Muziek op Dorpsplein Ellemeet Hongerstakers in Haagse school stoppen met drinken Raad achter krediet iepziektebestrijding- Bukman laat natuur- subsidie lopen waterstanden J Stedelijke knoop punten in trek bij buitenlandse bedrijven Regen blijft Midden- Westen VS teisteren School sinds vrijdag bezet Te hoge trekker beschadigt tientallen lichtbakken 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pag. 1 Daarbij zei hij zich wel af te vragen of men eigenlijk nog wel kan spreken van iepeziek- tebestrijding. Hij deed de sug gestie om het over een andere boeg te gooien en te werken aan de plan voor omvorming van het bomenbestand in de ge meente Westerschouwen. Snel aan 't werk Wethouder ir. C. W. Veerhoek toonde zich bijzonder ingeno men met de bijval vanuit de ge meenteraad. De suggestie van raadslid Verseput om de voor lichting naar de burger toe ver der uit te bouwen en te intensi veren viel bij de wethouder in goede aarde. Minder te spreken was hij over de houding van de rijksoverheid. ,,Wat de provin cie doet? Tbt op heden niks. Maar we blijven vol vertrou wen wachten", aldus Veerhoek. Hij reageerde op de woorden van Klatter met de opmerking dat er nu, zei het op beperkte schaal, al bomen geplant wor den op plaatsen waar zieke ie pen gerooid worden. Als het aan Veerhoek ligt wordt zo snel mogelijk begonnen met de ie- peziektebestrijding. Het is de bedoeling dat de campagne 1993 eind augustus van start gaat. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder akkoord met het voorstel van het college om een invaliden parkeerplaats te realiseren aan de Hogeweg in Burgh ten be hoeve van de heer J. Staat. Ook geen moeite had de raad met het collegevoorstel om ten be hoeve van mevrouw M. Kriste- lijn-Krijger een invalidenpar keerplaats aan de Mauritsweg in Renesse te realiseren. Even eens met algemene stemmen ging de raad vervolgens ak koord met het voorstel van het college om, vooruitlopend op wijziging van een bestem mingsplan, een voorbereiding- besluit te nemen om uitvoering van bouwplan De Smidse mo gelijk te maken. De vaststel ling van het bestemmingsplan Stoofweg stuitte evenmin op problemen. De tegen het plan ingediende bezwaarschriften zijn inmiddels, zo meldde wet houder Veerhoek staande de vergadering, ingetrokken. Wereldnatuurfonds: ZEIST - Het Wereldnatuurfonds in Zeist verwijt mi nister Bukman dat hij EG-subsidies om landbouw grond om te zetten in natuurgebied laat lopen. In een brief aan Bukman en Alders (milieu) heeft het WNF de ministers gevraagd alsnog in te schrijven op de subsidieregeling. De EG-regeling is bedoeld om landbouwgrond minimaal twintig jaar uit de produktie te nemen. Boeren die hun land aanbieden krijgen daarvoor een jaarlijkse vergoeding. De helft van de vergoeding wordt betaald door de EG. Volgens het WNF is de Brusselse rege ling bij uitstek geschikt om meer natuurgebied te creëren. Voor het realiseren van 200.000 natuurgebied zou een bedrag van 7,5 miljard gulden uit EG- middelen beschikbaar kunnen komen, aldus het WNF. De or ganisatie constateert dat Ne derland tot nu toe nog niet heeft ingeschreven op de subsi dieregeling. Omdat de in schrijftermijn. eind deze maand sluit is haast geboden, zo meent het WNF. Het fonds vindt dat Nederland het areaal natuurgebied moet verdubbe len. Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij noemt het voorstel van het WNF geen goed plan. Het WNF vergeet dat de grond na 20 jaar nog moet worden aangekocht tegen 40.000 gulden per hecta re. Het lost de financiële pro blemen van de overheid dus niet op, aldus de woordvoerder. DEN HAAG - Tweederde van de buitenlandse be drijven die zich in Nederland vestigen doen dat in stadsgewesten met stedelijke knooppunten. De meeste bedrijven staan in de Randstad, maar ook Eindhoven en Breda zijn populair als vestigings plaats. Dit zijn enkele conclusies uit het onderzoek: „Vestigingsdy- namiek van buitenlandse be drijven in Nederland". De stu die is in opdracht van de Rijksplanologische Dienst uit gevoerd door Buck Consul tants International in Nijme gen. Van 1988 tot 1993 zijn in Nederland bijna 900 nieuwe buitenlandse bedrijven opge richt met in totaal 9.900 ar beidsplaatsen. Ruim een derde van de bedrijven (313) is af komstig uit de VS, gevolgd door Duitsland (154), Japan (140) en Verenigd Koninkrijk (116). In Nederland zijn bijna 190 Europese hoofdkantoren van Amerikaanse ondernemin gen gevestigd en ongeveer 40 zijn van Japanse herkomst. Bijna 60 procent van de Ameri kaanse hoofdkantoren en 90 procent van de Japanse hoofd kantoren zijn gevestigd in vier stedelijke knooppunten in de Randstad. Binnen de Randstad neemt het knooppunt Amster dam bijna 30 procent van de Amerikaanse vestigingen en driekwart van de Japanse hoofdkantoren voor zijn reke ning. De top-10 van de stedelij ke knooppunten en stadsge westen met nieuwe bedrijven van buitenlandse herkomst over de periode 1988 tot 1993 ziet er als volgt uit: 1. Amster dam, 2. Rotterdam, 3. Utrecht, 4. Eindhoven, 5. Den Haag, 6. Breda, 7. Maastricht-Heerlen, 8/9. Arnhem-Nijmegen, 8/9 Den Bosch, 10. Hilversum. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 21 juli 05.50 183 11.35 -126 18.10 165 - 22 juli 06.40 185 00.15 - 164 18.55 164 12.25 -124 ROOMPOT BUITEN 21 juli 03.50 202 10.05 -131 16.10 181 22.35 -170 22 juli 04.30 206 10.45 -128 16.50 182 23.20 -172 BRUINISSE 21 juli 06.20 194 11.40 -135 18.40 176 - 22 juli 07.10 199 00.05 -173 19.30 177 12.30 -133 WEMELDINGE 21 juli 06.00 188 11.40 -131 18.25 169 - 22 juli 06.50 192 00.10 -170 19.10 170 12.30 -130 Doodtij: 28 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ELLEMEET - De inwoners van Ellemeet werden zaterdagavond getrakteerd op een zomeravondconcert door de muzikanten van de harmonievereniging Nut en Uitspanning. Onder leiding van tweede dirigent Stoffel Duinhouwer speelde de harmonie op het plein voor het dorpshuis nummers als Sandford hall, Music to move, Pavon in blue en Fashinating Drums. De drumband van Nut en Uit spanning trad op onder leiding van Cora Knuyt-Dellebeke. Zij speelden onder andere Luctor et Emergo en Lipsticks. Vanwege het mooie weer was er een redelijke publieke belangstelling voor het concert. De dag daarvoor, vrijdag waaide het zo hard dat het con cert dat de muzikanten in hun eigen dorp Zonnemaire wilde presenteren niet kon doorgaan.(Foto: Marijke Folkertsma). ST. LOUIS - Zware re gen blijft het Midden- Westen van de Verenigde Staten teisteren en ver oorzaakte zondag nieu ws overstromingen van de twee grootste rivie ren van Noord-Amerika, de Mississippi en de Mis souri. Steeds meer ste den en wegen komen on der water te staan. Honderdduizenden hec taren landbouwgrond, de vruchtbaarste ter we reld, zijn inmiddels on dergelopen. Het doden tal is inmiddels opgelo pen tot 27. Ten minste dertigduizend mensen zijn uit hun huizen ge vlucht. Wetenschappers zeiden dat er nog geen einde in zicht is aan de ramp, de ergste overstro ming in het Midden- Westen van deze eeuw. ,,De mensen denken dat het niet erger kan wor den, maar dat kan wel en dat zal waarschijnlijk gebeuren ook," aldus Gary Schuchardt, een functionaris van het bu reau voor noodhulp in Missouri. Onweersbuien die eerder zondag Iowa, het noorden van Missou ri en Illinois troffen, ver plaatsten zich later naar de regio van St. Louis waar nieuwe dijkdoor braken werden gevreesd. Politie en Nationale Garde voeren controles uit bij de toegang tot het gebied om plundering van verlaten huizen en bedrijven te voorkomen. President Bill Clinton, die het noodgebied al drie keer heeft bezocht, zegde 2,5 miljard dollar aan hulp toe. Volgens de autoriteiten in de getroffen staten is dit bedrag echter veel te laag. Clinton overweegt om naast de Nationale Garde ook militairen in te zetten. DEN HAAG - De bezetters van een hindoeschool in Den Haag verharden hun acties. Maandagmiddag om vijf uur is de eerste van de vier hongerstakers met drinken gestopt omdat het ministerie van on derwijs en wetenschappen blijft bij het eerdere be sluit om de school niet te erkennen en te financieren. Sinds vrijdag bezetten onge veer veertig ouders van leerlin gen de school. Twee van hen zijn samen met twee leerkrach ten in hongerstaking gegaan. Volgens hun woordvoerder S. Ramlal zullen de komende da gen ook de andere hongersta kers stoppen met drinken en zullen weer mensen hun eten links laten liggen. ,,Zij zijn be reid tot het bittere einde hun actie vol te houden", aldus Ramlal. De school van de Vereniging Algemeen Hindoe-onderwijs Nederland (VAHON) bestaat een jaar en telt volgens eigen opgaaf 150 leerlingen. Het is een afsplitsing van de ortho doxe hindoestaanse ,,Shri Vishni" school in Den Haag. De gemeente Den Haag heeft, met instemming van het minis terie, de school gedoogd tot 1 augustus. Om zo de vereniging de tijd te geven naar een oplos sing te zoeken. Het ministerie erkent de school niet omdat zij geen eigen richting" volgt. Volgens de statuten van de op leiding is de school een liberale algemene hindoeschool. Een bijzondere school kan erkend worden als er sprake is van een van bestaande richtingen te on derscheiden godsdienst of le vensovertuiging. De Raad van State sloot zich in juni aan bij de argumentatie van het minis terie. De voorzitter oordeelde evenwel dat ,,het niet ondenk baar is dat de school wel er kend wordt als zij in haar sta tuten en schoolwerkplan aan geeft welke richting zij binnen het hindoeïsme vertegenwoor digt". Waarop het bestuur met een haar statuten aanpaste in de verwachting dat het minis terie meteen tot erkenning zou overgaan. Maar het bestuur moet met de nieuwe stichting sakte opnieuw door de hele procedure van de „schooier- kenning en financiering heen". „Op zijn vroegst kan de school in augustus 1995 als alles in or de is, starten", zegt een woord voerder van het ministerie. De actievoerders begrijpen hier niets^ van. Ze zijn woedend op zoveel „onbegrip en tegenwer king". „Het ministerie ziet en behan delt ons als een stelletje crimi nelen", verklaart S. Ramlal, tweede voorzitter van de ver eniging. „We worden aan alle kanten tegengewerkt. We zijn bang dat de komende jaren de voorschriften weer zullen ver anderen, zodat we nooit een ei gen school kunnen hebben." De gemeente Den Haag wil probe ren om de kinderen van de school per 1 augustus onder te brengen op openbare scholen in de stad. De actievoerders willen dit alleen als zij hun ei gen Hindoe-leerkrachten kun nen meenemen. En daar is vol gens de gemeente geen sprake van. „Wij hebben onderwijs krachten genoeg", aldus een woordvoerster. De actievoerders willen dins dag met twee bussen vol kinde ren naar het ministerie in Zoe- termeer gaan om daar te pro testeren. „Waarschijnlijk zul len we daar dag en nacht blij ven bivakkeren. We willen ge woon onze eigen school hebben", aldus Ramlal. AMSTERDAM - Een te hoge trekker met oplegger, met daarop een bulldozer heeft maandagmiddag twintig licht bakken in de Coentunnel be schadigd. De chauffeur reed door en be schadigde daarna nog eens twee lichtbakken in de Schip- holtunnel. Ook enkele auto's liepen schade op door vallende stukken lichtbak. Er vonden geen botsingen plaats. Op de rijksweg AIO ontstond een file van enkele tientallen kilome ters. Dat heeft de politie maan dag meegedeeld. De chauffeur, een 48-jarige man uit Barne- veld, werd vlak na de Schip- holtunnel aangehouden. Waar om de hoogte-signalering van de Coentunnel niet werkte, wordt onderzocht. Normaal treedt als een te hoge vracht wagen nadert, deze signalering in werking. Daarna sluiten de slagbomen voor de tunnel zich automatisch, aldus de politie woordvoerder. De oplegger met bulldozer had daar bovendien niet zo mogen rijden. Op deze route is begeleiding van de ver keerspolitie nodig. Tbgen de man wordt proces-verbaal op gemaakt. VUGHT - De laatste drie gezin nen die hun gerenoveerde wo ning in het Molukse woonoord Lunetten in Vught nog niet hebben betrokken, zijn daar toe alsnog bereid. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van WVC hebben de gezin nen dit aan de gemeente Vught laten weten. GEERTRUIDENBERG - Rijks waterstaat geeft dinsdag de Amertak vrij voor het scheep vaartverkeer. Deze waterweg ten westen van Geertruiden- berg is een nieuwe kanaalver binding tussen het Wilhelmi- nakanaal en de Amer. De vaar weg komt in de plaats van de rivier de Donge. Een woord voerder van Rijkswaterstaat heeft dit meegedeeld. door Mare Legendre Mij êse&f ££\J PAmk>EU:O£^/£ Men/s eu u&iéttjes Dinsdag 20 juli Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Zomerconcert organiste Petra Veenswijk. Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Dreischor Orgelconcert Sander van Mari on; Matthijs Koene, panfluitist in de Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 21 juli Burgh-Haamstede Boerenmarkt. Bedrijventer rein. 13.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Lingerieverkoping. Zaal kerk Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 22 juli Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Renesse Theaterdag. Dorpskern. 14.00 tot 22.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 23 juli Kerkwerve Disco-avond. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Renesse.j Concert ZWN-mannenkoor. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.30 uur. Zaterdag 24 tot met 27 juli Brouwershaven Kermis op de Markt. Ook op zondag geopend. Zaterdag 24 juli Haamstede Rommelmarkt. Bij Nederland se Hervormde kerk Haamste de. Van 08.30 tot 16.00 uur. Maandag 26 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Just 2 of Us. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Van dinsdag 27 t/m donderdag 29 juli Neeltje Jans Optreden van het Hondje van de Ruyter bij Delta Expo. Dinsdag 27 juli Zierikzee 3 mini-concerten van Aart Kot en Margriet Coppoolse in Gro te Kerk. 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Woensdag 28 juli Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 29 juli Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Renesse Aztekengames. Kerkring. 19.00 tot 21.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 30 juli Kerkwerve Country-avond. Café Kerkwer ve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Renesse Elastiekspringen. Ring. 13.00- 22.00 uur. Zaterdag 31 juli Burgh-Haamstede Burghse rommelmarkt. Rond om kerk. 08.30-16.00 uur. Scharendijke Braderie op het Zwarte Plein. Vanaf 10.00 uur. Maandag 2 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Just 2 of Us. Cen trumplein Aquadelta. 18.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2