voor gezinnen, bejaarden en scholen. Wel is, om de speciale relatie met het Katendrechts Volks huis te benadrukken, het ter rein een aantal weken gereser veerd voor de organisatie uit Katendrecht. En daarbij wordt er nog steeds op gelet dat juist de mensen die .toch al zo vaak de boot missen er eens lekker tussenuit kunnen gaan tegen een redelijke prijs. Regels en normen Vanaf het moment dat men het terrein open stelde voor andere groepen dan alleen kinderen is er ook een vaste beheerder be noemd, die gedurende de kampweken op basis van kost en inwoning zorg draagt voor de organisatie op het terrein. Volgens Van Arkel is de be langrijkste taak van de beheer der ervoor te zorgen dat ieder een een heerlijke vakantie heeft. Daarnaast ziet hij erop toe Jat de regels en normen die beroepsmatig gelden - hij heeft een Hogere Beroeps Opleiding als sociaal-cultureel werker achter de rug - nageleefd wor den. ,,Maar ik doe dat natuur lijk niet allemaal alleen", zegt hij. Zonder de medewerking van alle vrijwilligers zou dit kamp niet kunnen draaien en deze mensen heb ik dan ook zeer hoog in het vaandel staan. Om de mensen die in de afgelo pen veertig jaar betrokken zijn geweest bij het kampwerk in - het Buitencentrum, of het nu gasten zijn of oud bestuursleden, de kans te ge ven elkaar nog eens te ontmoe ten, wordt er ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum zondag 22 augustus een Open Dag gehouden. In veertig jaar kampweken hebben er volgens Van Arkel, die al die tijd geen jaar gemist heeft, zo'n 100.000 personen hun vakantie in het Buitencentrum gevierd. Over het aantal mensen dat 22 augustus naar de Westhoek zal komen durft hij bijna geen voorspelling te doen. Hij houdt het op tussen de vijfhonderd en duizend. Het staat voor hem echter wel vast dat het een ge zellige dag wordt. „Veel men sen hebben hier de tijd van hun leven doorgebracht", zegt hij. „Vooral de mensen die tussen 1953 en 1970 hier op vakantie zijn geweest praten er nog steeds over en ze zijn het er al lemaal over eens, dat ze door de vakantiekampen een ontzet tend leuke jeugd gehad heb ben". Er zat zoveel werk in en vrijwel iedereen wilde het kamp zelf standig houden", aldus Van Ar kel. Sinds dit jaar luidt de naam dan ook Stichting Bui tencentrum Haamstede. Indrukken Van Arkel herinnert zich het eerste jaar nog goed. „Dit was zo'n enorme belevenis", zegt hij. „De reis van Katendrecht naar Haamstede nam toen on geveer acht uur in beslag en dit was voor ons een compleet avontuur". Maar niet alleen de reis was een belevenis ook zijn eerste indrukken van de omge ving vergeet hij nooit. „Ik kon hier de appels en peren zo van de bomen plukken en de zee natuurlijk, dat was me wat. Maar dat heb ik nu nog hoor wanneer ik hier kom en om me heen kijk", aldus Van Arkel. De bedoeling in 1952 was om met de kinderen van het Katen drechts Volkshuis twee weken op vakantie te gaan. De belang stelling was echter zo groot dat dit twee keer twee weken werd met in totaal 280 kinderen. In 1953 verhuisde het kamp naar het terrein waar het zich ook nu nog bevind; aan de Adriaan van der Weijdeweg aan de rand van de duinen en de Dominiale bossen. De kin deren kampeerden toen in le gertenten hetgeen tot en met 1956 het geval was. In dat jaar werden een aantal noodwonin gen, die na de Watersnoodramp gebouwd waren, door het Volkshuis opgekocht. Deze houten woningen werden afge broken en op het kampterrein weer opgebouwd. In 1957 werd het Kampcentrum officieel ge opend door niemand minder dan Hare Majesteit Koningin Juliana zelf. Deze huisjes zijn in de loop der jaren vervangen, op één na. De ze is echter niet meer om aan te zien en zal in september van dit jaar aan de slopershamer ten prooi vallen om plaats te ma ken voor een nieuwer exem plaar. Verlanglijstje In de loop der jaren werd het kampterrein uitgebreid met een keuken en een recreatie zaal. Vorig jaar zijn het oude leidersverblijf en het magazijn gesloopt om plaats te maken voor een nieuw kantoor, dat te vens dienst doet als beheer derswoning, en een nieuw per soneels verblijf. Deze zijn in het begin van dit jaar ge bouwd. Op de plaats van het oude kantoor zijn twee huisjes gepland. Daarnaast staan ook een nieuwe doucheruimte en een nieuw magazijn op het ver langlijstje van de stichting en het terrein zelf is ook danig aan een opknapbeurt toe. „Maar hiermee is veel geld ge moeid", aldus Van Arkel. „En ook al wordt het werk gedaan door de vele vrijwilligers, het is toch moeilijk om ieder jaar weer de eindjes aan elkaar te knopen. Het kamp draait dan wel op een non-profit basis, toch moet de exploitatie dusda nig zijn dat er geld overblijft voor vernieuwingen en verbe teringen. En we zijn dan ge noodzaakt dit door te bereke nen in de huurprijs van de huisjes ook al is die nog zeer laag". Veranderingen Naast de veranderingen in de inrichting van het kamp is ook de doelgroep veranderd. In de beginjaren werden er alleen twee kinderkampen door het Katendrechts Volkshuis gehou den en daar bleef het dan bij. BURGH-HAAMSTEDE- Dit jaar worden er voor het veertigste achtereenvolgende jaar kampen gehou den in het Buitencentrum Haamstede. Aanvankelijk dienden tenten als onderkomen, maar deze zijn ver vangen door eenvoudige houten optrekjes. Het ini tiatief tot het houden van de vakantiekampen was afkomstig van een aantal leden en vrienden van het Katendrechts Volkshuis. Zij zorgden ervoor dat de bewoners van de Rotterdamse wijk Katendrecht voor enige tijd de stadsdrukte konden verruilen voor de landelijke rust van de Westhoek. Eigenlijk begon het allemaal in 1952. Toen besloot het be stuur van het Katendrechts Volkshuis een vakantie voor de bewoners van de wijk te orga niseren. Zij kwamen terecht in de boerderij van Blom aan de Hogeweg in Haamstede, die voordat de Rotterdamse gasten hun intrek in de schuur konden nemen eerst de koeien en var kens hieruit moest verwijde ren. Aad van Arkel was hier als klein kind getuige van. Dit al les maakte op hem een enorme indruk en ook nu is hij nog steeds betrokken bij de vakan tiekampen en wel van zeer na bij. Gedurende een aantal we ken in de zomer fungeert hij namelijk op vrijwillige basis als beheerder van het Buiten centrum. Hij is hiermee een van de vele vrijwilligers, want vanaf het begin hebben vele mensen belangeloos hun mede werking verleend bij de orga- nistaie van de vakantiekam pen. Sinds 1990 draait het Buiten centrum onder een stichtings vorm. In dit jaar kwam het in verband met de bezuinigingen tot een fusie tussen het Katen drechts Volkshuis en een collega-clubhuis uit Katen drecht. „Het bestuur van het volkshuis meende dat het en goede zaak was om het kamp los te maken van het volkshuis. SCHARENDIJKE - Zaterdag 7 augustus is het weer zover. Op de ijsbaan bij Scharendijke wordt voor de vierde keer in successie het door de Stichting Mid- denschouwen Cultureel (Smic) georganiseerde Zo- merpop-festival gehouden. Zoals gebruikelijk wordt Zomerpop 's middags voorafgegaan door de Jeugd- dag. Voor het eerst wordt de avond voorafgaande aan de Jeugddag en Zomerpop, vrijdag 6 augustus, een dorps-barbecue gehouden. Drie bands geven acte de presence tijdens de vierde Zomerpop: Surrender, de Big Belly Blues band en Jack in the Box. Het idee voor de Jeugddag en Zomerpop werd vier jaar gele den geboren tijdens een buurt barbecue. „Ik vond het een beetje stil worden op het dorp en daarom hebben we die buurtbarbecue georganiseerd", aldus Smic-vrijwilliger Henk van der Lugt. De barbecue bleek een schot in de roos en meteen het begin van iets nieuws. De Stichting Midden- schouwen Cultureel werd gebo ren en het idee voor Zomerpop werd gelanceerd. „Je weet hoe dat gaat. Je drinkt een potje bier, je raakt aan de babbel en dan komen er ideeën los", al dus Van der Lugt. Een idee heb ben is één ding. Het idee ook uitvoeren is een ander hoofd stuk. „Er zat wel wat meer aan vast dan we dachten", stelt Van der Lugt. „Maar toch is het ge lukt die eerste keer en achteraf is ons dat 300 procent meege vallen". Marcel Bul van de Smic: „Je leert ieder jaar. In het begin wisten we niet eens hoe we aan Jack in the Box. bands voor Zomerpop moesten komen. Nu laten we demo's met postzakken tegelijk aan rukken". Behalve het vinden van geschikte en betaalbare bands moest de Smic ook op zoek naar financiers voor het Zomerpop-festival. Het vinden van sponsors bleek moeilijker dan men aanvanke lijk gedacht had, maar toch wist men de zaak financieel rond te krijgen en kon het eer ste Zomerpopfestival gehou den worden. Een speciale for mule werd daarbij niet gehan teerd. „Wat we wel steeds heb ben geprobeerd is om een zo breed mogelijk publiek te be reiken", aldus Bul. Daarom werd Zomerpop ook van meet af aan gecombineerd met de Jeugddag. Volgens Bul en Van der Lugt is er wat dat betreft is die vier jaar dat de Smic aan de weg timmert nog niets essen tieels veranderd aan de opzet van Zomerpop. Sleutelwoord voor de Smic met betrekking tot zomerpop is sfeer. „Kijk, als je iemand met een politiepet op op het veld móet zetten om de boel in de hand te houden is dat niet leuk. Maar op Zomerpop is dat helemaal niet nodig", stelt Van der Lugt. „Er werken een hele» boel vrijwilligers mee aan Zo merpop en voor hen moet het ook leuk zijn. Dat is altijd ons uitgangspunt geweest. Mijn ou ders, en dat zijn toch echt geen rockers, komen elk jaar mee helpen met Zomerpop en die vinden dat hartstikke leuk om te doen". Met andere woorden: Zomerpop moet leuk zijn voor jong en oud. „Daarom gaan we er voorlopig ook vanuit dat het geen groot festival mag wor den. Op de ijsbaan kunnen we zo'n 1000 man publiek bergen en meer moet het ook niet wor den", aldus Van der Lugt. De mensen van de Smic hebben in de drie eerdere edities van Zomerpop inmiddels de nodige ervaring opgedaan. „En elke keer leer je weer van je fouten. Zelf waren wij vorig jaar onte vreden over, de kwaliteit van het geluid en daar hebben we nu dan ook iets aan gedaan. We willen dat er op het geluid en het licht niets aan te merken valt", aldus Van der Lugt. „Noem het maar een investe ring in de breedte. In kwali teit". Kwaliteit kost geld en daarom is de Smic nog steeds op zoek naar sponsors die hun steentje bij willen dragen aan het Zomerpopfestival. De Smic draait nog steeds geheel zelf standig, zonder subsidie van de gemeente Middenschouweri en dat wil men voorlopig zo hou den. „Als je een landelijk be kende popgroep naar je festi val wil halen kost dat gewoon veel geld en dan kun je niet zonder subsidie. Maar daar denken wij de eerstkomende jaren nog niet aan", aldus Bul. Zeeuwse pop Desalniettemin kunnen de be zoekers van Zomerpop '93 een flinke portie stevige, maar vooral ook gezellige muziek verwachten. Het festival wordt om 19.00 uur geopend met een concert' van Surrender. Deze band speelde eerder in het voorprogramma van zowel de Golden Earring als de Achter- hoekse rockers van Normaal. De muziek is stevig en swingen en de voertaal is plat Zeeuws. Om 21.00 maakt deze uit Hein- kenszand afkomstige band plaats voor de Big Belly Blues Band. Deze band bestaat in middels vijf jaar en brengt on vervalste blues. Speciaal voor Zomerpop is de Big Belly Blu es Band aangevuld met een blazerssectie. Het Zomerpop festival wordt afgesloten met een optreden van Jack in the Box. Dat optreden begint rond de klok van elven. Jack in the Box speelde eerder ook al op Zomerpop en hun op treden was toen een groot suc ces en derhalve voor herhaling vatbaar. De band speelt uit sluitend covers, maar voorziet deze wel van een nieuw jasje. Gespeeld worden onder meer covers van nummers van Tbto, Pink Floyd en de Red Hot Chili Peppers. „Ze spelen eigenlijk alle muziek van de zeventiger jaren tot heden", aldus Van der Lugt. Zoals al aangestipt wordt Zomerpop voorafgegaan door de Jeugddag die bedoeld is voor kinderen van 1 tot 12 jaar. Er kunnen allerlei spelletjes gespeeld worden en de inmid dels in Scharendijke overbe kende clown Billy is uiteraard van de partij. Poppentheater Alteklein is present met de voorstelling Distelpluis en de kinderen kunnen verder mee doen aan een kleurwedstrijd. Naast de Jeugddag en Zomer pop houdt de Smic zich onder meer bezig met activiteiten als eieren zoeken met de Pasen, het programma van Koningin nedag en de dorpsbarbecue. Verder leveren ze ook hun aan deel in de organisatie van het jaarlijkse Strao-feest in Scha rendijke en verzorgen Jeugd- disco's. Voor het najaar staat ook nog een dropping op het programma. NIEUWERKERK - Op woens dag 21 juli wordt in Nieuwer- kerk een verkoping gehouden van lingerie, keukentextiel en nachtkleding. De verkoping wordt gehouden in de zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Nederland aan de Stati onstraat te Nieuwerkerk en duurt van 19.30 tot 21.00 uur. De opbrengst is ten bate van de stichting Adullam die zich in zet voor.gehandicapten. BURGH-HAAMSTEDE Dinsdag 27 juli wordt in dorps huis De Schutsc in Burgh- Haamstcdc een open klavcr- jaswcdstrijd gehouden. Deze wedstrijd begint om 1930 uur. Met deze wedstrijd zijn aardige prijzen te winnen. Wie niet tot de gelukkige prijswin naars behoort kan zijn geluk altijd nog beproeven in de lote rij. Voor deze wedstrijd kan men zich opgeven bij Chr. Hoekman telefoon 01115-3526, F. Brands telefoon 01115-2541 of bij De Schutse, telefoon 01115- 1401. SCHARENDIJKE - Volgende week zaterdag 31 juli zullen er op de braderie in Scharendijke een vijftigtal stands te zien zijn. Op het Zwarte Plein, de Dijkstraat en de Dorpsstraat komen kraampjes te staan waar behalve de plaatselijke middenstand ook professione le standwerkers vertegenwoor digd zijn. De braderie,georganiseerd door de Belangenvereniging Middenstand Scharendijke, zal verder opgeluisterd worden door terrasjes,muziek en een barbeque. Het begint om 10.00 KERKWERVE - Bij voldoende belangstelling verzorgt de EHBO-afdeling Middenschou- wen in oktober weer een cur sus EHBO. Belangstellenden kunnen zich hiervoor opgeven bij M. Berre- voets telefoon 01110 - 15148 of' bij A. J. van de Bijl-van IJssel- dijk, telefoon 01119-1837. MAASTRICHT - Uit het huis van bewaring in Maastricht is dinsdagochtend een 29-jarige Rotterdammer ontsnapt. De man is nog voortvluchtig. Dat heeft een woordvoerder van de politie in Maastricht beves tigd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouweh- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een C kwartaalabonnement f 48,50 C kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46, C jaarabonnement f 183, C jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~i adres postcode plaats; telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3K Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Hikingschoen met bovenwerk van nubuck-leer en dubbel gestikte naden, van 279,- voor TEAMÊm ZEOTRdSRORT ZEflTRdSPORT SCHUIHAVEN 2-4 IZlERIKZEEl TEL 01110-12206

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1