Zuivelboerderij de Westhoek maakt kaas zoals de consumenten wensen TVGO'ers presteren optimaal in Ironman-triathlon Roth Specialisten Goeree-Overflakkee doen wat staatssecretaris wil De Komeet bouwt tot 1996 af DEURLOO Jan van Soest elfde in leeftijdscategorie Schurvelingen- wandeling Deze week budgetbewakingsweek Spetterende boogie woogie in Diekhui^s Duivenvlucht voor kanker bestrijding Geitenkeuring Ooltgensplaat 11 NIEUWSBODE m WOENSDAG 14 JULI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE» GOEREE-OVERFLAKKEE BURGH-HAAMSTEDE - In een gebied waar de boe ren zich voor het grootste gedeelte bezig houden met de akkerbouw neemt Zuivelboerderij de Westhoek aan de Meeldijk in Burgh-Haamstede een bijzondere plaats in. Op deze boerderij zorgt de familie De Hoop elke dag weer voor de verwerking van de verse melk, die door de 75 koeien geleverd wordt. De eind- produkten - melk, kaas, joghurt en karnemelk - vin den gretig aftrek onder de plaatselijke bevolking en 's zomers ook onder de vele toeristen, die Schouwen- Duiveland bezoeken. In de melkv er werkingshal wordt de melk tot allerlei soorten kaas verwerkt. (Foto: Marijke Folkertsma). De heer Jan-Hendrik de Hoop vestigde zich op 17 mei 1991 met zijn familie in Burgh- Haamstede. Daarvoor was hij veehouder geweest in Lange- rak in de Alblasserwaard. Hier had hij in 1981, in het kader van ee ruilverkaveling, een nieuw bedrijf gebouwd. Eind jaren tachtig werd het gebied echter aangemerkt als water- win-gebied en de familie De Hoop moest op zoek naar en andere lokatie. Dit werd dus Burgh-Haamstede. ,,We maak ten in Langerak ook zelf kaas en gezien de vele toeristen die hier 's zomers zijn leek ons dit een goede plek", aldus De Hoop. Het eerste jaar had De Hoop de handen vol aan de nieuwbouw van het bedrijf. De boerderij was namelijk een akkerbouw bedrijf en waar nu een moder ne ligboxenstal staat, stonden vroeger de spruiten. Eigenlijk is aan de nieuwbouw pas enige weken geleden een einde geko men. Toen namelijk was ook het winkeltje klaar, waarin di verse produkten verkocht wor den. Nu moeten volgens De Hoop alleen het terrein nog geëgaliseerd worden en de pa den aangelegd en dan is de boerderij klaar. Samenwerking Maar ook al was het bedrijf nog niet helemaal zoals het zijn moest, het eerste jaar bood wel voldoende mogelijkheden om de markt af te tasten. „Zonder veel ruchtbaarheid te geven van ons bestaan merkten we dat er behoefte bestond om op de boerderij zuivelprodukten te kopen", aldus De Hoop. En het besluit om de kaasberei ding uit te breiden met zure melkprodukten pakte dus goed uit. Met name voor de winkel was dit van belang, want men is nu in staat om een kant en klaar pakket aan de consumenten aan te bieden. Te genwoordig treedt de zuivel- boederij ook meer naar buiten. Ze doet dit echter niet alleen, maar in samenwerking met twee andere zuivelboerderij en die Schouwen-Duiveland rijk is. Dit zijn de boerderijen van de familie M. de Reus uit Nieu- werkerk en de familie J. Mol uit Kerkwerve. Woensdag 21 ju li presenteren zij zich ook geza menlijk op de Boerenmarkt in Haamstede. Het werk op de boerderij is verdeeld onder de familie. Broer Mart en zoon Gert-Jan de Hoop verzorgen de veehou derij en melken de koeien. De andere zoon, Peter, zorgt er voor dat de melk na het melken op de juiste plaats terecht komt, hetgeen inhoudt of in de kaastobbe of in de tank voor het maken van joghurt danwel karnemelk. Bovendien ver zorgt hij het akkerbouwgedeel- te van de boerderij (er worden nog aardappelen en bieten ge teeld) en is hij de technische man. Jan-Hendrik neemt het werk in de kaasmakerij voor zijn rekening. Corrie verkoopt de op de boerderij gemaakte produkten in het winkeltje dat is ondergebracht in de oude wagenstal. Zij wordt hiermee in de zomermaanden geholpen door dochter Liesbeth. De an dere dochter, Mirjam is de eni ge van de familie die niet op de boerderij werkzaam is. Maar het begint natuurlijk al lemaal bij de koe; zij draagt immers zorg voor de dagelijkse hoeveelheid verse melk. De koeien worden met twaalf te gelijk automatisch gemolken in de melkstal. De melk komt in zogenaamde melkglazen te recht en hieruit wordt het over gepompt in een tank. De avondmelk wordt in deze tank gekoeld van 38 naar ongeveer drie graden. Bij de ochtend- melk is dit niet nodig aange zien deze direct verwerkt wordt in de melkverwerkings- hal, waarin'de melk uiteinde lijk terecht komt. In de melk- verwerkingshal wordt de melk verwerkt tot joghurt, karne melk of kaas. Bij de joghurt en karnemelk gebeurt dit in een afgesloten tank. Bij deproduk- tie van kaas komt echter meer kijken. Produktie Voor het verkrijgen van mage re kaas wordt de melk eerst af geroomd, waarmee, evenals bij de produktie van magere jog hurt en karnemelk, roomboter verkregen wordt. Voor de houdbaarheid en de smaak van de kaas worden er in de kaastobbe melkzuren in ge kweekte vorm aan de melk toe gevoegd. Door het toevoegen van stremsel en het voortdu rend roeren van de melk wordt de melk dikker en de zoge naamde wrongel gescheiden van de wei, dat als vocht afge voerd wordt en als veevoeder dient. De wrongel wordt gesne den en in een kaasemmer ge daan en enige tijd onder de pers gezet, waardoor ze de ty perende vorm van een kaas krijgt. Daarna verdwijnen de kazen gedurende drie dagen in een pekelbad. Dit vergroot de houdbaarheid, de smaak en de vormvastheid van de kaas. Ten slotte wordt de kaas in een koelcel geplaatst waar ze ver der kan rijpen. Echter niet voordat de kaas geplastifi ceerd is met een laagje lucht- doorlatend plastic. Hierdoor worden schadelijke bacteriën, gisten en schimmels buiten ge houden, maar kan de kaas wel blijven ademen, waardoor de bacteriën en enzymen die reeds in de kaas zitten hun werk kunnen blijven doen. Dit komt de smaak en geur ten goede. Al naar gelang de soort kaas (jong of oud) blijft de kaas zo'n anderhalf tot acht maan den in de koelcel rijpen Bij de Westhoek worden vele verschillende soorten kaas ge maakt. „Door de rechtstreekse levering aan de consument kunnen we maken wat we wil len en wat de consument wil", zegt kaasmaker De Hoop. „Omdat we klein zijn kunnen we direct inspelen op de indivi duele wensen van onze klanten en ondanks ons relatief gerin ge klantenbestand hebben we dan ook een groot assortiment boerenkaas. En dit wordt zeer gewaardeerd". Het verschil met de fabriekskaas is volgens hem, dat de melk in de fabriek vaneen groot aantal veehou ders afkomstig is. De melk wordt hier allereerst gepasteu riseerd, gehomogeniseerd en getermiseerd alvorens er wordt overgegaan op het maken van kaas. De smaak van fabrieks kaas is dan ook zeer homogeen, wanneer men deze vergelijkt met de kaas van een zuivel boerderij. „Bij ons wordt de melk in één dag verwerkt tot kaas. Dit is ook nodig want de melk krijgt geen extra bewer kingen en moet dus van hoge kwaliteit zijn en bovendien zo danig verwerkt worden dat bacteriën geen kans krijgen. Want wat dat betreft £eldt er nog steeds een aloud gezegde: 'Al pocht de melker nog zo kras, de kaas wijst uit hoe het melken was'. ROTH - De Ironman-triathlon van Roth (Duitsland) is de grootste triathlon ter wereld geworden. Met een deelnemersveld van 1750 en 150.000 toeschou wers is deze conclusie tenminste gerechtvaardigd. Voor Triathlon Vereniging Goeree-Overflakkee (TVGO) kwamen drie triatleten aan de start: Nico Paasse en Erik Peeman uit Middelharnis en Jan van Soest uit Stellendam. Van Soest was de snelste TVGO'er. Hij wist in het grote deelnemersveld als 101ste over de eindstreep te komen (elfde in zijn leef tijdscategorieën een tijd van 9.08.56 uur.Hij wist zich hiermee voor de tweede keer te kwalificeren voor de triathlon van Hawaii'. In Zuid-Duitsland leeft de tri athlon. Dit bleek al dagen voor de start van de wedstrijd. Op het fietsparcours van 55 kilo meter, dat door de triatleten drie keer afgelegd diende te worden, werd door vele sup porters druk geverfd op het wegdek. Roth staat een week lang in het teken van de Iron- Jan van Soest, hier in actie op de triathlon in Hoek, wist zich in Roth wederom te kwalificeren voor de triathlon in Hawaii. man-triathlon, 's Ochtend om 5.00 uur bevolkten reeds 30.000 toeschouwers het zwempar- cours en onder een enorm ge joel werden de deelnemers weggeschoten. Met nog veel groter enthousiasme werden de triatleten na hun zwemtocht ontvangen. Tijdens het fietsen en lopen kwamen nog eens vijf keer zoveel toeschouwers de verrichtingen van de deelne mers volgen. Bij de uitstekende prestatie van Van Soest was met name zijn fietsnummer opval lend.Met zijn tijd van 4.38.16 over de 180 kilometer noteerde hij een twaalfde tijd op dit on derdeel en wist zich hiermee te nèstelen tussen allemaal pro fessionals. Mark Koks, win naar van de triathlon in Alme- re in 1992, bleef hem bij het fietsen slechts twee minuten voor. Van Soest toonde zich zeer tevreden, zeker gezien het feit dat in de aanloop naar deze belangrijke wedstrij'd een bles sure hem parten had gespeeld. Hierdoor heeft hij in zijn voor bereiding te weinig kunnen lo pen. Na het 27-kilometerpunt brak hem dit op. Tot dit punt zat er nog een tijd van onder de negen uur in. Voor de laatste twaalf kilometer resteerden hem immers nog vijf kwartier. De geringe voorbereiding speelde hem echter parten, maar toch kwam hij in een tijd over de finish waarvan hij en kele jaren geleden niet van durfde te dromen. Hij verbe terde zijn persoonlijk record met maar liefst 23 minuten. Met name de bewondering voor zijn prestatie op de fiets was bij de overige triatleten groot. Zij Verbaasden zich erover dat iemand die veertig uur werkt tot een dergelijke prestatie in staat is. Of Van Soest daadwerkelijk naar Hawaii' afreist voor de deelname aan de triathlon al daar is niet zeker. Gezien de grote financiële belasting is hij naarstig op zoek naar bedrij ven die hem financieel willen ondersteunen. Op dit moment heeft een bedrijf reeds toezeg gingen gedaan en Van Soest heeft goede hoop dat andere weldra zullen volgen. Van de overige Flakkeese deel nemers opende Erik Peeman met een sterk zwemnummer. Hij rondde de 3,8 kilometer in een tijd van 56.58 minuten. Op het fietsnummer moest hij eni ge tijd toegeven op Van Soest, maar door een sterk loopnum mer (3.22.07 uur) Kon hij zijn achterstand op zijn ploegge noot beperkt houden. Hij kwam tenslotte in een tijd van 9.16.34 over de eindstreep. Ge zien zijn beste prestatie tot dusver van 10.23 was het niet verwonderlijk dat hij een te vreden man was. Gezien de veertiende plaats in zijn leef tijdscategorie kan ook hij aan sprak maken op een startbe wijs voor Hawaii', maar voor alsnog ziet hij daarvan af. Nico Paasse stelde zijn per soonlijk record ook een stuk scherper in Roth. De atleet uit Middelharnis had de pech in de laatste startgroep te moeten starten, waardoor hij verplicht was tot een ware inhaalrace. Zijn zwemtijd was bijzonder overtuigend (57.45 minuut), zijn fietsnummer zoals ver wacht (5.26 uur) en met de af sluitende marathon in 4.15 uur kwam hij binnen in een tijd van 10.40.01. Hij stelde daar mee zijn beste tijd 35 minuten scherper. OUDDORP - Op woensdag avond 21 juli houdt de werk groep Missionaire gemeente van de Ouddorpsfe Gerefor meerde Kerk een zogenaamde schurvelingentocht door het fraaie Ouddorpse landschap. De start is vanaf de Gerefor meerde Kerk (ingang Dorps tienden) om 19.00 uur. Voor ver trek worden de deelnemers in groepen ingedeeld, welke daar na onder leiding van ter plekke bekend zijnde natuurgidsen beginnen aan een interessante natuurwandeling van ongeveer twee uur. Onderweg wordt er tekst en uitleg gegeven over de aanwezige flora en fauna. Men wordt langs verscholen akkertjes en terreinen geleid waar verder niemand toegang heeft om de natuur zo ongerept mogelijk te houden. Afhanke lijk van het weer is het verstan dig om goed schoeisel te dra gen en een trui of jack mee te nemen. Ook het voorhanden hebben van een verrekijker kan interessant zijn. Kinderen mogen mee onder begeleiding van ouderen. Bij terugkomst staat er in de kerk een geurige kop koffie klaar of een glaasje frisdrank. Deelname aan deze tocht is gratis. Bij de uitgang van de kerk staat een collectebus waarin een kleine bijdrage ter bestrijding van de kosten zeec op prijs wordt gesteld. DIRKSLAND - In navolging- van specialisten elders in Nederland stellen ook de specialisten van Goeree- Overflakkee een budgetsbewakingsweek in. Hier mee nemen zij de maatregelen die staatssecretaris drs. H. J. Simons (WVC) van hen eist. De specialisten zullen minder patiënten behandelen. Deze week (12 tot en met 16 juli) houden zij op Goeree-Overflakkee een budgetbewakingsweek. patiënt dus de dupe wordt. De bereikbaarheid van onze speci alistische gezondheidszorg is in gevaar en de specialisten krijgen ook nog de schuld van de problemen", zo vervolgen de commissieleden hun betoog. In een brief van 22 april van dit jaar aan de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris de me dische specialisten de schuld gegeven van het overschrijden van het budget voor medisch- specialistische hulp. De eis die Simons aan de specialisten oplegt is dat zij of keuzes ma- kén in de zorg, of het volume van de zorg beperken. Volgens de leden van de budgetbewa kingscommissie in het Van Weel Bethesda-ziekenhuis in Dirksland, H. E. Ernst (röntge noloog), R Heres (chirurg) en J. Th. Servaas (gynaecoloog), kunnen en mogen de specia listen echter principieel geen keuzen maken in de zorg. Zij voelen zich verplicht alle pa tiënten die zorg te bieden die doelmatig en mogelijk is. „De politiek wil of kan de keuzes niet maken, maar verwijt ver volgens de medische specia listen wel dat zij te veel patiën ten behandelen", aldus de le den van de budgetbewaking scommissie. De specialisten rest volgens hen dus niets anders dan de budgetbeperking te realiseren door middel van volumebeper king (minder patiënten behan delen). „Wij vinden dit een groot probleem, de bewinds man kennelijk niet. Hij heeft er blijkbaar geen enkele moei te mee dat er lange wacht lijsten zullen ontstaan en de Overschrijding Ze vinden het op een aantal punten niet reëel dat zij de ver antwoordelijkheid toegewezen krijgen van de overschrijding van het budget. Ze vragen zich af of zij verwe ten kunnen worden dat het budget door macro-economen zo berekend wordt dathet blijkbaar niet met de werke lijkheid klopt. Bovendien zijn er door technische ontwikke lingen nieuwe behande lingsmethoden ontstaan, waar door de kosten stijgen en heb ben de specialisten te maken met een snel toenemende vraag vanuit patiënten die daarbij hoge eisen stellen. De toename van de vraag wordt onder meer veroorzaakt door de vergrij zing van de bevolking, het ver tonen van de allernieuwste be handelingsmethoden op de te levisie, het rondrijden van de sproetenbus, de toename van het aantal actieve sporters en het bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Al deze zaken worden door de specialisten positief ontvangen, „maar geen zinnig mens kan in ver band hiermee volhouden dat voor het overschrijden van het budget de medische specia listen blaam treft", aldus Her- es. Het doel van de budgetbewa kingsweek is de gevolgen laten zien wanneer aan de eis van de staatssecretaris, volumebeper king, tegemoet gekomen wordt, lévens willen zij, samen met de patiënten, bewerkstelli gen dat het kabinet het volgens hun patiëntonvriendelijk be leid bijstelt. „Ook wij vinden de toename van de vraag naar medische hulp een groot pro bleem en hebben hier geen oplossing voor. Maar een oplos sing is misschien wel mogelijk wanneer politiek, verzeke raars, patiëntenverenigingen en specialisten gezamenlijk, in een overlegmodel naar oplos singen gaan zoeken", zegt Her- es namens de specialisten. In verband met de budgetbe wakingsweek kunnen alle niet- spoedeisende gevallen niet worden behandeld door de spe cialisten en zijn er geen norma le operatieprogramma's of po liklinieken. Alle acute en spoe deisend gevallen worden wel behandeld en de gebruikelijke zorg voor in het ziekenhuis op genomen patiënten gaat deze week gewoon door. Alle huis artsen zijn op de hoogte ge bracht, waardoor men onnodig ongemak voor de patiënten hoopt te voorkomen en de spe cialisten hebben zelf de patiën ten op de hoogte gebracht in dien het noodzakelijk was een afspraak te verzetten. De be doeling is dat de budgetbewa kingsweek een maandelijks te rugkerend verschijnsel wordt. MIDDELHARNIS Op woensdag 7 juli heerste er grote vreugde onder het personeel en de leerlingen van MAVO de Komeet in Oude-Tongc toen bekend werd dat het Ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen toestemming geeft om de school af te bouwen tot 1 augustus 1996. Ondanks dat de gemeente raad van Oostflakkee heeft moeten besluiten om de Ko meet af te sluiten heerste er opluchting bij de betrokke nen omdat het besluit van het ministerie betekent dat de huidige eerste-jaars leer lingen hun diploma op deze school kunnen behalen. Het personeel heeft te ken nen gegeven er alles aan te doen om de resterende jaren de leerlingen méér dan opti maal te begeleiden. Er wordt naar gestreefd ie dere leerling met een diplo ma de school te laten verla ten. gezien de eerdere exa menresultaten zal dit ook zeker waargemaakt kunnen worden. MIDDELHARNIS - Vrijdag 16 juli speelt in de foyer van het Diekhuus in Middelharnis Ja mes 'Alabama' Campbell. Het solo-repertoire van Camp bell bestaat uit authentieke piano-blues en spetterende boogie woogie. Het optreden begint aansluitend op het bra derieconcert van Peter Koele- wijn (omstreeks 21.30 uur). Bij mooi weer wordt hét optreden in de buitenlucht, op het Diek- huusplein, gegeven. OOLTGENSPLAAT - Alle postduivenliefhebbers van Goeree-Overflakkee houden zaterdag 17 juli een vlucht voor de Nederlandse Kanker bestrijding/Koningin Wilhel- mina Fonds. Naast de actie van de duiven melkers is er een groot aantal bedrijven aangeschreven voor een donatie in de vorm van een geldelijke bijdrage en/of een bijdrage in natura, die in een later stadium worden ver- kocht. Het geld wordt aange wend voor wetenschappelijk onderzoek naar kanker. OOLTGENSPLAAT - Zater dag 17 juli houdt Geitcnvcreni- ging de Drie Eilanden haar jaarlijkse vercnigingskcuring aan de Spuidijk in Ooltgens plaat. Tussen 10.00 en 12.00 en 12.30 en 14.30 worden verschil lende soorten geiten aan de blikken van de keurmeesters onderworpen. In totaal zijn er ruim zestig gei ten aanwezig. Hieronder bevin den zich Nederlandse witte gei ten. Nederlandse bonte geiten, Nubische geiten en Tbggenbur- gers. Er zijn twee keurmeesters die de geiten keuren en er is een inspecteur voor het opne men van de geiten in het stam boek. Op het terrein staat te vens een stand van de Geiten vereniging de Drie Eilanden (Goeree-Overflakkee, Schou wen-Duiveland en Tholen) waar belangstellenden infor matie kunnen verkrijgen over de vereniging en de geiten. INTER-MEÖBEL Hanngvlietplein 4, ZÏenkzee, lel 01110-12946 Op veel van onze showroom modellen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1