GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN 1 SCHOUWEN-DUIVELAND i Westerschouwse raad unaniem achter krediet voor iepeziektebestrijding Mosselsector wil snel om tafel met overheid en garnalenvissers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rooien zieke iepebomen particulieren voortaan op kosten particulieren zelf 3 HONGAARS KASTJE 3 BEDRIJVENGIDSEN 5 ZESTIG JAAR 7 JAN HOEK Diefstal van twee auto's Duitse neo-nazi's beschieten asiel zoekers centrum Auto beschadigd dé krant van schouwen-duiveland! j Bruse vissersvereniging houdt ledenvergadering ZIER EESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zlerrkzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 20 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25394 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Nooit is de natuur met de wijsheid in strijd. Juvenalis Een kastje van een Hongaarse kunstenaar vormde in spiratiebron voor de Zierikzeese architect Verton. De Economische Promotiegroep Zeeland brengt twee bedrijvengidsen uit. De plattelandsvrouwen op Schouwen-Duiveland vie ren het zestig-jarig bestaan. Atleet Jan Hoek volgt een strak trainingsprogramma om zich op sportief gebied te ontwikkelen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SCHARENDIJKE - In'de nacht van zondag op maan dag werden op Schouwen-Duiveland twee auto's ge stolen. Het betrof een personenauto en een Volkswa genbus, beide van Duitse toeristen. T. uit Gladbach werd gecon- fronteerd met de diefstal van zijn zwarte Mercedes 190 2,6 li ter. De auto is uit 1990 en heeft het kenteken GLCE 440. Hij stond geparkeerd oij de jacht haven te Scharendijke. M. uit Iserlohn was ook niet blij toen bleek dat zijn blauwe Volkswa genbus (bouwjaar 1990) was ge stolen. De auto stond op de parkeerplaats bij een camping in Bruinisse. Het kenteken is MK MH134. De politie verzoekt iedereen die een van de auto's heeft ge zien contact op te nemen via 01110-14055. PRENZLAU - Een groep Duit se neonazi's heeft herhaalde lijk met een luchtdrukwapen op een asielzoekerscentrum in Prenzlau geschoten. Daarbij zijn geen gewonden gevallen, zo heeft de plaatselijke politie meegedeeld. De daders reden zondagavond met twee auto's naar het cen trum in Prenzlau, in het oosten van Duitsland, terwijl zij kre ten schreeuwden als ,,Heil Hit- Ier" en ,,Weg met de buitenlan ders". Vervolgens openden zij het vuur en gingen er vandoor. NIEUWERKERK -In de nacht van zondag op maandag werd in de Ribbestraat te Nieuwer- kerk een personenauto bescha digd door vandalen. Het betrof de auto van de B. uit de gemeente Duiveland. Het voertuig werd opengebroken en de daders namen de radio en de bijbehorende slede mee. DEN HAAG - Alle zeventien katholieke militaire tehuizen in Nederland en Duitsland gaan op korte termijn dicht. De Centrale van Katholieke Mili taire Tbhuizen heeft kortgele den tot liquidatie besloten om dat het exploitatietekort op geen enkele wijze is op te bren gen, aldus directeur B. Gerrit sen van de Centrale. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een i kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. IK betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcodeplaats:I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. i Gd Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. continuïteit van de mosselbe- drijven is het zeer belangerijk dat de schadeafwikkelingen op korte termijn worden afge rond. Wegspoelen Drs M. van Stralen hield voor de bestuurders en genodigden in het Bruse Durpsuus een le zing over de bestandsopnamen van mosselzaad. Van Stralen is de laatste twee jaar als RIVO- bioloog intensief betrokken bij de inventarisatie van het mos selzaad in-de Waddenzee. Aan de hand van een diaserie deed de bioloog uit Ellemeet de doelstelling van de onderzoe ken en de wijze waarop het on derzoek wordt gedaan uit de doeken. Om het onderzoek uit te voeren beschikt het RIVO over een speciale zuigkorf waarmee 60 meter lange ^rek ken over de zeebodem worden afgelegd. Vervolgens worden aan boord van het daarvoor in gehuurde vaartuig YE 42 op zijn beurt monsters genomen. Vooruitblikkend naar de evalu atie in het kader van de Struc tuurnota Zee en Kustvisserij in 1997 gaf Van Stralen aan hoe zo rendabel mogelijk met het mosselzaad moet worden om gesprongen. Van Stralen: „Een goed functionerend beheers- en visplan kan tot gevolg hebben dat het door voeren van verde re sluitingen van droogvallen platen (40 procent in plaats van 26 procent) niet meer nodig is. De visserij heeft daar mee z'n toekomst voor een deel in ei gen hand. De bioloog realiseer de zich ook dat het economisch gebruik van msselzaad alleen kan worden verkregen als iede re kweker over een of meer sta biele kweekpercelen beschikt. „Want", besloot Van Stralen, „je kunt nog zo voorzichtig met zaad opvissen en het nog zo zorgvuldig weer uitzaaien, wanneerhet in de eerste de beste winter als gevolg van storm en stroming weer wegspoeld is alle moeite voor niets geweest." HET WEER Opklaringen afgewisseld door en kele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 11, middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige wind, kracht 4, draaiend van noordwest naar west. Iepziekte: een groeiend probleem voor de gemeente Westerschouwen. BURGH-HAAMSTEDE - Met algemene stemmen schaarde de gemeenteraad van Westerschouwen zich gis teren, maandag, achter het voorstel van het college van b en w om 120.000,- uit te trekken voor iepeziekte bestrijding. Voortaan moeten particulieren die zieke iepen op hun terrein hebben staan zelf de kosten van het rooien betalen. De gemeente zorgt nog wel kosteloos voor de afvoer van het besmette hout. Zoals bekend mag worden ver ondersteld is de iepeziekte een groeiend probleem voor de ge meente Westerschouwen. In 1992 werd bij ruim 10.000 iepen in de gemeente de gevreesde ziekte geconstateerd. Ongeveer eenderde van de zieke bomen kon gerekend worden tot het gemeentelijk bomenbestand. Bijna 4000 zieke iepen werden aangetroffen op grond van 'gro te particulieren'. Nog eens een dikke drieduizend stuks be vonden zich op het erf van 'kleine particulieren'. In het verleden nam de gemeente, ge steund door het rijk, de kosten voor het rooien van de zieke ie pen en het afvoeren van het besmette hout voor haar reke ning, daar waar het ging om ie pebomen op grond van 'kleine particulieren'. Het rijk heeft nu echter, tot grote woede en ontsteltenis van onder meer de gemeente Wes terschouwen, de subsidiekraan dichtgedraaid. Om de kosten van de iepeziektebestrijding enigszins beheersbaar te hou den legde het college van b en w van Westerschouwen giste ren het voorstel aan de raad voor om voortaan 'kleine parti culieren' zelf de kosten van het rooien van op hun grond aange troffen zieke iepen te laten dra gen. Alleen door het rooien van zieke iepen kan verdere ver spreiding van de ziekte tegen worden gegaan. En snel ingrij pen is volgens het college nodig omdat door het warme droge weer de iepeziekte snel om zich heen gegrepen heeft. Om de ie peziekte goed te bestrijden is volgens het college dan ook een intergemeentelijke aktie zeer wenselijk. „Hoewel de hoofden van de plansoenendiensten, verenigd in de Contactgroep Groen Zee land, de neuzen in dezelfde goede richting hebben bete kent dit nog niet hetzelfde be leid van alle Zeeuwse gemeen ten", aldus het college. Van alle fracties kwam bijval voor het voorstel van het colle ge om 120.000,- uit te trekken voor de iepeziektebestrijding én te besluiten om 'kleine par ticulieren' zelf de kosten van het rooien van op hun grond aangetroffen zieke iepen te la ten dragen. „De iepeziekte be tekent een grote inbreuk op ons groen en de bestrijding vergt grote financiële offers", aldus PvdA-woordvoerder J. C. Hendrikse. Hij zei zich af te vragen wat de rijksoverheid in deze doet. „Heeft het nog zin om een brandbrief te schrij ven", zo vroeg de sociaal democraat zich af. Hij deed de suggestie om niet alleen parti culieren zelf de rooi-kosten te laten dragen, maar ook de con trole vanuit de gemeende op een correcte afvoer van het besmette hout af te schaffen. Daarmee zou de gemeente, zo gaf Hendrikse aan, zo'n 40 mil le uit kunnen sparen. VVD-woordvoerder A. M. Ver- seput haakte in zijn reactie op het collegevoorstel meteen in op de opmerkingen van Hen drikse. „Inventarisatie en con trole is ons insziens een heel belangrijk onderdeel van de ie peziektebestrijding^ aldus Verseput. Hij stelde dat beide dan ook gehandhaafd moesten blijven. Verseput pleitte verder voor een goede voorlichting richting burger. „Wie een gele streep op zijn ie pen vindt moet dan toch ook een begeleidend briefje in de bus krijgen over het hoe en waarom van die gele streep", aldus Verseput. SGP/RPF/ GPV-woordvoerder J. van den Berge zei zich helemaal te kun nen vinden in. het voorstel van het college. „Ook de burger zal een steentje bij moeten dra gen", aldus Van den Berge. CDA-woordvoerder H. J. Klat- ter sloot zich daarbij aan. vervolg pagina 2 Enkele buien BRUINISSE - De schelpdierenvissers zijn niet van plan om nog meer naar de pijpen van de natuurbescher mers te dansen. Door nog meer water in de wijn te doen dan reeds is gedaan vrezen de mosselkwekers alleen water over te houden. De Bruse vissers passen daar voor. „De limiet is bereikt. De overheid is nu aan zet door het verstrekken van stabiele kweekpercelen", zei voorzitter Wolfert Okkerse afgelopen zaterdagmor gen tijdens de ledenvergadering van de plaatselijke vissersvereniging Algemeen Vissersbelang in het Durp suus. percelen staat evenwel nog overeind", aldus Okkerse die de aanwezige beleidsmeder- "werker van de Directie Visse rijen J. van Dijk influisterde snel met de betrokkenen rond de tafel te gaan om een verbete ring van het percelenareaal te bewerkstelligen. De politiek moet honoreren dat de be drijfstak de discipline heeft opgebracht om volledig van de zaadvisserij op de droge platen af te zien. De visserij- intensiteit is in de laatste jaren zo ver beperkt dat de mosse laars niet meer tolereren dat nog steviger aan de handrem wordt getrokken. Sinds het in stellen van een gereguleerde mosselzaadvisserij (tijdens kantooruren) is het wedstrijd karakter tussen de vissers on derling volledig van het toneel verdwenen. Elke kweker mag zijn toegewezen vangstaandeel in een bepaald aantal dagen opvissen en daarmee is de kous af, aldus de Bruenaar. Ook burgemeester A. Vogelaar onderstreepte dat de kwekers de strijd om het lijfsbehoud moeten voorzetten. Daarom drong hij er bij de vissers op aan alert te blijven op de ont wikkelingen. De Bruse burger vader bestreurde in zijn toe spraak dat de finale eindronde (compensatie in het kader van de Deltaschadewet) te lang op zich laten wachten. Voor de De Bruse voorzitter ziet er geen heil in om verder te pra ten over de sluitingen van ge bieden of een verdere regule ring van de mosselzaadbestan den. Naar zijn mening is dit overantwoord omdat de finan ciële situatie van een aantal mosselkweekbedrijven zorge lijk geworden is. „Bij meerde re bedrijven is alle rek er uit. De vraag naar stabiele kweek- De Bruse mosselvissers willen niet langer naar de pijpen dansen van natuurbeschermingsorganisa ties. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1