i - jl Wielercomité Bruinisse heeft aantrekkingskracht op renners Eddy Smit wint eerste trimloop „Als ik eens een keer géén zin heb om te trainen dan ga ik toch" Den Ouden/Van Rooij verrassend in halve finale tennistoernooi Landburg geblesseerd Atleet Jan Hoek maakt nog steeds progressie Fiets- wedstrijd voor Scholieren ,,We betalen de amateurs nóg geen dubbeltje i DINSDAG 20 JULI 1993 NR 25394 7 mm P k Jan Hoek toont zijn volle prijzenkast. (Foto: Marijke Folkertsma). OUDE-TONGE - Sommige mensen vinden het gekkenwerk, andere hebben be wondering voor de manier waarop de 31-jarige Jan Hoek de moeder der sporten beoefend. Zeven dagen per week verruilt de inwoner van Oude-Tonge zijn kle ding voor een trainingspak om weer zijn zoveelste trainingsschema af te wer ken. „Veel?", reageert Hoek. „Het moet wel. De concurrentie staat ook niet stil". Regen teistert Weslhoektoernooi BURGH-HAAMSTEDE - Het zit de toernooicom- missie van tennisvereniging Westerschouwen niet mee. Het negende Westhoektoernooi wordt ge teisterd door regenbuien. Hierdoor moesten allerlei noodgrepen worden gedaan en werd er uitgeweken naar de gravelbanen in Renesse en Nieuwerkerk. Deze nuchtere reactie typeert het karakter van Hoek, lid van atletiekvereniging Delta-Sport in Zierikzee. Loon naar werken is het motto van de succesvolle atleet. Wie Hoek vraagt wat zijn beroep is kan dan ook twee antwoorden krijgen namelijk: lasser of atleet. De tomeloze energie die Hoek in 2ijn sport Zestig renners staan al inge schreven bij de A-amateurs voor een wedstrijd over hon derd kilometer. Daarnaast is er een wedstrijd voor B-amateurs veteranen met ruim vijftig deelnemers en dan heeft het wielercomité ook het parcours opengesteld voor een fiets- wedstrijd voor groep 6, 7 en 8 van de Zeeuwse basisscholen. Tfeun van Zalm kan terecht zeg- stopt hebben hem bepaald geen windeieren gelegd en le verde hem een aantal aanspre kende resultaten op. Zo is hij dit jaar Zeeuws kampioen op de tien kilometer, won hij de Pannekoekenloop in Wester schouwen en finishte als eerste in de tien Engelse mijl in Ba- rendrecht. Echter hoe fraai de gen dat van de malaise binnen de Zeeuwse en Brabantse ren ners in Bruinisse totaal geen sprake is. Een lijst met namen die aanspreekt en de telefoon rinkelt nog steeds voor na-in schrijvingen. Strooppot ,,Er zijn wel renners die op hun ze prestaties ook waren, toch is dit voor Hoek niet echt belang rijk: „Natuurlijk als ik een wegwedstrijd loop of een cross dan zal ik me altijd tweehon derd procent inzetten om zo hoog mogelijk te eindigen. Maar het belangrijkste voor mij zijn toch de tijden op de baan. Daar kan je op richten en inschrijf kaart schrijven dat zij startgeld willen. Nou, dat kun nen ze vergeten in Bruinisse. Dat hebben we nog nooit ge daan en dat zullen we ook nooit doen", aldus Van Zalm die voor de 25e keer de Wieler ronde van Bruinisse organi seert. „Nee, ik doe het niet al leen. Er staat een hele organi satie die het succes in Bruinis se compleet maakt". Wat is het deze blijven gewoon altijd staan". De vijfduizend meter is zo'n onderdeel. De rossige at leet probeert al enige jaren de vijftien minutengTens te door breken. Ondanks zijn 31 jaar maakt de energieke atleet nog elk jaar progressie. Dit seizoen lijkt het dan ook te gaan luk ken. Nog 8 seconden is Hoek verwijderd van zijn doel om deze barrière te beslechten. Begeleiding Om dit doel te verwezenlijken laat de Flakkeeënaar niks aan het toeval over. Naast de noeste arbeid die Hoek dagelijks ver richt hecht de rossige atleet zich veel aan andere zaken om zijn lichaam zo optimaal moge lijk te prepareren voor een wedstrijd. Zo is hij sinds kort één maal per week in het krachthonk te vinden. Maar ook zijn persoonlijke verzor ging komt in de richting van die van een beroepsatleet. „Al een paar jaar laat ik me één maal per week masseren door Iman Braber, een masseur uit Oude Ibnge. Hij is iemand die me door en door kent. Ook be geleidt hij me sinds kort naar wedstrijden wat erg fijn is. Als je naar wedstrijden in Rotter dam moet, ga je meestal alleen en dan is het toch fijn dat zo'n iemand dan meegaat ei) me be geleid. Hij is voor mij eigenlijk een soort Ted Troost. Naast de begeleiding maakt hij ook elke week een lijst voor wat ik moet eten en dat is dan vooral ge richt op veel koolhydraten en verder absoluut geen vet en suiker. Ik ben geen snoeper dus voor mij levert dat weinig pro blemen Op Al is de verleiding groot als er tijdens een verjaar dag zo'n lekkere appelflap op tafel staat", lacht Hoek. „Verder", zo vertelt Hoek: „Kan ik altijd bij Braber te recht. Als ik maar even een pijntje voel dan hang ik dan ook gelijk aan de telefoon. Ik train veel, maar afgezien van een liesblessure, heb ik weinig of geen last gehad van blessu res. Ik zet wel eens vraagte kens of het gezond is wat ik al lemaal doe maar meestal ver dwijnt deze gedachte al gauw en ga ik weer door met trai nen". Zo, vervolgt Hoek met enig zelfspot in zijn verhaal: „Dacht ik pas geleden doordat ik steeds steken in mijn borst had, dat ik het aan m'n hart had. Na veel aarzelen maakte mijn moeder een afspraak met de huisdokter. Tben ik binnen kwam riep de dokter al: „Oh jee, daar heb je hem weer. Zo'n geheim van de smid waarom de renners uit verre streken naar Bruinisse afreizen. Niet alleen Zeeuwse en Brabantse renners, maar ook uit Leiden, Benthui zen, Zwijndrecht, Waspik, Ro zenburg komen de coureurs als vliegen naar de strooppot. „Deze koers is zo gegroeid. Ze komen voor Teun", lachtte de grote man achter de Wielerron de van Bruinisse. Teun van Zalm heeft inderdaad een geheim wat hij niet prijs geeft. Nu voor de 25e keer orga niseert hij de ronde in Bruinis se, maar hij was ook al 15e keer actief bij de Wielerronde in Burgh-Haamstede. De organi sator woont in BurghHaamste- de, maar werkt bij een bank in Bruinisse. De 27e Wielerronde in Bruinisse zal zeker aantrek kelijk worden. Om 14.30 uur is er eerst een wedstrijd voor scholieren op gewone fietsen en om 16.30 uur start de B- amateurs veteranen voor een wedstrijd over zestig kilome ter. „Dit is voor de 20e keer dat we deze wedstrijd voor vetera nen organiseren. Vroeger wa ren er een aantal liefhebbers in Bruinisse. Ja, die wilden ook graag aan een wedstrijd deel nemen. Je ziet aan het deelne mersveld wat voor respons er op komt". 45 rondjes Om 18.30 uur begint het echte vuurwerk op het parcours waar de start plaats vindt op de Dorpsweg. De ruim zestig A- amateurs rijden dan via de Ha- gelaan, Deestraat, Steinstraat, Boomdijk, Molenweg en via de Dorpsstraat 45 rondjes. Namen als Frans Frangojs, Wilfred Geijs, Peter Heeren, Mario van Vlimmeren, Wilfred Bastiaans en Ruud Havermans spreekt voor zich dat het een boeiende koers wordt. Daarnaast zijn er kerngezonde kerel. Wat doe je hier? Vervolgens luistert die dokter met een stethoscoop naar mijn hart en loopt vervol gens gelijk weg. Ik dacht met een het is gebeurd met me en ik werd zo wit als die dokter zijn jas. Even later kwam de dokter terug met een andere dokter. Bleek dat m'n hartslag heel erg laag was, wat de dokter nog nooit had gehoord en hij wilde dat even aan een collega laten horen. Als ik nu wat voel bel ik gelijk mijn masseur op". Ook op het financiële vlak weet Hoek zich gesteund Samen met Damen-sport uit Middelharnis wordt Hoek bijgestaan door Asic-Tiger bij wie hij jaarlijks van top tot teen in de kleding wordt gezet. Groot talent Ibrwijl het bij Delta-Sport vaak een komen en gaan is van atleten die door studies elders of andere redenen op een be paalde leeftijd stoppen met at letiek, geldt Hoek als een am bassadeur voor zijn vereni ging. De sterke atleet loopt veel wedstrijden en is altijd present op een evenement van zijn vereniging. Hoek betreurt het echter dat veel atleten door diverse redenen gestopt zijn bij zijn club: Een aantal jaren ge leden hadden we een grote groep met atleten die konden presteren en waar je dus ook samen mee kon trainen. Vooral Peter Wielaart uit Middelhar nis was een groot talent. Het is zonde dat hij gestopt is. Then hij stopte zat hij ongeveer op het niveau waar ik nu zit. Het had mooi geweest als we nu nog samen hadden kunnen trainen en wedstrijden hadden kunnen bezoeken. Nu is er weer een nieuw talent op Flak- kee namelijk Leonard van Put ten uit Herkingen. Misschien kan hij het straks hier lang zaam van me over gaan nemen. Maar het niveau is nu toch wel wat gezakt. Iben we samen trainden hadden we ook zo iets van weinig praten, maar trai nen, en dat mis ik nu soms wel eens een beetje. Iemand van wie Hoek tegen woordig wel tegengas krijgt is Rachid ben Meziana. Hoek die in de singelloop van Zierikzee de winst aan zijn clubgenoot moest laten heeft na enige wrijvingen met de Marokkaan weer alles bijgelegd en traint nu momenteel onder leiding van Jan Kloet weer samen met hem. „We hadden wat mis verstanden die nu de wereld zijn uit geholpen. Je bert als atleet toch een individualist en als je er daar een paar van bij elkaar zet kan dat wel eens bot sen", aldus de gedreven Hoek die door deze conflicten zelf enige tijd bij een andere club trainde. Op de vraag dat als hij nooit met het lopen in aanra king was gekomen hoe zijn le ven er dan had uit gezien schiet Hoek in de lach en roept: Dan zou ik nu waarschijnlijk ge trouwd zijn en zes kinderen hebben. vier eilandelijke rijders waar bij vooral Erwin van Loo uit Ouwerkerk hoge ogen kan gooien in de straten van Brui nisse. Raymond Tblhoek uit Zierikzee, Arnould Duinhou wer uit Brouwershaven en de eerste jaars A-amateur Fabri- cio de Jonge (Zierikzee) zullen zeker proberen de eindstreep te halen in Bruinisse. Burgemeester A. Vogelaar heeft de eer om de grote groep renners weg te schieten en ron demiss Pia Jumelet mag de winnaar kussen. BRUINISSE - Op don derdag 22 juli wordt de 27e Wielerronde van Bruinisse gehouden. Vooraf aan de wedstrijd van de A-amateurs en B- amateurs veteranen vindt er een fiets- wedstrijd plaats voor leerlingen van de basis scholen en voortgezet onderwijs. Er wordt gestart in ver schillende leeftijdscate gorieën. De wedstrijden mogen gereden worden op gewone fietsen, mountain-bikes en city- bikes. Het dragen van een valhelm is verplicht. Deze worden door de or ganisatie beschikbaar gesteld. Deelnemers kunnen zich tot voor de wedstrijd melden en in schrijven in café restaurant Storm aan dc Nieuwstraat in Bruinis se. Programma: 14.30 uur: fietswedstrijd voor scho lieren. 16.30 uur: B- amateurs veteranen over 60 kilometer. 18.30 uur A- amateurs over 100 kilo meter. „We begonnen vanmorgen (maandag) al met problemen. De eerste partij moest al wor den afgebroken. Daarom heb ben we onmiddellijk de banen in Renesse en Nieuwerkerk in geschakeld. Die banen kunnen 's avonds ook nog worden ver licht dus dat is mooi mee geno men", vertelt Rob Vermeulen. Ondanks de regen zijn er in to taal 17 partijen gespeeld waar onder nog twee afgebroken partijen van de vorige dag. „We liggen nog steeds op schema. Maar het is afwachten voor de rest van de week. Ze voorspel len niet veel goeds". De deelnemers tonen een ka rakter waardoor de strijd er niet minder op wordt. Op de hard-courtbaan in Burgh- Haamstede stonden weer aan trekkelijke partijen op het pro gramma. Vooral de wedstrijd tussen Femke Clerx/Martine Verschoore en Bianca den Ou- den/Denise van Rooij in da- mesdubbel C was spannend. In de eerste set was er geen vuil tje aan de lucht voor Clerx/Verschoore (6-1). In de tweede set won het jeugdige duo Den Ouden/Van Rooij in de tie-break met 7-6. Ook de derde set leek een makje toen Den Ouden/Verschoore met 5-2 en twee matchballen voor stond. Het Zierikzeese duo Clerx/Verschoore vocht zich te rug. Dat koste veel energie en daar maakte de tegenstanders gebruik van om in een laatste krachtsinspanning de halve fi nale te bereiken mét 7-51 Bij de herendubbel C zorgden Dl spelers Jacco Folmer en Pe ter Vrij uit Nieuwerkerk voor een stunt. Zij wonnen in drie BURGH-HAAMSTEDE - pe eerste trimloop in Burgh- Haamstede, in een reeks van zes, heeft een groot aantal deelnemers naar de start ge lokt. In totaal kwamen 105 trimmers aan de start over drie verschillende afstanden. Dat was opmerkelijk meer dan voorgaande jaren. Atletiekver eniging Delta Sport kon zich dus verheugen op voldoende belangstelling van de trim mers, maar ook van de toe schouwers tijdens een druile rig regenavondje. Eddy Smit uit Kerkwerve mag zich de eer ste winnaar noemen nadat hij 9900 meter in 36.53 minuten af legde. John Pijpers uit Gilze- Rijen moest precies negentien seconden prijsgeven en kwam als tweede over de finish op de Ring in Haamstede. De plaat selijke favoriet Arjan Beije uit Haamstede was met een derde plaats, een minuut langzamer dan de 45-jarige Smit. Bij de dames was Anita Bee- kens uit Tbteringen met 45.12 minuten de snelste vrouw. Greetje Smit gaf als nummer twee, 28 seconden toe en Lenie Melissant uit Stellendam werd derde met 46.44 minuten. Uitslag heren 9900 meter: 1. De 17-jarige Landburg viel op de eerste dag uit na vier atle- tiekonderdelen. Een kuitbles sure hinderde hem om op de twee de dag in actie te komen. Na 100 meter sprint, hoog springen (1,84 meter), versprin gen (6.05 meter) en kogelstoten (10,13 meter) stond hij op een zesde plaats. Indien hij op de sets van de Cl-spelers Rinus Geense (Bruinisse) en Jaap Kievit jr uit Haamstede met 6- 4 1-6 6-3. De vele regenval had ook consequenties voor de baan. In de partij damesdub- bel Dl tussen Silvia Schel/Lu- ci Jol en Edit Platschorre/Cor- rie Verkaart raakte Luci Jol ge blesseerd. Zij gleed in de eerste set uit, maar aanvankelijk kon zij gewoon door spelen. In de derde set, bij een stand van 1-2 ging zij weer onderuit op de gladde baan en moest de strijd staken. Hierdoor ging Plat- schorre/Verkaart via een walk over door naar de kwart finale. Uitslagen maandag 19 juli HD C: Kort/Van der Polder - Holm/Kramer 6-2 6-0. Folmer/ Vrij - Geense/Kievit 6-4 1-6 6-3. HD Dl: Rijnberg/Rijnberg - Volkeri/Holm 6-3 6-7 6-2. Bil/ Van der Werf - Meuldijk/Meul- dijk 5-7 6-4 6-1. Van der Polder/ Tbrenburg - Deering/Hart 6-1 6-1. Ribbens/Roda - Bezuijen/ Hoogerhuis 6-2 6-3. HD Vet.: Hart/Van Rooij Rijnberg/Van der Polder 6-2 6-7 6-4. DD C: Den Ouden/Van Rooij - Clerx/ Verschoore 1-6 7-6 7-5. DD Dl:Somers/van der Klundert - Verschoore/Geense 6-0 6-3. Simmers/Prummel - Cop- poolse/Coppoolse 6-3 6-4. Plat- schorre/Verkaart - Schel/Jol 6- 2 5-7 2-1 walk-over. Blom/Van de Roest Mol/Snel 6-2 6-3. DD D2: Deurloo/De Vlieger - De Jager/Stroosnijder 4-6 6-2 6-1. GD Dl: Bos/Santos da Silva - Merle/De Spirt 7-5 6-3. GD D2: Jongens/Jongens - Mol/Van der Klooster 5-7 6-3 6-2. Mol/ Schoneman Meuldijk/Meul- dijk 2-6 7-5 6-1. Koeman/Spon- selee - Wielaart/Schubert 6-3 6- 1. Eddy Smit, Kerkwerve 36.53 minuten. 2. John Pijpers, Gilze-Rijen 37.12. 3. Arjan Bei- je, Haamstede 37.52. 4. Frans van Hohvegen, Maasbracht 38.13. 5. Jan Redert, Goederee de 39.10. 6. Jaap van de Broek, Ermelo 39.27. 7. Jan Lierens, Halsteren 39.29. 8. Dick van Dijk, Nieuwegein 39.29. 9. Paul de Kort, Alphen (NB) 40.01. 10. Peter Beije, Haamstede 40.02. Vrouwen: 1. Anita Beekens, Te- teringen 45.12. 2. Greet je.Smit, Kerkwerve 45.40. 3. Lenie Me lissant, Stellendam 46.44. He ren 6600 meter:l. Martijn van Dijk, Zwijndrecht 26.57. 2. John Keysers. Oosterhout 28.26. 3. Michel van Zundert, Breda 28.46. Vrouwen: 1. Nel van Dongen, Haamstede 34.08. 2. Corrie van der Linden, Stellendam 34.08. Heren 3300 meter: 1. Paul van Dijk, Zwijndrecht 14.22. 2. Ralph Kummcrer, Unna (DLD) 14.38. 3. Jan-Kees Rademaker, Haamstede 14.48. Vrouwen: 1. Antoinette van Wijck, Scharen- dijke 15.52. Jongens 2500 me ter: 1. Joris Herin, Frankrijk 8.26. 2. Marc van Stormhoek, Putten 8.33. 3. Marko de Keij- zer, Oosterhout 8.59. Meisjes: 1. Sonja Kummerer, Unna (DLD) 9.05. 2. Josien Provoost, Renes se 9.26. 3. Jacqueline van Wijck, Scharendijke 9.39. tweede dag zijn persoonlijke prestaties op de horden, discus, polstok en 1500 meter had be naderd was hij zeker op een derde of vierde plaats beland. Landburg is vanuit Winnipeg afgereisd naar Curagao waar hij een Week vakantie houdt. Vandaar reist hij over een week weer naar Nederland. Erwin van Loo uit Ouwerkerk is de eilandelijke favoriet in Bruinisse. (Folo: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - „Je moet gewoon consequent zijn. We geven de renners nog geen dubbeltje. Als zij wat willen verdienen dan moeten ze de premies maar winnen. Het zijn toch amateurs. Als ze daar niet tevreden mee zijn dan komen ze toch niet", sprak Teun van Zalm namens het wielercomité in Bruinisse. De 27e Wie- Ierronde, donderdag 22 juli, kan rekenen op een zeer aantrekkelijk deelnemers veld waar menig wielercomité in Zeeland jaloers op is. Veel deelnemers in Haamstede Pan America spelen WINNIPEG - Atleet Ivor Landburg is tijdens de Pan America spelen in het Canadese Winnipeg gebles seerd uitgevallen. De Delta Sport atleet uit Nieuwe- Tonge kwam voor zijn geboorteland Curasao uit op de meerkamp tijdens juniorenwedstrijden van het werelddeel Amerika.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7