GRATIS ADVERTENTIE W KRAKT VAK SCHOUWEK-DUIVELAKD Archeologen vinden kadebeschoeiing uit ongeveer 1400 in Manhuisstraat Vrachtwagen-parkeerverbod schiet verkeerd bij transportondernemer 0 Politie registreert snelheidsovertreders r ^ZIERIKZEESCHE ijl NIEUWSBODE fiS Ook bronzen sluitgewichtje uit de vijftiende eeuw gevonden Gemeente maakt zich wel erg makkelijk van parkeerprobleem af Aanrijding bij verkeers lichten Twee auto's gestolen in Scharendijke Aanrijding kruising Oosterland 2 buitenspel 3 corneliastichting 5 iepeziekte 7 anderlecht 1 dé krant van schouwen - duiveland! i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 15 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25391 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Bij het archeologisch onderzoek werden onder meer oud serviesgoed en potscherven gevonden. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „De bodem van Zierikzee zit barstensvol met interessante dingen. Het mooiste is wanneer het grootste deel daarvan blijft zitten. Dan is er nog wat voor latere generaties". Gewapend met een schop en met zijn blote handen onderzocht archeoloog dr R. M. van Heeringen van Provinciaal Depot voor Bodem vondsten uit Middelburg maandag en dinsdag het stukje Zierikzeese bodem dat bloot kwam te liggen door de afbraak van het schoolgebouw aan de Manhuisstraat. Hij werd daarbij geassisteerd door archeologen en amateur-archeologen van de afdeling Zeeland van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland en de Werkgroep Stadsarcheologie Zierikzee. Bij het onderzoeken van de verschillende bodemlagen stuitte men op een kadebeschoeiing uit ongeveer 1400 en vond men een bronzen sluitgewichtje uit de vijftiende eeuw. Van Heeringen trok daaruit de conclusie dat aan de achterzij de van de erven van de stads woningen die rond 1400 aan de Manhuisstraat stonden een wa tergang op natuurlijke laagte moet hebben gelopen. ,,In de vijftiende eeuw werden grote re huizen gebouwd en van steen. Toen ontstond ook de be hoefte aan stenen glooiingen langs het water. De kadebe schoeiing die we hier hebben aangetroffen is gemaakt van kloostermoppen, stenen die werden gemaakt van rivier- klei". Volgens de archeoloog is de vondst van de oude muur bijzonder omdat in de veertien de en vijftiende eeuw nog geen plattegronden werden ge maakt. „Over de topografie uit die tijd is nauwelijks iets be kend". Samen met de opgravingen aan de Pieterseliestraat en de Gra venstraat waarbij in 1989 en 1991 resten van een boerderij werden gevonden en een stads gracht en torenfundament, voegt de vondst van de kadebe schoeiing weer een stukje toe aan de 'legpuzzel' waarmee ar cheologen een beeld proberen te krijgen van het vroegere Zie rikzee. Het bronzen sluitge wichtje dat men enkele meters onder de grond aantrof is vol gens Van Heeringen bijzonder omdat het Provinciaal Depot voor Bodemonderzoek tot nu toe niet over een dergelijk kleinood beschikte. „Het maakt onderdeel uit van een set met gewichtjes die werden gebruikt bij het afwegen van produkten op een balans". Tfen behoeve van het archeolo gisch onderzoek werd maan dag, dwars op de Manhuis straat tegenover het Brandpad een diepe sleuf gegraven met een graafmachine. De dwars doorsnede van de bodem liep vanaf het straatniveau (dat op ruim 1.50 meter boven NAP ligt) tot ruim twee meter onder NAP. Onderin de sleuf werd ge moerd veen aangetroffen. Put ten in dit veen waren opgevuld met klei waarop resten van be woning in de dertiende eeuw werden aangetoond door enke le scherven van die ouderdom. Daar bovenop lag weer een op hogingspakket van klei. Via een afvalkuil kon worden vast gesteld dat deze laag dateert uit omstreeks 1300. De archeo logen ontdekten dat tussen 1200 en 1300 in totaal twee me ter klei werd opgebracht met daarin enkele veenbonkjes en baksteenfragmenten. Vanaf de Manhuisstraat helde de bewo- ningslaag duidelijk naar bene den. De eerste vijf meter langs de straat lagen het hoogste. KERKWERVE/BURGH-HAAMSTEDE - Transport ondernemer L. A. Hendrikse uit Kerkwerve is boos op de gemeente Westerschouwen. De afkondiging van een parkeerverbod voor vrachtwagens binnen de bebouwde kom van Burgh-Haamstede is Hen drikse in het verkeerde keelgat geschoten. „De ge meente Westerschouwen maakt zich wel erg gemak kelijk af van het parkeerprobleem", aldus Hendrik- se in een brief aan de gemeente Westerschouwen. De brief prijkt op de lijst van ingekomen stukken. Deze komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergade ring van maandag 19 juli. De vergadering wordt ge houden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. De vrachtwagens worden vol gens Hendrikse naar een ter rein gedirigeerd dat in zijn vi sie absoluut niet voldoet. „Een stukje bedrijfsterrein waar nog niet eens behoorlijke ver lichting aanwezig is en waar van de weg waarop de auto's geparkeerd moeten worden door alle bochten die erin zit ten nauwelijks breed genoeg is om aan de ene kant te parkeren en aan de andere kant langs de geparkeerde auto's te rijden", aldus Hendrikse in zijn brief aan de gemeente. Schade De transportondernemer uit Kerkwerve spreekt in zijn brief de vrees uit dat auto's die op dat terrein geparkeerd wei eens het doelwit zouden kun nen worden van vernielingen en inbraken. „Nu kunt u zich als gemeente Westerschouwen natuurlijk op het standpunt stellen dat deze dingen Uw probleem niet zijn en dat de be treffende ondernemers maar moeten zorgen voor afdoende maatregelen, echter over dat laatste punt zijn wij het duide lijk niet met u eens. Wij vinden namelijk dat u wel degelijk verantwoording draagt voor het behoud van de werkgele genheid in Uw gemeente", al dus Hendrikse. Volgens Hendrikse is door wat hij betitelt als 'inderhaast en zonder vooroverleg genomen maatregelen' de werkgelegen heid in het geding. „Daar wij moeite genoeg hebben om in deze tijd van economische re cessie de rentabiliteit van ons bedrijf op een aanvaardbaar niveau te houden voelen wij er weinig voor om geconfronteerd te worden met randverschijn selen zoals chauffeurs die pro blemen hebben met het parke ren van hun vrachtwagens op een voor ons aanvaardbare plaats", aldus Hendrikse. Hij stelt dat er in Burgh-Haamste de voor hem geen aanvaardba re parkeerruimte meer is en kondigt aan te zullen overgaan tot een personeelsstop voor in woners van BurghHaamstede. „Reeds aanwezige perso neelsleden zullen vriendelijk doch dringend verzocht wor den een andere werkgever te zoeken", besluit Hendrikse zijn brief. Wethouder ir. C. W. Veerhoek van Westerschouwen heeft wei nig goede woorden over voor hetgeen Hendrikse in het slot van zijn brief stelt. „Als u het mij persoonlijk vraagt zeg ik dat dit helemaal niet kan. Het is stijlloos en in strijd met alle beginselen van normaal met el kaar omgaan", aldus de wet houder. Hendrikse stelt in zijn brief dat de gemeente verant woordelijk is voor het bieden van goede parkeerruimte voor vrachtwagens. Veerhoek kaatst de bal terug. „Wij hebben aktie ondernomen tegen het parkeren van vracht wagens in de bebouwde kom van Burgh-Haamstede naar aanleiding van klachten van omwonenden. Wij hebben toen als gemeente als alternatief het plan geopperd om een parkeer terrein aan te leggen op het be drijfsterrein De Roterij", aldus Veerhoek. Hendrikse schrijft in zijn brief dat hij positief heeft gereageerd op dat plan. Te duur De versie van Veerhoek luidt anders: „Wij zouden als ge meente kosten moeten maken want Hendrikse, en andere mo gelijke gebruikers van dat aan te leggen parkeerterrein, wil den er een hek omheen en een fietsenstalling bij. Dat kan, maar dan moet er wel voor be taald worden. En dat bedrag van 1500,- per jaar vond Hen drikse teveel. Hij wilde niet meer dan 500,- per jaar beta len". 'Volgens Veerhoek is het heel normaal als ondernemers zelf voor geschikte parkeer ruimte voor hun voertuigen park zorgen. „Er zitten andere ondernemers op De Roterij en die stallen hun voertuigen op hun eigen terrein", aldus Veer hoek. „En als Hendrikse, zoals hij in de brief zegt, wel gene gen is een stuk grond te kopen voor de aanleg van een eigen parkeerterrein kan hij zich melden. Maar dat heeft hij tot op heden niet gedaan". Voor de archeologen maandag aan het werk gingen, waren in het weekeinde al zogenaamde 'schatgravers' op het terrein ac tief. Mensen die via graafwerk zaamheden op zoek zijn naar- oude voorwerpen in de bodem, voor zichzelf of voor de antiek handel. In tegenstelling tot de archeologen richten zij hun graafwerkzaamheden niet op de ontstaansgeschiedenis van de stad en hun vondsten komen niet in het gemeentemuseum. Ook aan de Oude Haven waren mensen in water- en beerput ten in tuinen op zoek naar oude voorwerpen. Schatgravers Medewerkers van de Werk groep Stadsarcheologie vertel den dat eigenaren dit mogen doen. „Er zijn echter ook per sonen die zeggen te handelen namens 'de archeologische dienst'. Op die manier wekken ze onterecht te werken namens een officiële instantie". De Werkgroep Stadsarcheologie adviseert de inwoners van Zie rikzee bij "twijfel contact op te nemen met de F. Beekman, te lefoon 13794 of H. Uil (stad huis). Woensdag werd de gleuf, die werd gegraven ten bate het archeologisch onderzoek, weer dichtgegooid. De werkzaamhe den van de aannemer gingen tijdens het oudheidkundig on derzoek gewoon door. ZIERIKZEE - Bij de met ver keerslichten beveiligde krui sing van de Rijksweg N- i 59/Weg naar de Val bij Zierik zee vond woensdag een aanrij ding plaats. Het ongeluk gebeurde toen me vrouw S. uit Oud-Vossemeer met een personenauto achterop de personenauto van de heer S. uit Schoonhoven reed. De heer S. stopte voor het oranje ver keerslicht terwijl mevrouw S. die achter hem reed had inge schat dat hij door zou rijden. Ze kon haar auto niet meer tij dig tot stilstand brengen en botste achterop de auto voor haar. Beide voertuigen werden beschadigd, niemand werd ge wond. SCHARENDIJKE - De afgelo pen dagen werden in Scharen dijke twee personenauto's ge stolen en een surfplank. Dinsdag verdween de donker groene metallic-kleurige Mer cedes van H. uit Hoogstraten. Dat gebeurde terwijl de auto geparkeerd stond aan de Kui- jerdamseweg te Scharendijke. In de nacht van woensdag op donderdag werd opnieuw een Mercedes personenauto gesto len in Scharendijke. Het betrof een zwart exemplaar type 260 E met het kenteken B-EE6329. De auto is van de Duitse toerist S. en stond geparkeerd in de Dijkstraat. Woensdag werd op de Brouwersdam nabij Scha rendijke de surfplank van Z. uit deventer gestolen. OOSTERLAND - Op de krui sing Molenweg/Rijksweg N-59 bij Oosterland vond dinsdag een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. Geen van de inzit tenden liep daarbij noemens waardige verwondingen op. Het ongeluk gebeurde toen de heer B. uit de gemeente Duive- land met zijn auto komende vanuit Oosterland de Rijkweg N-59 wilde oprijden. Hij zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan een personenauto bestuurd door mevrouw Van B. uit de gemeente Nieuw Vosse- meer die over de Rijksweg reed. Er ontstond een aanrij ding waarbij beide voertuigen schade opliepen. AMSTERDAM - In het Open Haven Museum in Amsterdam wordt van 18 juli t/m 29 augus tus een tentoonstelling over de Cree Indianen gehouden. Geschiedenis is verhelderde ervaring. Lowell Meest bewolkt HET WEER Vee! bewolking, in de nacht en ochtend perioden met regen. Mini- mumtemp. 15 graden, middag- temp. rond 21 graden. Zuidwesten wind, kracht 3, in de avond draaiend naar west aan de kust mogelijk toenemend tot krachtig, 6. 1 Gemeenten blijven buitenspel bij benoeming van bur gemeester. De Corneliastichting heeft er een nieuwe afdeling bij. Westerschouwen wil particulieren zelf laten betalen voor verwijdering zieke iepen. Anderlecht maakte een uitgebluste indruk in de wed strijd tegen streekselectie Borséle. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Bijna vijftig processen-verbaal bij Bruinisse, Renesse en Zierikzee ZIERIKZEE - De Politie Sehouwen-Duiveland was afgelopen dinsdag weer actief met het controleren van de maximum snelheid van weggebruikers. Men maakte daarbij gebruik van radarappartuur en con troleerde bij Bruinisse, Zierikzee en Renesse. In to taal werden bijna vijftig processen-verbaal uitge schreven. De betreffende snelheidscver- treders merken daar pas over enkele weken wat van, wan neer het proces-verbaal met bijbehorende acceptgiro voor betaling van de boete in de brievenbus komt. De controle werd van 8.00 tot 9.00 uur uit gevoerd langs de Weg naar de Val tussen Zierikzee en de Zee- landbrug, een weg waarop men niet harder mag rijden dan tachtig kilometer per uur. Pre cies 22 van de 388 passerende voertuigen deden dat wel. Rechter Hun snelheid varieerde van 93 tot 110 kilometer. De boete be draagt ongeveer tien gulden per te hard gereden kilometer. Wanneer de maximum snel heid met dertig kilometer of meer werd overschreden wordt de overtreder gedagvaard om voor de rechter te verschijnen. Van 9.00 tot 10.10 uur contro leerde de politie langs de Vroonweg nabij Renesse, op het weggedeelte dat binn&i de be bouwde kom ligt en waar dus een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur geldt. Men zag in totaal 171 voertui gen passeren waarvan er 23 te hard reden. De geregistreerde overtredingen varieerden van 62 tot 92 kilometer per uur. De radarapparatuur stond af gesteld op 61 kilometer en foto grafeerde dus alleen voertui gen die harder reden dan deze snelheid. Tenslotte installeerde de poli tie zich langs de parallelweg van de Rijksweg N-59 bij Brui nisse, een lokatie buiten de be bouwde kom waar een maxi mum snelheid van tachtig kilo meter per uur geldt. Van 11.15 tot 12.00 uur passeerden daar 63 weggebruikers waarvan er drie te hard reden. De snelheid van de overtreders varieerde van 92 tot 97 kilometer per uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Sehouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CU Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1