GRATIS ADVERTENTIE Bruse Visserijdagen met zonnige finale en zeer grote publieke belangstelling 0 1 Diefstal caravan auto en fietsen UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Grote drukte en twaalf aanrijdingen in weekeinde r ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE I j Bruse vissersvloot vaart uit met honderden mensen aan boord Zeven gewonden waaronder twee ernstig Valse honderdjes in omloop Aanrijding Brouwershaven 4 VEEL BEZOEKERS 5 VAKANTIEVILLA'S 7 TENNISSER Te veel gedronken f— dé krant van schouwen - duiveland! ^StBIBUOrz^j; ZIERÏfcZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie Jeuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 19 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25393 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Wind, water en old-timers op het Havenplateau. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - „Awel, wat een schoon gezicht. Om hoe laat varen die boten opnieuw uit"? De Belgische toe rist die deze vraag stelde was te laat voor de vlootshow, waarbij de Bruse mosselkotters versierd piet vele kleurige wimpels en honderden belangstellenden aan boord uitvoeren over het Zijpe. Hij kreeg te horen dat -hij een jaar geduld meet hebben om weer kans-te-maken op een gratis vaartocht-met een Brus mosselschip. Maar honderden andere belangstellenden waren zaterdag wel op tijd op het Bruse Havenplateau. Zij gingen aan boord van de Mattheus, de Elizabeth, de Leen Willem, de Wisselvalligheid, de Drie Gebroeders if een van de andere mosselkotters. De vaartocht was een van de hoogtepunten van de Visserijdagen, die dit jaar regenachtig begonnen, maar zonnig en warm en met een enorme publieke belangstelling eindigden. Een fuiknet, dat door middel van een kraanwagen tientallen meters hoog hing, markeerde het Bruse Havenplateau als een signaal waaraan men al van verre de indruk kreeg dat daar van alles was te doen op visserijgebied. En dat was ook zo. Het publiek, dat vooral za terdag massaal naar het vis sersdorp kwam, kon zich ver gapen aan kramen die waren omgetoverd tot prachtige etala ges met zeebanket tot kramen waar ter plaatse garnalen wer den gepeld en Zeeuwse boter- babbelaars werden gebakken door mensen in Zeeuwse kle derdracht. ,,Ik heb garnalen leren pellen toen ik zes jaar was. Elke dag moest ik dat doen van 's mor gens zeven uur tot ik naar school moest om kwart voor acht en na schooltijd weer. Het hele gezin moest daaraan mee helpen om wat bij te verdienen want we hadden armoe", ver telt Jannie Schroevers terwijl ze, samen met Mattie Goorma- cher in een razend tempo gar nalen van hun harde bast ont doet. .Samen pellen we drie kilo per uur. We kunnen het niet langzamer het is in de loop van de jaren een routine gewor den". Mevrouw Schroevers moet dan ook even heel goed nadenken voor ze kan om schrijven hoe je een garnaal nu precies moet pellen. „Eerst de staart er af trekken, dan een duwtje aan de kop geven en. dan schiet hij er vanzelf uit". Het publiek kijkt vol bewonde ring toe. Af en toe krijgt men van de dames een handjevol garnalen om te proeven. Verko pen doen ze het zeebanket niet. „Tegenwoordig worden voor de verkoop geen garnalen meer met de hand gepeld. Het gaat allemaal machinaal". Vroeger Ook aan een aantal machines die staan opgesteld op het Ha venplateau kan men zien hoe er vroeger werd gewerkt. De heer H. F. Clerx uit Oosterland zit op een lange scheepsmotor (MWM patent Berm diesel 90 pk) die in 1928 het hart van een binnenvaartschip vormde. Vooral het typerende langzame motorgeluid trekt de aandacht van het publiek. „Oude schip pers komen er gelijk op af en beginnen dan over vroeger te praten. Maar er zijn ook andere mensen die naar me toekomen. Ik heb eens een mevrouw ge had die wilde weten of ik mis schien een cassettebandje had waarop het motorgeluid stond. Dat wilde ze graag hebben om bij in slaap te kunnen vallen. Ze vond dat de motor zo'n een tonig, rustgevend geluid maak te"! Om dat geluid én de hele motor weer in ere te herstellen werkten de heer Clerx, zijn zoon en vier jongens van aan nemersbedrijf Boogert in Oos terland drie jaar aan het appa raat. Nu staat het gevaarte re gelmatig te pronken (en te plof fen) tijdens maritieme evene menten. „Vooral Havendagen. We hebben ook al eens in Zie rikzee gestaan". Bruse bedrijven presenteren ook de meer moderne appara tuur waarmee men tegenwoor dig werkt in de visserijsector. Nostalgie is er via een groot aantal oldtimer auto's dat op het havenplateau staat, onder andere een Triumph sportwa gen, een A-Ford uit 1929 en een Trabant. In een groot waterbas sin laten hobbyisten via af standsbediening hun model vaartuigen rond varen. Muziek wordt gemaakt door de Tivoli- Band uit Bruinisse, die rondlo pend op straat vanaf de brade rie af en toe opduikt op het Ha venplateau. Wanneer de vloot met mosselkotters is terugge keerd geeft het Bruinisser Vis serskoor een concert vanaf de Jan Dingeman, het vlagge- schip van de vloot aan boord waarvan zich de speciale gas ten bevinden die eerder op de dag de visserijvergadering in het Bruse Dorpshuis bijwoon den. Het concert wordt beslo-, ten met het Lang zal ie leven. Niet voor een hoge gast, maar voor de Bruse melkman Leen Hoekman die zaterdag jarig was. De honderden mensen die van boord van de mosselkotters ko men worden daarna vergast op een optreden van het Pipes Drum Corps Interscaldis, de enige doedelzakband die Zee land rijk is. Een deel van de massa trekt het dorp in, waar het. al een hele middag bomvol is in de Oudestraat, Korte- en Lange Ring, de straten waar de braderie en de kermis wordt gehouden.' Bij de diverse cafe's en mossel- kramen worden de gekookte mossels achter elkaar door in grote dampenden pannen aan gevoerd om aan de vraag van het publiek te kunnen voldoen. In rijen staat men te wachten om voor een klein bedrag een volle bak verse, gekookte mos selen te kunnen bemachtigen. De kritieken op het zeebanket zijn lovend." „Ze zijn wéér "Heer lijk". Tussen de vele tientallen com merciële kramen zijn weer een aantal verenigingen en ideële instellingen present om zich aan het publiek te presenteren. De gezamenlijke kerken uit Bruinisse die boekjes verko pen, de Werkgroep Ontwikke lingssamenwerking Bruinisse die het publiek informeert over het kinderdorp in Sri Lan ka waarvoor men zich inzet.De Anti Vivisectievereniging, de FNV Schouwen-Duiveland, de Dierenbescherming en de Welfare-afdeling van de plaat selijke Rode Kruisafdeling die zelfgemaakte handwerken ver koopt. Via de stand van het Bruinisser Visserskoor worden cassettebandjes gekocht waar op het enthousiaste gezang van de Bruse mannen is te horen. Later op de middag zijn zij weer 'live' te horen in de tent op Havenplateau waar de Vis serijdagen gedurende drie da gen werden besloten met een bal op muziek van Night Bird. SCHOUWEN-DUIVELAND - Het begin van de bouwvakvakantie heeft het af gelopen weekeinde voor grote verkeersdrukte gezorgd op de doorgaande wegen op Schouwen-Duiveland. Met name zaterdag leidde dat regelmatig tot filevor ming op de Rijksweg N-59 tussen Bruinisse, Oosterland en Nieuwerkerk. Op de overvolle wegen vonden vrijdag en zaterdag twaalf aanrijdingen plaats en vloog een auto spontaan in brand. Bij de diverse ongelukken werden in totaal zeven mensen gewond, waarvan twee zo ernstig dat zij moesten worden overgebracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam. De andere gewonden werden behan deld in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. In de loop van vrijdag en zater dag vonden op de overvolle we gen negen aanrijdingen plaats waarbij alleen materiële scha de werd aangericht. Het betrof in alle gevallen kop/staart aan rijdingen bij filevorming voor de brug over de sluis bij Brui nisse en voor de verkeerslich ten bij Nieuwerkerk en bij Se- rooskerke. Vrijdag om onge veer 18.00 uur vond het eerste ongeluk met gewonden plaats op het fietspad naast de Se- rooskerkseweg (de Rijksweg N-59 tussen Zierikzee en Haamstede). Mejuffrouw S. uit de gemeente Duiveland reed op de bromfiets in de richting Zie rikzee toen vanuit de tegen overgestelde richting een groep fietsers aankwam. Bij het pas seren raakten de bromfiets van S. en de fiets van de Belgische V. (die onderdeel vormde van de groep) elkaar. Beide jonge vrouwen kwamen hierdoor ten val en werden zodanig gewond dat zij per ambulance werden overgebracht naar het zieken huis in Zierikzee. Na behande ling konden zij weer gaan. De Duivelandse brandweer moest zaterdag om ongeveer 17.15 uur in actie komen omdat de personenauto van mevrouw B. uit het Duitse Munchen- Gladbach in brand vloog. Iben B. over de Rijksweg N-59 bij Nieuwerkerk reed sloeg de mo tor af waarna het motorcom partiment van de auto in brand vloog. De auto brandde ter plaatse geheel uit. Zaterdag om ongeveer 23.00 uur vond op de Nieuwe Kool- weg bij Zierikzee een frontale botsing plaats tussen een mo tor die werd bestuurd door K. uit Oude Tonge en een perso nenauto waarin W. uit Dor drecht reed. W. reed vanuit Haamstede in de richting Zie rikzee. Voor Zierikzee reed hij naar het linkerweggedeelte van de weg om een voor hem rijdende auto in te halen. Daar bij kwam hij frontaal in aanrij ding met de motorrijder die vanuit de tegenovergestelde richting kwam. De klap kwam zo hard aan dat de bestuurder van de motorfiets zwaar werd gewond. Hij moest per ambulance wor den overgebracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotter dam. Ook de bestuurder van de auto en een passagiere werden gewond. Zij werden behandeld in het ziekenhuis in Zierikzee en konden daarna weer gaan. Beide voertuigen werden to taal vernield. De ravage op de weg was zo groot dat de Nieu we Kooiweg ruim twee uur voor alle verkeer moest wor den afgesloten. In de nacht van zaterdag op zondag vond opnieuw een aan rijding met ernstige gevolgen plaats. Het gebeurde om onge veer 02.00 uur op de Lange Moermondsweg te Renesse. S. uit de gemeente Middenschou- wen reed daar met zijn brom fiets inde richting Renesse. Vanuit de tegenovergestelde richting kwam, eveneens op de bromfiets L. uit Ooltgens- plaat. Beide bromfietsers re den door onbekende oorzaak frontaal op elkaar. Dat kwam zo hard aan dat S. met ernstig hoofdletsel per am bulance moest worden overge bracht naar het Dijkzigt Zie kenhuis te Rotterdam. L. werd overgebracht naar het zieken huis in Zierikzee waar hij werd opgenomen. Beide bromfietsen werden zwaar beschadigd. RIJSWIJK - De stichting Main line in Amsterdam heeft met subsidie van WVC in een tijd schrift voor drugsgebruikers beschreven hoe je papaver moet verbouwen om er opium uit te krijgen. Staatssecretaris Simons van Volksgezondheid is laaiend en dreigt de geld kraan dicht te draaien. RENESSE - De afdeling Zie rikzee van de Regiopolitie Zee land maakte bekend dat op Schouwen-Duiveland valse briefjes van honderd in om loop zijn. Het gaat om in kleur geko pieerde bankbiljetten van hon derd gulden. De politie waar schuwt met name de onderne mers in Renesse. Daar werden door diverse personen valse honderd biljetten uitgegeven. BROUWERSHAVEN - Op de Nieuwe Jachthavenweg te Brouwershaven vond zondag een aanrijding plaats waarbij een personenauto en een mo torfiets betrokken waren. Het ongeluk gebeurde toen Van D. uit de gemeente Brouwers haven met zijn auto linksaf wilde slaan om een naast de weg gelegen parkeerterrein op te rijden. Op dat moment werd hij ingehaald door de achter hem rijdende motorfiets die werd bestuurd door G. uit Gro ningen. Er ontstond een aanrij ding waarbij beide voertuigen werden beschadigd. Niemand liep noemenswaardige verwon dingen op. Succes wordt vaak verkregen door mensen met heel gewone capa citeiten, maar met buitengewone energie. Zakenwereld Van tijd tot tijd regen HET WEER Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. In de middag enkele opkla ringen. Minimumtemp. ±12 gra den, middagtemp. 17 graden. Wind draaiend naar noordw. en toenemend tot matig, kracht 4, aan de kust vrij krachtig, 5. SCHOUWSE PAARDENDAG De Schouwse Paardendag in Renesse leverde weer een prachtig schouwspel op. In het Maritiem Museum werd de 10.000e bezoeker begroet. Burgemeester Tees gaf het startsein voor de bouw van 120 vakantievilla's in Haamstede. Tennisser Serge Carpentier is rijp voor de Nederland se A-lijst. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Vrijdag en zaterdag kwamen bij de po litie tien meldingen binnen van mensen die werden gedupeerd omdat hun auto, caravan of dure moun tainbike werd gestolen. Twee auto's werden bescha digd omdat ze door vandalen op de zijkant werden gezet. De heer R. uit het ")mtse Huiir_ gen kwam vrijdag bij aan komst op een camping te Scha- rendijke tot de ontdekking dat zijn caravan was gestolen. Het vakantieverblijf heeft het merk Ihbbert. Het werd ver moedelijk afgelopen week weggehaald. De heer H. uit het Duitse Velpert was ook niet blij toen hij ontdekte dat zijn auto, een grijze Opel Kadett ca ravan werd gestolen van de parkeerplaats aan de Hageweg te Bruinisse. De diefstal werd gepleegd in de nacht van vrij dag op zaterdag. In totaal acht personen namen contact op met de politie om dat hun dure fiets was gesto len. De diefstallen werden ge pleegd in Renesse, Scharendij- ke, Bruinisse en Zierikzee. Het betrof in een aantal gevallen mountain bikes ter waarde van ongeveer 1500 gulden. De heer F. uit Duitsland deed aangifte van diefstal van een radiocas- settespeler en CD-speler uit zijn auto. Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag op parkeerterrein Gasthuis- boomgaard te Zierikzee. De heer P. uit het Zeeuwsch- Vlaamse Lamswaarde en me vrouw H. uit Urk werden ge dupeerd omdat vandalen hun personenauto op de zijkant zet ten, De schade aan beide voer tuigen is aanzienlijk. Zij ston den geparkeerd op de Brou- wersdam bij Scharendijke. BROUWERSHAVEN - De heer L. uit de gemeente Brouwers haven werd door de politie aangehouden omdat hij een auto bestuurde terwijl hij te veel alcoholhoudende drank had gebruikt. Uit de ademanalysetest die men deed op het politiebureau te Zierikzee bleek dat L. 835 UG/L alcohol in zijn bloed had. Zijn rijbewijs werd inge nomen en hij werd gedagvaard om zich voor de rechter voor zijn gedrag te verantwoorden. Blijf op de hoogte van al het - nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een D kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement af 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar <0 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1