'Vorm moet niet alleen praktisch zijn maar ook mensen blijven boeien' Economische Promotiegroep Zeeland brengt twee bedrijvengidsen uit Hongaarse kunstenaar inspireert Zierikzeese architect tot nieuwe architectuur Braderie Scharendijke Verontwaardiging over brief transportondernemer Bedrijvenpromotiegids ('i bedrijfsterreinen gids als start provinciaal promoielacquisitiebeleid Snelle motor boten Greve- lingenmeer Zeiljacht met verdovende middelen Graanoogst demonstratie Kerkwerve op dinsdag DINSDAG 20 JULI 1993 I NR 25394 Architect Bram Verton en kunstenaar Mihaly Nadasdi: ontsnapiï Marijke Folkertsma). 1 aan de eenvormigheid. (Foto: ZIERIKZEE - Kunst als wapen in de strijd tegen cyivormigheid, kilheid en ge brek aan karakter. Dat is het uitgangspunt van zov^ beelend kunstenaar Miha ly Nadasdi uit Hongarije als architect Bram Vertd uit Zierikzee. Verton wordt geinspireerd door het werk van Nadasdi en dan iet name door de door de Hon gaarse kunstenaar ontworpen en gemaakte kas die te zien is bij Stubb's Art Gallery aan het Kraanplein in Zierikzee. „Een/uis moet niet alleen praktisch zijn maar door zijn vorm ook mensen blijven/oeien", aldus Verton. Nadasdi is al van jongsaf aan bezig met kunst. Kunst waar mee hij trachtte te ontsnappen aan de saaiheid, de eenvormig heid en het gebrek aan fantasie zoals dat weerspiegeld werd en wordt door wijken, gebouwen en gebruiksvoorwerpen. Voor het ontwerp van de door hem gemaakte kast putte hij inspi ratie uit een schilderij van vriend en landgenoot Blaszlo Rado. Een abstract doek, opge bouwd uit rood- en bruintinten met een heel warme, ej/rgieke uitstraling. Techniek Technisch gezien i/anno 1993 voor wat betreft hffoaken van meubelen bijna a?5 mogelijk. ,,Maar toch is hevaak de ma chine die de vo^,van ee^ Se~ bruiksvoorwerr^ikteert", al dus Verton. een machine kun je die ka/nooit de vorm en de textuur, de uitstraling, geven die de kast nu heeft". Na dasdi vult aan dat het er vooral om gaat dat de maker zijn ziel legt in het ontwerp en de uit voering. Energie is voor hem een sleutelwoord. Een voor werp mag in zijn ogen geen dood ding zijn, maar moet energie, leven, uitstralen. ,,Maar wat je nu ziet is dat al les kil en koud en exact is", al dus Nadasdi. Hij probert steeds schoonheid en praklsch nut aan elkaar te koppelh. Daarbij maakt hij gebrut van ambachtelijke techniken om een eigentijds, moden> ontwerp te maken. De doorhem ontworpen kast is een 'oorwerp dat de beschou- weibijna continu op het ver leefde been zet. De gegolfde sepppen in het open gedeelte Vïi de kast lijken van metaal tfZijn, maar dat is optisch be- (fog. „Het is gewoon hout", ertelt Nadasdi. Hij gebruikte .•en simpele houtsnijtechniek m het golvende effect in het /hout aan te brengen en wist het oppevlak van het hout daarbij zo te bewerken dat men de in druk krijgt dat de schappen uit gegolfd ijzer bestaan. De kast wordt bekroond door een eveneens gegolfd object dat op het eerste gezicht uit vijf op elkaar bevestigde lagen mate riaal bestaat. Niets is minder waar. „Het is gesneden uit een stuk massief hout", legt de Hongaarse kunstenaar uit. De bekroning van de kast lijkt als het ware boven het meubelstuk te zweven, maar ook dit is een verkeerde indruk. Kast en be kroning zijn stevig aan elkaar bevestigd. Bijzonder aan de kast is verder dat nergens is te zien welke verbindingen zijn gebruikt. Al die elementen maken de kast tot een bijzondere waar men niet snel op uitgekeken raakt. Hetzelfde effect zou architect Verton graag bij mensen te weeg willen brengen. Hij wil huizen en gebouwen maken waar mensen niet slechts een korte blik op werpen alvorens te verder lopen. „Ik wil probe ren om mensen op het verkeer de been te zetten zodat een ge bouw boeiend blijft om naar te kijken zonder dat het er ge kunsteld uitziet", aldus Ver ton. Hij stelt dat er nog maar al te vaak nieuwbouwwijken of flatgebouwen uit de grond worden gestampt die totaal geen karakter hebben en constateert dat er sprake is van een zekere vervlakking in de architectuur, nog niet zo lang geleden leken de huizen in een nieuwbouwwijk allemaal op elkaar en waren de straten lang en recht. Nu is de weeg schaal volgens Verton een beet je naar de andere kant door geslagen. „Er zit geen verband meer in", aldus Verton. Men heeft vol gens hem geprobeerd om aan de eenvormigheid en saaiheid van de gemiddelde nieuw bouwwijk te ontsnappen door allerlei verschillende vormen en kleuren te gebruiken. Het gevolg is echter volgens de Zie rikzeese architect dat er geen enkel onderling verband be staat tussen de huizen van een wijk. Een wijk is verworden tot een verzameling van huizen die onderling niets meer heb ben wat hen met elkaar ver bindt tot een wijk. De vorm van huizen wordt volgens Ver ton vaak gedikteerd door het geld. Er moet snel gebouwd kunnen worden en dat gaat ten koste van de mogelijkheden van de architect. „Ik vind het ontzettend jam mer dat er in veel gevallen he lemaal geen architectuur meer bedreven kan worden. Veel is geprefabriceerd en erop gericht om een huis in zo kort mogelij ke tijd te kunnen bouwen. Daar moeten we vanaf, van die manier van denken. We moeten weer terug naar het ambachte lijke bouwen". Met dat idee in het achterhoofd werkt Verton op het moment, geïnspireerd door de kast van Nadasdi, aan een nieuw woning-ontwerp. „Ik ga voorlopig uit van het ontwerpen van woningen voor eenpersoonshuishoudens maar het is wel de bedoeling dat het huis zo gebouwd wordt dat er heel simpel een module aange bouwd kan worden zodat het huis geschikt wordt voor meer- persoonshuishoudens", aldus Verton. SCHARENDIJKE - Volgende week zaterdag 31 juli zullen er op de braderie in Scharendijke een vijftigtal stands te zien zijn. Op het Zwarte Plein, de Dijkstraat en de Dorpsstraat komen kraampjes te staan waar behalve de plaatselijke middenstand ook professione le standwerkers vertegenwoor digd zijn. De braderie,georganiseerd door de Belangenvereniging Middenstand Scharendijke, zal verder opgeluisterd worden door terrasjes,muziek en een barbeque. Het begint om 10.00 ALKMAAR - De Alkmaarse advocaat J. de Goeij eist in kort geding voor de president van de Haagse rechtbank on der meer een omgangsregeling voor zijn cliënt J. van der G. (Gulik) uit Waarland met diens 22 in beslaggenomen kaketoes. Ook wil de advocaat dat de president de Staat verbiedt de vogels te verkopen. Het geding dient op 26 juli. A. J. Padmos: Dit riekt naar chantage BURGH-HAAMSTEDE - „Dit is bij de wilde beesten af. Het lijkt nergens op". CDA-gemeen- teraadslid A. J. Padmos had gisteren tijdens de gemeenteraadsvergadering in Burgh-Haamste- de geen goed woord over voor de brief van transportondernemer Hendrikse uit Kerkwer- ve waarin deze zegt uit onvrede met het par keerbeleid van de gemeente Westerschouwen een personeelsstop voor inwoners van Haam stede in te zullen voeren en personeel dat af komstig is uit deze gemeente 'vriendelijk doch dringend' zal verzoeken om te zien naar een an dere werkkring. De gewraakte brief van Hendrikse kwam gisteren ter sprake tijdens de behan deling van de ingekomen stukken. Hendrikse be klaagt zich in de brief over de gemeente Westerschou wen. Het is hem een doorn in het oog dat het parkeren van vrachtwagens in de be bouwde kom van Burgh- Haamstede niet langer toe gestaan is. Volgens Hen drikse biedt de gemeente hem ook geen passende al ternatieve parkeerruimte. Verontrust PvdA-woordvoerder J. C. Hendrikse zei verontrust te zijn over de brief van de transportondernemer. Hij wees erop dat andere bedrij ven binnen de gemeente Westerschouwen zelf voor parkeerruimte voor hun voertuigen hebben gezorgd. „En het zou toch van de zot te zijn als wij als gemeente nu voor parkeerruimte voor een bedrijf zouden moeten zorgen", aldus Hendrikse. VVD-woordvoerder A. M. Verseput was voorzichtig in zijn reactie op de brief van Hendrikse. Hij omschreef het schrijven van de trans portondernemer als 'niet helemaal correct'. Verseput zei zich v/el te kunnen vin den in het standpunt van het college dat men best van gemeentewege voor par keerruimte wil zorgen mits daar een passende financië le vergoeding tegenover staat. SFGP/RPF/GPV-woord- voerder J. van den Berge hield zijn commentaar op de brief kort. „Wij distan tiëren ons daarvan. Het is geen manier van schrijven", aldus Van den Berge. CDA- vertegenwoordiger A. J. Padmos haalde fel uit. „Wij zijn niet voornemens ons te laten intimideren. Dit reikt naar chantage over de hoofden heen van mensen die daar al lange tijd wer ken", aldus Padmos. In reac tie op het commentaar van uit de raad liet wethouder ir. C. W. Veerhoek weten dat de gemeente nog steeds be reid is om samen met Hen drikse naar een oplossing te zoeken. „Maar het is natuurlijk geen brief die tot verbroede ring leidt", aldus de wet houder. „Het is triest dat de chauf feurs hier de dupe van drei gen te worden". ZIERIKZEE - De Economisch Promotiegroep Zee land, voorheen beter bekend ls de Acquisitiegroep Zeeland heeft twee nieuwe edrijvengidsen uitge bracht; de bedrijvenpromotifids Bedrijvig Zeeland en een bedrijfsterreinengidjMet deze gidsen wil de groep ondernemers buiten ieland kennis laten ma ken met de economische Mogelijkheden van Zee- - land. Daarvoor worden vq/ elke gids 2500 exempla ren verspreid. De bedrijvenpromotiegids is( een kleurrijke gids, waarin al lerlei handige informatie voo; ondernemers is gebundeld. Di ze gids, zo schrijft gedeputee.1 de D J. P. Bruinooge (econorr* sche zaken) vormt dan ook P start van het provinci^3 promotie- en acquisitiebel/d- dat uitgevoerd wordt doodde Economische Promotie^cP- In deze groep zijn de proficie, de beide havenschappen/" GGn aantal Zeeuwse gemeen'11 ver_ tegenwoordigd, waarWer °°k die van Schouwen-D'veland en Sint Philipsland ('s regio Zeeland- Noord). Decide Ka mers van Koophand'het Re gionaal Bureau A/e'dsvoor- ziening, de Zeeuw*' Ontwik- kelingsmaatschapfj (ZOM) en het Commissaria' voor bui tenlandse investf/ngen in Ne derland fungeren als adviseurs van de Promotiegroep. Oase van rust Deze moet, de naam zegt het al, Zeeland onder de aandacht brengen van ondernemers en deze bedrijvenpromotiegids, een uitgave van City Tburists Promotions bv, is een moge lijkheid daarvoor. De gids ver schaft de ondernemer uitge breide informatie over wonen en werken in het Zeeuwse. De provincie wordt in de gids om schreven als een oase van rust temidden van de dichtstbe volkte gebieden van Europa. Een oase waarin landbouw en visserij, (zeehaven-)industrie en toerisme de belangrijkste bronnen van bestaan zijn. Be halve de hier nog aanwezige landelijkheid wordt ook (rela tief) goedkoop wonen als een pluspunt naar voren gescho ven. Een speciaal hoofdstuk - De veren zijn verleden tijd) is gewijd aan de infrastructuur in de regio, waardoor de afstand tussen Vlissingen en Rijnmond volgens de gids in drie kwar tier kan worden overbrugd. Apart beschreven Aan de beide Havenschappen, de Euregio Scheldemondde Ka mers van Koophandel, het In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en het Innovatie centrum Zeeland wordt in dit algemene deel apart aandacht besteed en dat geldt ook voor de in de groep vertegenwoor digde gemeenten Terneuzen, Goes, Middelburg, Vlissingen, heimerswaal, Tholen. Schou- wen-Duiveland en Sint Phi lipsland zijn als regio Noord beschreven. Opmerkelijk is dat dit hoofdstuk begonnen wordt met enkele opmerkingen over de ontsluiting, in het verleden vaak een struikelblok. Door de Deltawerken beschikt de regio nu over rechtstreekse verbin dingen met de Randstad, Wal cheren, Noord-Brabant en Bel- gie. Daardoor behoeft een auto rit naar Rotterdam, volgens de gids niet langer dan 45 minu ten te duren. Dat men in de zomermaanden dpor de brug bij Bru en de drukte op de smalle twee- baanswegen meer tijd nodig kan hebben, wordt niet ver meld. Een goede bereikbaar heid is blijkens de gids niet het enige pluspunt voor bedrijfs vestiging in de regio. Ook de relatief lage kosten van be drijfsterreinen, de hoge ar beidsproductiviteit en de moti vatie van de werknemers wor den als redenen voor vestiging hier genoemd. Hierbij moet het gunstige leefklimaat met voldoende rust en ruimte niet worden vergeten. Bedrijfsontwikkeling Deze meer globale beschrijvin gen worden gevolgd door éen overzicht van de bedrijfsont wikkelingen in Zeeland. Hier voor houden de Kamers van Koophandel jaarlijks de zoge heten ERBO-enquete (ERBO/ Enquete Regionale Bedrijfs Ontwikkeling). Uit dit over zicht blijkt dat de omzetont wikkeling vorig jaar in Zee land achtergebleven is bij het landelijke groeipercentage. De omzet van de detailhandel in Zeeland steeg daarentegen sterker dan landelijk het geval was. Behalve veel informatie is de nieuwe bedrijvenpromotiegids ook een handig naslagwerk voor het opzoeken van adres sen van bedrijven. Daarvoor bevat deze zowel branche- als bedrijvenregisters voor de sec toren industrie, bouwnijver heid, handel, scheepvaart en transport, zakelijke dienstver lening en zakelijk toerisme. Verder is de gids voorzien van een samenvatting in het engels en komt ook de provinciale VVV aan bod. Een overzicht van adressen van belangrijke instanties, gemeenten, ministe ries en werkgevers- en werkne mersorganisaties alsook een overzicht van belangrijke im port, export- en andere handel sorganisaties completeren het geheel Bedrijfsterreinen Wat soberder van opzet is de te gelijkertijd uitgekomen Be- drijfsterreinengids. In deze gids zijn de gegevens van aller lei bedrijfsterreinen in Zee land, groter dan 5 ha op een rij tje gezet. Dit alles is voorzien van kaarten Ivaarop de bedrij venterreinen zijn ingetekend. Daarbij is aangegeven of de terreinen al dan niet planolo gisch zijn aangepast aan be drijfsvestiging. Dergelijke ge gevens zijn voor de haven schappen en de gemeenten on misbaar voor het voeren van een economisch promotiebe leid. SCHARENDIJKE - Afgelopen week werd door de politie te water opnieuw gecontroleerd op het vaargedrag van bestuur ders van snelle motorboten. Hieronder vallen ook de zoge naamde waterscooters. Diverse schippers werden be keurd voor met name het te snel varen buiten de daarvoor aangewezen gebieden. Ook werd een bestuurder van een snelle motorboot bekeurd voor het feit dat hij geen geldig vaarbewijs had. VLISSINGEN - Afgelopen za terdag werd tijdens een actie van de politie te water in sa menwerking met de douane op de Noordzee voor de kust van Walcheren het Nederlandse zeiljacht Nefertari onder schept. Het jacht had ongeveer 2500 ki lo hasj aan boord met een straatwaarde van ongeveer 20 miljoen gulden. Nadat de bemanning van het jacht was aangehouden werd het zeiljacht in beslag genomen en overgebracht naar de haven van Vlissingen. Verwachtinq t/m zaterdag 24 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuidwest 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 juli Zon op 05.43, onder 21.44 Maan op 08.27, onder 22.17 22 juli Zon op 05.45, onder 21.43 Maan op 09.50, onder 22.40 Eerste Kwartier: 26 juli (05.26) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Er komt nog geen einde aan het wisselvallige weer. Woens dag vallen er nog geregeld buien maar geleidelijk komt er iets meer zon. Een lagedrukgebied dat via Ne derland naar Scandinavië trok ver liest zijn invloed op het weer. Een zwakke uitloper van een hogedruk- gebied neemt het over. De hoeveel heid buien neemt woensdag gelei delijk af en de zon schijnt nu en dan. De middagtemperatuur wordt onge veer 18 graden. De wind waait uit het noordwesten tot westen en is matig, kracht 4. Donderdag lijkt de beste dag van de week te worden: droog, regelmatig zon en 's middags 19 gra den. Daarna is het weer ronduit wis selvallig. DEN HAAG - Het drinkwater van het pompstation Schevin- gen bevat teveel bacteriën. Het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land voegt aan het water sinds maandag chloor toe om het wa ter te desinfecteren. Het be drijf sluit niet uit dat het water daardoor een wat „muffe" smaak krijgt. Volgens een woordvoerder bestaat er geen gevaar voor de volksgezond heid. KERKWERVE - De graan oogstdemonstratie met Zeeuwse koudbloedpaarden in Kerkwerve wordt gehouden op dinsdag 10 augustus. In de Nieuwsbode van gisteren (maandag) werd ten onrechte vermeld dat 10 augustus op een zaterdag zou zijn. Het evene ment wordt georganiseerd door de stichting het Werkend Trekpaard. Tijdens de graan oogstdemonstratie wordt ge toond hoe men vroeger het land bewerkte met behulp van koudbloedpaarden. Iedere be langstellende is van 16.00 tot 21.00 welkom aan de Heuvels- weg 3 te Kerkwerve. ZIERIKZEESCHEfl NIEUWSBODE Éi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal I 48,50 Bij autom. afschr. 1 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3