GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN i SCHOUWEN-DUIVELAND Regenachtige start vierendertigste editie van de Bruse visserij dagen Eerste aanvoerdagen ruim honderd ladingen mossels ZIERIKZEESCHEl NIEUWSBODES» J Nieuwe activiteiten bij Monumentendag Zierikzee dé krant van schouwen-duiveland! j Pia Jumelet drie dagen Koningin van Mosselrepubliek Bruinisse Beperkt aantal uit de Waddenzee KZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 VRIJDAG 16 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25392 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 meteen aan toe: „Alleen het weer moet zich nu nog aanpas sen". Vogelaar stak uitgebreid de loftrompet over de organisa toren die in de ogen van de Bruse burgervader niet alleen een zeer aantrekkelijk pro gramma hebben samengesteld, maar ook een zeer aantrekke lijk Miss hebben uitgekozen. „Zij zwaait drie dagen lang de scepter over Bruinisse en zij zal dit zonder twijfel op een waar dige wijze doen. Wij mogen trots op haar zijn. Zij heeft een zware taak op zich genomen, want neemt u één ding van mij aan: er wordt in deze drie da gen veel van haar gevergd", al dus Vogelaar. Vervolgens richt te Vogelaar de schijnwerper op J. Braber. Voor hem is het de vijfentwintigste keer dat hij zich inzet voor de Bruse visse- rijdagen en dat was, zo stelde Vogelaar, toch wel een applaus je waard. Daarmee waren de officiële plichtplegingen ach ter de rug en kon de eerste Bru se visserij dag echt van start, 's Avonds kon men genieten van een Chinese show op het Ha venplateau en traditiegetrouw ontbreekt de feesttent ook dit jaar niet in Bruinisse. Luchtvaartshow Vandaag, vrijdag, werd het startsein gegeven voor een bra derie in Oudestraat en Korte- en Lange Ring. Vanavond is het wederom spektakel in het oude vissersdorp. Om 19.15 gaat bo ven het Havenplateau een luchtvaartshow van start. Al lereerst krijgt men een demon stratie Kunstvliegen met een dubbeldekker te zien. Vervol gens worden vier parachu tisten gedropt boven het haven plateau. De show wordt afge sloten met een demonstratie formatievliegen. Morgen kan men uiteraard weer terecht op de zeer uitgebreide braderie in het Bruse centrum. Zaterdag wordt voor de zeven de keer een maritieme be drijfspresentatie gehouden-op het Havenplateau. Bedrijven tonen hun produkten maar het publiek kan ook kennismaken met oud handwerk als garna len pellen. Voor zaterdag staat ook het onbetwiste hoogtepunt weer op het programma: de vlootshow. Om 13.30 uur kan men zich inschepen aan boord van de Bruse mosselkotters voor een tochtje over het water. Bij terugkomst wordt men op gewacht door de enige doedel zakband die Zeeland rijk is: het Pipes and Drums Corps In- terscaldis. Om 17.00 uur volgt een optre den van het Bruinisser vissers- koor. De editie 1993 van de Bru se visserij dagen wordt beslo ten met een dansavond in de feesttent. wicht van 23,5 kilo. Uit het Mastgat arriveerde de YE 52, die twee ladingen met stuk stallen van rond de 130 en een gemiddeld vleesgewicht van ruim 24 kilo voor een paar gul den minder per ton van de hand deed. Om half vier begon de middag veiling. Mijnmeester Hans Kosten verhandelde met zijn medewerkers in totaal 59 la dingen, waaronder zestien van het Wad. Uit de Meep arriveer de bijvoorbeeld de YE 62 met lage stukstallen van 79 en 86 in twee ladingen. Kees Sinke en Scheele toonden voor deze mossels met een vleesgewicht van bijna 23 kilo de meeste be langstelling. Solidair en Qarbé namen elk een lading over van de YE 70 uit hetzelfde vangst- gebied. Deze schelpdieren kookten bij een stukstal van 132 een vleesgewicht van 23,1 kilo, bij 136 stuks was dit 24,1 kilo. De ZZ 10 was present met 649 brutotonnen uit de Balgen. De ze beide ladingen met een tar- rapercentage van respectieve lijk 33,4 en 28,9 procent, kook ten een vleesgewicht van 26,6 kilo en 25,8 kilo. De stukstal len van deze aanvoerder lagen op 117 op 113 per 2,5 kilo. Van de Zeeuwse percelen schommelde het vleesgewicht tussen de 27 kilo en krap 18 ki lo. De stukstallen varieerden tussen 84 en 176. De TH 48 bood onder meer 750 brutotonnen aan uit de Hammen. Bij stuk stallen van ongeveer 100 no teerden deze mossels een vlees gewicht van 24,2 kilo. Delta Mossel betaalde de hoog ste prijs voor twee ladingen van een Bruse kweker met stukstallen van 103 en 107. Het vleesgewicht van deze uit het westelijk deel van de Ooster- schelde afkomstige partijen bleef net onder de 24 kilo ste ken. Weer andere kwekers no teerden eenzelfde vleesge wicht, incidenteel wat pakken, maar bleven met het stukstal rond de 150 steken. Tijdens de derde verkoop ronde op donderdag verdwenen nog 14 ladingen over de klok. Prins Dingemanse betaalde toen onder meer een hoogste prijs van 222,22 voor mossels met een stukstal van 110 en een vleesgewicht van 21,8 kilo. Op vrijdag was er eveneens een ochtend- en een avond veiling, 's Mórgens meerde de YE 69 als enige aanvoerder van het Wad af, met 324 tonnen bruto uit de Meep. Hollestelle bleek de roy aalste koopman en nam deze lading over met een stukstal van 79 en een vleesgewicht van 24 kilo over. De aangelande la dingen brachten op vrijdag morgen tussen 132,50 en 382,51 op. Vrijdagavond maakte de han del tenslotte nog keuze uit elf ladingen van de Zeeuwse stro men. De prijzen varieerden tussen 72,22 en 335,89 per ton, de stukstallen vanaf 169 tot 100. DEN HAAG - De Dienst der Domeinen, belast met het be heren en afstoten van overtolli ge eigendommen van het Rijk, bracht vorig jaar 498 miljoen op voor de schatkist. Dat was 17 miljoen gulden minder dan begroot en veel minder dan in 1991, toen de Dienst nog 562 miljoen opleverde. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleisterplaat sen. Democritus 2 ONAANVAARDBAAR Bejaardenoorden vinden korting van subsidies onaan vaardbaar. RINGPROMOTIE De belangstelling voor de eerste Ringpromotiedag in Haamstede was massaal. 5 KLEINE KERNEN De voorlopige laatste voorlichtingspagina voor oude ren gaat over het wonen in kleine kernen. 6 DIKKE TOREN Donderdag betekende de regen 'n fikse tegenvaller voor de organisatie van het Dikke Toren toernooi. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De jaarlijkse Open Monumentendag krijgt dit jaar in Zierikzee iets extra. Behalve dat de deuren van diverse monumenten zaterdag 11 sep tember uitnodigend openstaan, zijn er deze dag nog voorstellingen van de Zeeuwse Rei en een dans- en muziekgezelschap van Vera Baris. Ook zal een koets met leden van streekdrachtvereniging De Arke rondrijden. Voor het aantreKkelijk houden van deze Open Monumenten dag, die dit jaar voor de zeven de keer wordt gehouden, heeft gemeentevoorlichter T. Rigter een drietal nieuwe activiteiten aan het programma voor 11 september toegevoegd. Hier voor heeft de Zierikzeese ge meenteraad in mei een bedrag van 2500 beschikbaar ge steld. Deze extra activiteiten bestaan uit een aantal optre dens van de groep De Zeeuwse Rei op verschillende locaties in de stad. Verder zullen twee mu sici en acht dansers van volks dansgroep Nehalennia onder leiding van dansdocente Vera Baris historische dansen uit voeren. De dansers zullen daar voor in achttiende eeuwse Schouwse dracht gestoken zijn. Gedacht wordt aan drie optredens van een half uur in de ochtenduren. Leden van streekdrachtvereni ging De Arke zullen deze dag iri een koets van firma De Graaf uit Sirjansland regelma tig door de stad rijden en zo voor fraaie folkloristische plaatjes zorgen. Dit alles gaat de gemeente 1050,- kosten. Vqor diegenen die aan deze dag belangeloos meewerken wil de gemeente een kleine attentie ter beschikking stellen als blijk van waardering. Om ie dereen erop te wijzen dat het zaterdag 11 september Open Monumentendag is wil de ge meente vanaf de stadhuistoren een grote vlag laten wapperen met daarop het logo van de Open Monumentendag. Alles bij elkaar bedraagt het kosten plaatje daarmee 1600,-. DEN HAAG - In Wassenaar is de tot op heden grootste schil derijenroof in Nederland bij een particulier gepleegd. Be gin juli werden uit een woning 22 schilderijen ontvreemd met een totale waarde van 1,3 mil joen gulden. Dat heeft een woordvoerster van de Centrale Recherche Informatiedienst donderdag bevestigd. Volgens de CRI, waar alle kunstroven worden gemeld, is er nog nooit zoveel kunst met een dergelij ke hoge waarde gestolen bij een particulier. j Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement h f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: -y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar <3 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Af en toe zon en mogelijk in het noorden nog een bui. Minimum temperatuur omstreeks 13 graden, middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Westenwind, matig, kracht 3 4, aan de kust en op het IJs- selmeer vrij krachtig, 5. J. Sluijters, voorzitter van de Stichting Festiviteiten Bruinisse helpt Miss Visserijdagen 1993 uit de helicopter. (Foto: Marijke Fol- kertsma). BRUINISSE - Ze maakte een spectaculaire entree op het Bruse havenplateau; Miss Visserijdagen 1993 ar riveerde per helikopter. Drie dagen lang mag de 19- jarige Pid Jumelet, dochter van een mosselkweker, zich Koningin van de Mosselrepubliek Bru noemen. Drie dagen lang draait het in het oude vissersdorp om de mossel tijdens de traditionele visserijdagen. Het evenement beleefde gisteren, donderdag, een re genachtige start. Vanwege het bijzondere ver voermiddel van Miss Visserij dagen waren de organisatoren van de Bruse Visserijdagen, de Stichting Festiviteiten Brui nisse, deze keer uitgeweken naar het Havenplateau. De en tree per wentelwiek kon zich verheugen in behoorlijk wat publieke belangstelling. Vanaf de dijk keek men toe hoe SFB- voorzitter J. Sluijters Miss Vis serijdagen galant uit de heli kopter hielp en haar vervol gens naar het podium begeleid de waar zij reeds werd opge wacht door burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse. Na een kort welkomstwoord van SFB-voorzitter Sluijters mocht Miss Visserijagen het woord tot het publiek richten. Zij begon haar toespraak met de opmerking dat het voor haar des te leuker was om ver kozen te zijn tot Miss Visserij dagen omdat aan haar, moeder eerder ook die eer te beurt was gevallen. Miss Visserijdagen omschreef het jaar 1993 als 'een spannende tijd voor de mossel vissers'. De vangst is goed ge weest en de kwaliteit is ook heel goed maar voor wat be treft de zaadvisserij zou het wel beter kunnen", aldus de jeugdige mosselkoningin. Ook burgemeester Vogelaar ging in een korte toespraak in op de si tuatie binnen de mosselwereld. „De mossels zijn zo in trek dat zij volgende week zelfs naar Andorra worden overgevlogen voor de Tbur de France-ren- ners", wist Vogelaar. „De nieuwe overheerlijke deli catesse is er dus weer", conclu deerde Vogelaar. „En Bruinis se, als één der voornaamste mosselvisserijgemeenten wil dat weten. Voor Bruinisse is de mosselvisserij van eminent be lang", aldus Vogelaar. Na di verse jaren van grote zorg over dreigende overheidsbeslissin- gen kan de mosselsector de toe komst nu weer wat optimisti scher tegemoet zien. „In dat wat betere perspectief passen de visserijdagen perfect", al dus Vogelaar. Hij voegde daar BRUINISSE/ZIERIKZEE - Op de mosselveiling in Yerseke zijn in de eerste twee aanvoerdagen 105 partijen mossels met een totaal gewicht van 33.222 ton netto aangevoerd. Deze werden alle aan de handel verkocht en op de verwater- percelen uitgezaaid. De gemiddelde prijs bedroeg 163,40. Vanaf donderdag zijn de zwarte schelpdieren weer bij de ambulante handel en in de horecabedrijven verkrijgbaar. In de eerste verkoopronde op donderdag waren zes kwekers met gezamenlijk acht ladingen „Zeeuwtjes" aan de veiling. Scheele bood die morgen het meest, door 186;22 te betalen aan een kweker uit Hontenisse. Deze mossels kookten bij een stukstal van 112 een vleesge- De eerste ladingen nieuwe mosselen werden aangevoerd. Af eri toe HET WEER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1